Mager Cournni. DE BOETE. TWEEDE BLAD. Tweede Kamer. FEUILLETON. Zatcrdaq 28 Juli 1917. 60sie Jaargang No. 6044. Raad van Hoogwoud. Den Haag, 28 Juli 1917, Na vele, vele dag- en avonduren van parlemen tair debat; na een uitspinning van argumenten pro en contra, grooter dan men allicht over eenig ont werp in de annalen der Tweede Kamer zal vinden althans over een ontwerp van zoo urgenten aard en niet rakend de Grondwet des Rijks, heeft heden, Donderdagnainiddag de Regeering de zege behaald. Het ontwerp-Export Centrale is ongerept; de fel- bestreden Export-Bank incluis; is aangenomen weet men reeds met 44 tegen 26 stemmen. Een inderdaad groot, belangrijk succes voor de ministers Treub en Posthuma, die met den premier de gansche E, C.-discussie bijwoonden. De 26 tegenstem mers waren do hoeren Juten, Bomans, Fruytier, Engels, v. d. Molen, Koster, Kolkman, Marchant, De Wyckerslooth, Duynstee, Bongaerts, Van Beresteijó, Duymaer v. Twist, Smeenge, Jansen (M.), Fleskens, Beckers, Van Foreest, Gerretson, Sibinga Muider, Teenstra, Van Wijnbergen, Schimmelpenninck, Pa- tijn en Eerdraans. Voor "t meerendeel dus de Katho lieken. Het gewijzigd amendementVan Bere- ateijn en Marchant was nadat minister Post huma 't ten slotte had ontraden ingetrokken. De soc.-democratische fractie weifelde nog; de heei Schaper maakte zijn stem afhankelijk van de vraag, of dit belang der voedsel-voorziening door de E.-C. niet in het gedrang zou komen. Maar de ministers Treub en Posthuma legden de meest geruststellend klinkende- verklaringen af en vervolgens bleek de S.D.A.P.-fractie die garantie aan te durven. Het amendementrRoodenburg en een déél .der amen dementen van de C. van R. waren door de Regee ring overgenomen. Noch de heer Van Berestyn, noch de heer De Wijckerslooth bleken oVertuigd. Maar de meerderheid der Kan er scheen te begrijpen dat in de huidige tijdsomstandigheden op het kompas der Regeering moet worden gedreven; hoevele en hoe ernstige bezwaren de aangeduide koers ook bij velen ontmoette. Intusschen: alea jacta ést. De teerling is geworpen. De Regeering heeft gezegevierd. En wij zullen in de uitermate-gerekté en afmattende discussiën niet terug, treden; het beste hopend van wat de Export-Cent trale voor den lande zal geven. Een reeks van ontwerpen is daarna npg goedge keurd, o.a. onteigening voor verruiming van het Apel- doornsche Kanaal tusschen Apeldoorn en Hattem, kos ten Verwerking afvalproducten tot veevoeder, en de ontworpen-Limburg (wijziging der artt. 132, 313 en 186 F. en tot'aanvulling der H. Ond-wet) en -Mar chant c.s. (wijziging van art £6 der wet tot regeling van hot L.O., verhooging der miniraa-jaarwedden van de onderwijzers). Ddt laatste na een tamelijk heftig debatje, door mr. Rutgers natuurlijk beheerscht en niet de bekende „motieven". met 48 tegen 6 stemmen. Dat wij morgen, Vrijdag, gereed komen is lang, lang niet zekert. Mr. ANTONIO. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, gehouden op Woensdag 25 Juli 1917. Voorzit ter burgemeester Breebaart. Aanwezig allen. Na opening door den voorzitter, vindt eerst plaats hert onderzoek der geloofsbrieven van de herbenoem de raadsleden, de heeren Koorn en Van Diepen en tot toelating besloten. Daarna lezing en goedkeuring notulen. Voorzitter dóet nu mededeeling, dat de assurantie van gemeentegebouwen, enz., in een heele reeks ver- zekeringsposten is gewijzigd: toren Hoogwoud van f15000 gebracht op f20.000; toren Aartswoud van f 10.000 op f 15000; school Weere van f 8000 op f 12000, onderwijzerswoning Weere van f6000 op f8000, school Kerkelaan van f5000 op f8000, school Lan- gereis van f 6500 op f 10000, meubelen school Lange- reis van f 400 op f 1000, raadhuis van f 10000 op 15000, meubelen scholen: Kerkelaan, Aartswoud, W eere van 3 X f800 f2400, op 3 X f 1000 f3000; lijkwagen van f 400 op f 600, enz. Deze regeling wordt goedge vonden Voorzitter zegt,.dat geassureerd ls bij Maatschap pij Oudkarspel, die te Benningbroek, bij de Mij. te Haarlem en b>i Koning en Boeke. De heer Vijn zag de lijkwagen niet "alleen dAAr Een verhaal alt het hedendaagseh New-York door GOUVERNEUR MORRIS. t Uitgave W. DE HAAN, Utrecht, i. Er werd aan de deur geklopt Het was Scupper die terug kwam. Hij had zijn geliefkoosd pijpje; (expres) achtergelaten, zijn sluwe, bloeddoorlopen kleine oogen overzagen de situatie met één blik, onmiddellijk was zijn hart van wilde jaloezie vervld. „Ik vraag Iedereen wd excuus" zei hij. „Ik wist niet. Ik., e... zou niet geklopt hebben neen ik meen ik., e.. zou juist wel geklopt hebben Wilmot nam langzaam een schrede in de richting van den beroemden beeldhouwer glimlachte, nam het pijpje van het ventje op en gaf ftet hem terug. Ik zag het u juist voor uw vertrek neerleggen" 'zei hif Er ls toch niets anders dat u vergeten' hebtt wei? Mocht er iets zijn dan zou ik u raden niet terug te komen voor dat ik weg ben. Intusschen zult u tijd genoeg hebben u te scheren, een bad te nemen en u presentabel te makan.''" Toen Scupper er zeker van was dal hij geen klappen zou oploopen, ontvluchtte hij met oen luchtige on verschilligheid die hij geenszins voelde. En toen de hoogy spanning voorbij was, barstte Barbare in lachen uit. JSfu was het Wilmot's beurt ora boos te kijken. Hij had gevoeld dat de brute kracht yan zijn diefde Bar ham meer naar zijn wil zette dan teederheid en fijn heid van gevóel ooit hadden gedaan. Maar hij de binnenkomst van den beeldhouwer was de eerlijke maar ruwe oermensch gevlucht, gelijk een ongetemde Wilde voor een gra mop none; en er bleef niet anders over dan een btfcehaafde jonge man die hulpeloos naar woorden zocht Wat Barbare betrof, zi] had Wilmot nooit te voren zoo gezien of die gebroken bevende toon in zijn stem gehoord. De ongetemde mensch in haar was met open annen naai" hem uitgegaan, en zie, de oerkracht die als een toevluchtsrots tn een zee van twijfel stond on die zij omvatten wilde- was slechts een vage schim. °P het oogenblik dat Barbare zich van z\jn over- bewust was, kon het haar geen zier sohelea, jrj Wilmot zijn talenten niet zeer edel had gebruikt; (Bwakhedon in zijn karakter en verleden waren, u ufeenigen uitleg noodig hadden. Jjlaar oat die gedachten op haar aandrongen, gelijk een verzekerd, waar hij standplaats heeft op de dorsch bij Pranger maar ook dAar als hij ergens anders is. 1 oorzuter zal t nazien, om dit punt verder met de Wethouders te regelen. De bestrating in de W eere is nu goedkoop en dege lijk en naar genoegen klaar gekomen. Voor ken nisgeving aangenomen. Voorzitter zegt, dat de heer U. Tijnstra, die we benoemd hebben tot hoofd der school Kerkelaan, be dankt heeft» Daarna wilden B. en W. de voordracht aam uilen met den heer Hooiveld. De schoolopziener had bezwaar en wilde den hoer Krabbendam hoofd der school te Drumpt, gemeente Waddenoien. Goed, toen die op de voordracht Maar die kwam hier met ega, de woning werd niet goedgevondenen Krabbendam yan Drumpt bedankte voor 'n even- tueele benoeming. B. en W. wilden toen genoemden Hooiveld op de voordracht doen en telegrafeerden zulks aan don schoolopziener. Het antwoord was toen, datde schoolopziener verlangde, nieuwe oproeping te doeh. En voor dat feit staan we nu. In tusschen is nog Ingekomen van Ged. Staten een .cir culaire betreffende nieuwe jaarwedderegeling voor onderwijzend personeel. Er wordt daarin gezegd, on der meer, dat het wettelijk minimum thans te 'laag is en de levensstandaard toen lager was O-nn thans ook zelfs ongerekend de huidige buitengewone tijdsomstandigheden. Die minima zijn voor de laagsto levensstandaarden in gemeenten met de laag ste inkomens in Nederland en ze zijn -thans te laag, evenals ook de opklimmingen. Voor een onderwijzer, die een beetje op leeftijd begint te Romen zijn dan juist reeds de uitgaven voor hem en zijn gezin op 't aanzienlijkst en dan heeft hij nog niet te genieten het hoogtepunt van zijn salaris, in de verordening vervat. Er zijn gemeenten, die het gunstiger hebben geregeld, dan de wet wel eischt. Wij zouden aan de Kroon kunnen verzoeken, voor deze Provincie ze kere verhooging te bepalen voor minima-salarissen, doch eerst zullen we eenige regeling aangeven, die hier voor verordening zou zijn toe te passen en wel 6 verhoogingen, elk van f 100 en wel bij 2 jaar, 4, 6, 8, 10 en 13 jaren diensttijd. Aanvangssalaris f 600. Voor bezit hoofdacte minstens f200 en deze onder scheiding te handhaven en niet van wisselvallig aan tal leerlingen afhankelijk te stellen, doch dit'te be palen voor allen die hoofdacts hebben, 't Minimum wordt door ons aangegeven niet hooger dan f 600, al is dit te laag te achten. Maar voor enkele ge meenten zou het bezwaarlijk kunnen blijken te zijn, om hooger te gaan, Tegemoetkoming in huishuur is buiten beschouwing gebleven. Hoofd der scholen zul len hoogere bezoldiging genieten, minimum beloo- ning herhalingsonderwijs is niet voldoende, ial aan werkelijk verhoogd moeten worden.. Als acten eisch, waren bij benoeming in zooverre moet er dan be- looTiing zijn voor bezit van zoodanige Mj benoe ming als eisch gestelde' acten. Als regel diene verder bepaald, dat de gehuwde onderwijzer en de onge huwde, kostwinner zijnde, onder de wapenen zijnde, 75 procent van hunne jaarwedde worde gewaarborgd. Voorts in de bepalingen op te nemen, dat de gehuw de onderwijzeres bij zwangerschap verlof verkrijgt aanvangende tenminste 3 maanden voor hare beval ling kan worden tegemoet gezion en voortdurende tot 2 maanden na de bevalling, om,'als dan door haar de werkzaamheden aan de scjiool eventueel niet her vat zouden kunnen worden .gewoon verlóf voor ziek- te te geven. Verschillende gemeentebesturen heb ben het 10-jarig tijdvak herzien. Sommige bevinden zich in een nieuw 10-jarig tijdvak dat nog niet ver streken is en zijn nog niet verplicht tot herziening, •naar toch achten wij die wenschelijk. In de Tweede K&mer is een wetsvoorstel aangenomen om minima salarissen f 100 te verhoogen. De jaarwedden moe ten voor 1 Januari 1918 geregeld zijn en do gewij zigde bepalingen kunnen in werking treden 1 Jan. 1917. Rijksbijdrage zal worden verhoogd en zullen alzoo voor de gemeenten minder vér strekkende' fi- nancieele gevolgen zijn te constateeren. Voorzitter vindt, we zonden eerst de circulaire kun nen behandelen. Wil de Raad herhaalde oproeping doen? Of eerst nieuwe verordening maken? De heer Vijn: Het wetsontwerp is in de Tweede Kamer, wel r.nngenêmen, ja, maar de Eerste Kamer acht door ontbinding der Tweede KameT al die wet ten ongeldig en die moeten dus eerst weer wórden herzien en aangenomen. En daarbij zal het misschien hetzelfde gaan. Maar dat weten we niet"t Is toch altijd nog de vraag, of die wetten weer zoo worden aangenomen als ze toen zijn aangenomen. Voorzitter vindt, als de heeren daaraan twijfelen, dan maar herhaalde oproeping doen en dan zullen we welweer evenveel succes, hebben als nu. U, tót den heer Vijn, denkt dat die wetten ongeldigzul len zijn? Dus dan kan die zaak buiten beschouwing blijven en nieuwe oproeping gedaan worden op het oude salaris. De heer Kooi: Als we nieuwe oproeping doen, al geven we daarbij hooger salaris aan, als ze toch niet in het huis willen, geeft het niet. Is di6 woning voor het hoofd der school in de Kerkelaan nu zuó erg? De heer Schilder is wel van meening, dat de keu ken wat primitief is. Maar de kamera zijn flink, 't is eigenlijk een lief huis. De heer Vijn: 't Is Ietwat ouderwetsch. Anderen meenen weer, als het salaris maar hoo ger was, dan zou Je zien, dan was het huis wel! goed! Voorzitter zegt het wet eens te zijn met don heer Vijn, dat die zaak'bij de Tweede Kamer wel afge wikkeld moet worden door de Eerste Kamer, doch dat is een vormkwestie en komt wel voor elkaar. De heer Vijn heeft een verslag van eeue raads vergadering te. Berkhout, waar ook regeling jaar wedde plaats vond. Daar werken ze er 18 jaar over, met de periodieke verhoogingen, eer ze tot het hoog ste salaris komen. De heeren gaan verschillende punten na uit het geen in den Raad te Berkhout is besloten. Voorzitter zegt: Dat hebben ze daar besloten. Maar wordt het goedgekeurd? Het is lang niet in overeenstemming met de verordening. De heer Vijn: Maar dan hoefden ze hert niet in den Raad te behandelen. Dan maar liever niet behan delen, want dan wordt het toch heelemaal auto matisch. Of zoo op het oude salaris^gaan, óf zooals Ged. Staten daar zooeven hebben aangegeven, een tusschenweg is er niet v' Voorzitter: De heeren begrijpen wel, tegen die circulaire wordt wel opgekomen. De heer Vijn: Ged. Staten willen hebben dat we er 13 jaar over werken met de verhoogingen en Berkhout werkt er *18 jaar over. De heer Koorn vindt de aanvangssalarissen toch laag nu Voorzitter doet rondvraag of de Raad kan goedvin den, niet volgens de oude salarisverordening op roeping te doen? Algemeen goedgevonden om het niet volgens de bestaande salarisverordening te doen. Voorzitter: Ofls aanvangssalaris voor de onderwij zeressen is in de bestaande regeling f600. De heer Kooi: En voor de hoofden? Is dat niet f950? Voorzitter: Ja, voor hoofden aanvangssalaris f950. En in ontwerp voor nieuwe regeling heb ik hier het volgende: 0 tot 4 dienstjaren hoofd f 1100, 4 en meer tot 6 dienstjaren f 1200, 6 en meer tot 8 dienst jaren f 1300, 8 en meer tot 10 dienstjaren f 1400, 10 en meer tot 13 dienstjaren f1500, 13 en meer. dienstja ren f1600. Voorzitter zegt: in Berkhout probeeren ze het met 18 jaar. De heer Hartog: Ik vind dat ze het eindsalaris een beetje eerder moeten hebben, als hunne huishoudens hl zwaar worden. De heer Vijn :Ja, maar ze moeten niet studeeren, die kinderen. De h->er Hartog: Hun huishouden is dan toch even goed af zwaar soms. De heer Vijn: Ja ,maar er zijn anderen genoeg die het ook zwaar hebben met het huishouden. En de verhooging voor onderwijzeressen vind ik merke lijk te hoog. Voor die haar hoofdacte heeft, wordt wel f200 meer aangegeven. Maar ate ze het toch niet goedkeuren, als wij anders gaan,Man aangegeven w ordt, dan behpeven wij er niet over te discussieeren Dat is dan niet noodig. Voorzitter: Maar we moeten toch oproeping doen coor sollicitanten. Dat moet niet vergeten worden. Als we oproeping doen, dan het salaris naar nieu we regeling ingaan 1918, of 't moet vanaf 1 Januari 1917 ingaan ?DaJ zullen we zien. De heer Vijn: Maar als u, tot voorzitter, er vast van overtuigd is, dat we moeten handhaven, wat in de circulaire staat, dan behoeven we toch niet te discussieeren De heer Hartog: Als we dan in plaats van 13 Ja ren een$ 15 jaren bepaalden?. De heer Schilder: Dan kunnen we wel met den heer Vijn meegaan ook en 18 jaren stellen, evenals Berkhout. Voorzitter: Wij hobben hier er geen schade van.- Van Ree bijv. heeft al lang 't maximum, of hert 13 jaren of 18 jaren zou zijn. De heer Vijn: Wel ben ik er voor om de aanvangs salarissen te verhoogen. De heer Schilder: Ik denk dat we den verkeerden weg op gaan, we moeten nieuwe oproeping doen. 'De heer Vijn: Als de Raad te Berkhout dacht dat het niet ging, zooals ze het deden, dan zouden zo het daar toch ook niet gedaan hebben. De heer Schilder: Maar wij hoeven niet zooals Berkhout. Voorzitter: Te Bovenkarspel heeft 4° Raad het aangenomen overeenkomstig de circulaire van Go- deputeerden De heer Schilder: Ik vind het ook maar het se cuurste om de regeling als Ged. Staten aangeven, aan te nemen. Vooreerst ben je dan zeker dat je verordening wordt goedgekeurd, wat toch ook ge- we nscht is. Voorzitter: De meeste onderwijzers doen er meer dan twee jaar over om hoofdacte te krijgen, 'n On derwijzer met hoofdacte heeft minstens 2 dienstja ren. Bij minder dan 2 dienstjaren hebben ze de hoofd acte niet. Daarom kan de eerste regel veilig aange ven: met minder dan 4 dienstjaren enz. De heer Schilder: Als we nu niet een nieuwe op roeping moesten doen, dan zou ik zeggen: laten we het probeeren om anders te gaan dan Ged. Staten aangeven, als we-anders willen. Maar nu we wel op roeping hebben te doen nu vind ik beter dat we volgens de circulaire onze bepalingen voor salaris» vlucht vogels een boom bestormt was zij blij ont snapt te zijn aan een toestand, aie haar redt bijna had overstemd en haar gezond verstand schier had doen verzinken »n de zalJgiiei-1 van overgave Wilmot kén geen woorden vinden. Het was niet een vlaag van passie, die over hem was heengegaan, maar een storm. Hij was physiek moe alsof hij lang om het hardst had .geroeid Hij wenschtr niet meer de meester te zijn. Hij zou duizend keer liever zijn heet voorhoofd tegen Barbara's koele hand hebben gevleid en stil |n slaap zijn gevallen als een klein kind, dat bij moeder"* schoot terug komt na te lang in de heete zon te hebben gespeeld. Eindelijk sprak hij: .Het leven is vervelend Barbs; vindt jij niet? Zou eerlijk gezegd gelukkiger zijn als ik verdween en o tooit meer jilaagde? Nu en dan voed ik alsof ik dat doen moest." Zy schudde het hoofd. „Als je van menschen houdt, zei ze, ,,hou je van ze met al hun fouten. Ik hang op allerlei manieren van je af. Je bent de oudste en beste vriend dien ik heb. Als iii verdween ging ik stil in 'een hoekje liggen sterven. Maar nu dat we toch over persoonlijkheden spreken moét ik je even zeggen dat je je daar net vergeten hebt* Nu ik zal je maar vergeven, maar het moet nooit weer gebeuren I" Hij boog zijn hoofd nederig. „Ik zal maar weer beginnen met lankmoedigheid en zachtheid," zei (hij. ,.en het daar weer mee probeeren." „Weet je wat ik wou, antwoordde zij, „dat je van voren af aan wilde beginnen, dat je ophield met dobberen en een vaste haven binnen liep." >.Dat wil Wc", zei hij, „op. conditie...' „Neen neenviel ze haastig in, „geen condities. Ik voel me niet in staat condities te maken. Ik be grijp mezelve niet Ik vertrouw mezelve niet. Ik wil me niet aan jou of aan iemand anders binden tot dat ik zeker van mezelf beu. Het zou beusch zoo leuk niet zijn als ik jou trouwde en daarna uitvond dat ik eigenlijk een tin dei liefhad. Zoo ben ik nu eenmaal, vgoist onstandvastig, kwalijk nemend, en ik schaam me ovèr mezelve. Ik zou zoo niet over me zelf spreken als jij die dingen niet net zoo goed wist als ik. "t Is mij een raadsel waarom ie nog stoech van me houdt Ik ben niets waard en ik geef ar niet eens genoeg om, om er ooit over te huilen. lx heb al zoo dikwijls gedacht dat ik verliefd was, ook wei eens op jou. Wat doet het er alles toe? De «enige duigen waar ik ooit trouw aan ben geweest zajn de naaister, dansen en aan het hetgene dat ik in oogen- blikken van grootste eigenliefde mijn kunst belief te noemen." „Barbs," zet hij, .je bent een kinderachtig -schep seltje en ik hou van je met mijn heele hart en aeL Dat is één ding. Vergeet het niet Als het noodig is. neem je pen en inkt en noteer hel Ik zal nog een beetje geiduld probeeren en dan geef ik je mijn zegen, helpt dat alles met dan zal ik ons huwelijk tot stand brengen door root" Beiden lachten, het meisje met groote lieftalligheid Daarop zei ze: Als jij en ik ooit trouwen dan zal het plotseling zijn" Haar oogen flikkerden ondeugend en zij voegde er aan toe: „Want er zijn oógenblikken „Dankje", zei hij ernstig, en toen'met een soort ridderlijkheid vol droef verlangen: „Gunt liefste mij een kus die mfj geluk zal brengen? Zij keerde hem haar wang toe, moedig en openhar tig als een kind, en even beroerden zijn lippen haar zacht Ver weg in het oerwoud kreunde de holbewoner; sloot de oogen en wendde zich met het gezicht naar de wand. De medicijnmannen kwamen; onderzoch ten hem en zeiden dat hij stervende was aan een nieu we ziekte Zij keken heef wijs en noemden de ziektei „roofzuchtige inanitie." Maar toen het oerineisje urenlang geloopen had, heild zij stil in een bloeiende valei; keek om, luister de; zag niets; hoorde geen geluid van voeten die vervolgden en noemde zichzefve oen dwaas en een zottin om zoo hard geloopen te hebban. Zij wilde uitleggen dat het haar bedoeling niet was geweest weg te loopen, dat meisjes nooit echt meenen wat ze zeg gen en dat de holbewoner maar gauw genezen moest van zijn ziekte en weer notitie van haar nemen moest. „Kom," zei Barbara na een lang stilzwegen, „la ten wij een taxi opvangen, kan Ik je ergens afzetten? Ik kan je niet op de lunch vragen want er komen zeven meisjes en daarna komt V ie tor Polideon om ons de turkey trot te leeren" Ik zou voor geen zeven duivels bang ?yn", pleit te Wilmot, „als jij er bij was." „Er zijn er maar twee onder en dat zijn nog maar 'heel kleine duiveltjes, maar ik wil niet hebben: dat je komt, want je zou veel te veel plezier hebben." Toen werd ze wat toegevender: „Kom maar later zoo tegen drieën; en leer mij dan de turkey-trot. Jij kent het beter dan Polideon En ik vind het af schuwelijk als hjj mij aanraakt" „Dat is tenminste iets," riep hfj triomphantelük uit „Wat is iets?" „Dat je het niet afschuwelijk vindt als ik je aan raak." - Zfj lachte, trommelde een ragtime op zijn schouder, floot en danste de eerste passen van de turkey-trot HOOFDSTUK VL I l. Vroeg ia den ochtendstond van pen gpddelfjkeia Mei maken. Wat geeft hef als we al verordeningen maken en die wordt niet goedgekeurd? Het wordt, vind ik, ook 'jjd, dat we een schoolmeester krijgen aan de school Ker kelaan. En als we nu de financiën van de gemeente aanmerkelijk benadeelden, als we hef inrichten, zooais de circulaire aangeeft, maar dat is niet zoo. Ik zou wel willen zooals de circulaire. De heer Vijn: Als de tijd anders wordt worden de salarissen dan weer gewijzigd? 't Wordt betaald door menschen, die er hard voor moeten werken. Voorzitter: Wij verkoeren wel in Óugunstige conditie met zoo'n viertal scholen. Hadden we aan 6én school genoeg, dan wafc hel heel wat anders. Dan was 't zoo erg niet Spreker vindt intusschen: hoe beter onderwijs krachten we krijgen, hoe gunstiger omstandigheid dat voor ons is. De heer VijnMaar (t is altijd een open vraag, wat 't beste is. 't Is toch altijd loterijen of 't de goeie is die je benoemt, Dat weet u tot voorz. net zoo goed ais ik. Voorz.Zeker, al geef je f 3000. kun je nog wel 'n prul krijgen. Maar er zijn bij aanzienlijker salaris toch altijd meer sollicit&tiën te verwachten en dan is ook de kans, om 'n goeie te krijgen, toch grooter. We moesten Eu tot resultaten kunneri komen. Wensehen de hoeren op hetgeen de circulaire aangeeft in te gaan? 1 De heer Hartog: Is 't zoo'n groot verschil voor de gemeente? - Voorz.: De bijdrage door het rijk zal worden ver hoogd, wordt in uitzicht gesteld Als het rijk zijn bijdrage niet verhoogde zou het erg veel kosten. Dat zou honderden, zelfs duizenden zijn! De heer Vijn: Ze zijn aan het rijk niet zoo scheutig! Voorzitter en de heer Schilder bestrijden deze mee ning van den heer -Vijn De heer Vijn vindt; We mogen niet eens op de voordracht zetten wie we willen En Ged Staten zeg gen: Zóó moet je doen met je salarisregeling En de schoolopziener gaat zeggen: pié moet je op je voor dracht zetten Je mag daar niet zelf op plaatsen, wie je wilt De heer Schilder: Vijn wil zeggen: De bevoegdheid van den raad strekt zich nog niet ver genoeg uit.. De heer Vijn: Maar ik ben nog lang geen anarchist, hoor. 't Is anders nogal wat en ik wil het feit toch constateeren. Voorz.: Maar ,'t geeft niet of er al tegengesputterd; wordt Voorz. brengt nu in rondvraag of men is voor de nieuwe regeling volgens de circulaire. Voor: Koorn, Schilder, Hartog en Vel Voor regeling hls Berkhout (dus tegen regeling volgens circulaire Ged St.) de heeren Van Diepen, Vijn en Kooi Met 4 stemmen voor en 3 tegen wordt dus aangenomen de regeling aan te gaan zooals de circulaire dat voor schrijft Het hoogste salaris H. d School, zal dus zijn na 13 dienstj f 1600 s jaara. De heer Vijn: We nemen nu de circulaire over, zooals die daar ligt Voorz.Maar geeft u dati aan hoe we moeten doen. De heer Vijn: Er staat genoeg in. Voorz.Er moet toch redactie zijn. Ik heb wei 'in ontwerp gemaakt aan de hand van de circulaire. Voor Hoofden van Kerkelaan, Weere en Aartswoud: 04 dienstj. f 1100 4—6 di< nstj. f 1200. 68 dienstj f 1300, 8-10 dienstj, f M00. 10-13 d« nstj. f 150Ó 13 en meer f 1600. Vergoeding voor huishuur f 250, voor acte Fransch, Duitsch. Engelsch of wiskunde, voor elke acte f 50. Acte landb. f 100, acte tuinb f 100.—. I Voorzitter: Maar kan de raad misschien goedvin den, het verder aan B. en Wi over te laten Eenigen vinden dat goed De neer Vijn zegt daar niet voor te zijn. 't Is beter dat de heele raad, die er ook verantwoorde- 1 jk voor is, het doet Goedgevonden. Voorzitter geeft nog eens aan de Hoofden o—4 ienstj. f 1100, enz., zooals zooeven reeds aangegeven. 1 "ie regeling voor de Hoofden vraagt Voorz. het oor- ecl der heeren over. De neer Kooi: 't Scheelt zooveel niet De heer Vijn vindt 't ook goed, het moet toch dd kosten. Voorz.: Dan H. d Sch. acte Fr., Duitsch en Eng„ n Wiskunde elke acte f 50. Van Ree: Landbouw-acte f 100. Mede goedgevonden Voor elke onderwijzerfes) in bezit der Hoofdacte: (—4 dj. f 900, 4-6 dj. f 1000. 6-8 d.j. f llOOj 1-10 dj. f 1200, 10-1'S dj. f 1300. 13 en meer .j. f 1400 Onderwijzeres) die H. d Sch bijstaan, zonder be zit Hoofdacte: 0-<2 dj. f 600, 2—1 dj f 700. 4-6 dj. f 800 6-8 dj. f 900, 8-10 Ai 1 1000, 10-13 dj. f J000, 13 en meer dj. f 1200. Tijdelijke betrek kingen tellen hier ook iii mee voor diensttijd Voor Hoofd der school nog vrije woning met zóó mogelijk tuin (vergoeding won. huur f 250 p. jaar). Onderwijztrs van bijstand gehuwd of ais weduw naar met inwonende kinderen tegemoetkoming in huis huur ad f 100 per jaar. Aansprak, n op verhooging na le dag der maand zijn intrefiwic met het begin Ier daaropvolgende maand Bij ziekte de eerste 6 la nden vol salaris Daaropvolgende 6 maanden wordt ot hoogstens de helft ingehouden van het loon, wat lan plaatsverv. wordt uitgekeerd Bij langere ziekte- lag traden er juist op hetzelfde ^ogenblik twee men- ichen, die zeer verschillend van gedaante en karak en- waren, uit twee huizen, die met minder van el- cander verschilden dan de menschen het deden De ■vijze, waarop zij zich in beweging zetten en in ei landers richting liepen was zeker ook niet minder verschillend dan de menschen de huizen het onderling waren. Het huls, waaruit de. eene persoon trad, was van vlekkeloos wit marmer en stond op het mooie hoek punt, dat door de Zestig en zooveelste straat en Fifth \venue gevormd wordt, met het uitzicht op heer- ijke paarse .en witte seringen en andere bloeiende voorjaarsstruiken van Central Park. D< andere persoon kwam uit een donker huls, dat op Hen hoek van een smalle straat in de schaduw van de Brooklijn Brug stond, waarvan de deur, die een dwars opschrift van vuile gouden letters droog, ge durig bij het open en dicht maken de bei vreeselijk deea rinkinken De eerste persoon schreed voort met de lange, goed gebalanceerde stappen, die eigen zijn aan jeugd en onafhankelijkheid. Van don tweeden per soon kan men In 't geheel niet van stappen gewagen. De eerste persoon glimlachte bij het ontmoeten van oen politieagent en zei vriendelijk„Goeden morgen, Kelly." De tweede, die eveneens een ambtenaar van de openbare orde ontmoette, keek met een blik vol haat naar boven en zei: „Doe het nog eens, en ik maak je kapot I" De eerste persoon trad uit het pa leis van de bovenstad als een fee uk een grot; de tweede kroop uit het kraaiennest van de benedenstad als het een of ander voorhistorische monster uit zijn hol. Op een afstand had men hem kunnen houden voor oen eiectricien of voor oen werkman van de riolen, >prijzende uit een dier ronde openingen, die op de trottoirs toegang verieeneu lot cfe onderaardsche or ganen der groote steden Maar nader komende be merkte men dat hij maar een halve man was, die op zes duim hooge stompeil stond, de overblijfsels van hetgeen eens beenen warea geweest Doch de natuur - had voor de rest van het lichaafn het uiterste gedaan wat in haar macht stond. Hh had de nek, de armen het bovenlichaam van een Hercules. Het leek alsoi het zwaargebouwde, gespierde lijf dc naden van de zwarte, kale. glimmende, akelig bevlekte jas hier en daar van elkaar zou doen borsten Maar <dat die ren- zenspiereu tot geen beter doel konden worden gebruikt dan tot het fcindclooze draaien van een buitengewoon klein en o nmelodisch straatorgel, zou bil dei, waar nemer twijfel hebben kunnen opwekken ean de wijs heid en waakzaamheid van de goh ieiijke voorzKnngji"it'A, die voorzienigheid, die zooveel gemakkelijker te ver staan en op te vertrouwen is voor de gezonden en

Schager Courant | 1917 | | pagina 9