J. STUURMAN Speciaal adres voor Eaux de Cologne en Odeurs IS Kassier, D1NSDAfi 12 JUNI 1917. Bekendmakingen. Ingezonden Stukken. Uitgevers: TLIAPMAN Co. Kapper-Haarwerker, SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Binnenlandsch Nieuws. -breezand. warmenhuizen. slapen in de kerk. het spoorwegbedrijf in beeld. een jachtopziener doodgeschoten. zuidscharwoude. broek op langendijk. zuidscharwoude. kolhorn. wieringen. harenkarspel. 't zand. zijp*. de scheepvaart. landstorm jaarklasse 1902 en 1903. Gemengd Nieuws. voorspellingen. SCHAKER AIkieei Niems- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTEXTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.40, iedere regtel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek ?n ^aad d€r gemeente Schagen 7 Juni 1917., des voormiddags l)1/» uur. Punten van behandeling; 1. Ingekomen Stukken. 2. f oorstel met betrekking tot de gasbesparing. 3. voorstel tot verhooging van den gasprijs. 4 voorstel benoeming tot loco-Secretaris van den heer J. Wiltjer. 5. Regeling comptabiliteit dienst 1916. 6. Vaststelling 3e suppletoire begrooüng. dienst 1917. 7 Vaststelling van het Kohier van de Belasting op de Honden. Schagen, 11 Juni 1917. D« Burgemeester, J. CORNELISSEN. GASBESPARING. D« Gascommlaaie te Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich tot de Com missie hebben gewend met verzoek om ruimer gas verbruik, op Woensdag 13 dezer des voormiddags van 10 tot 11 uur ten kantore der Gasfabriek de be slissing op hun verzoek kunnen vernemen. Schagen, 11 Juni 1917. Be Gascommissie voornoemd, J. CORNELISSEN, Voorzitter. ROGGEVEEN, Secretaris. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 26 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad; dat ojf dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie der gemeen te bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd: opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet, welke opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat. Formulieren voor de opgayen zijn van 12 Juni 1917 tot en met den dag der verkiezing kosteloos ver krijgbaar. Op die formulieren is vermeld het voor de candidaatstelling vcreischte aantal handteekeningen van kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering der opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meer der personen, die de op gave hebben onderteekend. De candidaat kan daar bij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering arti kel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld In artikel 151 Inlevert, wetende dat zij is voorzien van handtee keningen van personen, die niet bevoegd zijn tot delneming aan de verkiezing,, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou over blijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering be stemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onder teekend. Schagen, 11 Juni 1917. Laagzijde nabij de markt, Schagen. J. Schoorl P z., MARKTPLAATS A 88 De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Mijnheer de Redacteur Uit uw nummer van Zaterdag 1L las ik dat door ingelanden van den Anna PaulUn^ldergSkS werden gesteld tot candtdaten voor hoofdiT^elanJm van dien polder o.a. de heeren A LancereiLen Jh van Stipriaan. Dit geeft mij aanleiding ,e merkeu dat wanneer die beide heeren worden «-kozen en de heer Langereis verklaart zijne benoeming aan te nemen, de heer van Stipriaan dan niet zal kunnen worden toegelaten op grond van zwagerschaD Dehfir van Stipriaan toch is gehuwd met een dochter van den heer Langereis. De heeren staan dus volnem artikel 350. in verband met artikel 348 van'het TW geriijk Wetboek, tot eika^er In den eersten graad van zwagerschap. Het algemeen reglement van be stuur voor de waterschappen in Noordholland ver biedt, dat personen, die elkander bestaan in den" eersten én den tweeden graad van zwagerschaD zit ting nemen als hoofdingelanden in hetzedide college Waar het publiek omtrent zwagerschap veelal Tin verkeerd inzicht heeft, meen ik goed te doen door het vorenstaande mede te deelen en hierbij nou hk» volgende te veimeldea Het Burgerlijk Wetboek verstaat onder het woord zwagerschap zoowel betrekkingen tusschen vrouwen om derlmg, tusschen mannen onderling, ais tusschen vrou wen en mannen onderling; zwagerschap in den eersten graad bestaat tusschen eenerzijds ouders, anderzijds de(n) gene, die gehuwd ls met hun kind; zwagerschap in den tweeden graad bestaat: L tusschen grootouders eenerzijds en de(n) g. n die gehuwd is inet hun kleinkind; 2. tusschen de(n) gehuwde eenerzijds en de zus tefrs en broeders van hare .(zijne) echtgenoot(e) anT derzijds. Zwagerschap bestaat niet tusschen de echtgenooten van zuster, van broeders en van zuster en broeder Met voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend CL WUDENES SPAANS Jr. Zaterdagavond 9 Juni hield de Coöperatieve aan. koopvereeniging een algemeene vergadering in het lo kaal van den heer U. Borst De vergadering was flink bezocht Na opening door den voorzitter, den heer S. Spigt en het lezen der notulen door den secretaris, den heer C. Schilderman, die onveranderd werden goedgekeurd, ^erd het rapport van dep accountant voorgelezen^ w»aruit bleek, dat er een saldo was van 283 eld. De vergadering besloot, dit saldo aas de reservekas toe te voegen. De heer A. N. Wijker betuigde, namens de com missarissen. groote tevredenheid over de boekhouding van den heer Schreurs. Wel was hem niet onbekend,, dat sommige leden onder elkander voortdurend klaag den en pruttelden, maar op dergelijke klachten zou niet gelet worden. Meende men inderdaad reden tot klagen te hebben, dan had men .zich schriftelijk te wenden tot een der commissarissen en in dat geval zou zeer zeker de gegrondheid der aldus geuite klach ten door het Bestuur worden onderzocht. Uit het jaarverslag,, door den heer Schreurs uit gebracht, bleek, dat de vereeniglng 124 leden telt en dat, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden, de om zet nog volstrekt niet onbelangrijk was geweest De heer A. N. Wijker, die als commissaris moest aftreden, weid met bijna algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer M van der Wel, die als commissaris had bedankt, werd na eenige stemmingen gekozen de heer F. Blaauboer. Beide heeren namen hun benoeming aam Uitvoerig werd' de vraag besproken, of men ook aandeel en in de op te richten coöperatieve Zeeuwsche Kunstmestfabriek zou nemen, waarover de heer Dor. hout van Venbuizen onlangs een lezing had gehou den. Het bestuur had bezwaar tegen de verplichte afname en meende, vooral op grond ddérvan, het nemen van aandeelen, door de Coöperatie, te moe ten ontraden. Het had zich echter tot het Centraal Bestuur te Enschede gewend, om advies. Het van de Centrale ingekomen schrijven werd voorgelezen, en gaf daar het zoowel voordeelen als bezwaren tegen deel name opsomde, aanleiding tot een levendige bespre king. Algemeen bleek de vergadering het grootste be zwaar tegen verplichte afname to nebben; men ver wachtte bovendien, dat na den oorlog de concurrentie van het buitenland de prijzen der kunstmeststoffen,' thans zoo enorm hoog, wel weer aanmerkelijk zou doen dalen. Ten slotte werd door de vergadering besloten, dat de coöperatie geen aandeelen zou nemen. Bij de rondvraag werden eenige wenschen geuit, die net bestuur hoopt, zóóveel mogelijk te bevredigen, waarna de algemeene vergadering overging Ln een huishoudelijke bijeenkomst. - DIRKSHORN. Op den 8sten Juni had onder begunstiging van prach tig weder de rijtoer met de schoolkinderen plaats. .Als altijd werd te Bergen in den speeltuin, te Ber gen aan Zee aan het strand en eindelijk te Schoorl in het zand door de jeugd veel genoten Zonder ongevallen was de stoet 's avonds 9 uur weer te Dirkshorn terug. Wat het meerijden van da mes betreft, daarin zal bij een volgende gelegenheid noodzakelijk eenige bespreking betracht dienen te wor den ,daar anders de regeling van de plaatsing der kinderen en der commissie onmogelijk wordt ONWEER. Tijdens een kort onweer waren eergistermorgen eenige militairen van het garnizoen Assen op de Baggelhulzen aan het oefenen. Door een bliksem straal sloegen 22 militairen tegen den grond; een hunner was door den bliksem getroffen en onmid dellijk dood. Door de schoolfeestcommissie alhier, werd besloten, met de hoogste klasse, den 26en dezer een bezoek te brengen aan Amsterdam. Den 20sten Juni met de 3 middelklassen een rijtoer te maken over Bergen en Schoorl naar Egmond a. Zee, en den volgenden dag met de 2 laagste klassen 's middags 'n ritje over Bergen naar Schoorl te maken, nadat de kinderen) 's morgens in de school zijn onthaald. „Nu de zomertijd, en daarin de hooitijd weer is aangebroken", heeft het zijn nut tegen het slapen in do kerk te waarschuwen. Zoo doet dan ook het Geref. „Friesche Kerkblad". Want „er ia gevaar dat het getal der slapers zal toenemen". In bijna elke gemeente zoo zegt het blad komt het voor: slapen in de kerk. Zoowel zusters als broeders, zoowel Jongeren als ouderen gaan in soms niet geringe mate aan dit euvel mank. Wel is er ook ten opzichte van dit kwaad onderscheid in maat en duur. Sommigen hebben er maar voor een oogenblik last van en kunnen zonder al te veel groote inspanning met succes, er tegen strijden en doen het dan ook met goed gevolg. Maar anderen krijgen den slaap soms al vrij spoedig goed te pak ken en blijven in de rust voor geruimen, zoo niet den grootsten tijd van heel den dienst. Zij ziln de hardnekkigste slapers of slaapsters, en bij hen ls bijna niet te merken, dat zij moeite doen om wak ker te blijven, t Komt zelfs voor als ze door een vriendelijken buur worden wakker gemaakt, dat dit niet eens dankbaar wordt aanvaard, veeleer kwa lijk genomen. Zij geven den indruk dat het slapen zelfs daji en daar hun maar al te lief is, en zij ongaarne uit den zoeten dommel worden opgeschud. En waar deze liefdedienst niet zelden zoo ongun stig wordt opgenomen, laat menigeen den broeder of de zuster maar in de blijkbaar niet onwelgi »a.- lige rust". Niettemin hoopt het blad, dat „de bijzittenden niet zullen versagen, de slapenden „tot den bewus- ten toestand" terug te brengen. Er zal een kinomatograflsche opname plaats heb ben van het geheele spoorwegbedrijf ln Nederland, zoowel op de lijnen der Staats-, Hollandsche- als Nederl. Centraal Spoor. Daarna zal de film worden vertoond. de valsche zilverbons. Een der door de politie te Heerlen ln hechtenis genomen Oostenrijkers, photograaf, heeft het nama ken van zilver bons van f2.50 bekend. Zinken pla ten en andere benoodigdbeden, die bij de vervaardi ging hadden gediend, werden buiten de gemeente in een bosch opgespoord. Men meldt uit Arnhem: Zaterdagavond te halfnegen ontmoette de jacht- ojjziener M. van Beek in de nabijheid van het Hotel Wolfheze een heer, gekleed in een groen jagers- costuum, die een buks droeg: Toen deze op de vraag of hij een wapen mocht dragen, geen voldoende ant woord gaf en de veldwachter hem de buks wilde afnemen, ontstond er een worsteling. Toen de veld wachter de buks had nam de man een revolver en schoot den veldwachter in tegenwoordigheid van verschillende personen pardoes dood. Vóórdat de omstanders goed begrepen hadden, wat er was ge beurd, was de man verdwenen ln de richting van station Wolfheze. Later: Geleidelijk worden meer bijzonderheden bekend over den moord op den jachtopziener Van Beek te Wolfheze en den voortvluchtigen dader. Wie dat is, is nog onbekend; hij moet in jagerkostuum gekleed zijn, maar of hij niet toerekenbaar is, dan wel schiet om zijn achtervolgers van zich af te hou den, is niet te zeggen. Blijkens afgelegde verklaringen verscheen hij met buks en patroontasch bij zich, bij het hotel Wolf heze en vertelde er aan een kinderjuffrouw, dat hij konijnen ging schieten, terwijl hij de politie wel de baas zou blijven met zijn wapens, waartoe naar hij toonde ook een revolver behoorde. De Juffrouw be gaf zich naar het hotel en vertelde het gebeurde, waarop de heer O, de hotelier, en de boschwachter Van Beek, aan het hotel verbonden, op den vreem deling toegingen en hem vroegen of hij daar jagen mocht. Toen hij antwoordde geen vergunning te hebben, verklaarde Van Beek hem dan zij wapens te moeten afnemen en hem te moeten bekeuren. Eerst gaf hij daarop zijn geweer af, en vroeg hoe veel die bekeuring wel zou kosten; maar toen hij hoorde dat een hooge boete het gevolg zou kunnen zijn, ontstak hij ln woede, wilde den boschwachter het geweer weder ontrukken en geraakte me them aan het worstelen. Toen hij het geweer niet mach tig kon worden, trok hij onverhoeds zijn revolver, schoot den boschwachter bout portant neer en nam met zijn geweer de vlucht De omstanders, die vol ontzetting Van Beek dood voor zich zagen neer vallen, poogden den moordenaar te achtervolgen; maar dreigend met zijn schiettuig verdween hij ln de bosschen, op een toevallig in de buurt zijnden marechaussée een schot lossend, zoodat deze, al leen door zich op den grond te werpen aan den kogel ontkwam. Dadelijk werden uitgebreide maatregelen genomen om den onverlaat te achterhalen, zoodat een groote macht aan rijks- en gemeentepolitie met speurhon den en militairen te voet en per rijwiel de bosschen doorkruiste. De moordenaar bleek aan station Wolfheze gezien te zijn; daar had hij onder bedreigingen water en eten gevraagd en er blijkbaar ook den nacht in een schuur doorgebracht In den loop van den morgen was hij gezien meer zuidelijk, in de buurt van den Utrechtschen straatweg naar Ede toe. waar hij op twee passeerende soldaten twee schoten loste, die belde doel troffen, zóó, dat een hunner ln het hos pitaal te Arnhem moest worden opgenomen. Des middags concentreerde zich daarentegen de achter volging meer noordelijk, waar alle wegen door pa trouilles waren afgezet en een drijfjacht gehouden werd. Men heeft goede hoop, zoodoende het gevaar lijk sujet te zullen kunnen pakken. Dat de geheele streek er door in onrust is, spreekt vanzelf. Nader seint men uit Arnhem: Zaterdagavond werd aan de politie te Arnhem me degedeeld. dat in het volkslogement van Heineman een man vertoefde, die ln het bezit was van een re volver en die wel eens de dader kon zijn van den moord te Wolfheze. Dadelijk ging de inspecteur van politie Lovink met een tweetal rechercheurs er op at In de gelagkamer vonden zij den man, die in een hoekje een courant zat te lezen Toen ze op hem toetraden, trok hij onmiddellijk weer de revolver en loste hij vier sdhoten, waarvan een den inspecteur Lovink tn het dijbeen trot De beide rechercheurs wisten den man te ontwapenen en te boeien Door een der schoten was hij zelf aan den arm gewond. Aan het politiebureau gaf hij op genaamd te zijn E. J. Roelofa, geboren te Arnhem, oud 20 jaar, zwer vend. Hij had de buks en de revolver gekocht om te gaan jagen Hij legde een volledige bekentenis at De toestand der gewonden is bevredigend De in specteur' is per brancard naar het Diaconessenhuis overgebracht In het bezit van den moordenaar was nog een re volver met een groot aantal patronen en ledige hulzen De buks had hij 's middags weggegooid toen de po litie hem op de hielen zat nadat hij ook toen weer op de politie geschoten had zonder te treffen Zwaar geboeid is hjj naar het huis van bewaring Overgebracht. De afdeeling Langedijk der S.D.A.P. stelde in haar gister te Zuidscharwoude gehouden vergadering tot can didaat voor den gemeenteraad te Zuidscharwoude den heer P. van Zoonen en voor den gemeenteraad van Odukarspel de heer E. Zaagman. Tot Bestuurslid der Banne Broek op Langendijk is gekozen de heer J. de Groot, aldaar. Doordat de Vooruitstrevende Kiesvereeniging weiger de op het stembusaccoord, voorgesteld door ae R. K. in te ga»n (iaten zitten wat zit en den vacanten zetel door een R.K. te laten innemen), zal het toch tot een stemming komen. Waarschijnlijk zullen nu alle 4 par tijen zelfstandig aan de verkiezing deelnemen. Was voor enkele jaren de beurtman van hier op Alkmaar bij da andere schippers hier ten achteren. noch zeilschip en andere motors, nu is deze beurt man de matador, doet zonder eenige stoornis zijn dienst, terwijl de motorvaartuigen of stilliggen of als jaagschuit dienst doen. De beurtman Barsingerhorn Amsterdam zeilt met de tuigage van de ansjovisboot K.H. 21. 't Is 't rechte Wel niet, maar ,t zeilt toch. Wekelijks weet men in stad en naar hier terug te komen. Zoo red ieder zich op andere wijze. Oude schuiten, als liggers nog dienende, worden weer opga. knapt en opnieuw in de vaart gebracht Voor rekening van -57 leden onzer onderaf deeling der V.P.N. werden j.1 Vrijdag op de Amsterdamscho eierenveiling geveild 5806 lapeieren, 272 eendeierea en 80 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen wa ren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 8.20 tot en met f 9.25 per 100 stuks, voor de eend eieren f 9.05 per 100 stuks en voor 't pluimvee van f 1.60 tot en met f 260 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren 'per kilo ontvangen f 1.42 of gemiddeld f 8.62 per 100 stuks en voor de eendeieren f 8.65 per 100 stuks. Handel vlug. Tot Hoofdingeland van de banne Harenkarspel werd benoemd de heer Jb. Krabman, en herbenoemd voor Hoofdingeland van de banne, de heer CL Kooij, beiden alhier. Zaterdagavond trad in de zaal van den heer G, A. de Wit, alhier op, de heer A. P. Staalman, candf. daat voor de 2e Kamer. De zaal was flink bezet De heer de Vries van Koegras. ging in debat en wees den spreker erop, dat hij hier niet veel anders had gedaan dan zichzelf iir de hoogte te steken, doch dat er van een eigenlijke verkiezingsrede niet veel was vernomen. Voor de benoeming van een regent van het Wees huis alhier (vacature J. Ma rees), worden door B. en W. aanbevolen de heeren J. Rampen en K. Kant, beiden te Schagerbrug. Gisteren zijn te Rotterdam aangekomen de volgende stoomschepen: De Waaldijk van de HolL AmerikaJijn van New-York met 159.912 bushels tarwe en 41.145 zakken meel voor de Nederlandsche regeering; De Terschelling, van de Rott Liovd, van New.York (Vigo) met een volle lading mais; De Sliedrecht, van de Stoomvaart Mij. De Maas (Phs. van Ommeren), van Bal timore met 161.000 bushels mais, voor de Neder, landsche regeering. Te Amsterdam zijn aangekomen de stoomschepen Calypso van de K.N.S.M., van New.York, met 166.048 busn. haver; Atlas, van dezelfde Mij. van New.York, met 15.576 zak lijnkoek voor de Nederlandsche regea. ring: de stoomschepen Nias, Billiton en Sumatra, van de Stoomv. Mij. Nederland, alle van Java ölet stuk goederen. Heden ia nog te Amsterdam aangekomen het atoom- schip Amor van de K. N. S. M, van Baltim ore met 154öOO bush. tarwe voor de Nederlandsche regeering. De minister van oorlog heeft bepaald, dat op l Juli voor den landstorm moeten worden ingeschre ven zonder daartoe te behooren de personen, bedoeld in art. 1 van het Kon,, besluit vau 12 April 19171 (Stbld. no. 285), voor zooveel zij zijn geboren in 1883 en 1882 De keuring voor deze jaarklasse 1903 en 1902 zal vermoedelijk plaats hebben in Juli en Augustus.' eindigende 25 Augustus. Men schrijft uit Zurich dd. 9 Juni: Fritz Platten, die als secretaris der sociaaLdemocra- tische pertij van Zwitserland voor eenige weken een groep van driehonderd uitgeweken Russen naar St Petersburg vergezeld heeft, en dezer dagen te Zurich terug is gekomen, schrijft in het sociaal-democratische Volksrecht een artikel over de gebeurtenissen, die hij binnenkort in Rusland verwacht Ter oriënteering diene., dat Platten tot de uiterste linkergroep behoort, en wel hoofdzakelijk bij Lenin zijn licht zal opgesto ken hebben; maar hij heeft meer dan eenig ander van de dingen te St Petersburg gezien en géhoord, en mag dus als bevoegd man gelden. Matten onderscheidt in de Russische revolutie drie perioden, die in een zuiver genetisch verband elkan der opvolgen. Wjj bevinden ons op het oogenblik nog in de tweede periode, doch de derde werpt haar schaduw reeds op de huidige gebeurtenissen vooruit De eerste phase wordt gekenmerkt door den op stand te St Petersburg en elders. De heerschappij van den Tsaar wordt gefnuikt en vervangen, door een nieuwe regeering, die van de ministers Lwof, Mfljoe. kof en Goetsjkof. De Raad van arbeiders en soldaten, die de eigenlijke wegbereiders der revolutie waren, schikt zich in de ondergeschikte positie van een con trole-parlement Zoo kon het geschieden, dat de mach tige volksbeweging voor het onverwijld beginnen der vredes-onderhandelingen voor een wijle geknot werd om plaats te maken voor omgewerkte oorlogsplannen van het nieuwe ministerie, dat slechts in schijn een democratisch ministerie, was. Men Meld aan de an nexatie-plannen van vroeger vast Maar daarin lag ook de oorzaak van den val die de tweede periode inleidde. De Raad. der soldaten en ar. beiders, meer en meer onderden invloed van Lenin en zijn aanhangers ln 2elhkennis gerijpt, nam andermaal het initiatief tot handelen. Het oorspronkelijke plan be. stond hienn, dat het burgerlijke ministerie wegge, zonden en door een directoire des volks zou vervan. gen worden. Maar de Raad der arbeiders en soldaten, die een mengeling van eocialistisch-democratische bfr grippen en politieke onkunde is, liet zich op het kri tieke oogenblik door politieke machtspreuken over. rompelen en bleef halverwege staan. Miljoekof en Goewjkof wnestep verdwijn®; daarentegen kwamm

Schager Courant | 1917 | | pagina 1