De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. hulpmiddel van de Vereenigde Staten aan te weftdeti voor de gebiedende taak en den plicht voor de wereld een eervollen, vaaten vrede te winnen, die berust op rechtvaardigheid en eer en aan de volken der aarde, groote en kleine, de zegening van veiligheid te ver zekeren en van vriendschappclyken en hulpvaardig verkeer. Uw eigen boodschap uit naam van net En- gelsche o4logskubinet is ten zeerste gewaardeerd en onze geest antwoordt op haar vriendschappelijk be roep. DE LEGERSTERKTE IN ENGELAND. Op een bijeenkomst van vertegenwoordigers der re- geenng en vun arbeiders verklaarde Sir Auckland God- des uit naam der regoering: De toestand in Rusland heeft de omstandigheden ten opzichte van de legersterkte volkomen veranderd, maar deze zullen meer dan hersteld worden door de Amerikaansche legers. Hoe spoedig zit zullen aanko men hangt hoofdzakelijk at van de beschikbare scheeps ruim te. Een ulwikkcluig van de bestaande overeen komsten met de arbeiders is noodzakelijk en er zal een groot aantal mams cl lappen gcrecruteerd moeten worden uit de jftunitie-arbcidors voor den dienst aan het froht en in andere atdeclingen. 't Is al sinds enkele dagen dat de Engelsche be richtgevers steeds weer melden dat het met de vredesonderhandelingen met Rusland en Duitschland lang niet schitterend gaat Nu komt Reuter zelfs met eon bericht uit Petersburg, dat Trotzky een rode hield ln de centrale commissie van de sovjets en liet zich daar ln sarcastische bewoordingen uit over hetgeen liij noemde: de huichelachtige vredesvoor stellen van Duitscliland. Hij verklaarde, dat zijn re geering en de arbeiders nooit zulke voorwaarden zu-1 ien aannemen, als Duitscliland hun wensebt op te leggen. Wanneer die centrale mogendheden niet loyaal de Poolsche en Lettische volken zouden laten beslis sen over hun eigen toekomst zou het dringend nood zakelijk zijn de Russische reVoiutie te verdedigen. Na'de rede van Trotzky nam de sovjet een reso lutie aan, waarin werd verklaard dat uit de weige ring van die vertegenwoordigers van Duitschland om het recht der onderdrukte naties en kolonies, die voor den oorlog zijn bezet, te erkennen om te beschik ken over hun eigen lot blijkt, dat de Duitsche auto riteiten hun oude annexionistische politiek weder hebben aangenomen. Oostenrijk en Duitschland weigeren onverwijld te waarborgen de onherroepelijke terugtrekking van hunne troepen uit Polen, Lithauen, Koerland en ge deelten van Lijfland en Esthland. Een vrije wilsui ting van de bevolkingen der bezette streken is on mogelijk, voor de geheele bevolking is teruggekeerd. De bewering van de Duitsche gedelegeerden, dat de volken van deze landen hunnen wil reeds hebben geuit is zonder grond, omdat de bevolkingen dor bezette landen bunnen wil ten gevolge van den staat van beleg en de censuur niet hebben kunnen uit spreken. „Wij verdedigen bet recht van Polen, Lithau en en Koerland om feitelijk en vrijelijk over bun eigen lot te beslissen. Wij zeggen tot de volken van Oostenrijk, Duitschland, Turkije en Bulgarije: „denkt erom dat bet sluiten van een onmiddellljken domo- cratiscben vrede in de eerste plaats van u zal afban gen. Alle volken van Europa, uitgeput en half ver bloed door dezen weergaloozen oorlog, houden bet oog op u gevestigd. Gij zult niet toosta&n, dat de Oostenrijkscb£ en Duitsche imperialisten een oorlog beginnen met Rusland voor de onderwerping van Polen, Lithauen, Koerland en Armenië. De vertegenwoordigers van alle fronten, die tele grafisch naar Petrograd ontboden waren, erkenden dat de toestand aan de fronten bedroevend is, zij ver klaarden echter, dat het leger de Russische revo lutie zal verdedigen, maar dat het dringend behoefte heeft aan brood en laarzen. Dit bericht wijst er nog meer op, dat de onder handelingen niet geheel vlot loopan. Later is reeds gemeld, dat de onderhandelingen waren afgebro ken, maar dit is nog niet bevestigd. Uit alles blijkt echter, dat de invloed der Entente hier aan het werk is. Deze bewering vindt haar grond in het feit, dat de Engelsche arbeiders bij de Russische regeering heeft geprotesteerd tegen een afzonderlijken vrede en heeft gevraagd onderhan delingen tusschen de socialisten en de Russen te Stockholm mogelijk te maken. Men ziet hier den ih vloed van Lloyd George in. En als gevolg hier van het voorstel der Russische regeering aan de Duitsche, om de onderhandelingen over den vrede naar Stockholm over te brengen. De Duitschers blij ken daar niet veel zin in te hebben. We lezen ten minste dat dit verzoek ter sprake is gebracht ln de centrale commissie van den Rijksdag en daar werd meegedeeld, dat Von Kuhlmann dit verzoek van de hand heeft gewezen. De Rijkskanselier heeft ook gesproken ln dis cen trale commissie en deze reide oa: De vorige spreker was zoo welwillend te herinne ren aan hetgeen lk gisteren aan het slot van mijn kort inleidend woord zeide, dat wat gisteren gold, wellicht heden niet meer zou gelden en dat wij steeds met de mogelijkheid van incidenten reke ning hadden te houden. Zulk een incident schijnt te zijn gekomen. Reeds vroeger had tijdens de on derhandelingen de Russische regeering herhaalde lijk den wensch uitgesproken, dat de onderhande lingen van Brest-Litowsk in een neutrale plaats, bijv. Stockholm .zouden worden voortgezet. Thans is dit voorstel officieel gedaan. De Russische re geering stelt voor de onderhandelingen over te brengen naar Stockholm. Afgezien van het feit dat wij niet in een positie zijn om ons door de Russen te laten voorschrijven waar we de onderhandelingen willen voortzetten, moet ik er op wijzen dat de over brenging der onderhandelingen naar Stockholm tot buitengewoon groote moeilijkheden aanleiding zou geven. De Rijkskanselier wees verder op de noodzake lijkheid voor de onderhandelaars, om met de hoofd steden hunner landen, Berlijn, Weenen, Sofia, Kon- stantinopel en Petersburg in directe verbinding te staan. Deze verbindingen zijn te BrestLitowsk aa-n gelegd en werken goed. Bovendien meende de Rijkskanselier dat de ver tegenwoordigers der geallieerden te Stockholm te gemakkelijk invloed op de Russische onderhande laars kunnen uitoefenen. Dit laatste zal wel de hoofdreden zijn, die zijn oorzaak vindt in het diepgaande verschil dat tus schen de Russische en Duitsche onderhandelaars bestaat over het ontruimen der veroverde gebieden en het beslissen der bevolkingen over' eigen lot. Rusland wil niet alleen het in den oorlog verover de gebied van Polen, Lithauen, Koerland, enz., maar ook de stukken die de centralen van het verdeelde Polen sedert meer dan een eeuw regeeren, Armenië, dat aan Turkije behoorde, en verder Russisch Polen, Finland enz., hun eigen lot laten bepalen. Hoe democratisch oók gezind, zoo het heet, wil Duitschland hier niemendal van weten. En op het oogembllk staat het er met de onderhandelingen niet al te best voor. De Duitsche pers eerst vol triomf, laat ook reeds een bedrukte toon hoor cm. t' Is voor al do socialistische pers in Duitschland, die het op treden der Duitsche regeering scherp laakt. De Leipzlger Volkszeitung schrijft o.m.: dat men thana in Rusland, Duitschland, Engel&nd, Frankrijk en Italië weet, waarnaar de Duitsche regeering bij de vredesonderhandelingen met Rusland streeft; „geen vrede zonder annexaties op den grondslag van het zelfbeschikkingsrecht der volken in democratischen zin, doch een vrede, die een uitbreiding der poli tieke, militaire en economische macht van Duitsch land naar het Oosten ten doel heeft, wordt de Rus sische regeering door de regeeringen der middellij ken voorgesteld, Deze vrede, die goen vrede door vergelijk kan zijn, moet de Russische republiek «ma keiyk worden voorgezet door een soort van volke stemming, die allee, behalve een deelneming van het democratische recht van zeifbeechikking der volken ie". üet Leipziger socialistisch orgaan meent, dat, wanneer «enige vertegenwoordigers van den Pool- schen adel, ua Poolsche bourgeoisie en van het grondbezit voor een aansluiting bij Duitschland war kou, dit geenszins als een wilsuiting van het volk kan worden beschouwd. Do stemming in Po len neigt .sedert de Russische revolutie meer naar Rusland dan naar Duitschland of Oostenrijk. En het blad citeert eon verklaring van een groot aantal vurcunigen in Lyflaud en Koerland, die in sterke mate de bevolking vertegenwoordigen en waarin op een volkomen zeilstandigheid aangedrongen wordt. Het slot van het artikel luidt: na deze onthul ling der Duitsche oorlogsdoeleinden in het Oosten, bestaat er geen twijfel meer, dat ook de verstrek kende veroveringsplannen van Bulgarije tot het program der miduelrijken behoor en. Dit zijn de Duitsche oorlogsdoeleinden in het Oosten. Hoe zui len ze wel in het Westen zijnl Ook in de Centrale Rijksdagcommissie treedt een scherp onderscheid in meening hij de socialisten en anderen naar voren. Wat er van dit alles komen moet is nog niet te zeggen. Vechten kan het Russische leger niet, maar Duitschland kan, wil het bij eigen volk en in het buitenland niet geheel zijn moreele positie varlie zen, het niet op haren en snaren zetten. Bovendien is voor Duitschland de goede economische betrek kingen met Rusland van te veel belang om deze in de waagschaal te zetten. De Entente-mogendheden schijnen er aan te den ken om de tegenwoordige Russische regeering te erkennen. De Engelsche gezant in Petersburg is ziek geworden en nu gaat er een nieuwe heen, die meer op heeft met M&ximalistische ideeën. We zien het diplomatieke spel in vollen gang. Wat zal het bren gen? I toZMLLa l£ bUfeAlilalk. Geborenbimou Jacob, zoon van Frans Groote» en van Aaitje Kater. DUUR HUOL Tot bewijs, dat het hooi zeldzaam duur Is, kan die nen, dat in onze gemeente gisteren hooi verkocht ia voor 18l> gld. de 1000 Kg. VERPLAATST. De heer IJ. Bootsma, klerk aan het station alhier, wordt overgeplaatst naar Leeuwarden. ELECTRll'lCATIE. Woensdag a.5. zal de heer Smit Kleine, directeur van het Prov. Electrisch bedrijf in Noordholland in een samenkomst aan onze raadsleden uiteenzetten het belang voor onze gemeente bij de aansluiting van het electrisch net. EEN SCHITTEREND RESULTAAT. Door de Nationale Bankvereuoigmg, waarvan ook in onze gemeente een bijkantoor is gevestigd, werd in de nieuwe 4Vt pet Staatsleening ingeschreven voor ruim vijl en twintig miltiocn gulden. Dat mag een schitterend resultaat genoemd worden SPORTTERREIN WILHELMINA. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van aan deelhouders van het sportterrein Wilhelmina is be sloten de eigendommen in publieke veiling te ver- koopen. GROOT CONCERT. De jaariijksche groote uitvoering van de Toohkunst- /Jangvci ocaiging „Euphonia" alhier, zat plaats hebben den 27en Januari a.s. Uitgevoerd zal worden het Ora torium „De Legende van de Heilige Elisabeth", een der schoonste groote werken van den beroemden com ponist Franz LiszL Bekende solisten zullen de solo partijen vullen, ter wijl het instrumentale gedeelte van het werk wederom wordt vertolkt door een aantal musici van de Kon. Ned. Marinekapci te Helder. Het geheel onder de bekwame leiding van den heer Jac, Jansen. MARKTOVERZICHT. ,Wat te voorzien was, wordt al meer en meer be waarheid: de vleeschprijzen worden ai hooger, vooral die voor eerste kwaliteit rundvee. Nu was er Donder dag nog een büzoddere reden, voor een vlugge, hoogc markt Door de feestdagen waren de hallen vrijwel leeg geraakt zoodat slager en grossier, de markt op dreven om hunne gading machtig teworden. Men verzekerde ons, dat voor eerste kwaliteit Donderdag graag 90 cent, besteed werd; ook tweede en derde soort waren aanmerkelijk hooger. De duurste koe was van de hoeren Schermer en Zn., Hoogwoud, f 810. In melk- en kalfkoeien neemt de vraag ook toe: eene prijs verhooging gaat daar te vens mee gepaard Jonge vette schapen, waarvan de voorraad uftgepul begint te raken, waren mede zeer hoog. Besteed Werd tot 65 gld., de heer C. Kooij, Vennik. Oude vette, met afnemende aanvoer, liepen tot 75 gld. Bij deze hooge prijzen waren de overhouden zeer vast. 55 gld. De hooge prijzen' voor kippen en eenaen zijn geheel voorbij. Voor beiden liepen de noteeringen van 95 cent tot f 1.25. Eieren stonden op dien regeoriingsprijs 15 cent TELEGRAFISCH WEERBERICHT Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorologisch In stituut te De Bildt, naar waarnemingen in den morgen vtin 5 Januari 1918. Hoogeste en laagste barometerstand Ontbreken. Verwachting tot den avond van 6 Januari Aanvankelijk zwakke tot matige, later wellicht toe nemende wind uit Wt richtingen, nevelig tot zwaarbe wolkt of betrokken, wellicht eenjge neerslag, door gaande dooi. Zondag 6 Januari 1918. NED.. HERV. GEMEENTE te: Kolhorn, nam. 2 uur, Db. van Griethuizen. Winkel, geen dienst MAAKT HET PUBLIEK ONDERSCHEID TUSSCHEN BESTELLERS. Het is algemeen welbekend dat sommige inwoners de gewoonte hebben met Nieuwjaar aan hot bestel lend personeel oen fooitje te geven. Zij geven hot dan aan één besteller om het dan onder het geheeld bestellend personeel te verdoelen. Maken de gevers dan verschil tusschen bricvenbcf- stellers, hulpbestellers en telegrambestellers? Wij ge- looven zulks niet, maar de brievenbestellers meenon, dat 't hun alleen toebedacht wordt omdat zij uniform dragen en laten wijselijk de hulpbestellers en tele grambestellers er buiten. Ons dunkt dat het wenschelijk is, zulks onder de oogen van het publiek te brengen en laten aan ieder een over om te oordeelen hoe diep het klassenstelsel bij hen doorgedrongen is, wanneer zij zoo handig daarvan gebruik kunnen maken indien zulks hen maar gelegen komt (Reeds meermalen is dit gevalletje ge beurd.) Hulpbcstellers en Telegrambesteller. Schageo, 5 Januari 1918. ALKMAAR, 5 Jan. 8 paarden f 70 a 600, 9 koeien f 180 a 350, 122 schapen f 20 a 62, 21 kalveren f 16 a 30, kipeicrefe 19 n 20 cent boter f 1.65 a 1.75 per pond. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 4 Jan. Breekpeen f 6.25, roode kool f 8 a 10 uitschót f 3 n 5, gele kool, uitschelt t 3 a 5. Deen- sche witte, uitschot f 4 a 5.50, grove uien f 16,50, alles per 100 Kg. NIEUWE NIED0RP. Vergadering van de Rundveefokvereeniging „Voor uitgang" alhier in het lokaal van den heer C. Kooi man op Vrijdag 4 Januari 1918, nam. 7 uur. Voorzitter de heer P. Koopman, die opent en een vijftiental aanwezigen verwelkomt. Als nieuwe leden worden aangenomen de heeren A. Davids, firma Van Herwerden en de heer H. D. Wilken. Volgt lezing en goedkeuring notulen. Als bestuurslid ie aftredend en niet herkiesbaar de heer J. Stammes. Gekozen wordt de heer Jb. Kooij C. Aftredend en niet herkiesbaar als lid der keuringscommissie is de heer D, Schermer, Be noemd wordt de heor J. A. Mijts. Volgt verkiezing stierencommissie. Aftredend en niet herkiesbaar de heer C. Helder. In zijne plaats wordt de heer P. Donker uit Hoogwoud benoemd. Felicitatie volgt en alle benoemden nemen het aan. Nog wordt tot lid der commissie voor het nazien der rekening, aftredendi de heer Helder, benoemd de heer W. Biesheuvel. Volgt bespreking salaris controleur-secretaris, enz. Deze functionnares, de heer O. Strijbis verkrijgt van voorzitter het woord tot het geven van toelichting. De heer Strijis zet duidelijk uiteen, dat er heel wat werk aan de functiön veronden is, waarvoor het salaris thans f 550 edraagt. Alleen kan spr. al het werk niet inlooepn. Voor 't motisternemen moet hij aan hulp reeds f 471 in een jaar etalea Daarom zou de heer Strijis gaarne f 100 verhooging van salaris plus f 50 duurtetoeslag verzoeken. De vergadering al algemeen overtuigd, dat het sala ris voor de vele werkzaamheden te laag is. Men go- voelt er echter meer voor, geen duurtetoeslag te ge ven,. doch dan ln plaats van met f 100 het salaris met f 150 te verhoogen. Algemeen goedgevonden het salaris aldus te bepalen op f 700., waarvoor de heer Strijbis zijn dank betuigt. Ro»dvraag. De heer K. Mijts zegt, dat de stier Adam nogal lastig is aan 't zeel en den pen er vaak weet uit te roeien. De heer Helder zou het voorloopig nog met Adam willen proheeren. Er komen mooie nakomelingen van hem. Ook anderen vinden, dat Adam goede eagensahap- pen heeft. Besloten wordt, het voorloopig nog eens met Adam te probeeren. Als de stierencommissie meent, dat er Iets moet gebeuren, kunnen we altijd over leggen, Na nog «enige huishoudelijke besprekingen volgt sluiting. - DE STAATSLEENING. Naar ons het Haagsche Correspondemtiebureau me dedeelt is de Staatsleening van f 500.000.000 ruim vol- teekend. .Tot dit oogenblik bedraagt het geteekend bedrag 595 millioen. Uit Amsterdam is ingeschreven ongeveer f 297.000.000-, Den Haag, f 64.000.000- Rotterdam f 91.000.000. Naar wij vernemen, werd ten kantore van de firma D. A. Wisselink te Alkmaar, voor moer dan 1 mil lioen gulden op de nieuwe Staatsleening ingeschreven. VERMINDERD BROODRANTSOEN. Van bevoegde zijde verneemt „De Stand." dat bin nen eenigen tijd de broodkaarten gebracht zullen wor den van 11 op 13 dagen. ONTPLOFFING. Opeenhooping van gas in een riool op den Pom- penburgsingel te Rotterdam, heeft een ontploffing ver oorzaakt, waardoor een rioolluik met een nevigen knal in de lucht gevlogen is, en een 40 kilogram wegende tiamwissel ongeveer tien meter, werd weggeslingerd. Persoonlijke ongelukken had-den er niet bij plaats. ERIN GEVLOGEN. In eene grensgemeente in Zuid-Limburg is een berv de smokkelaars er dezer dagen leelük ingevlogen, 's Avonds was er bal, terwijl het bekend was, dat eonlge bekende smokkelaars er ook zouden komen. Reeds lang was op hen geloerd, doch nimmer nog was het Elfcukt hen te verrassen. Nu echter deed zich eene (prachtige gelegenheid voor. Een soldaat-commies ver momde 'zien als dame én was door een dichte vodlette niet van eene heusche dame te onderkennen. In min der 'dan geen tijd werd de beminnelijke verschij1- ning" 'door baljonkers omringd; er werd lustig fnet haar gedanst en zij wist zich zoo innemend voor te doen, dat aan haar geheimen werden toevertrouwd aan derden onbekend. Toen „zij" voldoende wist en haar mannetjes voldoende kende, werden eensklaps de deuren gesloten cn verschenen er eenige gewapenden in de zaal, welke een heel stelletje inrdrenden. om rustig achter Slot en grendel zich te kunnen verbijten om de listige poets, nun gebakken. Tijd HET ONGELUK IN HET KAMP BIJ MILLIGEN. Men schrijft uit Barneveld: OmtTent net verschrikkelijke ongeluk in het kamp to Milligen vernemen wij nog nader, dat de soldaat, die bij het zoogenaamde Nieuwjaarschieten met één schot twee kameraden, die juist binnenkwamen, doodde, zich de gevolgen van zijn roekelooze daad zóózeer heeft aangetrokken, dat hij totaal krankzinnig is ge worden. De kogel doorboorde eerst het lichaam van den voorsten militair en doodde daarna ook nog een juist achter dezen loopenden soldaat. Alle soldaten uit het kamp zijn ten zeerste, onder den indruk van deze droevige gebeurtenis. VERDWENEN COUPONS. Iemand, die een zoet oorlogswinstje hoopte te maken, kocht, nadat namens de oorlogvoerende landen der entente was verklaard, dat de coupons van hun effecten, zich bevindende in handen van de tegen partij, voorloopig niet uitbetaald zouden worden, vool 75.000 een groot aantal, voornamelijk Amerikaan sche en Japansche coupons op. Ongeveer eon half jaar geleden wist hij' een schepe ling te bewegen, buiten medeweten der directie van de maatschappij, waarvoor deze vaart, de coupons mee te nemen naar New York, om te trachten, ze daar te verzilveren. De schepeling verstopt» de in een pakje samengebonden coupons achter een schok in een der ruimen. Na aankomst te New York ging hü. aldus vertelt de man, naar een der grootste effectenkantoren aldaar. Van verzilveren van de coupons bleek even wel geen sprake te kunnen zijn, zoolang ifiet de effec ten vertoond werden en daaruit bleek, dat de bezitter een bewoner is van een land, niet met de entente in oorlog Den schepeling restte niets dan de coupons weer moe te nemen en ze opnieuw in het ruim te verstoppon. Met de Nieuw-Amsterdam hier teruggekeerd, moest hij zijn lastgever, die hem opwachtte, evenwel mee- deelen, dat de coupons, ondanks alle zorgen door hem daaraan besteed, op de reis op een voor hem onver klaarbare wijze verdwenen zijia Qm den eigenaar ter wille te zijn. en daar het niet uitgesloten is, dat men zal trachten de coupons in te wisselen, heeft de commissaris van politie, de heer T. Alberda een "50 lijsten, vermeldende de nommers en titels der effecten, waartoe deze coupons behooren, laten drukken en over het geheele land laten Ifer- spreiden. Het zijn 117 Japansche, 150 Cubaansche en 1295 Amerikaansche coupons. OM ER AF TE ZIJN. - Gistermorgen heeft wen vrouw te Epe In een trein die op punt stond naar Apeldoorn te vertrekken, eon jongetje van eon jaar of vier geplaatst, waarna zij zich snel per fiets verwijderde. Aan de politic bleok dat het kind, wiens moeder in Duitschland woont té Epe by een tante in huis was, die het slecht bohan- délde en zich nu van de kleine dacht te anldoen. In de pet van het ventje waren de naam van zijn moeder en haar adres genaaid. Het kind is te Epe oehl«v*»n De justitie onderzoekt de zaak. Bleven. SMOKKELENDE GRAVIN. De Rechtbank te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen A. J. E. G., gravin von Alten te Alt-Ausse, die terechtstond wegens poging tot verboden uitvoer. Beklaagde reisde op 15 Octobernaar Duitschland en bij visitatie van haar koffers te Zeve naar bleek een groote hoeveelheid levensmiddelen, zeep,, schoensmeer, katoen, tabak enz. daarin te zijn ver borgen Ovsreenkomsfla den eisch ven het O. M. veroordeelde de Rechtbank beklaagde tot 2 maand.n gevangenisstraf alsmede verbeurdverklaring der in beatgg genomen goederen DE TELEGRAFISCHE GEMEENSCHAP MET ENGELAND. W'jj hebben, aldus de TeL gistermorgen op het de partement van Buitenlandsche Zaken nog reus geïn formeerd naar den stand van het vraagstuk der tele grafische gemeenschap tusschen Engeland eu Neder land, zulks in verband met verschillende geruchten, kif 0011 8unsti150 wending zo/u zijn ingetreden. Officieel is daarvan echter nog niets bekend, Het is best mogelijk, zei lilden ons, dat Engeland in de prac- tijk langzamerhand wat meer telegrammen zal door laten, maar aan onze regeering is omtrent «enige wij- dege^eeïd.'1 besluit officieel nog niets mo- GASVERSTIKKING. ROTTERDAM, 4 Jan. Hedenmorgen 8 uur werd door den heer A C. 't Hooft, Haverlandstraat 7B, een sterke g islucht waargenomen, komende uit pand 7A. Toen die -lucht bleef aanhouden, klom hij over ePn schutting en verschafte zich door öpcnsohuiving van een raam toegang tot een j^mer, die geheel m<? gas gevuld was. Mot een ögent van politie, die in jdo nabijheid woont oh, die gewaarschuwd was, ging do heer 't Hooft, na de ramen te hebben opengezet en een openstaand kraantje van een gascomfoor te hebban gesloten, weder naar binnen. In een alcoof vonden zij den 25-jarigen ioon des huizes Jacob van Gelderen bewusteloos op don grond. Hü werd onmiddellijk naar buiten gedragen. Óp haar bea in een alcoof werd zijn moodfer mejuffrouw van Gelderen gevonden die eveneens geen toeken van lé ven meer gaf. Door personeel van de reddingsbrigade werd met zuurstofapparaten de zoon weder bijgebracht Hij werd naar .het ziekenhuis aan den Coolstngel overgebracht Een inmiddels aangekomen geneesheer kon bij de moeder echter slechts den dood constateeren. Haar echtgenoot, de heer' Ph. van "Gelderen, heeft hedenmorgen ongeveer 4 uur het huis verlaten om naar d« veemarkt te Leiden te gaan. Vermoedelijk heeft deze het kraantje open laten staan. Daar ook na het sluiten van de gaskraan een sterke gaslucht werd waargenomen, vermoedt men, dat de leiding niet ln orde is. Er wordt door da gasfabriek een onderzoek, inaesteld. L OUDESLUIS. Aan het hulptelegraafkantoor alhier rijn gedurende het jaar 1917 behandeld 1157 telegrammen en gesprekken SCHAGERBRUC. Donderdagavond juist toen de leden van de Coojx Vereen. Benoïd-Lucntgasfabriek „De Unie" alhier ter ver nadering bijeen wanen,, werd ons dorp plotseling in het donker gehuld wegens een defect eau de ma china Aanvankelijk was men van meening, dat het defect spoedig hersteld zo ukunnen worden, doch thans blijkt, dat de leden ongeveer een week van gaa ver stoken zullen rijn. SCHAGERBRUG, Naar wij vernemen, zal de alhier bestaande rede rijkerskamer „K.K.K." op Zondag 20 Januari a. s. hare jaarlükscne uitvoering geven. SCHAGERBRUG. De heer Mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Genera al, zal alhier op 10 Januari a.s. eene lezing houden in 't hotel van den heer A. Bakker. SCHAGERBRUG. Donderdagavond j.L werd ten huize van den heer A. Bakker alhier een algemeene vergadering gehou den van de Coop. Vereemging Benoïd-Luchtgasfabriek „De Unie", Op voorstel van het Bestuur werd be sloten in de maanden Januari, Februari en Maart het gas wederom te rantsoeneeren. De rantsoenen voor deze maanden rijn gelijk aan die welke indertijd zijn vastgesteld respectievelijk voor de maanden December, November en October 1917. In verband met het stij gen der gasolineprijezn werd besloten den gasprijs met 25 ct te verhoogen en al zoo te bepalen op f 0.75 per kub. M. Verder werd door het Bestuur machtiging ge vraagd om aan den thans in gebruik zijnden motor eene verandering aan te brengen, walk» ongeveer f 50 zal kosten. Wordt goedgevonden. L (OLAORN. Door de gladheid van den weg, viel alhier de heer J. D. zoodanig, dat overbrenging naar een ziekenin- richting te Alkmaar noodzakelijk werd geacht KOLHORN, Het electrisch net en huisverbinding alhier is reed, ook de monteering der machines. Een cylin moet nog aankomen en laat door vaartstremmmg op zich wachten; is deze geplaatst, dan kan met stroom- levering worden begonnen. KOLHORN. De datum waarop Mr. P, J. Oud alhier zal bptre- den in eene openbare vergadering van den Bond v. Staatspensionnecring is thans vastgesteldop 22 Jan. in het lokaal Jonker. Men zie advertentie. WIER INGER WAARD. Ter Secretarie alhier rijn inlichtingen te belton, ua omtrent een gevonden huissleutel OUDESLUIS. Men schijnt het hier wel voorzien te hebhen op de school, te weten op datgene wat waarde heeft Bij èen vorige vacantie van het Hoofd der School heeft men al het lood afgesneden en meegenomen en nu bij de Kerstvacantie terwijl het Hoofd der School weder afwezig was, heeft men de metalen punten van de bliksemafleiders, alsmede de koperen draden, ge stolen. Het ware te wenschm dat deze diefstalen eens aan 't licht kwamen. SINT MAARTENSBRUG. Op initiatief van den heer J. Voorihuijsen, Direc teur van de Zangvereeniging „Hannonie7 werd al hier een tweede vcreeniging opgericht van jongere krach- ten. Deze zullen worden opgeleid om de oude Ver- eeniging zoo noodig te steunen. Men deelde ons mede, dat reeds 40 kinderen zich als lid opgaven. GEDROOGDE AARAPPELEN EN GROENTEN, De N. Cl meldt: Tengevolge van het uitvoerverbod heeft zich hier te lande voor een waarde van ongeveer 14 millioen gulden opgehoopt aan gedroogde aardappelen en di verse groenten. LEVENSMIDDELENONTWERP. Dezer dagen ia de indiening bil de Tweede Kamer Je verwachten van de Memorie van Antwoord van Minister Posthuma op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de ontwerpen waarbij ette lijke miilioenen voor de levensmiddelenvoorzieuing worden aangevraagd GEDOOD. Gisteren is te Voorbui* de bakker v. d. B., uit den Haag, met zijn kar op de Zwarte Laan te dicht bij de tram gekomen door de machine gegrepen en op slag gedood. BET IJS. Vrooms hoop 3 Jan. Het turfvervoer in de Over- ijselsche venen staat thans geheel stil nu de kana len dichtgevroren zijn. Om aan de groote vraag naar brandstoffen eenigsrins tegemoet te komen, zal men beginnen met de verzending per spoor. KIND IN BRAND GERAAKT. •Groningen 3 Jan. In het middaguur heeft heden in de Cabst'raat alhier een ernstig ongeluk plaaU gehad ten huize van deii heer T. J. Reiber. Terwijl de moeder eendge boodschappen in de (buurt deed, - warmden Mch Ide kinderen* een .van acht Jaar en een van zes jaar aan de brandende kachel. Op een noodlottig oogenblik vatte het schortje van da achtjarige vlam. In minder dan geen tijd stond de stakkerd' in lichte laaie. Op het hulpgeschrei kwam moeder Reiboer toesnellen, die de vlammen beproef de te blusschen. Helaas het bleek, dat het kind zeer ernstige verwondingen aan het lichaam had beko men. Men vreest voor het behoud van het leven der k'loin© LOODDIEF ERNSTIG GEWOND. Rotterdam, 2 Jan. Een burger maakte in den avond' van 31 December een agent van politie er op opmerkzaam, dat er onraad wat op het dak van pand 114 in de Aart van NMatraat, waarin Mn atal-

Schager Courant | 1918 | | pagina 2