Nieuwe Abonné's GRATIS. Niet door menschenhan- den gebouwd. Zaferdaq 23 Juni 1917. 60ste Jaargang No. 6024. TWEEDE BLAD. van dit blad ontvangen tot 1 Juli a.s. de nog verschijnende nummers Schetsen uit de Rechtzaal. De Pink Pillen zullen u eenige millioenen verschaffen. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. Sciiager Courant. DUUR „LEERGELD". „Asjeblief^ meneer I" zei het mannetje, en hij streek over net glimmende kamgaren van zijii Zondagsche jas. En er was een vroolijk-vergenoegde uitdrukking dat t er ooit van komen zou. Met Pinksteren werd t negen jaar, dat hii Pieter ea Klaart je „ver voering' met elkaar hadden. De kennissen, lachten er om Ipotten met de eeuwige vrijage, want toen ze dan zooveel ars geëngageerd waren, hadden zij allebei de dertig al een aardig eind achter den rug Klaartje was niet mooi envniet rijk. Ze had er zich naar ge voegd, geschikt, om te verduren, dag aap dag al sinds vele jaren de nukken en grillen van, een knorrige moeder, 't Was een groot gezin geweest: ze waren oorspronkelijk met hun zessen, behalve vader en moeder. Maar vader was dood. Drie broers waren getrouwd. En <de eenige ongehuwde, die moeder eiken Zaterdag een rijksdaalder bracht speelde de baas in huis vanwege zijn onderstand De zuster van Klaartje was kamenier bij een Heilige oude dame; altijd op reis. Van die hoorden zij haast nooit iets. Een paar maal in het jaar stuurde Èmmy een post. wisseltje, „om daar wat voor te koopen". Met Nieuwjaar en-op Moeders verjaardag kwam een brief ven F.mncy. Verder niets. KAaaitje «as alleen overgebleven. Om moeder to helpen in het zaakje van band, garen, eau-de-cologne, veters, postpapier, prentkaarten, speelgoed en zoo meer, tlat een sjofel bestaantje afwierp. Broer Gerrit, de ongetrouwde had al een paar maal borg moe ten blijven. Anders konden zij, in tijden, waarin niemand meer vertrouwd werd geen goed meer in huis krijgen. Moeder was rheuinatisch en asthmalijdster. Dat maak te haar. humeur soms ondragelijk. Maar Klaartje duldde j alles. Pieter Stevens was eigenlijk zoon beetje huis vriend Hij zat urenlang op visite Haalde voor moe der Haarlemmerolie en andere middeltjes, die door de oude vrouw verkozen werden boven gewone me dicijnen", Sprak nooit over afrekening. Luisterde ge duldig naar de einjlelooze verhalen over verschietende pynen, behauwdheden en verdere narigheden. Als hét winkeltje gesloten was, dan vroeg Klaartje. die naar de veertig liep, of moeder goedvond, dat zij met Pieter een luchtje ging scheppen." Soms als moe extra-nijdige bui had, wepd 't geweigerd, en het menschjb dacht'er niet aan te protesteeren. Beschouwde 't als de natuurlijkste zaak van de wereld, dat zij nog te gehoorzamen had als dertig jaar geleden, toen zij kind was. Meestal vond moeder t goed. Dan liepen Pieter en Klaartje een straatje om. Streken ten slotte neer ln een of ander café. Hij dronk een biertje, zii een kopje koffie of eeu kwast. Zij praatten, weinig of niet met elkaar. Klaartje was al blij, dat ze wét kon uitpuffen van den geheelen dag in 't winkeltje met juffrouwen en kinderen zeuren; telkens geroepen door moeder, die haar om een haverklap noodig had. Over „plannen voor de toekomst" hadden zij 't nooit Er werd zelfs niet op gezinspeeld. Zij begreep wel, dat er voorloopig toch niets van komen kon. Hij verdiende met zijn agentuurtjes en zoo nauwelijks ge noeg om z'n „pension" te betalen hoe zuinig en ingetogen brave Pieter ook leefde. En zelfs al nad- tlen 4tj er botje bij botje leggend kunnen komen, dan zou 't toch niet gekund hebben om moeder. Zoolang die er was, kon aan trouwen niet gedacht worden. Totdat Gepit de ongetrouwde broer van de f 2.50 per week, uit den hoek kwam. Op oer* avond tegen Klaartje zed: ,.Zeg, dat geloop met dien blikken dominee begint mij te vervelen Je bent wel geen jonge meid meerj Klaar maar toch lachen, de menschen er om Dat moet uit zijn. Wat wil die vent eigenlijk?" Zij was uit het veld geslagen. Verzekerde slechts, dat Stevens „een fatsoenlijk, solied mensch" was. „Dat kan we!zei broer, „maar daar schiet ik niet mee op. Als-ie met je trouwen wil, dan dient-io 't fatsoenlijk aan de familie duidelijk te maken Als ook, waarvan jelui en moeder behoorlijk zouden moe ten leven En anders is dat geloop uit Snap je dat?" Moeder, - doodsbang, dat Gerrit zijn „subsidie" zou staken gaf hem dadelijk gelijk. Klaartje be loofde ernstig met. Pieter' Stevens te zullen praten En het gevolg was, dat Pieter nu de advertentiëjoi H lezen, eiken avond. En solliciteerde naar alle denkbare betrekkingen. Zon der aenig succes, Hii had z'n twee sigaren "per dag al prijsgegeven rookte thuis heel zuinig een pijpje, en verder niet om de postzegels te kurmen bekos tigen Een paar maal had hij antwoord gekregen. Maar ten slotte kreeg-ie toch nul op het rekest Eindelijk scheen de kans te keer en Hii kreeg een irief, waarin men hem meldde, dat hij Pieter Adolf Stevens Lzn voor de officie van hoofdagent eenex maatschappij, die allerlei groote toekomst-pïan- tnen had, in aanmerking kwam. En ftien „wachtte) hem. Maèrtje fleurde ervan op. De nigjjwe betrekking zou al dadelijk achthonderd gulden geven Met tan tièmes. En als Pieter aan „ae verwachtingen beant woordde" <fan bestond er alle kans op „sneue promo tie". Zou hij misschien vast aan het „centraal kan toor" verbonden worden De directie moest „nog ea-en informeeren Directeur rechtzinnig, deftig en plech- tig-doend man ging niet graag over „een-nachtijs' Wenschte te weten, „met' wien hii te' doen had." Maar had hij eenmaaï zijn manueije gevonden, dan was hij ook voorstander van de methode om zulk-een krachtig te steunen Dan liet hij hem niet los"'. Pieter had voor moeder van Klaartie een zak met hopjes meegebracht, waar zij zoo dol op was. Hij had een bezoek gebracht bij broer Gerrit, - en de ontvangst was minder nijdig geweest dan Klaartje gevreesd had. In de bedeesde, bescheiden goedige oogen van ouwe vrijster leefde iets van blijden trots.... Zij hadden haar uitgelachen over de „eeuwige vrij age Wie .weet, of bij haar nog niet het spreekwoord van „wie 't laatst lacht, lacht 't best", zou worden bewaarheid... En moeder 'f eene hopje na 't andefe bezui- gend en belurkend was vriendelijker voor Pieter, aen sollicitant dan Klaartje zich kon. herinneren, dat ooit het geval was geweesl... „Asjeblieft meneer I" zei Pieter Stevens, zich over het glimmende kamgaren van zijn Zondagsche jas strijkend, toen de directeur hem verklaard had, dat „de ingewonnen informatiSn niet onbevredigend wa ren," en „men besloten had hem provisioneel in dienst der onderneming te stellen." De directeur zat in rijn kantoorstoel. Hij paste de toppen der vier vingers van elke hand tegen elkaar en liet de duimen haasjeover spelen De pendule liet zwaar-gewichtige knars likken hoorem Er was spanning van stilte. Pieter zat hem, door zijn brilleglazen, eerbiedig afwachtend, aan te kijken „En", zei directeur eensklaps zijn wenkbrauwen zéér hoog optrekkend en Pieter heel scheip, streng aan ziend, „en de borgstelling, is dit in orde? „De de.Locgsteduug „U wilt bij ons in dienst treden," zei directeur, verontwaardigd, vergramd, verbaasd, „en U kent niet eens onze voorwaarden'?" „P... Pardon. Ik..' U. zei De zweetdroppels braken armen Pieter uit Met driftige gebaren haalde directeur papieren voor den dog. Wierp die voor Pieter neer. „U hebt te zorgen", zei hij en het vriendelijkfe van zijn toon was nu heedemaal weg, „dat uiter lijk drie dagen vóór uw in dienst treden een cautie van vijfhonderd gulden te onzen kantore is gedepo neerd. Gaal dat niet. dan wordt onmiddellijk de op u volgende sollioitant aangesteld Er zijn niet minder dan veertig naar de betrekking, die u ambieert Kort en goed, hebt u do cautie, ja ot neen?" Directeur keek op z'n horloge; scheen te ontstellen over den verpraten tijd. Strekte de hand naar electrisch schelknopje uit. Pieter 'was wit van angst. Wist niet wat te zeggen. „Z.... zou", bracht hij er eindelijk uit, „z.... zou ik t 'nieW in twfee... twe.. helften., mogen aanzui veren?" 't Warrelde, dwarrelde in zijn hoofd. Hij wist eigen, lijk zelf niet' wat-ie zet „Als ik vermoed had," zei directeur, na een peu.^n dat wij met u dergelijke beslommeringen zouden hebben, ik zou er mij wei voor gewacht hebben, u voor te dragen aan den Raad van' Commissarissen. Maar enfin, nu is 't tan slotte uw schuld, dat ik een mal figuur moet slaan, daar Ik natuurlijk ver. Inoed had dat u alles behoorlijk in orde hadt. De pendule knarstikte. Directeur scheurde een "blaad je papier van blocnote, krabbelde er haastig iets op. Smeet 't voor Pieter neer. „Gaat u naar dit adres. En u kunt zeggen, dat ik u... verstaat u mij goed?... Heb vergund u daar aan te melden. Wanneer u daar komt, precies drie uur vanmiddag, geen seconde later dan zal de meneer van dit adres tijding van mij hebben ontvangen. Ik wensch er nog bij te voegen, dat wat ik voor u doe, iets heel buitengewoons is. U moogt mij daar wel zéér dankbaar voor wezen. En ik doe 't eerlijk gezegd "niet voor u. Dai verdient u niet, maar ter wille van mijn figuur te- genover Commissarissen." Pieter boog heel diep. Stamelde woorden van in- thigen dank Nam iie.t papiertje met adres in zijn bevende hand. Maakte dat hij klokslag drie uur bij den „redder" was. Die hem zeer stuursch en norsch ontving. Ja, hij had bericht gekregen. Er lag al een strook pa pier klaar. Pieter, d.w.z, de onderneming, waar fiij zou worden aangesteld, kon de vijfhonderd ruiden krijgen. Onder die en die voorwaarden. Mits Pieter binnen vier en twintig uur zorgde voor een 1 borg En alvast honde.rd gulden „afbetaling" stortte Dan kon de zaak toch nog in orde komen. Meneer de redder deed 't enkel en alleen wiil z'n boezemvriend, i de directeur, Pieter had aanbevolen. 'Toen ?s Stevens gegaan nsar dm winkel Klaar tje d'r moeder. De oude vouw deed haar dutje; Er waren geen klanten. Hij wi h?,ar x» vertellen ytt te leggen, ie verduidelijken. Alles kon in orde komen... Ennij baalde het strookje papier voor den dag. Eii zij zette er haar naam op, met (zooals de „redder" op een ander stukje papier had voorgeschreven) „voor aval" erboven En rij haalde uit een ijzeren 'kistje geld voor den dag. Pieter had zelf veertig gulden cvergespaard. Zij legde er Testig bij. De rekening, waar 't voor bestemd was, zou eerst over zes weken gepresenteerd worden Dan Votn Pieter van zijn salaris gevoegd bij wat Klaartje nog van haar spaarbankboekje kon losmaken in dien tija als 't moest in elk geval die zestig gulden aanzuiveren In het stille, muffe winkeltje terwijl Moeder lag te snurken in 'het kamertje erachter gaven zij elkaar een zoen Wan trouwen kwam niet op in net gemoed van de na. ieve menschjes. En Pieter Stevens haastte zich, met de honderd gulden en het „voor aval" geteekende accept naar den „redder". Toch was de zaak er door Broer Gerrit heb ik zien terechtstaan wegens vrij ernstige mishandeling. Op zekeren ochtend was Pie ter Stevens al vrij. gauw na zijn definitieve aan stelling" gekomen voor een gesloten deur, toen hij zich aan het „centraal kantoor" wilde vervoegen. De Directie was met de noorderzon vertrokken. Hij en Klaartje hadden al 't een en ander uitge zocht met het oog op hun rijpende trouwplannon. Toen kwam de débacle. En de „redder" begon met zijn accept van vijfhonderd gulden te werken". Was eerlijk-loyaal genoeg om te erkennen, dat hij al hon derd ontvangen had. Maar: de restl. Klaartje had voor aval geteekend De „redder" dreigde met fa ill issemen tsaa nvra ge. En 'om de schande voor de familie te keeren, be. taalde broer Gerrit. Maar toen bij op een Maandagmiddag Pieter Ste vens ontmoette, werd 't hem „rood vóór Ja oogen". Toonden de borrels, van tien tot twee uur op ai-uk ken eersten werkdag verschalkt, hun invloed Had hij den kerel, .die zijn zuster had overgehaald 't teek enen ^oor-aval en neg geld te leenen op den koop toe, beetgepakt, getrapt, geslagen, gestompt, 't Was een wonder, dat de zaak niet nog erger verloop bad gei. nometl Het O.M., den ondergrond d erzaak ietwat ken nend, was tamelijk clement. Maar een korte vrij heidsstraf werd toch tegen broer Gerrit gevorded. In het stil-muffe winkeltje zit Klaartje nu suffig voor zich uit te staren. Zij is heelemaal grijs gewor den ziet er haast twen oud uit als moeder. Zij borii vinb-0*xri'.'< fr? 'i klinkt Zij draag» de spotternijen over de „pracht- vrijage" „die zij met „dien oplichter" heeft gehad, mèt gelatenheid Alleen.... zij is wantrouwend geworden Ongeloof lijk wantrouwend, Zoiodat ze gèen simpel gulderuzil- verbonnetje inwisselt, zonder t betast, bevoeld, be keken te hebben, dat de menschen er kriegel door worden. Maar... zal men toegeven... Zij had leer geld betaald 1 MAITRE CORBEAU. De Pink Pillen zullen u de millioenen roode bol letjes verschaffen, noodig voor uw bloed opdat dit vol doende rijk zij. Hot bloed stelt zich niet tevreden met een be scheiden welstand, het eischt overvloed, een overvloed die altijd op dezelfde hoogte wordt gehouden. Dit is de eenige voorwaarde waarop het u de gezoiitlhedd zal geven. Om uw bloed zijn rijkdom te doen bewa ren, die. dit moet gij niet vergeten, zeer spoedig be derft onder de verschillende Invloeden waaraan wu zijn bloot gesteld; vermoeienissen, zorg. verdriet; guur weer, is het voldoende dat gij regelmatig, vooral bij de seizoenswisselingen, een kuur met de Pink Pillen doet De Pink Pillen zijn bij uitnemendheid de hersteller van het bloed, dat zij zuiveren en waarvan dj de kracht onderhouden. De Pink Pillen zijn eveneens een machtige ver sterker van de zenuwen Die herstellende en versterkende eigenschappen, die zij in een zeer hoogen graad bezitten,, maken haar tot het werkdadigste middel in alle ziekten, aandoeningen of storingen die tot oorzaak hebben een verslapping van het bloed of een bloedarmoede, zenuwziekten, rheumntiek, algemeene zwakte. De Pink Piliaa zijn varkrijgba.r a f 1.75 per doos, «n f d d« iw doozan bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade Jll, Amsterdam Te Schagen bij J Rotgans, Mólanstr. C 11 en ver der bij verschillende apotheker* en goede drogisten UIT HET ENGELSCH VAN DAVID LYALL DOOR J. P. WESSELINK VAN ROSSUM Uitgave W. DE HAAN, Utrecht Gecart .10.95, prachtband f 1.15 35. „Pat", zei Edie, zoodra de deur achter haar geslo ten was, „er is iets gebeurd." „Wat dan? Ailie heeft haar ouden minnaar gezjej, maar ie hoorde, hoe luchlig zij over hem sprak Het heeft haar geen schok gegeven en zij vond 'het ook ftiet onaangenaam. En lk heb nog wel al den tijd gezwegen, sinds zij hier was, om er haar onkundig van te laten, dat hij was teruggekeerd. Het bewijst al weer; dat geen man een vrouw kan, peulen."» „Patnck Fleming, je bent stekeblind," antwoordde zij onverwacht „Er is de een of andere scène geweest en de hoer Crewe is "heengegaan om het te verkroppen- Heb je de zenuwachtigheid van Alison niet opge merkt?^' was vreeselijk koortsachtig en haar oogen straalden als sterren En wat haar stem betrof, die had den waren klank niet" Alles verbeelding, Edie, en nog wel ziekelijke ver beelding," antwoordde hij, zijn best doende luchtig te spreken, ofschoon zijn voorhoofd plotseling ómflóerst werd. ,Ik wilde, dat het verbeelding-was; ik wensch het vurig. Het fa hedemaal niet prettig in staat te zijn door de menschen en dingen hoen te kijken. Het geeft mij te veel moeilijke oogenblikken, Heb je je zuster ooit hooren bekennen- dat zij moe was en overdag wenschte te slapen? Zij is naar boven gegaan, om dat zij het met' zichzelf wil uitvechten' „Wij hebben om haa rgezonden, opdat zy ons zou hespen en in plaats daarvan brengt zij haar zorgen bij ons zei Patnck Fleming treurig. „Het hoeft zoo moeten z^jn, Pat Weet je niet, dai het leven zoo Is, en dat al de dingen, die cri>«u- ret», mijlpalen zijn, die we passeene» moeten. En de mannen en vrouwen., die er de meeste voorbij zijn go- gaan, zijn de gelukkigste." Het was een dier geheimzinnige uitspraken, zooals er zoo dikwijls aan Edie's lippen ontsnapten en die haa nnan meestal niet al te ernstig opnam, ofschoon hij volgaarne toegaf, dat zij de voortdurende bekoring van het onverwachte bleven schenken aan het gezel schap van zijn vrouw. Hij verwijderde zich om ziin werk voor den middag n ate zien, vervolgd door de gedachte aan een ern stige oneonigheid tusschen zijn zuster en haar mam Hij kende zijn zwager al voldoende om te weten, dat een oneenigheid met hem een ervaring was, die bij voor keur vermeden moest worden. Alison hati de deur van de logeerkamer gesloten en zat voor het open raam, dat op zee uitzag, met een wezenlooze uitdrukking op het gelaat. Haar kort huwe lijksleven was tot aan den rand gevuld met nieuwe ondervindingen, waarvan enkele moeilijk en bedroevend waren maar deze was de ergste van alle. Zij had den geest van het kwaad dien dag in de oogen van haar man gezien, zijn slechte ik gewekt door de hei. tigheid van oen onredelijke jaloezie, die haar bang maakte Zij wist niet, hoe zii dien demon moest tem men, daar het feit. dat hii haar met Archie Macker. row had gezien, niet te loochenen viel en hij wei gerde haar te geloovem Zij wist niet, wat zij moest doem Haar ontstelde gedachten volgden hem in de verbeelding; zij schil derde zich onmogelijke en vreesdijke ge^rlijtóedcn af. Mannen, die zulke alles overheerschende hartstoch ten voelen, ontnamen wel het leven aan zichzelf ot 3 'iLertUwas^oen ontzettende Sabbatdag, eeti dag, die men later gaarne uit hel boek der herinnernig zou willen uitwisschem Zii kon niet bidden, zy kon haar hart of haar gedachten met opheffen, zy kou slechts doelloos zitten wachten, tot er iets zou geheu- ren, zij wist niet wat Zij hoorde nu esi dan eenige beweging in het huis; haar broer ging ui. om ^ajn plicht in de consistoriekomer te doen; de oude KK* op de trap sloeg drie uur; eenige noten werden door Edilh aangeslagen op de piano en daarna heerschte weer stilte. Een beetje later vernam zij het sluiten van een andere deur en uit haar raam zag zy ,~r tweede dienstbode, op haar Zondagscn fi^Klcod. he pad afgaan, dat door den moestuin naar li et strand DE SCHEEPVAART. Naar de N. R. Cl verneemt, is Donderdagmid dag de Boeton, van de Maatschappij Nederland, in volle zee aangehouden door een Engelache duikboot, waarna twee Engelache torpedojagers nabijkwamen en na onderzoek het schip weder loslieten. De Boe- ton is te IJmuiden binnengekomen. Het Nederlandacbe stoomschip Boeton, een vracht stoomschip van de maatschappij Nederland, is van Rangoon te IJmuiden binnengekomen met een volle rjëv werd, fïag. biA triwmscblp tor h-wigt* van "<rai:-gvt werd aangehouden door middel van waarachywimrasrhot^n door een groot model duikboot, die later bleek ven Engelsche na tionaliteit te zijn. Van de duikboot werd een onder zoek,1 naaïi de fecheepqpapjüeren geëischt, waarbij den duikbootcommandant bleek, dat de Boeton ter onderzoek geen Engelsche haven had aangedaan. De duikbootcommandant meende, daarom, dat een onderzoek nog diende te geschieden en gelaste, dat het stoomschip paar de Downe roosst volgen, Reeds op weg daarheen naderden twee groote Engelsche torpedobootee, die ln overleg wet den duikboot-oom- mandaat een n»der onderzoek instelden. Toen daar bij bleek, dat de scheepspapieren in orde waren-en de lading in een neutraal schip voor een neutraal land bestemd was, verkreeg de Boeton vergunning haar reis naar IJmuiden voort te zetten, waar bet schip met ruim een uur vertraging aankwam. —ALKMAAR. Naar aanleiding van verschillende ter zake ingeko men adressen van belanghebbende patroons, coöpe ratieve vereenigingen en gezeHenbonden heeft de com missie voor de Strafverordeningen den Raad ter vast stelling aangeboden eene ontwerp-verordening op het tegengaan van nachtarbeid La broodbakkerijen, op het voetspoor van hetgeen te Hoorn in deze aangelegen heid reeds is tot stand gekomen an met succes wordt toegepast Komt de verordening tot stand, dan zal o.m. verboden zijn het verrichten van bakkersarbeij tusschen 's avonds 9 uur en 6 uur van den daarop volgenden morgen. Voor den Zaterdagmorgen zal dit 1 uur zijn en voor bakkerijen die onder rabbinaal toezicht werken, in plaats van Za ter da^morgenden Vrijdagmorgen. "Voorts zal het verboden zijn brood langs de open bare straat te .vervoeren vóór des middags 12 uur, uitgezonderd het vervoer in afzonderlijk en gesloten pakket van ten hoogste 5 Kg. door of vanwege spoor- en tramwegmaatschappijen of de posteryen, rechtstreeks naar de woning van den verbruiker. B. en W. kunnen van een en ander verbod in het algemeen zoowel ais in bijzondere gevallen ont heffing verleenen. DIBKSEORN. Een „heertjc"t ventende met paftaline-balletjes, had de vrijmoedigheid achter do woning van den rijks veldwachter y. d Meijden. een paar schoenen weg te kaper- Kort daarna zijn schoenen missende, ging de veld wachter het „heertje" per flets ach'erna en had hem weldra ingehaald. Dij fouillering Werd niets op den verdachte gevonden, totdat de veldwachter bemerk te, dat sinjeur de schoenen aan da voeten had Ont kennen hielp nu niet meer, de snaak werd be. hrorlijl opgebracht KEERHUGOWAARD, Ten tweeden male vergaderde de Prot KiesvereenL ging „Burgerplicht", met het oog op candidaatsteL ling voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Na opening der vergadering ep lezing der notulen, werd in het kort verklaring gegeven van de redenen, .welke aan leiding had gegjeven tot bet nemen eener afwachi. tende houding in de vorige vergadering. Door het Dagelyksch Bestuur werd vervolgens verslag uitge bracht van een conferentie waartoe het D. B. door de beide hier bes taap.de R. Kath. Kies vereenigingen was uitgeuoodigd Uit het meegedeelde bleek, dat deze kies- vereenigingen voor een vergelijk waren, teneinde de verkiezing zonder stemming te doen plaats hebben. Voorgesteld werd door R. Kath. kiesvereenigingen, dat „Burgeiplicht" mede zouden candidaatstellen de heer P. Borst, in de plaats van den heer van der Oord, aftr. De beide aftredende h.h. Blom en Met zouden ook door de R. Kath. kiesvereenigingen worden gecaniIL deerd en deze zouden tevens pvernemen een door „Burgerplicht" te stellen candidaat voor de vacature Appel waarbij men daar liefst een candidaat zou zien gesteld uit Veenhuizen, hoewel dit geen bepaalde voor waarde was voor samengaan. Na eenige bespreking van dit voorstel werd met algemeene stemmen beslo ten daarop in te gaan, waarna werd overgegaén tot het opmaken van een groslijst Hierop komen slechts 2 personen voor, n.L de h.h. P Blauw en C. Appel. Na eenige bespreking wordt met op één na algem. stemmen de hr. P. Blauw tot candidaat gekozen. Deze verklaart de candidatuur te aanvaarden. Besloten wordt de R. Kath. kiesvereenigen met deze beslissing in ken nis te stellen en indien toch stemming zou moeten worden gehouden, door candidaatstellinè* van AntLRev. zijde, in oen circulaire verklaring te geven van „Bur. gerplicht's" houding en op te wekken bovengenoemde uanOidaten te stemmen. HOOGWOUD. Onze plaatsgenoot de heer M. H. P. van der Veen. is benoemd tot tijdelijk opzichter b het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. -OUDE NIEDORP. De stemming en herstemming, zoo noodig, voor de verkiezing van 3 leden van dm Gemeenteraad is be paald op 4 en 11 Juli a.s. Aan de beurt van nftre. ding zijn de heeren P. Wit, C. Over Klz. en J. Ligt- hart HARENKAfiSPEL. De heer C Bakker Jnz., alhier Is herbenoemd tot mpienmeester van den Siootgaardpolder. DE SCHEEPVAART. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn de vier van Ned.- Indië onderweg zijnde schepen van de stoomvaart maatschappij Nederland, de Riouw, de Boeroe, de Banka en de Kangean, door de regeering gerequi- reerd om rijst te laden in Birma, zoodat vóór No vember geen enkel schip van deze maatschappij in NederL-lndië voor Nederland zal laden. leidt Daarna weer stilte Het was ongeveer vier uur, toen zij de voordeur met geraas hoorde openen en oen zwaren voetstap de trap opstrompelea Zij snelde d ekamer uit, bleek als de aooa en deed eenige zenuw achtige schreden naar beneden toen zag zij haar man en zij wist, wat er gebeurd was. Wat zii meer dan iets anders had gevreesd, was geschied Hij had eenvoudig den eenigen troost, dien "hij kende, gezocht. Zij ging naar beneden en nam hem bij den arm en hielp hem naar boven; elk oogenblik vreesde zij, dat haar broer of zuster te voorschijn zou komen en deze vernedering zou zij gaarne verborgen houden. Maar er kwam niemand, alleen Jainet, die op haar weg van den zolder, waar zy haar middagjapon had aange trokken, naar beneden kwam. zag het vreemde schouw spel: juffrouw Ailie, die haar man naar hun kamer hielp. Zij aarzelde, vol verlangen om haar haar toe te snellen, om "haar te helpen, maar iets hield haar terug. Toen werd de deur gesloten en zij wist, dat zij niet noodig was en dat er evenmin naar haar werd verlangd Een half uur later, toen zij vergeefs beproefde haar gedachten te bepalen bij haar hoofdstuk van den Zon dag en by de witgeschuurde tafel ^at, die voor het keukenraam geschoven stond, werd de deur zacht ge opend en juffrouw Ailie kwam binnen. Zij was even wit als de fijne kant, die het bovengedeelte van haar japon afsloot en in haar oogen brandde een stille ziele. sxnart Janet sprong top en beefde over al haar leden ,.0, juffrouw Ailie, juffrouw -Ailie 1" zei zij. ,,Wat is het? Is hij ziek of wat is er?" Ailie schudde het hoofd. „Hij is in Slaap gevallen. Wil je wat sterke koffie gereed maken tegen dat hij wakker wordt; als ik ze noodig heb, kom ik ze halen." Ja, juffrouw Ailie, stellig is er noe wat anders f' „Niets. Maar maar o, Janet 1 JanetI" Plotseling kon z$ zich niet goed meer houden. en «nik-kan deden haar stem beven. Janet snelde bleek en wanhopig op haar toe. „Mijn lieve, mijn lieve I Huil niet Het fc, het fa de 'dranik, niet waar, maar er zijn erger dingen ik had nooit gedacht Maar Alison legde haar hand op haar lippen en richtte zich op, alsof woorden haar meer pyn deden dan zwijgen. Toen overviel Janet Aiken een groote vree» «n ontzag, ie»n haar tong scheen aan haar ver. hemelte te kleven. HOOFDSTUK XXIV. Tibbiemet het opgewekte gelaat Tibbie Fleming was een vrouw van zaken geworden. Zij kwam te Londen in dan avond van dèn twaalf den Augustus met het doel een onderhoud te hebben met een uitgever, die in de stad was gebleven om haar te ontmoeten. Tibbie besefte niet ae beteekesiis van zulk een concessie door een mant, die een uit- noodiging had ontvangen lot de jacht op een van de beste heidevelden van Yorkshire en die natuurlijk brandde van ongeduld om er heen te gaan. Zij liad geen overmatig verlangen ten toon gespreid om hem te ontmoeten; de drang was van zijn kant gekomen, wat ook' van beteekenis was. Daar zij van plan was na het onderhoud naar Birt- ley te gaan, reed zij 'naar Eustonhotel, dat haar het best gelegen scheen, om haar reis den volgenden mor gen te beginnen., Zij had reeds zooveel verschillende hotels op haar reizen leeren kennen, dat zij zich door geen enkele ervaring op da( gebied liet terneerslaan. Toch deed het haar oprecht leed, toen haar gezegd werd, dat er in Eustonhotel g^en plaats meer voor haar was. Zy stond in de vestibule en beet zich op de lip pen by de vraag, waar zy nu heen zou pann toen zij een man rap binnenkomen, die onmiddeliik' haar aandacht trok. Een lange, magere, bruine man, in lange grijze jas, een knap man. doch met een ernstig ge laat en een paar scherpe, donkere oogen dat zag zij met een oogopslag. Hij kwam haar bekend voor doch thuisbrengen kon zij hem niet. Maar Archié Mackerrow hcriniMirde zich haar en ma epn snellen verbaasden blik kwam hij naar haar toe, met ziin hoed in de hand „Ik vergis me niet, het fa Tibbie," zei hij, met den lach, waarmee hy reeds lang geleden haar hart had gewonnen. In die ver verwijderde dagen werd Tibbie verteerd door e$n zoo goed mogelijk verborgen gehouden, doch daarom niet minder brandende jaloezie op Alison, die den eenigen begeerenswaardigen min naar, die in Rochallan, neen, langs de geheele kust van de Kyle te vinden was, had veroverd en daarna

Schager Courant | 1917 | | pagina 5