De Oorlog. STAM VERfT. Hoorn! Levensmiddelen- voorziening annex Sloomwasscherij; men kan er zelf niet voor wasschen. Goedkoop Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. WINKEL. engelsch troepentransportschip m den grond geboord. het zwijgen van bethmann. wel wat al te overdreven. papiergebrek en papierverspilling in duitschland. DEPOTS: king uitlating aandeden, wat bepaald wordt op 10 aandeel en. De heer Wartenhorst, artr. Bestuurslid, werd bij acclamatie herbenoemd. SINT KAARTEN. Onze plaatsgenoot de heer V Peetoom is bf] het te Amsterdam en Arnhem gehouden examen, geslaagd als bouwkundig opzichter. Gedurende de laatste weken ls door het Steuncomité alhier, aan vrouwen van gemobiliseerden in totaal een bedrag van 329.50 uitgekeerd. De vorige week heeft de laatste iiitkeering plaats gehad. 0UDESLUI8. Donderdag had de einduitslag plaats van den dam- wodstrijd, welke alhier gedurende de wintermaanden door w 20-tal leden van de damclub Trio vres ge houden. De prijzen welke uit kunstvoorwerpen be stonden. werden gewonnen door i M. de Vries, lepnjs, - - - -Jb. Bos 3e prijs, Jb Stam- door Jn. Fransz. Delver 9e prijs, C. "Schagen 4e prijs. CALLANTSOOO. Vrijdagmiddag brak plotseling brand uit in de heide en helm der duinen van Jhr. van de Poll, oostelijk van do jachtopzienerswoning. De brand begon bij den weg. pan den voet der duinon en breidde zich zeer snel uit bü den noord-oostelüken wind. Tal van. in. gezetenen, benevens de militairen verleenden dadelijk hulp en 'te ruim half 4 was het grootste gevaar voor bij en de brand gestuit Een groote oppervlakte ls kaal gebrand. De oorzaak is niet bekend. CALLANTSOOO. Bij do Vrijdag 4 Mei gehouden verkooping van strandgoederen was een talrijk publiek opgekomen. Goed koop is er niets van de hand gegaan. Vooral de vaten ruwe petroleum hebben veel gela opgebracht Ze zijn aangekocht yoor den polder Callantsoog, een vat voor f 185. de overige voor f 135 per vat Met het oog op ae mogelijkheid van de watervoorziening is de olie wel duur, maar mogelijk toch niet te duur. SINT MAARTENSBRUG. Naar wij tot ons genoegen vernemen, heeft de heer. A. Appel alhier, aan een tiental personen gratis een stuk tuingrond beschikbaar gesteld, 't Spreekt van zelf dat dit door «e betrokkenen dankbaar wordt aanT vaard. Wij hopen van harte, dat dit prijzenswaardig voorbeeld niet alleen hier maar ook in andere plaat sen veel navolging zal vinden. KOLHORN. Petroleum- en brandstofjennood doen menigeen den. ken aan brongas. Edoch, de polderbesturen komen hier tegen op. Ook weer met het oog op tnachinale- bemaling en kolennood. Zoo kreeg iemand lm den Waardpolder, waar men aan een gasput was te slaén, bevel de bormg te staken. Voorzichtig zij 't dus, voor men tot aanleg overgaat, vergunning te vragen. KOLHORN. De molen van den Waardpolder, altijd de molen „de Graaf" genoemd, daar vanaf indijking van den polder altijd ae molenaar de Graaf heette, zal door de Graaf worden verlaten. Voortaan zal deze molen onbe woond daar staan en evenals het daar staande stoom gemaal worden bemalen door te Kolhorn wonende Menige bij den dijk of Jantjesgat omwandelende zal tvreemd zijn da.tr geen vriendelijke bewoners meer te vinden en daar even te toefen. ZUIDSCHARWOUDE. De heer P. Zeeman te Zuidscharwoude is benoemd in de commissie, die toe moet zien op de naleving de rgetroffen maatregelen ten opzichte van den ver bouw van tuinbouwgewassea WIERINGERWAARD. De dames verkoopsters van hel Emmabloempje in deze gemeente hebben niet minder dan f 40.7a aan deff secretaris van Het Witte Kruis ter hand gesteld ZUIDSCHARWOUDE. Do omzet van de Coop. Verbr. Vereen, ..Vooruit" 'te Zuidscharwoude heeft In 1916 ruim f 200.000 bo dragen. TURF. Men schrijft uit Steenwijk^ t Ziet er in de veenderijen in deze en omliggen de gemeenten ver van rooskleurig uit. Ten gevolge den laten, langen en strengen winter en de hoogere loonefschen der arbeiders is men met den veenar- beid veel later begonnen den voorgaande jaren. Nu men eindelijk met het werk begonnen is, doet zich, in hoofdzaak tengevolge van de mobilisatie, bet ge brek aan arbeidskrachten in erge mate gevoelen. Vooral turfmakers, dat zijn zij die als da spitter« of baggelaars de specie op het land hebben gespreid de tuil moeten steken en verder bewerken, zijn er veel te weinig. Als gevolg hiervan hebben tal van ver- venera den spitters gedaan moeten geven, zoodat in die veenderijen bet bedrijf tot stilstand is gedoemd. STOPGEZET. Gisterenmorgen zijn de fabrieken der firma BliJ- denstein en Co. en der Naamlooze Venn. Ooetervald te Enschede wegens gebrek aan steenkolen stopgezet OUDE RAADSLEDEN. BARNEVELD. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat er van onze 13 raadsleden niet minder dan drie 80 jaar oud zijn, namelijk de heeren W. v. d. Bleek, A. v. Schothorst en J. Zandbergen, die onderscheidenlijk den leeftijd van 80, 81 en 83 jaar hebben bereikt. PETROLEUM EN BENZINE, Naar wij vernemen is gisterenmorgen het tankschip „American" van de American Petroleum Gy. uit A- merika te Rotterdam aangekomen met een lading, welke voor het grootste gedeelte bestaat uit petro leum en voor een klein gedeelte uit benzine. De Toewijzings-commissie voor petroleum en ben zine verzoeken er de aandacht op te vestigen, dat relatief geringe vermeerdering van voorraad nauwe lijks aanleiding kan geven tot het toekennen van Srootere rantsoenen aan hen, die tot nog toe voor jewijzing in aanmerking kwamen, zoodat het dus overbodig is te achten, hernieuwde aanvragen bij de betrokken Toewijzings-Commissies in te dienen. RAPVERBOD VAN JONGE BOOMEN. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, is eerlang een kapverbod van Jonge boomen te verwachten, tot behoud zooveel mogelijk van het natuurschoon. WOLVORDERING. Het algemeen hoofdkwartier deelt ons mede. dat het voornemen bestaat om de scheerwol, lii het geheele land ter voorziening in de behoeften van het leger en de vloot, weder rechtstreeks van de sohapenhouders te doen vorderen. Een uitzondering hierop zal aan de betrokken burgemeesters kenbaar worden gemaakt. Ter voorkoming van moeilijkheden en eventueele schade wordt er op gewezen; dat de handel in wol vap inlandsche schapen, In verband mot het bovenstaande, niet geoorloofd b. - WINKEL. Alhier b opgericht een vereeniging van Ambachts lieden en neringdoenden,, die zich ten doel stelt, het I beperken van het credietwezen, door niet meer per la®r> doch per half jaar af te rekenen. 17 leden tra den reeds toe.. Het bestuur is samengesteld uit de heeren k,™1 9*. voorzitter, K. Bakker, Secretaris, P Penningmeester, K. Lange en S. de Reus, Leden. - WINKEL V71 Voor de gemeenten Barsingerharn, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel is één brandstoffencommissie ingesteld, waarvan tot leden benoemd zijn: de Burge meesters dier gemeenten en den Directeur der Gas fabriek voor 'Winkel en Nieuwe Niedorp. Als voorzitter treedt op de Burgemeester van Winkel, en als secretaris de Secretaris der gemeente Winket DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De kaashandel kenmerkte zich door een stagnatie, die het gevolg is van het feit, dat voor het deel van de productie, dat naar den centraien moet, waar voor begin Mei een nieuwe prijs moest worden vast gesteld, geen overeenstemming is verkregen. De Duitschera betaalden tot nog toe f 1.60 per K.G. en berekende hun eigen consumenten f .20, maak ten daardoor voor hun schatkist f 2.per K.G. winst. Thans wilden zij nog minder betalen en de Kaas ver eeniging ging hierop niet in. Men hoopt ons nu te wdingen, doch de Bond van Kaasproducenten adviseerde haar leden om ndet aan te voeren en niet te verkoopen. Dit advies werd door bijna alle producenten opgevolgd. Alkm. Ct DE VREDESCONFERENTIE DER S.D.AP. TE STOCKHOLM UITGESTELD. Men seint uit Stockholm aan „Het Volk": De Hollandsche delegatie bij het Internationaal So cialistisch Bureau bericht: De voorbereidende con ferentie met de afzonderlijke partijen der Internatio nale, beginnen op 15 Mei. De algemeene conferentie zal niet vóór 10 Juni plaats vinden. Het gaat met deze zaak lang niet naar wensch. WONINGNOOD TE ZAANDAM. Te Zaandam heerscht, evenals in vele andere plaatsen des lands, groot gebrek aan woningen, niet slechts onder de arbeiders, doch ook ten aanzien van de duur dere huizen. Huurders, wien de woning tegen 1 Mei was opgezegd, bleven noodgedwongen maar zitten, som^ migen ook in de veronderstelling, dat wegens de bij zondere tijdsomstandigheden, de verhuurders niet het recht hadden hen üit de woning te laten zetten. De onwil en onmacht om de woning te verlaten had tot gevolg dat verschillende andere huurders belet werden uit hun huis te gaan. Zoo is een geval bekend, dat 15 huurders in hun respectievelijke woningen moesten blij ven ,omdat een huurder niet kon of wilde vertrekken. Gevolg van een en ander was, dat gisteren de kantonrechter te Zaandam 26 vorderingen tot ont ruiming van woningen had te behandelen. Behalve in een vijftal gevallen, waarin door den verhuurder aanhouding werd gevraagd, omdat tusschen huurder en verhuurder overleg wellicht gunstig gevolg kan hebben, «elastte de kantonrechter in alle overige zaken dadelijke ontruiming. Door deze beslissing is het te verwachten, dat enkele gezinnen daklaos zul len worden. JUBILEUM. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. de Haan te Alkmaar, herdacht op 1 Mei den dag dat hij voor 25 jaar bij de firma Meurs in dienst trad. De familie Meurs bracht den jubilaris een bezoek, waarbij de heer P. Meurs een hartelijke toespraak hield en den Jubilaris een gouden horloge met inscriptie en een enveloppe met inhoud overhandigde. Namens het kantoorpersoneel werd hem mede een* stoffelijk blijk van waardeering aangeboden in den vorm van een leuningstoel. Verder ontving hij een mooi bloemstuk en tal van gelukwenschen. BEDANKT. De heer D. Roggeveen,'sedert ongeveer 20 jaar secr.- pen. van de Smedenvemailging „Hollands Noorder kwartier,,' heeft om gezondheids redenen voor deze func ties bedankt PAARDENTROUW. Onze plaatsgenoot de heer H. Deutekom kocht bij den "heer Visser Polder Het Koegras. een paard, dat door den heer 1). op het Noord in de wei werd ge bracht In den nacht van Woensdag op Donderdag j.L verdween het paard en bij de nasporingen kwam aan het lidit, dat het dier zijn ouden baas weer had opgezocht Dwars veld, over akkers en weiden, door slooten en kanalen, bad het den weg naar huis terug gevonden. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Trijntje, dochter van Corneiis de Boer en Marietje Timmerman. GetrouwdWillem Rampen, 24 jaar en Ariaantje Meurs, 24 j. Aldert Ebbinge, 25 j. en Jannetje 'Meurs, 25 j. Klaas Bakker, 53 f. en Aaltje Hartland, 48 j., weduwe van Jacob Kooij. Johannes Tijmen Bakker, 23 j. en Trijntje Hofland, 22 j. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, een som geld in een stukje papier. InL ter Secretarie. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Geboren: Corneiis, zoon van Willem Dudlng en van Margaretta Agnea Bertrand. Antoon, zoon van Arle Rus en van Maartje Goed. Veronica, dochter van Petrus Goedhart en van Gerarda Kamper. Ondertrouwd: Klaas den Besten en Neeltje Bruin. Corneiis Keppel en Aagte Deugd. Getrouwd: Constant Frederlk van Duin en Antje van der Wal. x Overleden: Geene. GEMEENTE ZIJPE. Geboren: Anna, d van Jan Zijdewind en Aaltje Muider. Johannes, z. van Johanne6 de Boer en Grietje Klijbroek. Simon, van Gerrit Buik en Antje Groe- newoud Ondertrouwd: Corneiis Hoogeboom, 25 jr.. te Haren- karspel en Elisabeth 'Olgers, 19 jr., te Zijpe. De Enge lachen hebben nogmaals een ^c^tigen aanval bij Atrecht gedaan. En de Duitsche berich ten spreken weer van een nederlaag.Maar i zoogenaamde nederlagen blijft, aldus de overzichtschrijver der N. R. Ct, echter het voorde^ aan de Engelschen, al is dat voordeel dan ook De- perkt Nog voordat de Franschen met hun tweeaen grooten aanval zijn loe gekomen, is de vierde aer Engelschen al achter den rug. Gelijk bij den derden slag kan ook ditmaal niet worden betwijfeld, dat de aanval over een breed front is ondernomen. Het staat in de Engelsche be richten uitdrukkelijk omschreven, de breedte was tusschen de 27 en 30 kilometer. Wij vernemen int het officieele Engelsche bericht allereerst dat de Duitschera groote reserves aan manschappen, zoo wel als aan kanonnen opvoerden en vrijwel langs het geheele gevechtsfront tegenaanvallen deden, waar door zij verliezen leden. Tegen den verbitterden tegenstand in drongen de Engelschen door in een gedeelte van de Hindenburg- linie ten Westen van Quéant en hielden zich daar tegen machtige en voortdurende tegenaanvallen staande. Daar nu de Engelschen reeds vlak ten Wes ten van Quéant stonden en het dorp niet in hun handen is gekomen, kan deze vooruitgang niet meer dan een onderdeel van een kilometer zijn. Verder naar het Noorden maakten de Engelschen voort gang in de buurt van Chérisy, welk dorp mede vlak voor d eEngelsche line lag en blijkbaar nog niet is genomen. Volgens een toelicht! van Reu- ter's correspondent, waren de Engelschen reeds voor bij dat dorp, toen zij door een zeer hevigen tegen aanval door Chérisy heen werden teruggedreven. Reuter's correspondent geeft ook nog te kennen, dat een aanvalspoging tegen Roeux is mislukt en dat de Duitschera bij Gavrelle eenig terrein wonnen. Veel meer tastbaar succes had evenwel de aanval der Britten ten Noorden van de Scarpe, waar althans de Canadeezen Fresnoy konden vermeesteren en dus op een punt ruim een mijl konden vorderen. De vooruitgang strekt zich hier in de breedte, zooals het officieele bericht weer meldt, over twee mijlen uit Reuter voegt er aan toe, dat Oppy vlak ten Zuiden van Fresnoy te veel verpest was met machinegeweren om te nemen. Nieuw artilleriebom bardement wordt daar nog vereischt. Alles bijeengenomen hebben dus in de vierden slag bij Atrecht, volgens de Engelsche berichten, de Britten eenige voordeelen bevochten, die ©ven wel zeer gering moeten wórden genoemd en de toe stand niet noemenswaard veranderen. Latere Engelsche berichten blijven spreken van herhaalde Duitsche aanvallen, die steeds mislukten. Het aantal gevangenen, wordt opgegeven als 900 Duitschera, waarender 28 officieren. China heeft ook den kant der oorlogvoerenden ge kozen. Het Kabinet heeft met algemeene stemmen een besluit aangenomen ten gunste van een onver wijlde verklaring van den oorlog aan Duitschland. In het Duitsche Rijk neemt de spanning steeds meer toe, doordat de Rijkskanselier maar blijft zwij gen en geen duidelijk woord spreekt over Duitsch- land's oorlogsdoel. Zoowel de conservatieven als de Sociaal-Democra ten, ieder natuurlijk van zijn standpunt, eischen van den Rijkskanselier een uitspraak. Beid© groepen beproefden door een interpolatie, waar in op een Dekendmaking van Bethmann's standpunt wordt aangedrongen, een beslissing uit te lokkai. De gevoelens in belde interpellaties geuit, zijn zoo lijn recht met eikander in strijd, dat deze tegenstelling het standpunt van zwijgen schijnt te rechtvaardigen Volgens een bericht van den Berlijnsdhen corres pondent der Munch Neueste Nachr. zou de bedoeling van d*n Rijkskanselier iijn een toezegging tot „toe komstige" bespreking der interpellaties i>ij de 3e le zing van de begrooting, maar hij zou geen juisten ter mijn kunnen vaststellen voor de beantwoording van de interpellaties. Dit klinkt opnieuw als het zoeken van uitstel, om de onvermijdelijke botsing te verschuiven. Reeds schrijft de Vorwarts dat het antwoord van den Rijkskanselier van onmiddellijken invloed zal zijn op de verhouding tusschen regeering en arbeiders, op de verhouding tot Oostenrijk, op de vredesbewering in het buitenland en op de conferentie te 'Stockholm. Het antwoord van den Rijkskanselier kan den weg effenen en van blij veilden invloed zijn, maar ook alles bederven. Er ligt in deze woorden de Onmiskenbare bedrei ging, dat de sociaal-democraten de verantwoordelijk heid niet willen dragen, als de regeering hun taak te Stockholm niet vergemakkelijkt, niet door een ondub belzinnige verklaring het internationale wantrouwen weg neemt Ook de Christelijk-Sociale arbeiders zullen morgen, Zondag, het vredesvraagstuk bespreken en hun opi nie zal niet afwijken van dat dep vredespartijen. Dat wijst op een snelle groei der democratische be weging. Het volk is niet langer tevreden te stellen met beloften. - ALKMAAR, 5 Mei. 11 Paarden f250 a 900, 62 koeien f120 a 380, 552 schapen f 18 a 41, 201 nuchtere kalveren f 12 a 22, 20 varkens f 16 a 34, 103 biggen i6a 12.50, kipeieren f8.25 a 8,60 per 100, boter fd.95 a 1.12'/, per Va K.G. 74 lammeren f8 a 12. V LANGEDIJKER GROENTEVEILING. Broek op L. 44 Mei. Bieten, binnenland f 415, buiten land f 16.35. NOORDERMARKTBOND, N.-SCHARWOUDE. —4 Mei. Grove uien f 3.55 a 460, idem voor export f 4 a 8.20, per 50 Kg. HOORN, 3 Mei 1917. 19 Stapels kl. fabriekskaas f75, 8 stapels kl. boe renkaas f73, 10 stapels boerenkaas f73. Aangevoerd 37AMA\RWTM,!'36659 K'G' Handel mati8- Fariekskaas' kleine f 76, Boerenkaas,- 'kleine f 7450 commissie f 75. middelbare f 74.50. Aangevoerd 1440 stapels, wegende 59615 Kilogram. Handel vlug. Graanmarkt Karweiaaad f 25, Ma&nzaéd f 46 a 47.—. Zondag Mal 1917. NED. HERV. GEMEENTE tas Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Schermerhorn. Huisduinen, nam. 7 uur, Ds. Van Griethuijaen. Julianadorp, nam. 2.30 uur, Ds. Van Griethuijseo. AnnaPaulowna, voorm. 10 uur, Da. Van Griethuijsan. Doop. verbruikers, die daarvoor bijzondere vernumrfm de autoriteiten hebben verkregen a Uit Londen, 3 Mei. Naar de admiraliteit meedeelt ls het Engelsche transportschip Arcadian «930 ton. van de Royal Mail s.s. Cy. te Belfaat dat troepen vervoerde, den 15den April in het oóaten van de Middellandsche Zee getorpedeerd en in vijf minuten gezonken. 279 opvarenden wórden ver mist en zijn vermoedelijk verdronken. betoogingen in rusland. De minister Miljoekof heeft een nota uitgevaardigd en daarin aan de geallieerde'regeeringen meego. deeld, dat do Russische regeering geen afzonderlijke vrede zal sluiten en verklaart dat zij vast beeloten is tot eene veilige en beslissende overwinning door te vechten1 en ontkent dat zij den gemeenschappe. lijken strijd minder krachtig zou voeren. De publicatie dezer nota te Peteraburg lokte krach, tigo betoogingen voor en tegen de regeering uit Een enorme menigte verzamelde zich voor de mi- nisterieelen bureaux. De ministers Schingaref en Rodizianko hielden onder geestdriftig gejuich der menigte toespraken. Later, toen de arbeiders uit de fabrieken en werkplaatsen kwamen, hadden er te- genbetoogingen plaats, waarin het aftreden der voor- loopige regeering werd geëischt. Verschillende regi menten sloten zich bij deze betoogera aan. 's Avonds om tien uur had eene gemeenschappel lijke vergadering van de voorloopige regeering en van den Raad van arbeiders- en soldaten afgevaar digden plaats, ten einde den toestand te bespreken. Gedurende eene schorsing der zitting sprak Mi- dioekof van het balkon af eene eenorme menschen- menigte toe. Hij verklaarde, dat Rusland nooit in een afzonderlijken vrede mag toestemmen, opdat niemand ooit het recht zal hebben Rusland van trouwbreuk jegens zijne bondgenooten te beschuldi gen. De voorloopige regeering bestuurt het schip, dat echter niet vooruit komen kan zonder dat de wind, die het vertrouwen des volks heet. Hij deed een beroep op de burgerij om vertrouwen te stellen in de regeering, welk beroep met langdurige toe juichingen begroet werd. Uit Berlijn; 3 Mei. In den Rijksdag heeft de con servatieve partijde volgende interpellatie inge diend: Na de motie van het soc.-dem. partijbestuur, waarin de eisch werd gesteld een gemeenschappelij- ken vrede te sluiten zonder annexaties en oor- logsschadelooSstellingen heeft de Rijkskanselier ver zuimd een duidelijke positie in dit vraagstuk te kiezen. In groote kringen van het Duitsche volk is ern stige onrust ontstaan, omdat zulk een vrede wel iswaar met internationale beginselen doch niet met de levensbehoeften van het Duitsche volk In overeen stemming zou zijn. Is de kanselier bereid opheldering te geven over zijn houding in verband met deze interpellatie? Men schrijft uit Lausanne, Zwitserland, aan het HdbhL: Hoever de Fransche voorzorgsmaatregelen gaan tegen „besmetting", kan blijken uit het volgende. Duitschland heeft bij het decreteer en van den ver scherpten duikbootoorlog ons gracielijk de Fransche haven van Cette cadeau gedaan. Het emplacement is er benepen en voor onze behoeften geheel on voldoende. Erger evenwel is Fr&nkrijk's gebrek aan rollend 'materiaal, waardoor, zelfs wat te Cette ontscheept kan worden, ons niet kan bereiken. Wij zullen daar thans in trachten te voorzien door, ge lijk onze eigen treinen steenkool uit heit hartje van Duitschland halen, desgelijks te doen met de levens middelen, die ons wachten aan de ofcvera der Mid dellandsche Zee. Alles was reeds afgesproken, toen er op eens een kink in den kabel kwam. Veie on zer machinisten toch komen uit Ooet-Zwitaeriand en dragen Duitsche namen! Daarom wordt thans ge ëischt, dat elk van ben zijnen stamboom zal over leggen en bewijzen, dat er twee generaties lang geen DuJtsch bloed zijn aderen besmet heeft, noch tfi.pfc voorzaten door Ibanden van verwantschap verknocht waren aan de lieden van over den Rijn. Alsof er geen Franschen waren met Duitsche na men! en Duitschera met Fransche! De „Vossische Zeitung" klaagt over den papier vloed, die uit allerhande officieele en officieuze bureaux gestadig zwellend op het Duitsche volk nederdaalt Alle mogelijke bureaux, oorlogavereenl- gingen enz., geven zonder onderbreking tijdschrif ten, mededeelingen en boeken uit, die den men- schen nauwelijks meer bieden dan scheurpapier, over vraagstukken, die reeds uitentreure behandeld zijn. Ze verslinden bergen papier, dat de pers voor gewichtiger en dringender verplichtingen onttrok ken wordt se leggen beslag op zetterijen, druk kerijen en binderijen, zonder togen het hooge ar beidsloon en de kostbare materialen ook maar bij benadering op te wegen. Het ontzaglijke gevaar be staat dat de geestelijke voortbrengst van Duitsch land in haar geheel officieel gereglementeerd raakt Het blad wijst er dan op, dat men daar op manier tot een beperking van de vrije uitgevers»** z&amheid komt en een heel nieuw soort van cen suur in t leven wordt geroepen, die voorloopig misschien in t geheel niet wordt gevoeld. BELANGRIJKE FINANCIEELE MAATREGEL. Naar de „Berliner Lokal-Anzeiger" van bevoegde zijde verneemt, zullen de zilveren en nikkelen mun ten in Duitschland aan het verkeer onttrokken wor den. Er zal een korte termijn worden vastgesteld, waarbinnen de aanwezige metalen munten buiten koera gesteld worden. Daar deze munten dan nooit weer in omloop zullen, gebracht worden, zullen de genen die ze na dien termijn nog bewaren, daarvoor nog slechts de zuivere metaalwaarde kunnen krij gen, die ver beneden de helft, in sommige gevallen zelfs beneden een derde van de koerswaarde ligt. Degenen, die metaalgeld blijven vasthouden zullen zich dus aan groote verliezen blootstellen, zonder dat iemand medelijden met hen zal hebben, daar zij uit eigen belang do financieele huishouding tijdens den oorlog bemoeilijkt en dus de belangen des lands geschaad hebben. PETROLEUMNOOD IN OOSTENRIJK. Van 13 Mei af tot einde Augustus mag in Oostenrijk nog slecht petroleum worden afgegeven, indien deze bestemd is voor het verbruik van het legerbestuur de spoorwegen en scheepvaartondernemingen en aan' die TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorologiseh In stituut te De Bildt, naar waarnemingen in den morgen van 5 Mei Hoogste barometerstand onder 765 te O.-Duitacb- land, laagste 751.9 te Hernoeand. erwachting tot dan avond van 6 Mei. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Meeat zwaarbewolkt Toenemende kans op regen ©%»nweer. Later koeler. Gedurende de week van 7 tot en met 12 Mei 1917, is verkrijgbaar Op bon 16I ons Gorl. Op bon 17 2K 0 Aardappelen. Op bon 18: 2ons Riisl Op bon 19I ons Kak- en Hraadvel. Op bon 202 ons Groene trwleo. Het Gemeentebestuur J. KOOMEN Hz, Burgemeester. A. DE RIDDER, Secretarii' STAM STOOMT te Schagen A. TUIN, Hoogzijde C 138. Barsingerhorn G PRINS. Winkel D. MUL. Kolhorn C. ERIKS. A A Anna Paulowna Wed. P. BAAS. Nieuwe Niedorp RUITER v.h. Ou^ Alkmaar GEZ. KAAN, Langestraat Dirkshorn P. WINK. St' Maarten L. DE PER Wieringen C. SLIKKER. C/"uttttt Schagerbrug (gem. Zijpe) J. ,NjanllIa't.türier.

Schager Courant | 1917 | | pagina 2