«-& Kiezers in de Gemeente C. SMIT öz. Kiezers, komt dus ALLEN ter Stembus en stemt 60ste Jaar9eng. No. H WOENSBA6 4 JULI 1917. Uitgevers: TRAPMAN Co. Binnenlandsch Nieuws. huis Visitatie. brengt a.s. VRIJDAG 6 JULI Uw stem uit op den Heer HET BESTUUR. indib. Aardappelopstoolfes le Amsterdam. SGËAG1R Alitmtei Niens- COURANT. loifllal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAÖEN. LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f 0.95per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek HET ONGELUK feu DE LIEDEBRUG. IS aar aanleiding van het- ernstig ongeluk de familie Groen overkomen aan de Liedebrug had een redac teur van het Persbureau Vaz Dias een onflerhoud met den burgemeester te Halfweg. Daaruit bleek het vol gende Herhaaldelijk, o.a. al den 18en October 1912. werd namens de gemeente bij de reseerimg aangedrongen op eeu radicale verbetering van den wegtoestand daar ter plaatse. De voorganger van dezen burgemeester richtte, toen reeds een uitvoerig verzoek aan den toenmaiig<4n minister, waarin gewezen werd op het groot aanlal ongelukken, dat te constateerein viel en op het ernstig gevaar dat o.a. wielrijders daar liepen doordat het rijwielpad en de smalle grasberm naast cte tramlijn onvoldoende waren, wat breedte en lengte betrof. In dat tkmrijven komen een reeks kort achter elkaar plaa s gehad hebbende ongelukken met uooue,ijkeu ulloop voor. Het resultaat van dit schrijven was nihil. Den 5den November 1913 volgde weer een dergelijke missive, waarin wederom op de droevige ongevallen, die voortduurden met klem werd gewezen. Men ver zocht omlegging van de trambaan en afdoende midde len, daar de toestand vooral gedurende de campagne der suikerfabriek onhoudbaar bleek. Ook dit verzoek gaf weinig resultaten, zooals wel bleek uit de steeds voortdurende ongelukken. Men. was dan ook genoodzaakt om niet één maar twee dood kisten steeds voor onmiddellijk gebruik gereed te hóu den te Halfweg I Den 7den September 1914 werd voor den derden keer weer een schrijven gericht en ook den Raad van 1 oezicht op de spoorwegen op den toestand gewezen. .Men had op het zelfde punt waar nu' het ongeluk gebeurde, toen geconstateerd, dat in één uur 23 fiet sers waren gevallen. In de la.itsie 3 jaren wanen er 5 ongeiukken gesch.ed met doodeiijken afloop en voorspeld wem in da. schre ven dat er nog wei meer zouden geschieuen. Het resultaat van dit schrijven was, dal met een..,, paar gruszoodjes de afscheiding werd ver.engd Dat dit hoegenaamd niets heeft geholpen, blijkt voortdurend en bleek ook weer gisteren. Eten geheel e omlegging en vooral een geheele af scheiding van de trambaan acht men dan ook te Ha.f- weg, waar iedereen zeer onder den Indruk van dit ongeluk op den Rijksstraatweg In die gemeente is, de eenige afdoende verbetering. OUDE NIEDORP. De heer J. M. van der Hart, onderwijzer te Zijdewind in deze gemeente, is als zoodanig benoemd te Haarlem. WAARLAND. Voor eenige jaren was hier de broodvoorziening in handen van bakkers uit Zijdewind en een enkele van den Langedijk en Heerhugowaard, totdat ook hier een bakkerij werd gebouwd; wat voor de bewoners van onzen polder op sommige tijden wel zoo prettig was. Echter, deze bakkerij veranderde van eigenaar, die, na de zaak eenige jaren met succes gedreven te hebben, tijdens de mobilisatie geheel stopzette. Dus waren we nu weer even ver, als 15 jaren geleden, totdat een energieke jonge man het heeft aangedurfd hier eeu nieuwe bakkerij te laten zetten. Deze bakkerij, flink Van bouw, model ingericht en voorzien van heetelucht oven, is j.L Maandag geopend zoodat het voor "rte Waarlanders opnieuw geriefelijker geworden is. EEN NOODKREET UIT HET KIPPENLAND. Men schrijft, uit Barneveid: In dit voorheen aan kippen zoo bijzonder rijke Veluweiand wordt onder deze nuttige dieren, die bui- te. gewoon voel tot meerdere welvaart onzer streken hebban bijgedrr en, een helaas {edwongen, moord aangericht <l» bauroejW stemt en bet mêdo-evoel moet opweklaan Van ieder, <fie het wel meent melden n ij veren kleinen landbouwer-kippanhouder. Bij duizenden toch worden deze dieren thans opgeruimd, en moet deze- verkoop nog wat worden voortgezet, dan zal na en kele maanden de kippenstapel totaal zijn uitgeroeid Immers, wegens den volslagen voedselmood worden er geen kuikens meer gefokt en de volwassen dieren alle pog eierlegsters, gaan geslacht naar het buitenland' Met tranen in de oogein vertelde ons dezer daaen nog een bejaard boertje, dat hg van zijp 70(J kuitxin de.eenige bron zijner inkomsten, nog slechts een lut: tel aantal hennen overhad. Zou de Minister wel goed weten hoe hoog onze nood gestegen is? Mii dunkt dan zorgde hü wel,.dat wij' wat voeder voor de beest jes kregen," aldus redeneerde de troostelooze man- en wat bij uitsprak wordt door velen hier gedacht.' Wordt hier inderdaad niet spoedig en afdoend ge holpen, dan wordt er aan onze jilattelandsche bevol- w ijl dan tevens het totaal gebrek aan versche eieren in tal van andere kringen een ongerief zal veroorzaken niet gemakkelijk te voorzien zal zijn. Hdbld. Te Venlo heeft een dpor de rijksambtenaren inge stelde huisvisitatie bij een winkelier, tevens machinist van de Staatsspoor, in een der achterstraten een groot succes gehad. Beneden in de waning bleek' alles vrij wel normaal al was de voorraad van verschillende artikelen wel wat abnormaal groot in verband met den omzet, dien men aan dezen winkel toeschreef Op de bovenverdieping echter ontdekten de ambtenaren een echte bergruimte van smokkelwaren. Verschillen de muurkasten, welke aan het oog waren onttrokken door 't voorplaatsen van losse kasten voor linnengoed en Jdeederen, bleken volgestapeld met aller hand kn uitvoer verboden goederen, als maïzena, margarine cacao, chocolade Meer dap 1100 kilogram konden de ambtenaren in beslag nemen, vertegenwoordigend) een waarde van omstreeks 2500 gulden. Bovendien, werd dezen machinist-winkelier aangezegd, dat hij zijn winkelvoorraad voor een groot deel moest inpakken, om te worden weggevoerd van het terrein der Linie. Tot dusver is dit de grootste bezending, die alhier bij «ene huis visitatie kon worden in bcsKggenomm. Naar men in verband met deze Inbeslagneming me dedeelt is van wege de N. O. T een onderzode ingesteld naar den oorsprong van de verschiliejiue goederen WIEHINGEN. Op de Amslerdamsche eieren veiling der V.P.N wer den j.L Vrijdag voor rekening van 57 leden onzer oiKlerafdeeling geveild 4028 kipeieren en 111 eendederen. Dt| hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeteren van f 7.55 tot eti met f 9 per 100 stuks an voor de eendeieren f 7.95 per 100 stuks. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren ontvangen f 1.35 per Kilo of gemiddeld f 8-20 per 100 stuks, en voor de eendeieren f 7.65 per 100 stuks. Handel vlug met veel vraag. - KOLHORN. Gingen het vorig jaar van hier een aantal werk lieden het binnenland in te hooien, vanaf 't Koe gras gem. Helder tot aan Twisk nabij Medemblik, di tjaar geen enkele. Overal kan het met het volk ter plaatse worden gered door den geringen hooi oogst. Een boer die tot de gelukkigen wordt gere kend, zal thans 30 wagens hooi oogsten tegen 100 in het vorige jaar. DE VAARGEUL OP DE NOORDZEE. Officieel. Ten vervolge op de bekendmaking van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Britsche regeering gevaarlijk verklaarde zone in de Noordzee, deelt het ministerie van buiten- landsche zaken mede, dat de Britsche staatssecre taris voor buitenlandsche zaken aan Hr. Ms. gezant te Londen heeft toegezegd, zich onmiddellijk met de admiraliteit in verbinding te zullen stellen naar aan leiding van de door de Nederlandsche regeering ge maakte opmerkingen. Gistermiddag te drie uur heeft er een buitenge wone ministerraad plaats gehad, waarin, naar het Nederl. Correspondentiebureau meent te weten, on der meer de uitbreiding van de gevaarlijke zone in de Noordzee een onderwerp van behandeling zou uitmaken. AARDAPPELEN. Reuter seint uit Londen aan de N. R. CL: Het rooven van voor Engeland bestemde aard appelen is gisteren in het Lagerhuis ter sprake ge- kom. Balfour heeft daaromtrent in antwoord oi een vraag gezegd: Het is waar dat een Engelse! vaartuig, geladen met aardappelen, ls aangevallen endat een kleine hoeveelheid aardappelen is weg genomen. De beslissing of er aardappelen uit Nederland zullen worden uitgevoerd of niet, ligt geheel- bij de Nederlandsche regeering. Zij heeft het geheel in handen, de geheele aardappeloogst in het land te houden, om die te bezigen voor eigen gebruik. Wij zouden daar niets tegen kunnen inbrengen. Het eenige wat wij verlangen, ls het nakomen van de overeenkomst, die inhoudt,dat Nederland, indien er aardappelen naar een oorlogvoerend land worden uitgevoerd aan ons ons deel moet aanbieden. woude. Groote kosten waren hieraan verbonden. Ook mocht niet minder dan 4000 Kg. verzonden worden. Besloten werd, dat 2 leden van het bestuur een be zoek zouden T>rengetn bij de provinciale oommissie om aansluiting en dat dezen daarna zouden gaan naar den Haag, om te bewerken, dat Anna PauTowna een inlaad-station werd. Gevraagd werd, hoe het met groen ten zou gaan. Alle soorten van groenten voor het binnenland konden op de gewone wijze worden ge veild, Wat betrof den aanvoer van aardappelenze werden op de veiling in zakken overgestort. statie geld werd niet geheven. Medegedeeld werd, dat alhier reeds veel aardappelen uit de hand waren verkocht Volgens het bestuur mocht dit niet: alles moest over de veiling Het bestuur waarschuwde tegen den ver koop buiten de- veiling om, daar deze strafbaar was. Mocht het niet gelukken, Anna Paulowna tot inlaad- station te maken, dan zou het bestuur trachten, beu buitemlandsch kooper hier te krijgen, die dan de ge kochte aardappelen naar Noord-Scha rwoude zou zen den. a.s Vnjdag kan nog niet geveild worden. De zich pe heer v. d. Berg wenschte, dat personen zouden opgeven, om gezamenlijk aardappelen naar Noord- Scnarwoude te zenden, om ze daar in export-veiling te brengen. Het bestuur deelde mede, dat dit ook haar plan was. Door den heer D. Koning werd voor gesteld hier Dinsdag met aardappelen op de yeiling te komen. Ging het dan nog niet, dan moest het be stuur zorgen voor de verzen-ding naar Noord-Schar- woude. Wat voor het binnenland gpveild werd bleef natuurlijk dan hier. Dit werd algemeen goedgevon den. De heer Cr urn stelde voor, a.s. Vrijdag reeds te veilen, vooral, omdat vele groenten weg moesten. Dit voorstel werd bij stemming verworpen, daar slechts 2 personen1 zich opgaven voor aanbrenging van groen ten. Verder werd bepaald, dat de eerste veiling a.s. Dinsdag 's middags 2 uur zou beginnen. In deScha- ger Courant zou dit nader worden bericht Bij de rondvraag informeerde de heer Schilderman of het bestuur er al werk'van gemaakt had, om pooters uit Friesland te "betrekken. Dit was helaas nog niet ge schied Een voorstel werd gedaan, om '3 personen naar Friesland te zenden, om daar pooters aan te koo~ Het werd aangenomen en op "aanwijzing van pen. het Voorthuizen deelde mede, op de Secretarie verna men te hebben, dat aardappelen vrij mogen aangekocht den man, die door de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Barsingerhorn—Haringhuizen" alsmede door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te Kolhorn met ALGEMEENE stemmen tot Candidaat is gesteld voor (ie vacature <1. SMIT; den man, die naar onze vaste overtuiging een waardig opvolger zal zijn van zijn Vader, dip mede ruim 25 jaar onze Gemeente in den Raad uitstekend heeft vertegenwoordigd; den man, die door zijn onafhankelijke positie zeer zeker in den Raad onzer Gemeente strikt onpar> tijdig ■/.gn oordeel zmI uitspreken den man, vhii wien In t bekend is, dat hij teD allen tijde onomwonden voor zijn meening durft uit te komen C. SMIT. Oz. LEGERHEBVORMING IN NEDERLANDSCH- Bij Kon. Besluit van 3 dezer is den gepension- neerden luitenant-generaal-titulair van het Neder- landsch-Indische leger C. H. van Rietschoten opge dragen, zich op een nader door den minister van koloniën vast te stellen datum naar NederlandsCh- Indië te begeven ten einde den gouverneur-generaal persoonlijk voor te lichten aangaande de bedoelin gen der regeering met betrekking tot de hervorming van het leger in Nederlandsch-Indië, inzonderheid nopens de invoering van den verplichten krijgs dienst en zich verder ter beschikking stellen van den landvoogd, die gemachtigd wordt hem onder toekenning van den titel van regeeringscommissa- ris, onder zijne rechtstreeksche bevelen, desgeraden, opdrachten te verstrekken in verband met de voor bereiding van die hervorming. ANNA PAULOWNA Dinsdag 3 Juli hieeld de Tuinbouwvereeniirtng al hier eeue vergadering in de ,.Vlas- CKl ixoreuoeurs Er waren 51 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer H. Pateer, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna kwam de bespreking der veiling aan de orde. De voorzitter zeide, gehoopt te hebben deze week voor export te kunnen veilen. Er was veel werk van gemaakt, doch tot heden zonder het ge wensen te resultaat De vereeniging was wel voor export-veiling ingeschreven, doch Ket" station alhier moest bekend rijn als inlaad-station en dit was nog niet het ge- val Twee zaken moesten eerst nog in orde gebracht worden: de vereeniging moest lid zijn van de pro vinciale wimmwifl voor groentenveiling, welk lidmaat schap ongeveer f 100 kostte en er moesten exporteurs rijn, die dan aangewezen werden door de Rijks-com missie van toezicht in 's-Gnavenhage. De aardappelen werden niet gewoon geveild, maarmeer verdeeld. 50 Pet bleef voor het binnenland en 25 pet kreeg En geland en 25 pet Duitschland. De 50 pet. voor het Binnenland kwam dan in handen van 3 personen, die de verdeeling onder de handelaars bewerkten. De op merking werd gemaakt, dat hier wel kon geveild wor den voor het buitenland, maar dan. moesten de aard appelen elders opgeladen worden, bijv. te Noord-Schar en vervoerd worden, natuurlijk behoudens het in acht nomen van den maximumprijs. Ook de heer Penne- kamp beaamde dit en schreef het hieraan toe, dat de veiling hier nog niet was begonnen. '"e heer D. Koning deelde mede, dat er nog een ijtje manden op komst was, die terstond aan de jtellers zouden worden bezorgd, tenzij re verkozen, ze af te halen. De heer Pennckamp vroeg, of er lrl-yvrt 1*. J...n X XA l -* - 1 zakken in depot te verkrijgen waren, vooral voor M pers, die daaraan behoefte konden hebben. Het ant woord was bevestigend. Voor den kostenden prijs kon den de koopers doch ook anderen de zakken van de vereeniging hetrekken. Met de hoop, dat hier spoe dig de export-veiling in werking zou treden, en met dank voor de Linke opkomst sloot de voorzitter de vergadering. PETTEN. Tot candidaten voor den gemeenteraad zijn voor de aftredende leden G. Timmerman, die zich niet herkies baar stelt en D. Purmer, gesteld de h.h N. Schagen, P. Koopman en D. Purmer OUDESLUIS. Dat het geen zaak is om tegenwoordig voorwerpen buiten te laten liggen, die voor brandstof kunnen die nen, ondervond c,-,1 hier met kwam hij. na eenige B bij zijn terugkomst tot de ontdekking, dat een ge deelte van het benoodigde houtwerk verdwenen was Optochten verboden, kus termorgen heeft ten stadhuize een bespreking plaats gdhaa tusschen den burgemeester, den procu reur-eeneraal. den stellingcommandant en den noofd- 'itia. Daarna is verschenen een burgemeester, dat deze bepaald in verband met den toestand :en aard ook in het openbaar niet kunnen "worden toegelaten." De politie heeft strenge order ontvangen, bétoogingen niet toe te laten en bij blijkbaren onwil met kracht op te treden. Stakingen. Ongeveer 200 bootwerkers hebben gistermorgen Gistermc 'laats goh reur-generaal, commissaris van nanlf<-»nRiaing van heeft: „dat"voor! van bij de Maatschappij Nederland het werk neergelegd Nadat zij gistermorgen vroeg als gewoonlijk aan het werk waren gegaan, werd er omstreeks 9 uur ge confereerd en besloten bij wijze van protest inzake de aardappelkwestie net werk neer te leggen. De bootwerkers waren bezig met het lossen van de stoomschepen Boetan en Krakatau. Zij gingen toen kn optocht door de stad. Naar men ons van de zijde van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat mededeelt, hebben gisterochtend de bouwvakarbeiders werkzaam aan de bouwwerken aan dee De Lairessestraat en aan de Linnaeusstraat, het werk neergelegd Deze twee groepen staken begaven zich in optocht stadhuiswaaris. De politie liet hen daarbij ongemoeid. Een afvaardiging, bestaande uit zeven bootwerkers, worden in de kamer van den burgemeester toegelaten. Bij monde van een hunner werd den burgemeester meegedeeld, dat na 12 uur ook de werklieden van de Scheepsbouw-Maatschappij en van verschillende andere maatschappijen den arbeid zonden neerleggen. Ook de dok- en veemarbeiders hadden dit reeds ge daan. Als motief werd opgegeven, dat de arbeiders, nu hun voldoende voedsel onthouden werd, zich tot zwarem arbeid niet langer in staat achtten. Zij eischten „een betere voeding, niet op papier, maar op de schaal," Daartoe was men nu bezig de algemeene staking voor te bereiden. Voorts gaven zij te kennen, dat de werk lieden verlangen, ongehinderd'door politie of militai ren de kaden op te loopun om hun werk te bereiken. De burgemeester gaf ten antwoord, dat het gemeen tebestuur doet wat het kan, maar geen ijzer met han den kan breken Daarna deed hij mededeeling van het verbod van optochten De orde moet en zal ge handhaafd blijven, zoo zeidie hij nadrukkelijk. De bur gemeester wees er verder op, dat groote voorraden aardappelen naar Amsterdam onderweg waren. l>e prgs zal ook verlaagd worden. Achteieeuvoigens staakten gisteren in den loop van den ochtend alle bootwerkers en havenarbeiders. De haven ligt geheel verlaten 'ioeu de NtxL ocneepsbouw om 12 uur uitliep de werklieden gaan dan schaften was alles nog Dat bieef zoo tot 1 uur. Successievelijk kwamen stakende bootwerkers opdagen die zich voor ros nu den ingang van de fabriek posteerden en de werklie den bewogen om ook niet aan den aVbedd te gaan. De pieesten gaven daaraan spoedig gehoor. En de enkelen die er krachtiger op aandrongen de fabrieks- poort binnen te gaan werden min of meer met geweld gedwongen van dat voornemen af te zien. Het resultaat was, zooals gezegd, dat niemand het fabrieksterrein opkwam. Aardappelen. Gistermorgen heeft een deputatie uit den Amster dams cheu Bestuurdersbond, de Amsterdamsche fede ratie der S. 11 A, P, en de arbeiders coöperatie De Dageraad in het kabinet van den minister van bin- nerüandsche zaken een onderhoud met de minister» Gort van der Linden en Posthuma gehad over die aardappel ralletjes van gister te Amsterdam. De minister van landbouw deed, volgens mede- deelingen van de deputatie, de toezegging, dat er moigen en volgende dagen een 15 a 20 waggons aard appelen naar Amsterdam gezonden zullen worden. Voor deze week wordt de prijs verlaagd tot 11 ct. pér Kg. De volgende week zou door ruimere aan voeren de prijs vanzelf dolen Een vleeschwagen geplunderd. De beginselen van het mijn en aijio. beginnen blijk baar allengs te verflauwen. Omstreeks drie uur mld- eengeschoolde vrouwen wisten blijkbaar dat dit vervoer zou plaats hebben: allen waren gewapend met groote keükenmessen. Toen de.kar een eind weggereden was, werd de voerman gedwongen halt te houden. Van die gelegenheid werd gebruik gemaakt omeen half varken van de kar te sleepen. En groote stukken wer- Binnen eenige minuten I - was het varken verdeeld varken van de kar te sleepen. En groote stukken den onmiddellijk afgesneden. Binnen eenige mii voordat politie-versterking kan komen opdagen,. Aaanvelopeenklppenpakhuis. Zoodra de buit verdeeld was begaven de vrouwen die nog niets hadden bemachtigd, zich naar de Korte Kerkstraat, dl teen verbindingsstraat tusschen Hoogte en Laagte Ka dijk en trachtten daar een kippetnpakhuis binnen te dringen. Er waren daar echter een tiental knechts die zien er krachtig tegen verzetten, dat hun baas bestolen werd Middelerwijl kwam ook van de Kattenbuigergracht een detachement politie op wier verschijning de dieveggen het hazenpad kozen. Pakhuizen en winkels geplunderd Den geheelen middag was het op de eilanden, Kat tenburg, Wittenbuig en Oostenburg vrij rustig ge» weest Wel dromden de vrouwen hier en daax samen, maar er gebeurde niets. En op verschillende plaat- tsen bleven de vrouwen geduldig wachten voor de aardappelwinkels totdat de winkelier van de Doklaan terug kwam. In den namiddag alleen drong plolse- injg een aantal vrouwen een slagerswinkel in de Klei ne Wittenburgersüuat binnen en roofde daar wat te rooven vieL Een militaire patrouille werd nu voor de deur geplaatst. Voorloopig bleef het weder kalm. Tegen half negen begonnen echter een troepje opgeschoten jongens, kin deren haast nog, te morrelen aan het slot van het pak huis van koloniale waren van den heer Struven aan de Kattenburgerkade 't Ging eerst niet vlug genoeg en nu kwam er hulp van ouderen. Plotseling vloog de deur open-en als nazenden stormde het gepeupel naar binnen 'Alles wat daar binnen was, kistjes met vij gen, chocolade, tabletten, suiker, stijfsel, alles wat men grgpen en vangen kon werd medegenomen. En veel wat weggegrana werd viel nog op de straat die wit zag van gebroken kisten stnfieL Hetzelfde tooneel speelde zich later op den hvand i ïttenbuigerstraat. Op No. 35 is oen kruidenierswinkel, genaamd „De Amsterdammer". ^rtion eenvoudig ingeslagen en een bende opgeschoten jongens stormde naar binnen dim alles leeg te plunderen. De koffie, de suiker, tot zelfs de tiesschen sla-olie wierpen zij de vrouwen toe die bul ten de deur alles opvingen en in triomf met baar boezelaars vol heen tóngen. Zóó brutaal ging het tuig te w«rkv 'dat zelfs het licht er bij werd aangestoken, Langer dan een half

Schager Courant | 1917 | | pagina 1