Damestasschen Kapdoozen. J. STUURMAN, hpper-Haarwerker J. Schoor! P 4sv'88 TABAK van J. R. KEUSS Jb. MOLENAAR, Laagzijde B 50, nabij de Markt, Schagen. Waarom Sigarenfabriek, Molenstraat 127, Schagen. ZATERDAG 26 HEI 1917. GGste Jaar gang. No. 6069. EERSTE BLAD. Alfentift. Binnenlandsch Nieuws. Uitgever^TKAUMAN Sl Co. Evenals met Paaehen zal op den Oinsdug na Pinkster, van- wege het tekort aan gas GEE courant kunnen verschijnen. De Uitgevers. stopgezet -- barsingerhorn. zuïdscharwoude. sint maartensbrug. oudesluis. wieringen. anna paulowna. de landbouw op de overstroomde gron den. Deposito's, Rekeningcourant, Crèdieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. wieringen. anna paulowna. j Donderdag 24 Mei hield de Handeldrijvende- en Iiu - oudkarspel. - zuidscharwoude. - wieringerwaard. - nieuwe niedorp. - nieuwe niedorp. meisjes Gymnasten als werkwilligen in een bleek er ij. groote diefstal te bergen-op-zoom. een gemeente zonder dagelijksch be stuur. een tjalk tot zinken gebracht. nieuwb nikdorp. AG El Aliemcei Niens- UIA RIT. Aimteiiie- LaiinwblaG. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- den^ VERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot'5 regels f0.35, iedere regel meer 6 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek DM nummer bestaat uit 3 bladen. Uit OLDENZAAL, 24 Mei. Heden is de Koninklijke Oldenzaalsche Stoom ververij (voorheen J H Mol- kenboer) wegens gebrek aan garens stopgezet. 250 Ar* beiders zijn daardoor werkloos geworden. Zij ontvangen echter van de firma een flinke extra-uitkeering HOOGE KAASPRIJZEN. Uit BARNEVELD, Hoeveel met Ingang van deze week •lechts 20 pet kaas door de regeering voor het bin nenland wordt gereserveerd, koopen de handelaren thans bij de boeren alhier aan huis de kaas op voor f 69 per 100 pond, een prijs, die, bij zoo'n laag per centage, voor zoover ons bekend is, nergens elders is besteed Donderdag J1's voermiddags, brandde aan den Hemiperweg .ar ae bergplaats, behoorende tot de be* huizing van den heer G/ Hoeidjes, waarbij enkele land bouwwerktuigen verloren gingen. Dit perceel was bij den brand van het Voonhuis, enkele jaren geleden, gespaard gebleven Aan den Langen dijk ls na een rede van Mei. M Kramers een afaeeling van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht opgericht. Als bestuursleden werden ge- .kozen mej. Trompetter te Broek, mej M. Boon te Zuidscharwoude en mej. E v. 4 Burg, te Noord- scharwoude Door den heer P, Doorn Lz alhier. Is een ge deelte van het mooie bosch „Brandwijk" aangekocht met het doel daar later een burgerwoonhuis te bouwen De bakkerij het laatst behoort hebbende aan de fam. Soera, alhier, een der oudste, en vroeger een der drukste zaken, waarvan het brood destijds werd betrokken door deü Helder. Wieringen, Anna Pau- lowna en Wieringerwaard, is thans bezig door den des sloopera te verdwijnen. Aangekocht door den heer De Goede zal er nu een smederij in worden gemaakt. Naar wij vernemen zal de nieuw beroepen predi kant Ds. F C. de Vries, van Leiden, op Zondag 3 Juni 1917, des voormiddags 10 uur in zijn ambt bij de Ned. Herv "Kerk te Oosterland e.a. alhier worden bevestigd door Ds J Koerts Sikkema. van Wormorveer. terwijl Da de Vries des n.m. 2 uur dan zijn entree preek zal houden. naleving der distributie deelde het bestuur mede. dat het zien had teruggetrokken, omdat deze Commis sie niet dien kant uitging, welken het bestuur gewenscht had geacht. De rekening van het incassobureau kon niet in behandeling komen, daar de penningmeester hiervan niet aanwezig was. Het bestuur had evenwel de boeken nagezien en alles in orde bevonden. Er was een Voordeelig saldo. Evenmin werd een rapport uitgebracht over de rekening van den penningmeester der vereeniging. daar geen der commissieleden aan wezig was. Ook deze zaak werd tot eene volgende ver gende vergadering uitgesteld. Tot algevaardigden naar ue algemeene vergadering van den Middenstandsbond en de Haarlttnsche Handelsvereeniging werden gekozen de heeren A. Wiggers en C Slikker, die de benoe ming aannamen. Besloten werd. dat, als naar het oor deel van het bestuur na inzage der beschrijvingsbrie- van dank voor de opkomst, sluiting, delsvereeniging niet belangrijk genoeg was. beide afge vaardigden naar de andere algemeene vergadering zou den gaan. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren Jb. Jonker en J van Nuland. Ais nieuwe leden werden met algemeene stemmen toegelaten de hëërën M. G de Nijs, D. de Graaf en P. Wilms. Bij de rond vraag gaf de heer J. Nuland te kennen, dat het naar zijn zin. eigenaardig' was gegaan met den cursus in boekhouden. Mogelijk moest net, aan den watersnood worden toegeschreven. De commissie van toezicht had weinig werk van liaar taak gemaakt. Geen dor leden was er ooit op den cursus verschenen. Spreker had ook een verslag verwacht. Hij wenschte 'verlenging van den cursus. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak in eene bestuursvergadering was besproken. Man wachtte op een rapport, ook op het verslag der commissie van toezicht. De zaak zou worden doorgezet en later zou' men 'er op terugkomen. De heer H Stellingwerf! verdedigde de commissie. Hierna volgde met een woord van dank voor de opsluiting. Sluiting. Nu in het overstroomde gebied veel koolzaad wordt verbouwd, dat reeds gaat bloeien, en straks nog an dere zaadgewassen in rijken bloei zullen staan, wor den pogingen aangewend om van elders korven met bijen hier geplaatst te krijgen. Dit wordt zoowel in 't be lang van de zaadteelt. ais van de bijenhouders geacht te zijn. De afd £ijpe van de vereen, voor Bijenteelt heeft de leiding van deze belangrijke zaak. In de gisteren te Anna Paulowna gehouden Commis sievergadering werd de vraag gesteld, of het slootwater uit het overstroomd gebied schadelijk kan zijn voor het a.s kool natten. Ls dit zoo. dan zou men moeten ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Onder presidium van den heer M Bosker verga derde de bloemenvereeniging Flora" in 't lokaal van den heer Jurri Lont. te den Oever, met 29 leden De voorzitter opent met een hartelijk welkom waar na door dén secretaris, den heer C V Koorn 'de no tulen der vorige vergadering worden gelezen' en on veranderd goedgekeurd. Ook bracht de secretaris een uitstekend gestyleerd jaarverslag uit. De penningmees ter de heer C. Kool Jbz,. deed rekening De ontvang sten bedroegen f 391.35Vi, de uitgaven f 387 96 in kas f 339V». De heeren N Bakker en C. Tijsen keken de rekening en bescheiden ha- en rapporteerden alles in orde te hebben bevonden, zoodat dezelve met algem stemmen werd goedgekeurd. Voorzitter bracht dank aan den penningmeester voor zijn richtig beheer. Aan de beurt was nu bestuursverkiezing, waarbij de aftredende heeren M. J Bosker. C. V. Koorn. C. Kool Jbz S. Bruul en Jb. Tijsen Nz., werden herkozen en hunne herbenoeming lieten welgevallen toen vermeldde de agenda verloting van planten otn- i™ °P de vergadering aanwezig zijnde leden met uitslag: 1 „Azalia", in bloei, de heeren *T- 7?s^fr eu P l^osk. 1 „Genis^a", in bloei, de hee- mL SJ iKo0rn «Q P- Bakker Rz.. 1 „Guoraria", in J- Hegeman. en E Bakker. JÏLiJ?'}? aaa de orde een bestuursvoorstel a** '0.25 te verhoogen en op li. h«pr I uw? overeenkomstig besloten. Md pti 1 Werd opnieuw als bode aan- 'aax wederom een tentocmstel- i? paarden en vuurwerk tot slot te houden Aan t bestuur werd 't een en ander verder overgelaten. Hierna sluiting dustrieele Middenstandsvereeniging eene vergadering in het lokaal van de firma Neuvel. /Door afwezigheid van den voorzitter werd diens functie waargenomen door den heer A. Wiggers Na opening volgde lezing en goedkeuring der notulen. Medegedeeld werd. dat oen schrijven was ontvangen van net bureau van adres te Alkmaar, met verzoek zich bij dit bureau aan te sluiten. Het bestuur had de zaak rijpelijk overwogen, doch vond het nut der aansluiting niet opwegen tegen de belangrijke kosten (50 ets. per lid") en adviseerde om voonoopig geen lid van dat bureau te worden. Na eenig debat werd besloten deze zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. Een spreker uit uit Alkmaar kon dan eerst de zaak nader toelichten. Wat de aansluiting betrof bij de destijds gevormde •oaaatissia. die touieht zou houden op de richtiga overgaan tot het gebruik van welwater, wat dikwijls veel transportmoeielijkheden zal opleveren. Het kwam de Commissie gewenscht voor, hierover proeven te nemen, doch tevens zooveel mogelijk de verbouwers van kool in de gelegenheid te stellen vooraf zelf een proef te nemen, waarvoor aan eiken verbouwer op aanvrage aan ondergeteekende 100 vroege koolplanten zullen worden verstrekt, die zoo spoedig mogelijk die nen te worden geplant. Hiervan moeten 50 worden genat met het slootwater, dat half Juni a.s ook hier voor zou worden bestemd en 50 met welwater. Van beiden soorten water moet een monster in een goed sluitende flesch worden genomen en voorzien van een duidelijke aanwijzing opgezonden naar de RijksLandr bouwwinterschool te Schagen Van de Commissie, S. SMEDING DE VEENBRAND IN DRENTE. Men schrijft ons: Gedurende de lange oorlogsperiode is het gebrek aan brandstof in ons land al nijpender geworden. Dit heeft er loe geleid, aan onze eigen bronnen ae Limburgsche mijnen en de venen steeds meer aan dacht te schenken. De capaciteit der mijnen is zoo hoog mogelijk opgevoerd en ook in de veenderijen wordt op zoo groot mogelijke productie aangestuurd waarbij intusschen de veelvuldige stakingen remmend werlfen De prijs van de turf is voortdurend hooger gewor- derT zoodat de regeering voor den haardbrand maxi mum-prijzen mo£&en en voor de fabneksturf een partiele distributieregekng trof wat intusschen met verhinderde dat de turfzwendel steeds grooter weid. waarom de' regeering gedwongen was telkens verder in te grijpen met het gevolg, dat het ophet oogem- blik met den'vrijeh handel zoo goed als gedaan is. De groote^ brand trekt thans de belangstelling van geheel Nederland naar Noordoost-Drente in de eerste plaats om het lijden der slachtoffers doch ook om het verlies van de zoo noodige brandstolI Op dit laat ste zij hier de aandacht gevestigd. Van de bij de dis tributiecommissie voor de levering van turf aan Tte steen- en eenige andere industrieën m administraüe zijnde fabneksturf Is 700 dagwerk verbrand; van de nog korten tijd geleden „vnje turf ongeveer 800 dagwerksamen ongeveer 1500 dagwerk of niim 60.000 M3 Me tdit kwantum zouden 250 turfscheptal mét opperlast kunnen geladen worden. Deze schepen, 'voor elkaar liggend, zooals dat thans met 150 lecge schepen in het Stadskanaal het gevm is. souden een lengte van ongeveer 6ty» K.M of 5 kwartier gaans vormen. Dit geeft wel eenig denkbeeld van het verlies aan brandstof. Wat de verhouding betreft, ongeveer 1/30 of ruim 3 pet. der gegraven fabrieksturt product 1916 is ra asch omgezet. Met alle macht, wordt thans aangepakt, zoo meldt het Hdbld.. om de branden die nog in de kleinere meer westelijk gelegen venen woeden, te bestrijden. De geniesoldaten die gisteren zijn aangekomen, hebben den heelen nacht door poot aan gespeeld, en hebben overal rond de vuurterreinen afzettingen gemaakt van greppels, waardoor het natte veen naar hoven wordt gebracht om zoo het vuur tegen te houden en te be perken. De kleine handspuitjes van Exloo en Weer- dinge werken gestadig door om het terrein binnen die greppels nat te houden, daar het vuurstof langs den grond kruipt, licht over de greppels heenwaait en dan toch weer het terrein buiten ae greppels zou in brand steken. Heel groot is natuurlijk hun effect niet De straaltjes zijn zoo mager en langen niet ver, en het brandende veld is zoo wijd, zoo wijd Maar nu is er stevige hulp gekomen. De beide groote Haagsche spuiten die gisteravond alhier aangekomen waren, zijn vanmorgen in het veen gebracht en 'althans de motor spuit is nu 'al eenige uren aan het werk. Het was een heele toer om ze langs de slappe veenwegen over de mulle veenlanden naar de plaatsen van bestem ming te krijgen, de motorspuit m het toorderveen de stoomspuit in het Weerdinger veen. Maar de Haag sche brandweermannen zijn rappe gasten, voor geen kleintje beducht. Ze hebben gewerkt als paarden en geniesoldaten hielpen mee. Voetje voor voetje zooals net heet. werden de zware wagens over het veld ge zeuld. telkens over "beals en dikke planken, zooals wjj bij ons wel heilocomobielen zien verejouwen. Maar hoofdbrandmeester Spoelstra chauffeerde zelf en op den centimeter raak stuurde hij zijn zware machine f over de planken rails en eindelijk kwam er water. Door lange slangen van twee, driehonderd meter wordt het nu bver het veen gesproeid. De felle stralen sloe gen den brandenden korst en jagen het vuur in klonten omhoog, zoodat zij n,u neervallen Ln het slik dat overal net bluschwater van den drogen veengrond maakt, 't Is wel noodig, dat er krachtig ingegrepen wordt. Na de buitjes van gisteren is er geen water meer gekomen, de zon schijnt weer den heelen dag en droogt de grondkorst Üiep in, en de felle wind jaagt ue kronkelende vu ure langen over den grond, dat zij snel voortvreten en overal hieuw terrein weer in brand zetten. DUITSCHE LOODSBOOT IN DE LUCHT BEVLO- GEN. Delfzijl, 25 Mei. Alhier is bericht ontvangen, dat een Duitsche loodsboot in den Eemsmond met 24 man ln de lucht is gevlogen. GEBREK AAN GRONDSTOFFEN. De directie van de Eerste Nederlandsche Rijwiel en Machinefabriek, voorheen H. Burgers te Deven ter, heeft aan haar personeel kennis gegeven, dat wegens gebrek aan grondstoffen, zij binnenkort ver plicht zal zijn de fabriek geheel of gedeeltelijk stop le zetten. TWEE NEDERLANDSCHE STOOMSCHEPEN «E- TORPEDEERD. Hier te lande ls bericht ontvangen, dat de stoom schepen Bernisse en Elve, beide van de firma P. A. van Es en Co. te Rotterdam, op de thuisreis van Rusfique naar hier en geladen elk met 800 ton grond- nooten, bestemd voor Delft, den 23sten dezer zijn ge torpedeerd. De bemanningen op elk der beide schepen wa ren 1 öman zijn gered en geland te Kirkwall. DE SCHEEPVAART. Te Rotterdam zijn gisteren aangekomen: De New- York, van de American Petroleum Company, van New-York over Halifax met 2.646.229 gallons petro leum; de Minerva, van de Kon. NederL. Stoomvaart- Maatschappij, met eene volle lading salpeter voor de Kunstmestcommissie; de Wieringen van W. Ruys en Zonen te Rotterdam, van Baltimore over Hali fax met een lading van 21.500 quarters tarwe voor de regeering, en de Yildum, van van Nievelt Goud liaan en Co. te Rotterdam, van New-York over Ha lifax met een lading van 23.140 quarters tarwe voor de regeering. DE KAASMARKT TE ALKMAAR. De kaasmarkt leverde gisteren weder een zeer levendige aanblik. Uitgelokt door het omhoog gaan van de prijzen te Purrmeend en dit hoewel het per centage van de productie voor het binnenlandsch gebruik tot 20 is teruggebracht, hadden de produ centen ditmaal ook het de vorige malen niet aan gevoerde ter markt gebracht, waardoor de aanvoer stellig wel een 250000 K.G. bedroeg. De kaasfabriek uit Lutjewinkel bracht 20.000 stuks kazen ter markt. Deze enorme partij werd in zijn geheel aangekocht door De Jong's Exporthandel te Hoorn, die op de markt van gisteren trouwens de grootste koop er was. De prijs ging ook alhier bij vergelijking met die van de vorige week f 1.per 50 K.G. omhoog en werd daardoor gelijk aan die van voor veertien da gen, n.1. f78.— per 50 K.G. Het Landbouw-Export-Bureau te thans met de D. H. H. inzake den prijs van het voor Duitschland bestemde gedeelte in zooverre tot overeenstemming gekomen, dat reeds vandaag degoedkeuring uit Ber lijn verwacht kan worden. Naar wij vernemen wenschte de D. H. H. een ver laging van de voor de vorige periode vastgestelden prijs van f 10.en heeft ze thans met een verla ging van f 2.genoegen genomen. Alkm .CL De eergisterenavond gehouden vergadering, van de afd. A.N.G.O.B., was bezocht door 11 leden. Er werd meegedeeld, dat de Blauwe Week-propaganda met ijver gevoerd wordt en dat aan het veilingge bouw een bord is aangebracht met het doel propa ganda te. maken voor het bondsblad „De Geheelont houder" De afd. was met het vaandel vertegenwoor digd op da prov. meeting te Xmsterdam. Tevens werd meegedeeld, dat door de n. H. p. C. in voorbereiding is een op 12 Augustus te hemden land dag te Bergen. De beschrijvingsbrief werd behandeld voor de op 5 Augustus te houden algemeen «vergadering, waar na tot afgevaardigden werden gekozen de heeren J, Vlug en J. Biersteker Sr. Het brochuredepot van den bond zal worden nage zien door de heeren J. Biersteker Jr, en C. Paari- berg. Hierna sluiting. Bij Kon. besluit van 23 dezer ia aan den heer J. W. C. Kroon, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zuidscharwoude. Naar we vernemen is het woon- en winkelhui# staande aan den Molenweg, thans eigendom van en bewoond door den heer G. Wit, uit de hand ver kocht aan den heer C. Dekker Jr. te Anna Paulowna Het perceel zal nu voor metselz&ak warden inge richt Tot voorzitter van de Vereeniging tot exploitatie van een Proeftuin alhier, U benoemd ds heer M. Koorn alhier. Alhier is opgericht een coöperatieve malerij, ge naamd „De Toekomst". Tot bestuursleden zijn be noemd de heeren: P. Koopman, burgemeester, voor zitter, A. Winkel, Moerbeek, vice-voorzitter, D. v. 4 Stok, Jb. Wit Ca, Jh, Koolj Ca, en J. a Wik ken, secretaris. rookt en vraagt'men steeds MOLENAAR's SIGA REN Omdat ze in deze moeilijke tijden nog steeds van zuivere en prima tabak vervaardigd zijn. Wederverkoopers doet Uw voordeel! Tevens grossier in tabak, sigaretten en pijpen. Beleefd aanbevelend, In do stoomwasch- en strijkinrichtlng van de fir ma Dieben aan den Witten Singel te Leiden was een staking uitgebroken onder het vrouwelijk per soneel, waardoor de firma in groote ongelegenheid raakte, want wat kan in deze warme dagen min der op zich laten wachten dan de waach? Men wist echter raad. De echtgenoote van een der firmanten, mevrouw Dieben—Konings ls presi dente en leidster der Dames gymnastiek vereen! ging Brunhilde, verzocht de leden hulp te Weden, Deze vonden het geval amusant, leuk en nog veel meer. Presidente en leden rekenden echter buiten de ar beidersorganisatie en de arbeidswet beide. De eerste zorgde er voor dat de wasschende, spoelende en bleekende dametjes werden gemolesteerd en de In specteur van den arbeid maakte tegen de firma procesverbaal op omdat de geïmproviseerde werk vrouwen niet voorkomen op de Arbeidslijst Zoo is het werk weer neergelegd in afwachting wat de bleekstertjes zuilen doen. Bergen-op-Zoom, 24 Mei .Alhier zijn tusschen 13 en 17 Mei ongeveer 300 H.L, ruwe melase spiritus ter waarde van circa f15000 ontvreenwL Vermoedelijk heeft de diefstal in drie nachten plaats gehad en is het gestolene met vaartuigen weggebracht. Spaarndam, 23 Mei, Het gemeeentelijk bestuur kom tdanig in moeilijkheden; de burgemeester mef ingang van 26 dezer benoemd te Geldermalsen; de betrekking van gemeente-secretaris vacant en bij het vertrek van den burgemeester onvervuld; de oudste wethouder en een der raadsleden ontslag ge vraagd; de tweede wethouder geneesheer ln de 'onmogelijkheid de functie van loco-burgem«ester te vervullen, enz. Woensdagmiddag half vier heeft een Duitsche duikboot in de Noordzee tot zinken gebracht het tjalkschip Alberdina, eigenaar G. p. de Vries, te Groningen. De opvarenden: de eigenaar van het schip, de stuurman C. Venema en de matroos G. Dekker, zijn door den logger Sch. 195, schipper M. Pronk, Donder dagmiddag ongeveer half drie te Seheveningen aan gebracht Van daar zijn de leden der bemanning naar Gro ningen vertrokken. Vergadering van de Vereeniging Volksonderwijs al hier. in de Prins Maurits op Vrijdagavond 25 Mei 1917., V oorzitter de heer Keuken, die de vergadering^ waar een 20-tal leden aanwezig zijn, opent en daarbij eenige waardeerende wooredn wijdt aan den heer W. C \isser. in wden we een ijverig lid hebben verloren De notulen worden daarna gelezen en goedgekeurd, N olgt rekening en verantwoording van ffan penning meester, De heer J jStammeB brengt namens de com missie, die met het nazien der rekening was belast rapport uit waarbij blijkt, dat alles in orde is bevon den Ontvangsten f 185 17V». uitgaven f 191.14. na deel ig saldo i 5.96V» De rekening wordt onder «tank goedgekeurd. Tot leden voor "t nazien der rekening in 't volgend jaar, worden, benoemd ds heer O. Strijbi» Bs.. '5'. Wit Gr., ea C Floor,

Schager Courant | 1917 | | pagina 1