TABAK van J. R. KEUSS Waarom Jb. MOLENAAR, Kassier, ZATEBDA 6 5 HEI 1917. 60ste Jaargang. No. 6998. XrJT.SSfe'' U,k' Sigarenfabriek, Molenstraat 127, Schagen. fc it£e\ers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Tweede Kamer. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. Raad van Wieringerwaard. SGHAGER Alpien Nieuws- Alnrteiiit- Mliiïllafl, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag,' Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer .geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden fO.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek DU nummer bestaat uit 3 bladen. In de Kamerzitting van gisteren heeft het leven van minister Bosboon aan een zijden draad gehan gen. De heer Marchant had een motie voorgesteld om eerst mUltielichting 1918 op te roepen onder de wapenen en dan de landstorm 1908, zoodoende eerst de jongeren willende laten dienen en de ou deren in hun zaken laten. Minister Bosboom verklaarde, dat hij deze motie onmogelijk zou kunnen uitvoeren, omdat hij eerst den landstorm 1908 en daarna de militie 1918 wil op roepen. Werd de motie aangenomen, dan zou hij dit be schouwen als een votum van wantrouwen in zijn beleid. Toen pakten zich de wolken samen. Maar deze verklaring werd na eenig debat en speciaal op aan dringen van dr. Nolens, door den minister terug genomen, maar hij zeide nu, dat hij bij aanneming der motie, zich volkomen vrijheid van handelen voorbehield De motie-Marchant werd daarop door de Kamer met 39 tegen 21 stemmen aangenomen. Men zal nu dienen af te wachten wat de minister zal doen. HIJ heeft beslist verklaard, de motie niet te kunnen uitvoeren. Mocht het blijken dat de minister zich niet aan deze motie zal storen, dan zal het wel niet zoo heel lang duren of zijn Excellentie zal toch naar huis gestuurd worden. Maar er waren in de Kamer nog meer moties. Een van den heer Duijs, strekkend om het huwelijksverbod voor marechaussees en andere vrijwillig dienenden op te heffen, zonder meer. Mi nister Bosboom had gezegd, dat deze zaak „in studie" is en men ook de finantieele gevolgen niet uit het oog mag verliezen. De motie kelderde met 22 tegen 37 stemmen. Een motie-K. ter Laan geen Landweer-oefenin gen in 1917 tuimelde met 19 tegen 39 stemmen. En de bekende motie-Scheurer werd met de groote meerderheid van 48 tegen 12 stemmen verworpen. Ten slotte werd aangenomen een motie-Van Twist om de Soldaten courant niet meer te subsidieer en. Het Buitengewoon Oorlogscrediet is ten slotte zon der stemming aangenomen. Minister Bosboom heeft in de Tweede Kamer nog verklaard: De lichting 1909 van de bereden wapens en de lichting 1911 van de onbereden wapens zullen bin nenkort met verlof naar huis worden gezonden, be halve de onderofficieren. De bedoeling van het oproepen gedurende vier dagen in den aanstaanden zomer van alle verlofgan gers is in de eerste plaats om een inspectie te kun nen houden en vervolgens om alle reservebataljons, die thans op organieke sterkte zijn gebracht, defini tief in elkander te zetten en in hun verband te brengen. De maatregel om alle personen tusschen dertig en veertig jaar voor den landstorm in te schrijven, heeft enekl en alleen een administratieve bedoeling. Zoolang ons land in vredestoestand verkeert, zullen zij niet worden opgeroepen, doch, wanneer de oor log uitbreekt, zal de minister onmiddellijk een wets ontwerp indienen, om hen in dienst te roepen. Het vooretel-Limburg c.a tot wijziging der wet- Hooger Onderwijs, is aangenomen met groote meer- derheid dan men verwachtte: 41—17. Natuurlijk is mr. Limburg aangewezen om het straks in den Se- naat te verdedigen. Zal de Eerste Kamer er ook haar 1 "■O» rookt en vraagt men steeds MOLENAAR's SIGA REN Omdat ze in deze moeilijke tijden nog steeds van zuivere en prima tabak vervaardigd zijn. Wederverkoopers doet Uw voordeel! Tevens grossier in tabak, sigaretten en pijpen. Beleefd aanbevelend, derom tot Burgemeester dezer gemeente is herbe noemd ingaande 1 April 1917. pen tweede schrij- van van 't zelfde College, vermeldende dat de heer Koster de vereischte eeden heeft afgelegd De "heêr Koster zegt, dat hiermede de 3e periode is ingegaan, hoewel ik er eerst wel wat tegen op zag, hen ik toch de betrekking weer aanvaard Algemeene felici tatie vogt, waarbij Wethouder Waiboer nog ongeveer het volgende zegt: Mijnheer de voorzitter, ik geloof wel, dat de gemeentenaren en ieder in 't "algemeen zullen instemmen met de felicitatiën door ons tot u gericht, ik geloof, wel, dat in de moeielijke periode die we thans beleven, 't voor u geen gemakkelijke taak is, doch we zijn overtuigd, van uwe goede medewerking voor 't algemeen. Van Dr. Oudendal ls een schrijven ingekomen, om eervol ontslag als gemeente-geneesheer tegen ongevëër midden Juni Voorzitter stelt voor, dit op de meest eervolle wijze te verleenen Wel hebben we door de mobilisatie feitelijk Dr. Oudendal niet veel loeren ken nen, doch aan Dr. Schmidt hebben we toch een zeer goede waarnemer gehad. De heer C. Blaauboer vindt de termijn van twee maanden wel wat kort, doch na eenige besprekingen hierover, zal hij er toch geen voorstel Van maken, om deze termijn langer te stellen. Het ontslag wordt alsnu overeenkomstig 't ver zoek verleend Dan wordt voorgelezen een schrijven van de café houders, waarbij wordt verzocht, 's avonds een uur later te sluiten, tn verband met den zomertijd B. en Wi. stellen voor, op dit adres goedgunstig te beschik ken, waarbij dan dezelfde desbetreffende verordening van verleden jaar van kracht zal zijn. Allen voor. Van den heer Boekei is ingekomen een dankbetuiging voor de ontvangen enveloppe met inhoud bij gelegen heid van zijne 25-jarige ambtsvervulling. Is nu aan de orde verbouw Secretaris woning Dit punt is in de vorige vergadering reeds behandeld; waarbij toen aan B en W. was opgedragen nog eens te onderzoeken naar de kosten. Voorzitter zegt, met den opzichter Breed te hebben gesproken, me verklaard heeft, dat 't "voor het genoemde bedrag (f 235) wel gedaan kan worden. Mochten de ambachtslieden het er niet voor willen doen, zal hij 't zelf voor .dieq prijs doem De gevraagde verandering zals alsnu ge schieden. Punt 3 is voorstel aanleg telefoon secretarie De voorwaarden hebben gecirculeerd bij de Raadsleden, Daaruit blijkt dat de kosten van aanleg zullen be dragen f 35 per jaar. Na eenige discussie wordt met algemeene stemmen tot aansluiting besloten. B. en W. stellen voor, een tijdelijke kasgeldleeming aan te gaan van f 2000 tegen ten hoogste o pet. Al gemeen goedgevonden. Naar aanleiding van 't ontslag van Dr. Oudendal zal 't gewenscht züm een oproeping te plaatsen in 't geneeskundig blad. De hoofdvoorwaarden worden voor gelezen mL vrije woning ,f 600 voor de armenpraktijk, toezicht op de schoolkinderen, vaccinatie, dooaschouw, Ten slotte wordeq nog enkele af- en overschrijvingen voorgelezen en goedgekeurd. Rondvraag. De heer C. Blaauboer vraagt, of B. en Wl nu al eens "hebben nagegaan of de gebouwen h< J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 gareelmaker Leijdekkers en dat vanzijn pleegkind na de kerkelijke plechtigheden op de Roomsche be graafplaats ter aarde besteld. 1 Later werd het lijk van de echtgenoote van Leij dekkers, een lid der Hervormde kerk, op heit alge- dbld. genoeg zijn verzekerd. Voorzitter zegt, tot zijn spijt te moeten erkennen, dat dit nog niet fi geschied. Wel hebben B. en WJ, er los weg over gesproken, doch verder is er geen werk van geraaukt Voorzitter doet toezegging eo nu bepaald voor te zullen zorgen De neer Limpers zou hier klompen willen distri A L1É MAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Vergadering van den Raad op Donderdagavond' ze ven uur. Aanwezig alle leden Voorz. Burg KosteT Secr. de heer CL Haringbuizen. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede: le. dat in de Brand- stoffencommissie een verandering is gekomen, omreden er een voorstel was ingekomen de comnussiën wat in te krimpefn en bijv. uit 2 of 3 gemeenten één com missie te formeeren Voorzitter had hierover reeds met den Burgemeester van Anna Paulowna gesproken waar van 't gevolg is geweest, dat Anna Paulowna en Wie- ringerwaard tezamen een commissie zullen' vormen, n.1 3 uit Anna Paulowna en 2 uit onze gemeente' B. en "W. hebben hiervoor uitgedacht de heer Jb Bakker, die reeds in de commissie zitting heeft, en de heer 'K. Kruiten, brandstoffenhandelaar. De heer Sojbrands is dus van die functie ontheven. 2e deelt voorzitter mede, mot "den heer W. Metselaar te hebben gesproken over aardappelenland. Deze had gezegd, al contracteerde hji niet met dé gemeente, hij toch ten alle tijde bereid was zijn verbouwde aardappelen aan de gemeente af te staan. We behoeven dus niet be vreesd te zijn zonder aardappelen te geraken. Aange zien de heer M. feitelijk met aan de gemeente mag leveren, moet er getracht worden hieraan een anderen: vorm to geven. Door de ingezetenen is aan de ge meente 284 H.L. opgegeven. 3e In verband met de schooltijden, hebben jv® nog eens aan den schoolop- ■WDer ges dreven, waarop een schrijven is terug ont vangen, aat Z-Ed 't ons ontraadde. Ingekomen is van het Provinciaal bestuur van Noord- Hodlaitd da nwdedeeling, dat de heer K. Koster we- bueeren. In sommige andere gemeenten (o.a, Anna Paulowna) is dat ook zoo en zijn de prijzen tan- merkelijk lager dan hier. De heer CL A. Waiboer PPflP JL ML. M. klompen R| goede "kwaliteit Voorzitter is zelf niet erg met die klompendistributie bekend. Hij gelooft echter, dat in de vrije handel de winkelier meer .te vertellen zal hebben welke klompen gewenscht zijn. De heer Sijbrands zegt, van een klompenhandelaar de raad te hebben ontvangen, eventueel eerst een monster te laten komen. De toegezondene klompen schynen niet erg te voldoen. Door den Secretaris wordt nog toegelicht hoe t in Anna Paulowna is gegaan, doch 't is daar nog geen Rijksdistributie. Ook heb ik al hooren verklaren, dat men waarschijnlijk wel met een partijtje zal blij ven zitten. Hierbij wordt door den heer Sijbrands opgemerkt dat de verkoop aan 4 winkeliers is op gedragen. Voorzitter viiMt na de besprekingen ge hoord te hebben, wel goed nadere informatiën hierom trent in te winnen en ook monsters te laten komen. Hierna gaat de Raad in comité ter behandeling re clames hoofdelijk en omslag. HARENKARSPEL. Rekening Veefonds Haxenkarspel over heit le kwartaal 1917. Verzekerd waren over de maand Fe bruari 1301, Maart 1274 en April 1210 stuks vee. De omslag per rund was door verlies van 10 stuks over de maand Febr. f 0.30, Maart f 0.30, April f0.65, terwijl defceheele uitkeering bedraagt f1556.25. IN DEN DOOD GESCHEIDEN. Eergisteren had de begrafenis plaats van de slachtoffers, die bij de ramp te Zierikzee zijn om- gekomen. Onder groote belangstelling werd het lijk van den f meene kerkhof begraven. Hdb WIERINGEN. Onze plaatsgenoot, de heer C. Kaan Pt, wélke j.l.Dinsdag te Den Helder als landstormplichtige bij de militie werd ingedeeld, la voor zwakke oogen afgekeurd. NIEUWE NIEDORP. De welbekende zweminrichting van den heer Kluft alhier, dde in het vorige seizoen veel bezoek trok, wordt heden weder opengesteld. Zie adver tentie in dit nummer. GRONDWETSHERZIENING. De neutrale vereeniging voor vrouwenkiesrecht verzoekt in een adres aan de Eerste Kamer, de voorstellen tot herziening van de Grondwet niet aan te nemen. Zij is van meening, dat door aanneming van deze voorstellen het onrecht tegenover de vrouw wordt verscherpt DE DUIKBOOTEN EN ONZE VISSCHERIJ. De Nieuwe Ct schrijft: Visschers, in de laatste dagen te IJmuiden binnen gekomen, maken gewag van ontmoetingen met juikbootcommandanten, die na het schip te heb ben aangehouden en ter dood veroordeeld, zich lie ten bewegen om de mogénjkheid eener vergissing in de opneming te erkennen. Eén nam zelfs het door den schipper opgegeven bestek in plaats van het zijne als het werkelijke aan! Een ander teek end e de juiste grens van de vrije vaargeul van de kaart van den schipper op zijn eigen scheepskaart over. Wij verheugen ons natuurlijk over deze blijken *an redelijkheid en menschelijkheid van duikboot- cominandanten van het tegenovergestelde zijn er aan onze scheepvaart meer bekend en hopen, dat ze in het schrikbewind over de Noordzee op een verbetering duiden, waaraan de Duitsche re geering niet vreemd ia Echter, indien het laatstvermelde geval waar heid bevat, n.1. dat een duikbootcommandant niet in het bezit was van een kaart, waarop de grens van het voor de neutrale scheepvaart „veilige" ge bied nauwkeurig was aangeteekend, maar dat hl) die grens van een Nederlandschen schipper moest overnemen, dan zou er voor onze regeering alle reden zijn tot protest en verzoek om onmiddellijke voorziening en wij hopen daarom dat zij naar het geval onderzoek zal doen naam van het vis- schersvaartuig en den schipper zijn ons bekend. De allerminste voorzorg die van het Duitsche Ma- rine-Amt en van de Duitsche regeering kan wor den geëischt, is toch wel, dat de duikbooten die opdracht hebben om binnen zeker gebied alles te vernielen wat zij tegenkomen, precies worden ge ïnstrueerd omtrent de grenzen, door hun overheid zelve voor dat gebied vastgesteld. WIERINGERWAARD. De consumptiemelk wordt van af 1 Md alhier ver kocht voor 13 cent per Liter. De gemeente heeft op gehouden om bij te dragen in de kosten, zoodat 't voor de afnemers er weer niet beter op geworden is. KOLENBESPARING. In verband met de door de Regeering voorge schreven kolenbesparing zullen de Fransch-Holland- sche Oliefabrieken Calvé-Delft, Ingaande 5 Mei, des Zaterdags niet Het personeel zal voorloopig het vroegere nor male weekloon blijven ontvangen. MIJNONTPLOFFING. Men meldt uit Alkmaar aan heit Hdbld., dat er tusschen Egmond en Petten verscheidene mijnen aangespoeld zijn, waarvan er eergistermlddag onder leiding van zeeofficieren een tot springen is ge bracht Onze correspondent bevond zich op een duintop te Bergen aan Zee, vlak voor het hotel „Nas- sau-Bergen" en keek op een afstand van 800 M. door een verrekijker naar de voorbereidende maatregelen op het strand, waarlangs zich niemand mocht be wegen, terwijl alle ramen van hotels en pensions open waren gemaakt. Ongeveer half zes zag ik, al dus schrijft hij, een groote, grijze wolk uit de miln komen en even daarna volgde een harde slag, die echter geen bijzonderen indruk maakte. Daarom dachten de soldaten, in wier gezelschap Ik mij be vond, dat de zaak mislukt was en alleen de dyna- mietpatronen ontploft waren. Na eenigen tijd gin gen de officieren dan ook weer naar de mijn toe en, hen met den kijker volgende, zag ik dat ze plot seling stil bleven staan. Toen, op de mijn lettende, zag ik dat deze In brand stond, terwijl er vlam men van een paar meter hoogte uit sloegen. Dat duurde vrij lang en eenige soldaten, die derge lijke ontploffingen meer bijgewoond hadden, zel den dat de mijn nu gewoon leeg zou branden. Op een gegeven oogenblik zag ik echter een geweldige rookkolom en even later volgde een krachtige ont ploffing, die de in de duinen vliegende zeemeeuwen een ontzettend gekrijsch deden aanheffen en hen hoog in de lucht deed vliegen. Ik stond nog naar de rookzuil te kijken, toen ik plotseling een venijnig ge sis en gefluit door de lucht hoorde en met een smak iets zag opspringen of neerslaan op het dak van de conversatiezaal van hotel „Nassau-Bergen Daar- gekomen om te zien wat er aan de hand was, vond de heer Zeiler een stuk nog gloeiend ijzer, pl.m. 1 K.G. zwaar, metende pLm. 10 bij 20 c.M. Het stuk was door de mastiekbedekking h«n geslagen en pi m 4 c-M. in het hout gedreven; het plafond van de conversatiezaal was even gescheurd en een paar stukken kalk hadden los gelaten. GEBREK AAN GRONDSTOF. De groote stoomweverij te Nijverdal van den heer Salomonson wordt vier weken stop gezet. Alleen het gehuwde personeel zal een weekloon van f8 worden uitgekeerd. Voqr de plaats is dit van ern stige beteekenis. Er is echter een groot stuk veengrond beschik baar, waarop de arbeiders werkzaam zullen worden gesteld. LAMMEREN MARKTEN OP TEXEL. De groote lammeremnarkten zullen dit jear op Texel gehouden worden op 21 en 29 Mei, 4, 13, 18 en DE BANNE WARMENHUIZEN. De benne Wannenhuizen heeft eene belastbare op pervlakte van 1035 H.A. 98 Are en 44 cA DaarvaA wordt een omslag van 14 gld. per heet gehevm. Van deze gronden zyn 103.60.36 HA in 't bezit der jjb- meente 35.03.10 H.A in 't bezit van de N. H Kerk en 23.69.18 H.A in 't bezit der Algem. Armen De gemeente betaalde een - vast bedrag van f 354.7^ in lasten, de Kerk van 1 102.23, terwijl het Armenland vrij was. In deze bijdrage in de polderlasten is thans eenige verandering gekomen. De gemeente zal voortaan eene vaste som van f 3.45, de kerk van f 3.50 per H.A. in den omslag betalen. Het Armenland blijft vrij1 ZIJPE- EN HAZEPOLDER. In de kiesgerechtigheid en verkiesbaarheid voor de Zijpe en Hazepolder is eenige verandering gekomen. Voortaan zjjn zij verkiesbaar tot lid van tiet Bestuur die één H.A. contribuabel land bezitten; twee hectare egalementland, nollen, duinen of duingronden worden gelij kgestold toet één H.A. contribuabel land. Stem gerechtigd zijn ziji, die één H.A. contribuabel land be zitten; wie meer dan 10, doch minder dan 20 H.A. bezit, heeft twee stemmen, meer dan 20 en minder dan 30, drie stemmen, meer dan 30 en minder dan 40, vier stemmen, meer dan '40, vijf stemmen. Twee H.A. egalementland, nollen, duinen, of duingrond, tellen we der Voor één H.A'. contribuabel land. KAMERVERKIEZING HELDER. Het Kamerlid Schaper hield Donderdagavond te Bree- zand een politieke lezing ter aanbeveling can.dida.tuur Thomassen. Spreker critiseerde daarbij aan de hand van een ver- slagje in de 'Schager Courant, een reide, door den heer Oud gehouden; tracht aan te toonen, dat veeL omtrent de S.D.A.P in deze rede geheel averecht wera voorgesteld, om vervolgens in den breede te betogen, dat op den weg der verbeteringen en van den vooruit gang de S.D.A.P steeds de locomotief was geweest, de Vrijzinnigheid daarentegen altoos de achteraankomende bagagewagen. Voor het tweede gedeelte zijner rede nam spreker den Wereldoorlog als uitgangspunt, om do houding der Nederlandsche en Duitsche-K-Democraten tijdens de mobilisatie zoowel als gedurende den ver deren oorlog te belichten. Vervolgens werden de In ternationale en de zending van Troelstra c.s. naar Stockholm besproken De arbeiderspartij had den oor log niet kunnen verhinderen, wijl zij niet sterk "ge noeg was men kan haar versterken door Thomassen naar de Kamer te zenden. Een tweetal heeren kwamen in 'debat i Te Callantsoog (Groote Keeten) trad de heer Wagner op, om de candidatunr Oud aan te bevelen Spr. zet de beteekenis dér Grondwetsherziening uiteen, spreekt over algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoordi ging, behandelt daarna het oonsentratieprogram, om uitvoerig stil te staan bij den uitslag van den verkie zingsstrijd in 1913, als resultaat opleverde 37 Vryl- zinnigen en 18 S.D., het aanbieden van de minister portefeuille door Dr. Bos aan de S.D.A P., die aan vankelijk verrast door dat aanbod, bij bet Zwolscho Congres bepaalden die portefeuille niet te aanvaarden, hoewel mannen als Schaper en Vliegen er '^el voor waren. Dan verkreeg de heer Troelstra een beurt, die bij" zijn bezoek aan de Koningin, de combinatie Li berale en Katholieke ministers adviseerde omdat ze van de sterkste pertijgroepen waren Was dat gebeurd, dan hadden we nooit algemeen kiesrecht gekregen; wat te danken was geweest aan de S.D.A.P Vervolgens behandelt spreker de buitenlandsche po litiek De heer Thomassen had te Coksdorp op Texel gezegdZijt gij tegen den oorlog stemt dan rood, doet gij dat niet, dan zijt gij voor den oorlog Spre ker toonde dadelijk de dwaasheid dezer redeneering aan i Na een aftakeling Van het voortdurend gescherm der S.D.A.P met het woord kapitalisme, waaraan alle verkeerdheden in -tie maatschappij worden toegeschre ven, bespreekt hij het veraf zijnde van de socialistische maatschappij en het optreden en drijven der S.D.A.P in den z.g. klassenstrijd. Wat betreft de uitgifte van grond aan de landarbei ders, zooals de Vrijz.-Dem dat wemschen, de S.D.A.P. werkten dat tegen, omdat zulks het bereiken van hun doel in den weg staat - Spr. behandelt nog, waarom de S.D.AP. met achter ter de groene tafel wil zitten en de onmacht van de Duitsche S.D.A.P De heer Wagner heeft aan den canchdaat der S.D.A.P gevraagd, of hij voor of tegen de landsverdediging was, waarop deze antwoordde, dat die kwestie z.L niet aan de orde was. De defensieparagraaf van de S.D.A P. algemeene weerplicht wordt doodgezwegen, 'de S.D.A(P.'s houden geen rekening met de werkelijk heid. 5Augustus 1914 stemden de S.D.A P. voor de mobilisa tiecredi eten, ook in Duitschland ls dat ge beurd. Waar blijft hun consequentie? De heer "ÏÏio- massen houdt een slag Ojm 'den arm. Met eene opwekking om bij de o s. verkiezing niet te stemmen op den candidaat der S.D.A.P maar op den heer Oud, eindigde spreker Zijn duidelijke rede San de gelqgnheid tot debat werd geen gebruik gemaakt - DIRKSHORN. ergadering van de Straatverlichting te Dirkshorn op rijdag 1 Mei. De voorzitter de heer L Doek es opent de vergadering Uit de rekening van den, pen ningmeester bleek, dat er was een ontvangst vain, f 262.29.Vt, en een uiigave van f 190.33, met een batig saldo van f 71.96V». De vergadering besloot om den lantaarnopsteker voor het afgdoopen seizoen f 100 te betalen De heer G. Bregman als lantaarnopsteker, ver klaart voor den som van f 120 de lantaarns voor het volgende seizoen weder te bedienen Nu volgt bespre-

Schager Courant | 1917 | | pagina 1