De Oorlog. DINS8A 17 JULI 1917. Weg zijn uw grijze Haren dour het gebruik van een flacon MELROZE. J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker, EEN AANVAL ÜP DUITüCHE SCHEPEN Kassier, 50ste Jaargang. Nu. 6037. Uitgevers: TKAPMAN Co. BinnenlancUch Nieuws. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbel gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. een verklaring van onzen gezant te washington. SCHAE Alpieei Nieuws- COURANT. AdwcrtERtiï- LuünvUiL Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag.* Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADVERTENTIëN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN. LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.95; per post fl.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.40, iedere regel meer 7 cent Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek i ii Van het oorlogsveld niet veel bijzonders. De Duit- sehers melden een succes, de Franachen doen het op hun beurt eveneens. Het Franjche leger bericht meldt, dat de Franschen 'en N. van Mont Haut en op de N.O. hellingen, van den Teton over een breeate van ongeveer 800 M. en een diepte van 300 M. een machtig versterkt üultach loopgravennet hebben veroverd. Hat Duitscha legerbericht van Zondagmiddag spreekt daarentegen van belangrijke stellingen ten Z.O. van Gourtecon, die den Franschen werden ontrukt. Het Het Fransche legerbericht zwijgt hierover. Opmerkelijk la, dat de Duitschers op verscheidene plaatsen van het oorlogiteh-ein nog blijk geven van groote offensieve kracht en dat ondanks het Russisch aanvi-üen. Ook op het Oostelijk oorlogsveld vallen de Duitschers thans aan. Nog zonder succes, zoo zegt het Russisch legerbericht Het groote politieke nieuws draait nog steeds om de Duitsche crisis, die dan ln zooverre haar beslag heeft, dat Bethmann-Hollweg een opvolger heeft ge kregen ln den persoon van Michaelts, ae tegenwoor dige levensmiddelenman van Pruisen. Als er een benoeming onverwacht ls gekomen, dan ia het wel deze. Op 't laatst en dan slechts aarzelend, is de naam van Mlchaelis genoemd. Wat van dezen Dr. Mlchaelis mag worden verwacht, ls nog niet te seggem De „Voee. Ztg." schrijft over den nieuwen Rijks kanselier Hij is de eerste burgerlijke rijkskanselier Dit feit is voor ons in geen enkel opzicht een maatstaf van wat hij zal presteeren. Want als wij verlangen, dat de ministers slechts naar maatstaf van hun kunde wer den gekozen, meenen wfl, dat de burgerij daarin niets voop heeft Doven den adel, evenmin als omgekeerd. Hij is echter ook de eerste rijkskanselier, die in zekere mate uit een tweede positie wordt gebracht op den hoogsten post van het Rijk. Hij was noch gezant, noen generaal of admiraal. Dit toont reeds eerder aan, aat hij een eigen persoonlijkheid is en onge twijfeld hebben wij met hem te rékenen als een per soonlijkheid van bijzondere kracht Dat dr. Michaelis geen bureaucraat is in den slechten zin van het woord, spreekt vanzelf. Maar hij heeft zich tot dusver toch slechts binnen het bureaucratische ambtenarendom be wogen. Niet eens de binnenlandsche politiek, om niet te spreken van de ingewikkelde paden der buitenland- sche politiek is door hem betreden. Desondanks kan hij zich ontpoppen als politicus. Ten slotte mag men niet vergeten, dat Bismarck bij den aanvang van zijfa loopbaan eigenlijk niets meer was dan een verknoeide referendaris en dat de staatslieden in andere staten dan Duitschland advocaten zijn geweest of alle mo gelijke beroepen hebben bekleed. Indien zou blijken, dat hij behalve redenaarsgaven, wilskracht en zelfver trouwen, ook nog de gave bezit politiek te maken, dan zou hij boven andere van hetzelfde slag nog het voordeel bezitten, op financieel en economisch ge bied, theoretisch evenzeer als praktisch thuis te rijn. Deze economische kennis was ook wel hetgeen den blik van personen, die hem hebben voorgesteld, in de eerste plaats op hem gericht heeft. Mocht bla ken, dat Michaelis niet een rijkskanselier is, die met het Duitsche parlement kan werken, dan kan de Rijks dag later daaruit rijn gevolgtrekkingen maken. Maar eerst zal deze moeten afwachten, welken geest de nieuwe man heeft. Wij zullen afwachten, welke nieuwe ministers en staatssecretarissen en andere personen de rijkskanselier zal kiezen. Vele Duitsche bladen wijzen erop, dat Dr. Mlchaelis is wat men noemt een zoogenaamd sterke man. Iiemand die niet voor een klein geruchtje vervaard is en zijn tegenstanders aandurft, wat hij ln de levensmiddelen- politiek van Pruisen ook heeft bewezen. Welke richting of de nieuwe kanselier zal volgen, M nog moeilijk te zeggen. Afwachten ls hier nog de boodschap. De Engelsche pers bespreekt deze b<moe- ming hall tevreden, half sceptisch. De Daily Mail zegt m haar hoofdartikel, dat Miehaelis een bureaucraat is en rijn benoeming ia een bewijs, dat het milita risme van Hindenburg over de democratie heeft ge triomfeerd. Het Duitsche volk zelf is bijna in extase over de bijna niets beteekende concessies ten opzich te van het kiesrecht De Daily Telegraph zegt: Beth- mann Hollweg is gevallen als onvermijdelijke conse quentie van njn systeem. Het blad verwacht niet, dat een democratische lJjjn nu onmiddellijk zal worden ge volgd, doch in stede daarvan -zal de Keizer trachten den toestand te redden door vage beloften, welke poging onvermijdelijk zal falen, omdat de sluizen van den politiek en stormvloed thans eenmaal wagenwijd geopend staan. Het spreekt vanzelf, dat de afgetreden kanselier Beth- mann Hollweg ook zijn doopceel gelicht ziet en zoo heel vleiend is dit nu juist op het oogenblik nog niet Van den Keizer heeft hij een dankbetuiging gekregen De keizer heeft v. Bethmann Hollweg de ster Van groot-commandeur der huisorde van Hohenzollern ver leend ett tot hem den volgenden brief gericht: „Met bezwaard hart heb lk bealoten uw verzoek om ontheffing van uwe ambten In te willigen. Acht volle jaren hebt gij de verantwoordelijke hoogste ambten in rijks- en staatsdienst met prijzenawaarde trouw ver vuld en uwe uitnemende krachten en persoonlijkheid met kuccea In dienst van keizer, rijk, koning en vaderland gesteld In den moeilijksten tijd, dien de Duitsche landen en volken ooit hebben doorleefd en waarin het gaat om beslissingen van de allergrootste beteekenis voor het bestaan en de toekomst van het vaderland, hebt gij mij met raad en daad onvermoeid terzijde gestaan I) voor al uw trouwe diensten mijn innigs ton dank te betuigen is mij een behoefte des harten." Latere berichten melden, dat Dr. Miehaelis met de meerderheidspersonen uit den Rijksdag drukke bespre kingen heeft gehouden over de bekende vredesfor mule. Wat of er van dit alles zal komen? Wellicht dat ln de zitting van den Rijksdag op aanstaanden Don derdagmiddag dit alles wat duidelijker zal worden. Vermoedelijk zal ,dr. UjrhaelU Donderdag een groote grogramrede houden Ook het nieuwe oorlogscrediet dat de directe aan leiding was tot de crisis, zal worden behandeld en... zoo mogelijk afgehandeld. EndaarnazaldeRö ka- dag tot September vier uiteen gaan. Of daarmee dan alles weer van de baan la? Alleen ECHT verkrijgbaar ,bij LAAGZIJDE B 50 SCHAGEN. In den morgen van gister, werd ook hier duidelijk schieten vernomen vanuit zee. Wat er gebeurde was niet te zeggen, totdat later vanuit Petten verschil lende berichten ons bereikten. De fantasie van het menschdom is in den regel zoo groot dat wij eerst wel wat ongeloovig stonden tegenover de projectielen die de boeren in Burger brug om de ooren gierden, terwijl zij de koelen molken. Maar al was het ware niet zoo erg, w aarheid ia toch dat onder Burgerbrug en elders, de kogels in de weidevelden terecht kwa men. Uit de Zuid-Zljpe wordt ons gemeld: Hedenmorgen werd uit zee zoo hevig geschoten, dat de kogels in de weilanden terecht kwamen en sommige tot over den Weetfrieechen dijk vlogen. Uiit Warmenhuizen: Nabij Krabbendam en Schoorldam kwamen in den morgen van den 16en Juli, in het veld kogels terecht, naar vermoed werd afgevuurd door strijdende vij anden langs de zeekust. Wel een bewijs, dat er vrij slordig met dit goedje i9 rondgesprongen. De oorzaak van al het geschiet en gevaar was, dat een convooi Duitsche koopvaardljbooten door En gelsche torpedojagers is overvallen. De Duitsche schepen waren alle uit Rotterdam ln convooi vertrokken, met bestemming voor Denemar ken. De Engelsche oorlogsschepen, welke duidelijk konden worden waargenomen, waren de S. 67 en S. 83. Vanuit Petten, waar men alles uitstekend heeft kunnen volgen, wordt ons gemeld: Er waren een 7-tal Duitsche booten, waaronder met drie schoorsteenen en wel een 22-tal Engelsche tor pedojagers. Deze laatsten maakten met groote snel heid Jacht op de Duitsche booten en dreven deze steeds meer naar den wal of liever poogden ze te bezetten. De Jacht w as buitengewoon interessant om te volgen. Op een 400 Meter uit de kust, zoo wordt geschat, kregen de Engelschen er vier ingesloten, die zij heel huiselijk buit maakten en twee werden er op het strand gejaagd en in brand geschoten. Onze be richtgever voegde er bij, dat de .Engelschen hebben gewacht met deze ln brand te schieten, nadat de Duitschers lm sloepen de schepen hadden verlaten. Toen de strijd al op het eind liep verscheen het Ilollandsche oorlogsschip de Kortenaer met een Hol- landsche torpedojager. In Petten lag de reddingboot gereed. Om assisten tie gevraagd van elders, kon deze met het gebeuren zoo dicht bij Petten niet worden verleend. Ook vanuit Petten bericht men ons dat de projec tielen over herf land vlogen. De Alkmaarsche courant weet het volgende mee te doelen over wat ln de' richting van Beugen aan Zee gebeurde: v Te kwart voor zeven werden de bewoners te Ber gen aan Zee door het schieten met zwak geschut opgeschrikt. De schoten werden ook ln Bergen ge hoord doch een leder dacht aan een gewone militaire oefening, tot er zwaardere schoten gehoord werden en de bewoners te Bergen aan Zee tot hun ontsteltenis ontdekten, dat zeven Duitsche kolenbooten, die gister avond te Rotterdam waren uitgevaren, met Denemar ken als bestemming, door een twintig Engelsche torpedobooten werden vervolgd en beschoten. Twee van de kolenbooten de Lavinia en de Rein- hart Leonona zetten dadelijk hun koppen naar het strand, doch de Engelschen bleven door gaan met de booten te beschieten. Vijf van de kolenbooten werden door de Engelschen opgebracht. De Engelsche torpedobooten de F 83 en de F 87 naderden de op het strand ge loop en kolenbooten tot op IK K.M. afstand en losten een groot aantal pro jectielen op de booten, waaronder verscheidene tref fers. Ook toen de bemanningen zich ln de Bloopen naar het strand begaven, bleven deze torpedobooten doorvuren. Een dertigtal granaten vlogen over de duinen het land ln. De Engelschen richtten aanvan kelijk al heel slecht Een granaat kwam te Bergen ln de Sparrelaan terecht, sloeg een paar takken van een boom af en daarna lM M. de grond in, zonder te ontploffen. Nabij de vacantiekolonie te Bergen aan Zee sloeg eveneens een granaat ln zonder ecnade aan te richten. Nabij de boerderij de Fransman kwamen ook een paar granaten terecht die een pasar kalveren doodden. Ook bij Schoorl kwamen, naar wij vernamen, gra naten terecht Heit richten door de torpedojagers geschiedde spoe dig luister en de kolenbooten kregen dan ook ver scheidene treffers. Van de Lavinia wist de bemanning, een vijftien tal koppen, ongewond bij de kustwacht aan te ko men. Van de tweede kolenboot kwamen eveneens een 15-tal bemanning, waaronder twee vrouwen, onge deerd bij de kustwacht aan. Een drietal personen waren evenwel aan boord van de Rtjnhart Elenora achtergebleven en welk lot hen had getroffen, was onbekend. De Lorrlnio waa inmiddels door de torpedobooten ln het kaartenhuis ln brand geschoten. Om half acht vertrokken de Engelsche torpedoboo ten ful speel Noordwest, doch keerden spoedig Zuid- Westelijk terug en verdwenen daarna langzamerhand uit het gezicht De Hollandsehe kruiser de Kortenaer verscheen om 8 uur op het tooneel van den strijd, vergezeld van een paar torpedobooten en plaatsten zich voor de J. Schoorl Pz., MARKTPLAATS A 8B op het strand geloopem kolenbooten. Om tien uur kwam de Egmondsche reddingsboot met de rpode krulsvlag in top op het oorlogstooneel, die om half twaalf de kolenbooten wist te naderen, De burgemeester van Egmond aan Zee bevond zich mede aan boord van de reddingsboot De hutten van de Lavinia werden doorzocht doch achtergeblevenen werden niet gevonden. Aan boord van de Rijnhart Leonora werden twee lijken en een arm gevonden, men veronderstelt, dat het lijk waaraan deze arm hoorde over boord is ge slagen. Dit lijk ie nog niet gevonden. Een der dooden waa de machinist zijn hoofd was van zijn lichaam geslagen. De lading der booten bestond uit kolen, de deklast uit cokes, In de hutten werd een groote hoeveelheid levensmiddelen gevonden. Om half één trok de reddingsboot op een wagen getrokken door zes paarden, naar Egmond aan Zee. De bemanning van de kolenbooten namen te Ber gen aan Zee van de reddingsboot nog twee geredde hondjes ln ontvangst waarna de reddingsboot met de beide lijken doorging naar Egmond: aan Zee. Des middags verscheen reeds een sleepboot van de firma Zur-Muhlen ter plaatse. Een vertegenwoor diger der firma was met de bemanning reeds over eengekomen om de beide booten vlot te krijgen. Vanuit Petten wordt ons bericht dat met behulp van mannen uit Petten, door Zur-Muhlen reeds één boot is los gebracht De belde op het strand gezette Duitsche schepen zijn gisteren vlot gesleept; de eene werd naar IJ- muiden gebracht, de andere .naar Den Helder. De laatst?, de „Remata Leomard" was zwaar beschadigd. In Den Helder werden 15 overlevenden aangebracht door do sleepboot „Noordvaander", afkomstig van de „Hans Blumberg". Zaterdag vooraf waren reeds 10 Duitsche schepen vertrokken, die geconvoyeerd werden door Duitsche oorlogsschepen. Dit convooi was er goed afgekomen. Maar de nu overvallen schepen waren zonder ge leide ,en dat ls ze duur te staan gekomen. Wat door de Engelsche 'schepen ls gedaan is na tuurlijk een grove schending onzer neutraliteit Het Hdbld. schrijft hierover: Het behoeft wel geen betoog en geen bewijs dat de aanval door Engelsche oorlogsschepen op de Duitsche handelsschepen Mnnem onze territoriale wa teren ls gedaan. De beschoten schepen Liggen één halve K.M. van het strand af, de neutrale zone is meer dan tienmaal zoo breed. De oorlogsdaad van de Engelsche schepen was dus een ernstige en zoo flagrant mogelijke schending van onze neutraliteit. Een schending des te erger, wijl niet geschroomd ls tot de uitvoering over te gaan, trots het gevaar voor de bewoners van ons land daaraan verbonden én trots het feit, dat ons land zelve, onze huizen en hoeven en inwoners, ook beschoten zouden worden. De regeering zal niet nalaten daartegen te pro testeeren. Of deze daad veel erger is, dan wel minder erg dan de schendingen van onze neutraliteit die reeds gepleegd zijn dan de aanvallen op, dé aanhoudin gen van onze handelsschepen, tijdens welk en waar na, zooals nog onlangs on de Troonrede uitdrukke lijk verklaard is, „de verhoudingen tot alle buiten- landsche mogendheden gunstig blijven", achten wij op het oogenblik niet van overwegend belang. Wij zullen afwachten wat de Regeering doen zaL Wij herinneren er echter aan, dat, hoewel de Nederlandscbe oorlogsschepen het recht en de plicht gehad zouden hebben deze oorlogsdaad der Engel schen met kracht van wapenen te beletten, een schending van het gebied der territoriale wateren niet geheel overeenkomt met een schending van grondgebied Wij herinneren aan de volgendie woorden van Den Beer Poortugael: 198. In een territoriale zee moet een vreemde ling, zelfs bij volslagen afwezigheid van eenlge macht om het gezag op dit territoir te handhaven, zich ge dragen als bevindt hij zich op het grondgebied van den Staat Hij mag daar niets ondernemen, dat de regeering van dien Staat het recht zou hebben te be letten, als makende Inbreuk op diens veiligheid 199. De Staten bezitten op de territoriale zee niet een recht van eigendom, maar een recht van onbe perkt gebruik, van toezicht en van rechtspraak, in het belang hunner veiligheid en tot bescherming hunner fiscale rechten. Zij kunnen binnen hun territoriaal zeegebied alle maatregelen nemen en voorwaarden tot toelating stellen, welke zij voor hunne veiligheid noodig ach ten. I De Londiensche correspondent van do N. R. Cl seint: De „Times" verneemt dd 13 dezer uit New-York, dat de Nederlandse he gezant te Washington aan een verslaggever van de „New York Sun" heeft gezegd, dat Nederland aan de Entente schepen ten gebruike zou kunnen beschikbaar stellen in ruil voor een begunstigde behandeling van de zijde van Amerika in zake voedingsmiddelen. NOORDWIJKERHOUT ZONDER BROOD. Men meldt uit Noord wij kerhout aan de Msh.: Het distributiebureau alhier vergat een maand meel aan te vragen, nu zitten de menschen zonder brood Zaterdag werd er vóór het laatst gebakken. DE CONFERENTIE TE STOCKHOLM. Het Volk schrijft: „Vrijdagavond ls Vliegen teruggekomen uit Stock holm. HIJ verkeerde in een optimistische stemming. Hij had het getroffen, dat terwijl Troelstra, Van Kol en Albarda in Nederland waren om zich in hun ambt van volksvertegenwoordiger te laten bevesti gen, de onderhandelinge met de afgevaardigden van den Raad van Arbeiders en Soldaten uit Rusland mede door hem zijn gevoerd En de uitslag van die onderhandelingen ls ln elk opzicht bevredigend Na eenlge mededeellngen over de besprekingen zeide de heer Vliegen, dat uit het overleg van de Russische delegatie met het Nederlandsch-Skandinar vische comité de volgende agenda is voortgekomen voor een Internationale socialistische vredesconfe rentie: 1. De wereldoorlog en de Internationale. 2. Het verdesprogram der Internationale 3. De middelen om dit program te verwezenlijken. Met innige voldoening kon Vliegen de resultaten van de besprekingen mededeelen. Het socialistische vredeswerk, dat tot aan de Russische revolutie tot mislukking gedoemd scheen, heeft door en uit die revolutie levenskracht gekregen en belooft thans voor heel Europa van on berekenbaren zegen te wor den. De Nederlandscbe delegatie, die allen twijfel, al len hoon en allen laster heeft getart, ziet 't vertrou wen waarmee zij haar taak heeft aangevat, door de feiten bevestigd. Vol moed kunnen wij den verderen loop der dingen afwachten. De moeilijkheden blij ven ontzaglijk, maar het beginsel der socialistische solidariteit zal ze te boven komen I" DISTRIBUTIE VAN HUISBRANDKOLEN EN TURF. Vaststelling van rantsoenen. De door de Brandstoffen-commissie volgens het distributiestelsel voor brandstoffen verzamelde ge gevens zijn thans door de Rtjkekolendistributie ver werkt: Groep A. Particuliere personen, omvat: klasse I: ivonlngen met 1 haardstede 400.000 gezinshoofden; rantsoen 10 H.L even! 2 H.L. toe slag voor 1 Oct; klasse Ia: woningen met 1 haardstele met kook- gas 215.000 gezinshoofden, 10 HLL.; klasse II: woningen met 2 haardsteden 365.000 gezinshoofden, 12 HJL avent f H.L. toeslag voor 1 Oct.: klasse Ila: woningen met 2 haardsteden met kook- gas, 235.000 gezinshoofden, 12 HJL; klasse III: woningen met 8 haardsteden 158.000 gezinshoofden, 22 ILL; klasse IV: woningen met 4 haardsteden 51.000 ge zinshoofden, 30 H.L.; klasse V: woningen met 5 haardsteden 25.000 ge zinshoofden, 86 H.L.; klasse VI: woningen met 6 haardsteden 10.2000 ge zinshoofden, 42 H.L.; klasse VII: woningen met 7 en meer haardsteden 14.600 gezinshoofden, 48 HJL; klasse VIII: woningen met centrale verwarming 8800 gezinshoofden. De helft van het gebruikte over het vorige stookaeizoen. Groep B. groote magazijnen, winkels, partloo- liere kantoren omvat: klasse I en Ia: 1 haardstede 12.700 perceel en; klasse II en II&: 2 haardstede nl2.600 parceelan; klasse III: 8 haardsteden 6600 perceelen; klasse IV: 4 haardsteden 8000 perceelen; klasse V: 5 haardsteden 1450 perceelen; klasse VI: 6 haardsteden 850 perceelen; klasse VII: 7 en meer haardsteden 1325 perceelen; klasse VIII; centrale verwarming 1500 perceelen. Voor Groep C Openbare gebouwen, niet voor publieke vermakelijkheden, ziekenhuizen, rijks-, ge meentel- en provinciale kantoren, gestichten van weldadigheid óf algemeen nut, kerken, gevangenis sen, kazernes, scholen, hotels en restaurants en D. gebouwen voor publieke vermakelijkheden is als behoefte opgegeven in totaal 860.000 ton. Het systeem is, dat in het algemeen de klassen I Ia, II en Ila geen kolen ontvangen vóór 1 Oetober, maar door de Branstoffen-commissie voor haar de noodige kolen worden gereserveerd. Deze worden dan geregeld vanaf 1 Oetober as. bij kleine hoeveel heden verstrekt Voor de klassen Ia en Ila wordt het koken op gas niet op het rantsoen in mindering gebracht Wel bij de klassen III en hooger en wel voor het tijdvak van 1 Mei1 Oetober per maand 1 H.L„ dus in to taal 5 H.L. steenkolen. Op gas kokend, bedraagt dus het rantsoen voor klasse III17 HJL, voor klasse IV 25 Hl., enz. De distributie van gas voor verwarming geduren de het stookaeizoen 1 Oct-1 April, vormt een onder deel van de brandstof f endi stribu tl evoor het ge bruik van een gaskachel of gashaard wordt van het rantsoen 6 Hl. afgetrokken. Getracht zal worden aan de klassen III en hooger vóór 1 Oetober as. een deel van het rantsoen te ver strekken; echter eerst nadat door de Brandstoffen- commissies voor klassen I, Ia, II en Ila een even redig deel van de winterbehoefte is gereserveerd. Groep B, C en D. Voor deze groepen dienen de rantsoenen te worden bepaald op 75 pet van de voor het stook seizoen 1917-T8 opgegeven behoefte. In de eerste plaats dient thans door de Brandstof- fencommlssie te worden voortgegaan om nm groep C. een gedeelte van haar rantsoen te verstrekken, daarna aan de groepen B. en D. Met bovenstaande regelen tot leiddraad moetan thans de Brandstoffencommissies onmiddellijk voor Iedere persoon of instelling, behoor and tot één der vier groepen, de brandstof f enkaart het rantsoen vermeldend uitschrijven. Inmiddels wordt tot het uiterste doorgevoerde zui nigheid dringend aanbevolen; de voor de klassen lil en hooger thans vastgestelde rantsoenen staan alleen wat het minimum rantsoen van ieder en de voorziening van de groepen B, C en D worden ge zorgd. Men vergete verder niet, dat voor de rantsoe nen noodige hoeveelheden, ook niet ten deele, bij de brandstof fencommissie in voorraad zijn, maar dai de brandstof voor het grootste deel nog in Limburg moet worden gedolven en uit het buitenland moet warden ingevoerd.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1