j STUURMAN, Kapper-Haarwerker NATIONAAL GRONDBEZIT" Firma J. SCHOORL Pz. TABAK J. R. KEUSS Geen beter middel Dr.Dralle'sBirkenwasser Kassier, NAAML0QZE VENNOOTSCHAP 's Gravenhage. van ZATERDAG 8 DECEMBER 1917. 50ste Jaar gang. No 6120 EERSTE BLAD. Uitgevers TRAPMAN Co. Raad Heerhugowaard. tegen het uitvallen der Haren dan ALKMAARSCHE SCHAGEN. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franco provisie. 99 te Schagen, de vertegenwoordiging harer Yennootschap heeft aanvaard. Binnenlandsch Nieuws. het premiestelsel bij het scheuren alkmaar. callantsoog. SCHAKER Alieitei Niens- iifeitEitie- Laiilowllii, Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag Tn rDVERTENTtfrNag: mZending tot 's m°rgen$ 8 ure wor^ eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Dit Bummer bestaat uit drte bladen. Vergadering van den raad van Heerhugowaard, ge houden Op Donderdag 6 December. Voorzitter Burge meester Van Slooten. Allen aanwezig. De voorz. opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, die worden goedgekeurd. ingekomen is missive van Gedeputeerden, die er be treffende de regeling der- onderwijzersjaa rwed den op wijzan, dat de door den raad bepaalde verhooging van 't eindsalaris der onderwijzers minder bedraagt dan de bedoeling was, die Ged. Staten in hunne des betreffende circulaire hebben neergelegd, evenals de toegekende vergoeding voor acte landbouwonderwijs. Do heer Met vindt dat het aanvangssalaris, dat f 600 was, te laag mocht worden genoemd. De regeling met f 700 aanvangssalaris is beter en de nieuwe ver ordening bepaalde f 100 verhooging na 2 dienstjaren. Besloten wordt, overeenkomstig voorstel van B. en W. da vastgestelde eindsalarissen op f 1300 te houden en het aanvangssalaris op f 700. Van den Minister is eene missive ingekomen, hou dende mededeelinn dat het adres der gemeente Soest inzake het verstrekken van goedkoope petroleum is van de hand gewezen. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is benoeming van Hoofd der School No. IV te Veenhuizen. Voordracht: 1. W. Smits, hoofd onderwijzer te Dubbeldam; 2. J. Sinjewel, onderwij zer te Helder; 3. N. Heersma, onderwijzer te Beesa. De heer J. Smjewel, No. 2 der voordracht, verwierf alle stemmen en is aLzoo benoemd, waarvan hem mededeeling zal worden gedaan. De datum voor "zijne indiensttreding wordt bepaald op 1 Februari 1918. Van taej. P. v. d. Pol, de gemeentelijke vroed vrouw, is verzoek ingekomen om haar salaris met f 200 te verhoogen. in verband met de huur, die zij voor hare woning zal hebben te betalen. B. en W. hebben ait voorstel overwogen en stellen nu aan den raad voor, om de vroedvrouw f 150 toeslag te geven over 1917, om met ingang van 1 Ja nuari 1918 haar salaris, dat thans f 400 is. met f 200 te verhoogen en al zoo te brengen op f 600, terwijl zij in de woning, die voor haar wordt gehuurd, f 200 zal verwonen, terwijl deze woning zal zijn ambts woning voor de vroedvrouw. De heer Does zegt, naar aanleiding van de vorige besprekingen, dat we het zeker allen eens zijn, over de groote wenscheljjkheid om deze vroedvrouw hier te houden. Ik zou graag, zegt spr., het voorstel-Krom willen steunen om het salaris op f 400 's jaars te benalen en vrij wonen voor de vroedvrouw. Voorzitter zegt, dat dan het voorstel van de vorige vergadering, om de vroedvrouw huur te laten beta len, dat met 7 stemmen voor en 4 tegen is aanger nomen, eerst zou moeten worden ingetrokken. De heer Does wijst er op, dat als de normale tij den weer zullen zijn gekomen, en de zhster is als wij allen sterfelijk en er moest eens een ander worden benoemd, dan zouden we ook op dit besluit, thans in abnonnalen tijd genomen, moeten doorgaan. Voorzitter meent, als deze vroedvrouw eens mag komen te vertrekken of hare betrekking opzegt, dan zou de raad toch immers geheel vrij zijn, om geheel opnieuw te beslutien. N uvinden wij voor haar voor 1917 f 150 toeslag wel voldoende Ze heeft dit jaar al f 30 toeslag gehad en is bovendien niet 1 Ja- Alleen echl verkrijgbaar bij SCHAGEN, LAAGZIJDE B 50. thans doen, in stemming. Dat is dan. zegt voorz., om over 1917 f 150 toeslag aan de vroedvrouw te geven en haar voor 1918 f 200 salarisverhooging toe te kennen en de voor haar te zetten woning hls ambts woning te beschouwen voor haar, die door haar moet worden gehuurd en bewoond tegen f 200 huur per jaar. Met allen voor wordt nu B. en W.'s voorstel aan genomen. Voorz.Dus nu is het opgelost en de vroedvrouw zal met den "toestand wel tevreden zijn. Voorz. zegt, van den heer Bruin, administrateur van heit gemeentelijk electriseh bedrijf te hebben ver nomen, dat het Provinciaal Electriseh bedrijf minstens 6H cents per kilowattuur verhooging van prijs moet toepassen op electriseh licht. Dat komt op de kas van het bedrijf te druipen. B. en W. doen nu het voorstel om voor de afnemers hier den prijs van electriseh licht met 5 cents per kilowatt-uur te verhoogen, ingaande op 1 Januari a.s. 't Is echter niet in de commissie besproken, daar het bericht eerst van hedenmorgen is. Meerdere gemeenten zijn in dezefde conditie en die verhoogden ook met 5 cents per kilowatt-uur. De heer Overtoom stelt de vraag of het wel met 5 cents toe kan,, als de Kennemer 6K cents eischt. Voorzitter meent van wel. Als het erger wordt Later, kunnen we zoo noodig nog wel eens verhoo gen. Dat kunnen'we later zien. Nu kunnen wij er wel mee rondkomen. De toestand van het bedrijf is nu nogal gunstig en 5 cent zal thans wel voldoen de zijn. De lieer Met: De hooge kolenprijzen zijn hier do oorzaak. Spr. meent dat 5 cent wel voldoende zal zijn. Maar hoe denkt voorzitter over de ol^ctricdtclt die voor kracht wordt verstrekt?. Moet die ook met 5 cent per kilowatt-uur verhoogd worden? Voorzitter zou het daarover liever op de volgen de vergadering hebben De heer Met zou de beslissing over alles ook wat electriseh licht betreft, liever aanhouden. Al is het een week in Januari dat we beslissen, dan kan wel terugwerkende kracht op 1 Januari 1918 gege ven worden. Voorzitter: In ieder geval is de Baad er nu mede in kennis gesteld dat er zooieits op komst is. De heer Met wijst er op, dat ter nu kolennood is. Voorz. vraagt: Dus men,wil lierver de volgende ver gadering afwachten om dan nader te bespreken? Dan Zullen we meteen misschien een officieel voorstel van de Kennemer 'hebben. Algemeen goedgevonden hierop op de volgende ver gadering terug te komen. Hierna sluiting. MARKTPLAATS A 88 J. Schoorl Pz., GEPLAATST KAPITAAL 11 000.000. RESERVES oll. December 1916 1693.000 De Directie bericht, dat de Bij deze iirma zijn tegen beurskoers verkrijgbaar de 4'/i°/o en 5% Obiigafiën onzer instelling, terwijl de coupons en dividendbewijzen aldaar betaalbaar zijn. Jaarverslagen, statuten en prospectussen zijn ten kantore der Firma J. Schoorl Pz. verkrijgbaar OVERAL VERKRIJGBAAR. nuari, maar half Februari hier gekomen. Is er imtusschen genoeg liefhebberij voor onder de raadsleden om het raadsbesluit van 19 November, waarbij B. en W.'s voorstel is aangenomen, in te trekken, dan kan dat De heer Krom zegt dat het verworpen voorstel en dit wat B. en W. nu doen, al ongeveer dezelfde strekking hebben. Maar het verworpen voorstel van spreker ("om de vroedvrouw vrij wonen te geven bij 400 salaris) was meer practisch. Immers, nu zal die f 200 eerst met de eene hand worden ontvangen °m met de andere meteen weer te worden uitgegeven. En bovendien, wie kan iemand verplichten 1 200 in dat nieuw te bouwen huis te verwonen? lm normale tijden, zal zoo'n huur voorzeker voor zoo'n huis hier Wet zijn te verlangen. Ik keu, zegt spr. in mijn buurt een woning, die beter is dan deze, die de vroed vrouw bu zal krijgen en die voor t 3.25, huur door ten onderwijzer was betrokken. Voorz. zegt dat de nieuw te bouwen woning, die honing zal zijn, die de vroedvrouw zal hebben te fewouen voor f 200 's jaars. Het zal de ambtswoning voor deze ambtenaresse zijn. De heer Krom zegt, dat het dan al op hetzelfdlö Neerkomt De heer Met kam meegaan met B. en W. s voor stel. Er js aanmaal besloten, huur te bepalen en B. 0,1 W. handelen oorrect in deze. Voorz.De vroedvrouw lijdt er ook geen schade "ij. En als rij vertrekt hebben we nieuwe toestan- en kunnen «we opnieuw bepalingen maken, heer Poolland zegt het verworpen voorstel-Krom. wanen, te steunen. Voorz.Dan moet eerst het voorstel van B en dat 19 Nov. aangenomen is, ingetrokken worden. Ge Leer Poolland zou datnu niet zoo n vreemd verschijnsel hier vinden. Dat is immers wel meer ge- r^d, dat een. voorstcd werd aangenomen door den en. 14 dagen later weer werd ingetrokken of °Pgedoekt. Ik vind B. en W.'s voorstel onpractisch om /f vroedvrouw f 200 salarisverhoogiing te laten ont- amgen (ïn jlaar f 200 weer aan huishuur te uitgeven. 1 *oorz. blijft er op wijzön, dat voorstel B. en \V. aan ^ov- op ae toen gehouden vergadering is oenen. 'J® hc®r Schilder vindt het voorstel dat B. en W. brengen, billijk. "Witter brengt mi hét voorstel dat B. en \N. VAN grasland. Men schrijft aan het Hdbld. Er zijn, zooals bij een onderzoek op het platte land kan blijken, in verschillende streken boeren te vinden, die. nu de Minister eenigen tijd geleden de premies op het scheuren van grasland heeft verhoogd, voorloopig de kat nog eens uxt den boom kijken, ut de stille hoop, dat tegen "t voorjaar, als 't er mis schien nog erger gaat nijpen, de vergoedingen opnieuw hooger bepaald zullen worden. En komen ze «.tan weer niet hoog genoeg naar hun zin, dan zullen ze 't waarschijnlijk nog eens aanzien tot het najaar van 1918. In den zomer van 1918 zullen de per- ceelen, die dan nog weiland zijn, aan veevoeder een ruime' opbrengst geven, zoo redeneeren ze. en wordt dan in t 'najaar de minister door de dreigende om standigheden gedwongen om de premies tot zoo'n f 400 a f 500 per H.A. te verhoogen, dan zijn ze in ieder geval goed af. Het gevolg van dergelijke opvattingen is echter, dat Ar ia 't oogstjaar 1918 veel minder graan zal groeien dan 't geval zal kunnen zijn 't Begint dan ook hoe lan ger hoe meer de vraag te worden of. de minister met 3e invoering van het premiestelsel den weg heeft in geslagen die voert naar een maximale bodemopbrengst, en of 't niet juister was geweest, om in plaats van premies toe te kennen bi] omlegging van wei- tot bouwland, de minimumprijzen per 100 Kg. belangrijk hooger te 6tellen. Bij een premiestelsel toch zullen er, hoe hoog men de .vergoedingen ook opvoert, steeds tnenschen met speculatieve neigingen blijven, die hemen dat het la- ter ffiog voordeeliier zal worden, en bovendien g-aeit dat stelsel aanleiding tot verslapping van de energie er is onder de boeren een niet gering percentage dat zich blind staart op ei zich in slaap wiegt met hel mooie bedrag, dat er enkel door omlegging gewon nen wordt, en zich dientengevolge niet met de noo- dige kracht toelegt op het verkrijgen van oen maxi male opbrengst vooral in de streken met lichteren grond, waar liet keuterdom bloeit en de boeren niet aan het ontvangen van groote geldelijke bedragen ge woon zijn, zal dit verschijnsel zich in sterke mate laten gevoelen. Worden echter de minimumprijzen, waarlegen over neming door de regeering zal plaats vinden, zoo hoog gesteld, dat ook zonder premie, de teelt van koren op gescheurd grasland beter loonend is dan het ex- ploiteeren voor veeteeltdoeleindeD. dan zal met alle mogelijke middelen getracht worden de productie tot het hoogste op te voeren. En niet alleen aan de teelt van koren op gescheurd grasland zal dan zooveel mogelijk zorg worden besteed, maar ook de bouw landen, die steeds als zoodanig in gebruik waren, zul len tot grootere opbrengsten gedwongen worden, ter wijl de neiging om clandestien koren èan het vee te voeren (wat thans, ondanks de daartegen genomen maatregelen nog veel voor schijnt te komen) izeer- sterk zal afnemen. Weliswaar zou het brengen van de regeeringsprijzen voor tarwe en rogge op b.v. f 30—35 tot gevolg heb ben dat er bij normale oogsten door kie boeren een zeer ruime winst werd gemaakt, maar al mag dat op zichzelf onlogisch en onbillijk heèten, het mag den Minister toch niet weerhouden om thans nog met het bestaande systeem te breken, wanneer daarvan het gevolg zal zijn dat er in 1918 een veel grootere korenopbrengst gewonnen wordt dan bij de thans be staande cultuurvoorwaarden «n dat is op 't oogenblik de hoofdzaak. Met een voldoende hoeveelheid duur koren zijn we in ieder geval meer gebaat dan met een onvoldoende hoeveelheid van lageren prijs. En wel zal het telen van dat dure koren tot gevolg heb ben, dat er opnieuw een extra bres in de schatkist geslagen Zal worden, doch die bres kan voor een Ueel gestopt worden met de oorlogswinstbelasting, die de boeren, door de hoogere prijzen, die ze ontvangetn, méér zuilen moeten opbrengen. Aan de Tweede Kamer is een adres gezonden door de .yereaniging van. Ned. Akkerbouwers len deze spre kende namens honderden det grootste akkerbouwers in Nederland. ,.Maak de teelt van broodkoren zoo loonend, dat zelfs de teelt van speculatieve gewassen geen betere financieels resultaten oplevert," adviseerl zij daarin. ,.Laat men een prijs vaststellen vaststellen ftlet voor één jaar, maar tot zelfs een of twee jaar na den oorlog geldende een prijs, die den boer scha deloos stelt voor de omzetting van rijn bedrijf, die het hem mogelijk maakt een zaaiplan voor meer dere iaren te maken, die hem tevens in staat stelt te voldoen aan de hooge fin&ncieele verplichtingen die men hem oplegt, in den vorm van hoogere huur. hoogere lasten, hoogere arbeidsloonen etc. en alle gronden, geschikt en voor andere gewassen bestemd, zullen én voor nu én ook nu voor de toekomst, voor tarwe en rogge worden gereserveerd. Maar het doel willende, moet men odk de middelen willen, en dat middel is niets anders dan een goeden, niet krente- rigen prjj3 vaststellen, een prijs, waarbij de landbou wer schadeloos ook wordt gesteld voor 't missen van de opbrengsten zijner 1 iandeisgewassen, opbrengsten, waaruit hij in gewone tijden voor verreweg 't grootste deel z(jn inkomsten trok. Een prijs van f 25 per 100 Kg. en voor rogge én voor tarwe achten wij een billijken, maar ook een iioodigen prijs. Wij meenden deze hoogst belangrijke zaak onder uwe aandacht te moeten brengen, omdat wij niet al leen overtuigd zijn (maar zeker weten), dat thans niet alle geschikte land met tarwe of rogge wordt bezaaid, dat we dus, indien de toestand niet verandert, zullen ervaren, dat er een tekort ontstaat, omdat niet alles gedaan is om ons land van 't zoo noodige broodkoren te voorzien." KOLENSCHAARSCHTE. Naar wij vernemen, hoeft de firma Van den Bergh Krabbendam, te Tilburg, gisteren haar fabrieken moe ten stopzetten wegens gebrek aan steenkolen. Hier door zijn 900 arbeiders werkloos geworden. De N.V. Wollendekenfabriek Nederland te Geldrop is wegens kolenschaarschte stop gezet. JACHTAVONTUUR. Toen dezer dagen eenige jagere een drijfjacht hiel den bij Vlijmen, ontdekte er een, dat er iets bijzon ders uit dén grond te voorschijn kwam. Juist wilde hij schieten, toen hij bemerkte, dat het een mensch was. Naderbij gekomen bleek het een gevluchte Russische soldaat, die in den grond, met een hol als kamer zijn verblijf hield. Vad. Wellicht tengevolge van het stoken met hout ont stond Donderdagavond brand in bet nog kort geleden in 'gebruik genomen kantoorgebouw van de Nationale Bank vereeniging in de Langestraat, hoek Krebbesteeg. De brand ontstond in het plafond van de kantoor lokalen. De politie was onverwijld ter plaatse, gaf dadelijk water uit slangeu Op de waterleiding en alar meerde de brandweer, Met vereende krachten was men weldra den brand meester, die zich bepaald heeft lot inwendige schade. Het huis van mej. de Wed. Kooger—Baken, staan de in den Jewelpolder, is in eigendom overgegaan aan den heer A. Baken G.Az. De heer D. de Haan, met ingang van 15 December a.s. postbode, alhier, heeft de woning van den heer H. Koogpr op net Dorp onderhands gekocht. CALLANTSOOG. Werd verleden jaar; omdat er toen geen school feest nahouden was, in de Openbare School alhier Sinterklaasfeest gevierd, ook dit jaar is de school jeugd niet vergeten, al is er deeren zomer wel school feest geweest. Door een gift van Burgemeester Lo- vink daartoe in staat gesteld, kon de heer langhorst allen kinderen een chocoladeletter en een chocolade- of marsepeinfiguur uitreiken. HET STRAND TE oostvoorne. Door de jongste vloeden is weer een deel van de (duinen te Oostvoorna weggeslagen, zoodat men, er langs wandelend, die steil boven het strand ziet op rijzen. Was de afstand van de twee groote hotels op de duinen tot den duinrand door Üea vloed van 13 Januari 1916 tot zeven meter verminderd, thans bedraagt die afstand nog een drietal meters. Wel rijn die hotels stevig gefundeerd, maar het gaat er voor die eigenaars minder aangenaam ui trim, hoewei er voorloopig geen gevaar bestaat De duinen, rechts van den nieuwen strandweg, dm kant van het zoogenaamde groene strand uit hebben niet te lijden gehad, beschermd al zij rijn door de Zeehondenplaat EEN NIEUWE WIJN. Onlangs is er een maatschappij opgericht die zich ten doei stelt uu titer W, ger„a.,jen wijn te bereiden. Het best geschikt werd de rhabarbarplant gevonden. Uit de dikke bladstelen bereidde men een vocht waarvan de smaak werkelijk aan hooi sterken Cote d'or dcod depten. De wijn was verbazend koppig, ondervonden de proc-r#. Waarschijnlijk zal hij bin nenkort in den handel gebracht worden. Een bezwaar is dat men den wijn niet l«"(j kan bewaren. ANNA PAULOWNA. Donderdag trad voornamelijk voor de Zaadtelers in Veerburg op de heer W. G. Roozen van Overveen, In rijn inleiding deelde hij mede, dat op 1 Novem ber 1917 eene vereeniging was opgericht van Zaad- handelaren en teelexs van zaaizaden, en dat rijn op treden ten doei had, voor deze vereeniging alhier pro paganda te maken. De vereeniging had Ln de eerste plaats tan doet een tegenwicht te vormen tegen de onbillijke maatregelen der regeering, waarvan teelers en zaadhandelaren groot nadeel ondervonden. Het on recht huln aangedaan, schuilde voornamelijk hierin, dat enkel contract-zaad voor «port in aanmerking kwam, waardoor de vrije hamdel verdween en ide bou wers werden overgeleverd in handen van enkele groot liandelaren, die den prijs naar hum believen vast stelden. Bovengenoemde maatregelen beoogden het vol gende: le. den verbouw van zaaizaden te bejperken; 2e. den export van zaaizaden te verminderen, om- door aan den export als voorwaarden den verbouw van zaden o pcontract en tegen uitbetaling te ver bieden; 3e. op een gedeelte van den binuenlandschen handel een stelsel van distributie toe te passen. Het beginsel, neergelegd in 1 en 2. acht de opge richte vereeniging strijdig met het algemeen landsbe lang. Ten opzichte van piumt 3 wordt door de ver eeniging eene regeling voorgestaan, die de vooruit richten van den binmenla ndschen handel verbetert en zich nauwer aansloot bij de eischen van den binnen lands chen verbruiker. Om tot betere toestanden te ko men wordt gewenscht: le. Eene deskundige vertegenwoordiging bij de re1 2e. De regeering ervan te overtuigen, dat volksbe langen worden geschaad, indien de verbouw van zaai zaden blijft beperkt 3e. Te bevorderen, dat als het landsbelang eene ver mindering van dm export van zaaizaden mocht ver eis chen, dat deze vermindering zoowel tan koste van het contract-zaad, als ten koste van het vrije zaad geschiedt 4e. Krachtigem steun te bieden aan de regeering bij haar gewaardeerd streven, om de «minsten voor binnenlandsch gebruik niet abnormaal te laten op drijven. Al deze punten werden door spreker ln den breede toegelicht Hij wees op de onbekwaamheid der des kundige vertegenwoordiging. Wel bestond er eene oom- missie van advies, die der zaken kundig was, doch hare adviezen werden zeiden gevolgd, an dan soms nog tóó gewijzigd, dat er meer kwaad dan goed van kwan£ Omdat raad ,dat voor etigen rekening geteeld

Schager Courant | 1917 | | pagina 5