Odeurs en Eaux de Colonnes, JE ADRES Yoor J. Stuurman, Parfumeur, Door smart gelouterd. Bond van Zuivelfabrieken DINSDAG 16 APRIL 1918. Giste Jaargang. No. 8191. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Laagzljde B 50, nabij de Markt, Schageu. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. SCHAGEN, LAAN D 5.Int. Teleph. No. 20. Toiletzeepen enz. enz. is SCHAC Alpieei NiBiis- AlïMIiC- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor den AD\EK1 EN 1 I&N, in het cemtuitkoraend nummer geplaatst. - Dit nummer beslaat uit twee bladen. Zjjjpe, 12 April 1917. Mijnheer de Redacteur, Me* deze ia mijn vriendelijk verzoek of u onder staand in uw blad wilt opnemen. Bij voorbaat mijne dank. Donderdag 11 April moesten wij onze thee- en koffiej kaarten halen, van de school aan de Burgerbrug. Daar ontvingen wij ook een boekje, getiteld: Wat zullen wij eten? enz., door Mevr. Martine Wittop-Koning. Daarin komen in de meeste recepten plautevet, mar garine en rookapek voor. Nu zou ik (en met mij nog wel honderd vrouwen) willen weten, waar wij )die 3 dingen .vandaan halen kunnen. Ik zit alle da gen met 6 kinderen en mijn man is in dienst, en wij krijgen voor ons zevenen de eene 14 dagen 10ya ons vet, en de andere 14 dagen, ook dikwijls 3 weken, 14 ons vet, dus dat is lang nog geen ons per dag, en voor 7 personen Ook krijgen wij eens in de 14 dagen soms 3 weken, 1 ons gort per hoofd, rijst is ai een tijd uit do mode en havermout, ook in de 14 dagen en heel dikwijls 3 a 4 weken Va ons, dus daarmee kunnen wij ons te kort aan brood toch niet mee aan vullen! En dan de aardappels, die zijn siecht §n dan nog ongeschild, zooals er in <Jnt boekje voorkomt. Nu| dan hebben wij geen vet meer noodig, want vet zijn ze van hun zelf wel Dus Mijnheer de Red., ik voor mij vipd het spotten, om nu aan ons juist zoon boekje te geven, want het meeste wat er in voorkomt, is niet te krijgen. Wij zijn hier aangewezen om te nemen wat je krijgen kan, en dat is in de Zijpe niet om je te verslikken Ik heb mijn kinderen al een paar maal zonder eten tebed moeten sturen Voor waar voor een moeder niet van't mooiste. Mijnheer, ik hoop dat ik biet te veel geschreven heb, maar een mensch wordt al bitterder. Hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte, Achtend, B. W. DUINMEIJER, geb. v. d. Bórselaar, 't Hoekje Bestel, Petten. EEN WAARSCHUWING. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Scha gen. ver zoekt ons ingevolge uitnoodimng van den Cenu-alen Gezondheidsraad het navolgende op te nemen AAN DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. De Centrale Gezondheidsraad gevoelt zich. gedren sd daartoe door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemachtigd, de volgende waarschuwing open baar te maken. Ctoder de gevaren, die in deze hachelijke tijden het Nederlandsche volk bedreigen, treedt de verspreiding van geslachtsziekten op den voorgrond en geeft aan leiding tot ernstige bezorgdheid. Het gevaar is te jjroo- ter. omdat deze ziekten van veel meer beteèkems zijn voor het geheele volk en dieper ingrijpeij in het leven dan meestal wordt gemeend. Geslachtsziekten moeten steeds als hoog ernstig worden beschouwd, niet alleen we^sns de gevolgen die zij voor den gezondheids toe stand van de lijders na zich kunnen sleepen, maar ook omdat zij van groote betoekemis voor de gemeenschap zijn. Iedere zieke toch levert een niet te onderschatten gevaar op; voor zijn omgeving: omdat besmetting van adderen, in alle opzichten onschuld.gen b.v. huisge- nooten geenszins uitgeslo.en is; voor zijn nageslacht en dit geldt met name voor de lijders aan syphiiis: om dat zijne kinderen, zells als zij jaren na de besmet ting gtbonan worden, de kiem der ziekte bij zich kun nen dragen. Nu kan als regel worden aangenomen, dat alleen zy, dje uit eigon wil zich aan besmetting bloot gteLan, inderdaad besmet kunnen worden In het al gemeen bestaat het gevaar daartoe, gelijk van zelf spreekt biet voor hen, die zich van buitenechtelijke geslachts gemeenschap onthouden en deze waarschuwing geldt dan ook met voor degenen, die hetzij op grond van hunne ethische gevoelens, hetzij om welke reden ook de verplichting aanvaarden om ver van dc verleiding te blijven. Prijs per 3 maanden t'1. per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 10.56, iedere regel meerlOaent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berstend Odeurs in 42 soorten, Wie zich evenwel niet onthoudt, loopt nu meer dan ooit gevaar, met eene geslachtsziekte te worden be smet, waar ook in ons land de wereldoorlog tot nog toe onbekende toestanden heeft geschapen en vreemde elementen, waaronder vele ongewenschte. ons land zijn binnengekomen. Heeft eenmaal besmetting plaats gehad, dan is het dringend noodig, in het belang van de zieken en in dat van. hen met wie zij in aanraking komen, de ge volgen daarvan te beperken. De genezing is in vele gevallen zeer goed mogelijk en zoo veel te meer waar schijnlijk, naar mate geneeskundige hulp vroegtijdiger wordt ingeroepen. Zij die weten, dat zij besmet zijn. zijn tegenover zichzelf en tegenover de maatschappij verplicht, zich onder geneeskundige behandeling te stellenzij die vree- zen -aangetast te zijn, dienen eveneens hun genees heer te raadplegen. Zoo kunnen de zieken niet alleen voor zich zelf, maar ook voor hunne omgeving alles doen wat in hun macht is om de gevaren, me het gevolg zijn van hun toestand, zooveel mogelijk af ie weren. Dan zal ook dit onheil voor de volksgezond- lieid zoo niet gekeerd, dan toch beperkt worden. Moge ieder van de beteekenis dezer waarschuwing doordrongen zijn! De Centrale Gezondheidsraad, w.g. Dr. N M. JOSEPHÜS JITTA. Voorzitter, w.g H. A. M. VAN ASCH VAN WIJCK, (secretaris. Vervolg van Griff Lomax en zijn daad. door HALLIWELL SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt d. W. J. A. ROLDANUS Jr In boekvorm verschenen bij W. DE HAAN Uitgever te Utrecht 6. De zon ging onder, een scherp gesneden bal van bloed, achter het zachte grom-blauw. dat de westej lijke luide omzoomde. En nog altijd hanteerden zij die spade. Een ster kwam trillend aan het rose en grijs, dat het verre zwart van het dorp Marshcotes overwelfde. De sneeuw viel onvermoeid warrelend naar beneden, terwijl de gebaande streep langer werd en de wallen zich hooger en hooger aan beide kanten verhieven. De Natuur was even stil als het Noodlot; de mannen werkten stil te midden der stilte van de sneeuw, en het lijk, waarvoor zij zwoegden, kon nau welijks een sterker indruk van rust en kalmte maken dah het toomieel .op dezen weg over de heuveltoppen! „Zwaar werk johgemsl" prevelde de predikant eens, terwijl hij stil stond om het zweet van zijn gelakt te vegen. ,;Ik heb wel zwaarder werk gedaan," antwoordde Griff en ging voort onvermoeid zijn spade te zwaaien. Zacht als .een schaduw viel dc winterschemeringL ofschoon de witheid van de sneeuw de duisternis be lette ai te dicht te naderen. En nu vond eindelijk de volmaakte stilte oen echo in de harten van deze ruwe lieden; de wind was stom en de sneeuw was stom m. de geheeie wereld scheen te wachten op het ba zuingeschal van het lot »Ik denk, dat ri) ons (pdeslaat," zei Epraim zacht- jte. Het was eetn poëtische inval en allen begrepen, dat tol dacht aan de vrouw, die eerst kort gelodcn ge korven was. .i^Neön, rij is daar, waar het vermogen om alles te wat bt rondom baar hier op aarde voor Vervolg. De heer G. Nobel deelt over de zuivelbank mede, dat de oprichting daarvan over enkele dagen ver zekerd is. Over de kaascontrole deelt de heer G. Nobel mee, dat dit wel blijvend zal worden. Het maken van kaas van 20 plus zooals de regeering wil voor voedsel voorziening zal hierin wei eenige verandering bren gen. Uitgemaakt is, dat voor de controle het caselnd merk van Dr. Silievoldt van Leiden zal worden ge niet te worden verminderd. "Daar deze zaak spoedig jaar met de voldoende aanmaak van dit merk wei geieed zijn. De hoer Dr. Scheij betoogt in het hreede, dat afge scheiden van alle omstandig!ïoden van thans moet wor den aangestuurd op het verkrijgen van een rijksmerk voor kaas van 40 plus. Dat moet men niet uitstellen!! De Bond moet eerst verklaren, dat men algemeeno controle wil en dan moet men een onafhankelijke vereiniging stichten voor die controle. Do zaak der controle moet intet aan den Bond worden gehouden, als belanghebbende slaat men dan lang niet zoo sterk tegenover hot buitenland. De heer G. Nobd bepleit juist het houden der con trole aan den Bond, De Bond en daardoor de fahric kon moeten hierop een groote invloed blijven 'uitoefe nen. De indruk voor het buitenland behoeft daardoor niet te worden vermeerderd. Daar deze zaak spoedig i!n een aparte vergadering zal worden behandeld, mec- nen wij, van de verdere discussie te kunnen afstappen. Tot lid der Bouwoommmissie werd met algemeenö stemmen, 178, gekozen de hoer D. Jongejans, Zijpe Over de kaaskeu rijngen deelt de heer G. No bei mee, dat het de bedoeling is, te houden 3 verplichte en 4 vrije keuringen. De vaste keuringsdag is bepaald op den ben Vrijdag in do maand. De keuringen loopeu van Mei- tot en met Nov. Voor elke kaas krijgt de fa briek f 2 vergoed. De keuringen zullen meer over valt, heeft opgehouden te bestaan," zei Gabriël Hirst, de predikaat. „Dat betwijfel ik, mijnheer Hirst," ging de ander voort, nog steeds op denzelfdcn eerbiedigen toon. „Zij was altijd veel te wel vervuld van haar huishouding om nu ver van haar huis weg le kunnen trekken. Zij zou zeker piet op haar gemak zijn, als 'zij niet heen en weer kon vliegen naar de keuken om te zien, of de appelkoekjes bruin genoeg waren en of ik Riet de asch van mijn pijp op het haardkleedje wierp etn als zij 'niet altijd bij de hand kon zijn om te zorgen, dat ik mij verstandig gedroeg. Neen, het vrouwtje po\i het niet buiten het kerspel van Ling Crag kunnen uithouden en ik zeg u, kameraden, dat rij nu boven ons is en dat zij wpeL dat wij vvoor haar werken —'en deze gedachte schenkt een kerel als mij Wel een aangenaam gevoel" Weer zetten zij zich aan het werk, totdat de sneeuw grijzer werd en do ster boven de kerk van Marsh cotes helderder scheen en oen koeltje als oen zucht tusschen de donker wordende wallen langs de kanten kroop. Toen kwam er van Ling Crag een troepje vrouwen met kinderen, die aan haar rokken hingen. Eenigeu droegen kannen thee, anderen brachten klei ne kruikjes rum en de kinderen hielden manden vast met havormeelbroodjes, kaas en koekjes; want tijd was alles e|n deze goede lieden gebruikten hun thee op den opein weg, tusschen twee lange werktijden m. Het was oen eigenaardige vacantiedag voor de buren uit "Liijg Crag en de vrouwen hadden lioel wat te bepraten. Ephraim, de echtgenoot van de gestorven vrouw, was dezen keer do held en terwijl de arbei ders W zeer geplaagd door honger om tijd voor praten je vinden aanvielen op de pasteitjes en ha- vermodkoekm, waren hun vrouwen vod lof over het uiterlijk van het lijk-en vol belangstelling of de weg Haar Trawdon tijdig gereed zou zijn. „Wel, Ephraim, zei een mager, klein vrouwtje, die een sjaal om had, even wit ais de sneeuw zelf, fa zoo'n mooi lijk, als ik nog nooit gezien heb. Zij ziet er uit als jeen schilderij en het linnen is t™ fijner dan bij ons menschen bij begrafenissen het go- val is H Jade arme zieL," viel een ander in. Allen moe ten wij nena verhuizen en het is goed, als men weet ^4-ii.J worden gehouden. Er zullen worden be schikbaar gesteld 3 prijzen voor de verplichte keurin- 8°?} oh 1 prijs voor de vrijwillige. Er. worden uitge reikt drie prijzen qan de kaasmakers die os-er 1917 hoogste punten hebben behaald. Diit zijn G. Aij, ijdeues, Schouten, Ilpendam, Krijgsman, Binnenwij- zend, terwijl vlak achter hen volgenNoorden, Koecras, en lloman, Wiide-Wormer. De heer Gr. Nobel deelt over de boter keuringen, mee, dat het vrijwillige keuringen zullen zijn en wel 14 maal op den eersten en derden Vrijdag der maand tot en met November. Over de kaasvyorziming deelt de heer G, Nobel mee, dat alle kaas zal worden gebruikt voor het bin nenland, met ingang van MöL Er zal moeten worden gemaakt kaas van 20 plus en zal moeten worden nage gaan hoe dat het best voor Noordholland zal kunnen geschieden. Een feit is, dat er kaas zal moeten worden opgelegd als wintervoorraad, omdat voor den winter voel ntèlk als consumptiemeLk zat moeten dienen. De exporteurs, die hiet zullen "kunnen exporteeren, zullen worden aangewezen om deze kaas te bewaren. ..Er wordt gevraagd hoe de finantieele regeling zal zijn ten opzichte van kaas van 20 plus en 40 plus. De hoer G. Nobel deelt mede, dat de subcommissie hooft nagegaan de mogelijkheid om in Noordholland kaas te maken van 20 plus en dan is zij tot de con clusie gekomen, dat vermoedelijk 10 fabrieken daartoe in staat zullen zijn. De andere bedrijven zullen daar niet aan kunnen voldoen. Maar voor de boter- en vetvoorziening is het noodig, dat er zooveel mogelijk kaas wordt gemaakt van 20 plus. Er is vaal vet noodig en zal het zoer ge- wenscht zijn, dat algemeen wordt aangestuurd op een produet van 30 plus. Dat is bovendien een product om goed te bewaren. Voorzitter is evenals andere hoeren van oordeel, dat het zeer moeilijk zal zijn voor de Noorclhollandsche producenten om kaas van 20 plus te maken. Dat de 20 plus in gunstiger finantieele positie zal komen, gelooft spr. niet. Van andere zijde wordt betoogd, dat juist Tiet ma ken van 20 plus door gunstiger finantieele resultaten moet worden bevorderd. De heer Bark acht het noodig, om mee te werken en meent, dat een product van 35 plus algemeen is te maken. Dr. Scheij benedeneert, dat voor fabrieken van hot oudste type, waar de avondmelk op do boerderij blijft, m ook voor de kleine zoetfabriekietn, waar ook maar éénmaal wordt gekaasd, het maken van kaas met min der vetgehalte heel moeilijk zal rijm. Voorzitter wijst er op, dat de regeering kaas van 35 plus laiet kent en ook de heer G. Nobel, meent, dat net wel is te overwegen om voor kaas van 35 plus een prijs te bepalen, maar dit beslist in de praktijk moeilijkheden zal meebrengen. De prijsregeling der kaas van J20 plus is echter nog niet gereed. De heer Van der Meer oordeelt, dat de groote fabrie ken moeten meewerken om kaas van 20 plus te maken, maar dan moet do finantieele regeling ook zóó zijn, dat deze hulp niet gaat ten koste van die fabrieken. Ook ten opzichte van de langzame betaling wordt geklaagd, wat de heer G. Nobel doet opmerken, dat hierin toch verbetering komt. We zijn, zegt spr., vier weken ten achter, en dat komt in hoofdzaak omdtit cr voel verplichte voorraad in de pakhuizen is. In het gunstigste geval kan dat 2 weken worden. Sur. deelt mee, dat thans zooals dikwijls door de produ centen is gevraagd, groote hoeveelheden kaas direct aan den intendance worden afgeleverd. De heer J£aij brengt de hooge prijs voor de wei in rekening gebracht ter sprake. Voorzitter zegt, dat dit straks bij de rondvraag kan worden behandeld. De heer Dr. Scheij geeft uitvoerig weer, hoe de daar voor ingestelde commissie zich voortaan denkt de kaas- moinsteriiig In de meeste gevallen blijkt bij het onder zoek het vetgehalte in orde. Maar als het niet voldoet moet de Identiteit van het monster vaststaan voor een heronderzoek. Daarvoor wordt op de wijze als thans aangegeven gezorgd. De heer G. Nobel verklaart, dat do subcommissie dit rapport reeds heeft behandela en zich bereid verklaar! aldus de momstemame uit te voeren. Dr. Scheij doet eenige modedeelingen omtrent de melklevermg aan verschillende gemeenten door do N.- H. zuivelfabrieken. Tot en met 6 April is er door 47 fabrieken aan 17 gemeenten 2.104.000 L volle melk geleverd Deze hebben hiervoor ontvangen 16Vj cent al fabriek, dus voor een bedrag van 347188. Niet alleen metsten, de steden worden geholpen, ook ver schillende plattelandsgemeenten, als Andijk. Grootebroek, Blokker, .Zuidscharwoude, N. Niedorp. Bergen, Anna Paulowna^ De ervaring heeft geleerd: lo. dat het wen- schelyk ts. dat alle zuivelfabrieken in gelijke omstandig heden verkeeren. Het moet niet weer mogelijk zijn, dat sommige itaar .ptelk intusschen aan inrichtingen (wei- licht onder voordeoLiga voorwaarden) verkoopen. Er moet tijdig een verkoopverbod op alle kaasfabrickcta ook particuliere en ntet-leden van den Bond gelegd worden. 2o. Bij de betaling der melk moet rekening gehouden worden niet de verschillen in zuivelwaarde in de ver schillende maanden. 3o. Er moet verbetering komen in de ondermaat- kwestie. Herhaaldelijk komen er verschillen voor tus scheu de hoeveelheden, welke volgens de fabrieken zuil afgeleverd en door de Gemeenten zijn ontvangen. Bij Inspectie bleek de klacht der gemeenten in den regel rond. De optellingen der verschillen geeft aan 1142 De fabrieken met de ongunstige cijfers hadden te korten van 3.3; 3.6; 4.3; en 5.3 L. per zending De fabrieken moeten zich technisch beter hierop inrichten. Er 4> geconstateerd, geworden, dat enkele te korten, veroorzaakt zijn door diefstal van melk of eigenlijk room aan het station te Amsterdam. De gestolen meik bevatte bijna 17 pet. vet en het restant in de bus 2.i pet, 4o. Ri het geheel zijn er 1936 L uielk afgeleverd, welke bijna uitsi uitend alie geschikt waren iu de eeb of andere inrichting op karnemelk te worden verwerkt, dat is dus 0.092 pet. van de totale hoeveelheid, dus heel weinig Nu was het wel de gunstige tijd des jaars maar er waren toch ook vrij ongunstige omstandig heden, wat de melkwiiining en het transport betreft. Do melk tfi A'dain gedistribueerd was reeds 24 m 36 uur ou<L terwijl die avondmelk 's nachts op de boerderij was bewaard en niet altijd afzonderlijk ge houden werd bij het vervoer naar defabriek. Latei toen het wurinnr werd, verviel de levering der avond melk. Tenslotte wordt het voorstel gedaan, dat de 47 fabrie ken beraadslagen over de melklevering gedurende dra volgenden winter. Dit wprdt met algemeeme stemmen aangenomen. Har telijk dank wordt gebracht aan den heer Ertks voor zijn vele bemoeiingen in deze. De heer Eriks deelt nog mee, dat te Amsterdam thans zulke maatregelen worden genomen, dat diefstal on mogelijk -zal zijn. Vervolgens wordt door iemand uit Zaandam geklaagd over de concurrentie die de fabrieken met de melk- voorziening de melkboeren aandoen. Daar het meer dan tijd Is voor den trein, begint de vergadering te verloo» pen en kan ite voorzitter haar weldra ine! een gepast woord sluiten. in fijn linnen weggebracht te worden. Ik herinner mij nog, dat ae gierigaard John, o'Peggarty Rise zijn vrouw' hegroef; hij" zou eerder een gebed dan een stuiver loslaten, en de vrek had ontzettend veel, zegt men. Maar voor gebeden koop je geen linnen lijkwaden, an zijn vrouw werd begraven tn katoen." „Ja. ik herinner hel mij. Het is met St. Maarten ti«u jaar geleden, want de roode koe stierf op den dag, dat zij werd begraven," zei het magere, kleine vrouwtje „Nu. rij hoeft nooit rustig gelegen, de vrouw van John, den gierigaard, en ik geloof, alleen omdat zij, geon lijkkleed aan had als een fatsoenlijk lijk dragen1 moet." „Zij spookte immers?" vroeg de magere vrouw. „Ja, zij spookte. Nacht ha nacht kwam zij uit haar bed op het kerkhof van Marshcotes en zij ging de heide over (naar Peggarty Rise of het nat was of droog „Wat dat betreft, dat doet er nooit iets toe," viel <le magere vrouw in. „Ze zeggen, dat geesten altijd droogvoets gaan „Mot droge of hatte voeten, zij kwam de heide over", vervolgde de ander, die zelf genot schiep in haar verhaal; „en eiken nacht werd John, de gierig aard, wakker en hoorde haar naast het oude ledikant met de vier stijlen schreeuwen om het te besterven! „Wat schoolt je meisje?" vroeg hij dan. „Ik lig iïi een Ondiep graf en het katoen zit zoo hard tegen mijn vel," zegt zij. Den eencn nacht na den anderen kwam zij, totdat John, de gierigaard, half gek werd van angst en hij eindelijk bij haar graf ging zitten om er zijn guitjes te tollen, totdat zij hem daar op een goeden dag koud jen dood vonden liggen, het goudgeld rond om hem gestrooid, tusschen de madelieven. „wei Ephraim," eindigde zij plotseling, „je vrouw1 wj®s een goede vrouw, jp|n je moet niet treuren, want zij nc-i haar rust wél verdiend." Griff had zich wat op de» achtergrond gehouden en koek naar de gestalten, die vaag zichtbaar waren tegen grijswitte Sneeuw. Hij kende elke stem, den omtrek van elke gestalte; hij begreep die geliounzmniga men- -fhmooupjBn oMnj 'jooplmq uo pjaqj.>i>oefi uba roipe héld, wat de kenmerken waren van de menschen in f ing Crag; en voor eenige ©ogenblikken leefde hij weel SINT PANKRAS. Zaterdag hield de vereetu'ging De Tuinbouw een le- denvergadiering ten huize van den heer H. Gerritsen, welke bijgewoond werd door 50 leden. Hoofddoel van de bijeenkomst was 't bespreken van oen schrijven van de Provinciale Commissie uit de Grocritonveilingen in Noord-Holland. Dit schrijven ver meldde de voorwaarden, waarop bona fide bouwers, bo* kond als telers en bewaarders van kool, pp' versch ge scheurd land in beperkte hoeveelheid kunnen verbou wen voor de voedselvoorziening in ons land fat 't ko mende winterseizoen 1918—1919. Benoodigd is 2 maal zooveel- Jand voor roode als voor gele bewaarkool. Daarom kan reeds vergunning toegezegd worden voor roode kool van 1 H.A. voor elke in één winter be waarde waggon roode kool en voor gel kool van 1 H.A. voor elke in één winter bewaarde 3 waggonk gele kool. Daarentegen moeten de bouwers zich verbinden goo- in dc oude gemeenschap. „Wie is dat daar'/" zei het magere, kleine vrouwtje*, terwijl zij me* haar hoofd naar de stille gesialte van Griff kinikte. „Het lijkt den wilden jongen Lomax, wat zijin lengte aangaat en zijn becnm als booinetn, ent den 'trolts waarmee hij rijn hoofd achterover gooit. Maar Griff Lomax zal nooit deelnemen aan een goed christelijk karwei, als alles waar is, wat ik hoor.' „Eri toch is hij er dezen keer mee bezig," riep Griff, met zijn broeden, half vergeten lach; „ais spitten een christelijk karwei is. dan kan ik het even goed doen als Gabriël Hirst zelf." „Zoo, bent u dus voor een poosje teruggekomen, mijnheer Lomax," zei de kleine op een toon, wnanut bleek, dat rij misschien onbewust weer den eer?V voor hem voelde van vroegere dagen de «agen, Griff Lomax niet minder dan heer van de hou ij Marshcotes was. fi-» „Voor een poos, Nanny," zei hij - doet iemand goed, de oude stemmea ww ,jZoo. is het dat?" antwoordde Nanny bits ^Nu^zy zijn hier wel de moeite waard om zoover ik -weet; maar mm moest zyn vreemoe ge^ wi kuS laten varen en weer tender ons komen ^"metslo van ongeveer tien jaar liet de rokken Een meisje van r «n trachtte bij het licht van den glans der sneeuw flor sterren rijn gelaat te lezen, want Grif! bad deze van Larm^derlos.m kwam j^joor Griffstean dn kitste laren" een" plaats gekregen onder de krank zinnigen en de kabouters, die op winteravonden de haardsteden in de hutten onveilig maken. Niemand kon begrijpen, hoe een man van edele geboorte oen taak, zoo onmetnschelijk zwaar als de zijne, vrijlwiilig op zich kon nemen; niemand kon begrijpen, dat erin mam vam adel, of hoe eenvoudig van geboorte ook, uit vrije verkiezing afgezonderd van rijn medemenschea kon gaan leven en hun handdruk zou- schuwen; eni zoo waren zij hem gaandeweg gaan beschouwen als „be hekst" en wachtten tot hij zich doodgezwoegd zou heb ban, en toen dat niet gebeurde, verhieven rij bom op aan ruw gehouwen yoetstuk en vereerden hem als een half monster, half god. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1