AIicieei Nieiws- Aüerttitifr- LntlnvUil villluRMAH. kappsr-iiaaiweihr TABAK J. R. KEUSS 4 VRIJWILLIGE LEENING StaatderNederlanden Dames-, Heeren- en Kinderborstels. Tand- en Nayelborslels. ZATERDAG 22 DECEMBER W, ü&ste Jaargaoq, Ro 6128 KLEERBORSTELS. Kassier, yan GROOT f500.000.000.-. J. SCHOORL Pz., Kassier te Schagen. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Brieven uit Engeland. PKACHT-COLLECTIE SCHAGEN. Binnenlandsch Nieuws. Deposito's, Rekeningcourant, Credieten, Hypotheken, Effec ten voor geldbelegging, Coupons, Incasseeringen, Assurantiën, Inschrijving op elke nieuwe leening, franeo provisie. II 0 YAN DEN Voor INSCHRIJVINGEN op bovengenoemde leenlng en Yoor CONVERSIE ot INLOSSING der bestaande 5 pCt. schuldbekentenissen, beveelt zich aan vanaf heden tot uiterlijk Vrijdag 4 Januari 1918, des namiddags 3.30 uur: g Gemengd Nieuws. SCHAKER Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den AD\ER1ENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. SCHAQEN, LAAN D 5. - Inl. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.—per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN'van 1 tot 5 regels f0.55, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Dit nummer bestaat uit dHe bladen. Baara, 15 December 1917. Zaterdagavond. Zoo juist heb ik een bezoek, ge bracht aan de Nutsbibliotheck. 't Was er stampvol, zooala gewoonlijk. Mannelijke en vrouwelijke Baarnaars, en vooral de jeugd, om lectuur te halen voor den Zondag en de geheele volgende week. Romannetje natuurlijk, negen en negentig van de honderd .En 't Is eigenaardig, maar je ziet geen en kele vrouwelijke lezer een boek In ontvangst nemen, of ze begint er ln te leizen op de laatste bladzijd». Die schijnen een bijzondere attractie te hebben. Ze schijnen zelfs invloed te hebbein op het al of niet lezen van den vorderen Inhoud. Soms zie je een jonge dame met een ontevreden gericht na vijf minuten haar romannetje sluiten, en je hoort haar zeggen tegen een boezemvriendin, die nog erg ver diept is in haar boek en er dus niets van hoort: „Niets aan hoor, hij schiet zich dood en tij......" Maar de vriendin ls juist klaar met het belangwekkendste ge deelte van haar lectuur en: „O, zeg Mies, dat moet je lezen. Dol leuk boek. Zeg, ze krijgen mekaar". En vol belangstelling gaan de dames huiswaarts, om zich daar te zameu in de lotgevallen van den held en de heldin te vermeien. Wat zouden we moeten beginnen zonder deze ro mannetjes? Hoe zoutten we de lange winteravonden door moeten komen? En toch ztjn er tijden geweest, dat deoe aangename en nuttige tijd passeering niet tieeitond', ongelooflijk als het ons mag toeschijnen. Ja, die tijden liggen nog niet eens zoo heel ver achter ons. Het lijkt zoo'n eenvoudig ding, een roman. Er zijn er duizenden bij tienduizenden. We zeggen vaak, dat we er zelf wel een zouden kunnen schrijven, maar, zijn gelukkig verstandig genoeg om het nooit te doen. Eenvoudig ja, en toch is ook de roman moeten uit gevonden worden^ toch was er vóór 1740 nog nooit een echte roman in Engeland verschenen, en de rest van Europa wachtte in dezen op het voor- beeld van Engeland. Natuurlijk moesten voor 1740 de menschen ook zien den tijd door te komen, en ze hebben daartoe verschillende middelen aangewend. Er was een tijd, dat schrijvers, die behoefte hadden hun hart uit te storten, dit dieden in tooneelstukken, en een an dere tijd, waarin ze gingen zitten rijmen, gedichten voortbrengende zonder eind. Ook schreven ze wel verhalen in proza, maar nooit werd het, wat wij noe men, een roman. Niet dat ze daar niet lang geinoeg voor waren. Over de lengte van hun verhalen hadden onze voorou ders in d» 17e eeuw altlians niet te klagen. Frankrijk gaf toen de toon aan, en daar werden boeken geschre-, ven, waar je gerust een paar jaar van je leven aan kon besteden. Boeken van zes duizend bladzijden waren toon nog maar zeer beknopt, een goed verhaal - SCHAGtN, Laaoziide B 50. - De lezer, die den moed heeft, daar doorheen te worstelen, en ook nog weer verder te gaan met het overige van de geschiedenis van Artabones zelf, be vindt zich eindelijk op bladzijde 613 nog steeds bij den tempel van Venus te Hlerapolis in Syrië, waar de onvermoeide Artabonea eindelijk zijn mond sluit. En begint nu de geschiedenis?. Natuurlijk niet, want het zou allesbehalve beleefd zijn van den nieuws gierigen CaHimachue, die Artabones om het relaas van zijn lotgevallen had verzocht, als deze nu zelf niet met zijn geschiedenis was begonnen. We blijven dus maar rustig op onze beenen staan, Laten de be diende van Artabones kalmpjes naar logies zoe ken, waar hij zeker al een week of wat mee bezig is, en verdiepen ons in de wederwaardigheden van Callimac'hua Eén troost wacht ons ten slotte. We merken, dat niet alleen ons de geschiedenis de keel uithangt, miaar zelfs den schrijver. Midden in de vertelling van Callimactous gooit hij de pen er bij neer en laat ons in het onzekere, of die twee nog ooit verder zijn gekomen dian het marktplein van 11 ierapolis, of dat ze er misschien nog staan. Het boek is uit Ik vrees, dat niemand veel lust zal gevoelen na loven staand staaltje, om zich eens te gaan verdie pen in de langdradige verhalen onzer voorvaderen. Zeker zal niemand ze met den naam van roman wil len bestempelen. Nog een kleine honderd jaar moesten eerst voorbij gaan, voor de eerste echte roman ten slotte ver scheen, de lotgevallen van. Pamela, een deugdzame dienstbode, die oneerbare voorst ellen van haar heer en meester met verontwaardiging van de hand wijst, en eindelijk door haar deugd en rechtschapenheid zoo zeer het hart van den meester ontroert,, dat hij haar trouwt. Heel Engeland las, en half Engeland weende bij het verhaal van de lotgevallen der zedige Pamela, dat uit de pen was gevloeid van den boekdrukker en uitgever Richardson, toen deze reeds den leeftijd had bereikt van 51 jaren. Het boek werd vertaald ln alle Europeesche talen. Buitenlanders zoowel als Engel- schen, probeerden den vijver te vinden, waarin Pa- mela zich had willen verdrinken. Dominéés prezen het hoek van den preekstoel. Doch, wat van meer belang is dan dit alles, Pamela was de aanleiding dat de grootste Engelsche romanschrijver van de 18e eeuw tot de ontdekking kwam, waarin zijn kracht lag. Na een dertigtal tooneelstukken te heb- lien voortgebracht, meer of minder slecht, maar geen MARKTPLAATS A 88 AI.KMAARSCHE OVERAL VERKRIJGBAAR. ■WW1)' ging tot twaalf of vijftien deolen van een duizend pagina's ieder. Om eenigszins een idéé te geven van de onuitputtelijke langdradigheid van deze vertel lingen zonder eind, zal ik als voorbeeld nemen een, die geschreven werd door een Engelse hen graaf ln bet midden van d» 17e eeuw. Het boek draagt den wel luidenden naamr van Piarthienlssa. We beginnen met de beschrijving van een vreem deling in rijke wapenrusting, die aankomt aan de tempel van Venus, te Hlerapolis in Syrië, waar hij van plan is het orakel te raadplegen. Zijn bediende gaat er op uit, om onderdak te zoeken in de buurt, ♦eru ij de vreemdeling een groot aantal menschen out zich heen doet verzamelen door het droef- Keeeüge van zijn uiterlijk. Onder oe nieuwsgierigen is een zekeren Calli- macl.us, die ten slotte de stoute schoenen aantrekt o.i den vreemdeling verzoekt aan de omstanders zijn levensgeschiedenis te .vertellen. De vreemdeling is 'n liet minst niet verwonderd over d'at verzoek, in tegendeel, h.ii schijnt er op gewacht te hebben, en steekt meteen van wal: „Mijin naam is Artaliones, ik ben geboren tijdens de regeering van Orodes, de te genwoordige koning van Parthia die ook wel Arsaces genoemd wordt, Ik ben opgevoed met den zoon van Oroces, prins I acorua. Mijn vader, die Moneses heet, 's een oom van Tigranee en de eenige broer van Ti- ridates eniz., enz. Als we voldoende op de hoogte zijn van alle fa- Hilieteitrekkingen van Artabones, den vreemdeling, Worden wij ingelicht over zijn liefde voor Partheius- de dochter van' Miraxtorses, een generaal. In ®«n touirnooi verslaat Artabones een Arabischen prins genaamd Ambixulee, die het land afreist niet yie- £n-twintig neger pages, die allen het portret bij zich hebben van de een of andere schoon». De vier-en- jwintig schoonen waren de verloofden van vier-en- jwintig helden, die door Ambixu.les allen zijn gedood ju vi er-en-twintig tournoois, onidiat zij elk voor zicli beweerden, dat de keuze huns harten schooner was uan de aangebedene van den vechtlustigen Arabi- Nthen prins. Maar met Artabones komt diens voor- ®P°ed in den strijd tot een einde, de prins wordt ver- •Mjgen en Artabones geeft de collectie van vier-en- wintig portretten cadeau aan Pairthenissa. Deeon- dÜÜ1 kan hij niet opschieten in zijn vrijerij met Ze jonge dame, die voorloopig niet schijnt te weten v**3 bet precies schijnt te staan met de gesteldheid \,i ,'!aar eigen liart. Als ze eindelijk besluit met ra.boiies in luet huwelijksbootje te Kappen, breekt v '«V-orlog uit. Artabones neemt natuurlijk dienst, and wonderen van dajuperheid en neemt een vij- en ai v n Soneraal gevangen, wiens leven hij spaart v., beun daarvoor beloont met de geschiedenis vttl zijn leven. van alle goed, kwam Henry Fielding in 1742 voor de wereld als de schrijver van den tweeden Engelschen roman, en een veel beter boek dan dat van Richard- eon .Het heettei „De Macht, Geschiedenis van Jo- seph Andrews", en hij Pamella daarin bespottelijk maakt. Na dien tijd zijn de romans gevolgd, bij tientallen, honderdtallen, duizendtallen, tot den hui- dlgen dag. JUBILEUM. De heer K. Gelder, wazirbeider bij de H.IJ.S.M. baanvak Heerhugowaard—Obdam,. hoopt op 26 De cember zijn 25-jarig dienatjubileum te vieren. - PETTEN. M f f JU J" Tot onderwijzer aan de o. 1. school alhier is benoemd de heer H. Bijlsma te Warmenhuizen en tot onder wijzeres Mej. M. Ott te Velseroord - CALLANTSOOG. In het verslag van de laatste raadsvergadering van deze gemeente is waar beperking van het verslag met het oog op de plaatsruimte eisen was, het gesprokend/ door den Burgemeester over de verhooging dier sala rissen van Burgemeesters, secretarissen, ontvanger, wel wat beknopt weegegeven. Waar dit aanleiding kan g •- gen tot misvatting laten wij hieronder de bedoeling me nogmaals volgen. De hcerLovink van het LM zegt, dat hij het geheel eens is met den heer De Hoer, en dal er voor het Burgemeestersambt wel degelijk vakkennis noodig is en dat het hem daarom ook wenschelijk voorkomt, dat de salarissen meer op peil worden gebracht, omdat het toch is in liet belang onzer gemeente, als er in de eerste plaats naar capaciteiten en geschiktheid en niet naar fortuiin behoeft gevraagd te worden ANNA PAULOWNA. Donderdag 20 December hield de IJswreenigLng „Een dracht maakt Macht" een» vergadering in Voorburg. Er waren 17 leden aanwezig. Na opening door den heer Joch. Blaauboer werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Hierna word een schrij- van van den heer F. Wat voorgelezen, waarin deze zich beklaagde, over bet niet mogen plaatsen van een iistent op de Urnen der IJs vereeniging, hoewel hem dat door twee bestuursleden was beloofd. Na eenig debat voor kennisgeving aangenomen. Hierna volgde de rekening en verantwoording van jden penningmeester, den hoer M. Wissekerke, Ont vangen was f 1574.93 en uitgegeven f 1699 84 Naar aanleiding dier rekening bracht de heer H. Jonker Jr. in het midden, dat hij liever gewenscht had, dat de rekening der commissie van het IJsfeest en die van de vereeniging afzonderlijk waren aangeboden. Dit zou voor «en goed overzicht wemehei ijk geweest zijn. De J. Schoorl Pz., heer K. L van Gorkum stemde hiermede in en wees erop, dat dit ook geschieden kon. De heer M. Wisse kerke lichtte den heer Jonker nader toe. Goedgevon den werd, dat de commissie voor het nazien der bescheiden bedde rekeningen ln handen zullen worden ge geven. De voorzitter wijst als commissie-leden aan de hemen H. Jonker Jr D. Kaan en* H. Stellimgwen Allen nemen hunne benoeming aan In de eerstko mende vergadering zal deze commissie rapport uit brengen De voorzitter dankte de commissie voor de gehouden IJskermis voor hare uitstekende bemoeiingen waardoor deze aan de vereeniging een belangrijk batig saldo kon schenken, waardoor deze laatste in staat •werd gesteld, veel in het belang der vereeniging te verrichten Een voorstel van het bestuur, om de con tributie van f 1 te brengen op f 1.50 werd verwor pen Aangenomen werd ean voorstel om te trachten een renteloos voorschot te verkrijgen van f 150 tot dekking van het na deel tg saldo. Er zouden aan doelen van f 2.50 worden uitgegeven, terwijl elk jaar minstens 4 aandeden zouden worden uitgeloot. Staande de ver- dering werden 40 aandeelen reeds geplaatst. De heer een bestuurslid werd in de plaats van den heer M er Jr. nam op verzoek op zich té trachten de overige te plaatsen. op verzc Bij de periodieke verkiezing van Wissekerke die niet meer in aanmerking wejjschte te komen, gekozen de heer Joh. Schildorman, die de benoeming aannam. Door het bedanken van den he»T K. L. van Gorkom als secretaris ontstond een nieu we vacature, waarin voorzien werd door de verkie zing van den heer P. van Eeten, die de benoeming aannam. Als toen bedankte ook het bestuurslid II. Jonker Sr. en de voorzitter Joch. Blaauboer. Gekozen •werden voor dezen in de plaats de heeren H. Stelling werf! en D. Kaan, die aannamen. Bij de bespreking .Ijsvermaken" deelde de voorzitter mede, dat piet het oog op de kas, het bestuur dienaangaande geen voorstel had. De lieer H. Stellingwerf! stelde echter voor eema hardrijderij voor kinderen tusschen 10 en 12 jaar te doen houden, om kunstvoorwerpen, ten gezamenlijke waarde van f 10. De kosten waren dan zoo, dat men het hierom niet behoefde te laten. De heer A van Gijn was tegen dit voorstel. Hjj vreesde, dat er weinig belangstelling voor dezen wedstrijd zou zijn. De heer K. L. van Gorkom keurde zulk ewne hardrijderij ook af en meende, dat deze voor kinderen van dien leeftijd minder geschikt zou zijn met liet oog op mogelijke ongelukken. Ten slotte werd het voorstel aangenomen. Tot commissieleden voor deze liaixirjjderij werden aangewezen de heeren H. Stel lingwerf!, D. Kooru, D. Kaan J. Krouwel. P. van Eeten en A. Kos Allen namen de functie aan. bij de rondvraag sprak de heer A. de Boer eenige waar- deerende woorden aan het adres van de aigetieuetu bestuursleden, waarmede de vergadering door applaus instemde. De heer D. Kaan brachi in hel midaen oi uittreding uit den Ijsbond „Hollands Noorderkwar tier" niet wens chel ijk zou zijn, en bij wees daarbij op de groote kosten van de vereeniging, om de banen te onderhouden. Ook de heeren A. van Gijn en M. Wissekerke wenschten afsluiting. Van eerstgenoemde kwam een voorstel dienaangaande. De hoer K. L. van van Gorkom zet in den breed» uiteen, welke voor deden het lidmaatschap van den Ijsbond voor de vereenig ng opleverde, en weet sommige voorstanders van afsluiting te bekeeven Ten slotte werd met 11 tegen 4 stemmen het lidmaatschap van den Ijsbond geiiandhaafd. Hierna sluiting. DIRSKHORN. Donderdagavond vergaderde de IJsclub Dirkshorn ten huize van den heer T. IJff. Na opening en lezing der hotulen, die onveranderd werden goedgekeurd, deed de penningmeester rekening over het aigeloopen jaar. aWjen de uitgaven groot, ook de inkomsten waren zeer bevredigend, zoodat de rekening sloot met een batig saldo- van ruim f 24. Nagezien door de heeren l>r. Groenhart en Ruis werd bij monde van den eersten verklaard,, dat alles in orde was bevonden. De voorzitter schonk den heer C. Bakker een woord van dank voor zijn veelvuldige bemoeiingen Bij het innen der contributie voor het loopeode jaar hebben slechts enkele leden de kwitantie gewei gerd. Men ontmoet altijd menschen, die te veel op eigen voordeel bedacht zijn. Overigens wordt de algemeene steun van het pu bliek door het bestuur van de IJsclub Dirkshorn ten zeerste gewaardeerd. Dat geeft moed om kleinen en grooten genoegen te verschaffen en werkeloozen te steunen. IJs en weder dienende, zal de campagne dit seizoen aanvangen met een wedstrijd voor schoolkinderen op Maandag 24 Dec. a.s. Na ampele bespreking omtrent afsluiting der baan en heffen van entree van niet-leden, werd de veaV gadering door den voorzitter gesloten ZJJPE. Voor de betrokking van onderwijzer aan de O. L. School te St Maartensbrug hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. - SINT MAARTENSBRUG. De boerderijen in Polder C., te nunen groot 35 H A. en toebehoorende aan den heer P. Wit Dm. zijn bij onderhandschen verkoop overgegaan ln eigendom aan de heeren D. Wit Pz en G. Blaauboer Cz. Als bijzonderheid dient vermeld, dat genoemde 'boerderijen sinds het jaar 1808 onafgebroken tn het bezit van dezelfde familie zijn geweest. - ST. MAARTENSVLOTBRUG. Naar ons werd medegedeeld, zal Het Vrije Tooneel van Alkmaar Zondag 30 Dec. optreden Ln het lokaal van den hoor G. Veugar alhier met het successtuk „Hei licht in den Naait." GEMEENTE EIJPE Ingeschreven van 19—21 Dec. 1917. Ondertrouwde Ariën Schaper, oud 37 jaar, land bouwer, wonende te Oudorp, en Aagje Kaandorp, wed. van Petrus Zwemmer, oua 31 jr., wonende te Zljpe. 'T ZAND. Een eigenaardige kwestie doet zich hier thans voor. Voor eenige jaren werd aan de bewoners langs hét kanaal alhier tot wderopzeging toe toegestaan om hoo rnen voor hunne woning te planten op Rijksgroot! Deze boomen (ongeveer 100) zijn intusschcO een prach tige dichte haag geworden, een sieraad voor ons dorp. Op liet oogonblik zijn echter eenige personen bezig de boomen van hun kroon te ontdoen, waartegen weer - andere personen Opkomen, zeggende dat ze daar geen recht loe hebben, wat tengevolge had, dat dit. reeds tot hevige ruzie aanleiding ga! Hoe de zaak zit ls nog niet recht duidelijk, doch het werk gaat In- tussrhan zijn gang. 't Is te hopen, dat deze kwestie spoedig wordt o|gelost, anders kan dit voor het fraaie van ons dorp wel eens geen mooie gevolgen hebben Zou het niet mogelijk zijn, dat het Gemeentebestuur deze laag boomen ln beheer nam? - WiLRINGLRWAARD. De werkzaamheden aan den Oostdiik aan de Nieru- wesluis zijn tLans in zooverre gevorderd, dat de ho- noodigde grond is aangebracht Zoodat het groote spoor kan worden weggeruimd en de locomotieven kunnen vertrekken. Naar wij vernemen, zal het verdere met klein spoor worden afgemaakt. Men Is ol was bezig inet bek rammen, doch door den Invallenden vorst heeft men hiermede opgehouden en zal nu er zoon lage waterstand is, een aanvang worden gemaakt met ae zinkstukken. De dijkwerkers zijn voor 't meerendeel voor een paar wetten naar hunne haardsteden ver trokken, zoodat er vooreerst niet veel zal werden ge daan. In ieder geval is er thans geen gevaar meer te duchten voor doorbraak of overloopea WINKEL. Het ten overstaan van den Notaris G. J. v. Leersum ubliek verkochte perceel van den heer G. Butler is gekocht door den heer P. Wit Jz te Winkel, voor f DE VOORTZETTING VAN DEN OORLOG EEN MISVERSTAND? Het Engelsche blad De Manchester Guardian" van 11 December bevat een artikel, dat een merkwaardig licht werpt op de noodzakelijkheid van de voortzet ting van den oorlog: „Hoe is en hoe zal zijn de verhouding van Ooetera- rijk tegenover zijn bandgenooten en de Entente? Een korten tijd voor den aanval van Oostenrijk op Italië heeft Graaf Czerain een zeer bijzondere rede gehouden, een rede, die bijna klinkt als een kreet om onmiddellijken vrede en ontwapening. Nadat Oostenrijk zijn eerste succes op Italië had behaald, heeft Graaf Czernin wederom gesprok en en wel ln een taal, die minder vredelievend was. Het scheen alsof hij door de militaire gebeurtenissen heen en weer geslingerd was geworden, maar nu heeft hij voor de derde maal gesproken «n wat er van de reden moge zijn, een feit is het, dat de pacifistisch» toon weer naar bonen is gekomen. Graaf Czernin geeft een zeer duidelijke uiteenzetting hoe hij zich den vrede voor Oostenrijk denkt door te zeggen: „Wij vragen geen annexaties en geen schadever goedingen". Hierbij denkt graaf Czernin in het bij zonder aan den vrede met Rusland. Ten aanzien van Italië verklaarde hij: „Nu kan Italië hoogstens hopen om den toestand van voor den oorlog terug te krijgen". Dit is de diplomatieke wijze om uit te drukken, dat Oostenrijk aan Italië aanbiedt het vol ledige herstel van zijn grondgebied. Wij staan der- 1 halve nu voor dit merkwaardige verschijnsel, dat

Schager Courant | 1917 | | pagina 1