Scliager Courant. Raad Wieringerwaard. Zaterdag 8 December 1917. 60ste Jaargang No. 6120. Vergadering van den Raad op Vrijdagmiddag ten 2 ure onder leiding van Burgemeester Haringhuizen. Aan wezig alle leden. Na eerst een half uur in comité te hebban vergaderd wordt de vergadering door den voor zitter geopend als volgt: Mijne Heeren. Ik open de vergadering, het is de eerste die ik zal leiden, ik doe t met don wensch dat er nu, en in de volgende ver gaderingen steeds een goede toon zal heerschen en dat we zullen streven om de belangen der gemeente zoo goed mogelijk te behartigen. Voorzitter deelt mede, dat er van den heer Koster een schrijven is ontvangen met de mededeeling dat hij in verband met zijn bedanken als lid van den Raad geen vergadering meer zal bijwonen. Hierna worden de fnotulen ider 2 laatste vergaderingen voorgelezen. Die der eerste vergadering (31 October) duurde 35 mi nuten, wel "een bewijs, dat ze zeer uitgebreid waren. De heer Sijbrands zegt, na afloop, dat er een klein abuis is ingeslopen, hij heeft n.1. voorgesteld de pe troleum beschikbaar te stellen voor f 0.25 cent, ter wijl uit de notulen blijkt van 25 cent toeslag te ver- lemen. Na deze kleine opmerking worden ze, evenals de notulen der vergadering van 8 Nov. goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt voorz. mede, dat in verband met het voorstel van den heer Sijbrands B. en W overleg hebben gepleegd met armvoogden. Deze hadden 'er ook reeds zelf aan gedacht toeslag te verleenen, doöh omreden er toch al f 5100 subsidie is aangevraagd, was men er niet toe overgegaan. Toch was men overeen gekomen gedurende 't tijdvak 15 Nov.1 April aan de bedeelden (uitgezonderd en kelen) 25 cent toeslag voor petroleum en 50 cent voor brandstoffen te geven. De kosten hiervoor zijn geraamd op f 180, waarvoor waarschijnlijk wel een extra subsidie aanvraag zal inkomen. Van den Minister van Landbouw is een schrijven in gekomen houdende mededeeling dat Z.Exc. niet kan instemmen met het bekende adres der gemeente Soest waarmede ook de Raad alhier adhaesie had betuigd. Van de S.D.A.P. wordt een adres voorgelezen, waar bij deze verzoeken om financieel en steun bij het koo- pen van petroleum. B. en W. meenen, dat het te bezwaarlijk zal zijn. De heer A. Visser meelnt, uit 't adres te hebben op gemerkt, dat alleen wordt gevraagd voor hen. die 't noodig hebben, waarop door voorzitter wordt toege licht, dat er 54 gezinnen zijn. die niet worden aan geslagen, 't zou dan toch nog een uitgave vorderen van f 112. B. en W. vinden dit te ingrijpend, temeer omdat er bij de begrooting niet op gerekend is. Over eenkomstig advies B. en W. wordt afwijzend beschikt. v'De heet" Sijbrands komt nog even terug op het zoo even gesprokene, waaruit bleek, dat enkele bedeelden zijn uitgesloten van de toeslag op petroleum en brand stoffen en had liever gezien dat armvoogden geen uitzondering hadden gemaakt en dat alle bedeelden in dezelfde conditiën waren geweest. Voorzitter geeft eenige toelichting waarom dit is ge schied. Wordt medegedeeld dat door B. en W. de heer D. Sleutel is aangewezen als correspondent voor de Ar beidsbemiddeling te Amsterdam. Voorzitter vraagt hier omtrent goedkeuring van den Raad. Allen voor. Van den Veldwachter Boekei is een verzoek inge komen om hoogere vergoeding voor het schoonhouden der Secretarie en Raadzaal. Gevraagd wordt om de belooning van f 30 per jaar te brengen op f 60 en voor 't aanplakken f 10 inplaats van f 3, alles te doen ingaan 1 Januari 1917. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de eerste post te verhoogen tot f 50 en de tweede, zoolang 't -aanplakken nogal druk is, te verhoogen tot f 10. in te gaan "1 Januari 1918. Dan is van Ged. Staten de gemeenterekening goed gekeurd terug ontvangen. Van de distributiecommissie te Schagen is de slot- rekening ingekomen der administratieve kosten. Het aandeel dat onze gemeente daarvan zal hebben te be talen is f 1133, of te wel 1 cent per inwoner. Ten slotte is nog ontvangen een schrijven van slager Hoogland inzake de levering van ijs. Adressant heeft een aceoord met de 'gemeente aangegaan om voor t 30 per jaar zoo noodig, ijs te zullen leveren aan de in gezetenen. Door de veel hoogere prijzen van ijs, vracht, enz ,yor(it "nu een bedrag genoemd ad. f 75. Na een tamelijk breedvoerige discussie wordt besloten, dat B. en W. met Hoogland zullen spreken en te trachten tot overeenstemming te komen. Alsnu is aan de orde benoeming" gemeente-ont vanger, waarover eerst in comié was vergaderd. Reeds tweemaal' waren B. en W. niet tot over eenstemming kunnen komen wie zij op de aanbe veling zouden plaatsen, zoodat nu eerst met den Raad hierover moest worden beraadslaagd. Er wa ren i sollicitanten, n.1. de heeren C. R. Blaauboer, D. Sleutel Dz., W. Peereboom, allen alhier en J. Zeeman, te Zijpe, ambtenaar ter secretarie alhier. Op de aanbeveling kwamen nu voor, alfabetisch, de heeren D. Sleutel Dz. en J. Zeeman. Ie stemming D. Sleutel 2, J. Zeeman 2, W. Peereboom 1 stem, 1 blanco; 2e stemming D. Sleutel 2, J. Zeeman 3, 1 blanco', zoodat de heer J. Zeeman, wonende 'te 't Zand, is gekozen tot gemeente-ontvanger te Wie ringerwaard. Voorzitter wil hopen, dat de keuze zal blijken een goede te zijn geweest. Een voorstel van B. en W. om aan den doodgra ver J. Mosk voortaan een loon uit te betalen voor 3-diep f3.75, 2-diep f3.en 1-diep f2.25, wordt met algemeen® stemmen goedgevonden. Dit geeft den betrokkene' een verhooging van 50 pet. Bij de rondvraag zegt de heer Visser, dat hem is medegedeeld, dat onze dokter al eens te kennen heeft gegeven, wanneer zijn praktijk niet beter wordt, er over denkt weer van hier weg te gaan. Dit behoort nu wel niet rechtstreeks tót deze ver gadering, doch de heer Visser had toch gemeend dit hier te moeten mededeelen. De heer C. A. Waiboer vindt het zeer goed dat dit hier wordt besproken. Het is voor onzen dokter beroerd, wanneer hij ziet dat hier een vreemden dokter komt, doch hiertegen kunnen de gemeente naren veel toe bijdragen. De ingezetenen moeten wel inzien, dat het er voor Wieringerwaard erg slecht uitziet, wanneer de dokter om deze redenen zou moeten vertrekken. Het zou mij goed voorko men, dat van gemeentewege de ingezetenen op het hart werd gedrukt in voorkomende gevallen geen dokter van buiten te laten komen. De heer Sleutel kan zich met de woorden van den heer Waiboer best vereenigen en vraagt of het niet bekend gemaakt kan worden hoe de handelwijze Van (den tvorigen dokter is |geweest inzake h,et fonds; hij maakt het voor onze gemeente zeer be roerd. De heer Waiboer zegt ook niet te weten, nu Dr. Oudendal weer voor goed thuis is of Dr. Schmidt nu feitelijk hier nog wel mag komen. De heer Sijbrands vraagt of het niet goed zou zijn eene oproeping te doen in de courant ter opwek king. De heer Waiboer zou het voorloopig hierbij laten, deze besprekingen komen nu toch door middel van de pers in de courant. Voorzitter zegt verschillende gegevens te hebben gehoord en kan zich, wel vereenigen met veel wat de 'heer Waiboer heeft gezegd. We moeten echter niet vergeten dat vrije artsenkeuze moet blijven bestaan, Ik kan me voorstellen, dat zij, waar hij voorheen goed beviel, hem gaarne willen behouden. Ik geloof toch dat we ook die menschen moeten aanraden over te gaan naar Dr. Schröder. Dr. Ou dendal had evengoed veel verder kunnen gaan dan 't Zand en dan hadden ze toch ook bij Dr. Schröder moeten komen. Het zou voor de gemeente een ramp zijn, wanneer we hier eens zonder dok ter zouden zitten. Ook kunnen we nog wel zeggen, dat de getuigschriften uit de vorige standplaats en ook uit Akersloot, zeer gunstig waren en onze dokter aldaar zeer op prijs werd gesteld. Waar de menschen hem nu nog niet bennen, zou het hoogst onverantwoord zijn hem niet te nemen als genees heer. De heer Sleutel brengt nog ter sprake, nu het niet altijd verplichtend is met licht te rijden, om d:e ramen der huizen zoodanig af te sluiten, dei het licht niet over den weg schijnt, daar dit voor paarden wel eens gevaarlijk is. Voorzitter belooft zijn aandacht hieraan te zul len schenken. Hierna gaat de Raad nogmaals in comité, ter behandeling reclames hoofdelijken omslag en de vaststelling suppletoire kohieren hoofdelijken om slag en hondenbelasting.

Schager Courant | 1917 | | pagina 15