J. Stuurman, Parfumeur TABAK J. R. KEIISS Dolle Hans in Veerburg. Ie Tooneelvereeniging „CICERO" Haaiwat is, Oibs en Eaux L Cologne bij een VAKMAN. van Kassier, Kermis Anna Paulowna. Sfiste Jaargang. No. 61)36. Toegangskaarten vanaf heden verkrijgbaar ZATERBA li 14 Ml 1917 Uitgevers: TRAPMAN vfc Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. rundvleeschdistributie. duitsche deserteurs. ontslagen. hoogwoud. zuidsgharwoude. KOOPT UW - sint maartensbrug. anna paulowna. de vaargeul. maatschappij tot nut van "t algemeen. russische aardappels of aardperen. een smokkelaar gefopt. te veel aardappelen in amsterdam? oudkarspel. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbel gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën. Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. heerhugowaard. burgerbrug. kom! Kermis-MAANDAG met Gemengd Nieuws. wat er broeit en gist in duitschland. de duikboot- en munoorlog. de voedselvoorziening in duitschland. vrouwelijke soldaten in rusland. j van het Storthing gehouden bij de ne» SCHAGER Alituti Nieiis- COURANT. Aimttiti!- LuüiifUil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den AD\ ERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - In». Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f0.95per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTEËN van 1 tot 5 regels £0-40,' iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek DU nummrr bestaat uit 3 bladen. .Naar verluidt is men in Den Haag bezig een distri butie van rundvleesch voor -te bereiden. Wat dit voor den slager zal brengen is onbekend. Dat er zeer moei lijke .omstandigheden aan zijn verbonden is te be grijpen. Men denke slechts om de aangifte -(accijns.? Toen de Minister het vorige jaar confereerde met de vier directeuren van de grootste abbattoirs uit ons land, meenen wij 'dat die heeren het den Minister hadden algeraden. Tot zoover „De Vee- en Vleeschhandelwaaraan wij dit bericht ontleenen. Bij onderzoek is het óns gebleken, flat inderdaad voorbereidingen wcjrden ge- .roflen voor de invoering van rundvieesch-distribu- tie. Dat de directeuren der grootste abattoirs daar aanvankelijk tegen gestemd waren is ook juist. Een distributie van rundvleesch gaat, vooral wegens de groo te verscheidenheid van. qualiteit, met veel meer moei lijkheden gepaard dan b.v. de distributie van varkens- vieesch. Toch Zal getracht worden een eenigszins be vredigende regeling te treffen. De zooeven genoemde deskundigen hebben, nu de distributie van regeerings- varkens heeft opgehouden, tegenover den drang der huidige omstandigheden, hun aanvankelijke bezwaren tegen de rundvleeschdistributie op den achtergrond ges leid. Nogmaals wordt er in Duitschland op gewezen, dat deserteurs die uaar' neutrale landen zijn gevlucht met echter degenen die naar den vijand overliepen vóór 15 dezer kunnen terugkeeren en hun mis daad dooi' verder goed gedrag en te beloonen moed ongedaan kunnen maken, ingevolge de legerorder van 2'J Mei jj. Wie op dien datum niet is teruggekeerd, wordt van de Duitsche nationaliteit vervallen ver klaard, mag nooit meer in zijn vaderland terugkeeren en heeft nooit op gratie te hopea In Pruisen heeft ue overheid aan familie van ge deserteerde militairen verzocht haar invloed aan te wenden om de deserteurs uit Nederland naar Pruisen te doen terugkeeren in het belang van hun toekomst. De arbeiders aan de groote stoomstroocartonfabnek de Austroom te Oude Pekela zijn tegen morgen, Za terdag, ontslagen. Carton zal niet meer worden verwerkt De fabriek wordt tot andere doeleinden ingericht Onze onderstaande plaatsgenoolen zijn geslaagd: C. de Boer Hz., voor de 4e klasse, P. de Boer Hz., voor de 3e klasse en R. Pool Johz. voor de le klasse van het Gymnasium. Wij vernemen, dat een proces zal worden uitgelokt tegen het Bestuur der Liberale Kiesvereeniging t* Zuid- scharwoude, wegeps het verspreiden van een strooi biljet bij de laatste gemeenteraads>erkir'z:ngpn., waarvan de inhoud voor een drietal personen beleedigend wordt geacht. In het bestuur zitten 2 liberale raadsleden. ZIJPE. Van de jaarklasse 1908 zijn de volgende landstorm- plichtigen opgeroepen, om op 20 Juü a s. in werke- lijken dienst te worden gesteld: P. van Buren, S. A. Groot, N. P. Krujjer, J. van der Oord, S. Timmer man en J. Wester. i LAAGZIJDE B 50, nabij de Markl SCHAGEN. Behalve een hoekje rogge of haver, verbouwt men n uook een hoek zonnebloemen of waagt men een kans met enkele regels maisplanten. Een knolgewas, de Russische aardappel, welke het pluimvee rauw even graag eet als suikerbieten, schijnt nog van te weinig bekendheid en heeft slechts hier en daar een groei plaats veroverd. Dit voedergewas wordt op dezelfde wijze geplant als de aardappel, doch in' plaats van de planten te laten uitstoelen, laat men ze met één stengel opgroeien tol veel meer dan manshoogte. Om den geplanten knol ontwikkelen zich tal van andere knollen welke zich in den winter ingekuild gemakke lijk laten bewaren. De groene bladeren, in geaardheid sterk overeen komend met zonnebloembladeren, en welke men in vrijwel onbepertte mate kau afsnijden, worden graag gegeten door kippen en konijnen en zulten wellicht bij onderzoek blijten voldoen.de voedingsbestanddelen tp bevatten, waardoor ze de'1 geschiktheid hebben voor veevoeder. Wij hebben een deskundige medewerker naar deze Russische aardappels gevraagd en vernemen van hem nog net volgende Het bedoelde knolgewas is de Topinambour, een gewas, behoorende tot de zonnebloemen, en van Ame- rikaansehe oorsprong. Den naam Russischen aardappel .eraeeul ik voor het eerst, verwonderen doet hij mij eclRer niet, daar het gewas tneer zonderlinge namen draagt: in Engeland b.v. spreekt men van Jerusalem Articuokes. De eigenlijke Nederlandsche benaming is aardpeer. De ondergrondsche knollen zijn, wat den vonn be treft, niet ongelijk aan aardappels; ze zijn zeer water rijk en smaken tnin of meer ais gestoofde rapen. Het (reserve-jvoedsel dat ze bevatten, is aanwezig in den vorm van Inuline, en niet al zetmeel of uiker. Ik kweek ze sedert ecnige jaren; daarbij bleek mij, dat- ze zich tevreden stellen met zéér schralen grond, wat m.L de hoofdverdienste is. ONZE ZEEVISSCHERIJ. Het verongelukken van de stoomtreiler Elisabeth was oorzaak dat verschillende zeevissehers te IJntuiden gis teren weigerden uit te varen. Niettemin Vertrokken nog elf stoomtrawlers ter visscherij. Naar de berichtgever der N. Crt. verneemt, hebben verscheiden schippers hun ontslag genomen omdat zij de eze niet meer veilig achten, temeer omdat volgens loopende geruchten de vuurschepen in de z.g vrije geul zullen worden ingehaald. RUIM ééN VIERDE ONGELDIG. Bij de jongste raadsverkiezing in de gemeente Smal- lingerland bleken van 1252 uitgebrachte stemmen er van onwaarde te zijn... 324. I AZOLLA VERDWENEN. De Azolla, het z.g nieuwe roode kroos, dat uit Mid- den-Amerika op de een of andere wijze naar hier ge ïmporteerd werd, is spoorloos verdwenen. De Siberi sche winter, dien we achter den rug hebben, schijnt ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. Naar wjj vernemen, is het Bestuur van de Coöpera tieve Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" alhier voor nemens aan de St. Maartensvlotbrug een dubbele ar beiderswoning te doen bouwen. Mei. A. Smit. alhier, is aangesteld tot verpleegster bij de vacantiekolonie van de vereeniging Trein 828 te Soesterberg De sleepbooten Thames, Simson en Hercules zijn gistermorgen van Nieuwediep vertrokken om de licht schepen Doggersbank Zuid, Doggersbank Noord en Terseliellingerbank binnen te halen." Aldus een droge mededeeling. Het is een droevig bericht, want daaruit schijnt te moeten afgeleid wor den, dat de Nederlandsche autoriteiten, ofschoon zij natuurlyk hun pogingen niet zllen staken, om herstel te verkrjjgen van de vaargeul, die door dendrie ge melde lichtschepen werd aangegeven, toch voorshands de kans op succes niet groot meer achten Nederland is dan van het vrjje verkeer overzee feitelijk afgesloten. De .Nederlandsche vloot kan nog slechts uitvaren met levensgevaar. Zoekt zij ten westen van den 4den graad door te komenj dan loeren de Duitsche duikbooten op haar; houdt zij ten Oosten van dien graad koers, dan zijn het de Engelsche mijnen ,die schip en beman ning bedreigen steenkolen. Wegens niet verstrekken van steenkool heeft de gasfabriek te Maassluis van heden af de levering van gfls moeten stopzetten. Tot algemeenen secretaris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen de heer J. Hovens Gréve te Amersfoort Men schrijft uit Limburg aan het Hdbld. In verband met de schaarschte aan voedcrartikelen heeft men thans, zoowel in de tuinderijen als in de particuliere tuinen in kleine hoeveelheden allerlei ge wassen verbouwd, welke men er vroeger niet jjantrof. Vooral Is het de bedoeling daarbij hard voer te ver krijgen voor de kippen, welke zoo uiterst matig be deeld werden door de toewijzingscommissie, dat men- schen zonder voldoenden vrijen loop voor de dieren in veld of bosch, gedwongen waren ze reeds in den voorzomer op te ruimen. de plant die in haar eigen vaderland aan zulk een strenge koude niet gewoon is, hier voor goed vernie tigd te hebben. x Een remmer bij de Hollandsche IJzeren Spoomeg Maatschappij te Almeloo, kocht van, stadgenoot 1000 M elastiek voor I 750, vermoedelijk om over de grens te'smokkelen. Het elastiek moest met het oog op den staat van beleg, waarin Almelo verkeert, geleverd wor denW het station te Apeldoorn. Den dag van het sluiten van den koop stond de verkooper met een dat verondersteld werd in te houden de 1000 M- elastiek, te Apeldoorn aan het station, toen de kooper per trein aankwam. Omdat de remmer den trein niet kon verlaten zond hij een zijner collega s met t 7oU naar den wachtende Deze reikte den colleea van den remmar het pak over en ontving de f 7jÖ. Toen de trein rLds van het station Apeldoorn was vertrokken, opende de kooper het pak, dat geen elastiek, doch.... DE HEER SCHAPER GEEN BURGEMEESTER. Wij namen dezer dagen een bericht op, dat het soc. dem. Kamerlid Schaper genoemd werd als aan staand burgemeester van Emmen c an~ Het Volk echter verzekert, dat den heer Schaper zelf hiervan niets bekend is. Hij heeft met gesollici teerd en is evenmin aangezocht of gepolst. Het volgende telegram is heden aan den Minis ter van Landbouw verzonden: „De Vereenigde Amsterdamsche Grossiers in aam appelen, hedenmorgen vergaderd, verzoeken Uwe Excel lentie bewilliging te willen verleenen, de alhier aanwezige voorraden aardappelen, welke verre de behoefte ov - treffen en bij den détailhandel met te plaatsen zi]£ voor het buitenland te mogen veilen op de door de Groenten Centrale vastgestelde voorwaarden bij de Tum- bouwvereeniging, directeur Akkerhuis, daar dit over schot spoedig minderwaardig wordt en tot bederf over gaat, wat groote verliezen aan de betrokken handela ren berokkent" In de gisteravond gehouden schoolfeestvergadenng werd de reis naar Scnoori, Bergen aan Zee en Alk maar vastgesteld op 26 Juli en de reis naar Amster dam op 19 of 21 Juli. Aan de eerste zullen 233 aan de laatste 39 kinderen deelneinen. Op de üjsten was door de ingezetenen geteekend i 4o4.9o 01 i lol.w MARKTPLAATS A 88 J. Schoorl Pz méér dan het vorig jaar. Waar de burgerij op zoo ondubbelzinnige wijze blijk gaf te begrijpen, dat ruimere bijdrage bitter noomg was, werd een hartelijk woord van dank aan de bur gers gericht We hopen met de bijdragen van ge meente, kerkbesturen en vereen, te komen tot minstens f 585.89. De voorioopge uitgaven begrooting was zon der post onvoorziene uitgaven f 585.o2, welke de com missie echter zal trachten iets lager te krijgen. VERBLIJF ONTZEGD. Aan zes broeders van het Missionshaus te Steyl (Limburg? die onlangs wegens verboden uitvoer of wegens poging daartoe door de Rechtbank te Roermond waren veroordeeld tot boeten respectievelijk van 40 en 25 gulden, is thans door den commandant van het Veldleger het verblijjf ontzegd in het In staat van beleg verklaarde gebied. Iets bijzonders in de dierenwereld valt er waar te nemen in het café „Reijnenabij het station. Wanneer een jonge poes aldaar zuigt bij de moeder, gaat deze meermalen tegelijkertijd nog eens te gast bij haar moe der, 't Grootje van de kleine. Dit goedige oudje laat ook zeer gewillig toe, dat het kleinkind bij haar komt zuigen. Tot de eerste klasse van het gymnasium te Alk maar is ook toegelaten D. Dapper alhier. van NOORD-SCHAR W0UDE Wat er zoo al gedacht en gezegd wordt in Duitsch land en met hoe groote moeilijkheden de „nieuwe koers" nog te kampen zal hebben bljjkt uit het verslag in het „Berliner Tageblatt" van een politiek debat, dat dezer dagen in ae Tweede Kamer ffcn den Sak- sischen Landdag werd gehouden. In behandeling kwam een voorstel van een sociaal democratisch afgevaardigde, waarin de regeering werd uitgenoodigd, in den Bondsraad mede ,e werken tot het tot stand komen van een op vrijheid en democratie berustenden nieuwen koers in het r|jk. De minister van binnen!andsche zaken, graaf Vitz- thum, herhaalde zjjne vroeger afgelegde verklaring, dat hjj de voorstellen van de rjjksregeering afwacht en die loyaal onderzoeken Wilde. H|j protesteerde er ech ter tegen? dat de rechten der afzonderlijken staten, zooals zij in de rijks-grondwet zijn vastgelegd, aan getast en vooral dat het kiesrecht in de afzonderlijke staten doof den Rijksdag herzien zou worden. Het debat werd echter eerst spaanend toen de so ciaal-democratische vice-president Fraszdorf in een dis puut met een conservatief lid Verklaarde, dat de .sol daten niet uii trouw aan den Koning, doch uit va derlandsliefde strijden. Hij zelf was soldaat geweest en kon dat beoordeelen. De regeering bemoeilijkt door hare afwijzende hou ding, het streven der sociaal-democratie, om het „vol houden" te bevorderen. Eene verbetering van den toe stand kan of van de Kroon, of van de straat komen. Hij geloofde echter niet, dat z|j van de straat zou komen. De minister hield vol, dat trouw aan den Koning de voornaamste drijfveer is, die het leger-oraanisme in gang houdt De nationaal-liberale afgevaardigde Poeern zeide .dat de regpering zich in dit opzicht ernstig vergist. Er heerscht in het geheel e land heviae gisting. Als goed monarchaal eezind Sakser achtte hit zich verplicht de woorden van Fraszdorf te bevestigen. Hij wist dat ajle partijen de regeering waarschuwingen toegezon den hebben en hoopte, dat een daarvan ook tot den Koning is doorgedrongen. Deze korte rede maakte een zeer diepen indruk in het geheele Huis. Nog ernstiger werd de stemming toen een ander nationaal-liberaal spreker verklaarde, dat de groote menigte des volks van een mistroostig wan trouwen tegen de regeering vervuld is en dat deze de oorzaak van de ontstemming niet begrijpt De bureau cratie heeft in den oorlog bankroet gemaakt en de monarchale idee, die door haar gedragen werd, lijdt zeer onder dit bankroet Met kleine middelen valt hier niets meer te redden- er is een groot besluit noodig. Als het tooverwoord niet gevonden wordt, dan ziju er ernstige duigen te vreezen. Het sociaal-democratische voorstel werd, ondanks het verzet der conservatieven, aangenomen. Uit LONDEN, 12 Juli. De marine-correspondent van de Times, schrijvende over de vermindering in de verliezen van de Engelsche koopvaardij in de laatste week, geelt bij benadering een schatting van de uit komsten van den duikbootoorlog in zes maanden tiids. In het geheel, zegt hij. zijn er ongeveer 600 En- sche schepen van alle klassen in den grond geboord. Stellen wil de gemiddelde tonnemaat van die schepen op 3000—3500 ton, dan bedraagt de scheepsruim te. die in den duikbootoorlog vernietigd is, bij benadering weinig minder dan twee millioen bruto ton. Dit is on geveer 10 pet van de heeie tonnemaat van de Engel sche koopvaardij vloot Dit is misschien een overschat ting, maar veel' kan bet niet schelen. vvat het schijnt aan te toonen is, dat de taak. die de Duitschers op zich hebben genomen, boven hun krach ten gaat Ze zeiden ons, dat er maandelijks een millioen ton zou vernietigd worden, en dat dat noodig was om hun doel te bereiken. Het vérlies is zéker jrnstig, en de onzijdige schepen zijn er niet bij gerekend, maar in de eerste zes maanden van het jaar is hij verre na niet bereikt wat de Duitschers beweerden. Jn verband met deze berekening moet worden opge merkt. ten eerste dat ze bij benadering is gemaakt en vervolgens, dat niet de schepen in aanmerking zijn ge nomen, die er intusschen zijn bij gekomen. Toch mag men aannemen, dat het er vele zijn. Door het meedoen van Amerika zullen een 96 Duit sche en 14 Oostenrijksche schepen, die in Amerikaan- Sche havens waren geïnterneerd en waarvan er vele een groote tonnemaat hebben, voor ons zee-verkeer be schikbaar zijn. Het herstel van die schepen, hoorden wij een tijd geleden, mug snel vooruit Portugal levert een 60 Duitsche schepen en er zijn nog andere bronnen, waaruit het aantal schepen kan wordeu vermeerderd. Dan zijn er nog de schepen, die in min of meer gevorderden staat van aanbouw zijn, in Engeland en in de verbonden landen. De scheepsbeheerder zei in April, dat er aan sche pen van honderd en meer ton een milliöen ton in het jaar wordt aangebouwd; en het zal waarschijnlijk meer zijn. In Amerika belooft het werk twee millioen ton in het jaar te zullen opleveren, en ook in Canada en elders hebben de werven het druk. De president van den Levensmiddelen-dienst, Batoc- ki, heeft in de vergadering van den Rijksdag van Maanr dag het volgende medegedeeld over de vooruitzichten van den oogst in Duitschland. In de eerste plaats wees hij erop, dat dc tegenwoordigs moeilijkheden bij de verschaffing van verscne groenten van voorbij gaanden aard waren. Het nieuwe oogstjaar begint in Augustus en de vooruitzichten z|jn in cee- uen deele zoo slecht als men in den laatstea tijd her haaldelijk had voorgesteld. Batocki kon in het volle bewustzyn van zijn verantwoordelijkheid verklaren, dat naar menschel ij ke^ berekeningen een oogst van 'brood- koren te wachten was, die minstens zoo goed zou zfjn als die van hel jaar 1915, toen de opbrengst meer dan voldoende was. Tegenover een slechteren oogst op de magere gronden staat, dat andere, vrucht baarder streken een grootere opbrengst leveren dan in 1915. De vooruitzichten voor den oogst waren 1n 1916 schitterend; niettemin beeft die ons zeer teleurgesteld; men verwachtte een veel grootere opbrengst dan deze werkelijk is gebleken te zijn. De vooruitzichten voor den oqgst van 1915 waren slecht en toch bleek deze ruim voldoende voor de behoeften. Daarom kunnen wij, wat bet brood be treft, het komende iaar tegemoet gaan. De aardgappeloogst belooft, voor zoover men dit uit den stand van het gewas op dit oogenblik kan In leiden, een aanzienlijk grooter beschot dan in 1916. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat w|j wederom zulk een groot misgewas zullen hebben. Daar door zijn de beide voornaamste bestanddeelen voor de volksvoeding verzekerd. Ten aanzien van de vleeschvoarziening, zeide Ba tocki, dat niettegenstaande het afslachten op groote schaal, de veerstapel niet is verminderd. Ook te dien aanzien behoefde dus geen vrees te bestaan. De Daily News brengt uit Petrograd het volgendel verslag van de inzegening der vaandels van de vrou welijke soldaten. De vaandels van de Petrogradsche afdeeling werden ingezegend op het plein van de SL Isaac-Kalhedraal. De eerste afdeeling bestond uit ruim 200 vrouwen fcn meisjes met kort haar en gehoed in mans uniform met geweren. De vaandeis^'vau de af deeling waren van licht goud met zwart opschrift en een kruis in het midden en met den naam van me vrouw Botchkareva, dc commandante, in een der hoeken Aan de tegenovergestelde zijde van het plein was een bataljon van den Dood gesfchaard, samengesteld uit herstellende soldaten, waarvan sommigen nog met behulp van stokken liepen. De ridders van St Jo ris. <ue een banier droegen met het devies: „St Jo ris voor Rusland hadden zich ook opgesteld. Onder de opschriften op de verschillende vaandels waren er als: „Onder kozakken zijn er geen deser teurs" en „Pleeg geen verraad aan de Bonagenooten". De vrouwelijke vrijwilligers van alle klassen stonden 4 geleden diep aan de eene zijde van het plein met meyrouw Botchkareva aan het hoofd, die -reeds 2 St Joris kruisen heeft verworven voor buitengewone dap perheid aan het front, waar zij meer dan één hoogst gedurfde onderneming heeft geleid. Achter deze vrou welijke vrijwilligers waren de 6 voet groote vrouwen van de marine-wacht opgesteld en achter deze stond weer een corps van de beste ruiters van Rusland. Onder dc vrouwelijke banieren waren er twee met de opschriften: „Dood is beter dan schande" en „Vrou wen.* geeft uwe hand niet aan verraders." Mevrouw Botchkareva droeg een ruiker rozen, terw|jl zij1 haar bataljon in den optocht aanvoerde. De kozakken tn de beeltenis van Kerenski doelden in Tiet gejuich tier menigte langs den weg. Zoowel de maximalisten als de anarchisten deden voorzichtigerwijze niets van zich bin ten. Ongetwijfeld zouden zij duur hebben geboet voor eenige uitspatting NOORSCHE VERLIEZEN. lil CHR1STIANIA' 12 Juli. National Tidende pubii- oeeit een uittreksel van de rede, door Mawinckel gendc interparlementaire conferentie: ,De duikboo- tenoorlog, zei h|j. neemt een karakter f?) aan, dat wij nooit voor znogelljk hielden. Onze verliezen bedroe gen einde Mei 512 schepen, tezamen met 800.000 ton, ter waarde van 437 millioen kronen. Aldus hebben

Schager Courant | 1917 | | pagina 1