J. STUURMAN O ti SiïïïliSRSR "w- tStt aKST"*"1 Speciaal adres voor Eaux de Cologne en Odeurs iS I ZATERDAG 16 JUNI 1517. 60s!8 Jaargang. No. 6020. Uitgevers: TLIAPMAN Co. Alzoo gekozen de Heer P. J. OUD. RAAD VAN SCHAGEN. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Kapper-Haarwerker Binnenlandsch Nieuws. SEHAG Alpieci Nieuws- Atateilie- Luüiiillil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Inf. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden fO.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.4O, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Pil nromer heeteat uit 3 bladen. UITSLAG der Sfemming yoor een Lid van de Tweede Kamer der Slalen-Generaal, in hel Hoofdkiesdislricl DEN HELDEH, op Vrijdag 15 Juni. 9 C SS O v 9 t- *p6 '3 E 6p 2 w. q'I £'S o=? T- O E S 2 J -r T Helder I II UI IV Texel Vlieland Terschelling Wieringen Kleineslui» Breezand Schagerbrug St. Maartensbrug Burgerbrug 't Zand Oudealuis Callanfsoog Petten 1747 1215 575 640 1211 943- 416 527 1800 1214 448 766 214 140 109 31 1517 856 469 387 157 71 46 25 772 343 204 139 700 275 188 87 372 196 133 63 318 171 75 96 233 146 107 39 160 124 85 89 191 120 85 35 176 128 50 78 118 89 77 12 186 121 102 19 72 59 53 6 Totaal 8943 6211 3222 2989 HELPT ONSI Maandag as. ral hier ten bate van de Gezinsver pleging door een aantal jonge dames bloemetjes wor den verkocht Het werk van Gezinsverpleging ls te bekend, dan dat het nog bijzondere aanbeveling noodig heeft Mis schien is echter niet zoo bekend, dat de taeeste krin gen der Gezinsverpleging worstelen met financieele be zwaren. Ln een zoo welvarende streek als de onze moest dat niet het geval zijn. Door Bloemetjesdagen, Jaarlijks in verschillende dorpen voor Gezinsverpleging te houden, tracht het Hoofdbestuur het tekort te. dekken Laat ieder nu hiertoe zijn steentje bijdragen! Hoevelen hebben er niet rijkelijk geprofiteerd van de züsterhulp? En toch zelden of nooit kwam van hen een extra-gave in. De Bloemetjesdag biedt daarvoor een schoone ge legenheid. Het is te Eerwachten, dat er a.s. Maandag heel wat geld Schagen binnengebracht wordt. Moge Gezinsverpleging er haar deel van ontvangen! Het Bestuur van Kring VI van Gezinsverpleging. Vergadering op Vrijdag 15 Juni 1917, dea morgens half tien- Afwezig de heeren Meurs en Van der Kamp. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secre. taris de heer A. G. Roggeveen Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het voorstel van den heer Trapman om kastjes aan te brengen in de nieuwe arbeiderswoningen, deze kastjes worden of reeds zijn aangebracht; dat markt- geld wordt geheven van de eieren welke bij de marktschultjes worden verhandeld; dat door den neer Irapman ontslag is genomen als lid van de prandstoffencommissie en dat door den burgemees ter in de vacature is voorzien door de benoeming als zoodanig van den heer Koster. a V?v heeren J. Klerk en J. Roggeveen is een dankbetuiging ingekomen voor de verhooging hun ner juarwedde. - ls..eei? 8Chrijven van den heer J. de rS ïniTJn benoemin« tot Ud der schoolcom_ de^Kwmemer°Ver, 1916 van w^raamheden van de Westfrirache^aSfe^rinï verslag van ontvangsten en uitgaven van de Sdoo?' Van dm Commissaris der Koningin Is bericht inize. Is ingekomen inventaris over 1918 der gemeente, gasfabriek en het verslag van den toestand m exploL tatie der fabriek (reeds in het vorig raadsverslag ver meld.) Is ingekomen een verzoek om subsidie voor het Algemeene Militaire Tehuis te Den Helder B en W stellen voor f 20 te geven. L Goedgevonden. Is ingekomen oen adres van den heer Blaeser Di recteur der gasfabriek, om verhooging van jaarwedde De gas commissie stelt voor, deze Jaarwedde met f 200 te verhoogen, ingaande TL Januari, B. en W slui ten zich bij dit advies aan. Overeenkomstig het voorstel besloten. Volgt verzoek van den heer P. Voorman, om meer WlIHllI lift - 1J aat vorig gezet 6X1 uicailiS UUUT lO wtiuu^ gao Man IUCI naar behooren kan worden gedreven. De directeur der Rfjkskolendistributie, tot wien hfj zich in deze had gewend, had hem tot den gemeenteraad verwe- kp De gascommissie stelt voor, de besparing voor industrie «x> te bepalen, zooals door den minister was aangegeven op 25 pet en meent dat daarvan kan worden afgeweken mits belanghebbenden kunnen aantoonen dat bijzondere omstandigheden een grooter gebruik noodzakelijk maken. B. en W. sluiten zich bij dit advies aan. De heer Trapman licht het voorstel van de gas commissie toe en wijst er op, dat door de tijdsom standigheden vorig jaar zeer weinig in de bouw- industrie gewerkt is. En nu zou het niet opgaan om die menschen die verplichtingen van besparing op te leggen, waardoor zij weer niet in staat zouden zijn hun werk te verrichten. De gascommissie zou daarom eenige vrijheid van handelen willen heb ben ,om, wanneer na onderzoek blijkt dat die bou wers werkelijk werk hebben, van de verplichting om 25 pet. te moeten besparen, te mogen afwijken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Naar aanleiding van een schrijven van den Mi nister van Landbouw, waarin wordt gewezen op den onvolledigen toevoer van kolen en om aan ver bruikers van gas geen brandstoffen te verstrekken, stellen B. en W. voor om met ingang van 1 Juni het gasverbruik te bepalen op 80 pet. van het ver bruik van vorig jaar. Voor lederen kub. M. gas bo ven de 80 pet., doch beneden de 85 pet., vijfvoudig te laten betalen, voor muntgasverbruikers het ver bruik te bepalen op 30 kub. M. De heer Koster juicht dit voorstel toe, doch wil op een kleine onbillijkheid wijzen, die in de bestaan de regeling is. Iemand toch die muntgas heeft mag 30 kub. M. verbruiken, terwijl anderen die vorig jaar door welke oorzaak dan ook weinig gas beeft ver bruikt, maar bijv. 20 ,'of 21 kub. M. mag verbruiken. Voorzitter wijst er op, dat aan ieder systeem fou ten zullen kleven en dat de bestaande regeling niet volmaakt is, daarvan zijn ook de gascommissie en B. en W. overtuigt Maar iedereen die te weinig gas heeft te verbruiken, kan zich tot de gascommissie wenden en wordt door haar na ijverige overweging bepaald, welke hoeveelheid mag worden gebruikt. Ook muntgasverbruikers met groote gezinnen zullen niet altijd aan hun 30 kub. M. genoeg hebben, klei ne gezinnen wel. De heer Koster zegt, dat de muntgasverbruikers direct recht hebben op 30 kub. M., terwijl de niet- muntgasverbrnikers, wanneer blijkt dat zij niet toe kunnen, naar de gascommissie moeten om te vragen of zij meer mogen hebben en dat vind ik onbillijk. Stel ook voor de niet-muntgasverbruikers een be paald aantal kub. M. vast. De heer Trapman zegt, dat de heer Koster ln theorie volkomen gelijk neeft De practijk brengt de gascommissie voor heel. an dere dingen. We moeten niet vergeten, dat juist door het inhouden van brandstof en petroleum, veel menschen in den druk komen die vroeger niet allee op gas kookten. We hebben er op de fabriek met 4, 5, 12, 15 enz. aantal kub. M. En nu gaat het niet op die menschen 20 pet besparing op te leggen. Laat hen een verzoek richten en de gascommissie beoor deelt hun omstandigheden en wijst hen een aantal kub. M. gas toe. Dat is reeds bij ettelijke gezin nen gebeurd. Spr. heeft tegen den heer Koster's idéé geen overwegende bezwaren en wil het wel probeeren, maar dit blijft toch over, dat tal van menschen, die vroeger zulk een klein aantal kub. M. gebruikten, nog niet toe zullen komen met de 30 kub. M. Die zullen moeten blijven vragen aan de gascommissie, de onregelmatigheid wordt hierdoor niet weggenomen. De heer Roggeveen doet het genoegen dat de gascommissie met het voorstel komt en het is naar sprekers meendng vrij noodzakelijk, dat meerder gasverbruik wordt toegestaan. Wat het voorstel van den heer Koeter betreft, nu ik van den heer Trap man heb gehoord dat ieder geval afzonderlijk wordt behandeld en mij reeds is gebleken dat dat ook werkelijk geschied, ben ik van meening dat hot bezwaar van den heer Koster reeds grootendeels wórdt ondervangen. Een ander bezwaar vind ik aldus vervolgt de heer Roggeveen, het afsnijden van den toevoer wan neer men boven het maximum gaat. Het is spreker bij onderzoek aan de gasfabriek gebleken, dat het aantal verbruikers wier toevoer werd afgesneden, in April in Mei 11 bedroeg. En ik kan me niet voorstellen, dat, wanneer het niet beslist noodza kelijk is, men gas tegen 5-voudigen prijs zal versto ken. Het wil er bij mij niet in dat die acht men schen zoodanig spelen met hun geld. Wat het weg halen van den meter betreft en wat alleen 'n klein fi- nantieel voordeel oplevert aan de fabriek, zou ik dus uit de bepaling willen schrappen en alleen willen handhaven dat boven de 80 pet. den vljfvoudigen prijs wordt berekend. Allereerst volgt stemming over het voorstel van den heer Koster, dat wordt aangenomen. Tegen de heeren Boekei, Schoorl, Blaauboer en Roggeveen. Voorzatter vraagt nu den heer Roggeveen hoe of hij de menschen dan denkt te straffen die boven hét maximumverbruik gaan. Er is door de gascom missie niet direct tot wegnemen der meters over gegaan eerstis met waarschuwingen volstaan, daar dat niethielp met het wegnemen van den me ter voor 24 uur en tenslotte voor tweemaal 24 uur. Er zijn nu eenmaal menschen waarvoor een straf fere bepaling noodig is en spreker zou eerder tot nog scherpere maatregelen over willen gaan aan 81 De'heer Trapman zegt, dat hij in principe beslist tegen het voorstel van den heer Roggeveen is en wil wel direct zeggen, dat wanneer de Raad hier toe mocht besluiten, hij niet genegen is, dat besluit te helpen uitvoeren, omdat het in strijd is m©t kers beginselen. Het voorstel van den heer Rogge veen is zoo on-democratisch, dat dit niet kan wor den aanvaard. Er zijn toch immers twee categorién van men schen die gas gebruiken, zij met een kleine en zij met een groote portemonnaie. En nu zou, als heer Roggeveen zijn zin kreeg, alleen dit t gevolg zijn, dat zij die een groote portemonnaie hadden zoo veel gas konden stoken als zij wenschten tegen ou cent p*er kub. M., terwijl de menschen met de k elne portemonnaie dit niet zouden kunnen doen, alleen door het feit, dat hen de geldmiddelen daartoe ont breken. Dit zou dus zijn een scherpe bevoordeelmg van een deel van de burgerij boven een ander aeei. En dat het gebruik van gas tegen 50 cent wel is voorgekomen, had de heer Roggeveen eveneens kun nen meedeelen. In April was dit aantal personen 24, in Mei 25. Dat kenschetst volkomen den toestand, dat die het geld heeft gas brandt, hoe duur of net ook ia, dua niet voldoende beepaart en daarop aan Laagzijde nabil de markt, Schagen. te sturen is toch de plicht van het gemeentebestuur. En bovendien begrijpt spr. niet hoe de heer Rogge veen de overtreders in bescherming kan nemen. De heer Roggeveen is niet iemand die buiten den Raad staat, maar meewerkt om de door de gascommis sie uitgevoerde maatregelen vast te stellen, dus zelf voor die maatregelen aansprakelijk ia En nu zijn maar twee dingen mogelijk: of de heer Roggeveen achtte de besparing van 30 pet, mogelijk, of achtte die voor de burgerij niet mogelijk. En door het mee vaststellen van dat besparingspercentage, heeft hij tevens als zijn meening uitgesproken dat hij het mogelijk achtte, want anders had toch mogen wor den verwacht, dat de heer Roggeveen een kleinere besparing had voorgesteld. Het zou toch al te dwaas zijn besparingen voor te schrijven waarvan men van te voren reeds de onuitvoerbaarheid! voelt. Dat mag dus niet van den heer Roggeveen worden aangenomen, maar wel dat hij de consequentie van zijn handelingen aandurft en dat is handhaving van de mede door hem in 't leven geroepen maatregelen Wat betreft het finantieel voordeel voor de gas fabriek, waarover de beer Roggeveen sprak, een dergelijk motief is toch zeker hier niet op zijn plaats De heer Roggeveen erkent, dat hij heeft medege werkt tot het nemen van het besluit om 70 pet. gas toe te wijzen, maar het is uit het aantal overtre dingen wel gebleken, dat dit te weinig was en daar om kan spreker heel goed meegaan met het voor stel om 80 pet. t© geven. En afgescheiden nu van de politieke beginselen, want die zijn nu niet in bet spel, het wil er bij mij niet in, dat iemand straks tegen 60 cent per kub. M. maar raak zal Btoken en daarom zou ik gaarne zien, dat het afsnijden van den toevoer niet meer gebeurt Voorzitter vraagt nog eens aan den heer Rogge veen, welke straf hij dan billijk oordeelt en wat dan zal helpen, waarop de heer Roggeveen zegt: duur der gas. De heer Koster zegt nu twee leden der gascom missie gehoord te hebben en nu acht hij het van belang om als lid van den Raad medie te deelen, dat hij het volkomen met de gascommissie eens is. Uit de debatten is gebleken hoe de goede wil bij de gas commissie steeds bèeft voorgezeten om de menschen ter wille te zijn, maar eindelijk komt men er dan toch ook töe om te zeggen: zoover en moet toch tot straffere maatregelen worden overgegaan en dan acht ook ik afsluiting van den toevoer het eenig afdoend middeL De voorzitter vraagt, of de heer Roggeveen er een voorstel van maakt dat de gascommissie wordt verzocht geen afsluitingen meer te doen plaats vin den, waarop de heer Roggeveen bevestigend ant woordt De heer Trapman wijst er dan op, dat dat voorstel d&n zoodanig behoort te worden gewijzigd, dat de gascommissie wordt opgedragen geen afsnijdingen te doen plaats vinden, want spreker wil hier nog eens uitdrukkelijk verklaren, dat de gascommissie de besluiten uitvoert welke haar door den Raad worden opgedragen en geen eigenmachtige hande lingen pleegt Het voorstel-Rop«»eveen wordt nu zoodanig gewij zigd. De heer Snel zegt dat het hem spijt dat een derge lijk voorstel wordt gedaan. Het is nu eenmaal niet anders, er zijn altijd menschen die met straffe hand moeten worden geregeerd en ik zal dan ook in volle overtuiging tegen het voorstel van den heer Rogge veen stemmen, na de faciliteiten heden weer aan de gasverbruikers toegestaan, kan de gascommissie 'de phoenale sanctie der meterwegname bij niet-na- koming der gestelde voorwaarden door de gasver bruikers niet missen. Het voorstel-Roggeveen wordt verworpen. Vóór stemde alleen de heer Roggeveen. Het verdere voorstel van B. en W. om 80 pet. gas verbruik toe te staan, wordt met algemeene stem men aangenomen. Van de gascommissie was een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat tengevolge van de stijging van den kolenprijs de gasprijs met minstens 2 cent per kub. M. moest worden verhoogd. B. en W slui ten zich bij dit advies aaa De heer Roggeveen zegt geen cijfers hij dit voor stel gezien te hebben en wil wel gelooven dat het noodzakelijk is den gasprijs met 2 cent te verhoogen, maar spreker stelt de vraag of 2 cent verhooging voldoende is. Voorzitter zegt, dat eigenlijk de prijs nog iets hoo- ger moet zijn, maar dat zou zoo noodig later nog kunnen. De heer Roggeveen zegt, dat hij van meening is, dat de fabriek zooveel mogelijk zichzelf behoort te kunnen bedruipen. Want mocht er verlies ontstaan, welke door de gemeente moet worden bijgepast, dan zouden daaraan ook moeten betalen de burgers die geen gas gebruiken. Spreker vraagt dan ook, dat, wanneer later mocht blijken dat de verhooging van 2 cent niet voldoende is, een nader voorstel tot meer dere verhooging mag worden tegemoet gezien. De heer Tbapman zegt, dat door accountant en directeur een meerdere verhooging van ongeveer 4 cent noodig wordt geoordeeld, indien er niet met verlies gewerkt mag worden. Maar dat verlies had voor een deel zijn oorzaak in de maatregelen van gasbesparing die de Raad, ou der druk van hoogere autoriteiten heeft opgelegd. En nu gaat de redeneering van den heer Roggeveen wat de gasprijs betreft, wel op in normale tijd, nu echter niet De raad toch legt aan de gasverbruikers besparing op van gas, daardoor volgt een zéker verlies; nu is het on billijk gdat verlies door de gasverbruikers te laten dragen. De gasverbruikers moeten naar spr.'s idee, alleen die verhooging betalen, die het gevolg is van het duurder wordsn der grondstof, van de gaskolen. De heer Roggeveen verklaart zich met 2 cent ver hooging 'te kunnen vereenigen, terwijl de heer Snel nog vraagt hoe de duurdere prijs berekend zal wor. den voor het muntgee. De heer Trapman geeft den heer Snel inlichtingen en zegt dat niet meer de radertjes in de meters zuilen worden veranderd, maar dat na afloop van de mna-nd zal moeten worden bijbetaald. B. en W. stellen voor om den heer J Wiltjer, ambtenaar ter Secretarie, te benoemen 'tot loco. secretaris. Goedgevonden en legt de heer Wiltjer de vereischte eeden at Goedgekeurd wordt de 3e suppletoire begrooting, groot f3069.96Vs.,' dienst 1917. Eveneens wordt goedgekeurd verschillende af- «a overschrijvingen tot een bedrag van f 1611.421/». Goedgekeurd wordt een 3e suppletoire begrooting, groot f 6934.761/s. Goedgekeurd worden betalingen uit onvoorziene uit gave, groot f 3-390,81 y». Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op f 506. -. t Volgt verzoek van den heer A. M. Kossen om ver. hooging van de bijdrage in de verpleegkostea van zijn moeder. B. en W. stellen voor, net thans verleende bedrag te Verhoogen van f 150 op f 235. De Wed Kossem wordt verpleegd in de 4e klasse voor f 500, De verpleging in de 5e "klasse Trost f 400 per jaar. Goedgevonden. In de plaats van den heer Jhr. van Doorn wordt de heer J. Cornelissen met algemeene stemmen be. noemd tot lid van schattingsoommissie voor de Rijks, inkomstenbelasting. Voorzitter verklaart de benoeming aan te nemen. Hierna gaat de raad in comité. ZUIDSCHARWOUDE. In een gemeenschappelijke vergadering van de 4 Langedijker gemeentebesturen is gisteren besloten tot electrificatie van den Langedijk. BROEK OP LANGENDIJK. Het gemeentebestuur van Broek op Langendijk heeft het bouwen van een post- en telegraafkantoor aldaar opgedragen aan de laagste inschrijvers 'Kriller en Oud te Alkmaar, voor f 34000. ZUIDSCHARWOUDE. In de gister te Zuidscharwoude gehouden verga da. ring van de schoolfeestcommissie werd besloten met de 6e "klasse naar Amsterdam te gaan, met de kin deren, die met April da school verlieten, naar 19 en Haag en Scheveningen en met de overige naar Ber gen. Er was voor dat doel ongeveer f 400 bijeen, gezameld De feesten worden op 27 en 28 Juni gehouden. NIEUWE' NIEDORP. Het, schoolfeest met de leerlingen der scholen hier in de kom en in de Moerbeek, (er gingen gezamenl. lijk ruim 120 kinderen mede, terwijl thuis bleven zij. die 1 Mei op school kwamen en degenen, die er toen afgingen) mag alleszins geslaagd heeten. Prach tig weer en een gezellige rit aoor Moerbeek, Kalver. dijk en Warmenhuizen naar SchoorL Daar hieldeq de 24 rijtuigen met jonge toeristen en geleiders halt Dat er daar op de Hollandsche duinen met volle teugen genoten werd, laat zich begrijpen. In opge wekte stemming, daarna over Bergen Daar Egmond a. Zee. Pootje naden en wat dies meer zij, er werd in ruime mate van geprofiteerd. En ten slotte over Alkmaar en ,.de Waard" naar huis. 't Was een zeer prettige dag Zaterdag 16 Juni gaan de leerlingen uit "N. Nia. dorp en Moerbeek, die primo Mei j.L de school hebben verlaten naar Amsterdam, waar voor hen ook een heel genoegelijke dag in uitzicht is. KOLHORN. Den 13den "Werd alhier met de schoolkinderen een reis naar Bergen gemaakt, wat dank zij het schoone weder, zeer goed slaagde. Gelijkertijd gingen de oudere kinderen, hoogste klasse en zij welke dit jaar He school verlieten, naar het Gooi, Laren, Hilversum. Oo kdeze reis is voor velen een blijvende herinne ring; 't weer was daar echter minder gunstig, een hevig onwedar. vergezeld van een geweldige regen, benam iets van het genot, meer nog dat eene der scholieren reisgenoote den geheel en dag ongesteld was en te Laren moest achterblijven. Aan de aller kleinsten, dit jaar op school gekomen, werd een prijsje uitgereikt OUDESLUIS. Donderdagavond vergaderde de Commissie tot vie ring van het schoolfeest met de ouders en belang, stellenden in het lokaal van den heer H. Slikker, ter bespreking van het jaarlijksche feest De aftredende leden, de heeren Kaan en Schagen, werden weder met algemeene stemmen herkozen en namen deze be. floeming aan Besloten werd met de hoogste klassen den 27en Jun inaar Artis te gaan en de jongere kinderen deö 26en Juni een feest in de school te bereiden Het deed genoegen te hooren, dat velen wegens de stijging der prijzen aanmerkelijk hunne bijdragen had den verhoogd, zoodat op de gewone wyze feest kan worden gevierd. WIERINGERWAABD. Democratische Kies ver- het lokaal van den leiding van den heer J. E. Vos. De door dén heer Sijbrands voorgelezen rux. tulen worden onveranderd goedgekeurd. Het eenige punt der agenda is candidaatstelling voor leden van den gemeenteraad. Op een vraag van den voorzitter, wie hierover 't woord verlangt, zegt de heer Sij brands 't wel gewenscht zotu vinden dat onze jonge vereeniging blijk van leven zal geven, doch zou wiL len voorstellen niet drie, doch één candidaat te steL ten .De heer Sijbrands vindt 't tevens opzen plicht een candidaat te stellen van onze richting Met t ge sprokene gaat de vergadering accoord en tot stemming overgaande wordt de heer J. E. Vos met op een na algemeene stemmen gekozen als candidaat Ter aan. bevehng zal een paar maal worden geadverteerd. ANNA PAULOWNA. De burgemeester onzer gemeente "heeft op zijn her haald verzoek van den Minister van L, N. en H. de mededeeling ontvangen, dat de uitvoer van mos terdzaad ook thans nog nietkan worden toegestaan. SINT MAARTEN. Dat de zwaluw de sympathie der menschen bezit en zich hierdoor de vrijheid verleend om ziin nest laatsen te "bouwen is overbekend, in schuren en doch els bij?»: ,«d mag worden vermeld, dat een

Schager Courant | 1917 | | pagina 1