Kiezers in de Gemeente Barsingerhorn, C. SMIT 0z. Kiezers, komt dus ALLEN ter Stembus en stemt WOENSDAG 4 JULI 1917. 60ste Jaargang. No. 6030. Uitgevers: TRAPMAN tfc Co. Binnenlandsch Nieuws. brengt a.s. VRIJDAG 6 JULI Uw stem uit op den Heer HET BESTUUR. Aardappelopstooijes te Amsterdam. SGHAG1R .Alititti Niens- ClURANT. Airaieitiii- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADV ERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95; per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f 0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. bereh HET ONGELUK feu DE LIEDEBRUG. Naar aanleiding van het- ernstig ongeluk de familie Groen overkomen aan de Liedebrug had een redac teur van het Persbureau Vaz Dias een onflerhoud met den burgemeester te Halfweg. Daaruit bleek het vol gende Herhaaldelijk, o.a. al den 18en October 1912. werd namens de gemeente bij de regeering aangedrongen op eeu radicale verbetering van den wegtoestand daar ter plaatse. De voorganger van dezen burgemeester richtte toen reeds een uitvoerig verzoek aan den toenmaiigon minister, waarin gewezen werd op het groot aantal ongelukken, dat te constateeren viel en op het ernstig gevaar dat o.a. wielrijders daar liepen doordat het rijwielpad en de smalle grasberm naast ae tramlijn onvoldoende waren, wat breedte en lengte betrof. In. dat ncarijven komen een reeks kort achter elkaar plaa.s gehad hebbende ongelukken met aooüe,ijken afloop voor. Het resultaat van dit schrijven was nihil. Den oden November 1913 volgde weer een dergelijke missive, waarin wederom op ae droevige ongevallen, die voortduurden met klem werd gewezen Men ver zocht omlegging van de trambaan en afdoende midde len, daar Je toestand vooral gedurende de campagne der suikerfabriek onhoudbaar bleek. Ook dit verzoek gaf weinig resultaten, zooais wel bleek uit de steeds voortdurende ongelukken. Men was dan ook genoodzaakt om niet één maar twee dood kisten steods voor onmiddellijk gebruik gereed te hou den te Halfweg 1 Den 7den beptamber 1914 werd voor den derden keer weer een schrijven gericht en ook den Raad van 1 oezicht op de spoorwegen op den toestand gewezen. Men had op het zelfde punt waar nu' het ongeluk gebeurde, toen geconstateerd, dat in één uur 23 fiet sers warea gevallen. In de la.itsie 3 jaren waren er 5 ouigeiukken gesch.ed met doodeiijken afloop en voorspeld wern in da. schre ven dat er nog wel meer zouden geschieuen. Het resultaat van dit schrijven was, dat met een.. lar gruszoodjes de afscheiding werd ver.engd. Dat dit hoegenaamd niets heeft geholpen, blijkt voortdurend en bleek ook weer gisteren. Een geheele omlegging en vooral een geheele af scheiding van de trambaan acht men dan ook te HaH- weg, waar iedereen zeer onder den Indruk san dit ongeluk op den Rijksstraatweg in die gemeente is, de eenige afdoende verbetering. OUDE NIEDORP. De heer J. M. van der Hart, onderwijzer te Zijdewind In deze gemeente, is als zoodanig benoemd te Haarlem. WAARLAND. Voor eenige jaren was hier de broodvoorziening in handen van bakkers uit Zijdewind en een enkele van den Langedijk en Heerhugo waard, totdat ook hier een bakkerij werd gebouwd; wat voor de bewoners van onzen polder op sommige tijden wel zoo prettig was. Echter, deze bakkerij veranderde van eigenaar, die, na de zaak eenige jaren met succes gedreven te hebben, tijdens de mobilisatie geheel stopzette. Dus waren we nu weer even ver, als 15 jaren geleden, totdat een energieke jonge man het heeft aangedurfd hier eeu nieuwe bakkerij te laten zetten. Deze bakkerij, flink Van bouw, model ingericht en voorzien van heelelucht oven, is j.L Maandag geopend zoodat het voor rte Waananders opnieuw geriefelijker geworden is. EEN NOODKREET UIT HET KIPPENLAND. Men schrijft uit Barneveld: In dit voorheen aan kippen zoo bijzonder rijke Vduweland wordt onder deze nuttige dieren, die bui- Aanisau/rtAtl VPtfsi t/vf tengewoon veel tot meerdere wel aart onzer streken tobben bijgedm en, helaas -gedwongen, moord aangelicht, bsoroevn.id stemt en net nïeJvevoiel moei opwekken van ieder, <fie het wel meent metVfrai nijveren. kleinen landbouwer-kippenhouder. Bij duizenden, toch worden deze dieren thans opgeruimd, en moet deze verkoop nog wat worden voortgezet, dan zal na en kele maanden de kippenstapel totaal zijn uitgeroeid Immers, wegens den volslagen voedselnood worden er geen kuikens meer gefokt en de volwassen dieren alle pog eierlegsters, gaan geslacht naar het buitenland' Met tranen in de oogan vertelde ons dezer dagen noe een bejaard boertje, dat hij van zijn 700 kiot>cn de. eenige bron Zijner inkomsten, nog slechts een lut tel aantal hennen overhad. Zou de Minister wel goed weten hoe hoog onze nood gestegein isi Mij dunkt dan zorgde hij wel,.dat wij wat voeder voor de beest' jes kregen," aldus redeneerde de Iroostelooze man- en wat hij uitsprak wordt door velen hier gedacht' Wordt hier inderdaad niet spoedig en afdoend ge- vijze gesproken, nog lange jaren gvuuai zaï gaan ter- vijl dan tevens het totaal gebrek aan versche eieren in tal van andere kringen een ongerief zal veroorzaken niet gemakkelijk te voorzien zal zijn. Hdbid. huis Visitatie. Te Venlo heeft een dpor de rijksambtenaren inge stelde huisvisitatie bij éen winkelier, tevens machianrit van de Staatsspoor, in een der achterstraten een groot succes gehad. Beneden in de woning bleek' alles vrij wel normaal al was de voorraad van verschillende artikelen wel wat abnormaal groot in verband met den omzet, dien men aan dezen winkel toeschreef Op de bovenverdieping echter ontdekten de ambtenaren een echte bergruimte van smokkelwaren. Verschillen de muurkasten, welke aan het oog waren onttrokken door 't voorplaatsen van losse kasten voor linnengoed en kleed®11®11, bleken volgestapeld met allerhand ten uitvoer verboden goederen, als maïzena, margarine cacao, chocolade. Meer dan 1100 kilogram konden de ambtenaren in beslag nemen, vertegenwoordigend) een waarde van omstreeks 2500 gulden. Bovendien, werd dezen machinist-winkelier aangezegd, dat hij zijn winkelvoorraad voor een groot deel moest inpakken, om te worden weggevoerd van het terrein der Linie. Tot dusver is dit de grootste bezending die alhier bij eene huis visitatie kon wo-dei. in Lcslnggenomtn. Naar men in verband met deze Inbeslagneming me dedeelt, is van wege de N. O. T een onderzoek; ingesteld naar den oorsprong van de verschilleniuü goederen - WIERINGEN. Op de Amslerdamsche eierenveiling der V.P.N wer den jj. Vrijdag voor rekening van 57 leden onzer oudera fdeeling geveild 4028 kipeieren en 111 eendeteren. Dt| hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 7.55 tot en met f 9 per 100 stuks «n voor de eendeèeren t 7.95 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren ontvangen f 1.3o per Kilo of gemiddeld f (3.20 per 100 stuks, en voor de eendeieren f 7.65 per 100 stuks. Handel vlug met veel vraag. - KOLHORN. Gingen het vorig jaar van hier een aantal werk lieden het binnenland in te hooien, vanaf 't Koe gras gem. Helder tot aan Twisk nabij Medemblik, di tjaar geen enkele. Overal kan het met het volk ter plaatse worden gered door den geringen hooi oogst. Een boer die tot de gelukkigen wordt gere kend, zal thans 30 wagens hooi oogsten tegen 100 in het vorige jaar. DE VAARGEUL OP DE NOORDZEE. Officieel. Ten vervolge op de bekendmaking van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zone in de Noordzee, deelt het ministerie van buiten- landsche zaken mede, dat de Britsche staatssecre taris voor buitenland8che zaken aan Hr. Ms. geaant te Londen heeft toegezegd, zich onmiddellijk met de admiraliteit in verbinding te zullen stellen naar aan leiding van de door de Nederlaadsche regeering ge maakte opmerkingen. Gistermiddag te drie uur heeft er een buitenge wone ministerraad plaats gehad, waarin, naar het Nederl. Correspondentiebureau meent te weten, on der meer de uitbreiding van de gevaarlijke zone ln de Noordzee een onderwerp van behandeling zou uitmaken. AARDAPPELEN. Reuter seint uit Londen aan de N. R. Ct.: Het rooven van voor Engeland bestemde aard appelen is gisteren in het Lagerhuis ter sprake ge- kom. Balfour heeft daaromtrent in antwoord op een vraag gezegd: Het is waar dat een Engelsen vaartuig, geladen met aardappelen, is aangevallen endat een kleine hoeveelheid aardappelen is weg genomen. De beslissing of er aardappelen uit Nederland zullen worden uitgevoerd of niet, ligt geheel- bij de Nederlandsche regeering. Zij heeft het geheel in handen, de geheele aardappeloogst in het land te houden, om die te bezigen voor eigen gebruik. Wij zouden daar niets tegen kunnen inbrengen. Het eenige wat wij verlangen, is het nakomen van de overeenkomst, die inhoudt.dat Nederland, indien er aardappelen naar een 'oorlogvoerend land worden uitgevoerd aan ons ons deel moet aanbieden. woude. Groote kosten waren hieraan verbonden. Ook mocht niet minder dan 4000 Kg verzonden worden Besloten werd, dat 2 leden van het bestuur een be zoek zouden "brengen bij de provinciale commissie om aansluiting en dat dezen daarna zouden gaan naar den Haag, om te bewerken, dat Arana Paulowna een inlaad-station werd Gevraagd werd, hoe het met groen ten zou gaan. Alle soorten van groenten voor het binnenland konden op de gewone wijze worden ge veild, Wat betrof den aanvoer van aardappelen: ze werden op de veiling in zakken overgestort. statie geld werd niet geheven. Medegedeeld werd, dat alhier reeds veel aardappelen uit de hand waren verkocht Volgens het bestuur mocht dit niet: alles moest over de veiling Het bestuur waarschuwde tegen dm ver koop buiten de. veiling om, daar deze strafbaar was. Mocht het niet gelukken, Anna Paulowna tot inlaad- station te maken, dan zou het bestuur trachten, ben buitenlandsch kooper hier te krijgen, die dan de ge kochte aardappelen naar Noord-Scharwoude zou zen den a.s Vnjdag kan nog niet geveild worden. De heer ti. d Berg wenschte, dat zich personen zouden opgeven, om gezamenlijk aardappelen naar Noord- Scharwoude te zenden, om ze daar in export-veiling te brengen. Het bestuur deelde mede, dat dit ook haar plan was. Door den heer D. Koning werd voor gesteld hier Dinsdag met aardappelen op de yeiling te komen. Ging het dan nog niet, dan moest het be stuur zorgen voor de verzending naar Noord-Schar woude Wat voor het binnenland gpveild werd, bleef natuurlijk dan hier. Dit werd algemeen goedgevon den. De heer Crum stelde voor, a.s. Vrijdag reeds te veilen, vooral, omdat vele groenten weg moesten. Dit voorstel werd bij stemming verworpen, daar slechts 2 personen' zich opgaven voor aanbrenging van groen ten. Verder werd bepaald, dat de eerste veiling a.s. Dinsdag 's middags 2 uur zou beginnen In deScha- ger Courant zou dit nader worden bericht Bij de rondvraag informeerde de heer Schilderman of het bestuur er al werk4 van gemaakt had, om pooters uit Friesland te betrekken Dit was helaas nog niet ge schied. Een voorstel werd gedaan, om '3 personen naar Friesland te zenden, om daar pooters aan te koo- pen Het werd aangenomen en op "aanwijzing van het bestuur; vond de vergadering het goed, daarmede te belasten de heeren R. Keppel, H. Peanekamp etn A. Kooiman, die de opdracht aanvaarden "De heer Voorthuizen deelde mede, op de Secretarie verno men te hebben, dat aardappelen vrij mogen aangekocht den man, die door de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Barsingerhorn—Haringbuizen" alsmede door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Kolhorn met ALGEMEENE stemmen tot Candidaat is gesteld voor <ie vacature (I. SMIT; den tnan, die uanr onze vaste overtuiging een waardig opvolger zal zijn van zijn Vader, dije mede ruim 25 jaar onze Gemeente in den Raad uitstekend heeft vertegenwoordigd; den man, die door /.jjn onafhankelijke positie zeer zeker in den Raad onzer Gemeente strikt onpar tijdig zijn oordeel zal uitspreken den man. van wien Int bekend is, dat hij ten allen tijde onomwonden voor zijn meening durft uit te komen SMIT. Gz. LEGERHERVORMING IN NEDERLANDSCH- INDI8. Bij Kon. Besluit van 3 dezer ls den gepension- neerden luitenant-generaal-titulair van het Neder- landsch-Indische leger C. H. van Rietschoten opge dragen, zich op een nader door den minister van koloniën vast te stellen datum naar Nederlandsch- Indië te begeven ten einde den gouverneur-generaal persoonlijk voor te lichten aangaande de bedoelin gen der regeering met betrekking tot de hervorming van het leger in Nederlandsch-Indië, inzonderheid nopens de invoering van den verplichten krijgs dienst en zich verder ter beschikking stellen van den landvoogd, die gemachtigd wordt hem onder toekenning van den titel van regeeringscommissa- ris, onder zijne rechtstreeksche bevelen, desgeraden, opdrachten te verstrekken in verband met de voor bereiding van die hervorming. ANNA PAULOWNA. 1JL_ Dinsdag 3 Juli hieeid de TumbouwveneeniAig al hier eene veigadering in de ,,Vjas- fln i^orenoeurs Er waren 51 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer H. Pateer, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna kwam de bespreking der veiling aan de orde. De voorzitter zeide, gehoopt te hebbendeze week voor export te kunnen veilen. Er was veel werk van gemaakt, doch tot heden zonder het gewenschte resultaat De' vereeniang was wel voor export-veiling ingeschreven, doch het station alhier moest bekend zijn als inlaad-station en dit was nog niet het ge val. Twee zaken moesten eerst nog in orde cebracht worden: de vereeniging moest lid zijn van de pro vinciale commissie voor groentenveiling, welk lidmaat schap ongeveer f 100 kostte en er moesten schap ongeveer f 100 kostte en er moesten exporteurs zijn, die dan aangewezen werden door de Rijks-com missie van toezicht in 's-Gravenhage. De a rdannelen merking werd gemaakt, dat hier wel kon geveild wor den voor het Buitenland, maar dan moesten de Bard appelen elders opgeladen worden, bijv. te Noord-Schar en vervoerd worden, natuurlijk behoudens het im "acht nemen van den maximumprijs. Ook de heer Peane kamp beaamde dit en schreef het hieraan toe, dat de veiling hier nog niet was begonnen. De heer D. Koning deelde mede, dat er nog een partijtje manden op komst was, die terstond aan de i "j' a4"""4 "«oj vviotvuu aau uc stellen zouden worden bezorgd, tenzij 2® verkozen af te halen. De heer Pennckamp vroeg, of er zakken in depot te verkrijgen waren, vooral voor zakken in depot te verkrijgen waren, vooral voor koo- pers, die daaraan behoefte konden hebben. Het ant woord was bevestigend. Voor den kostenden prijs kon den de koopers doch ook anderen de zakken van de vereeniging hetrekkem. Met de hoop, dat hier spoe dig de export-veiling in werking zou treden, en met dank voor de flinke opkomst sloot de voorzitter de vergadering. PETTEN. Tot candidaten voor den gemeenteraad zijn voor de aftredende leden G. Timmerman, die zich niet herkies baar stelt en D. P urm er, gesteld de h.h N. Schagen. P. Koopman en D. Purmer OUDESLCIS. Dat het geen zaak is om tegenwoordig voorwerpen buiten te laten liggen, die voor brandstof kunnen die nen, ondervond de metselaar B. te Schagerbrug. Al hier met betonwerk bezig zijnde voor den polder Zijpe, kwam hij. na eenige dagen afwezig te zijtn geweest, bij zijn terugkomst tot de ontdekking, dat een ge- "Qeelte van het benoodigde houtwerk verdwenen was. Optochten verboden. Gistermorgen heeft ten stadhuize een bespreking plaats géhad tusschen den burgemeester, den procu reur-generaal, den steil ingcommandant en den hoofd commissaris van .politie. Daarna is verschenen een aankondiging van den burgemeester, dat deze bepaald heeft: „dat voorloopig in verband met den toestand betoogingen van welken aard ook in het openbaar niet kunnen worden toegelaten." De politie heeft strenge order ontvangen, betoogingen niet toe te laten en bij blijkbaren onwil met kracht op te treden. Stakingen. Ongeveer 200 bootwerkers hebben gistermorgen bij de Maatschappij Nederland het werk Nadat zij gistermorgen vroeg als gewoonlijk aan het werk waren gegaan, werd er omstreeks 9 uur ge confereerd en besloten, bij wijze van protest inzake de aardappelkwestie net werk neer te leggen. De leggen. De met het lossen van de u. Zij gingen toen In aardappelkwestie bootwerkers waren stoomschepen Boetan en optocht door de stad Naar men ons van de zijde van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat mededeelt, hebben gisterochtend) de bouwvakarbeiders werkzaam aan de bouwwerken aan dee De Lairessestraat en aan de Liranaeusstraat, het werk neergelegd Deze twee groepen stakers begaven zich in optocht stadhuiswaarts. De politie liet hen daarbij ongemoeid Een afvaardiging, bestaande uit zeven bootwerkers, werden in de kamer van den burgemeester toegelaten. Bij monde van een hunner werd den burgemeester meegedeeld, dat na 12 uur ook de werklieden van de Scheepsbouw-Maatschappij en van verschillende! andere maatschappijen den arbeid zouden neerleggen. Ook de dok- en veemarbeiders hadden dit reeds ge daan. Als motief werd opgegeven, dat de arbeiders, nu hun voldoende voedsel onthouden werd, zich tot zwaren arbeid niet langer in, staat achtten. Zy eischten „een betere voeding, niet op papier, maar op de schaaL," Daartoe was men nu bezig de algemeeme staking voor te bereiden. Voorts gaven zij te kennen, dat de werk lieden verlangen, ongehinderd'door politie of militai ren de kaden op te loopen om hun werk te bereiken. De burgemeester gaf ten antwoord, dat het gemeen tebestuur doet wat tiet kan, maar geen ijzer met han den kan breken. Daarna deed' hij mededeeling van het verbod van optochten. De orde moet en ral ge handhaafd blyven, zoo zeide hij nadrukkelijk. De bur gemeester wees er verder op, dat groote voorraden aardappelen naar Amsterdam onderweg waren. l>e prys zal ook verlaagd worden Achtereenvolgens staakten gisteren in den loop van den ochtend alle bootwerkers en havenarbeiders. De haven ligt geheel verlaten Toen do Ned. ocneepsbouw om 12 uur uitliep de werklieden gaan dan schaften was alles nog lustig. Dat bleet zoo tot 1 uur. Successievelijk kwamen nu de stakende bootwerkers opdagen die zich noot den ingang van de fabriek posteerden en de werklie den bewogen om ook niet aan den aVbedid te gaan De pieesten gaven daaraan spoedig gehoor. En de enkelen die er krachtiger op aandrongen de fabrieks- poort binnen te gaan werden min of meer met geweld gedwongen van dat voornemen af te zien. Hel resultaat was, zooais gezegd, dat niemand het fabrieksterrein opkwam. Aardappelen Gistermorgen heeft een deputatie uit den Amster- da nis chen Bestuuirdersbond, de Amsterdamsche fede ratie der S. D A. P, en de arbeiderscooperatie De Dageraad in het kabinet van den minister van bin nenlands che zaken een onderhoud met de minister» Gort van der Linden en Posthuma gehad over de aardappel relletjes van gister te Amsterdam. De minister van landbouw deed, volgens mede- deelingen van de deputatie, de toezegging, dat er morgen en volgende dagen een 15 a 20 waggons aard appelen naar Amsterdam gezonden zullen worden. oor deze week wordt de prys verlaagd tot 11 cL pér Kg De volgsnde week zou door ruimere aan voeren de prijs vanzelf dnl«n Een vleeschwagen geplunderd. De beginselen van het mijn en dijn beginnen blijk baar allengs te verflauwen. Omstreeks drie uur 's heeft een blijkbaar weioverlegde aanval plaats dags cel ia bet iet dijk vervoerd zou worden nai. rbet abattoir. Do bij- eengcschoolde vrouwen wisten blijkbaar dat dit vervoer zou plaats hebben: allen waren gewapend met groote keükenmessen. Toen de.kar een eind weggereden was, werd de voerman gedwongen halt te nouden. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt omeen half varken van de kar te sleepen. En groote stukken wer den onmiddellijk afgesneden. Binnen eenige minuten voordat politie-versterking kom komen opdagen,, was het varken verdeeld. Aaanvalopeenklppenpakhuis. Zoodra de buit verdeeld was begaven de vrouwen die nog niets hadden bemachtigd, zich naar de Korte Kerkstraat, di. je en verbindingsstraat tusschen Hoogte en Laagte Ka dijk en trachtten daar een kippenpakhuis binnen te dringen. Er waren daar echter een tiental knechts die zien er krachtig tegen verzetten, dat hun baas bestolen werd. Middelerwijl kwam ook van de Kattenburgergracht een detachement politie op wier verschijning de dieveggen het hazenpad kozen. Pakhuizen en winkels geplunderd. Den geheelen middag was het op de eilanden, Kat tenburg, Wittenburg en Oostenburg vrij rustig ge4 weesL Wel dromden de vrouwen hier en daar samen, maar er gebeurde niets. En op verschillende plaat teen bleven de vrouwen geduldig wachten voor de aardappelwinkels totdat de winkelier van de Doklaan terug kwam. In den namiddag alleen drong plotse- lnig aen aantal vrouwen een slagerswinkel in de Klei ne Wittenburgerstraat binnen en roofde daar wat te rooven vieL Een militaire patrouille werd nu voor de deur geplaatst nog, te morrelen aan het slot van het pak huis van koloniale waren van den heer Struven aan de Kattenbuigerkade. 't Ging eerst niet vlug genoeg en nu kwam er hulp van ouderen Plotseling vloog de deur open-en als inzenden stormde het geipeupel naar binnen 'Alles wat daar binnen, was, kistjes met vij gen, chocolade, tabletten, suiker, stijfsel, alles wat men grypen en vangen kon, werd medegenomen En veel Zl Vf1 °P d® 8traflt, di® wit zag van de gebroken kisten styfeeL n, ^P^d* zich later op den avond T,dl3lel'ne Wittenburgerstraat. Op No. 35 is een kruidenierswinkel, genaamd „De Amsterdammer". flesschen sla-olie wierpen zy 'de vrouwen toe die bui- ten de dour alles opvingen en In triomf met haar boezelaars vol heen gingen.. Zóó brutaal ging hei tufg te w«rkv 'dat zeffe het licht er bij werd aangestoken, Langer dan een half

Schager Courant | 1917 | | pagina 5