Nieuwjaarsgroeten. Uitgevers: TRAPMAN Co. De Nicuwiaars-adverlenlies worden dit laar ge- Maandag 31 December Prijs f 0.35 h contant van 1—4 regels. Elke regel meer f 0.10. DE UITGEVERS. Kaad van Sint Maarten. Raad van Anna Paulowna Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. DOfPEFÜV' 27 OECEMRFH !HI7. SËIAËER i 6üste Jaarganq. No 613 COURANT. MïfflÊntis- LnilnvUil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den AD\ hRl RN1IËN' in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.per post. f 1.20, Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f055, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend plaatst in ons uummer dal verschijnt. Ook bij ome Agenten en de Bilevcngaarders kannen de Nieuwjaars-advetlenlies worden besteld. Men gelieve te zorgen dal de opgaven ZATERDAG 29 ÜLCtMBLK in ons bezit zijn. Voor opgaven die Maandag 31 December ons bereiken, kunnen wij de opname NIET garandeeren. Verg «lering' van den raad op Maandag 24 December 1917, des middags half twee. Aanwezig allen. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester-secretaris. No opening volgt lezing dar notulen die onveran derd worden vastgesteld. Medegedeeld wordt: le. dat bij de laatst gehouden kasvet ificatie in kas moest zijn en was f 6243.; 2a dat van do onderwijzeressen de damesQ uerner en Kooiman, dankbetuiging is ingekomen voor de ver- hooging van' baar jaarwedden en van de eerste vooi de toegestane belooning die haar werd toegekend voor het Lyèüelijk waarnemen van hel hoofdschap; 3e. dat de inspecteur der posterjjen en leiegrafie bericht heeft Ingezonden dat de platte grond voor de telefooncel door hem en den ingenieur is goedgekeurd en dat tot bouwen kan worden overgegaan. Besloten wordt de grond daarvoor noodig, aan te koopen, terwijl oen heer De Geus zal worden opge dragen oen plan te maken. De hoer Slot stelt de vraag, of het niet gewenscht is, reeds zoo spoedig mogelijk aan de werkzaamheden te beginnen. Voorzitter acht dit ook gewenscht, er zal eeret een plan worden ontworpen en na goedkeuring daarvan tan het gebouwtje gemaakt worden. Aldus wordt be sloten. Ingekomen is de bekende circulaire van Ged. Staten betreffende de regeling van jaarwedden van burgemees ter, secretaris en ontvanger. (Reeds eerder in dit blad opgenomen.) De gemeente St Maarten wordt ondergebracht onYlcr de 2e klasse. Ged. Staten stellen voor, net salaris van den burgemeester-secretaris alhier te brengen op f 2200, met 19 dienstjaren en da,t van den ontvanger op f 650 met 10 dienstjaren. B. en W. zijn van oordeel dat een betere salaris regeling gewenscht is, doch meeoen dat bij een mo gelijke reactie wat de inkomsten betreft, een regeling zooals Ged. Staten die nu aangeven, voor de toekomsi te bezwaarlijk zal zijn. De luer Glas vraagt naar het tegenwoordige salaris dat, volgens voorzitter voor den puigemees.er-secr\ taris f 12.r0, en voor den ontvanger f 2>0 bedraagt. De heer Schermerhorn zegt, dat het dus woei even als met de onderwijzers een verbooging van f 1400 is. Er zal wel niets aan te veranderen wezen, maar fk vind het toch een krasse verhoogimg. De heer Bruin acht het tegenwoordige salaris van burgemeester-secretaris te laag en met het oog op de verhooging van de onderwijzerssalaiisseii is een vcr- hooging wel noodig. Als eeorste ambtenaar van de gemeente behoort het salaris van burgemeester boven dat van onderwijzer te staan. Ik wil echter niet zeg gen, dat de verhooging niet hoog genoeg is, maar voor een flinke verhoogung ben ik in iéder geval. Zouden Ged. Staten evenwel met een mindere regeling genoe gen nemen? De heer Slot vindt, dat Ged. Staten een goeden kijk op de toekomst hebben in dezen tijd hindert dat niet, maar ik zou bet jammer vinden als later de ingezetenen een stuk brood moeten missen om de hooge belasting. En we weten wei, als het eenmaal geregeld is, dan blijft het zoo. ik heb van 2 burgemeesters ook gehoord, dal ze het wel wat bar vonden Maar ik denk wel, dat we het ons moeten laten voorschrijven. De hoer Schermerhorn gelooft dit laatste ook. Een goede verhooging daar is ook spreker voor. De heer SlotJa, maar een ontvanger hier f 600, dan zijn er nog wel 6 die het daarvoor willen doem en vo f 200 minder ook nog wel. De heer Schermerhorn Jz.Maar de secretaris, zooals nu f 550, <tot is te laag. De heer Slot: Maar laten we nu maar bij den ont vanger blijven dat is toch een hoog salaris en dat voor een bijbaantje. De heer Glas vindt de verhooging ook hoog, maar Ged. Staten zullen er wel geen handeltje van maken. Dis heer Schermerhorn merkt inog op: gemeente ontvanger f 650, het aanvamgsalaris van een onderwijzer f 700 dan was ik toch liever gemeente-ontvanger. De heer Wit meent, dat Indien Ged Staten zich niet zullen storen aan het oordeel van den raad zij ook den raad zijin oordeal niet behoeven te vra gen- Voorzitter zegt, dat Ged Staten dit volgens de ge- gemoentewet moeten doen. De heer Slot wjjst erop, dat St Maarten Is In de 2e klasse en 'dat die klasse omvat gemeenten met 1200 tot 2000 zielen. Maar dan. komt St Maarten met ruim 1200 zielen *n slechte conditie tegenover een gemeente van 2000 zielen Van een dergelijke gemeente is de draagkracht toch grooter. Spreker vindt verder de re dactie van het voorstel van B. en W. niet kwaad en zou een dergelijk besluit door den raad genomen aan Ged Staten willen zenden Voorzitter zegt, dot wanneer Ged. Staten bij hun regeling blijven en indien de tijd terugloopt de, raad dan voor ziin gevoel zich gelekt kan achten. De hoer Bruin zou een ander voorstel aan Ged Sta len willen overleggen, hij gelooft dat Ged. Staten daar e waarde aan zullen hechten. De heer Schoort meent, dat zooals dc heer Glas reeds heeft gezegd, Ged Staten zoon handeltje niet zullen willenT heer Slot vindt het beter, geen tegenvoorstel laten we allen zeggen, dat we bang iijn dat de regeling In slechtere tijden onze draagkracht teboven gaat De heer Bruin stelt voor, aan Ged Staten voor te stellen de salarissen respectievelijk op f 2000 en f 500 te bepalen. De hoer Slot zegt, dat in dezen tijd het voorge stelde salaris niet te hoog is, Alles is 3 maal zoo hoog geworden, maar als de tijden anders worden, zouden de salarissen van i 2000 en f 500 ook nog te hoog zijn. De hoer Bruin handhaaft zijn voorstel en het wordt aangenomen miet 6 tegéu 1 stiem, die van den heer Slot. Bij de rondvraag vraagt de heer GlasJU de toege stane duurtetoeslag aan onderwijzeressen en onderwij zers ook aan nieuwbenoemden wordt uitgekeerd Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn van wel, die zijn In dezelfde conditie en de toeslag is dan ook over de termijn 15 Nov.1 Jan. uitgekeerd Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente Anna Pau lowna, gehouden op Maandag 24 Dec. 1917, nam. 2 uur. Voorzitter de néér G. Wijdenes Spaans Jr., Bur gemeester en Secretaris de heer C Keijzer. Afwezig kle heeren Kaan en Siprnan. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld Medegedeeld wordt, dat ook door den heer Raap en mej. A. Dell hiinne benoeming wordt aangenomen als Jioofd en onderwijzeres van den herhalingscursus; door J. Wessel wordt dank betuigd voor de toegekende gratificatie en door R. Dekker voor de verhooging van zijne jaarwedde als opzichter; door de Distributiecom- jnissie Schagen en Omstreken is een staat gezonden van Onkosten, met verzoek het aandeel daarin bere kend (naar het bevolkingscijfer op f 36.87 te voldoen; een procesverbaal van gehouden kasverificatie op 19 Dec. J.I., waarbij in kas werd bevonden eene som van f 11439.34, welke met de boeken overeenstemde; door Ged. Staten is de waarde der vrije woning voor het Hoofd van School II en III, in verband met hun pensioensgrondslag vastgesteld op f 200. Alle me- dedeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. B. en Wi stellen voor, ter vervanging van de beplan ting, welke door den watersnood verloi-en is gegaan bij school en onderwijzarawoning in den Oostpocder voor rekening van de gemeente beplanting aan te brengen. De kosten worden begroot op f 78. De heeren Blaauboer en Koora informeeren hoe gehandeld wordt met de beplanting bij schooi I en woning. De voorzitter deelt mede dat hier niet veel boomen staan en enkelen daarvan gaven vorig jaar nog teeke- nen van leven. De heer Koorn meent dat ook nog enkele sierhees ters zijn verloren gegaan. De heer De Graaf raadt aan ten opzichte van nieu we beplanting hier nog wat te wachten, om bij vol komen zekerheid omtrent het leven der boomen, luider te handelen. De voorzitter deelt dit gevoelen en indien noodig zal met nadere voorstellen worden gekomen. Het voorstel tot beplanting bij school III en woning wordt met algemeene stemmen aang'irioman. Hierna volgt voorloopige vaststelling van pensioen grondslagen van L. C. J. Obree, J. Wessei 'r., M. T. Aalbers, C. Hartog en J. Wessel Sr., in hun ge meentelijke betrekkingen. Gelezen wordt de circulaire Van Ged. Staten inzake salarisregeling van Burgemeesters, Secretarissen en ont- gers der provincie Deze gemeente wordt voorgesteld te rangschikken in de 4e klasse, waardoor de Burg. met 10 dienstj. in aanmerking komt voor eene jaar wedde van f 1700, de secretaris met 1 dienstj. van f 1400 met aftrek van f 200, voor vrije woning ein de ontvanger met 16 dienstj. voor een jaarwedde van f 1000. De voorzitter stelt in het licht her verschil vain lielgcen bij deze regeling voor den Secretaris wordt voorgesteld en het bedrag door den Raai aan Ged. Staten' voorgesteld. Volgens het voorstel v.n J. 11 Raad zou hem f 1600 benevens vrije woning züu to «ekend Het voorstel van Ged. Staten is voor den secretaris alzoo f 400 lager. Burgemeester en Wethouders meenen aan dit be zwaar tegemoet te moeten komen door Ged. Staten te verzoeken deze gemeente ia een hoogere klasse té rangschikken. Het bevolkingscijfer geeft daartoe aan leiding. Was de bevolking 1 Jan. 1917 3687, thans is zij de 4000 ovcrschre.lon en zal alzoo op 1 Jan. u.s. de gemeente tot de 5e klasse behooien. Ook zon der het voorstel zou dus deze hoogere klasse wouden bereikt; evenwel is in de regeling opgenomen eene be paling? dat wanneer bij de invoering der regeling eene gemeente in een bepaalde klasse staal zij niet meer tot eene lagere teruggaat Dit kan wel geschieden in dien de veniooging geschiedt na de invoering der rege ling; verlaagt dan net bevolkingscijfer, dan verlagen daarmede tevens de jaarwedden. Dit nu wvnseht net Dag. Bestuur te voorkomen door te bevorderen, dat deze gemeente direct wordt geplaatst in de 5e klasse. De uitgestrektheid der gemeente kan daarbij tevens worden 'genoemd. De heer Blaauboer vraagt, of de jaarwedden valtt Burgemeester en Ontvanger dan tevens stijgen. De voorzitter deelt mede, dat de jaarwedden van Buig., Secr. en Ontvanger zullen bedragen bij plaat sing én de 5e klasse resp. f 2000, f 1700 en f 1200. De heer Geerligs concludeert, dat om één ten goede te komen, de jaarwedden van anderen mee verhoogd moeten worden. De voorzitter brengt nog eens naar voren, dat de verhoogingerftoch een volgend jaar zullen ingaan, door dat de gemeente meer dan 4000 inwoners telt. De heer Rezelman geeft als zijne meening te kennen dat de verhouding vdh de jaarwedde van den Ontvanger tot die van den Secretaris al te gunstig is. Hij vindt het salaris van den ontvanger in verband met hetgeen van dien ambtenaar gevraagd wordt, hooger dan van den secretaris. Ook de heer Blaauboer acht deze verhouding piet goed. I De voorzitter stemt hiermede fn en geeft aan dat die verhouding ontstaat door de periodieke verhoo- gingen, die (lercentsgewijze voor den ontvanger hef hoogst zijn. Door tien heer De Graaf wordt berekend, dat hel verschil tusschen 4e en 5e klasse voor deze gemeente neer komt. op een hoogere uitgaaf van f 800. De heer Rezelman merkt op, dat deze verhooging fei telijk slechts f 400 bedraagt, omdat reeds op eene Ver hooging v.d jaarwedde ven den secretaris met f 400 was gerekend. De heer Geerligs vindt het tegenstrijdig, dat de secretaris f 400 minder zal krijgen dan hem door den Raad is toebedacht Hert kan de geest van die vergadering niet zijn van hert eenmaal toegezegde terug te nemen. De heer Stammes vraagt, of de verhooging van het bevolkingscijfer verband houdt met de dijkwerken. De voorzitter zegt, dat dit niet noemenswaard van invloed is geweest. Slechts enkelen zijn in de bevol king opgenomen. Het vooratel van Burgemeester «n Wethouders wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Van Ged. Staten is terugontvangen de salarisregeling der onderwijzers met eenige opmerkingen. Hieromtrent is het Dag. bestuur evenwel in correspondentie getre den. Na afloop hiervan zouden B. en Wl tot behande ling wenschen over te gaan. Goedgevonden. Bij de rondvraag vestigt de heer Geerligs de aan dacht op een bedeelingsbedrag, hetwelk hem, in verband met andere bedragen hoog voorkomt. De voorzitter geeft hierop toelichting hoe dat 'bedrag is berekend. In de heden gehouden vergadering van het Armbestuur is het nog juist behandeld en goed gekeurd. De heer Pateer informeert o? van de Tuinbouwverem. geen verzoek is ingekomen bij Je gemeente, tot het bevaarbaar maken van den Spoorput. De voorzitter licht toe, dat zoodanig verzoek piet is ingekomen, doch ook niet behoeft te geschieden. De gemeente staat in deze gelijk aan elk ander particulier eigenaar. Hierna volgt sluiting der vengadenng. DE ECONOMIE VAN HOUT EN STEENKOOL ALS BRANDSTOF. In het Techn. Tijdschrift van December treffen wij over dit ectueeJe onderwerp een studie aan van G. de Clercq. Nu de hedendaagsche kolenschaarsdhte nood zaakt zijn toevlucht te nemen tot hout, moet men er naar streven, daar hout een mindere calorische waarde heeft dan steenkool, bij het houtstoken tot betere re sultaten te komen dan tot op heden velen hebben bereikt Neemt men aan een volledige verbranding en een gelijk nuttig effect der stookimstallatie van bi 'e brandstoffen, dan zal men tweemaal zooveel "hout als steenkool hoodig hebben om een gelijke hoeveelheid warmte te produceeren. De calorische waarde der ver schillende houtsoorten hangt af van hun watergehalte, dat zeer uiteenloopt Zoo heeft het hout van den ha- gebcuk het laagste watergehalte, circa 20 pet, terwijl wilgen, conieren en populieren het hoogste waterge halte bezitten, 52—65y» pet Hierbij vergeleken is het watergehalte van steenkool, 37 pet met een gemid delde van 5 pet, zeer laag. Bij het koonen van hout speelt het watergehalte een groote rol. Men denkt hout te koopen ten koopt in werkelijkheid voor duren prijs water. Aangezien een hoog watergehalte afkoelend werkt op het vuur, moet het vooraf gedroogd worden. De schrijver bespreekt dan de Verschillende methodes .van verdroging, waaruit blijkt dat de bezwaren en onkosten, aan het drogen van hout verbonden, nogal omvangrijk zijn en dat leeds dat vochtgehalte het hout allesbehalve tot een ideale brandstof tegenover steenkool maakt. Men zo roe er vooral voor geen lange stukken van de volle dikte op het vuur te werpen. Zij komen dan alleen aan hert buitenoppervlak met de zuurstof van de lucht in aanraking en de btanenlagen worden droog gedestilleerd tot houtkooL Eerst wanneer de buitenste lagen geheel tot asch zijn verbrand kan" de lucht ook tot het vrij moeilijke verbrandende houtskool. Hoe kleiner men dus hout zaagt of hakt, des te grooter de kans op een volledige verbranding. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 23 December werd in het lokaal van den heer C. Kooiman alhier door een tooneelclub uit Winkel „Vooruitgang zij ons doel", opgevoerd „.Het Licht in den Nacht" van Inte Onsman. 't Is een tooneelwerk met diep-ernstigen ondergrond en met als hoofdmotief de peülooze ellende^ door den oorlog veroorzaakt. Voorzeker een onderwerp dat den schrijver, die het kiest, volop stof tot uitwerken geeft. Het vijf-bedrijvent-lange stuk biedt verschillende tref fende oogenblikken en stelt aan de vertolkers nogal zware étschen. En als In aanmerking wordt genomen, dat het dillettanlen zijn, die de vertolking op zich had- tien genomen, dan kan men voorzeker een welge slaagde weergave van Onsman's pennevrucht boeken. Er waren er onder de optredenden, die bepaald mooi spel te zien gaven en daarbij de rollen zaten er over 't geheel zeer goed la De spelenden kenden hunne les len het geoogste hartelijke applaus was welverdiend, 'n Prettig dasje tot slot CALLANTUOOO. Zaterdag 22 Dec. vergaderde de Vrijz.-Dem. Kiesveig eeniging dlhier in het lokaal van den heer Van Seheijen te Groote Keeten. Aanwezig waren 16 leden- De voorzitter van het voorloaptg bestuur, de heer A. de Heer, opende met een woord van welkom de vergadering. De notulen der oprichtingsvergadering van 3 tïov. j.I werden gelezen en goedgekeurd, waarna de secretaris, de heer langhorst, meedeelde, wat het voor- loopig bestuur *had gedaan met het gevolg, dat de véreeniging thans reeds 38 leden telde. De heer Lang horst geloofde, dat dit getal voor uitbreiding vatbaar is; we moeten spoedig de 60 trachten te bereiken. Hij verzoekt daarvoor Iedere medewerking. Voorts deelt hi] mee, dat onze Tweede Kamerafgevaardigde Mr. Oud begin 'Januari 1918 zeer waarschijnlijk zal op treden te Groote Keeten. Almu volgt behandeling van het huishoudelijk regle ment. Waar noodig, geeft de heer Langhorst inlich ting en toelichting en nadat alle 18 artikelen door de vergadering een voor een zijn vastgesteld, wordt over het geheele reglement hoofdelijk gestemd Hert werd met algemeene stommen aangenomen. De goedkeuring van het hoofdbestuur van den V.-D. Rond zal ten spoedigste gevraagd worden. Het contri butie-artikel gaf aanleiding tot breedvoerige discussie. Ten slotte werd de contributie vastgesteld op f 1 j>er jaar. Wijl voor het eerste jaar zeer waarschijnlijk die contributie niet toereikend zal zijn, acht de vergadering het algemeen gewenscht, dat aan *ieder lid gevraagd zal worden over 19118 een extra-bijdrage te verbenen. Voor de bestuursverkiezing het bestuur bestaat uit 5 leden waren 36 stemkaartem van de 38 inge komen. Alle leden waren n I. in de gelegenheid gesteld thuis een vijftal bestuursleden uit te kiezen. Als be stuurslid waren bij eerste stemming verkozen de hee ren Langhorst met 34, A. de Heer met 27. A. Baken iG.Az. met 24„ D. Sleutel met 23 en H. Kruisveld met 19 stemmen. Alle gekozenen namen hunne benoeming aan. Uit dit bestuur koos de vergadering tot voorzitter de heer A. de heer met 11 van de 16 stemmen. Deze, dankzeggende voor hert in hem gestelde vertrouwen, verkizich bereid het voorzitterschap te aanvaarden. Nadat bij de rondvraag de heer Langhorst nog had gewezen op het weekblad, de Vrijzinnig Democraat, dat hij den leden ten zeerste aanbeval, sloot de voor zitter met een woord van dank en opwekking de ver gadering. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: A. de Heer, voorzitter: Joh. Langhorst, secreteris-peniningk meester, D. Sleutel, vice-voorzitter; A. Baken G.Az., 2e secretaris; H. Kruisveld, 2e penningmeester. Na afloop der vergadering gal zich een gast als lid der veraemging op. WIER1NUEN. In de algemeene vergadering dar IJsclub Wiertngen werd bij acclamatie da voorzitter de heer J. Jong kind, die 'had bedankt, wederom gekozen. Van de pe riodiek aftredende bestuursleden de heeren C. Duijn- ker ten N. J. Poel, werd de heer Duijmker herkozen en in de plaats van den heer Poel gekozen de heer A. Van der Wells. Aangezien het bestuur nog met 2 leden werd uitgebreid, werden daaivoor gekozen de heeren Jb.' Bruul en J. Luijt Allen namen de benoe ming aan. De rekening van den penningmeester, den heer J. C. Klein, werd nagezien door de heeren van der Welle en Asjes, die alles m orde bevonden, Ze sloot met een toadeeiig saldo van f 14 en werd goedgekeurd. Be sloten 'werd, ijs en wederdienende, in dit winterseizoen te hóuden een hardrijderij voor dames en heeren met hindernissen en een gemaskerd ijsfeest Voor de sa menstelling en regeling daarvan werden verschillende commissién benoemd. Met 't oog op den financieelen toestand der kas werd nog besloten, de leden der Westerlandarijsclub geen vrijen toegang meer op de bijbanen der ijsclub Wielingen te verleen en HARENKARSPEL. lot bestuurslid van den polder Woudmeer la her kozen de heer J. Spaans Rz. Tot bestuurslid van den polder West erend la her kozen de heer D. Kuiper te Groenveld. EENIGENBURG. Tot lid van het Dag. Bestuur van de Banna Beni ge nburg is herkozen de heer A. Borat te Alkmaar en gekozen tot Hoofdingeland van die Banne de heer W. Schuit in de vacature J. P. Filmer. CALLANTSOOG. Bij de Maandag 24 December alhier gehouden ver- kooping van strandgoederen, werden hooge prijzen besteed. De 320 metalen bussen brachten op f2850, kooper de heer K. ten Boekei alhier; de bossen hoe pels f175, kooper de heer Koster van Schagen; een partijtje losse hoepels f 2, kooper de heer A. Dekker, totaal f3117. Er waren veel kooplustigen. CALLANTSOOG. In de Maandag 24 December gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, werd met algemeene stemmen tot secretaris- kerkvoogd herkozen de heer A. Baken G.Az_ CALLANTSOOG. De Edelachtbare Heer, Burgemeester Lovink, is door het Hoofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hol- l&ndsche Beddingmaatschappfj benoemd tot lid der Plaatselijke Commissie dier Maatschappij alhier. ZUIDSCHARWOUDE. Tot ouderling bij de Nodt Herv. Kerk alhier ls ge kozen de heer P. Berkhouwcr, tot diaken de heer P. Keizer en tot secretaris van het kiescollege de heer P. Boon. ADRES AAN DEN RAAD. Het volgende adres is aan den Raad gezonden: Aan den Raad der Gemeente Schagen. EdelAchtbare Heeren, Onderge teek enden, respectievelijk Voorzitter en Secretaris van het Comité van Actie, benoemd door de afdeel!ngen S.D.A.P. en moderne vakbeweging al hier, meenen het volgende onder uwe aandacht te moeten brengen: In uwe vergadering van 17 October j.L word naar aanleiding van een adres tan de afdeeling Schagen van de Soc.-Dem. Arb.-Partlj betreffende H verschaf® fen van goedkoope brandstoffen, besloten: „aan ben, wlen voor een bedrag van f 1200.in den lloofdelij- ken Omslag waren aangeslagen en volgens de door uw College benoemde Copunissie daarvoor in aan merking kwamen, een reductie te verleenen van 25 pet." Thans blijkt, dat verscheidene personen tot do ar beidersklasse belioorende en ook vele kleine midden standers, wier inkomen ver beneden de f 1200.be draagt, ni et in aanmerking komen. Groote arbei dersgezinnen met een inkomen van f 1000.en an dere met een inkomen van f700.ja zelfs wedu wen die door handenarbeid' en door het houden van kostgangers in hun onderhoud voorzien, werden door de door uw College benoemde Commissie uitgescha keld. Verder komt daarbij, dat soms 2 óf meermalen als 't wAre moet w orden gebedeld om voor een brand stoffenkaart in aanmerking te komen. Voorts moet zij op 't onoordeelkundig ultredken van die kaarten èn de wijze waarop de brandstoffen be- scliikbaar worden gesteld, eene opmerking maken. Wat toch is 't geval? Aan de goedkoope brandstofkaarthouders werden verstrekt uitsluitend' cokes, afgehaald van de fabriek door de belanghebbenden. Dat dit laatste voor de arbeider» gepaard gaat met verzuim en alzoo loonderving en voor weduwen en anderen met groote moeilijkheden, zal uw College met ons willen beseffen. 't Is dan ook naar aanleiding van bovenstaand», dat wi' namens bovengenoemde afdeeling en, ons tot uw College wenden met het beleefd» verzoek, de door uw College benoemde Commissie op te dragen, Iluu taak niet te eng en bekrompen op te vat ten óf wanneer moclut blijken dat de taak voor de Commissie te zwaar is: een paar leden uit de arbei dersklasse en kleine middenstand aan de Commissie toe te voegen, opdat meer oordeelkundig 't besluit van uw College aal worden uitgevoerd. Met verschuldigden eerbied, Hoogachtend, G. REMPT, Voorzitter. J. BREGMAN, Secretaris. Schagen, 27 December 1917.

Schager Courant | 1917 | | pagina 1