Raad van Wieringen. Raad Noordscharwoude. DERDE BLAD. Maandaq 31 December 1917. 60s$e Jaargang No. 6132. WIERINGEN. In deze gemeente zijn van de militie-lichting 1918 opgeroepen om op den 18den Januari 1918 te Haar lem bij d «militie te worden ingedeeld de volgende personen: Simon Asjes Pz., Ie Haukes. Nan Koord. Cz., te Westerland. Cornelis Keijzer Jbz. té Waard Nieuwland. Jan Kat, te Hipp., Meijert ïleijblok, te Oosterland, Cornelis de Haan, Jz. te Hipp., Cornelis de Graaf te Winterland, Cornelis Duijiikcr Jbz te Belt, Jacob.ten Hok kei. te Oosterklief Simon Bakker Elbz., te den Oever. Jan Bakker Sijbr.z. te Zandbuien WÏERXNGEN. Vergadering der Wiieringer Vrachtvaart Vcrceniging op Zaterdagavond 29 Dec. j.1. half zes in hotel ,.Lont" te Hipp. Be heer J. Jongkind opent met een toepasse lijk woord en zegt dat deze vergadering is belegd om de Vereen, te ombinden, dé veroen. heeft geen roden van bestaan meer, omdat hier een ondcrafd. vam den Algem. Seiiippersbond is opgericht. Hierna worden de notulen der vorige vergadering dtxir den secr., den heer C. Duinker geleien en onder dankzegging on veranderd goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt tot ontbinding over gegaan en. kor> verder in bespreking wat met het batig saldo worden gedaan, De stemming wijst ilit dat- de ven zullep worden afgodragen aan de on- derafd., Van den Seiiippersbond voor het steunfonds. He neer Jongkind scnetst nog in korte bewoordingen ',el iiut der W V.V. tijdens haar bestaan en het daar- oprichten der onderafd. van den A.S.B. Na nog dank te hebben gebracht aan allen welke hunne krach ten hebben gewijd aan de W.V.V. wordt de vergadering gesloten. - WIERINGEN. In 't holel ..Lont' vergaderde Zaterdagavond iiajf acht do afdeeling Wieringen der Scnippersvereenigilng j.Schuttevaer". De vergadering werd bij afwezigheid van den voorzitter, den Edelachtbaren heer A. Peere- boom, geopend en geleid door den Secretaris, den heer P. Kaan, welke na opening de notulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stuk ken worden voorgelezen en blijkt daaruit, dat op ver schillende verzoeken nadere toelichting werd verlangd De circulaire aangaande de te houden Jaarvergadering van het hoofdbestuur zal op worden geadviseerd om deze te laten doorgaan in het centrum des lands en zonder feestelijk 'karakter. De bestuursleden de heeren C. Duinker en Joh. Bais zijn aan de beurt van aftreding dn worden beide nèeren weder herkozen, zij nemen beiden hunne be noeming aan. Door den penningmeester wordt reke- I ning en verantwoording gedaan en de rekening door i de heeren Asjes en Lont in keurige orde bevonden, 1 welke hoeren dan ook adviseeren de rekening Onder dankzegging goed te keuren. Waartoe wordt besloten. Bij iacclamatie wordt besloten een afgevaardigde n ar de eventueel te houden algemeene vergadering te zón den en worden hiervoor benoemd ais afgevaardigde de 'heer P. Kaan en als plaatsvervanger de Jieer C. Kaan. Beiden nemen 't aan. De rondvraag leverde vele besprekingen op aangaande .vaarwater verbeteringen enz., waarvan wij in de eerste 'plaats zullen noemen vergrooting loskade Haukes, be tere bebakening vaarwater naar Ewijcksluis, meerpalen aan de laadplaatsen in de Anïia-Paulowma, uitdieping der Groote Sloot, enz. enz. Sommige punten zullen op de algemeene "verg. ter sprake worden gebracht doch de meeste voorstellen worden door de afd. zelve tanandeld. De rondvraag niets meer opleverende, Sloot 11c voorzitter onder dank de vergadering. - WIERINGEN. Aanbesteding van den weg te Wie.rmgen op Zaterdag Dec. 1.1. Ingekomen 17 inschrijvingsbiljetten van 'J e volgende hoeren: 1. P. Tuin,, te Pelten, voor f 128000; 2. C. Stam. te "ognum, voor f 125.240; 3. H. Doorn, te Zijpe. voor 124.000: 4. C. Rutsen, te N. Niedorp. voor f 116.000; i P. Doking i. te Amsterdam, voor f 114.700; 6. G. len Adel, te Beverwijk, voor f 112.400,; 7. Wi. Aafjes. c Zaandam, voor f 112.000.: 8. Isse de Vries, te Pur- nerend. voor f 111.000; 9. Corn. de Vries, idem, voor 109.500; 10, Cnr. van Roosendaal, te Enkhuizen, oor f 105.671: 11. Jb Waiboer en Zoom te Amsler- hm voor f 103.600: 12. H. W. Jaartsvold, te Licn- invoorde, voor f 102.800; 13. J. A. Schuurman en Vaijer, te Amsterdam, voor f 101.779: 11 H. en M. tui Meekeren. te Hindeloopen voor f 97.800; 15. J. 1. Klein, te Wjeringen voor f 97.500; 16. A. Smallen- roek. te .Assen, voor f 97.400; 17. Firm. Gous en Co. e Zeist, voor f 92.455. Spoedeischende raadsvergadering op Zaterdag avond 1.1. Voorzitter de heer A. Peereboom, burgemeester. Afwezig de h-eeren J. Hermans en P. Koorri, De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen nog niet in orde zijn gemaakt, daar de secretaris afwezig is. Besloten wordt deze de volgende vergadering te lézen. Voorzitter deelt mede, dat deze spoedeischende ver gadering is bijeengeroepen, daar er in het College van B. en W. eenig verschil h-eerscht over het in de vorige vergadering genomen besluit ten opzichte van de aanbesteding van den weg. Om echter elk misverstand te voorkomen, wenschen B. en W. deze zaak inet den Raad nog eens te bespreken en wil len B. en W. u voorstellen, dat de gunning aan den laagsten inschrijver geschiedt, de Gemeente een der de betaalt van hetgeen het boven de oorspronkelijke raming van f 60.000 loopt, mits Rijk en Provincie ook elk een derde van dit meerdere betaleil. De laagste inschrijver was de firma Gous en Co. te Zeist voor f92455. Men kan alzoo aannemen dat de totale som wordt f 115.000 tot f120.000. De heer Kat: Als het werk gegund wordt, loopt de gemeente dan nog meer risico? Voorzitter: Ja het meerdere van de basisprijzen, dat is, wat het nog na dien tijd is opgeloopen. Elk aannemer zal zich echter wel gedekt hebben. Hierover wordt nog wat gediscussieerd. De heer Rotgans meent, dat de uitgave wat groot is voor de gemeente en haar draagkracht wel eens te boven kon gaan. Spr. zou liever willen wachten en gedeel telijke herstelling. Wethouder Kuut sluit zich hierbij aan en merkt op dat er nog meer leeningen voor de gemeente te wachten zijn. De andere heeren zijn echter van andere meening en tot stemming over gaande, wordt besloten met 9 voor en 2 tegen, de heeren Rotgans en Kuut, tot uitvoering over te gaan, mits Rijk en Provincie elk voor een derde van de meerdere uitgaven bijdragen. Hierna stelt voorzitter aan del orde het in de vo rige vergadering verdaagde besluit van den heer D. Minnes en stellen B. en W. voor daarover thans opnieuw te stemmen. Dit voorstél is: een commissie uit den Raad te benoemen, die onderzoekt de prijs van het doktershuis en een onderzoek instelt naar den toestand der dokterswoning en ten 3e. met dr. Pijl over deze woning zal confereeren. Voor stemden de heeren: S. de Vries, D. Koorn, D. Minnes, B. Kat en N. J. Poél; tegen de heeren S. Bakker Cz., P. Kuut, J. Rotgans en J. Bosker. Zoo dat met 5 stemmen voor en 4 tegen besloten is een commissie te benoemen. Voorzitter vraagt of dit een commissie uit den Raad moet zijn of wel ook de tVethouders kunnen zitting hebben. Spr. lijkt beter dat B. en W. er bui ten zijn. De heer D. Minnes merkt oo dit dit hem niet uit maakt. 'I'ot stemming overgaande worden gekozen de hee ren N. J .Poel, S. de Vries en D. Minnes, welke hee ren allen hunne benoeming aannemen. Hierna stelt voorzitter een voorstel betreffende de kortere openstelling van de gasfabriek aan de orde. Voorzitter deelt mede ,dat er nog 9 vaten carbid zijn, deze kosten f67.50; moet er thans echter ge kocht worden, dan zal de priis zijn, tenminste zoo er nog carbid te bekomen is, f 125 tot f 140 per vat van 100 kilo. Het voorstel is verder de hoofdkraan te openen: 1 Januari om 6 uur, 1 Februari half zeven en 1 Maart 7 uur des avonds. De heer S. Bakker merkt op, diat, als er bezuinigd moet worden, de kraan wel iets vroeger dicht kan, waarop voorzitter antwoordt er geen bezwaar tegen te hebben. De heer D. Minnes merkt op dat voor vele men- schen het beter zou zijn de hoofdkraan niet later open te stellen maar wel vroeger te sluiten des noods, Spr. meent dat de burgerij zich beter des avonds mot een kaars kan behelpen, alsdat verschil lende zaken, zcoals b.v. Bosker,enz., hun personeel des avonds eenige uren naar huis moeten zenden. Mogelijk konden de winkels ook om acht uur wel sluiten: Om half zes de kraan open en 9 uur dicht. Voorzitter is voor elke bezuiniging in het gebruik. Uit de vergadering wordt nog opgemerkt, dat de winkels uit zich zelf wel om 8 uur het licht uit kunnen doen. De lieer Minnes merkt op, dat binnenkort er een Middenstandsvergadering is en hij dit dan wel ter sprake kan brengen; het zou echter beter gaan als de gemeente hierin medewerkte. Voorzitter: Als B. en W. dit vfagen, zullen twee derde der winkels sluiten, een derde niet. De heer Minnes merkt op dat dit met de Midden- standsvereeniging oo kzoo zal zijn, waarop voorzit ter opmerkt dat er niets tegen is het te vragen. Hierna wordt het volgende voorstel met algemeene stemmen aangenomen: De hoofdkraan open te stel len met ingang van 1 Januari van half zes tot 9 uur, 1 Februari van 6 tot 9 uur en met 1 Maart van half zeven tot 9 uur. Rondvraag. De heer Poel het woord verkrijgende, merkt op over de aanbesteding nog iets te willen zeggen en wel dat het niet zeker is of de laagste inschrijver ook de goed-koopste voor de gemeente zal zijn. Dit kan komen door de basisprijzen van het verschil hierboven, zal de gemeente twee derde kosten, die aannemer c^ie dus het goedkoopste ma teriaal gekocht heeft, zal voor de gemeente het voor- deeligst zijn. Spr. geeft voorzitter in overweging de inkoopsprijzen van verschillende inschrijvers te vragen. Dti voorstel vindt algemeene instemming en zal de voorzitter, waar men niet precies weet waar de grens te stellen, voorzitter wil geen der in schrijvers passeeren aan alle inschrijvers hunne prijzen op vragen en dan daarna eene beslissing te nemen. Sluiting. Vergadering van den raad der gemeente Noord-Sc'nar- woude, gehouden op Zaterdagavond 29 December 1917. Allen aanwezig. Voorzitter Burgemeester Brinkman, die de vergade ring opent, waarna lezing en goedkeuring der notulctn plaatsvindt. De neer Ootjers vraagt, hoe het is wat betreft 't on derzoek inzake de vergoeding voor verlichting en ver warming aan den Keer J. Joman, 'telefoon- en tel ei - graafkantoornouder alhier. De voorz. zegt, een onderhoud met den adjunct inspecteur te nebben gehad en deze was van m coming, dat in deze de opvatting van den raad den doorslag gaf. Er is voorheen niets dienaangaande bepaald. De heer Barten is van meening, dat in dit gemengld bedrijf de telefoon haeer 'uren noodig heeft dan de posterij. Zou het niet het meest aanbevelenswaardig! zijn, dat het Dagel. Bestuur de zaak met den tele- foonkantoorhouder regelt'? Besloten wordt, dat dit zal worden geprobeerd In de afgeioopen maand November zijn een 200-tal telegrammen, waaronder één dicnsttelegram, behandeld. Komt ter tafel een adres vergezeld van een memorie van toelichting van de afdeeling der S.D.A.P., waar in wordt verzoent, degenen, die f 1000 of minder in komen hebben, de petroleum tegen 25 cents per Liter on de natuurboter a f 1.,30 per pond te verstrekken. Op dit verzoek is ingekomen een adhaesiebetuiging van de arbeiders van den fabrieksarbeidersbond. Be neer Koeman acht f 1000 wat hoog. De heer Barten Vreesde ook voor de aanzienlijke kosten, terwijl de loonen thans hoog mogen worden genoemd. De heer Ootjers was van meening, dat er velen zijn, die geen f 1000 per jaar inkomen genieten. Die men seden zijn er niet best aan toe. Laten we allen voor ons zelve maar eens nagaan, wat we noodig hebben. De hoer Barten acht bet een moeilijk werk om in deze een grens te bepalen. De neer Heman wijst er op, dat we voor den Hoofdei. Omslag gewoonlijk de laatste 3 jaren dooreen nemen en dat wijst ten opzichte van den werkman ongeveer 750 aan. De heer Vlug is van meening, dat men de meest juiste uitkomsten zo* verkrijgen door eene commissie in te stellen, die elk der gevallen afzonderlijk zal beoordeelen. De heer Barten vindt het in elk geval aan te be velen, vooraf de zaak grondig te onderzoeken, om niet verwachtingen eerst op te wekken, die door tegen vallen gevolgd zouden kunnen worden. De heer Ootjers,'t Is moer de kwestie of heit door dep raad uitgevoerd wordt. Als het bepaald noo dig is, zou het moeten gebeuren., ook al kost het wat meer. We kunnen de menscnen toch niet door ar moede laten crepeeren. Anderen meenen, dat het zoover toen gelukkig nog niet is. Spoedig zal hierover "weder worden vergaderd. Voorz.Eerst zal onderzoek plaatsvinden, hoeveel de kosten ongeveer kunnen beloopen en dan zullen we overwegen, of het al of niet uitvoerbaar is. Goed gevonden. Van de vroedvrouw1 mej. Hof is een verzoek ingeko men om duurtetoeslag te mogen erlangen. Zij wijst op hare ambtsgenooten in omliggende plaatsen, die in nogal gunstige conditie verkeeren. Zoo had mej. Trom petter als vroedvrouw zonder vragen f 50 verhooging, terwijl ook hare ambtgenoote, mej. Zaagmans tege moetkoming had gekregen, terwijl ten slotte gewezen wterd op de vroedvrouw uit Heer-Hugowaard, mej. G. v. d. Pal. wier salaris is verhoogd. De heer Zut vraagt, of het salaris van mej. Hof nu niet f 400 is? Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Zut stelt voor, haar f 50 duurtetoeslag toe te kennen. Voorzitter zegt, dat de vroedvrouw! hier. zooals el-

Schager Courant | 1917 | | pagina 7