11 TOILETZEEP J. STUURMAN, Toiletartikelen, A. SLEUTEL Jz., i./h. P. DE WILDE, ZAfERBAG 27 APRIL 1918, 61ste Jaargang, No. 5198, EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Verleent op zoor voordoeligo voorwaarden tBsscbenkorast voor UYPOIHEIEN «o CRÊOIfTU. Plaatselijk Nieuws, Uitgevers^TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. DAMES I Behoedt voor HUIDZIEKTE, door vroegtijdig goede in Ie slaan, daar de voorraad nog zeer beperkt is. LAAliZIJDE B 50:iSCHAOtN. SCIAGE1 COURANT. limit- Luiltiïllil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den ADYKR1 HkTIËN ia het eerstuitkemend nummer geplaatst. Dit nummer bes tut uit drie binden. GOEDE TIJDING. In ,den Haarlem mermeerpolder staan de gewassen prachtig te veld, alles belooft een rijken oogst. Er is vees! tarwe uitgelaaid, veel meer naar verhouding dan andere jaren. Aan broodkoren zal. wrat dezen polder betreft, heel wat meer geleverd worden dan vorig jaar toen de stand slecht was en het winterkoren grootun- deels na den winter uitgeploegd moest worden en over gezaaid met zomergraan. BURGER VLOTBRUG. Zooals per advertentie was aangekondigd, zou Don derdagavond alhier voor de Vrijzinnige Kiesveixxmiging optreden het Kamerlid Oud. voor de Vrijzinnig-Demou era ten en de heer Manassen, lid van den gemeenteraad van Amsterdam voor de Vrije Liberalen. Bij de ope ning moest de heer Van Balen Blanken tot zijn leed wezen meededen, dat do heer Manassen niet aanwezig was. Spr. deelde mee. dat de heer Manassen enkele dagen geleden telegrafisch had meegedeeld, door bij zondere omstandigheden niet present te kunnen zijn en toen naar het Kamerlid Dnon had verwezen voor een nieuwen spreker voor do Vrije Liberalen. De heer Van Balen Blanken had dit telegrafisch gedaan en van den heer Driou daarop het volgend telegrafisch ant woord ontvangenManassen heeft alle aangenomen spreekbeurten afgesaind. omdat hij niet op de alge- mecne candidatenlijst is geplaatst. Voor Donderdag had de heer Drion geen anderen spreker beschikbaar enz. enz. Na ontvangst van dit telegram had da keer Van Ba len Blanken geen gelegenheid maer. om den heer Oud af te seinen en belanghebbenden op de hoogte te bren gen en moest deze vergadering dus doorgaan met den neer Oud als Benig spreker. De heer Oud zette daarna aan de hand van het door da Vrije Liberalen verspreidde verkiezingsmani fest. hun beginselen uiteen en plaatste daar tegenover dje der Vrijzinnig Democraten. jerwyl tevens in 't kort het standpunt der Liberale Unie en dat der Soc.- Democraten werd geschetst. Al was het voor do talrijke aanwezigen een teleur- stolling, dat de kampioen der Vrije Liberalen zijn vaan del in den stock had gelaten, de zeer boeiende redo van den heer Oud hoeft veel vergood en heelt deze buiteng- woon goed voldaan en mag. wat hij gezegd heeft, zonder pvcrdrjjviug een goed stuk propaganda voor de Vrijz.-Danocratisohe beginselen genoemd worden. EEN NATUURMENSCH. Do 60-iarige jiatuurmensch" te Oldeboorn (Fr.), die in een hol woonde, in geen 30 jaar op een bod sliep en zich voedde zelfs zonder broodkaart, is op een van zijn zwerftochten in een boerenschuur te Has- kerdijken overleden. AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN. In de gemeente Ruurlo zijn door den controleur Aardappelvereeniging en den rijkscommissaris 10 wagon aardappelen bij de boeren in beslag genomen. Ze waren op alle mogelijke plaatsen verstopt. Een aantal boeren, die de aardappelen aan het vee voerden, kregen pro cos-verbaal. Verder werd er nog achtergej houden rogge in beslag genomen. EEN SURROGAAT VAN THEE. In de Betuwe is men druk bezig met het Inzamelen bel jonge blad van den meidoom, dat, naar men segt. dienen moet ais surrogaat van thee De opkoopers geven 4a. cent per Kg. EEN KREET UI TONS WELEER. Hel volgende is historisch, en voor onze tijden te aardig en te kenmerkend om in het verg.vmock te hlüven. Ergens in pns hongerend vaderland achtte een ge zondheidscommissie hot in het belang der volksgezond heid noodig. zoo niet noodzakelijk, om bij den heer- schenden vleeschnood de bevolking er op te doen wijzen, dat ook zooder dierlijk vet of vleesch toch wel een voedzaam maal kan worden bereid. Een leerares aan de Huishoudschool werd daarom uitgenoodigd eenige lezingen in het ressort der com missie over dit onderwerp te houden. Volgaarne vol deed zij hieraan en trad in verschillende gemeenten op Zoo sprak zij op een keer voor een groot aantai belangstellende dames in zekere plattelandsgemeente Zij was in het vuur van haar „vleeischloos betoog toen plotseling de zaaldeur werd opengestoolen én eoii forsche mannenstem luide den waard aankondigde, dat er de slager was. „De slógerl" een kreet uit oni wel eer I Natuurlijk algemeene hilariteit, waartoe dan ook alle aanleiding bestond, opidat vlecsch niet te koop heoito te zijn volgens de regeeri ngs-voorschriften en er zelfs een algemeen slachtverbod was. DE 47a BROODKAART. De directeur van het Centraal Broodkantoor maakt In de Staatscourant bekend, dat de broodkaart van het 47ste tjjdvak geldig is van 27 April tot en met 3 Mei. 1 De bons der broodkaarten geven recht tot koop en verkoop van de helft van het broodgewicht dat op de bons is aangegeven. ROKKEN VAN 1 ML 10. Hel gebrek aan grondstoffen voor do vervaardiging van klecdüigstukken voor dames en hecron begint zoo- big te nijpen, dat reeds een algemeen verbod schijnt te zijn uitgevaardigd om In tio winkels, magazijnen en ateliers te koop aam te bieden of In voorraad te hebban, uit te stallen of op bestelling tc vervaardigen, damesrokken vaki een grootere wijdte dam 1 M. lft Althans zoo vertelt de Haagsche Nieuwe Courant, werd gisteren verzekerd aam een dame. die in ecm on zer grooto magazijnen een rok kwam bestellen. Er ont spon zich over dit verbod en de mogelijkheid oin hel te doen baleven, een interessant gesprek. Niet dat men er tegen opkwam, maar er werd getwijfeld aan de uit voerbaarheid als de overheid zich hier niet in ver binding had gesteld met de geheimzinnige machten die de mode voorschijven. Het zou gemakkelijk genoeg ra om rokken van 1 M. 10 voor te schrijven als mode het slechts goedkeurde. Zoo noodig kon men dan zelfs verder gaan en 0.90 als wijdte bepalen. Maar zonder de mode vreesde men tal van möealijkhodon. Wie zal oojitxolceren en nameten de rokken wijder dan 1 M. 10? Dit moet noodzakelijk op straat en tengs den weg tot veel oponthoud en ongerief aanlei ding geven, gezwegen nog van den nieuwen overlast voor den kantonrechter, die bet tegenwoordig toch al Prijs per 3 maanden f 1.—'per post f 1.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.55, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekepd zoo druk heeft met de hoedepenovertredingen. Het gesprak eindigde hiermee, xlat de magazijnhouder de dame tot zijn groote spijt moest teleursleLluneuu rok wijder dan 1 M. 10 ion hij niet leveren. Van korte colberts en korte panden voor heer eb hebben wij nog niet gehoord. Maar iüe rzbu heel wat te besnoeien zijn. gelet op de vaak overdadige lengte van de demisaisons en andere jassen. Men zie maar eens naar de lakeien en de verkwisting van laken die deze functionarissen aan hun heupen Tiebben liaugen. Evengoed als de papiercoinmissie zoo verstandig is geweest de dikke bundels Staatscourant te besnoeien, zou ook de Wolcommissie nog zeer belangrijke en in grijpende bezuinigingen kunnen dccretoeren. Vooral nu net zomer begint te worden I GEMEENTERAAD VAN ZAANDIJK. Na een langdurige bespreking over de levensmidde len voorziening werd mei algemeene stemmen een mo tie aangenomen van ongeveer den volgenden inhoud: „De Raad noodigt B. en W, uit zich tol de regeering te wenden met net verzoek een noodwet in het leven te roepen orn te komen tot algemeene uivenlarisaliq en eventueel in beslagneming van alle voorraden, ooü bij particulieren' Deze motie zal aan de Regouring^ opgezonden worden. ZELDZAME LOTERIJ. Men 6chrijft uit Baraeveld: Woensdagmorgen was het al vroeg zoogenaamd „vet prijzen" in net Stationshoffieliuis dei Holiandsche Spoor alhier. 'Een gewezen huisknecht, ex-biggenkoopman. die zich vooral tijdens het slachtverbod tot varkens- slager gepromoveerd heeft, had daar namelijk een. de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, zeldzaam vette krulstaart het „Nieuwjaar doen afwinnen". Reeds was do koffer gearriveerd, ijnarin wijlen knor-knor. bi stukken gcliakl naar stad verzonden zou wanden, toen onze politie het café binnaatrad, juist op het moment dat bpuieuw gedronken en geklonken werd op den goeden uilslag dezer sinokkelaffaire. Natuurlijk kreeg nu des zwyms stoffelijk overschot een gansch andere bestemming. Zoo spoedig mogetijk werd het naar ons dorp geëxpedieerd, waar do burge meester het wijze besluit nam. dat het beest onder de burgery zou worden,.- verloot, van welk heugelijk nieuws den ingezetenen bij bekkenslag werd kond ge daan. En om nu voor elk gezin een kansje op een. pond vleesch. spek of reuzei te geven, werden er even veel papiertjes gemaakt als er gezinnen zijn. terwijl óp evenveel brieijcs het gemeentelijk stempel werd ge drukt, als het varken ponden woog. De gelukkige winners, die een „stempel" trokken, mochten nu Vs Kg. vloesch.... koopen. Dat deze ongewone loterij, waarbij de gemeente-bode. bijgestaan door den gemeente-secretaris en do politie, de hoofdrol vervulde, ten gemoentebuize buitengewoon veel belangstelling 'trok, behoeft wel geen betoog. GALGEN-HUMOR. „Hoe gaat 't thuis tegenwoordig?" „Zoo, zool Den heelea dag zie ik mijn vrouw niet, omdat ze ergens in de een of andere rij nio- st&an, om kaarten te krijgen, en als we elkaar da'n eindelijk aan lafel, zullen zien. stuurt ze mij u$t. om de levensmiddelen'te halen, waarvoor zij de bons heeft gekregen." DE EIERNOOD. Ook in Utrecht is er groot gebrek aan eieren. Het gemeentebestuur had Zaterdag op de markt allo aan wezige eieren in beslag doen nemen, in totaal 3000. De boeren gaven er de voorkeur aan ze niet ter markt te brengt», doch ze buiten de gemeente aan handela ren te verkoopen tegen hoogcren dan den vastgeslelden maximumprijs. Als inen nu weet dat in de gemeeqte ongeveer 80.000 eieren per week noodig zijn, is net duidelijk dat de in beslag genomen eieren mets te bo teekemen hadden. Het gevolg is dat thans door de handelaren lustig eieren verkocht worden, vér boven den maximumprijs van 14 cent, hetgeen hen maar al to .goed lukt :nu \pr geen vleesch to verkrijgen is. De nieuwste truc <ne cr nu bij uitgehaald wordt is de {involgende: Sommige handelaren verkoopen do eieren voor 20 oetnt per stuk. doch dan zijn ze gekookt. Men behoeft ze dan desgewenschl maar even voor het gebruik in wat warm water te leggen. Ratjwe eieren verkoopen die handelaren njet meer. En ae bevolking betaalt ook weer deze truc. Tel. DE VEELBELOVENDE ROGGE. Men schrijft uit Limburg aan het Hdbld. In goen jaren is volgons ons oordeel, gebaseerd op indrukken, verkregen bij een tocht door ruim een halve provincie, do stand van dn rogge om dezen tijd vuin t jaar zóó veelbelovend geweest als thans. Wat een verschil bij 't vorig jaarl Toen maakten einde April, tengevolge van do vele felle, koude winden, gepaardl met hagelslag, do roggeakkers een indruk, alsof zo 't nooit tot een behoorlijke opbrengst zouden brengen ön was toen de Meimaand niet zoo oingokend vrucht baar geweest, dan zou er ook inderdaad niet voel van terecht zijn gekomen. Maar nu zelfs op de min gunstige {»erceolOn is do stand zóó dicht, en zóó regel matig. dat hot schijnt alsof we half Mei schrijven in plaats van einde April en de kleur van do velden Is zoo intens groen, zoo door en door gezond dat er een goede oogst moot komen als we gedurende don bloei tijd althans voor strenge nachtvorsten bewaard mogen blijven. Als we de datums waarop do zoogenaamde „ijsheiligen" zoo ongenadig hun scepter kunnen zwaai en ..maar eerst achter den rug hebben, en de roggeakkers zijn ook die dagen zonder schade doorgekomen, dan durft de boer het langzamerhand wagen om een scliat- ting te gaan maken van het aantal kilogrammen, dat hij dit jaar waarschijnlijk zal oogsten. „Is wel wonderlijk aat juist thans, nu er zoo'n 'groot tekort aan kunstmeststoffen is. de roggeakkers er zoo bijzonder weelderig voor staan. Ervaren landbouwers, die een praktijk van tientallen jaren achter den rug hebben, gaven als oorzaak van dat verschijnsel op. dat de akkers (hans in hoofdzaak met behulp van stal mest en van groenbemesting in goeden staat moesten gebracht, terwijl vroeger de meeste boeren, althans op hun roggevelden, in hoofdzaak kunstmest aanwendden, en, volgens hen kan bij gebruik dóór- van geen enkel gewas op den duur sterk en gezond blijven. Enkelen nummer wezen in dit verband op do zoogenaamde „veenkoloniale haverziekte", die ook wordt toegeschreven aan al te eenzijdige aanwending van kunstmeststoffen en weliswaar mocht de rogge, zooals ze de laatste jaren gedijde, nog niet bepaald ziek wor den gonoenKi, maar dat degelijke, malsche voorko men, dal ze volgens ervaren boeren veelal had in den üjd toen er Jnog weinig of geen kunstmest werd ge bruikt, had zo toch haast nooit meer. Dat zo dien „ouderwetschen" indruk, zooals een oude boer het noemde, nu weer maakt, meent men daarom zonder eenig voorbehoud '"te mogen toeschrijven aan do ga- wijzigde bemesting en men waagt tevens do voorspel ling eraan vast te knoopem, dat de bakaard van 't gewas 1918 beter zal zijn dan die van vroegere oogsten, óók al omdat thans de ontwikkeling op ae meest ge zande en de natuurlijkste wijze plaats heeft. KOLHORN. Den 25sten werd door den heer G. Boom van hier, mot gunstig gevolg examen gedaan voor onderwijzer. KOLHORN. De heer P. Aij van hier. mam bij openbare Inschrijh ving der grimtlevering aan, benoodigd voor den poldér Waard en Groet, tegen 6.71 gld. per kub. M. WIE RIN GEN. Tegen den winkelier den heer Jb. G. Lont alhier is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens don verkoop van regeeringsgoederen zonder bonnen. NIEUWE NIEDORP. Tot wijkverpleegster is alhier aangesteld zuster T. Kok. WTERINGER WAARD. Den lstem Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Dirk Schrijver als molenaarsknecht in dienst trad in de korenmolen de Hoop" van den heer J. Rezel- man. Is dit op zich zelf cm vermeldenswaardig feit. minder mooi is het wanneer door de omstandigheden de heer Rezelman zijn knecht die hem gedurende een kwart eeuw trouw en eerlijk heeft gediend niet langer in dienst kan houden, waardoor deze nu verplicht is met andere werkzaamheden zijn kost te verdienen. STATIONSWEG C 115 SCHAGEN. INCASSO- en INFOHMATlE-BUiEAU. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 24—26 April 1918. Ondertrouwd: Hector Tailieman. 5 jaar. arbeider on Anna Broed. 20 jaar. beidon te Zijpe. Jan van Wag- gendorff yan Rijn, 25 jaar, kleermaker te Wieringen en '"Nceltie Glasina Pook 21 jaar, te Zijpe. OverledenPieter Delver. Si jaar, weduwnaar van Pietertje de Groot, eerder van Gerritje Smit, SCHAGERBRTJG. De heer W. P. Nienjan alhier. leerling van de Rijks- normaalschool to Helder, is geslaagd voor de akte Lager Onderwijs. VEENHÜIZEN. Tot groot genoegen van hen. die dc uitreiking dor boeken op zfch g-uom n hebben, is van de gelegenheid I tot lezen uit de mutsbibliotheek een ruim gebruik ge maakt. Aan 22 lezers wtertlen 670 boeken uitgereikt, i hetgeen, gezien het klein aantal inwoners nogal be duidend is. ST. MAARTEN. Bij het on weder van Donderdagnamiddag is nog ben schaap van dan heer D. Scbermcrhorn alhier in de wei aoodelijk getroffen, WINKEL. Vergadering van het departement tot Nut van t Algemeen bij den heer A. Wit Slechts 8 leden waren tegenwoordig De opening der vergadering en het lezen dar no tulen heeft een gewoon verloop. De mededeeling dor ingekomen stukken hoeft tenge volge dat aan de Suringarschool to Maastricht een bijdrage van f 5 zal worden verstrekt. Tot bestuurslid Wordt benoemd de heer C. Stjij - ker. De verslagen van Handenarbeid. Spaarbank en Bibliotheek worden dankbaar aanvaard, terwijl een voorstel van de bibliotheekcommissie om de catalogus niet moor kosteloos te verstrekken lot de najaarsver gadering wordt aangehouden. Het salaris van den boek houder der Spaarbank wordt op f 80 gebracht. Met gunstig gevolg hoeft het ballotage plaats don heer J. Kooman Jzm. De punten van den beschrijvingsbrief voor de al gemeene vergadering geven geen aanleiding tot het doen van voorstellen of het geven van opdrachten, zoo dat de te benoemen afgevaardigde vrij maandaat krijgt. Tot afgevaardigde wordt benoemd <lo heer G. J. van Leersum, plaatsvervanger do heer T. Beumkor. Vol gons da ledenlijst is de heer Strijker aan da beurt om de alg. vergadering bij to wonen. Hierna sluiting. ZELFMOORD? Vrijdagmorgen vroeg is op de spoorbaan tusschen de Sluisdijkstraat en fort Dirks het verminkte lijk gevonden van den, 18-jarige» G.. uit de Piet Heinstraat te don Helder. Het nootd van den ongelukkige was totaal van den romp gescheiden. Op net lijk werd een afscheidsbrief aan do ouders gevonden, zoodat het vermoeden aan zelfmoord zeer waarschijnlijk is. De jongen schijnt den Laats ten trein afgewaent te hebben om zijn droeve daad to begaan. MOORDAANSLAG. Donderdagavond omstreeks halfnegen is Jln dc Falamo- desstraat tc Amsterdam een moordaanslag gebeurd op den 50-jarigen heer Raat. boekhouder van het AmJ sterdamschio filiaal van het N.-HolL Begrafenisfonds, gevestigd te de Rijp. Buren hoorden uit perceel 6 hulpgeroep en waar schuwden de politie, die zich fn het huis hegat en in het kantoorvertrek. den heer R. met een hwig bloe dende hoofdwonde in het kantoorverirekqi) den gron vond liggen. Ook werd een met bloed bevlekte houten '^ite^gelrefteno1'is taaar het Wilhelmlna-gasthufe go, bracht, waar zijn toestand niet levensgevaarlijk Week. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat de heer R. Donderdagavond bezoek heeft gekregen van den zoon zijner hospita, zekeren O., uit Sloten (N.-H.X wietn hij als den dader heeft aangewezen. Zijn toestand was Vrijdagmorgen nog niet van 'dien aard. dat hij 'nauwkeurig kon worden gehoord over de vermoedelijke beweegredenen van zijn belajjer. die voortvluchtig is. De aanslag is gepleegd op den avond, waarop in het kantoor gewoonlijk bet grootste geldsbedrag aan ge- inde premieön aanwezig is. Vopr zoover men kon na gaan is cr geen gïid vermist, 'maar met zekerheid was hiervan nog niets uit te maken. Blijkbaar hooft de hoer Raat zich, alvorens neerge slagen te rijm, krachtig verdedigd, want uit den, toe stand, waarin de meubelen van het vertrek bevonden zijn. was duidelijk to zien, dat een worsteling heeft plaatsgevonden. BESTUUR KAASFABRIEX „DE LOET". Tot lid van het Bestuur van de kaasfabriek De Loet", is herkozen de heer J. Buis en voor de vacature G. Marees de heer M. Kant AANGESTELD. Bij den G omeerite-Relnigingsdiensx alhier la als vaat aangesteld de heer C. A. M. Hendrikse, thans in Xijdelijken dienst. MARKTOVERZICHT. 't Heeft er veel van, dat er door den tusschenhan- del aan nudhtere kalveren, toch nog iets is to ver dienen, ten minste als men zdet met hoeveel vaar digheid de koopman kar en wagen weet te beklim men, om zoo'n kalfje te bemachtigen. Valt hot ge wicht wat mee, dan gaat het naar de markt, en anders naar dit of dat rijtuig, om zeker nog eane verzwaringskuur te ondergaan? ■De handel in geldekoeien en pinken was goed; een goede prijs werd besteed voor beesten met wat vleesch. .Bij geldfekoeien liep die prijs tot f500, bij pinken tot f 300. Een groot verschil bij den verloopen herfst, toen men voor dit geld 4 pinken kom koopen. Kalf- kooien waren, mede duur. De markt was willig bij goedgevende versche koeien; bier werd zelfs f800 besteed. Deze prijs is echter geen zeldzaamheid, zoo als dezer dagen In een bericht uit zekere gemeente werd1 gemeld. Overhoudera waren stug, wegens den hoogen prijs, 't Gevolg was dan ook, dat de aan voer slechts gedeeltelijk verkocht werd. De handel in hennen en hanen zal weldra stop staan. De minister toch heeft het vervoer geheel verboden. Zeker om erna algchcele uitroeiing te beletten. En toch zal het 'daar toe komen. Lrots het vervoerverbod, want zonder voor is 't moeilijk zelfs pluimvee in 't leven te houden. Had Je maar een foktoom zooals do boeren in Gelder land. dan kreeg je wel voer. doch of die kippen nut tiger zijn dan de gewone boerenkip. nuttiger voor de cieranproductie en als vleeschklp bedoelen wij. is mat recht te betwijfelen. DAT GAAT ZOO MAAR NIET. Donderdagmiddag had in de Regentenstraat een érn stige twist plaats, tusschen de huurder van grasgewas aan den Halerweg en de mannelijke bevolking van een paar woonwagens. Deze hadden hunne hitten aan den weg laten grazen, wat door genoemden pachter was opgemerkt Hij meende in zijn recht te zijn door de ketten als onderpand voor schade vergooding meer naar huis te nemen. Toen de wagenbewoners om hunne dieren kwamen en van schadevergoeding, als gewoon, niet wilden weten, daar zij al het gras als een natuur lijk eigendom beschouwen, gaf dit aanleiding tot genoem de twist, die al spoedig tot handtastelijkheden overging. Gelukkig kwam al spoedig ter plaatse dc gepension- neerde veldwachter Abma. en later ook dc veldwachter Douwsma. en aan het Kalm en bezadigd oplredcfc der politie was het to danken, dat het verschil, ten slotte in der minne werd bijgelegd en eenige schade vergoeding werd gegeven. VEEVORDERING. In het lokaal van den heer G. Boontjes alhier, werd Vrijdagavond een bespreking gehouden over de vee- vordonng. De vergadering, die goed bezocht was, werd gcopónd door detn. voorzitter, den heer D. Kuiper van Groen veld waarna de heer J, Blaauboer Kz. mededeeling en deed over dc gehouden vergadering te Alkmaar, waar van -de resultaten reeds in ons blad zijn vermeld. Door dc Centrale Commissie te Alkmaar waren uit de afd. van de Holl. Mij. van landbouw en den L. T. B. loden aangewezen die zoudon vormen een plaat selijke commissie, die zich zou belasten met de leve ring van de kooien die door het Rundveekantoor ge vraagd worden. Do plaatselijke commissie beslaat uit do hoeren J. Blaauboer Kz., correspondent, J. Buis Jz.. D. P. Timmerman en P. Henneman. de laatste aan gewezen door den L.T.B. Voorloopig zullen per week 475 a 500 koeien door N.-Hollaina geleverd moeten worden. Wil de plaatselijke commissie haar taak goed ver vullen. dan is behalve groot vertrouwen ook do volle medewerking van den kant der veehouders noodig. >'e commissie zal zoo rechtvaardig mogelijk vorderen nl""r moet in do eerste plaats letten op de meest g®vl®?s de koeien. Er zal voel moeten worden ver^a,.(,! controte ever het vee zal voorloopig ntaandelijte gc schieden, er*zulten onkosten worden ^maakt en d^ is er i'cld noodig Daarom stelt de commissie voor ren omslag te heffen over dc renderen en sóhapen uitgezonderd kalveren en lammeren, van 25 cent per rH?<1 m !^steldiao?' het Rundveekantoor de onkosten van do p^atsdijke commissies niet betaald Toch door de commissie wordt geantwoord, dat liet Rundveekantoor niet» met de plaatselijke commissies tc doen wil hebben en dat bovendien nog de onbil lijkheid wordt verkregen, dat de kosten dan alleen val len op het gevórderde vee Na een langdurige bespreking wordt tenslotte met algemeen» stemmen, goedgevonden den voorgestelden om slag te heffen, terwijl een mogelijk tekort weer zal worden geheven, over het fjchoele aantal Stuks vee. Er wordt door de commissie gewezen op de noodu zakelijkheid, dat tedere veehouder het frauduleus Blach- ten zal tegengaan. Hoe meer er frauduleus geslacht wordt, hoe eerder zal er toe worden overgegaan door het Rundvrekantoor, om melkkoeien te vorderen. Het aantal runderen moet er komen en wanneer er geen weidkooien meer zijn, dan zal worden gevraagdwie heeft er een goede melkkoe. Om oen goede controle te krijgen en het frauduleus slachten tegen te gaan, wordt met algemeene stemmen besloten, dat iedere veehouder aan den correspondent mededeeling zal doen van aan- en verkoop. iis

Schager Courant | 1918 | | pagina 1