aar® rrTs ST' sul rM"ïfw飣? iiuad van Wleringen. Binnenlandsch Nieuws. z< Jl d v P V b b II s u a B d b is de commissie in haren tegenwoordigen vorm to handhaven. De heer Willeen zegt, dat van de commissie dan de een en dan weer de ander niet kan, ais er rond gegaan moet worden. Een persoon er voor zou beter zijn. Dan kan de commissie wel blijven bestaan en daaraan door den aan te stellen persoon rapport wor den gedaan. De heer K. Wit kan ook wel goedvinden, dat één persoon het doet, maar do commissie moest toch een maal per jaar minstons rondgaan. Voorz. zou ook ecu bezoldigd persoon voor het rondgaan der landerijen wol goed achten. De hoer Stammes verklaart, er zich best rnedo te kunnen veroenigen, maar het is zoo moeilijk, om iemand die daurvoor geschikt en genegen is, te vinden. Bepuuld wordt, dat getracht zal worden, iemand te krijgen. Dit jaar zal de bestaande oommissie nog „aan blijven". Voor den vervolge zal telkeniare opnieuw benoeming der landerijencommissie geschieden die dun één maul per jaar landerijenschouw zal hebben te houden. Ken supplotoir -kohier hondenbelasting wordt opge- muukt en goedgekeurd op een totaalbedrag van 2. Ingekomen is nog ecu verzoek van den heer D. Kuilman alhier, om te worden benoemd als inake- laur. Mot algom. stommen wordt de heer Kuilman als zoodanig door den raad benoemd. Nog is ingekomen schrijven van do afd. N. Holl. van ,d«n Ned. Bond van Gemednte-ambtonaren over do juarweddenregeling van God. St. voor Durgein., seer., cn ontv. enz. waarin zij gaarne verbetering wilde zien. Voorz.Zij zouden boter vinden, als nog even hoo- ger gegaan word. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Tot commissie voor het nazien der rekening van de Ned. Ilerv. Weezenadministratie worden benoemd de hoeren Stammes, K. Wit en Visser. Voor die tot het nazien der rekening der Armvoogdij w.orden be noemd do hoeren J. Wit, v. d. Stok en Wilken. Van beide cpmniissiën zal Burgemeester Koopman voorzitter zijix. Ken ingekomen sluisplan wordt in afwachting van nog oen, naar verondersteld wordt, waarschijnlijk vol gend sluisplan voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Later kan dan aan het meest gewenschte plan de voorkeur worden gegeven. Voorz. zegt, dat door B. en W. opname is gedaan van to rooien boomen. Algemeen wordt goedgevonden om er bij F. Schenk en Meuleveld, tot ae Bullebrug, vijf uit to rooien. Ze zullen gerooid worden van ge meentewege. En daarna zullen ze worden verkocht op nader te bepalen datum. Bij de rondvraag wijst de heer K. Wit er op; dat de steiger aan de Langereis hersteld moet worden. Zal gebeuren. Spreker wijst verder op kaarsengebrek voor de brandweer aan die Langereis. Ook daarin zal wor den Voorzien. De hoer J. Wit brengt in herinnering, dat het asphalt op het brandspuithuisje in de Moerbeek voorziening behoeft. Zal worden verbeterd. De heer Wilken: Hier is een subsidieaanvrage ge weest voor de Gezinsverpleging. Het scheen de be doeling, naar werd gedacht, voor 1918, maar ik meen de, dat de bedoeling der aanvrage was over 1917. De heer Visser zegt, dat de aanvrage bij de begrooting is behanae.d. en toen alleen voor 1918 subsidie is genoteerd. Algemeen goedgevonden op de aanvrage ook voor 1917 alsnog subsidie toe te kennen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in connté ter behandeling van verschil lende zaken. Vergadering van den Raad der gemeente Wierin- gen, gehouden op Woensdagnamiddag 1.1. Voorzitter de heer 'A. Peereboo.ni, burgemester, seretaria de beer W. C. van Duin. Afwezig de heeren P. Koorn én S. de Vries. De voorzitter opent, de vergadering, waarna door den secretaris de notulen van de twee vorige verga- edringèn worden gelezen, en onveranderd goedge keurd. ingekomen stukken: Dankbetuiging van de Vi3- scherijvereeniging „Door Eendracht tot Verbetering", voor den verleenden steun inzake verbod van de mosselperceelen. De hierbij behoorende correspon dentie wordt voorgelezen. Door Ged. Staten is goed gekeurd het aangaan van een kasgeld leening van f 10.000, de verordening regelende het loon voor het (herhalingsonderwijs, de begrooting voor den dienst 1918 en wordt machtiging verleend tot het doen van betalingen uit den post. onvoorziene uitgaven. Door B. en W. is op 10 Februari U. kasopname ge daan bij d.en gemeent,-ontvanger; do ontvangsten waren f57090.57, de uitgaven f51896.53, saldo f 5194.04 Hierna worden aangeboden de maandstaten der Zee grasexploitatie over December en Januari. De ver koop bedroeg respectievelijk 156 en 279 pak. Yvordt behandeld een missive van Ged. Staten be treffend® de salarisregeling van het onderwijzend personeel. Ged. Staten geven in overweging bet sa laris voor de hoofdonderwijzers en andere onderwij zers met f 100, in het algemeen te verhoogen. Wierin- gen is een gemeente welke niet tot de minst finan cieel krachtigsten behoort. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat de Raad hiertoe geen aan leiding vindt. De heeren Kat en Minnes stellen voor het aan vangssalaris voor jonge onderwijzers hooger te stel len. Voorzitter antwoordt dat dit niet gaat, de ver hoogingen moeten toch f 600 zijn totaal, bet verschil tuaschen minimum en maximum en zou dit de ge meente dan f 1300 kosten. Wordt genoegen mede genomen. Hierna komt ter tafel het voorstel van B, en W. om de acyteleengasfabriek te sluiten; de prijs van de carbid aai thans zijn f 150 per 100 K.G., de prijs per M3 gas moot dan zijn i 10, Het gevolg hiervan zal zijn, dat het gebruik zeer gering is en het gaxver- lies' wat even good zal blijven bestaan, op enkele ge- bruikers verhaald moet worden. Verder zijn ook de meters niet in orde, telkens worden er 4 tegelijk naar Dordrecht gezonden ter naziening. B. en W. hebben te Rotterdam nog 3 vaten carbid kunnen koopen voor f147; deze dacht men te bewaren tot i kermis, opdat er dan tenminste wat licht zal zijn. I De heer Minnes merkt op, dat hij verschillende j personen gesproken heeft die wel bereid waren een duren prijs to betalen en vraagt of he'. dan nog bezwaar is de fabriek open te houden. De heer Bakker vraagt als een aangeslotene geen gas gebruikt of dan een oliekaart verstrekt wordt. Voorzitter antwoordt dat dit wel gaat, mits de ine- tor wordt weggehaald. I De heer Kat sluit zich bij het voorstel van den heer D. Minnes aan "en zou den aangeslotenen bier- naar eens gevraagd kunnen worden. Wordt 'besloten de fabriek voorloopig te sluiten en te informeeren bij do aangeslotenen of deze te gen den prijs van f 10 per M3. gas willen gebruiken. Van Ged. Staten is een missive ingekomen betref fende subsidie te verleenen aan de scholen voor het vakonderwijsdeze wordt wei verleend mits Rijk en i Gemeente ook subsidie geven, Do Provinciale bij- drago zal zijn f 100, zoo het Rijk bijdraagt f 250 en de gemeente Wieringen f 150. Wordt besloten over 1917 nog f 50 subsidie te geven en over 1918 f 150, dat is f 100 contant en f 50 te berekenen voor gebruik van een lokaal. Voorzitter deelt verder mede, dat ingevolge het 4e lid van art. 48 'der Lageronderwijswet, aan Hare Majesteit de Koningin ontheffing hiervan moet wor den gevraagd. 'Dat is zpo; art. 48 zegt dat zoo er langer dan 6 maanden een vacature is, de Rijksbij drage ophoudt. Te W esterland is 8 maanden vacant I geweest de betrekking van hoofd der school, echter I huiten die schuld der gemeente. Wordt besloten een en ander goed omschreven in te dienen. Komt aan de orde den bouw van een woning voor i den Secretaris. Voorzitter deelt mede, dat de laag ste inschrijver was de heer J. C. Klein voor f7650, dat is f 1150 boven de begroeting. B. en W. stellen echter voor, gelet op de noodzakelijkheid van een i goede Secretariswoning, toch de kunning te doen. 1 De heer Hermans spreekt er zijne verwoiidering over uit, dat het in dien korten tijd zooveel boven de begrooting is, de heer Poel sprak toch dat het er voor gemaakt kon worden. De heer Poel: Oorspronkelijk kon het wel, alles is echter weer omhoog geloopen en is er nog iets bijgekomen ook. De heeren Kat en Koorn verwondert het ook, dat in dien korten tijd de zaak zoo omhoog loopt. De heer Rotgans informeert ihoe het met de huur staat, wordt die in verhouding ook verhoogd? Voorzitter zegt hierover niet met den secretaris te hebben gesproken. De heer Minnes merkt op, dat het dan wel f8000 worden zal. De heer Hermans twijfelt of men daar wel voor klaar zal komen. Voorzitter merkt op, dat geen buitengewone din gen meer te wachten zijn. De heer Minnes merkt op, het met den burgemees ter eens te zijn, dat er een woning voor den secre taris noodig is, is er echter niets anders te krijgen? Voorzitter merkt op, dat er niet te lang gewacht moet worden, met 14 dagen is de aannemer weder vrij; hebben wij geen gesdinkte "woning, dan gaat de secretaris solliciteeren naar een andere betrek king en moeten wij afwachten wat wij dan krijgen. Als de bouwsom f 8000 is en de gemeente krijgt het geld voor 4 pet., of f 320 rente per jaar; de secretaris verwoont f285 in het jaar, het kost de gemeente dus slechts f 35 per jaar. Als wij alle jaren f 250 aflossen, wordt de rente minder en kan later uit de huur het onderhoud worden 'bestreden. De heer Minnes is het met die rekening niet eens, dit zou wel gaan, als de f250 aflossing betaalt kon worden uit de meerdere huur, dit is hier niet hét geval. Het kost de gemeente toch in elk geval dan 4 8000. Voorzitter merkt op dat vorigè'maal f6500 toege staan is^ het verschil is nu toch maar f 1100. De heer Minnis vraagt nogmaals of wel voldoende poging gedaan is om iets anders te bekomen. Hierna volgen algemeene discussiën, n.1. dat de woning thans bewoond door den heer Van der Pol, te koop is, evenals die van den heer Kaan. De eene deugt niet voor verbouwing, de andere is te duur voor f6000. Tot stemming overgaande, wordt besloten de gun ning te doen en alzoo tot den bouw over te gaan. Vóór de heeren Kuut ,Poel, Hermans, Koorn, Bos- ker en Rotgans, tegen de heeren Kat, Minnes en Bakker. Wegenverbetering. Voorzitter deelt mede, dat •van den minister afwijzend antwoord is ontvangen om de Rijkssubsidie te verhoogen van f20.000 op f40.000 en ook de provincie geen toezegging deed. uit. Zij legde haar hand op zijn mouw. „Wees niet zoo barsch, jongen. We zullen niet lang meer samen zijin." Hij schudde haar hand van zich af en lachte bitter. „Neen. we zullen niet lang meer samen zijn. Sybil. La .en w,e praten over het laatste nieuwe stuk of over de vroegere soupers na den schouwburg, of over een onderwerp, waarover we zeker weten hel eens te zijn!" „Houd toch opl" riep zij, terwijl de tranen in haar oogen sprangen. Maar die tranen Waren aan Griff verspild, want hij keek haar niet aan. Nu Mrs. Ogilvie haar laag in stinct van voorzichtigheid had bot gevierd, kwam zij terug tot het verlangen naar een verboden stuk speel goed, dat zij voor liefde aanzag, Zij huiverde bij de gedachte aan üe eenzaamheid die voor haar lag; zij was bereid dien half-getemden beer aan te nemen op de voorwaarden, die hij zelf stellen zou, ofschoon hij oin haar smecken gelachen en haar liefde geminacht had. Zij waren nu bij de door den wind gezwiepte den- nelaan, waaronder Roddick on Janet La verdek hun Kerst-bijeenkomst gehad hadden. De zon scheen warm op Frender's Folly, maar geen zonneschijn kon he akelige droefgeestigheid, die over het landgoed lag, weg nemen; Integendeel de melancholie scheen er grooter door te worden, evenals wanneer licht schijnt in de oogen van een doode. Sybil bleef staan en wees over de kort gekmpte grasvelden, die onder hen lagen. „Is het met als een graf? Griff. je weet niet. hoe huiveringwekkend "het er is; ik ben bang erheen te rug ie gaan. „Kom. Sybil. praat niet over graven midden op een Septemberdag. De Foily is prachtig; gebruik maar eens een goede lunch, en. je zult het Muigoed dan dub bel zoo mooi vinden. Vaarwel, Ik moet hier terug.' Zij klemde zich met haar jdeine, gehandscnoendo vingers aan hem vast. „Op die manier mag je niet weggaan I Gebruik maar oms een goede lunch is dat ons afscheid. Griff, na al .wat er tusschon ons geweest is?" „En drink er een halve fiesch Bourgonje bij dat vergat ik nog.' Voor geen geld ter wereld wilde hij een herhanng van het toonoel op Marshcotes moor En dat onverdcd.gbare, onverantwoordelijke mededijden begon zich weer van hem meesier to maken Zjj keek van den toren van het kasteel naar het wuivend purper van het moor. Tweemaal was zij op het punt te spreken, en tweemaal hield zij zich in. Dan kwam zij vlak bij hem staan, wendde het gelaat naar hem toe en trok haar babylippen pruilend samen. „Lieveling, heb je geen medelijden? fluisterde zijl Hij nam haar twee handen in de zijne drukte er eun vluchtigen kus op. „Dat zou piet good voor ons zijn. kind. Keer terug naar je vroeger leven; je zult me spoedig genoeg ver geten, als je maar wilt. Kom, huil maar n.et. Ik ben een ruwe kerel, maar dat is nu eenmaal zoo. Vaar wel 1" Hij draaide zich vlug om en liet haar alleen staan Het speet hem, maar meer ook niet; hij wist, dat zij vergeten zou, en haar verdriet van dit oogenblik kwam hem nauwelijks erger voor dan dat van een kind, dat voor het eerst kiespijn heeft. Hij vergat echter, dat de doodsangst voor een val in een poel van twee voet werkelijk vreeselijk is, al shet slachtoffer zich ver beeldt, dat hij zoo diep is als de zee. Even keek hij nog om. Midden in de zclnnige een zaamheid stond een. klein broeikasfiguurtje van een vrouw met geel haar en een bleek en rosé gelaat met kuiltjes. Hü vond het een aardig schilderijtje, wuif de tweemaal miet zijn hand en snelde dam over de heide naar de vrouw, die ongeduldig op zijn thuis komst zou zitten, wachten. HOOFDSTUK XXIII. Een opwekkingssamenkomst. Sinds Greta en de prediker als een paar ondeugende kinderen over het moeras naar Gorsthwaite gestaan waren, had Gabriël Hirat het hard te verduren V-had. Het was beslist onmogelijk geweest, dat Greta wat ook het resultaat van haar afwezigheid mocht' rijn wanneer die haar vader ter oore kwam, dien avond naar huis terugging. Ook Gabriël moest dien nacht wel op Gorsthwaite blijven, uitgeput als hij was door ellende in de snelle opeenvolging van afmattende too- neelen. Doch de prediker was taai van gestri; de nacht rust gefaas zijn lichaam geheel, terwijl rij rijn geest nieuwe kracht gaf om zijn eigen nietswaardigheid te begrijpen. Was hij in staat geweest van Greta te- vluch ten uit vrees, dat hij haar besmetten zou dan zou waarschijnlijk rijn eerste opwelling bij het ont waken geweest zijn, met de noorderzon to vertrekken in den waan afs hij was daarmede het meisje een dienst te bewijzen; doch gelukkigerwijze ging ditmaal zijn 7a.v.t voorzitter uit de rmededeelingen van verschil lende' 'dus ersc hl Rende „awilelljk. Huilt»». '°L"iSdlne»ni.»r.,vM tgMIk zullen dan de begrooting maken en enk Kewijzigd® plan te laten uitvoeren. den bouw eener woning, met f 2.>0 aflossing per jaar en rente ten hoogste 4 V pet., wordt algemeen goed gevonden, Eveneens wordt goedgevonden het aam- vaan eener geldleening ten behoeve der distributio verbet jaar 1918, groot f6600, aflosbaar in drie ge lijke jaarlijksche termijnen van f2200, rente hoog- 91B?en W.C«tellen voor, evenals over 1910, ook over 1917 aan den telefoonhouder P. Bruul een subsidie van f 50 te' geven. Wordt goedgevonden. Een voorstel van' B. en W. tot hot uitbotalen van het lesgeld, dat andere jaren voor het herhalings onderwijs wordt 'betaald, dat is 45 cent per lesuur, hoewel dit jaar geen herhalingsonderwijs is gegeven. Tegen stemden de heeren Bakker en Rotgans. Een suppletoire begrooting dienst 1918, in ontvang sten en uitgaven f9064, wordt goedgekeurd. Een adres van den heer S. Mostert, inzake tot Ged. Staten gerichte reclame Hoofdelijken Omslag, wordt besloten Ged. Staten te adviseeren den aanslag onver anderd te handliaven. In comité zullen behandeld worden twee suppletoire kohieren dienst 1917 en het kohier 1918 en gaat voorzitter tot de rondvraag over. De heer Hermans betoogt, de wenschelijk, dat er iets aan den weg moet worden verbeterd. B. en W. stellen voor eene commissie uit den Raad te benoe men die advies uitbrengt. Tot stemming overgaan de, worden hiervoor gekozen de heeren Hermans, Rotgans en Bakker, welke allen hunne benoeming aannemen. De heer Kat zegt over den prijs van het gemaaid zeegras te willen spreken, gelet op de abnormale omstandigheden; het bezwaar om land hiervoor te krijgen en de thans geldende hooge prijzen voor ge- vischt zeegras, vreest spr., als deze prijzen niet her zien worden, het artikel gemaaid zeegras op den achtergrond zal geraken. Voorzitter deelt mede, dat in comité reeds is ge sproken om het contract weder voor 3 jaar te verlen gen en kan dan hiermede met de nieuw tp sluiten contracten met de verkoopers rekening wprden ge houden. Voorzitter geeft den heer Kat in overweging hieromtrent te gelegener tijd met een ander voorstel te komen. Hierna comité. DER MOEITE WAARD. Omtrent iu«u onlangs gepleegde inbraak in het ma gazijn van den juwelier den heer Goudsmit, aan, de Plaats in Den Haag, wordt vernomen, dat de waar de van het gestolene ongeveer f 35.000 bedraagt. In het Algemeen Politieblad komt een opgave voor van de ontvreemde sieraden. Behalve een zeer groot aan tal gouden voorwerpen, vermeldt deze lijst welke niet minder dan elf pagina's beslaat o.a. 24 paarl- colliers van 36.36 gr. tot 53.88 gr. ZOMERTIJD. Een wetsontwerp tot invoering van den zomertijd in dit jaar is bij net departement van binineniandscne zaken in verren s'taat van voorbereiding. De bedoeling zou zijn, dat dfc zomertijd zal loopen van 1 April tot 1 October. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE VALK. (Officieel). Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederiandsch-Indië ontvangen telegram van ly de zer, heeft er Zondag j.1. een ontploffing plaats gehad aan boord van het gouvcrnementsstoomscnip Valk te Ambon. Het schip is waarschijnlijk verloren. De machinist Morbeek is daarbij gedood, 3 Euro- pecsche en 10 imlandsche schepelingen kregen brand wonden. Naar de oorzaak van het ongeval wordt door een commissie een onderzoek ingesteld. Het stoomschip Valk, dat in 1903 te Amsterdam is gebouwd, had een bemanning van 6 Europeanen cn 34 inlanders. VERVOER VAN RIJWIELEN. Gemeld wordt dat gedurende de maanden Maart, April en Mei e.k. het vervoer van rijwielen en rijwiel- onderdeden per spoor als bestel- of vrachtgoed in bin nenlandsch verkeer zal rijn toegestaan behalve tusschen stations, gelegen in of nabij plaatsen welke onderling door een geregelden beurtbootdienst rijn verbonden. DOOR EEN DUIKBOOT BESCHOTEN, Nadere berichten uit Mandai in Noorwegen mel den dat de daar met zware schade bumengrioopen nieuwe Nedcrlandsche schoener Thaiatta i niet op een mhn geloopen is, doch door een duikboot aangeva hm, die bij Doggcrsbank ruün 30 granaten op den schoe ner heeft afgeschoten waardoor 6 treiters liet sciup on klaar .naakten. De 9 man equipage en 4 vluchtten in de scheepsboot en roeiden naar boot om de scheepspapieren te toouen. Na onde ocic mocht men naar boord terugkcoren en de reis ver volgen. Dit was niet doenlijk door de zware av nj, waarom de Thaiatta de haven van Mandai binnenliep. De opvarenden zijn ongedeerd, ALKMAAR. Wegens Zijne benoeming tot inspecteur der directe belastingen te Breda (le ateleeling) heeft de heer A W. Udo heden ontslag genomen ais lid van deu raad dezer gemeente. ALKMAAR. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale blaten en den Gemeenteraad is onderschei- dmiiik van 4130, 4121 en 3880 volgens de nieuw vast gestelde kiezerslijst gestegen tot 5el2, 5687 en 5396. WIERIN OERWAARD. Vergadering van de Handeldrijvende en Industneele Middenstands vereeniging op \S oensduguvoud in het lo kaal van den heer P. Schenk onder leiding van den heer J Speels. Aanwezig 22 leden. Na opening e« voor lezing 'notulen welke onveranderd worden goedgekeurd wordt door den heer H. Sybrands t jaarverslag uit- gebracht, waaruit blijkt, dat <io vereemgmg thans telt 30 leden da 1 donateur. De rekwwig van den penning- meester was nagezien door de hoeren k, SUmroos, plicht hand in hand met geluk want zelfs voor zijn begrip was hot duidelijk, dat het den molenaar ter oore komen zou, dat Greta den vorigen avond het huis verlaten had, en een voldoende verklaring daar van moest gegeven worden. Zoo bracht Gabriël den volgenden ochtend om rif uur het meisje thuis cn gaf daar molenaar Rotherson die juist van zijin reis teruggekeerd was', een volledig en getrouw verslag van alles wat er voorgevallen was De molenaar wree fzijn kin, toen Gabriël klaar was' en keek hem snaaks aan. „Dus je wilt'met mijn dochter trouwen? Maar ik weet niet, of dat zoo maar «aan zal. Je lijkt me te neethoofdig om een prettig schoonzoon te zijn Maar aan den anderen kant kaïn ik niet inzien, dat jè fe in deze kwestie verkeerd gedragen hebt. Je hebt gevoch ten, omdat maar daar zullen we nu niet verder op ingaan. In ieder geval zou ik zonder jou geen doch ter en geen molen meer hebben. Maar met haar trou wen dat is ook even een heel ding; enfin, we moeten l er eens over denken." 1 En al heel gauw nadat het in Ling Grag en Marsh cotes bekend geworden was, dat Gabriël Hirst en de molenaarsdochter zouden trouwen, noemde Betty Bums Greta „een dartel tong veulen, dat even goed geschikt was als vrouw voor een aan God gewijd man ak taptemelk geschikt is om je boterham te smeeren" an de rest van het dorp dacht er precies eender over yant was Greta niet een „vreemde snoeshaan"! £}t was hjt begin van een moedijken tijd voor den prediker Hij had te weinig geluk gekend, om hri nu het kwam, kalm te aanvaarden. Het «vwh Griff drukte nog steeds zwaar op zijn geweten iT meer hij' erover nadacht, des te eroer kwamen, f hem voor Wel was Griff tegenwoordig vriendridkS voor hem dan ooit te voren; wel had de r liefste wenschen in vervulling doen gaan (naast oSd" voegde hij er aan toe, maar die toevoern™ u' womig troost), doch Was de zonZ Te midden van dien voor hem zoo tijd kwam er een vreemde predikant naar I mTr™ in Je kepjl de jaarlijksche diLï ftS? eerwaarde Abel Bell was door de geheele strwk briund als em machtig beweger van harten, en de «enSSe van Lmg Lrag verwachtte groote dingen X Cn De ia ftredende bestuursleden secretaris en C. Kezelman Jz., penningmeester, wor den niet bijna algemeene stommen herkozen. Punt 4 is aansluiting bij Middenstandsbond en In formatiebureau. ,Over deze zaak heeft l bestuur in lichtingen gevraagd en verkregen van de zusters creeni- ging te Anna Paulowna. Op eai vraag van den heer Vos, welke voordeden er voor onze verceniguig aan verbonden rijn, worden de statuten en reglement in haar geheel voorgelezen. De kosten van lidmaatschap bedragen f 5 per jaar. Na eenige bespreking wordt besloten, dat onze vereeniging lid zal worden van bo vengenoemde n bond. Wat t incassobureau betreft, deed voorzitter mede, dat Annji Paulowna hieromtrent Diei gunstig heeft geadviseerd, vooral met de hooge kosten daaraan verbonden voor den deurwaarder. Het infor matiebureau ^daarentegen, werkt zeer gunstig in verband waarmede door 't Bestuur wordt voorgesteld zich ook bij deze vereeniging aan te sluiten. De contributie hier voor bedraagt lü cent per lid, voor onze vereeniging dus f 3. Me! algemeene stemmen goedgevonden. I De heer G. Veeter wordt als nieuw lid aangenomen Raadvraag. De heer J. Veeter brengt ter sprake of 't niet gewenscht zou zijn, a.s. winter een cursus op te richten in klein boekhouding om wat meer kennis van zaken op te doen. Voorzitter vindt dit ook ecu belangrijk punt en nuttige zaak. Ook 't bestuur heef hier al eens over gesproken en zat zien in hoeverre hier voor a.s. winter gevolg aan 'kan worden gegeven. Aan den heer Jb. Haverkorn worden op zijn verzoek inlichtingen verschaft aangaande 't boetestelsel. De boe teheffing bij wegblijven der vergaderingen is nog niet toegepast omreden de reglementen nog niet aan de leden zijn verschaft. Dit moest wachten op de Konink lijke goedkeuring der statuten. (Voorzitter had bij den aanvang der vergadering nog medegedeeld, dat - deze goedkeuring was verkregen). De heer K. Visser biedt zijn excuus aan voor hel te iaat komen op de vergadering De heer W. v. d. Ham zou gaarne zien, dat we met den a.s. Zomertijd allemaal een en dvzel.de tiju houden. Over dit punt kan de vergadering het ectitcr niel eens worden en wordt besloten, dat ieder zijn eigen zaak in deze maar zal regelen. De heer Jb. Kooij vraagt, in verband met 't 3 nmu- de.ijks crediei of er vanwege de vereeniging ai een. is geschreven aan Polder- en Gemeentebestuur, waarbij deze col.egc's worden herinnerd aan hunne beiol.e om per 3 maanden de rekeningen te voldoen. Over deze zaak, waarbij blijkt, dat cnxeien wel en anderen piet hebben ontvangen, ontspon zich een breed voerige discussie, waarvan 't s.ot dat 't bestuur aan genoemde colleges zal schrijven als door den heer Kooij bedoeld. De leden moeten dan ook zoigen hunne lexunuigen zoo spoedig mogelijk na elke 3 maanden in .e leveren. Ten slotte wordt door den heer H. Sijbrands ge vraagd of 't n.et mogelijk zou zijn te komen lot een vervroegde winivels.ui.uig op Zondag. Vooral voor win kelzaken vindt spreaer dit zeer gewenscht. Dc hoer Vos wil dit gaarne ondersteunen. Nadat 't voor en te gen hierover naar voren werd gebracht, wordt besloten nat namens de vereeniging ecsi advertentie zal wor den geplaatst dat des Zondags ten 12 uur zal worden gesloten. Wie hiermede instemt kan zijn naam op geven om onner de advenenlie te p.aats.ji. De aan wezige kruideniers alsntede nog enkelen van de ove- rige leden gaven direct hunne namen op. Ook zullen kaar .en worden gedrukt om voor dc ramen te tiangm. Bij ue sluiting zegt voorzitter te gelooven, dat hel ver handelde nog al van- beicekenis is geweest. De be- sprexingen waren allemaal op vriendschappelijke wij ze gevoerd en hoopt dat dit steeds zou zal zijn. Met de wensëh dat de vereemgij^ steeds moge bloeien, wordt de bijeenkomst ten 10 ure gesloten. En zij werden niet teleurgesteld; de vrecmdfeling had zich, na nog geen zes zinnen uitgesproken te heb- Dtan, buiteai het bereik van de bedilzieke kritiek gesteld, waaraan de dorpelingon gewoon waren bun voorgan gers in godde.ijke zaken te onderwerpen; voor rij van dit ongewone gevoel van niet in staat te rijn om te fitten bekomen waren, werden zij reeds tot geestdrift me- Uegesloept. 'Na den ochtenddienst werd er een verga- ocT.ng van dm kerkcraad gehouden, die met algemeene rt'f.liü'1^ ^i001 dea predikant te vragen nog enkele i„ r ÏVB? ,?n senqje opwekkingssanunkoinste" te leiden, gabriël Hirst was rijp voor tedere dwaasheid, toen de Woensdag kwam. De drie Zondagsdiensten !i, iv Pred'k®«eii voor de onbekeerden op Maandag ^ad .j1 z'in zenuwen reeds tot hooge span- to g gebracht; zijn aanstaand huwelijk met Greta en iet steeds sterker wordend® gevoel van zijn nietswaar digheid werkten ertoe mede, die tot koortshitte op te voeren. Die „opwekkings"-geestdrift verspreidt zich als een besmettelijke ziekte, wanneer zij eenmaal post geval neeft. Van Ling Crag en Marshcotes, van de verspreid liggende hoeven mijlen ver in den omtrek, kwanwn de mensehen. Op Woensdagavond was er geril plaatsje kr'jg"tt; de stoelen waren alle bezet, do lange eikenhouten banken waren vol, ja er waren nauwiijks staanplaatsen voor degenen, die zich achter in de ka pel verdrongen, In het midden zat Griff Lomax, die ut geen jaren een opwekkingaameakomst bijgewoond had en een zuiver oneerbiedige belangstellkig voelde voor handelingen, die berekend waren de naakten har ten te voorschijn te trekken uit zijn gewoonlijk zoo in zich zelf gekeerde vrienden. De Eerwaarde Abri Bell besteeg den kansel en sprak met eenvoudige kracht. Geen vergelijking was te ruw1, geen illustratie te ailedaagsch, zoo lang hü Ue fan tasie zijner hoorders maar in zijn macht had. De godheid, zoo loerde hij, had eens in ruwe menschcn- klceding op aarde gewandeld en in ruwe mcnschen- vergdijkingen koq <fe goddelijke waarheid slechts door de menschen begrepen worden, Ero godsdienstig fa natisme maakte zich van de gemeente meester. Een ieder keek naar zijn buurman en voelde diep medelijden met hem; ieder bad, dat God zich over alle aanwe zigen zou ontfermen. De predikant werd rnedcgeslcept Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1918 | | pagina 6