Scliager Courant. De Oorlog. Brandstoffen. Voor ieder yan groot belang Kamerverkiezing Helder. P. J. OUD. Donderdaq 10 Mei 1917. 60s$e Jaargang No. 6001. TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Verschillende berichten. Nog een paar dagen resten on» voor de tusschen- tijdsche verkiezing van een Kamerlid voor Den Hel der. Die enkele dagen moeten n u 111 g besteed worden en goed zal 't zijn den kiezers ernstig op te wekken om vooral goed te denken wie zij zullen stemmen. In de „Schager Courant" van eenige dagen geleden is reeds in dien geest geschreven en deze letteren on derschrijven wij gaarne, zoudén wij willen herha len en daarom wenschen wij nog eens enkele feiten vast te stellen, die er toe zullen medewerken, dat de kiezers niet zullen dwalen. Wij zullen dan beginnen met op te komen tegen het dwaze artikel, dat het dagblad „De Telegraaf" op Zondagmorgen 22 April in het licht gaf en waarop men zoo hevig optrad tegen de mogelijke candidaat- stelling van den Vrijz.-Dem. P. J. Oud, omdat men tegenover dien niet de voorkeur had gegeven aam den linie-Liberalen oud-Minister Mr. Dr. Anton van Gijn. In dat artikel werd do kostelijke onzin verkondigd, „hoe 't mogelijk was dat men kon komen tot de can- didaatstelling van iemand, pas 30 jaren oud en wiens geestelijke bagage bijzonder licht was." Terecht is door eenige heeren geprotesteerd tegen deze „schand daad" van „De Telegraaf", maar de „Telegraaf" zwijgt als het graf oveT deze zaak en duldt geen te genspraak. Echter de Redactie schijnt toch eenigs- zins bekeerd. Nu ze niet kon verhinderen dat de Vrij zinnigen te Helder helderder waren dan zij bleek te zijn en zij Mr. Dr. v. G. moest prijsgeven, neigt ze tot andere zijde over en gaat den heer Staalman, .den vermaarden Christen-Democraat, interviewen en dat zoodanig publiceeren dat 't wel wat op aanbeve ling van dezen politicus gaat gelijken. Een vreemd verschijnsel bij het blad, dat de verdedigster ls van vrijheid en van recht! In dit verband mag als „zotteklap1' ook nog vermel ding verdienen een hericht in „Het Volk", dat doet lijken alsof de officieren der Marine den heer Oud wenschen te stemmen, omdat zij sympathiseeren met dezen politicus ten opzichte der Indische defensie. Verbeeldt je! Op de vergadering der Vrijz. Kiesvereen. te Helder, waarop dit „Volks '-bericht slaat, ii juist nog door een zee-officier verklaard, dat dé' Vrijz.- Dem., nu uit het feit, dat de heer Oud candidaat zou worden, niet het bewijs zouden moeten1 pntten alsof zij instemmen met de piannen der V.-D. ten opzichte van de Indiscjie verdediging. Voornaóielijk noemde men hierij nog de 'rede-Marchant, waartegen men zich kantte, maar waarover van andere zijde terecht werd. opgemerkt, dat ze door velen niet goed uitge legd werd. Zoo begon men de afbrekende critiek, die steeds in bladen en in redevoeringen werd voort gezet. 't Blijkt nu wel, dat bij de Vrijziiïnigen een goede gedachte voorzat, n.l.zich met alle mhcht teweer ie stellen tegen dé Sociaal-Democratie, die geen poging zal nalaten om te trachten dit district te veroveren. De schetterende fanfares en machtige beeldspraken van den Zaandamsehen heer Duijs weergalmen door de Heldersche lucht en de advertentie in „De Hel- dersche Courant" van j.1. Dinsdag doet het oog ver blinden van -l*t aantal spreekbeurten, waarop hooge sociaal-democratische personages het woord zullen voeren. Tegenover de zelfverheffing waaraan de Sociaal- Democratie „schijnt" te lijden moet staan het practisch werk van de Vrijzinnig-Democraten. Hier een omver-werpen van bestaande toestanden alsof het werk van eeuwen in een paar dagen zou kun nen worden vernietigd met in de plaats er voor een „heilstaat", die een Eldorado zou blijken te zijn!! en daar een ernstig pogen om langs de banen van geleidelijkheid de toestanden, die verbetering behoeven, te verbeteren, zonder dat nochtans van'om- verwerpen sptake si en waarbij het vaste richtsnoer, dat gevolgd wordt, het zekerste bewijs is voor den goeden afloop. Kalm-aan, opdat het proces van maat- schappii-vernn'dering zich voltreljkoop een zoodanige wüze, dat direct de voordeelener van worden ge voeld en dat rekening wordt gehouden met de be langen niet alleen van een toekomst, doch vooral ook van hei heden. Geen toekomstmuziek, die valsch in de ooren klinkt, maar de blijde stemming van een volk, dat zich gelukkig gevoelt op den vasten weg naar vooruitgang. 't Is de onzekerheid der Soc.-Dem. politiek, dio zoo langzaam aan meer en meer naar voren treedt; 't was do Instorting der internationale gedachte, het zwakke standpunt der landsverdediging, nu in de laatste tijden naar voren getreden. Men moge trach ten dit goed te praten, doch dat is om de kaars heen fladderen. De internationale idéé leed schip- brouk en -vastgesteld moet worden, dat de wereld niet riip is voor het ware socialisme, zooals van de S.D.A.P. dat ook maar enkelen goed begrijpen Wij, Vrijzinnig-Democraten, durvsn met vertrou wen, ons program den volke bekend te maken want allereerst treedt daaruit te voren de zaak dat er bij ons naar gestreefd wordt„ dat leder, fan welke afkomst hij ook zij. zijn standplaats zal Innamen waarop rijn capaciteiten ham recht geven. Wanneer iemand aanleg heeft, dan moet en dan mag 't in het welbegrepen landsbelang niet voorkomen, dat deze aanleg niet tot volle ontwikkeling kome. Van een heilstaat echter droomen wij nog niet en alle toekomst-ideeën van de S.D.A.P. zijn en blijven 'voor de toekomst. In een groote advertentie in de „Held. Ct" doet de Federatie Helder der S.D.A.P. den kiezers weten dat zij niet gaat debatieeren en dat parttigenooten en geestverwanten goed doen niet de vergaderingen der tegenstanders te bezoeken, o.a. ook om de schoone reden: hl die dubbeltjes errtrée zijn beter besteed aan onze verkiezingskas. Lezers van de „Schager Courant", laat dit U ge noeg zijn; denkt goed na voor gtl uw stem uitbrengt" haal voor den geest het practisch werken van dé Vriizinnigen en steunt hun candidaat den heer P j OUD, een jong man met goede capaciteiten, een man die het district zal vertegenwoordigen op een waar- digo wijze, wien9 redevoeringen weHs-waar niet zullen overloopen van humbug sn zelfverheffing maar wiens woord wei-overdacht en goed-geargu- menieerd is. Blijft niet thuis, want elke slem heeft invloed en kan den kans doen keeren. Hebt ge in uwe gemeente in de dagen nadat ge dit leest nog eene vergadering, bezoekt ze dan en over weegt het gehoorde, toets 't aan uwe gedachte van werkeliikheid én mogeliikheid, Kiezers, toont er te zijn. Vecht voor uwe beginse len, staat pal en geeft u onder geen enkele voor waarde over! Stemt als één man: EEN KIEZER. Den Haag, 9 Mei. Over het voorstel-Van Leeuwen tot versterking van den invloed der Staten-Generaal op het bestuur der buitenlandsche aangelegenheden, is heden, in den letoffi namiddag, de Regeering aan heit woord gekomen. Maar vóórdat mlniztw Leudor,, «n na fwm de pyemfer, hun spvoelen over dat voorste! deden kennen, had den nog de heeren Schaper, Van Raalte. Nolem, Lob man en Van Idsinga gesproken. Van hen w«» slecht» de hear Schaper verdediger* ven het voorstel-Van Leeuwen. HJJ liet aich in ietwat. warme gemoedsstemming gaan; proteateerend tegen „het gekonk«" in de kabinetten der diplomatie en het'al tijd met grondwettelijke bezwaren aankomen, wan neer 't „een goede, nieuwe zaak geldt". "Men heeft hier zei de heer Schaper te doen met „een vergeten hoofdstuk in de geschiedenis der democratie" Wanneer men de zaak wil aldus de waarn. leider der S.D A.P. dan kunnen constitutioneel? en an dere bezwaren best overwonnen worden. Zeker, de' Kroon heeft het, oppergezag van zee- en landmacht, zoo goed als het opperbestuur van de buitenlandsche politiek. Maar als straks bij de interpellatie-Marchant, de Kamer een motie aanneemt, den heer Bosboom niet welgevallig, dan moet deze net veld ruimen. Her haaldelijk had de heer Schaper interrupties van den heer Visser van IJzendoorn te pa ree ren, die (weet men) o.a gezegd had: men kan tot H. M. wel een verzoek richten, als de heer Van Leeuwen 'bedoelt, maar de Koningin kan dat niet inwilligen „Laat dat aan Hare Majesteit over", riep de heer Schaper den leider der vrij-liberalen toe. Én sprak ten slotte de hoop uit, dat de Regeering het voorstel-Van Leeuwen ,niet hoog hartig van de hand moge wijzen." Zooals reeds gezegd de heer Schaper was de eenige verdediger van het voorstel De heer Vaü Raalte bleek mee te gaan met mr. Limburg; betuigde wel sympathie met het denkbeeld-Van Leeuwen, maar zou er toch tegen stemmen. Ook de leider der Uinie- liberalen zegt: er is hier sprake van een recht der Kamer; niet van oen gunst, aan de Kroon te vragen En hjj wacht alle goeds van eene permanente com missie voor de "buitenlandsche aangelegenheden; gaf dr. Van Leeuwen in overweging zijn voorstel in dien geest te wijzigea Dr. Nolens weer erop, hoe parlementaire commls- siën als hier bedoeld, waar zij in den vreemde bestaan, weinig invloed uitoefenen. Geheimhouding zal steeds noodig blijven. En bovendien, de Kamer bezit het grondwettig recht om inlichtingen te vragen, c.q te interpelleeren. Zonder Grondwetsherziening acht de neer Nolens het denkbeeld-Van Leeuwen voor verwezenlij king niet vatbaar. Hij voegde erbij1, dat da Regeering nu toch ook wel in de overtuiging zal zijn versterkt, dat de samenwerking tusschen ons „Foreign Office" en de Staten-Generaal hechter, innigei moet wórden. De leider der Chr.-historischen mr De Savornin Lohman acht het oogenblik der indiening alsmede den vorm *an het voorstel-Van Leeuwen slecht gekozen. Hij gelooft dat de commissie, welke men vormen wil, bitter weinig te beduiden zal hebben. Publiciteit is ook in deze een mooi ding, maar de grooten, de mach tigen moeten hier voorgaan. Anders worden de kleinen kind van de rekening. De heer Lohman noemde het voorstel-Van Leeuwen „de welwillende uiting van een pacifistisch aangelegd gemoed," De heer \an Idsinga tiehoort tot hen, die binnen de perken der Grondwet verwezenlijking van het denkbeeldVan Leeuwen on mogelijk achten. Onze Regeering is communicatief ge noeg; slechts niet alte snel met het verschaffen van inlichtingen" wat de buitenlandsche politiek betreft. Deze afgevaardigue zou te vinden zijn voor eene motie, vragend de instelling eener commissie van voorberei ding, gelijk door den heer Kooien aangegeven. Van „hooghartig afwijzen" was bij minister Lou- don geen sprake. Maar van accepteeren van het voor- stel-van Leeuwen evenmin! Art. 57 laat het bestuur der buitenlandscho zaken aan de Kroon. De Staten- Generaal bezitten recht van controle. Maar de heer yan Leeuwen wil een soort,van accoord tusschen Kroon en Kamers, waarbij de Kroon feitelijk afstand zou doen van een deel harer praerogatieven. Dit nu, zegt dr. Loudon ware inconstitutioneel, in strijd met de Grondwet Voor de inlichtingen van de Kamers is geen commissie noodig. De Regeering, zeker in de laatste drie jaren werd steeds beleid bevonden inlichtingen te geven, moge 't dan ook wezen dat de spoed, waarmee van antwoord werd gediend, soms grooter had kunnen zijn. Van de Re- geering het plegen van overleg te vorderen: dat zou niet aangaan. Hare verantwoordelijkheid zou daar door „verflauwen". Van geheime inlichtingen, aan de parlementaire commissie voor buitenlandsche za ken te verstrekken, zou nooit sprake kunnen zijn. Ik ben aldus dr. Loudon volstrekt niet blind en heb dat meermalen erkend, voor de evolutie, zich hier en daar voordoend in wat men noemt de richting naar democratiseering van de buitenlandsche poli tiek. Maar het Nederlandsche volk, in zijn geheel, verlangt daar niet naar; vertrouwt de Regeering. In het voorstel-Van Leeuwen nu ligt ongetwijfeld zeker bewijs van wantrouwen. En waarom? Wij hebben, in Nederland, geen geheime tractaten of afspraken, van welken aard ook. De Regeering wenschte nooit, wil ook nu niet opzettelijk, iets verzwijgen; zal met alle kracht voortgaan, met vermeerderenden ijver, op den thans door haar gevolgden weg. Wat minister Loudon c.q. de Kroon zou adviseeren, mocht de Kamer eene parlementaire commissie wenschen: Z.Exc, liet zich daar op dat oogenblik met geen woord over uit. Dat dr. Loudon's verklaring nu juist niet van dien aard was om den heer Schaper tot blijde geest drift te stemmen; men zal het begrijpen. De premier kwam nog eens onderstreepen, hoe hij 't geheel met ziju ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken eens was, dat onze Grondwet eene „gedeelde verantwoordelijkheid" voor de buitenlandsche poli tiek namelijk tusschen Kroon en Staten-Generaal niet kent. De heer Cort van der Linden voegde erbij, dat gedemocratiseerd buitenlandsch beleid ons toch niet tegen rampen zou kunnen behoeden. De democratie aldus de premier wordt beheerscht door hartstochten, nationale eer en oeconomische be langen. Het raadplegen der Kamers is best Voor „de groo te lijnen". Maar vergeten mag men nooit, dat de Regeering in de buitenlandsche politiek met „der den" hééft rekening te houden. Ook eene Parle- ments-commissie zou dus dit wete men wel niet meer in bepaalde gevallen te weten komen dan thans de Staten-Generaal. Dr. Van Leeuwen trok in deze omstandigheden zijn voorstel wijselijk in. Maakte er eene motie van. Waarin de Kamer; van oordeel „dat het alge meen belang verlangt, dat regelmatig overleg worde geploegd tusschen Regeering en Staten-Generaal over zaken van buitenlandsch beleid", als haar meening uitspreekt, „dat wijziging van het Reglement van Orde behoort tot stand te komen, teneinde door in stelling eener vaste commissie voor de buitenland sche aangelegenheden tot zoodanig overleg te gera- ken". Gelijk mr. Van Idsinga al-aanstonds opmerkte: deze motie ls Iets gansch anders dan dr. Van Leeu- wen's voorstel. Dit wenschte eene commissie van ad vies. De motie, heden geboren, eene voor de buiten landsche aangelegenheden. Van de lotgevallen der motlë-Van Leeuwen zul len wij morgen, Donderdag, den verderen loop heb ben te aanschouwen. De interpellatie-Marchant over de Landstormers- 1908 komt na het ontwerp betreffende maatregelen voor de Lichting-1918. Vervolgens de Interpellatie Duys over den militairen groet. Ten minste, indien... Mr.ANT ONIO. Zondag 13 Mal 1917. NED. HERV. GEMEENTE ie: Julianadorp, geen dienst. Huisduinen, géén dienst. Anna Paulowna, geen dienst. Winkel, nam. 7 uur, Ds. Kars. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. Onnekes. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds, Groenevela, Doop Callantsoog, voorm, 10.30 uur, Ds. Thaeaing. WiaringerwwA, voorm 13 «mf, Bk Bsrrvmrw. Heerhugowaard, gean dienst. Oude Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Broekema, Oude Niedorp, voorm. 10 uur. De. Broekems. Avond maal Kerkebuurt, voorm. 9.30 uur, Da DazrurtA Barsingerhorn, geen dienet Sc hagen, voorm. 10.30 uur, Da De Graaft, Hippolyiushoef, voorm. 10.30 uur, Da Van Loon. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE ie: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da Van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. Ha&ra Oudeslri», voorm. 10.30 uur, Ds. Huizing», Uitloting aand. rentel .leening. Stroe, voorm. 10-30 uur, Ds. Leendertz. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10.15 uur, Ds. Boeke. Schagen, nam. 3 uur, Da Boeke. Donderdag 17 Mei 1917. Hemelvaartsdag. NED. HERV. GEMEENTE te: Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Barnouw. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijeen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Hippolyiushoef, voorin. 10.30 uur, Ds. Leendertz. De Duitschers hebben aan het Westelijk front een succes ,zij hebben het dorp Fresnoy hernomen. De inneming van dit dorp door de Canadeezen was, naar men zich herinnert, de voornaamste winst, die de Engelschen in hun verderen aanval bij Atrecht had den bevochten. Zij zijn het dorp en het daarbij ge- legen boschje nu weer kwijt, hebben echter een ge deelte van de toen gemaakte terreinwinst nog in handen weten te houden. Bij Bullecourt, het tweede punt waar de vierde slag bij Atrecht eenige winst aan de Engelschen bracht, hebben zij evenwel een kleinen vooruitgang bij den ouden kunnen voe gen. Verderop, op het front der Franschen, zijn ook nog verschillende plaatselijke gevechtsacties, ge weest. Bij Vauclerc wisten de Franschen nog eanigs- zins op te schieten Verder geen nieuwe. Turkije lonkt naax Rusland. De Turksch# gezant te Bern heeft verklaard dat Turkije geen belang ei bij heeft om de Dardanellen nog langer voor Rus land te versperren. Nu Rusland van zijn veroverings plannen teri opzichte van Turkije afziet, is het denk baar, dat een Turksche bevredigende verklaring in zake de Dardanellen Rusland moet sterken in zijn vredelievende gezindheid, en zijn geneigdheid moet bevorderen zijn bondgenooten te doen afzien van hun plannen tot vérdeeling van Aziatisch Turkije. Te Weenen heeft men, naar het schijnt, nog an dere gunstige resultaten bereikt. Het artikel in de Beiersche Staatscourant,, dat betoogt, dat oorlogs schadeloosstellingen voor Duitschlanld niet noodig zijn, is vermoedelijk een uitvloeisel van Hertlings be sprekingen te Weenen en alweer een stapje nader tot den vrede. Ook het manifest van den Raad van Arbeiders en Soldaten in Rusland, dat door'het Pet. Tel, Ag. is verspreid, legt nog eens nen nadruk op het feit, dat de afgevaardigden van arbeiders en soldaten de re geering willen dwingen vredesonderhandelingen te beginnen op den grondslag: „afstand van annexaties en oorlogsschattingen'.' De Directeur van het Levensmiddelenbediijl van Schagen verzoekt de gezinshoofden dier gemeente in hun eigen belang wel te willen zorgen zoo spoedig mogelijk een biljet inzake de brandsteilenvoonlening ter invulling te zijnen kantore to komen afhalen. Schagen, 8 Mei 1917, De Directeur voornoemd, P. VERWEIJ. MARKTOVERZICHT. Eene groote of volle markt regelt zich niet altijd naar den officieclen datum, dat kon men lieden aan onze markt zien. Was de officieuse groole koemarkt dit jaar op 26 April, de werkelijke was vandaag. Wie overtollig vee heeft, moet eenmaal opruimen, wie vee in voorkoop had, is gedwongen den boer eenmaal los te maken, vandaar grooten aanvoer. Gelukkig waren de verkoopers niet Gr ligt eene week achter den rug, die het land meer kwaad dan goed heeft gedaan, geen v onder dat de weider is tegen opzet, zijn beslag op te doen. De handel was dan ook trekkend tot stug, wat menig koopman een slechten dag gaf. 't Was piet overhouders niet beter. Ook hier een grooten aan voer met trekkenden, stuggen handel. Hoogste pflijs f 42.50 Vette koeien waren prijzig. ty>or eerste kwaliteit 67 a 68 cent jpetaalu, ja, men verzekerde ons dat er wel verkocht zijn, die 70 cent golden. Ook de tweede kwaliteit was duurder62 a 64 cent De heer J vnn Welke, Nieuwe Niedorp, verkreeg f 600. Kippen liepen van f 2 tot 3.50; 't is jammer mooie leggende kippen voor den dood. Doch de klacht: „ze moeten weg, wij hebben geen voer meer," maakt aan alles een einde. Kipeieren stug met iets lager prijs f 8 25. SCHAGEN, 10 Mei 6 Stieren f 200 a 350. 603 Geldekoeien, mag. f 180 a 320 120 Idem, vette f 200 a 600. 110 Kalfkoeien f 240 a 400. 35 Pinken f 80 a. 155. 143 Nucht> kalveren f 13 a 2(5* 966 Overhouders f 26 a 42.50 87 Lammeren f 10 a 17. 9 Bokken en geiten f 3 a 15. 15 Varkens, vette. p. Kg f 0.92 a 0 98. 161 Biggen f 92 a 17. 97 Kippen f 2 a 3.50 740 Kg Boter f 1 90 a 2. 39590 Kipeieren f 7.5Ö a 8 25. 2325 Eendeieren f 8.60 VAN EWIJCKSLUIS, 9 Mei. 166 pond Bot, per pond f 0.181/» a 0.19. 112 pond Schol, per pond f 0.li a 0 12. 18 pond Puitaal, per pond f 0.06 GEMEENTE ZIJPE. Getrouwd Klaas Molenaar, 23 j.. te Helder en Aa^,, Ctt, 22 j. te Zijpe Corne.lt van Bodegraven, 23 te Helder en Aariana Maria Raven, 21 j.. te Zijpe -WIERINGEN. Op de gister te Schagen gehouden militie-keurmg van den landstorm 1906 zijn van hier goedgekeurd Nic. Engel te B'oter,hoek. H Klaver te Hipp., Herin. K Kuit Lzte AVesterland. Jb. C. Kool, te Oosten- Smit, te Hipp.. S Nz. Heijblok te Vatrop, C. Jb. Metselaar te Vatrop, N. A Bakker, te den Oever, tand AfgekeurdMart Tijsen, te Hipp.. "H. Dz. Kuut, te Lage Haukes, Jb. Kuit Jbz., te Noordburen, J. J. Hegeman, te Gcst Niet verschenen: V Bakker, Ie Gest, wegens ziekte, Herm. Dijkshoorn, te Ilipp idem, E. Kuut Sz., te Stroe, wegens bezwaren, H. Keulen, varende. Van den landstorm 1907. Goedgekeurd: N C. Met selaar, te OoaIerland. S. J Lont, te Hipp., Jb J. Hegemen, te 0«rt. D J *en *«kVd! te ÏTodetr», S, Jh. Baiji, te Lage Haukes Afgekeurd: Alb. Vroone, te Hipp., D Takes Joh»,, te Westerland, H. G. Rump, te Hipp., C C, Aaje». te Hellabolg, P, P- Loet, Vet, te Weatarklkt - WIERINGEN. Wegen» het invallen van den Hemelvaartadag zal de lammerenmarkt volgende week inplaats van op Woens dag 16, gehouden worden op Dihsdag 15 Mei 19i7. DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. Het Belgisch bureau voor de documentatie deelt mee: De Nederlandsche afvaardiging, die de conferentie te Stockholm heeft samengeroepen, ie niet meeT of minder officieel toegevoegd aan het uitvoe rend comité van het internationaal socialistisch bu reau, dat voorloopig voor den duur van den oorlog het initiatief heeft genomen om die conferentie bij een te roepen zonder zelfs den raad te hebben inge wonnen van Vandervelde, voorzitter van het inter nationaal socialistisch bureau en zonder te rade te znn gegaan met de twee andere bestendige leden van het uitvoerend comité, de socialistische leden der Belgische Kamer Ansecle en Bertrand. De conferen tie van Stockholm zal allerminst het karakter heb ben van een voltallige bijeenkomst van het interna tionaal socialistisch bureau. De Belgen weigeren in overeenstemming met de lastgevingen van de arbei derspartij te beraadslagen met de Duitache socialis ten, die zich met de keizerlijke riegeering solidair hebben verklaard. De kopstukken der Engelsche arbeiderspartij zijn overeengekomen, niet naar Stockholm te gaan, maar om zich naast de Belgen en Franschen te scharen. Nu de zak enzoo staan, zal men, wanneer de con- ferentie bijeenkomt, bewerken, dat daar*alleen Duit schers, Oostenrijkers, Bulgaren, eenige neutralen en menschen der „Zimmerwald"-richting uit tlalië en Rusland tegenwoordig zijn. Uit WASHINGTON, 9 Mei. Een groep socialistische leiders onder wie de bekende socialisten Charles Rus- sell, William AValling en Edward Poole hebben een oproep in het licht gegeven, waarin ze de internatio nale socialistenconf'Ten'ie te S'o-kho'm bes'en pelen a's de gevaarlijkste van al keizers kuiperijen met het aoel zijn militaire overwinningen binnen te halen." Wat blijft er iiu over ven de soo hoog geroemde Socialistische broederschap die de vrede zal brengen UIT DE VEREENIGDE STATEN. Uit New-York ,9 Mei. Het departement van oor log heeft zoo even besloten tot een volledige her vorming van het leger. In overeenstemming met ds raadgevingen van maarschalk Joffre zullen de Ame- rikaansche divisies, welke tot dusverre 28.000 man sterk waren, op Fransche leest worden geschoeid en slechts 9000 man tellen. Daarentegen zal de com pagnie op een effectief van 250 man worden gebracht Joffre heeft betoogd, dat het toch reeds voor een generaal alleen een zware taak ls, 9000 man be hoorlijk te leiden en aan te voeren. In den modernen oprlog is het broodnoodig, dat een compagnie niet alleen combattanten telt, maar ook bijzondere solda ten, als telefonisten, granaatwerpers, sappeur» enz. De bladen voegen hieraan toe, dat alle voorstellen van maarschalk Joffre betreffende het onderricht, de oefening en de encadreering van het nieuwe Ame- rikaansche leger zonder uitzondering onmiddellijk door den generalen staf zijn aangeomen. Daar generaal Joffre den wensch had te kennen ge geven, dat Amerikaansche deskundigen op spoor weggebied zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk zou den worden uitgezonden, heeft de Senaat van New- York op staanden voet een onderzoek ingesteld met het gevolg, dat binnen drie dagen bijna 20.000 be ambten .wegwerkers en machinisten alleen in den staat New-York beschikbaar werden gevonden. DRIE DOODEN. Bij het onverwacht achteruitzetten van een goede rentrein in do nabijheid van 't station Eygelshoven, geraakten eenige arbeiders onder den trein. Drie er van waren onmiddellijk dood. DE OPENSTELLING DER DARDANELLEN. Een medewerker van het „Berner Tageblatt" had in de Zwitsersche hoofdstad een langdurig onderhoud met den Turkachen gezant aldaar, Talad Bey. Deze verklaarde o.a., dat Turkije bereid is den wensch van Rusland tot opening der Dardanellen te ver vullen. De onderhandelingen, die vooraf zijn gegaan aan het Londensch tractoat van 1841, leveren het be wijs dat do sluiting van de Dardanellen uitsluitend geschiedde al9 gevolg van het drijvon van Enge land. Aangezien Turkije er geen belang bij heeft, verder de zaken van Engeland waar te nemen, is het gaar ne bereid aan de Russische eischen te voldoen, voor zoover die niet in tegenspraak zijn met de onafhan kelijkheid van Turkije. Dit kan te eerder geschie den, waar in dezen oorlog gebleken is, dat Konstantl- nopel niet van zee uit kan worden veroverd. Overi gens, zoo zeide de gezant, zou Engeland ook dan nog den overzeeschen handel van Rusland ODder controle houden, zoolang niet de Straat van Gibraltar en het Suez-kanaal zijn geïnternationaliseerd, NOG ALTIJD™ De debatten over de begrooting van Oorlog brengen aan het licht, dat het in het Duitsche leger nog al tijd toegaat zooals vroeger. De liberale leider Muller (Meiningen) verklaarde, dat de vijf-en.veertig-jarigen, die men zoodra zij zes maan den aan het front gediend hebben van verderen dienst zou vrjj stellen, worden wel terug geroepen, maar daarna deelt men ze dan weder bij de reservetroepen in, laat ze opnieuw drillen en stuurt ze weder naar het front De behandeling der soldaten is nog steeds als vroe ger: schelden, beleedigen, mishandelen zijn aan de orde van den dag Het is voor den mindere nog even moeilijk en gevaarlijk om klachten in te dienen, als vroeger. "Bij ae benoeming van officieren worden nog steeds, de burgerlijke candidaten, hoe bekwaam ook, achteruit gezet en gaan de addeilijke voor. Muller eischt dat ook het eenjarigen-vrijwilligersstelsei afge schaft wordt Hij is ervan overtuigd, dat do Keizer het beste wil, maar slechte raadslieden heeft Aan het front heorscht groote ergernis omdat mili tairen die nooit in het vuur waren, die in de ge vangenkampen de wacht hielden koks enz. met het ijzeren kruis loopen, terwijl de officieren aan het front geene onderscheidingen kunnen krijgen voor hen, die zich door dapperheid onderscheiden In de toekomst zal het leger naar de meening van spr. slechts dan vol maakt mogen heeten, ais allen <fle ertoe behooren het gevoel hebben dat zij staatsburgers zijn De tegen stelling tusschen leger en burgerij moet verdwijnen. De afgev Davidsonn fsoc -dem.) voegde hieraan nog het een en ander toe Bij het leger wordt nog altijd de straf van het „anbinden", hef kTomsluiten. toege past; nog altijd komt groote onverdraagzaamheid je gens Joden, Elzassers. Denen, Po'.en en sociaal-demo. craten voor Ook moet de bezoldiging gewijzigd wor den. Minderen die een zelfstandige positie bekleeden, krijgen een paar gfoschen, de ofticieren, pos van de school, krijgen een hoog traktement. Zij hebben wel den mobilisatie-toeslag gekregen, de minderen nieL Deze ongerechtigheden wekken ontevredenheid. HET BELGISCHE PRINSESJE. De correspondent te Rome van Het Nieuws van den Dag schrijft: En ten slotte dit Florence heeft onlangs het bezoek «had van Koningin Elisabeth van Bel Jë, met haar twaalfjarige dochter, die aldaar haar opvoeding zal ontvangen. In strikte incognito heeft de Koningin een paar weken doorgebracht in een hotel aan de Lu5 garno, vlak bil Ponte Vecchlo. Met haar dochtertjle heeft ze de stad en de mooie omstreken bezocht Alle militaire hospitalen yan Florence zagen de blonde Koningin in "haar uiterst eenvoudige Ideeding langs de witte bedden dar zieken gaan; met velen sprekende naar alles informeerende, doch door niemand nerkend. Ze heeft haar dochtertje daar achtergelaten in de prach tige villa van Poggio Imperiale, waar de eerste Ko ning van Italië, Yictor Emanuel de Tle, als kind ver-

Schager Courant | 1917 | | pagina 5