J. STUURMAN, Kapper Haarwater De Landbouw op de overstroomde gronden. DONDERDAG 10 MEI 1017 60ste Jaargang. No. 6001. Raad van Schagen. Scheermessen"e' iaar Scheerapparaten EERSTE BLAD. lit^evers: TRAPMAN Co. waaronder de bekende merken „Cillet" „Bulldog" enz. SCHAGER Alicicei Niens- £011 RA BIT. V Mmttitin- Laidbinblad. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIÊN in het eefstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering op Woensdag 9 Mei 1917, des mor gens 10 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Na opening worden de notulen Voorgelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Wordt aangeboden het gemeenteverslag en het beredeneerd verslag tot verbetering der volkshuis vesting. Van GeCL Staten zijn goedgekeurd terug ontvan gen: le. salarisregeling onderwijzers in mil. dienst; 2e. gemeentebegrooting; 3e. geldleening f12000 voor arbeiderswoningen; 4e. besluit aankoop grond Hoog; 5e. Ie euppletoire begrooting; 6e. 2e dito; 7e. salaris regeling hoofd der school en verder onderwijzend personeel en afwijzing adres van den onderwijzer A. Koning; 8e. wijziging verordening op de hef-' fiug van hoofdelijken omslag. Verder is ingekomen het bericht, dat tot gemeen teveldwachter ia benoemd de beer L. Smid te Enschede. Van de HolL IJz. Spoorwegmaatschappij is be richt ingekomen, dat Donderdags geen nieuwe trei nen kunnen worden ingelegd, maar dat de goede rentrein van 10.45 uur' voonniddags, ook voor per sonenvervoer tot Alkn^aar zal worden, ingericht. Ook van de vereeniglng Algemeen Belang was een dusdanig3 mededeeling ontvangen. Door de gascommissie was aan den Raad overge legd de door den accountant opgemaakte balans en winst- en verliesrekening dor gasfabriek over het jaar 1916. Hieruit vermelden wij, dat de netto winst bedraagt f 18C5.781L Verder is afgeschreven op de totaal installatie der gasfabriek het bedrag der vastgestelde jaarlijksche afschrijving, groot f4460 Bovendien is op hoofdbuizennet, dienstleidingen enz.* enz., nog een totaal afgeschreven van f 1183.75. Deze bedragen worden uit de eigen middelen der fabriek besteed voor aankoop en uitbreiding. Om de balans niet onnoodig te flatteeren, zijn deze af schrijvingen niet over eenige jaren verdeeld. Wat de wipst betreft, wordt geadviseerd deze niet aan de gemeente uit te koeren, maar in het ver nieuwingsfonds te beleggen, daardoor wordt de fi- nantieele too6tand der gasfabriek sterker en kun nen daaruit vernieuwingen en uitbreidingen wor den betaald. De heer Roggeveen vraagt of het noodig is dat de geheele winst wordt gestort in het Vernieuwings fonds en niet een gedeelte ervan in de gemeentekas. Voorzitter antwoordt, dat binnenkort reparaties zijn te verwachten, die het noodig maken dat een fonds daarvoor aanwezig is, wat beter is dan steeds een leening te móeten sluiten. Het buizennet in de Hoep en het Noord vereischt b.v. gedeeltelijke ver nieuwing, omdat een gedeelte van de leiding zoodanig is, dat gasverlies plaats vindt. De heer Van der Kamp zegt, dat het hem b,e- vreemdt, dat die buizen nog hiet zijn vernieuwd. «Verleden jaar Had er reeds gasverlies plaats en daarom dringt spreker op spoed aan. De heer Trapman wijst er op, dat de heer Van der Kamp zelf lid der gascommissie is en voorzitter verwacht, dat de heer Van der Kamp daar dan met een voorstel zal komen. De heer Trapman zegt, dat de tijdsomstandigheden oorzaak zijn, dat de buizen in de Hoep en op het Noord nog niet ziin vernieuwd. De buizen zijn verba zend duur, terwijl de gascomTrtssie verder het werk ln eigen beheer wil laten uitv aren De hee> Rogge-.-eer. verklaart met'deze uitlecclng tevreden te z'Jr. Van du plaatselijke schoolcommissie is het ge wone verslag Ingekomen. Eveneens was ingekomen het verslag der Alkmaorsche Huishoud en Indu strieschool, en het verslag van den cursus ln land- bouwhulshoudonderwiis over 1916 en dito vaktee- kenschool der vereenigingen Bouwkunst en Noor derkwartier. Wordt vervolgens gqjezen een schrijven van de Plaatselijke Schoolcommissie ten geleide van dé inzending der rekening van het schoolfeest. Het te kort der rekening is f 104.75. De commissie uit te vens de wenschelijkheid dat de jaarlijks voor de schoolfeestjes toegestane bedragen belangrijk wor den verhoogd, terwijl zij tevens adviseerden om ook het schoolreisje naar Bergen weder evenals vroe ger leder jaar te laten maken. De kosten daarvoor worden begroot op f450. B. en W. stellen voor het bedrag van f 104.75 te la ten en verder op het verzoek afwijzend te beschik ken. Allen voor. De Distributiecommissie voor Schagen en om streken deelt mee, dat de voor drie maanden aan-' gegane overeenkomst 30 April is geëindigd en vraagt of het wenschelljk wordt geacht de gemeenschap pelijke regeling voort te zetten. B. en W. hadden ree<^3 geschreven dat het niet wenschelijk werd geacht en vragen de sanctie van den Raad hierop. Goedgevonden. Is ingekomen van den heer M. Dingsdag een adres met het verzoek om op Donderdag het vee lós te mogen drijven naar de veelading, onder de verplich ting van bij elke 20 koeien 4 drijvers. B en W. adviseeren hierop afwijzend te beschik ken .gelet op het bepaalde bij artikel 39 der Politie verordening. De heer Roggeveen wijst in een uitvoerig betoog bp den grooten last die de betrokken personen door de bestaande regeling ondervinden. Het gebeurt dat er een 80-tal koeien naar het spoor moeten worden gebracht door hoogstens 3 personen, die elk dan 3 koeien meevoeren, wat dus veel tijd kost en waar door de kans bestaat dat niet al het vee op tijd aan het spoor is. De slagers in Amsterdam rekenen er op dat het vee op tijd in Amsterdam aankomt en ge beurt dat dan niet, dan veroorzaakt dat veel scha de. Wanneer de koppels niet groot er dan 20 stuks zijn en daar 4 personen bij zijn, dan meent spreker dat er niet veel last en schafte zal ontstaan, terwijl het voor de betrokkenen veel gemak geeft. De heer Meurs wijst er op, dat de bestaande re geling indertijd is genomen na rijpe overweging. De Laagzijde B 50, nabil' de Markt Schagen. toestand van vroeger veroorzaakte zoo'n chaos, weke lijks kwamen er klachten ln van de bewoners van d,e Molenstraat, het plantsoen werd vernield, dat ten slotte de Raad was gedwongen tot den maatregel van thans over te gaan. En om hier nu zoo maar weer af te stappen, daar. kan spreker niet mee mee gaan. Voorzitter meent ook te moeten ontraden om op heit verzoek in te gaan. De heer Trapman zegt dat hij zich nog zeer goed herinnert hoe deze quaestie vroeger in den Raad is ter sprake gebracht. Spreker gevoelt niet zoo die bezwaren die toen werden aangebracht en aangedikt zijn geworden. Wanneer het vee niet op tijd aan het spoor is, veroorzaakt dat veel last en m.1. moeten we de menschen niet bemoeilijken om het vee op tijd op spoor te krijgen, maar integendeel trachten door een goede en gemakkelijke regèling het marktbezoek te bevorderen. Dit laatste weegt veeT zwaarder dan den last dien misschien eenige personen zullen on dervinden of de schade die in het plantsoen mocht worden aangebracht. Voorzitter meent dat de slagers even goed wel zul len komen, ook al blijft de regeling bestaan. De heer.Van der Kamp wijst op het feit, dat de heer Ligthart zijn vee langs het Noord wel los drijft wat den heer Hopman aanleiding geeft te zeggen, dat het hier gaat om het uur van den dag. Na af loop van de markt is het los drijven geen bezwaar maar het tegen den stroom in drijven in de ochtend uren. - s De heer Trapman zegt, dat dit bezwaar alleen geldt voor de Molenstraat en hierin kan worden voorzien, door het vee dat aankomt door de Mo lenstraat te doen gaan en het vee dat wordt weg gebracht, langs de Nieuwe Laagzijde, de Gedempte Gracht is breed genoeg. En dan wijst spreker op het eigenaardige dat de burgers dus dien last en scha de om 12 uur moeten gedoogen en om half negen of negen uur dit verboden zal zijn. De heer Boekei wenscht met de betrokken personen eenige consideratie.te gebruiken en verklaart met het idéé van de heereÉi Roggeveen en Trapman mee te kunnen gaan. Hierna wordt met 7 tegen 4 stemmen goedgunstig op het verzoek van den heer Dingsdag beschikt. Te gen stemden de heeren Meurs, Buis, Hopman en Blaauboer. Volgt een adres van de afdeeling Schagen van den Ned. Timmerlied en bopcL, de afdeeling Schagen der S.D.A.P., de-afdeeling Schagen van den Ned. Typografenbond, afdeeling Schagen van den Bond van Arbeiders in Openbare Diensten en Bedrijven en afdeeling Schagen van de Neder 1. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, met verzoek om een Hüur- commlssie in te stellen. B. en W. stellen voor te berichten, dat naar aanlei ding van een van andere zijde bij haar college in gekomen verzoek, reeds een Huurcommissle is in gesteld en de leden zijn benoemd Goedgevonden. Volgt adres van den gemeene-topzlchter met ver zoek om verhooging zijner jaarwedde van f1000 op f 1250 en verder om hem vergoeding te geven voor '■en rijwiel en zijn instructie zoodanig te wijzigen, dat het ham niet verboden zal zijn voor eigen re kening of voor rekening .an anderen, bouwwer ken uit te voeren, daarop toezicht uit te oefenen en daarvoor de noodige bestekken en teekeningen te maken. B. en W. stellen voor de jaarwedde te brengen op f1250.— en voor het verdere op het verzoek af wijzend te beschikken, aangezien het ln de prac- tijk niet gewengcht moet worden geacht, dat de gemeente-opzichter voor particulieren werkzaamhe den verricht. - i Goedgevonden. Van ,J)et bestuur der afdeeling Schagen van den Nederlandschen Aannemersbond is het verzoek in gekomen om afwijzend te beschikken op het ver zoek van den gemeenteopzichter om voor particu lieren werk te verrichten, dit in het, belang van de Schager patroons in de Bouwvakken. Door de gevallen beslissing van bovenstaand punt, is aan dit verlangen reeds voldaan. Volgt adres van den gemeenteveldwachter K. Douwsma, waarin deze meedeelt, dat hij wegens misleiding verplicht is geweest om in zijn eigen 'schoeisel te voorzien; dat hij in 1913 Abma ge vraagd heeft welk bedrag de gemeente aan schoei sel uitkeerde, dat deze toen beweerde dat er niets voor werd uitgekeerd, dat hij in 1914 dit nogmaals 'heeft gevraagd en Abma toen eveneens beweerde, dat Schagen geen schoeisel betaalde. Adressant moest in 1916 toevaljig een mandaat uitbetalen van ,f 13.50 wegens geleverd schoenwerk ten behoeve van Abma, toen is hem gebleken dat Abma reeds vele jaren zijn schoeisel van de gemeente vergoed kreeg. Toen heeft adressant deze kwestie uitvoerig met den vorigen burgemeester Jhr. Van Doorn be sproken en de toezegging ontvangen dat zijn schoei sel hem vanaf 1 Mei 1913 tot 1 Mei 1916 zou worden uitbetaald .Door het daarop volgend spoedig vertrek van den heer Van Doorn ls daar niets van geko men. Hoe hoog het bedrag van bet schoeisel ls weet adressant niet precies, hij schat het op f40 en verzoekt dit aan hem uit te betalen: Ter bespreking hiervan praat de Raad in comité. Na heropening wordt besloten om op.-het adres van Douwsma afwijzend te beschikken en tevens goedge vonden om voortaan schoeisel voor de veldwachters uit den post voor kleeding enz., op f 100 vastgesteld, te betalen. Hierna volgt een adres van een drietal boekhandelaren in de gemeente, om de schoolnenoei- ten en bureaubehoeften niet aan te besteden, maar weer op den ouden voet door ben te laten leveren. Daar de eind Maart J.l. genomen monsters op bewerkten en onbewerkten grond zulke sterk uit- eenloopende zoutgehalten vertoonden ten ongunste van den onbebouwden grond zie Schager Courant van 14 April j.L zijn er 21 April nog eens vier perceelen bemonsterd, allen vlak bij elkaar gelegen, vrij goed overeenstemmende in zwaarte, doch ver schillend in grondbewerking. De analyseresultaten hiervan zijn de volgende: MONSTER GENOMEN BIJ: Diepte Procent keuken zout in drogen grond Procent water gehalte van den grond Aantal grammen zout per Liter bcdemvocht A. C. GEERTSEMA (gedurende overstrooming tarwe, niet bewerkt). V 0-2 cJd. 2-20 20-40 40-60 0.035 0.036 0.210 0.626 14.2 225 24.2 305 2.1 1.2 6.6 14.4 A. C. GEERTSEMA (alleen geploegd October 1916, met de arieschaar). 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.009 •0.024 0.169 0.621 14.3 24 22.9 315 0.5 0.8 3.1 13.7 P. KAAN (bij monsterneming nog niet be zaaide perceel; na overstrooming voortdurend oppervlakkig losge- houd^n). 0-2 c,M. 2-20 20-40 40-60 0.014 0.012 0.068 0.547 125 23.7 235 31.6 1 i 0.4 2.2 115 P. KAAN (bij monsterneming bezaaide per ceel; na overstrooming voortdu rend oppervlakkig losgehouden. 0-2 c.M. 2-20 20-40 40- 60 0.014 0.045 0.182 0.621 125 22 22.5 31.7 1 1.6 6.3 13.4 Zooals uit bovenstaande getallen blijkt, zijn de verschillen in zoutgehalte tusschen de bemerkte perceelen en het onbewerkte, slechts gering. Om betreffende den invloed van de grondbewer king in het voorafgaande jaar óp het zoutgehalte van den grond meer gegevens te verkrijgen, zullen binnenkort 'zoo mogelijk meerdere monsters wor den genomén. Tevens zijn de volgende analyses nog bekend ge worden: l.ïJ MONSTER GENOMEN BIJ: Diepte Procent keuken zout in den drogen grond. Procent water gehalte van den grond Aantal grammen zout per Liter bodemvocht A. D. GRONEMAN (perceel aan den weg). 20 ApriL 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.023 0.026 0.428 3.310 225 32 50.7 76.4 0.8 05 4.2 10.2 A. D. GRONEMAN (perceel aan het'Oude Veer). 20 April. 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.008 0.014 0.287 1519 38.2 48.3 52.1 455 0.1 0.2 2.6 145 J. A. WAIBOER (perceel voor de overstrooming geploegd). 23 April. 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.005 0.007 0.106 0.328 10.6 19 18.6 21.6 0.4 0.3 4.6 11.9 T: A. WAIBOER (tarweland bij de overstrooming). 23 April. 0-2 c'M. 2-20 20-40 4060 0.010 i 0.035 0.270 0.319 8.4 19.7 22.2 22.1 1.1 1.4 9.5 11.2 P. RUITENBERG (grond die 50 c.M. afgegraven is). 23 April. 0-2 c.M. 2-20 20-40 40-60 0.130 3.472 7.367 7.234 17.3 77.3 83.9 84.3 6.2 10.2 14.1 13.1 P. RUITENBERG (tarweland, in herfst 1916, 25 c.M. die^geploegd.) 0-2 c.M. 2-20 20-40 4060 0.027 0.014 0.156 0.734 95 22.4 24.1 32 2.6 0.5 4.9 15.6 Het vóór de overstrooming geploegd zijnde perceel van den heer J. A. Waiboer, blijkt minder zout te bevatten in de bovenste 40 c.M., dan hert perceel dat met tarwe bezet was. Beide perceelen zijn n& de overstrooming geheel gelijk bewerkt en komen in zwaarte en ligging vrij goed overeen. Het,vorige jaar ls in de meeste gevallen Juist het tegenovergestelde gevonden, wat trouwens met de in Zeeland opgedane ervaring overeenkwam Mis schien dat de verklaring van dit feit hierin gezocht kan worden, dat de geploegde grond, aanvankelijk zouter zijnde, door zijn lossere structuur, sneller ont- zout. Meerdere gegevens zullen dit vermoeden even wel nog moeten bevestigen. Voor de Commissie, S. SMEDING, Secretaris. fechagen, 8 Mei 1917. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te beschikken, gelet op het sedert korten tijd genomen besluit tot aanbesteding. De heer Roggeveen zegt dat bij de aanbesteding van drukwerk later is afgeweken van den aanbeste- dingsprijs in verband met de hooge prijzen. Wan neer nu weer aanbesteding is, zou spreker willen vasthouden aan de prijzen waarvoor wordt ingeschre ven en geen rekening meer willen houden met on gunstige omstandigheden, dit is geen goede basis. De heer Trapman zegt, dat de redeneering van den heer Roggeveen niet geheel logisch is. Bij de aan besteding van drukwerk verkeerden we niet in oor logstoestand, terwijl die aanbesteding gold voor drie jaar. In dien tijd is de geheele wereld zoowat op haar kop gezet en heeft de Raad zich laten leiden door e en billijkheidsgevoel. Met de aan besteding van schoolbehoeften ls dit anders, deze geldt voor 1 jaar, terwijl de inschrijving in abnormale tijden geschiedt. De heer Hopman meent aanmerking te moeten maken op een klein abuis dat de heer Trapman maakt. De aanbesteding van drukwerk had niet plaats vóór den oorlog maar in het najaar van 1915. De heer Trapman zegt dit dan graag te willen rectificeeren, maar aan Zijn redeneering doet het niets af. Ook toen was nog niet te voorzien of zelfs te veronderstellen dat de papierprijzen zoo zouden v0r&Qd6r6D« Het voorstel van B. en W.'wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen. Hierna is aan de orde een adres van den heer C. Berkhouwer aan de Loet, waarbij deze de ge meente te koop aanbiedt een perceel grond aan het Laantje, liggende tusschen de oostelijke grens van het perceel sectie E, no. 332 en de westelijke rooilijn van het Laantje en wel met de daarop staande gebouwen voor f4000. Adressant wijst er op dat door het besluit van den Raad van 21 Maart j.L de rooilijn zoodanig is gewijzigd dat een deel van het terrein is vrijgeko men, maar dit toch niet wegneemt, dat bedoeld pand toch zoo goed als waardeloos is gebleven en dit voor adressant een belangrijke schade is. Voor de gemeente Schagen is deze grond van veel belang* vandaar het aanbod om te verkoooen. B. en W. stellen voor om op dit verzoek afwij zend te beschikken. De Raad gaat opnieuw in comité en hierna volgt schorsing der vergadering. Na heropening wordt besloten dit adres voorloo- pig aan te houden. Bij de heropening is afwezig de heer Meurs. Eerst wordt nu overgegaan tot benoeming van leden der gascommissie, aftredend de heeren Van der Kamp en Trapman. Beide aftredenden worden herkozen met 8 stemmen, terwijl bovendien óp de heeren Koster en Roggeveen respectievelijk 2 en 1 stem werden uitgebracht Hierna volgt voortzetting van de ingekomen stuk ken. Van de afdeeling Schagen van Volksonderwijs is een adrep ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat de afdeeling voornemens is te stichten een cursus voor vakonderwijs, waarop meisjes in de ge legenheid zullen zijn telkens gedurende twee ach-i tereenvolgende winterhalfjaren onderwijs te ontvan- i

Schager Courant | 1917 | | pagina 1