Dameslasschen Kapdoozen. J. STUURMAN, Papper-Haarwerker TABAK van J. R. KEUSS Kassier, OINSDlfi 22 HEI 1917. 60ste Jaartjaog. üo, 6006. Binnenlandsch Nieuws. Raad yan Petten. Laagzijde B 50, nabij de Markt, Schagen. I itjfevers TRAPMAN Co. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Raad van Nieuwe Niedorp. SCHAGER Alstito Nieuws- COURANT. Aivertemie- LnttnvUiL Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.95per post f 1.10. Losse nummers 5 cent 'ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Openbare vergadering van den Raad der gemeen te Petten, op Vrijdag 18 Mei 1917, 's avonds 6 uur. Voorzitter de Burgemeester, secretaris de heer J. W. Elskamp. Afwezig wethouder Timmerman mert ken nisgeving. De voorzitter opent de vergadering, met een woord van welkom en verzoekt den secretaris de notulen van de vorige vergadering voor ta lezen, welke on veranderd worden goedgekeurd. Beëediging van de nieuwe raadsleden H. S. Erika en J. Blom. De geloofsbrieven worden door den Raad nagezien en in orde bevonden. Daarna legt de heer H. S. Erika in handen van den waarnemen- den burgemeester D. P urm er de vereischto eed,en af. Daarna neemt de burgemeester het voorzitter schap weer op zich en neemt den heer J. Blom, die bezwaar maakt tegen het afleggen van den eed, de gelofte af. Beide nieuwe leden worden voor geïn stalleerd verklaard, waarna felicitatie volgt Mededeelingen: De voorzitter deelt mee, dat het verzoek om de buitengewone subsidie van f1600 over het dienstjaar 1916 afgewezen la, omdat geen subsidie verstrekt kan worden over een dienstjaar, dat reeds verstreken is. Voorzitter: Mij dacht het *t beste naar den Grif fier te gaan en te lniormeeren of er nog iets aan te doen was. 't Is een schadepost voor de gemeente, die we niet makkelijk te boven zullen komen. De Griffier zed ,dat er beslist niets meer aan te doen was. Hij gaf echter den raad, voor dit jaar meer subsidie aan te vragen en de redenen er bij op te geven waarom. De heer Bellis: We moeten het dubbele aanvra gen, we kunnen het geld niet missen. Voorzitter: Neen, niet het dubbele, iets minder. De heer Bellis: Wanneer moeit die subsidie aan gevraagd worden? Voorzitter: Nadat de rekening is vastgesteld, in Juli. De heer Bellis: Wat we nu te doen hebben is dus zoo gauw mogelijk.de rekening vast te Btellen en dan het dubbele aanvragen. Voorzitter: Verleden jaar met de ziekte van den oud-burgemeester is aan den Commissaris hulp ge vraagd voor de gemeente-administratie. Deze heeft toen verwezen naar den Bond van Gemeenteambte naren. Er zou toen een ambtenaar komen, maar deze was verhinderd wegens ziekte. Toen hebben we een poosje hulp gehad uit de Zijpe. Maar met de distributie werd het daar zoo firuk, dat deze weer in de Zijpe moest terugkomen. Zoodoende waren we geheel zonder hulp. Als we deze redenen opge ven en meer subsidie aanvragen, dan zal het mis schien wel lukken. De Raad gaat hiermede akkoord. Van den districts-schoolopziener te Alkmaar is te ruggekomen bestek en teekening voor de verbou wing van de school. Eenige posten, welke volgens den schoolopziener zuiver onderhoudswerk zijn, kunnen niet voor Rijkssubsidie in aanmerking ko men, tot een bedrag van f375. t Beste is, dat we er nu spoedig mee doorgaan, dut zoo gauw moge lijk aanbesteden. De heer Bellis: Volgens het schrijven is het plan nu dus goedgekeurd. We kunnen nu dus dadelijk vaststellen, wanneer en hoe we zullen aanbesteden. Na eenige besprekingen wordt vastgesteld, dat de aanwijzing zal plaats hebben Woensdag 30 Mei, aan besteding Maandag 4 Juni, aanvang' van het werk 18 Juni; oplevering 7 Juli. Verder wordt nog besloten bestek en teekening beschikbaar te stellen en een dagelijksch opzichter te benoemen. Als tijdelijk schoolopziener in het arrondissement Helder is benoemd de schoolopziener in het arron dissement Texel. Voor kennisgeving aangenomen. Voor den secretaris der Gezondheidscommissie, gevestigd te Schagen ,ls de inkoopsom voor pen ALKMAARSCHE J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 88 na te zien. Gaarne zou hij ook zien, dat het schil derwerk van het raadhuis opgedragen wordt aan den schilder van Petten. Besloten wordt hem het werk op te dragen, Indien zijn prijsopgaaf aanneme lijk ia Benoeming stembureaux. Tot leden worden be noemd de heeren Bellis en Nottelman. Tot plaats vervangers worden benoemd de heeren J. Blom en D. Purmer. Alle vier heeren nemen de benoeming aan. De Raad gaat nu in comité voor de behandeling van punt 5 der agenda: Vaststelling kohier honden belasting. Na heropening volgt de rondvraag. De heer J. Blom heeft gehoord, dat er tweede aanvullingsbroodkaarten beschikbaar gesteld wor den. Hij informeert of die ook voor de inwoners van Petten verkrijgbaar zijn. De secretaris, ambtenaar voor de Distributie, ver strekt inlichtingen. Door de gemeente zijn aange vraagd 850 broodkaarten. Er zijn echter maar 750 kaarten vérstrekt om de zuinigheid te betrachten. De bruinbrood kaarten worden meer gevraagd om dat het wittebrood te duur ia Ook met het oog op de militairen zijn er meer bruinbroodkaarten noodig. Voorzitter: Hier blijft nu geen enkele kaart over. Zoodra er meer beschikbaar zijn, beloof ik u, dat ze verstrekt zullen worden. De heer J. Timmerman vraagt of er wel voldoen de aangedrongen wordt op toezending van levene middelen. 't Gaat niet beet Geruim en tijd la al niets verstrekt. Voorzitter: Begin April hebben we aangevraagd, wat aangevraagd kon worden. We waren echter te vlug. 26 April zou het afgezonden worden. Er kwam echter niets. Toen hebben we geschreven maar daar kwam geen antwoord op. Daarna getelegrafeerd. Als gevolg daarvan is gisteren een baal gort aange komen en morgen komen 2 balen rijst Er zouden nog boonen en erwten ook komen, 't Beste is, dat we daar ook maar over telegrafeeren. 't Vervelend ste is, dat het goed niet steeds over dezelfde lijn komt. We hebben aangevraagd-over Alkmaar, maar soms komt het over Schagen, zoodat het soms een heele poos blijft staan. Dan informeert de heer Timmerman naar de turf, die aangekomen is. De voorzitter geeft de volgende toelichting: Pet ten is voor de Twandstoffendistributie met de Zijpe en St. Maarten aangesloten bij Schagen. N uheeft de Burgemeester van Zijpe, vóór de distributie van turf inging, turf gekocht in Drente. Deze wordt nu verdeeld over genoemde plaatsen/Voor Petten zijn per gezin 200 stuks beschikbaar. De prijs is wel hoog, waarschijnlijk 3 ct of meer pep stuk. Maar 't is beste turf. Dan nog vraagt de heer Timmerman of' er spoe dig briquetten komen. Voorzitter: Ja, die komen. Voor Petten 1200 K.G. De Raad vindt dit zeer weinig, maar 't is in alle geval beter dan niets. De heer Bellis vraagt, of het niet goed zou zijn een nieuwe kieswet te koopen, want de tegenwoor dige is verouderd. De voorzitter doet toezegging. Dan zou de heer Bellis gaarne zien, dat het jaar- lijksch gebruik van gedistilleerd bepaald wordt, om daarnaar het vergunningsrecht vast te stellen. Het OVERAL VERKRIJGBAAR. Bioen vastgesteld op 13.70 voor de gemeente Petten Voor kennisgeving aangenomen. Af- en overschrijvingen: Op een klein bedraa na is de rekening sluitend gemaakt Punt 5 wordt uitgesteld tot na punt 8. Aan de orde is nu het benoemen van 3 leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim Door B. en W. worden voorgedragen de heeren S Rod»n huis, Kuiper en G. de Boer. Zonder discussie wordt aldus besloten. Herstelling onderwijzerswoning. De bouwcommia- missie heeft de woning geïnspecteerd en verschil lende herstellingen voorgesteld tot een gezamenliik bedrag van f299. Voorzitter: Het bedrag is hoog, maar er zijn en kele posten bij, welke desnoods zouden kunnen wachten tot het volgend jaar. De heer Bellis: 't Is een heele uitgaaf, maar H is noodig. Ik vind, dat de Raad eerst beslissen moet of het eindbedrag te hoog is en pas daarna, als 't noodig is, enkele posten er afdoen. De heer Purmer ia van oordeel, dat sommige din gen maar moeeten wachten tot 't volgend jaar. De voorzitter zegt, dat het Raadhuis ook noodza kelijk gerepareerd moet worden en vindt daarom ook, dat de dingen die wachten kunnen, maar uitge steld moeten worden tot 't volgend jaar. Besloten wordt het bedrag te verminderen met f 72.50, zoodat besteed zal worden f226.50. De heer Bellis dringt er bij den voorzitter op aan, de uitvoering zoo spoedig mogelijk op te dragen aan den timmerman Roozing, die de prijsopgaaf ver strekt heeft, «vant als er mee gewacht wordt, dan ia de prijsopgaaf niet meer juist, omdat allee dan misschien weer duurder geworden is. De voorzitter zegt dit toe en verzoekt de bouw commissie het raadhuis sn het hek van de kerk minimum is f25, dat zou verhoogd kunnen worden. Ook zou de heer Bellis gaarne zien dat er voort gang gemaakt wordt met het wegenplan. Voorzitter: Om dat uit te voeren is het noodig eene leening aan te gaan. Deze leening moet goed gekeurd worden door Ged. Staten. Dan moet vast gesteld worden wat jaarlijks daarop afgeschreven kan worden. De heer Bellis stelt voor straatbelasting te heffen. De heer Timmerman vindt dit niet gewenscht. De heer Bellis: Maar t moet toch betaald worden. Als ieder gezin bijv. f L— straatbelasting betaalt,, dan is dat al f100. De ..voorzitter vreest, dat dit niet ,Dfl^ zouden b.v. ook de menschen in den Lijenhoek daar aan moeten betalen. De heer Bellis: Hoe is het met de verlichting ge- traan? Daaraan betalen we toch ook allemaall ün Kegï dC den Pettemer Polder? Hebben we dat allemaal betaald, of alleen de boeren? De heer Purmer weet zeker, dat de boeren, die er belang bij hadden, de wegen hebben doenaan- 1 eggen. De gemeente heeft het onderhoud op zich ge- n°Voorzitter: We moeten toch de middelen vinden waaruit de leening gedekt kau worden. De heer Bellis blijft bij straatbelaMing. De heer J. Timmerman wil de gemeentebelas ting verhoogen. De heer Bellis: De belasting ia al moet nu nog die aflossing daarbij? Dat K8** De heer Blom vindt straatbel^.m? ook ^nWiHj^ De heer Bellis: We moeten het toch vinden. Wie weet dan een andere weg? n Voorzitter: Als het kohier voor "wf^h Orm sldg opgemaakt wordt, misschien is er dan S bedrag te vinden. Ook kunnen we probeeren subsi die &an te vragen. Laten we zoolang wachten. Aldus wordt besloten. De bespreking over het bouwen van gemeente- woningen wordt nog uitgesteld, daar er zich bin nenkort waarschijnlijk eene andere mogelijkheid opdoet Daar er verder niets meer te behandelen valt, sluit de voorzitter met een woord van dank. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp .gehouden op Maandag 21 Mei 1917. Pre sent allen. Voorzitter burgemeester Koopman. Na opening door voorzitter volgt lezing en goed keuring der notulen van den secretaris, den heer P. Haringhuizen. Medegedeeld wordt door voorzitter, dat is ingeko men een schrijven van den hoer J. Goet, waarbij de ze de benoeming tot Weesmeester der Ned. Herv. Weezenadministratie aanneemt Volgt- een schrijven van de gascommissie, waarbij zij verzoekt te willen goedkeuren, dat aan den direc teur der gasfabriek een salarisverhooging van f150 wordt toegekend, zoodat zijne jaarwedde dan be draagt f 1350, met vrije woning, vuur en licht B. en W. stellen voor, die verhooging goed te keuren. We hebben in den heer Meijer een uitstekenden direc teur, die hart heeft voor de zaak, ten volle bekwaam is en zijn uiterste best doet, de exploitatie zoo goed mogelijk te doen loopen. Vooral in-dezen tijd is dat herhaaldelijk gebleken. Met algemeene stemmen wordt tot goedkeuring beploten. Medegedeeld wordt dat het verder personeel duurtetoeslag heeft gekregen. Ingekomen is verder het verslag en de rekening van de gasfabriek over het jaar 1916, waar uit blijkt, dat de exploitatie na aftrek van de rente en aflossingen een overschot heeft opgeleverd voor Nieuwe Niedorp van f 1595.43 en voor Winkel van f 824.46De rekening is onderzocht en accoord be vonden door een accountant. De Raad heeft tegen vaststelling geen bezwaren, zoodat tot vaststelling wordt besloten. Verder worden aangeboden enkele comtabele be sluiten, die, na eenige toelichting, worden goedge keurd. Vervolgens gaat de Raad in comité-generaal ter behandeling van het kohier HoofdeL Omslag. E SOLDATENCOURANT" BEHOUDEN. 'aar wij vernemen, blijft „De Sol datencourant voort bestaan.. Nu de Rijkssubsidie, tengevolge van de aanneming der motie-Dynmaer van Twist is ingetrokken is de uitgever van andere ziide in staat gesteld De Sol. datencourant" op geheel dezelfde wijze voor Leger en Vloot te doen voortbestaan. DE 8. D. A. P. Voor ',t eerst sinds Juni 1915 is 't aantal leden der S.D.AP.' weer boven de 25.000. ruim duizend boven hetdieptepunt in December van dat jaar. 't Bedroeg op 31 Maart 1.1. 25,070. De eenige federatie, die gedurende den gehSêlén oor. logs tijd zonder een vleugje van verbetering van kwar taal op kwartaal achteruitkrabbelde, is Amsterdam; 't aantal leden is thans bijna duizend lager dan bijl 7t be gin van de crisis, ruim duizend minder dan op 31 December 1913, Het totaal aantal leden bleef thans nog 977 beneden dat op 't einde van 1914. '„Volk"1 KRUIPENDE. Te Millingen is gisteren een Duitsche deserteur in burgerkleeding over de grens gekomen, 't 'Was een 19-iarige jongeman uit Hamburg, die met een valschen verlofpas was gereisd tot Kleef Buiten Kleef had hij zich van zijn uniform ontdaan, had een oude bur. gerplunje aangetrokken en was toen van Kleef naar ae grenzen gekropen. Hier kwam hij aan met een korst modder en slik op zijn lijf en het vel bijna van de vingers door het kruipen. Hij had baar net Westelijk front moeten vertrekken. DE BOMMEN OP ZI^RIKZEE. Officieel. Het ministerie van buitenlandse!» zaken ken deelt het volgende mede: Op verzoek van de Britsche regeering is aan den kapitein-luitenant ter zee Craig de gelegenheid gebo den een onderzoek im te stellen naar de scherven der bommen, welke in den nacht van 29 op 30 April jl, op Zierikzee werden geworpen. De heer Craig Is ui den Haag aangekomen. SCHOOLOPZIENER. Bij Kon. besluit van 18 dezer is, met ingang van 1 Juni, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Helder. E. Rahder, te Helder met gelijktijdige toeken ning van eervol ontslag uit zijn betrekking van schooL opziener in het arrondissement Texel, WIERINGER WAARD. Zaterdag j.1. zou alhier door het Polderbestuur wor den aanbesteed het verzwaren van den dijk aan de Nieuwesluis. Zes biljetten waren ingekomen, t.w N. V, Oberon, te Amsterdam f 2o7 000. Langeveld, te Hardinxveld en De Waard, te Sliedrecht f 234.000. H. Huisman Groningen f 228 000, Waaier en Schuur man. Medemblik (f) f 225 900', E. Uienhoven, Utrecht f 225.000, J. v d Valk. Amsterdam f 224.500. Allen onder voorwaarde. Het werk is niert gegund. By d© gehouden aanbesteding iln ,t najaar van 1916 was de laagste inschrijving ongeveer f 85.000; «ai niet gering verschil waarbij nog komen de kosten van den gemaakten tijdelijken kistdam. WIERINGEN. Op verzoek der Regeering had onze Witte Kruis afd voordrachten georganiseerd over het txnderwerp: Goede en goedkoope voeding in dure tijden. Zij zijn gouden Vrijdagavond bij de wed. Blaauboer aan de ukes. Zaterdagmiddag bii Jur. Lont aan den Oever en Zaterdagavond bij Jd. Bniul te Hippolytushoef. Als spreekster trad op mej. S. Vechtmann, leerares aan de huishoudschool te Enkhuizen, terwijl de kookproe. ven werden verricht door mei. Krabbe, in gelijke be trekking te Amsterdam. Bij alle drie lezingen was een I talrijk en belangstellend publiek opgekomen, dat zich de met behulp van de hooikist en eenvoudig kranten papier gaargekookte spijzen voortreffelijk liet smaken. De algemeene eetpartij gaf tot veel vroolijkheid aan leiding. Van de gelegenheid tot het stellen van vrage» is overal gebruik gemaakt. WIERINGEN. Naar "wij vernemen, zullen Gedeputeerde Staten de zer provincie fian de Provinciale Staten voorstellen aan -deze gemeente £en subsidie te Verleekten groot f 20.000 zijnde een derde gedeelte der kosten, wegens verbé tering der hoofdwegen. WIERINGEN. Voor rekening van 59 leden onzer onderafdeeling der V.P.N werden j.L Vrijdag op de Amsterdamsche vierenveüing geveild 8700 kipeieren en 279 eendeierên De 'hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden 'yoor de kipeieren van f7.65 tot en met f 8.70 per 100 stuks en voor de eendeieren f 8.70 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor -de kipeieren per küo ontvangen f 1.31 of gemiddeld f 7.94 per 100 st. en voor de eend-eieren f 8.30 per 100 stuks Han del vlug. EEN KOENE VROUW. Zaterdagnamiddag viel een 7-jarige knaap aan den Schiedamschesingel te Rotterdam te water. Juffrouw M. Arnold, die daar per fiets langs kwam, zag den jongen in de diepte wegzinken. Onmiddellijk sprong zij van de fiets, trok den mantel uit en dook onder in den Singel. Zij wist den drenkeling spoedig te grij pen en bracht hem behouden op het droge. NRC. PETROLEUMGEBREK. Uit ZAANDAM, 19 Mei, Door het gebrek aan pe troleum is de aanvrage tot aansluiting van gas zeer groot geworden en kan zelfs aan al de aanvragen niet voldaan worden, daar het beschikbare materiaal en personeel niet aanwezig is MEIKEVERS. In verschillende gedeelten van Limburg wordt geklaagd over grooten overlast van meikevers. Vooral op jeug dig eikenloof hebben de veelvraten het gemunt en op sommige plaatsen wenden de boomen zóó van hun bladertooi beroofd, dat er van groeien dit jaar geen spreke zal zijn, KOPERDIEFSTAL IN TREINEN. Men meldt uit Vlissingen: Herhaaldelijk wordt den laatsten tijd bif inspectie van binnengekomen treinen geconstateerd, dat uit de 'coupé's koper ls ontvreemd, welke diefstallen vermoe delijk op het traject Amsterdam—Vlissingen plaats hebben. DE ONTBINDING VAN DE STATEN-OENERAAL EN DE VERKIEZINGEN. Het Stbl. no 402 bevat een Kon besluit van den lftden Mei 1917. betreffende de sluiting van de tegen woordige zitting der Sta ten-Generaal en de ontbinding van de beide Kamers. Daarbij is bepaald: Art. 1. Onze minister van Staat, minister van Bin nenlands che zaken, wordt gemachtigd om van Onzent- wege de tegenwoordige zimng der Sta ten-Generaal te sluiten in eene vereenigde vergadering der beide Ka mers op Donderdag den 24sten Mei 1917. des namid dags te drie ure. Art. 2. De Eerste en de Tweede "Kamer der Staten- Generaal worden ontbonden met den 27sten Juni 1917, Art. 3. De verkiezingen vap de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 14 Juni aanstaande. Onze commissarissen in de onderscheidene provin ciën worden gemachtigd de Staten hunner provinciefcn te dien einde in buitengewone zitting op te roepen. Art. 4. De verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebben op Dinsdag 5 Juni aan staande de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 15 Juni aanstaande an de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 22 Juni daaraanvolgende. Art. 5. Die eerste samenkomst vande nieuwe Kamers zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Donderdag 28 Juni aanstaande. De sluiting van de zitting der Staten-Generaal op as. Donderdag zal geschieden in het gebouw der Tweede Kamer. Op de gebruikelijke wijze zal de minister van staat, minister van binnenlands che zaken. mr. Cort van tier Linden, zich van het koninklijk paleis naar het Ka mergebouw begeven om de zitting namens de Konin gin met een rede voor gesloten te verklaren. Hoogstwaarschijnlijk zal de eerste samenkomst der nieuwe Kamera in vereenigde vergadering, op Don derdag 28 Juni in de Grafelijke zalen plaats vftiden. VIER MENSCHEN OMGEKOMEN? VIER DOR PEN AANGETAST. EMMEN. 21 Mei. De Telegraaf meldt: In het veen is hedenmorgen eeq groote brand uit gebroken. ontstaan door de vonken uit baggermachi nes. Aangewakkerd door den sterken Oostenwind, heeft de brand thans reeds reusachtige afmetingen aange nomen en zal nog grooter worden, indien de wind niet spoedig gaat liggen. Geheele uitgestrektheden staan in brand. Boven de velden hangt een zware rook. Het Emmer- en "Weerdinger-veen staan, eveneens voor een groot deel in brand. Veel turf is verloren gegaan en ook de woningen worden er bedreigd. Weerdinge is door de hitte en rook niet te bereiken. Drie schepen zijn verbrand. De menschen trachten hun huisraad te redden. Ook Valthermond staat in brand. Dertien woningen zijn reeds in de as gelegd, terwijl een vijf tal nog in brand staat. Twee kinderen zijn verbrand en ook een oude vrouw wordt vermist De brand woedt over het uitgestrekte gebied nog hevig voort. EMMER-COMPASCUUM, 21 Mei. Den geheelen dag woedt eene groote veenbrand in den omtrek, waardoor reeds enkele woningen en gp-oete hoeveelheden turf en bagger in vlammen zijn opgegaan. De brand is op twee plaatsen in het veen ontstaan, op één plaats zeker, op een andere plaats waarschijnlijk door von ken uit een baggermachine. Door den krachtige®, dro gen Oostenwind breidde hst vuur zich snel uit, zoo-

Schager Courant | 1917 | | pagina 1