PRACilTCOLLECTIE ZATERDAG 16 MAART 1518. 61ste Jaargang. No. 6174. EERSTE BLAD. Ingezonden otukken. Binnenlandsch Nieuws. VLECHTEN, I SiüiilMAK, Küppgr üaarwbrker Laagzljde B 90, nabij de Markt, Sr,hagen. A. SLEUrtLJz., ?./h. p. be wii.be, ferleuit op z?er mritolp voorwagrden tussMomst voor HYPOTHElEI tn C9EDIE1EK. I I'it.ffov.orsTRAPMAN Co. Raad van Wieringen. SC HAG Alitieei Nieiis- H Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADVERTENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SEHAPiFN, LAAN D 5. Int. Tclcph. No. 20 lis- LuMnvIlil Brijs per 3 maanden t l. per post f 1.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIÊN van 1 tot5 regels f0.55, iedere regel meer 10 cent Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Oudesluis, 14 Maant 1918. Mijnheer de Redacteur, Onderge teokendo vraagt beleefd plaatsing voor het onderstaande in uw veelgelezen blad. Aan da BrandatoffenconimisadQ te Sc hagen. 1 April 1918 begint hert nieuwe jaar voor de distri butie van brandstoffen. 1917 was voor de Zijpe, wat de brandstoffen betreft, geen gezegend Jaar. Aller lei klachten hoorde men. Dar zat men zonder, dan weer had men te kort, een andere keer moest men nog bijbetalen van den varigen keer. Allemaal klach ten die de leveranciers tte hooren kregen. Zou Zijpe in 1918 weer zoo stiefmoederlijk bedeeld worden als in 19177 kunnen ze in Zijpe ook niet anthraciet krij gen als ze 't in Sc hagen krijgen? Eerlijk allea doe len. De oene keer bijv. allemaal eierenkolen, een andere keer wart anders. We behoeven dar niet jaloerseh op Schagem te zijn. Anthraciet kennen we hier niet meer. Gruis en steenen des te beter, i Een inwoner van Zijpe. 'T ZAND. Woensdag lied in het lokaal van dein heer Ruis de jaarvergadering plaats van de Burgerlijke Maatschap .lElectraDoor afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den héér P. Doedens. De notulen van de vorige jaarvergadering werden door den secretaris W. J. de Leeuw voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde verslag van de oommissie aie de boeken en- bescheiden van den boekhouder G. Blaauw hadden nagezien. Namens de commissie b acht de heer J. Scholten rapport uit en zei, dat alles in orde was bevonden wat den voorzitter aanleiding gaf om den boekhouder te bedanken voor het beheer en de commissie voor het gedane onderzoek. Tot oommissie- icdwu voor het nazien van het boekjaar 1918 werden oekazen de hceren J. Scholten, G. Zomerdijk Jr en Jb. Croót BIJ de nu volgende bestuursverkiezing wegens aftreden van de hecren P. Kraakman en P. Doedens, werd de heer Kraakman herkozen en in d<? plaats van den heer Doedens werd gekozen de heer H. Doom Uit het jaarverslag van den boekhouder bleek, dat dc ontvangsten en uitgaven in totaal hadden bedragen t 5946,42. Op voorstel van het bestuur werd besloten wegens het steeds uitbreiden van de werkzaamheden van den boekhouder diens salaris met f 25 le verhoo- gen. Na nog eenige bespreking van verschillende zaken werd de vergadering door den-voorzitter gesloten. AANSLAG DER COÖPERATIEVE LANDBOUW- AANKOOPVERKENIGINGEN IN DE INKOMSTEN BELASTING. On initiatief van het Bestuur yan de Coöp. Malerij te Opmeer, werd bij den Coöperatieven Bona van Co- operatieve Landbouvvvereen. in Noordholland, de kwes tie aanhangig gemaakt van den aanslag der Coöpera tieve Aankoopvereen. in de Inkomstenbelasting. Het Bestuur van den Coöp. Bond-voornoemd, besloot oLappen tc doen om zoo mogelijk te bereiken, dat de aanslag van dergelijke vereenigingon nietig kon wor den verklaard. In verband hiermede ging het Bestuur van de Coöp' Landbouw-, Markt- en Handelsvereen. te W'ijdenes (mede bij den Coöp. Bond aangesloten) in hooger be roep, met het gevolg, dat bij uitspraak van den Raad van beroep voor de Directe Belastingen te Alkmaar, d.d. 14 Januari 1918. de aanslag van de Coöp. Land bouwmarkt en Hanaelsvereen. te W'ijdenes in de In komstenbelasting over het dienstjaar 1915—16 werd vernietigd. De overwegingen, die bovengenoemden Raad van Be roep tot vernietiging van den aanslag hebben geleid, zijn in hoofdzaak ae volgende, nadat aangetoond was dat bovengenoemde Coöperatie zich blijkens hare Sta tuten ten doel stelt: a het coöperatief aankoopen van bedrijfsbenoodigd- heden; b. het op gelijke wijze verkoopen van de land- en tuinbouwproducten; c het bevorderen van den afzet der producten. Dc Raad vroeg zich af, of door de werking cfer Verccniging voordeelen voor de loden worden verkregen, die een belastbare uitdeeling vormen, door hun minder vrachtprijs in rekening te brengen, dan zij in het vrije verkeer zouden betalen. Waar het bestaan van dit voordeel met werd be twist, en derhalve als vaststaand kon worden aange nomen, werd verder onderzocht, of de yereeniging zel ve daarvoor moest worden belast, N&ar het oordeel van don Raad la dit laatste niet h«t geval. De R. vk B. stoelde zidh namelijk op het standpunt, dat de vereeniging zich voornamelijk ton dool ktolt do producten barer leden op do meest doelmatige en voordeeMgo wijze in handen te bren gen van de koopera dier producten; en dat zij zoo doende ln de ruime berteekenis van het woord zelve moet geacht worden te produoeeren, productie door nutscroartJe. Daar productie in deze ruime berteeke nis moet worden opgevat, behoort de vereeniging, volgen» het oordeel van dan R. v. B>, tot de ®ooge- n nam de productie-vereenigingon, die voor de verkre gen voordeelen niet belastingplichtig zijn. Volgen» oordeel van den R. v. B. inoet de belasting van de voordeelen der groep coöperatieve vereeni- gingen, waartoe de appellccronde vereeniging be hoort, worden geheven bij de leden, en niet bij de ver- oeiuging zelve, hetgeen daarenboven ook feitelijk niet mogelijk ia, omdat die voordeelen niet onder cij- fo>-3 zijn te brengen en de aanslag, waartegen be- K>ep volkomen willekeurig is. Bovendien zou volgens tegengestelde opvatting een dubbele aanslag onvermijdelijk zijn, hetgeen in strijd b* met do bedoeling van don wetgever. ERNSTIG CONFLICT IN HET DAO. BESTUUR VAN ZAANDAM. Men schrijft uit Zaandam aan de Nieuwe Crt. te Don Haag. Wij vernemen, dat een ernstig conflict ia ont- t <U8!CGon de sociaal-democratische wethouders J- W. E. Duy», wethouder der Bedrijven en als zoo- aanig ook van de Centrale Keuken en D. Donia, wethouder van Openbare Werken en de Levensmiid- deleiiAOorzlening. D oorzaak van dit conflict schijnt te zijn ge legen in het geweldig echec, dat de Centrale keu ken ïoor de gemeente is gewonden. Teneinde dit niet volkomen te maken, wenschte de heer Duys be schikbaarstelling van levensmiddelen voor de keu kei. zonder bons, wat door den wethouder Donia gewigerd werd. A's gevolg van het conflict is reeds door B. en W. lekend gen Laakt, dat wijziging heeft plaats gehad in do verdeeling dar werkzaamheden der wethou ders, waardoor de heer Donia met de Centrale Keu ken is belast. Ook de commissie voor de Centrale Keuken heeft in haar geheel ontslag aangevraagd. Uit zeer betrouwbare bron werd ons echter de volgende lezing van deze quaestie gegeven: Reeds lang was de Centrale Keuken in hert college va.n B. en W. een punt van geschil.- De heer Duys, die de zaak zoo breed mogelijk wenschte op te zet ten, dreef ook zijn uitbreidingsplannen door, toen de eerste weken na de opening de keuken niet aan de vele aanvragen kon voldoen, waardoor de op richtingskosten van f50.000 tort ruim f 100.000 ste gen. Voor echter de uitbreiding voltooid was, daal de het aantal afnemers onrustbarehd, zoodart het weldra niet meer dan pLm. 800 per dag bedroeg op een bevolking van 28.000 zielen. Afgeschenen van artillerielrriehitingen aan de Hemhrug, is die io°st -ind zoo gebleven. De hoer Tuys voekfe, dat de Centrale Keuken voor hem een steeds drukkender last zou worden en toen alle pogingen deze inrichting opgang te doen ma ken, waardoor het enorme bedrag van de oprichting zou zijn gerechtvaardigd, faalden, was hij dit deel ziin werkzaamheden liefst zoo spoedig mogelijk kwlit. Vaar tevens zou dan moeten blijken, dat de mislukking niet aan hem mocht worden geweten. Tn dit eiadium verschonen in de plaatselijke bla den ingezonden stukken van den heer P. Bon, waar in felle aanvallen werden gedaan op het beleid van den heer Donia inzake die levensmiddelenvoorzie- ling. Wat was hiervan de oorzaak? De heer Duys, bevriend met den heer Bon, eige naar van een sleepdienst, had dezen hoewel hij daartoe niet gerechtigd was toezegging gedaan, dat hem zou worden opgedragen voor f 300 de met voor Zaandam bestemde regeeringsaandappelen ge laden schepen uij Groningen te sleepen. Toen ech ter in verhand hiermede de heer Bon wethouder Donia opbelde, verklaarde deze, dart de gunning reeds aan de firma Iloogendijk was geschied voor f200. Dit nu nam de heer Duys den heer' Donia ook zeer kwalijk en hij zou gezegd hebben, dat men hem <m een armzalige honderd gulden een gek figuur had laten maken. Intusschen bleven geregeld de ingezonden crilieken verschijnen en onze zegsman, een partijgenoot van beide wethouders verklaarde, dat gebleken is. dat de heer Bon door den heer Duys tot het schrijven van deze artikelen geïnspireerd wérd, waaruit het publiek moest zien, dat de mislukking van de Centrale Keu ken moest worden geweien aan weth. Donia. Een en ander braent een geweidigó beroering in het college van B. en W. en in de Raadsfractie, In ae raads vergadering van 13 Maart zal de heer' Donia zijn portefeuille ter beschikking van den Raad stellen. De sociaal-democratische fractie zal echter dit ontslag niet aanvaarden, doch den heer Duys tot heengaan nopen Tot zoover onze zegsman. Op onze vraag, waarom tot heden van al deze dingen, noch van aé mislukking der Centrale Keuken door de bladen niets werd ge meld, meende hij de oorzaak te moeten zoeken in net feit, dat de correspondent der plaatselijke bladen, te vens van Het Nieuws van den Dag„ Telegraaf, Handels blad, Nieuwe Rotterdammer en De Tijd, ook is re dacteur van het Gemeenteblad en de notulen maakt der raadsvergaderingen. In ieder geval zal de vergadering van 'den Raad op 13 Maart zeer zeker voldoende licht over deze zaak verspreiden. "De raadsvergadering heeft dan nu plaats gehad en de heer Duys maakte melding van bovenstaand stuk. Naar aanleiding hiervan werd hem reeds bi de Ka mer gevraagd of het alweer mis was te Zaandam. „U moet liever vragen", had spr. als antwoord daarop gezegd, ,.of er alweer een asterberichtje meer over Zaandam is verspreid, en als u die vraag zoo stolt, dan luidt mijn antwoord; jal dat geheele stukje berust op niets dan leugens em het is onmogelijk dat een par tijgenoot daarvoor de gegevens zou hebben verstrekt. Tiet echeo van do Centrale Keuken, meende de heer Duys verder, is niet' te wijten aan hem en zal ook eventueel niet aan den heer Donia te wijten zijn, dat niet genoeg bonnen zij door hun aanvallen daartoe aanleiding geven. Er is dus geen sprake van, dat de heer R. daarom zijn monu zo uhebben gehouden. Wat verder den inhoud van bedoeld stuk aangaat, ontkent spr. de uitbreiding vah -de Centrale Keuken op tiden houtje te hebben verricht. Deze. quae^Hk is, na behandeling in de commissie voor de keuken, door li. en W. beslecht Na de gevoelige run op de keu ken in de eerste dagen moest wel tot uitbreiding wor den overgegaan. Dat spr. met den heer Bon bevriend zou zijn, moet hijontkennen. Hij kent dezen heer alleen, zooals hij zooveel Zaandammers kent en hij heeft ook geen toe zegging aan genoemden heer gedaan, doch alleen zioh bereid verklaard, omtrent "het medegedeelde in betrek king tot de huur van een sleepboot een onderzoek te zullen instellen meer niet. Er is dan ook geen sprake van dat hij de artikelen van den heer Boa in de plaatselijke bladen zou hebben geïnspireerd. Waarom, vroeg daarop de heer Van Velsen, den heer Duys, zijn beide takken van dienst de keu ken en het levensmiddelenbedrijf niet in uw handen gelegd en wel .in die van den heer Donia. De heer Duys meeude, dat dit voor de hand lag, omdat de keuken is te beschouwen als oefi onderdeel van het zoo veel grootere levensmiddelenbedrijf. Spr. herhaalt als men dat gewild had,- hij wel bereid zou zijn geweest om die twee zaken te beheeren hoewel hij reeds met werk overladen is. Dit alles gaf de wethouder Donia aanleiding tot het geven van uitvoerige inlichtingen omtrent de wer king van het bedrijf. Wat het beheer van het levensmiddelenbedrijf be treft, deelde de heer Van Velsen mede, met enkelé an dere raadsleden, een onderzoek naar ae gehouden ad ministratie te hebben ingesteld, waardoor bij een zeer guiistige indruk omtrent dat beheer had gekregen. Ten slotte werd de heer Donia door den burgemees ter dank gebracht voor de wijze waarop hij zich van zijn taak nad gekweten. GESNAPT. Meermalen werd den laatstoen tijd vastgesteld, dat bij aankomst van goederentreinen, die des avonds uit Arnhem vertrokken, goederen ,soms een aam zienlijke homeelheid, werden vermist, niettegen staande do wagens te Arnhem behoorlijk werden vo'7<egehi. Het is aan de marechaussees te Arnhem thans gelukt nadat eèngisternacbt opnieuw dief stal werd (vastgesteld den dader, Th. F., te ont dekken, nadat men op het landgoed Hoienoordl on- |der Arnhem in een aardappelveld in een leegen aardappelkuil een partij manufacturen en eenige kisten sigaren had gevonden, va ntreindiefstal af komstig. STATIONSWEG C 115 SCHAGEN. INCASSO- c« INfOKMAIIt-BLIRtAU. gegeten worden, zonder dat het noodig is een bon ai 'te geven, terwijl zij die van de Centrale Keuken hun eten betreltken, dit wol moeten doen. Het is absoluut noodig, dat aan de Centrale Keuken iets meer wordt gegeven. Amsterdam heeft dit wel gekregen, omdat men aaar bang was voor herrie. In Amersfoort worden do bonnen niet ingenomen. Met pleizier was spreker wethouder van de keuken gebleven, doch dan had hij ook het'beheer over het levensmiddelenbedrijf moeten hebben omdat het "be slist npodig is, dat beide zaken in één hand zijn. Geschiedt aat niet, dan heeft do wethouder van do keuken alleen de lasten en" die voor het levensmidde lenbedrijf de lusten. Wat aangaat de verdachtmaking aan het adres van den heer Ranshuysen zegt spr. dien heer «net te be hoeven te verdedigen. De ambtenaren zijn in de ge meente volkomen vrij voor bun meening op te komen, ook tegenover B. en W.. alleen kunnen zij cr op rekenen evenals ieder ander, hun vet te krqgen, als 'T LAATSTE KOPJE THEE. Wat blijkt de maag toch een groote plaats in ons leven in te nemenl Ze is het meest kapitalistische li chaamsorgaan. De handen en moind laat ze voor zich werken en zelf is ze daarover nooit tevreden: dan is dit niet goed, dan dat niet voldoende. Ze is een echte dwingeland en verwerpt, wat haar niet aanstaat en wordt oproerig, als men haar niet op haar wenken be dient. De meeste menschen kennen naar boosheid nog niet in volle kracht.ze kennen wiel trek. maar geen honger. Het zou wel goed zijn, als we het vasten op gezette tijden weer invoerden, om ons aan de sla vernij van de maag te ontworstelen. Menschen, die in den crisistijd nog geen half pandje zijn afgevallen, klagen en mopperen al, alsof ze in den greep van den hongersnood verkeerden. Zij hebban zich laten opruien door de maag, die al protesteert, als zo maar iels beneden haar gewone portie ontvangt. Het allerlastigste is de maag wel, wat de genotmid delen betreft, Inzake do voedingsmiddelen wil ze zich nog wel een weinig schikken. Zo mist de thee meer dan de rijst. Velen staan tegenwoordig in slecht humeur op, omdat hun geen.kopje thee op hun bed. is gebracht. Ze zitten 's middags met een zwart gezicht of droef geestig, al naar hun karakter is, bij ae theetafel zon der thee. Als een jammerklacht hoeft het uit den mond van de huisvrouw geklonken: „Dat is 'nou het laatste schepje thee!" Er heerschi verbittering en jaloersch- heid tegenover menschen, die men anders gaarne alles gunde, omdat zij nog een pond thee bezitten. Er wordt listig op hel goede nart der theebezitters gewerkt door verhalen ovoi den theenood, waarin men zelf verkeert. Men veracht diep 'de theehamsteraars, die nog wel een half jaar lang hun kopje thee kunnen drinken. Niet altijd krijgt de deugd haar loon eü de zonde haar straf in dit leven. Men loopt eens bij oen goeden kennis op juist tegen het theeuurtje en ontdekt in zich zelf kiapjoopersinstincten. Met heviger ironie dan ooit spreekt men over do beschermers van de rechten der kleine naties, die ons van hot recht op een kopje thee berooven. Men praat thans meer over thee dan anders in tien jaar. En dat is alles de schuld van de maag, die dreint en dwingt als een bedorven kind. Wat zijn we'toch voor stakkerds, dat een kopje thee meer of minder eenigen invloed heeft op ons geluk. Hot wordt meer dan tijd dat Wij in opstand komen tegen do tyrannie van de maag en haar leeröti, tevreden te zijn met een- glas water, als er goen thee meer is. Een klein weinig gedwongen ascese is voor lichaam en ziel niet kwaad 1 „De Blijde Wereld Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Donderdagmiddag 1.1. Voorzitter de lieer A. Pecreboom, burgemeester; secretaris de heer C. r van Duin. Afwezig de heeren P. Koorn en S. P. <le Vries. De voorzitter opent de vergadering, waarna door den secretaris de notulsp van de vorige vergadering wprden gelezen on onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten goed keuring op de le suppictoire begnxrting 1918, het 2e suppletoir kohier hoofdelijken omslag 191 de gcld- leening voor de distributie 1918 en de salansverordeiung voor de onderwijzers. Voorts is ingekomen een besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van de huurwaarde der woning voor de hoofden van séholen op f 300. Hierna wordt aangeboden de maandstaat der Zee gras-exploitatie over Februari; de verkoop bedroeg 100 pakjes. Wegens vertrek wordt aan J. Varkevisser en Jh. Stam 10/12 ontheffing verleend van hun aanslag in den hoofdelijken omslag. Een verzoek van de schoonmaakster van het raad huis om verhooging van salaris wordt ter afdoening iai handen gesteld van B. en W. Van den Ijsbond, Hollands Noorderkwartier is in gekomen een verzoek om subsidie. B. en W. advi- seeren afwijzend, omdat voor deze gemeente niét zoo danige belangen zijn betrokken bij dien Bond, dat subsidie gerechtvaardigd is. Goedgekeurd. Wordt behandeld een adres van het Nederl. Ver bond van Vakvereenigiingen om toetreding tot de door. de Regeering vastgestelde regeling der werkloosheids verzekering. Voorzitter zegt, dat naar het oordeel van B. en W. in deze gemeente niet van werkloosheid kan wor den gesproken, iptegemdeel is er tekort aan werk krachten. Ook is voor toetreding tot de regeling noo dig, dat de Vakvefeenigingen zelf werkloozuiliassen op richten en daar die hier niet bestaan, kan het ver zoek niet worden ingewilligd. Goedgekeurd. Vervolgens wordt vastgesteld het kohier der hon denbelasting voor het jaar 1918. Komt ter tafel het wegenplan. Voorzitter leest voor een ingekomen missive van den Ingenieur van den Waterstaat te Hoorn, waarbij gevraagd wordt of het Gemeentebestuur kan instemmen met een door hem overgelegd plan. Hierbij wordt tevens overgelegd een teekening van'te vernieuwen weggedeelten, welke dé- zelfde zijn als in de vorige vergadering meegedeeld. Dit nieuwe plan kost f 68300., Voorzitter zegt, dat B. en W. een en ander nog eens hebben overwogen en tot de conclusie zijn ge komen, dat dit cijfer nog te laag is. Er zijn b.v niet bijgerekend het honorarium van de opzichters en de reeds gemaakte onkosten, welke het bedrag reeds doen klimmen tot f 72000. Aangenomen kan worden, dat het wel f 75000 wordt; ten laste van de gemeente dus f 35000, wat te hoog is. B. en W. doen daarom het tweeledig voorstelle. om Rijk en Provincie te ver zoeken hun subsidie met f 5000 te verhoogen, zoodat door elk lichaam f 25QOO bijgedragen wordt en 2e. mochten zij hiertoe niet bereid zijn, dan B. en W. te machtigen aan de wegen voor zoodanig bedrag te verwerken, dat met inbegrip van bijkomende kosten, het bedrag van f 60000 niet overschreden wordt. B. en W. komen met dit tweeledig voorstel, omdat nu toch eens eindelijk een eind aan de zaak moet ko men. Goedgekeurd Rondvraag. De heer Bakker zegt, dat de b0®1"60 klagen over de vele losloopende honden. Dc voorzitter merkt op., dat honden, die ln 'de 2e en 3e klasse der belasting vallen, vastgehouden moeten worden. Uit de discussie blijkt, dat hieraan wel het een en ander mankeert. Voorzitter zegt, dat er strenger op zal worden toe gezien en een bekendmaking in de Yviennger Courant zal worden geplaatst. Voorzitter merkt nog op, dat de politieverordening hem het recht geeft vasthouding van alle honden te bevelen, doch spreker gaat hiertoe niet zoo gaarne over, tenzij de Raad net noodig oordeelt. Wordt goedgevonden, dat zoodanig verbod wordt uit gevaardigd, loopende vanaf heden tot 1 Mei. De heer Minnes vraagt inlichtingen omtrent de Ziek tegevallen te Oosterland. Nfiiar hij .vernoemt is bet nu weer gebleken, dat het geen diphtberitis is. De voorzitter, op den voorgrond stellende, dat de wet op besmettelijke ziekten de uitvoering daarvan aan B. ejU W. opdraagt, verklaart zich echter bereid don Baad in te lichten. Spreker deelt de toedracht der zaak inee. Nadat Professor Kan uit Leiden de pa tiënten onderzocht had, kreeg spreker den volgenden dag een schrijven van Dr, Pijl, die mededeelde, dat het bacteriologisch onderzoek van Prof, Kan positief was uitgevallen ,m.a.w_ dat diphtherie geconstateerd werd. Dr. Itijl adviseerde daarom het kenmerk volgens de wet aan 5e woning aan te brengen en had inmiddels de woning doen ontsmetten. Drie dagen daarna ont ving voorzitter een tweede schrijven van den heer Pijl, meldende, dat het Centraal laboratorium van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid te Utrecht, het- welke eveneens een bacteriologisch onderzoek had inge steld, tot eene negatieve diagnose kwam en dat dus geen diphtheriebacillen waren gevonden. De heer I'ijl meende toen verplicht te zijn te adviseeren het kenmerk te verwijderen, waaraan werd voldaan. Hedenmorgen ontving Bprekor echter een derde schrijven van Dr. Pijl, houdende, dat "het laboratorium van de Rijks- iniversiteit to Leiden nader had bevestigd, dat w diphtherie-bacilien waren gevonden. Waar nu woa autoriteiten dus tot verschillende uitkomsten kwamen; meende de beer Pijl het veiligst to an e e do ziekte als diphtherie te beschouwen en verzocht deze daarom het kenmerk maar weer aan te bren gen, waartoe spreker dan ook inmiddels weer last "tSrzegt, dat het natuurlijk moeilijk to ho- oordeelen is wie hier gelijk had. Dr. Pijl meent, dat strikt genomen» hij zicih aan Utrecht had kunnen houden, doch voor alle zekerheid meende hij den veiligs ten weg te moeten bewandelen. Voorzitter wil ook wel moedeelen, wat Prof. Kan aan spreker persoonlijk gezegd had bij zijn bezoek Het leek, Prof. Kan bij zijn onderzoek van do pa tiënten toe, dat van de 100 kansen er 98 waren, die op diphtherie wezen, doch het was hem niet mogelijk de diagnose, vóór dat het bacteriologisch onderzoek was gehouden, te bepalen. Dit was trouwens op het eerste gezicht ontzettend moeilijk te bepalen, doch het schoei hem toe, dat de gevallen een goedaardig karakter

Schager Courant | 1918 | | pagina 1