De heer Minnes: Wij kunnen toch wel een tijde- 1 ijken bekomen of om een marinedokter verzoeken. Do heer Kuut: Hoe lang blijft Dr. de Goeje nog? De heer Dr. de Goeje: Vandaag is het de laatste dag, ik blijf nog wel een 12 dagen doch heb dan ander werk. Voorzitter:'Dr. de Goeje heeft morgen geen enkele verplichting meer en de Raad moet wel begrijpen dat, wanneer niet op hot voorstel van B. en W. wordt fngegaan, B. en W. alle verantwoordelijkheid van zich afschuiven wanneer wij zonder dokter zitten. Wij willen daar later geen verwijt over hooren, je weet niet wat er broeit en wat er gedaan wordt om je schaakmat te zetten. Ik kan er voor zorgen dat wij morgen een dokter hebben, ik heb een telegram en brief hierover en wanneer wij telcgrafeeren, komt hij onmiddellijk. Do heer Minnes: Wie .is die dokter? Voorzitter: Dat zullen wij straks wel vertellen, eerst komt ons voorstel. De heer Poel:*U is met d'ie mededeeling nogal ge heimzinnig. De heer Bosker: Dat wordt je wel geleerd. Voorzitter: Zoodra ons voorstel valt, is er geen reden om den naam van dien dokter te noemen* die zich hier beschikbaar stelt. Er is niets voor om dien man hier in het zonnetje te zetten. De heer Minnes: Dit is zekeren dwang om op het voorstel van B. en W .in te gaan, en kost de ge meente f 1000. Voorzitter: Alleen en zoolang als hier twee dok ters mochten zijn, dat is uitdrukkelijk getelegrafeerd. Kom ter hier maar éen, dan wordt die f 1000 piet lxv taald en is het salaris f300. De heer Minnes: Dan is de Raad verplicht tot be noeming over te gaan, zonder te weten wie het is. De heer De Vries merkt op, dat dat niet in hen voorstel ligt opgesloten, al staat de Raad die f1000 toe, moet nog gestemd worden over een dokter. Voorzitter: We hebben hem getelegrafeerd dat ei vandaag een spoedeischende vergadering was en als hij benoemd werd het salaris verhoogd, werd in dien en zoolang hier een tweede dokter is. en ont vingen daarop antwoord: da.t wanneer ik benoemd word, kom ik onmiddellijk. Dr. de Goeje: Is dit eene tijdelijke benoeming? Voorzitter: Neen, een definitieve? Dr. de Goeje: Zonder eenige toelichting, zonder eenige informatie, precies de reden waarom Asjes verworpen wordt.. De heer Poel: Die dokter uit Oosterhesselen zal wel willen komen. Voorzitter: Als die ook bang is voor concurrentie, zal die ook wel niet komen. Dr. de Goeje: U weet toch niet of er concurren tie komt. (Algemeene niet te volgen discussiën.) De heer Poel merkt op, dat wij hier toch niet zitten om concurrentie te weren. De heer D. Koorrf: Neen, dat gaat ons niets aan, wij hebben als particulier ook concurrentie. Na nog verschillende besprekingen merkt Dr. de Goeje op: Ik heb een en ander gehooid, maar ben niet overtuigd, dat thans de goede weg wordt in geslagen. Wanneer B. en W. op deze vVijze candida- ten oproepen, zal dit een werkelijk goede medicus afschrikken, ieder zal denken: daar zit een luchtje aan. Ik wil ook nog niet zeggen, dat de Maatsch. tot bevordering der Geneeskunde daarmede genoe gen neemt en men zal raden daarop niet in te gaan. Qe vrije vestiging moet gehandhaafd blij ven. Wat B. en W. voorstellen is daarmede in strijd. De burgemeester spreekt van bijtijds tegenmaatrege len nemen. Wanneer u meent dat hier voor beiden geen brood is, moet u beiden handhaven en beiden eene verhoogde subsidie geven, maar niet aan een. liet ligt niet op den weg van de gemeente een be paald persoon voor te trekken. Wat heeft men op dien anderen te zeggen. Het is zoo geen kwestie van zakelijken aard, maarvan persoonlijken aard. Ik ineen daarom dat u voorstel niet goed. is. Wanneer hier morgen de zittende dokter dood ging, zou het Rijk direct een officier van gezondheid met apotheek en instrumenten gezonden hebben .Dit is op Urk ook gebeurd, de daar wonende dokter overleed aan besmettelijke ziekte ,er wilde zich toen niemand ves tigen en is er toen geruimen tijd een Rijksdokter geweest, tot het Rijk f3000 subsidie gaf en zich toen er een heeft gevestigd. De beste weg lijkt mij, dat oorzitter de bemiddeling van den Commissaris had ingeroepen om hier in de vacature Ie voorzon en dan van voren af oproeping te doen Maar om wat 11. en W. willen nu af te dw ingen, lijkt mij niet goed. In deze vergadering reeds iemand, te benoe men, wiens naam wij straks wel eens zullen hooren. Nu wordt feitelijk elk ander sollicitant bmtengeslo- ten in deze vergadering en de meneer die de nnr- gemeester opgevischt heeft, moet worden aanvaaid. Voorz.Zoolang als u hier is, heb ik uil uwe handelingen den indruk gekregen, dal u liet uk-I w'en- schel ijk acht, dat openbare posten door ecu iv ringer worden betrokken. U protegeert die nicne< i As jes slerk en is u zeker ten dien opzichte van meen mg veranderd. Dr. de Goeje; Ik wil Asjes gelijke rechten 1 >ek nnen als ieder ander, ik weet niets van Asjes, vind ook dat hij zich wonderlijk in deze gedragen heeft. Het stuit mij echter tegen de borst dat geven van ongelijke kansen. Wat u zegt omtrent mijne meening over vreemdelingen is ook zoo. Als ik in de plaats van Asjes was, zou ik mij nicl gaarne in mijne eigen plaats vestigen. Ik heb het ook nooit wwischelijk gevonden oen Wieringer Burgemeester te hebben, een Wier in; r Secretaris en zooals thans een gedeeltelijk Wieringer politie. Daar ondervindt merj dagelijks onaangenaam heden van, hoewel ik geloof dat dit met een dokter «Set riteiten. er minder aan «fbel dan met meer wetgevende aulo- De heer Minnes: Zou I)r. de Goeje niet bereid we zen een of twee weken te blijven en dat wij dan opnieuw sollicitanten opriepen. Voorz.: Ik verwacht van gewone sollicitanten geen succes, wij zitten weer mei dat huis, daar willen ze hel mee drukken, daarmede moet elk dokter geweerd worden. Wij hadden eerst (i sollicitanten hiervan hebben zich er 5 teruggetrokken. Wanneer meneer Asjes be hoorlijk gesolliciloerd had en zich behoorlijk bij B. en W. en bij dc raadsleden gepresenteerd had, was er over te praten geweest. Na nog enkele besprekingen wordl tol stemming over gegaan over hel voorstel van B. en W. om het salaris met f 1000 te verhoogen, wat wordl aangenomen met 5 voor en -1 tegen. Hierna <|eelt voorz. mede, dat de sollicitant bereid om direct te komen is Dr. Piil van Leiden. Voorz. lcesl de gevocr«le correspondentie voor, waaruit blijkt dat hij bereid is onmiddellijk te komen en wel zal zien eigens onderdak (e bekomen en Burgemeester verzoek! zijne eventueele benoeming direct zoo dit noodig is, in verschillende bladen met groot.n druk bekend te maken. Dr. de Goeje: Zullen wij niet in comité gaan om inlichtingen te hooren. Voorz.Hebt u informaties ingewonnen? l)r. de Goeje: Neen, die verwacht ik van B. en \Y. te hooren. Voorz. Wij hebben niet geinforineefd, want Pijl heeft zich eerst teruggetrokken, ik heli toen échter 8 of 9 raadsleden gesproken en was de algemeene opmer king, jammer dat Pijl zich teruggetrokken heeft, dat wta jjpnze man geweest. Hij heeft toen algemeen eene gunstigen indruk gemaakt. Verder weet ik niets hier omtrent. De benoeming voor doodschouw en vacina- lie, merkt voorz. op, meent hij Ae behooren 1ot d bevoegdheid van B. en NV. De lieer PoelVindt u het zonder informatie niet tamelijk oppervlakkig. Voorz.Laat de raad aan B. en W. opdragen direct een onderzoek in te stellen, ik zou desnoods Dersoon- lijk naar Leiden willen gaan en de raad zou verder dc beslissing aan 'B. en \V. kunnen, overlaten. Dr. di- Goeje vraagt of deze zaak eerst niet niet ge sloten 'deuren kan worden behandeld. Voorzitter vraagt, of er heeren zijn die dit voorstel ondersteunen. De. heer Kuut merkt op, dat als je informaties in wint die toch in den regel goed /ju en dit dus nicis eeeft. Dr. de Goeje merkl op, dat hij meent, wel iels te kannen mededeelen, hij ziet die echter liever niet in de courant. Voorz vraagt nog of Dr. de Goeje beloven wil 8 «lagen de practijk waar te nemen, terwijl B. en dan onderwijl kunnen informeeren. Dr. de Goeje wil dit niet beloven. Hierna gaat de raad in comité over en \0brdt nu heropening dr. Pijl van Leiden n*et algemeene slem- men benoemd.

Schager Courant | 1917 | | pagina 12