Of. OttLLE's MUUHHSSEI ZATERDAG 19 MEI 1917. 60ste Jaargaas. No. 6806. UIT HET ENGEL8CHE LAGERHUIS. Geen beter middel J. STUURMAN, Haarwerker. Kassier, Debat-avond Oud - Thomassen. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Uitgevers TRAPMAN Co. tegen het uitvallen der haren dan SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Alitmttii Niens- COURANT. Muit- Lnilnvllil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 nre wor den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit 3 bladen. In he* Lagerhuis heeft de socialist Snowden een resolutie voorgesteld van den volgendein inhoud: „Het Huis begroet met instemming (Velcömes^ de verklaring van de democratische regeering van Rus land, ■waarin alle plannen voor imperialistische ver overing en gebiedsuitbreiding worden gewraakt." De resolutie werd ondersteund door Lees Smith, die verklaarde, dat hij voor geen annexatie en geen schade vergoeding was. De Vrijzinnige Ramsay Macdonald betoogde, dat stap pen dienden te worden gedaan om zich te vergewissen van het standpunt van* Rusland. Indien wij onze sym pathie' voor het nieuwe Rusland toonden, zou er geen gevaar voor bestaan dat Rusland het Tsarisme zal vervangen door het Kedzerisme De blokkade-minister lord Robert Cecil, antwoord, de voor de regeering. Ilij zeide het te betreuren, dat de quaestie aan de orde was gesteld als amendement op ae Consolidated Fund Bill,. en dus moest worden verworpen, wilden de zaken van het land kunnen wor den voortgezet. Men heeft hier een amendement, ver vat in bewoordingen, die zijn ontleend aan verklarin gen van den Russischen baad van Arbeiders (en 'Sol daten.) Het moet door het Huis worden verworpen en dat zou in Rusland eenige moeilijkheden kunnen ver oorzaken wanneer de zaak daar bekend wordt. Wij zijn in dezen oorlog gegaan zeide Cecil zonder oenig plan op imperialistische verovering of gebiedsuitbreiding Toen wij in dezen Oorlog gingen aacht daaraan geen enkel Britsch onderdaan. Niemand verlangt iets in den zin van een imperialistische ver- orering of gebiedsuitbreiding Sprekende over de socialisten In ItaliB. zeide minis ter Cecil dat hij het een totale dwaling achtte te ver onderstellen. dat de meerderheid der Italiaansche socialisten tot de pacifisten behoort. SVat aangaat de Duitsche socialisten, zeide Cecil. dat Snowden heel zeker scheen te zijn van wat precies hun politiek was. Al wat hij. Cecil. omtrent de meerder heid der Duitsche socialisten wist, was, dat zn hadden geweigerd om zelfs de broste gruwelen, die bedreven waren, te veroordeelcn, dat zij zelfs niet togen iets zóó ara» als de Armenische moorden hadden geprotes teerd. Hij voor zich zag geen reden om. voorzoover het hun openbaar optreden betrof, een onderscheid te maken tusschen wat zij (de Duitsche socialisten) had den gedaan en gezegd en wat was gedaan en gezegd door net overige deel van het Duitsche volk. Spr, wijdde daarna uit over een vraag tot de regee ring gericht, n.1. of de verdragen met Rusland gemaakt, ook thans nog gelden. Spr. meende dat Engeland te- nver Rusland nog dezelfde verplichtingen had en jegevon beloften moest inlassen. De nieuwe Rus sische regeering kan Engeland daarvan ontslaan. Zoo stond het ook mot de andere verbondenen en komend tot de hoofdzaak, wat zal de Russische politiek zijn en kunnen wij die aanvaarden, zei Robert Cecil Het Is volkomen waar, dat de uitdrukking, waarin men meent, dat de nieuwe politiek gekristalliseerd! Is. deze zin is: geen annexatie, geen schadevergoeding. Mac Donald zegt, dat het woord annexatie een onjuiste vertaling is of in elk geval een volkomen verkeerde lezing van wat ar bedoeld is. Ik ben geneigd om, voor zoover ik mij oen oordeel kan vormen, het met hem eens te zijn maar het is goed na te gaan wat een po litiek van geen annexatie la werkelijkheid zou be- teekenen. Neem Arabië. dat zich onafhankelijk van Turkije verklaarde. Ik weet niet of dat annexatie van gebied zou meebrengen, Geen menschelijk wezen zou wenschen flat wij onz-.-> macht en invlo'-i zouden ge bruiken om Ira.-U) opnieuw oadtó het n j vpb -Tur kte te brengen. Neerf lomer Van 1.8v)000 Am.nlërs «teert x> ,aar gele-: -., - .a 1.200.000 vermoord of weggevoerd. Zij füe vermoord zijn. rtierven OOM «Nchuwslljke' ui«rv;- Man nen, vrouwen «a ktaderAn werdoi zonder v, ,*-■ 700" de reis, zonder dat er gelet werd op leeftijd, kracht of ziekte, uit hun buizen gedreven en zij moesten loo- pen zoolang hun kracht duurde of totdat zij, die hen voortdreven, hen verdronken of vermoordden in troe pen. Voor een volk, dat van zulke misdaden te lijden neeft gehad, zou elke verandering een voordeel zh'n. Sprekend over Palestina en Syrië, las Cecil een ran port voor van dr. Hoskyns, het hoofd van de Ameri- kaansche missie te (Beiroet, Zijn beschrijving van den toestand was ontstellend en bevestigt al onze rappor ten. Het volk van den Libanon en de Svrische nioha- medanen zijn sedert acht maanden onderworpen aan een volstrekt roekeloos terrorisme en zij sterven den hongerdood.. Bij'matige schatting waren er in den Li banon 80.000 m rachen gedood. Ik beken, dat ik eenigs-, zins aarzel annexatie te veroordeelcn warneer het be- teekent. dat geen gebied, dat gedurende dezen oorlog met geweld genomen is. niet aan zijn oorspronkelijke bezitters teruggegeven zal worden. Wanneer er dat be doeld wordt, dan ben ik zeker onbekwaam een poli tiek van niet-annexatie te aanvaarden. Wanneer do Alleen echt verkrijgbaar bij Laagzijde B 50, Schagen. Wat het „geen schadevergoeding" betreft, hoe dan met Belgie? Zal er geen schadevergoeding voor Bel gië zijn? Snowden: Wij hebben steeds als het voornaamste punt van elke schikking gevraagd het herstel van Bel gië.' niet slechts van de onafhankelijkheid, maar van alle aangerichte schade. Lord Cecil Hoe met Servië? en hoe mot da noorde lijke provincies vaa Frankrijk? Moeten wij voor goed alle vergoeding voor de vernietiging vaa vreedzame koopvaardijschepen door duikbooten opgeven? Ik ben stellig niet bereid dat te doen. Daarom zou ik precies willen weten wat die uitdrukkingen beteekenen voor ik mijn goedkeuring of die van de regeering aan hun aan neming bechf, Er is in overweging gegeven, dat wij in onderhande lingen behoorden te treden. Te oordeelen naar de rede voering van den Duitschen kanselier is er van Duit sche zijde zelfs geen geneigdheid aan te geven welke vredesvoorwaarden Duitschland bereid zou rijn te aan vaarden, Voor zoover ik zie is wat er nu in Duitsch land gebeurt datgene wat er bij elke binnenlandsche crisis in dat land do laatste 40 of 50 jaar gebeurde. Een volksbeweging, een verzoek van het volk om een oT andere hervorming of eenige daad van rechtvaardig heid. Een schijn bij de regeering als ging rij toegeven of voorwaarden stellen; een meestal in zeer bemoedi gende termen vervat protest van de jonker-partii en terstond toegeven van de regeering aan de jonkers. Dit schijnt taij precies wat er gebeurd is en wat de werkelijke beteek crus is van de redevoering van Beth- mann Hollweg in den Rijks,dag en zoolang die geest niet is uitgebannen uit Duitschalnd lijkt het mij bela chelijk en onwaardig om ta overweging te geven, dat wjj om vredesvoorwaarden zouden vragen aan deiy Duitschen keizer. Het achtbare lid zeide, dat de Ru* sische geest nu tot vrede geneigd was. Ik geioof dat de geest van iedereen tot vrede overhelt. Maar van de Jjondgenooten rijn wjj in elk geval besloten niet een vrede te aanvaarden, die geen vrede is. Het moet een duurzame vrede rijn. De oud-minister Ascruith sloot rich bjj deze rede aan en gaf een aantal uitleggingen over het woord annexatie^ waarvan bij alleen verwierp annexaties uit verovering ter uitbreiding van grondgebied en van po litieke economische vergrooting Niemand in Enge land die een zoodanige annexatie zal willen. J. Schoort Pz., MARKTPLAATS A 88 betreft ik zal weinig bezwaar hebben het daarin neer gelegde beginsel te aanvaarden. Sprekende over Elzas-Lothar ingen zeide Cecil: Gaat gij werkelijk zeggen, dat Duitschland dat twee provincies van Frankrijk afgenomen heeft, die niet te- rU&eem 8Ifadia. irredenta. Gaan wij werkelijk zoover, dat wij onder geen omstandigheden aan Italië de pro vincies zouden willen teruggeven, die door Italianen bevolkt zijn? De zou het aannemen vare korte mislei dende uitdrukkingen betreuren. Ik wensch met na druk te «w»" tot hen, die door deze uitspraken aan getrokken worden. daL hl het waar, dat het geen goede reden zou rijn om ten oorlog te gaan met het doeldaden van rechtvaardigheid en herstri te doem. als ik beschreven heb, het een gehed ander diigis om. wanneer wij hen door den oorlog bereikt hebben ons te vragen er van af te riem en de vruchten op te ge ven. dm gelijk een ieder moet bekennen, op zich zelf een begèerenswaardige voltooiing rijn. Dit is het voor behoud, dat ik wilde maken wanneer ik mijn goedkeu- ring hecht voor Boover het goedkeuring is aan da uitdrukking: gaan annexatie5 ANNA PAULOWNA. Woensdag 16 Mei hield de Cooperatievo Boerenleen bank hare jaarvergadering in Weerburg. In rijn ope ningswoord herinnerde de voorzitter, de heer 'C. Wij den l» Spaans, aan het verleden en wees op de betere verwachtingen in de toekomst. Hierna las de secre taris. de heer A. de Graaf, de notulen, die onder dank zegging werden goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de inspecteur een gunstig rapport over 1916 had uitge bracht; dat de raad van toezicht bet stembureau zou vormen en dat in het vervolg, deze week de kassier weder zitting zou houden tusschen 7 en 9 uur. Voor kunuigevirr aangenomen, Herkozen werd tot directeur de boer C Wijden» Spaan* en gekozen tot plaats- vervaiig'swk bestuursleden de boeren V G. Geerise- nu en" D Stammes, de laatste in do plaats van dei' hMfr (X Geraiig» die wegens rijn lidmaatschap van km Raad van Toezicht --oor dó zooeven genoemde functie had bedankt Tol leden van don Raad van toezicht werd herkozen de heer C. J. de Mazure en gekozen in de plaats van de hoeren Jb. Bakker. H Kaan en Jb. Stammes, die de gemeente metterwoon verlaten hadden, de heeren P. List, Jb. Lindenbergh én S Spigt Tot commissieleden voor het nazien der rekening over 1917 werden aangewezen de heeren A. Langereis, Jb, lindenbergh en J. C. Goedigs G», en 'tot hunne plaatsvervangers de heeren S Spigt, D. Koning en C list. De gekozenen namen allen hunne benoeming aan. Hierna werd door den heer A. Lan gereis ook namens zijne medeleden, de heeren D. Koning en C List een gunstig rapport uitgebracht over de rekening 1916, waarbij aan den kassier, den heer A de Boer hulde werd gebracht voor diens richtig beheer Nadat de voorzitter den rapporteur, de com missie'van nazien en inzonderheid den kassier dank had gebracht bracht hij het jaarverslag uit. Het le dental was door overlijden en vertrek gedaald van 237 tot 224 Het totaal der spaargelden einde 1915 was gelest f 358708 41 In 1916 was hierbij gekomen f 200.923 W en terugbetaald f 26301315. Aan het einde wan l9l6 was het bedrag der gedeputeerde gelden f 296618.38. De lnleggelden hadden eene rente opgebracht van f 11919.7/T waarvan was uitbetaald f 1230.15 en bij geschreven f 10689.62. Aan voorschotnemers was uitgegeven einde 1916öe som van f 160110. In den loop van het Jaar uitgeleend aan 13 pereonen f 15600 en afgelost f 35510 De voor schotten verminderden met f 19910 dn beliepen op et eindhe van het jaar f 140 200. HAan rente van voor- schotten was gebracht f 6460.13. Aan enkele voorschot- nemers wier posten goed gedekt waren was wegens achteruitgang door den watersnood ontheffing verieena der jaanijksche aflossing Do rente was door allen PTn1 loopende drokening was te goed f 186^161 Ui^ gegeven was f 217308,98 en ontvangen I 2531430a te goed bleef f 150,437.54. De ontvangen rente der loo pende rekening had bedragen f 7106.23. Hiervan uitgegeven f 69 29 Aan zuivere winst over 1916 was overgebleven f 913.37. Deze som was op de reserve gebracht waardoor deze steeg tot f 7027.09. Spreker besloot met te zeggen, dat de gevolgen van den watersnood wel te zien waren geweest, maar dat de vereeniging kern gezond was gebleken en gebleven. Hij eindigde met den Wensch van een goed jaar 191/. Applaus. Op voorstel van het bestuur werd besloten, het sa laris van den "kassier weder vast te stellen op f 400. In art. 5 2e lid van het huishoudelijk reglement werd met algemeen goedvinden ingelascht achter het woord „houdt" de woorden „onder gewone omstandigheden." Art. 7 werd in dien zin gewijzigd, dat aan landbouw- vereenigingen opgericht volgens de wet op de Coöpera tie. een voorschot mocht gegeven worden van f 10000 met enkel persoonlijke borgstelling. (Voorheen was de eisch, dat boven f 5000 zakelijke Borgstelling vereischt werd.) Tot afgevaardigde en diens plaatsvervanger werden gekozen de heeren C. Wijdenes Spaans en D. C. Rezelman, die hunne benoeming aannamen. De be handeling van den beschrijvingsbrief gaf geene aanlei ding tot debat. De afgevaardigde werd gebonden, de Hoofdbestuursvoorstellen en dat van de banken te Be- neden-Rnijpe en andere goed te keuren en kreeg ver der vrij mandaat. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter bracht aan de afeetreden heeren Jb. Bak ker, H. Kaan en Jb. Stammes dank voor hetgeen ze gedaan hadden tijdens de waarneming hunner functie en inzonderheid aan den heer A. de Boer, die als kassier moeielijke dagen tijdens den watersnood had beleefd Applaus. Hierna sluiting, ANNA PAULOWNA. Mejt E. M. Speets alhier, is geslaagd voor helt exa men van Klerk bij de H.IJ.M.S en geplaatst te Vlaar- dvngpm De vereeniging „Helpt Elkaar" alhier, hield Donderdag 1 TM ei hare jaarvergadering in het lokaal van den heer C. Slikker. Ër waren 11 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer H, Visser, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat het ledental geklommen was van 96 tot 98. Aan 27 verschillende personen waren 84 uitkeeringein gedaan a f 6 tot een bedrag van 504 gld. Het beaat der vereeniging was door verhoogde uit- koering van f 1339.04 gedaald tot f 1337.00V» De heer J. H. Ter Burg deed als penningmeester rekening en verantwoording Op verzoek van den voorzitter be lastten zich de heeren D. Jongejan en C. Dekker met het nazien der bescheiden en na een gunstig rapport bij monde van eerstgenoemde Uitgebracht, dankte de voorzitter den penningmeester voor diens accuraat be heer. Aan do beurt van aftreding waren de heeren H. Visser en G. Blom, Beiden werden herkozen en namen hunne functie als voorzitter en secretaris opnieuw we der aan. In plaats van den heer G. J. Volder, die de gemeente had verlaten, werd als lid van dra Raad van toezicht gekozen de heer G, Slikker, die aannam. Daarna bracht deze als afgevaardigde naar de gehou den algemeene vergadering te Alkmaar verslag dier ver gadering uit Dit gaf geen Aanleiding tot vragen of de bat, waarna de dnnl- yan den voorzitter volgde. Bij de 'rondvraag informeert de heer A. Kooiman, of over 1917 weder dezelfde uitkeering van f 6 zal gedaan wor den, De voorzitter was voornemens geweest uit naam van het bestuur dit voor te stellen. Alten bleken ervoor. De heer Tiisen vroeg, of de regtemratsherriening niet aan de orde kwam. Verleden jaar was besloten, ze onder handen te nemen. Bij do bestuursleden zou een concept rondgegaan rijn, doch spreker had niets ont vangen als üd van den Raad van Toezicht. De voor zitter deelde mede, dat in eene bestuursvergadering nader bepaald was, dat de herziening zou uitgesteld worden tot over 3 jaar. Niemand verder het woord verlangende, volgde sluiting na dank voor de opkomst,1 DIEFSTAL VAN 117 000. In het hoofdielegraafkantoor op het "Beursplein te Rotterdam is van een heer, te Nijmegen woonachtig, een portefeuille met f 17.500, die Lij een oogenbllk onbeheerd voor era der lokettra In het telegraafkantoor liet liggen, gestolen. NIEUWE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. Helnstman, thans tijdelijk opzichter hij' de Gas- en Waterleiding te Hoorn, is benoemd als opzichter bij Ga»- en Water leiding te Breda. NIEUWE NIEDORP. Op Hemelvaartsdag werd in de zaal van den heer Kooiman alhier tentoonstelling gehouden van een aan tal kunstwerken, waaraan tevens verbonden was ten prijsvraag voor motto's en spreuken, gesteld in «anti- militarisüschra geest, bij voldoende deelname, waar aan de tentoongestelde werken als prijzen zullen die nen. terwijl bij onvoldoende deelname een aantal der werken hls prijzen zullen worden aangewezen. De op brengst van deze voor 15 cents per persoon toegan kelijke tentoonstelling en die van de uitgeschreven prijs vraag zullen komen ten bate van het steunfonds voor de gezinnen van Nederlandsche dienstweigeraars. Wel willend uitgenoodigd zijnde, op de tentoonstelling e$n kijkje* te komen hemen, hebben we met genoegen daaraan voldaan. Er rijn een ruime honderd num mers geëxposeerd: olieverfschetsen en-studieën. pentee. kemngen, krijt- en waterverf- en andere teekeningenj houtsnee-reproductieën, etsen, gravurewerk, aquarel len. .enz. De tentoongestelde verzameling bevat ver scheidene, onzes in ziéns verdienstelijke werken, die Wet keuze van onderwerp, schakoering van kleuren of juis te, fijn gevoelde afwerking betreft, allen lof verdienen. Er is van veler hand wat ingekomen, ook van ver schillende moderne schilders ra de tentoonstelling is ^Voor"1hra^die <5?" voor het doel, óf voor hot be- zichtigen van dö verdienstelijke tentoongestelde werken, óf voor beide iets gevoelen is era bezoek zeer zeker warm aan te bevelen. Zondag 20 Mei a.s. namid dag van 2 tot 6 uur is de tentoonstelling weder geopend. HELDER. Uit betrouwbare bron vernemen wij positief, dat in de Donderdagavond gehouden vergadering van de Chris ten-Democratische Kiesveroeniging te Den Helder, is besloten, dat men bij de aanstaande periodieke af treding van de geheele Tweede Kamer geen genoëgën zal nemen met het door alle Staatkundige partijen van Nederland getroffen accoord. njl. „tedaten ritten wat rit" om zoodoende die geheele verkiezing bij enkele candi- daatstelling te doen afloopen in verband met de Grond wetsherziening. die in 1918 opnieuw algemeene ver kiezingen noodig zal maken. Voor het district Den Helder zal dan In Juni naast dra candidaat, die a.s. Dinsdag gekozen wordt, hetzij dan óf Ou d.óf Thomassen, wederom de heer A. P. Staalman candidaat gesteld worden, zoodat dan Den Helder dus opnieuw voor een verkiezingscampagne komt te staan. De motiveering van deze "handelwijze der Staalman- hianra te Dra Helder is deze: dat ae Christen-Demo cratische partij niet .gehoord is bij het overleg der staatkundige jpartijeir inzake het accoord „laten zitten wat rit", en verder, dat de Vrijzinnigen en de Sociaal- Democraten Staalman's jongste candidatuur niet als ernstig hebben genomen, zoodat een nieuwe uitspraak der kiezers wordt gewenscht. CALLANTSOOG. Bij de kustwacht alhier heeft rich era geval van nekkramp voorgedaan. De patiënt is korporaal, af komstig uit Zaandam. Wij hebben ons tot den genees heer, wiens hulp is ingeroepen, Dr. Aldershoff te Scha gen, gewend om 'eenige inlichtingen. Zeer bereidwillig werden die ons gegeven. In korte woorden samengevat, deelde hij ons mede, dat de patiënt vermoedelijk reeds eenigen tijd de riekte onder de leden had. toen hij te Gallantsoog aankwam. Hij leidde dit af uit de om standigheid. aat de zieke eenigen tijd te Haarlem in observatie was geweest, als verdacht van bacillendrager. Daardoor meende hij, dat het geval voor verdere Be smetting minder ernstig was. aan wanneer oen -ge zond persoon, plotseling ware aangetast. De lijder is per auto naar het hospitaal te Tlclder vervoerd. De barak waarin hij heeft gelegen, is met bekwamen spoed ontsmet. Vrijdagavond had te Den Helder een debatavond plaats tusschen de beide in herstemming komende can- didaten de heeren Oud ra Thomassen, op uitnoodi- ging van de Centrale Vrijzinnige Kies vereeniging „Helder". Er was veel belangstelling voor, de groote zaal van „Casino" was stampvol. Iedere partij had evenveel toegangskaarten uitgereikt, iedere spreker kreeg even veel tijd; de leiding der vergadering berustte om beur ten bij dra voorzitter der S.D.A.P en bij dien der Vrijzinnigen. Daar bij loting uitgemaakt was, dat de heer Oud zou beginnen, opende de heer Verstegen (voorz. S.D. A.P.) de vergadering, waarna de hoer Oud het woord verkreeg. Spreker begon, dat 't er om te doen is. rijn V.-D. beginsel te stellen tegenover het S.-D.-begLnsel van zijn tegenstander, en stelde voorop, dat groote overeen komst tusschen beider overtuiging bestaat, n.1. in zoo verre, dat bedden erkennen, dat de tegenwoordige Maat schappij niet voldoet aan de verwachtingen, die ge steld mogen worden naar recht en billijkheid. Ik als V,-D, onderschrijf evenzeer als de S.-ï>dat voel verandering noodig is, dat era leder rijn plaats moet kunnen 'innemen, die hem krachtens zijn gaven toekomt. Ik stem volkomen in met de gedachte, dat als eenmaal de tijd daar is, dat do vrefle over de wereld is teruggekeerd, allen, zonder onderscheid van rang of stand of financieelon toestand allen voldoende onderwijs moeten kunnen krijgen, opdat ook oms eigen volk rich krachtig kunne ontwikkelen tot grooter ge luk en welvaart. 1 Spreker komt er dan ook tegenop, dat in „De Vonk" van den Vrijzkjnigen candidaat wordt gezega, dat deze gekozen zou worden als verdediger der brandkast, hij wenscht als zoodanig niet te staan en i^eeft dergelijke meeningen ook nimmer verkondigd. Spreker hoopt dit do kiezers, die volgens de taktiek dra Sociaal-Demo. era ten van onze vergaderingen stelselmatig werden weg gehouden, duidelijk te maken doch tevens het ver schil aan te toonea tusschen net V.-D. ra het S.-ü het gaat er niet om, of men deze maatschappij mooi of loelijk vindt, maar het gaat om den weg dien men wil inslaan om de toestanden te verbetren. De weg dien de heer Thomassen wil gaan is geheel an ders dan de mijne. Ik ineen, dat wat de S.-D. ver staan onder hunnen heilstaat, waarin alles aan de ge meenschap moet komen, en waarbij de Staatsbemoeiing alles regelt ra regeert, uit dra booze is. Sprekers groote grief is echter de tweeslachtigheid der sociaal-democraten. Aan de eene zijde het vastzitten aan het klasse-dogma, het splitsen der menschheid .in 2 klassen, n.1. het kapitaal en de arbeid. Aan de eene zijde de groote groep dra bezitlooze arbeiders, aan de andere zijde slechts weinige rijken. Het klasse-dogma van Marx verkondigende de leer dat het kapitaal rich ophoopt in steeds minder handen, daartegenover steeds grooter groep beritioozen, noodwendig leiden de tot net voeren van klassestrijd zoolang totde te genwoordige Mij. plaats maakt voor de Sociaal-Demo cratische. Wanneer men dat standpunt der klasse-maatschappij aanvaardt, dan Sluit dat m dat de bezittende klasso de arbeiders misbruikt om zichzelf steeds sterke» te maken, ra zoo is men ra bij de Sociaal-Democraten toe gekomen, om alles wat gedaan wordt om de mis standen te verbeteren, te beschouwen ids een middel om de arbeiders zoet te houden, men gooit ze eens een brok van de rijke tafel toe, alleen tra doel heb bende om de macht in handen te houden. Maar dan is het ook duidelijk, dat ér volgens de theorie van Marx in deze maatschappij biets is te beginnen. Aanvaardt men deze .beginselen, dan zijn de handen gebonden. Een sociaaldemocraat in 't par lement zijn de handen gebonden, omdat hij de over tuiging heeft, dat alles wat gedaan wordt, eigen lijk lapwerk is. dat de komst van een Heilstaat maar

Schager Courant | 1917 | | pagina 1