Haarwerken J. Schoorl Pz TABAK van J. R. KFUSS ZATERDAG 28 JULI 1917. 60ste J m q <t n q. Vo, 5844. Dames J. STUURMAN, Kassier, Lilgt'Ners: TKAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20 EERSTE BLAD. Raad van Sint Maarten. Bewaarl uw uitgevallen Haar, er worden alle soorten yan vervaardigd. SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken. Effec ten voor geldbel gging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën. Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. Een gelukkig buitenkansje. Staatsloterij. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SEHAG Aliticei Nieiws- i COURAN AAïertEitiE- LnttilfllU Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgené 8 ure wor den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f0.95per post f 1.10. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.40, iedere regel meer 7 cent (Bewijsnummer inbegrepen). Groote lett. Worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit twee bladen. Vergadering van den Raad op Vrijdagavond 7 uur. Aanwezig allen. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester, tevens Secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, die onver anderd worden goedgekeurd. Aan de heeren Grootes en O. de Wit wordt gedeel telijke ontheffing verleend van hoofdelijken omslag. Van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, is een dank betuiging ingekomen voor de toegestane subsidie voor een te houden tentoonstelling van brandblusch- middelen, doch tevens de mededeeling, dat door de moeilijkheden, ontstaan in de fabricatie van^brand- spuiten, deze tentoonstelling niet kan doorgaan. De heeren Zwart en Kossen zonden bericht in dat zij hunne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen. Bericht is ingekomen van B. en W» van Warmen- huizen, dat de gasprijs met ingang van 1 Juni met 2 cent is verhoogd. De prijs is nu: gewoon gas 16 cent, muntgas 17 cent en krachtgas 13 cent. Naar aanleiding van een schrijven van voorzit ter, waarin gevraagd wordt naar de oorzaak waar om niets meer van de electriciteitsaansluiting wordt gehoord, is een schrijven van de K. E. M. ingeko men en waarin wordt meegedeeld, dat het thans on mogelijk is onze gemeente aan te sluiten en wel door den, slechten aanvoer van diverse materialen. Als voorbeelden waaruit blijkt hoe de materialen in prijs zijn verhoogd wordt gezegd dat palen, vroeger f9 kostende,, thans f36 kosten, koperdraad vroeger f - per K.G., thans f7.50. De meerdere kosten wor den voor deze gemeente geschat op rond f25.000. Waar de leiding dit jaar tot Oudkarspel komt, wordt de verwachting uitgesproken, dat zij volgend jaar tot hier komt. Van Ged. Staten is bericht Ingekomen dat de rijks bijdrage dit jaar bedraagt f 2466.22. Ged. Staten heb ben goedgekeurd: suppletoir-kohier hoofdelijken om slag, betaling uit den poet onvoorziene uitgaven, af- en overschrijvingen en een suppletoire begrooting. Ingekomen is een adres van den kring West-Fries land van het Ned. Onderwijzers-Genootschap, met het verzoek om herziening van de salarisregeling. Van Ged. Staten is een circulaire ingekomen waar in wordt gewezen op de noodzakelijkheid om de ver ordening op de salarisregeling te herzien. Beide stukken worden op voorstel van B. en W. aangehou den tot de behandeling van de begrooting. Door de heeren Slot, Visser en Bruin worden de geloofsbrieven onderzocht van de opnieuw gekozen leden, de heeren Glas, Schermerhorn en Wit Tot toelating wordt geadviseerd en daartoe besloten. Voorzitter feliciteert de heeren en spreekt de wiensch uit zij nog lang in h'fet belang van de gemeente aflevering Haarwerk GRATIS kappen. kapperhaarwehkfr. Laauzijde D 50, Schagen. bijv. op 1 December zooals de districtsschoolopziener ook adviseert Na nog eenige discussie wordt de stemming over dit punt vervolgd en stemt de heer Glas tegen, voói stemmen nog de heeren Visser, Slot en Schoorl, zoo dat het voorstel yan B. en W. is aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. B. en W. vragen nu machtiging om sollicitanten voor hoofd der school te Valkkoog pp te roepen en indien, geen sollicitanten zich aanmelden, om dan oproep te doen voor een hoofd en een onderwijzeree. De heer Slot wil dat laatste nu maar direct doen, laten we nu meteen maar 2 leerkrachten te Valk koog nemen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen, zoodat de heer Van 't Veer op 1 December koog zijn, wordt overgeplaatst en te St Maarten of zooveel eerder als er onderwijskrachten te Valk een tijdelijk onderwijzer zal worden benoemd. Van deri hoer Kuit van den Helder is ontvangen een schilderstukje van 1814, wat de heer Kuit de gemeente cadeau wil doen. Voorzitter zegt, niet te twijfelen of de raad zal dit aanvaarden en brengt den 'heer Kuit dank voor zijn attentie. Bij de rondvraag informeert de heer Gias nog eens naar de brandstoffenvoorzieniing. Voorzitter zegt dat er na de laatste vergadering 2 maal brandstoffen zjjn ontvangen en dat er sprake is van een reorganisatie van de brandstoffencomnns- sie. Er is op aangedrongen dat iedere gemeente zit ting krijgt in de districtscommissie, zoodat iedere gemeente, medezeggingschap krijgt Dezer dagen zijn nier 30.000 turven aangekomen terwijl St. Maarten zijn toegewezen 77000 'stuks. Wanneer deze turf er in zijn geheel is, zal men lot distribueering overgaan. De heer Glas spreekt er zijn verwondering over uit, dat aan den Langedijk bijv. de menschen al 2Vi mud anthraciet voor. ae winterprovisie in huis hebben. De heer Schoorl wijst er op, dat gister 3 groote vletten turf in Schagen lagen. Ik weet niet, zegt spr.. of dat Schagen toekomt of niet, of dat ze het maar opleggen, daar kan ik niet over oordeelen. De heer Bruin dacht, dat deze zaak een open zaak was en dat St. Maarten evtengoed brandstof zou krij- MARKTPLAATS A 88 Alle dagen wordt het aangetoond dat in de ziekten die hun oorsprong in een verarming van het bloed hebben, evenals in de zenuwziekten, de Pink Pil len genezen, zelfs waneer de zieke op geene genezing van eenig middel meer hoopte. Heden kunnen wij een nieuw voorbeeld geven van de .krachtige werking der Pink Pillen, in een geval van bloedarmoede, verergerd door ernstige storingen van hel zenuwstelsel en der natuurlijke functiën. ..Sedert twee jaren schrijft ons Mevr. Bride, 10, rue St Polycarpe, te Lyon, was ik aangetast door een «eer ernstige bloedarmoede, die mij tot een staat van uiterste zwakte had gebracht en die storingen' had veroorzaakt, waar Over ik mij zeer ongerust maakte. Ik was zoover dat ik geen eetlust moer bad en niet moer slapen kon. Bovendien had ik hevige pijnen in het hoofd en in de maag, en de minste inspanning bracht mij buiten adem. Alle behandelingen die ik had gevolgd, liadden mii. geen de minste verlichting gebracht, en ik beken dat' ik wan hoopte ooit te zullen herstellen, toen een vriendin ma de Pink Pillen aanraadde, waarvan zij zelve de weldadige uitwerking had ondervonden. Ik schafte mij eenige doosjes aan en tot mijn groote verwondering nam ik spoedig een gevoelige verbetering waar. Na ver loop Van weinig tijd vei dweiien* mijue nuag- en hoofd pijnen. Ik heb nu een uitmuntende eetlust en een rus tige slaap weergevonden, en mijne krachten zijn geheel terug gekomen. Ik sta u toe mijn brief te publioeeren, hopende dat zij den moed zal geven aan hen die wanhopen.'* De Pink Pillen geven altijd merkwaardige resultaten aan hem die ze regelmatig en met volharding gebruikt. Men moet geen verbetering alleen van enkele pillen, verwachten of de volkomen genezing van een enkel doosje; onmiddellijk werkende middelen bestaan niet. Men moet de benandeling geheel en zonder onderbre king volgen. Op die voorwaarde zullen de Pink Pillen u genezen. Opbouwend en versterkend, zijn deze pil len bijzonder werkzaam tegen de bloedarmoede de bleekzucht der jonge meisjes, de neurasthenie verlies van de eetlust, algemeene zwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f 9' de zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Nassaukade 314, Amsterdam Te Schagen bij J Rotgans, Molenstr. C 11 en ver der bij verschillende apothekers en goede drogisten ALKMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. werkzaam zullen mogen zijn. Hierna algemeene fe licitatie. De gemeenterekening over 1916 wordt aangeboden aangevende f 26276.21 K, in uitgaaf f 23084.68batig saldo 13191.53, idem armenrekening: ontvangsten 17111.79, uitgaven f6919.17, batig aaldo f192.62. 8 Ingekomen la een schrijven van den heer K van 't Veer, hoofd der school te Valkkoog, waarin'deze verzoekt in gelijke betrekking te worden overge plaatst naar St. Maarten. B. en W. hebben hierover het advies gevraagd aan den dlstricts-schoolopziener en deze verklaart gaar ne het verzoek van den heer Van 't Veer te willen ondersteunen, hoewel het niet gemakkelijk zal zijn een evengoed opvolger te Valkkoog te krijgen voor al waar het een één-mansachool is. Alvorens dit adres te behandelen, gaat de Raad in comité. Na heropening stellen B. en W. voor het verzoek van den hoer Van *t Veer in te willigen en opent voorzitter hierover de dlscussiën. Alles zwijgt, zoo dat voorzitter tot stemming overgaat De heer Wit zegt voor te stemmen, hoewel het hem spijt als de heer Van 't Veer van Valkkoos w eggaat, maar adressant stelt er een eer in en dan mag ik hem niet tegen werken. De heeren Scher merhorn en Bruin stemmen tegen, terwijl de heer Glas thans zegt nog wel wat inlichtingen te willen hebben. Voorzitter zegt dat hij aooeven de gelegenheid gaf vragen te stellen en toen zei de heer Glas niets De heer Glas zou een kleine toelichting willen hebben, waarom B. en W. voor inwilliging van het verzoek zijn. 8 411 Voorzitter: Omdat zij het volkomen eens zijn met het advies van den schoolopziener en met het twee de gedeelte van de toelichting van den heer Van 't Veec, dat het bij het klimmen der jaren steeds moeilijker wordt onderwijs aan 6 klassen te geven De heer Glas wil werkelijk niets afdingen op het onderwijs van den heer Van *t Veer, maar spreker verwacht moeilijkheden om weer een ondorwijzer voor 6 klassen te Valkkoog te krijgen. De heer Van 't Veer heeft daar reeds zoo lang onderwijs gege ven en spr. gelooft dat deze het beter zal kunnen doen dan een jongere leerkracht. Voorzitter erkent, dat het moeilijk zal zijn weer een leerkracht te krijgen die in 6 klassen onderwijs geeft en het zon heel wat beter zijn van de een- mansschool een twee-mansschool te maken, maar 't lé toch onbillijk om te zeggen, de heer Van 't Veer heeft het nu zoo lang gedaan, zoodat die er maar moet blijven. Verder wijst voorzitter er op dat de verplaatsing niet direct behoeft te geschieden, maar gen als Schagen en Zijpe. Ik heb toch met eigen oogen gezien, dat er menschen In Schagen zijn, die al 5 mud steenkolen voor den winter nn huis heb- 5bea en ik dacht dat u (tot voorzilter) daarvan op de hoogte meest wezen Schagen heeft toch niet het recht om zich wat toe te eigenen en ik zal ook niet beweren dat Schagen dat op eigen houtje doet, maar vreemd is het toch. Voorzitter zegt, dat voor gas verbruikers 1 pet en voor niet-gasverbruikers H/f pet wordt onlvangen en n uhoeft Schagen 600 gasverbruikers en 300 met-gas. verbruikers. Schagen zal nu misschien dat procent voor die 600 gasverbruikers reeds verdedlen voor den winter maar hierdoor ontstaat een schreeuwend con trast tegenover hier en wekt ontevredenheid in de omliggende plaatsen. De heer Glas zegt, dat Schagen daar nooit mee uit kan. St. Maarten heeft ook gasverbruikers, dus behoort bok reserve te hebben. Voorzitter zegt, dat SL Maarten 44 gasverbruikers heeft en hier ook wel dat 1 en D/s pet zal bestaan, maar daar heb ik "bij ontvangst van brandstoffen geen rekening mee gehouden; ik. heb alles laten verdee- len want er was dringende behoefte.^ Verder zegt voor zitter tegen den heer GIa$. dat hij hem deze week op de Secretarie ai voldoende heeft ingelicht. De heer Wit zegt ,<iat er op *t oogenblik weinig aan is te doen dan afwachten. De heer Bruin: Maar dat is juist wat ik met be- "o. er is «en oommissie van 5 gemeenten en dan St Maarten toch ook wal te ggen. Voorzitter gaat i nog eens na, hoe iedere gemeente een brandstonenoommissie heeft benoemd en toen van hoogerhand combinaties werden gevormd. De bestaan de commissie is toen gehandhaafd ook voor de om- bi natie van 5 gemeenten en ik had gedacht, dat ie commissie ztfTi worden gevormd uit de vijf gemeen ten, evenals dat werd omschreven in de Schagar La, en zooals het Schager b randstoffencomnrnaiejid de heer Koster dat ook tfl. Want wij werden ter vergade ring geroepen, maar hadden er lettel ijk mets te gen. Ook in de brandstoffencommissie te Winkel heeft iedere gemeente, die er bi] betrokken is. zuung. en zoo behoort het ook. De heer Wit vraagt of er al nader bericht is in gekomen van de districfevergtdering. Voorzitter zegt van niet, maar officieus gehoord te hebben, dat er vèndaag vergadering fc. De heer Bruin meent, dat SL Maarten op achter is en dat wel zal blijven ook. jua.i.mmmk Voorzitter gelooft, dat wanneer de sie veranderd is, zoodat iedere plaats daar fflttiiig heeft, we reeds een heele stap in de goede richti J zuilen zijn. Hierna sluiting. Trekking van Donderdag 26 Juli le Klasse. 4e Lijst Hooge prijzen No. 10879 f 400. Prijzen van f 20. 2 127 244 583 635 647 649 793 1085 1226 1366 1448 2027 2351 2550 2555 2678 2700 2911 2929 3084 3305 3665 3765 4658 5325 5957 5972 5987 6413 6937 7615 7869 8354 8413 8506 8817 8871 8949 9052 9274 10020 10272 10653 10654 10698 11103 11149 11730 12518 12545 12628 12857 13259 13320 14021 14083 11283 14858 14859 11903 15125 15206 15216 15452 15506 15606 15698 15942 16285 16305 16199 16905 17579 17756 17832 18048 18050 18063 1-8131 18171 18220 18490 18651 18735 19003 19341 19446 19417 19855 20159 20190 20222 20392 —421 —443 20491 20649 20678 ONZE EIERENMARKT. Sedert oen paar weken heerecht er eene wrijving tuaschen koopere en verkoopera op onze eierenmarkt. Eigenlijk is Jiet beter te zeggen lusschen ontvangers en leveranciers. De markt toch is slechts voor oen minder deel voor den vrijen handel, het grootste deel bestaat uit leverantie aanvoer. Dit zit zoo in elkaar. Vele winkeliers ontvangen voor hunne waren betaling in eieren. Dat is voor hunne klanten gemakkelijk Deze toch kunnen moeilijk met enkele tientallen ei-ien naar Schagen. Iemand uit Dirkshorn, de Ruigeweg. Breezand, Lutje winkel,. 't Veld enz. zou aan onkosten en tijd verlies, meer kwijt zijn. dan de waarde zijner eiereni bedraagt Dus neemt de winkelier ze in betaling en rekent de daaropvolgende week met zijn klanten af tegen de middelmarkt De winkelier, die toch naar Schagen moet, brengt de eierten naar de markt, of liever, hij levert ze af aan den eierenkoopman.' waar mede hij eene mondelinge overeenkomst voor om bepaalden tijd heeft aangegaan. De koopman betaalt middenmarkt, wat met het oog op de eieren niet on billijk is. De leveantie is bijna altijd van veschillande aualiteit: kleine en 'jp-oote. soms bebroede en gevon den nesten, meestal oen, doch ook wel meerdere we ken oud. De winkelier ontvangt middenmarkt en be taalt middenmarkt zijne moeite wordt betaald met de leverantie der kruideniers waren en wat dies meer zij. 't Gaat goed, zoolang de middenmarkt volgens den kooper niet te hoog en -volgens den kippenhouder niet te laag is. Nu meenen enkele "kooplui, dat de markt te Schagen te hoog staal en hebben ze geed lust, de daardoor hooger middenmarkt te betalen. Zij willen tegen dien prijs niet ontvangen, de winke lier beroept zich op ae overeenkomst, en heeft geen lust de klanten meer te betalen dan hij zelf heeft ontvangen. Nu is de vraag, staat onze markt te hoog. In de laatste weken is genoteerd f 9 a 9.50. Als w|j de prijs op de andere maakten van Hollands Noorder Kwartier nagaan dan is Schagen eerder la ge rdan hooger: f 9 a 9.50, middenmarkt f 9.25. Alk maar 21 Juli f 9.50 a 10. middenmarkt f 9.75, Hoorn 21 Juli f 9.25 a 9 50 middenmarkt f 9 371/*, Purme- rend 24 Juli f 9 a 9.25, middenmarkt f 9.29. Schagen- staat beneden Alkmaar en Hoorn, gelijk met Pur merend. Wat boven is gezegd bestaat ook daar; ge lijke toestanden dus. Doch de kooplui wenschten hier Donderdag niet tegen middenmarkt te ontvangen: zoodat verscheidene manden teruggingen. HUURCOMMISSIE. Tot leden der Huurcommissie zijn door B. en W. onzer gemeente benoemd de heeren Jb. Koeter, voor zitter, G. Ren.pt, J. Dekker Cz., J. B. Keet en.J. R Vlaming, leden; Jb. de Vries, plaatsvervangend voor zitter, C. V'lottes, J. B. Brammer, P, Wardenaar en A. Zijdewind, plaatsvervangende leden. COOP. VEREENIGING. De Coop. Vereeniging tot aankoop van veevoeder alhier, opgericht 1887, hield j.1. Donderdag een alge meene vergadering. De voorzitter, de heer R. Kaan, opende de vergade ring met een gepast woord. De heer D. Smit Gz. las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. liet jaarverslag volgde nu en daaruit.vermelden wij dat het ledental 198 bedroeg, vorig Jaar 218. Deze achteruitgang vond zijn oorzaak in de oprichting van coop. malerijen enz. Door de abnormale tijdsomstandigheden had de vereeniging weiriig afgeleverd. Afgeleverd was 5500 K.G. Am. lijnkoek, 25000 K.G. murwe lijnkoek, 44130 K.G. mals en 230 K.G. lijnmeel, 350 K.G.'samengestel de koeken, 950 K.G. haver uii ,-19000 K.G. landbouw- fosfaat. Uit het financieel rappprt bleek, dat het batig saldo bedroeg f 318.24H. De rekening werd goedgekeurd, nadat de commissdo daartoe had geadviseerd. Tot commissaris werd met algemeene stemmen herkozen do heer W. Kooijman Jr. Tot administrateur werd met algemeene stemmen herkozen de heer D. Smit Tot leden der finantieele commissie werden be noemd de heeren II. Boekei, Winkel. D. Marees, Uai singerhom en K. Zijp, Wieringerwaard. Volgt bespreking stichting graanmalerij en opslag plaats. Tenslotte wordt na de noodige deliberatie hieróver besloten, dat het bestuur met 2 leden, betref fende deze zaak een onderzoek zullen Instellen, om trent de mogelijkheid en eventueel na" te gaap op welke wijze deze zaak dan zal worden aangevat, om daarna door een algemeene vergadering een nadere beslissing te doen nemen. Bij de rondvraag vestigt de heer Jm. Blaauboer Kz. de aandacht op de mogelijkheid tot den aankoop, zij 't dan ook in beperkte mate, van sesam- en eocóskoeken. Besloten wordt den administrateur te machtigen hieromtrent een onderzoek in te stellen en in over leg met den voorzitter zoo mogelijk aan te koopen en de leden in do gelegenheid te stellen hiervan te betrekken. Hierna sluiting. P.TIMMERMAN Dz. f Donderdagavond ls alhier overleden de heer P. Timmerman Dz., in den ouderdom van 80 Jaar. De overledene ls Jaren lang een der directeuren geweest van de zoo bloeiende bankinstelling alhier de West Frie.cho-Bank, tot dat diy.e is omgezet ln een afdeellng der Nationale. Ook wad de, heer Timmerman mode-oprichter van het Schager Veeverzekeringsfonds 1 Januari 1899 en tevens voorzitter van deze vereeniging tot ongeveer D Jaar terug en ln deze functie heeft bij het zijne bijgebracht tot de zoo groote opkomst van ons markt wezen. Na den dood van den heer J. Stammes Sr., werd de heer Timmerman tot voorzitter van den Polder Schagen gekozen, en bekleedde deze functie tot aan zijn dood. In al deze openbare betrekkingen heeft de heer Timmerman gaarne ztjn beste krachten beschikbaar gesteld en met toewijding zijn taak vervuld. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Tot leden deri Gezondheidscpmmissie,. gevestigd ln het district Schagen, zijn herbenoemd dö heeren H. G. Th. Mann te Zijpe en A. Wagemaker, geneesheer op Texel. RIJKSHENGSTENKEURINGEN. De rijkshengstenkeuringen van tot dekking be stemde hengsten, zullen dit najaar in de provincie Noordholland gehouden worden: op 18 September te Texel en Terschelling; op 19 September te Schagen en Wierlngen; op 20 September te Hoofddorp. Aangiften moeten minstens drieW eken voor de keuring worden gedaan bij den heer J. J. de Boer te Assendelft GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 25—27 Juli. Geboren: Nicolaas, z. van Nicolaas Beun en Lam- mige Timmerman, Gerhardus Theodorus. z. van Pe trus Raatgers en Catharina de Groen, Ondertrouwd: Hermanus Hendrikus Dubbelman 24 jr.. te Barsingerhorn, en Eüsabeth Klazina Sclirie- ken, 22 jr.. te Zijpe. OUDE NIEDORP. Van de Landstormplich%en, jaarklasse 1903 ls on geschikt verklaard J. Droog. Geschikt II Gróót Niet verschenen waren J. Bairt en C. Groen Van dc jaar- klasse 1902 ongeschikt P. Steur. Geschikt J Bruine- wTouit I\ ff. Jaspers en A Put. Niet verschenep was C. v. Zoouen Een vallen WINKEL. bekende persoonlijkheid is ons ontvallen, ont- op een wijze wel is waar die niemand had

Schager Courant | 1917 | | pagina 5