Door smart gelouterd. OINSIUfl 30 APRIL 1918. 6lste Jaargao-g. No. 6109. Uitgevers: TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Jbinnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. trL's'Srtid - r SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. 10. SCHAGER llititei Niens- COURANT. LuDinUil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 ure wor- den AD\ hk 1 ENT1ËN in heteerstuitkemend nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.per post fl.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f0.56, iedere regel meer 10 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Dit nummer bestaat uit twee bladen. Mijnheer de Redacteur, Ddcctd verzoek Ik opname van onderstaand schrijven. Bij voorbaat mijn dunk. Ofschoon ik mjj nooit met krantengeschrijf inlaat, is het niet mogelijk te zwijgen, waar mijnheer X. in zijn ingezonden stuk in 't nummer der Sehager Cou rant van Zaterdag 20 April, de brutaliteit heelt gehad mij te bcjastereu, mijn hotel in een kwaad daglicht te stellen, ergo mij in mijn brood tracht te benadoelen. Hij schrijft toch„Is het een leugen, dat de burge meester A Poerebooin na het slachten door den slager Poppen van vele varkens dit jaar, waarvan er eenige op de koepel van M. de Haan zijn geborgen'' enz. Mijnheer X. vraagt dit... om voorzichtigheidshalve niet zij* vingers tie branden. Welnu ik vraag niet, maar antwoordt mijnheerX.tals ik ooit een var ken op mijn koepel heb gehad, dan zul 't wel geweest zijn (als ik die eer héb mogen ge nieten toon ik nugnheer X. daarop een plaatsje mocht vurleeuen. Wat zijo echter de beweegredenen van uwe leugen achtige agenstellerij'.' Is 't persoonlijke haat tegenover mjj, werp dan uw vuil masker af, opdat ik weet tegen wien k moet kampen. Hoe het ook zij, ik zeg het met de Wier. Cour. „Uw geschrijf mijnheer X.. is laag-bijjdegrondsch". Ik kan met begrijpen, hoe een courant dergelijke on- getrekonde lasterstukken wil plaatsen, die uiet zijh, zooals u zegt, ten bate van het algemeen belang, maar integendeel afbrekend werken. Nogmaals dankend voor de plaatsing, AL DE HAAN. Wieringen ,28 April 1918. WIKHINGEH WAARD. Door de plaatselijke commissie om te dienen van advies voorde ree-vordering waren tegen Zondagmiddag alle veehouders uit deze gemeente uitgenoodigd een vergadering bij te wonen bij den heer A. Schouten. On geveer 50 personen hadden hieraan gevolg gegeven Deze commissre bestaat uit de heeren P. Schenk Dz., (voorz.) A. de Carpentier. D. Sleutel (correspondent, A. Jimmmink, W. Metselaar, C. A Wuiboer en N, D. Kaan. Op verzoek van deze commissie wordt deze vergadering gepresideerd door den heer R. Kaan, om reden deze mede als Directeur van de provinciale oommissie beter het een en ander kan toe.lchtan. De heer haan gaat ajsnu in korte trekken vertellen, hoe deze plaatselijke commissie tot sand is gekomen. Men heeft «Ut geineend, dezelfde ngaing te moeten tref fen, zooals dit bij de hooi vordering was gegunn. Voor de veevordering is een centrale commissie gevormd, waarin 7 verwnigingen zitting hebben, t.w. Holl. Mjj. van Landbouw, tvK. Land- en Tumbouwbond, F.N.Z, Holl. Noorderkwartier, Rmd van Rundvecfokvereen»- gingen, Bond van houders Cu Bond van Vee handelaren. De heer H. K' hield sis vertecs.woordLfer der F.N.Z. de rade: G'-qchto -1 Op den Noderlandschen vee- rttj' «tin ,'iKü:,iet Nederiandsche volk van k «ch a. voorzien. Cczo plicht Is met te ontkomen, doch de last van deze voorziening moet komen ten laste van hel geheele volk en zoo weinig mogelijk drukkend voor den veehouder. Wanneer wij naaium hoe in het begin van dit jaar door militairen wera gevorderd, en cr absoluut niet werd gelot. of de be langen van een veehouder worden geschaad, door b v zijn halve of geheele stal leeg te halen en ton tweede Of de koeien wel gereed waren voor de slachtbank, Vervolg van Griff Lomax en zijn daad. HALLIWELL*SUTCLIFFE. Voor Nederland bewerkt d. W. J. A. ROLDANUS Jr In boekvorm verschenen bij W. DE HAAN Uitgever te Utrecht. Gecirt. f 1.10, geb. f 1.35. „E" gaat u mee, mijnheer? Dan zal 't weer als van nas zijn, wanneer u er bij bent.", zei William, met zijn gelaat half in. hall buiten zijn reusachtiger beker 1 IPlotseling herinnerde Griff zich de verplichting, die Ling Crag Moor hem kort geleden had opgelegd. De vrouw, die hij had gered, was nog zwak en mocht nog niet alleen worden gelaten; hJJ moest zijn gril er aan geren. „Vannacht niet William," zei hij. „Ik 'heb ander Werk," „Wat, 's nachts om twaalf uur nog werkt Dan moet gij het wel vneesclijk druk hebben, mijnheer, zei de waard verbaasd. „Wel, "goed beschouwd, zou^ het wel eens minder vrooiijk kunnen toegaan dan ge 't u mis schien voorstelt, bquiro Danoholme is niet moer do man van een jaar ot vijf geleden; hij komt nooit meer zelf met ons vechten en zijn jachtopzieners zijn laksch geworden." Er klonk oprechte spijt in William's stem. Hij hield van dolle streken en noo sterker macht hij tegenover zich zag. des te meer verheugde hij zich in de harde klappen, die er zouden worden uitgedeeld. „Wat scheelt hem dan?" vroeg Griff. „Ik heb af gezonderd van de wereld geleefd,, zooals gij weet en net hlcuws bereikt mij óf langzaam óf in het ge heet niet" „Ha. dan hebt gij hiet vernomen, wat er met zijn nicht is gebeurd? Zij was. zooals gij u zult herinneren, allw, wai hij bezat, daar hij ongetrouwd is en zelf r kin leren heeft tenminste, om het foo maar drukken geen, die hij als de zijn» kon 'kenam na hij was erg op haar." dan blijkt het voor dm veehouders van belang te zijn, hierin leiding te geven. Er moet zoo weinig mogelijk geslacht worden en daarom moet elke koe, die geslacht wordt, zoo rijp mogelijk ziin, aar do regeering een bepaald quan- tum vleescn eischt, moeten wij zorgen, dat wij dat vleesch leveren met zoo weinig mogelijk dieren. De laatste vier weken zijn hier in Noordliotland zeer wei nig koeien geslacht en dit is voornamelijk te danken aan den vertegenwoordiger van het rundveekantoor in Noordholland, den heer Rutger Kaan alhier en ook aan de medewerking van de directie van het rundveekantoor zelve. Dekoeien toch, die deze weken gespaard zijn, hebben kunnen groeien en geven met een ook andere koeien gelegenheid zwaarder te worden. Direct toen bekend werd, dat rundvee gevorderd zou worden, hebben verschillende veroonigingen waar do belangen van veehouders besproken worden, zich 'tot elkander gewend om te overwegen wat in dozen te doen. Zooals u reeds is medegedeeld, is het resultaat geweest eene provinciale commissie van advies, die met gemeentelijke commissies samenwerkt om dé moest geschikte runderen aan te wijzen. Deze plaatselijke com missies moeten al het vee registrecren en in verschil lende rubrieken indcelen. Dat dit veel tijd vereischt zult u begrijpen en deze tijd moot betaald worden. Daarom wordt u voorge steld oen bedrag per koe te betalen om die onko6trii te dekken. Dit bedrag moet betaald worden van elk stuk vee, daar het het belang geldt van alle veehouders. Door een oordeelkundige aanwijzing van slachtvee (toch zal het melkvee zoo lang mogelijk gespaard blijven. Ln de toekomst zal ook melkvee geleverd moeten worden. - Doen wij dit nu vrijwillig, dan houden wij zegging schap, welk vee weggaat Wordt het vee gevorderd, dan neemt de vorderingscommissie het vee dat haar het beste zint Verstandig is dus, dat allen hieraan medehelpen. Is iemand weigerachtig, dan kan hij niet gedwon^n worden in onze organisatie te treden, doch van levering is niemand vrijgesteld. Waar de provin ciale oommissie het den gemachtigden van de regee ring gemakkelijk maakt om zijn taak te volbrengen, steunt natuurlijk ook omgekeerd de gevolmachtigde de provinciale en daardoor de plaatselijke commissies. Bij eene onwillige, die buiten het verbond staat en geen steun verleent, wordt geen overleg gepleegd en worden koeien aangewezen, zonder rekening te hou den met wenschen van den bctrokkeu eigenaar. Het is daarom van belang dat ieder zich vrijwillig onder werpt aan de plaatselijke commissie, dan kunnen do persoonlijke belangen het beste gebaat worden en daar door te^lijkertijd het algemeen belang. In de eerste plaats moet geslacht worden dat vee, dat het minste voortbrengt, dat dus voor het bedrijf de minste waarde heeft. Wanneer de boer zelf de leiding heeft gebeurt dat, doch komt de leiding in handen van personen onbekend met do praktijk, dan weten wij niet, wat ons boven het hoofd hangt Ook is er dit voordcel aan verbonden. Toonen wij te willen medewerken, dan houdt de regeering reke ning met onze billijke wenschen en hebben wij des noods recht dat te eischen, doch daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat wij zelf medewerken. Daarom raad ik u in uw aller eigen belang aan, schaart u vrijwillig onder de plaatselijke commissie. Dank u mijnheer de voorzitter. Aangezien 't voor. de commissie een veelomvattend werk u, wordt het wenschelijk geacht dat deze per sonen daarvoor vergoed worden. Voorgesteld wordt, dat voor iedere koe 30 cent en voor ieder schaap of vafken 10 cent zal worden betaald en daardoor te verkrijgen een fonds, waaruit eventueele vergoedingen en onkosten kunnen worden gestreden. Door een der aanwezigen wordt hieromtrent nog een kleine opmerking gemaakt doch na een toelichting door den heer Kaan, kunnen alle aanwezigen zich met het voorstel vereenigen. Wie cr tegen was, werd verzocht op te staan, doch allen bleven zitten. Door enkele personen werden nog inlichtingen over sommige zaken gevraagd, die door den heer Kaan naar ge noegen werden beantwoord. Ook wordt nog medegedeeld, dat het de bedoeling is van den Minister om te weten te komen, hoeveel vee er op 1 Juni a.s. aanwezig is. Gemakshalve wordt m verband hiermede door den heer Sleutel staande» de vergadering een opgave verzameld van alle koeien, paarden, schapen en varkens. Van de niet aanwezigen zal deze opgave nog worden gevraagd. Dan wordt nog verzocht dat van- elke verandering van den veestapel kennis wordt gegeven aan' den heer D. Sleutel, dit voorkomt een nieuwe inventarisatiet Op een desbetreffende vraag van den heer Van Hoorn, zog\ de heer Kaan, dat hij gaarne zal meewerken om de jaarmarkten en zoo mogelijk ook de weekmarkten vrij te laten. Dit zal ook al weer afhangen hoe de plaatselijke commissies werken» Na nog enkele be sprekingen wordt de bijeenkomst onders dankzegging gesloten, waarna de oom missie nog zal uitmaken ooor wien deze week de 10 koeien zullen geleverd. Bruine Boonen op gescheurd Grasland. lo. De premie voor den verbouw van bruine boo nen op gescheurd grasland is verhoogd en ge bracht op f 15.— per 100 K.G. tot ten hoogste f 350.— per H.A., terwijl het Rijk voor de geoogste boonen een prijs garandeert van f32.per 100 K.G. 2o. De gelegenheid bestaat in plaats daarvan voor iedere H.A. van het Rijk te ontvangen door middel van een paohtcontract: f250.— voor het scheuren; f 35.— per 100 K.G. voor de eerste 1000 K.G. boonen; 132.— per 100 K.G. voor al het meerdere. Aan de verbouwers, die een pachtcontract sluiten, warden de zaaiboonen op vertoon van een sehrij ven der Cultuurcommissie, waaruit blijkt dat een pachtoontract zal worden afgesloten, door do erken de zaadhandelaars geleverd tegen f 35.— per 100 K.G. franco, zonder zak, ten hoogste 200 K.G. per H.A. De geoogste boonen moeten droog en marktschoon worden afgeleverd. Aanmelding uiterlijk 4 Mei 1918 bij dé Cultuur commissie voor Noordholland te Alkmaar. DIRKSHORN. De openbare vergadering van de Vrijzinnige Kiesver- eeniging Harenkarspel, op 26 April, waarin als spreker zou optreden de heer Koster, Kamerlid, kon niet doorgaan, daar do spreker telegrafisch bericht van ver hindering zond. Ernstige Omstandigheden hielden Z.EcL in Den Haag terug GEEN OLIE MEER. De minister van landbouw heeft, zoo meldt Het Volk Zaterdag bepaald, dat er geen (die meer voor de bakkerijen beschikbaar zal worden gesteld. GEEN GEBAKKEN AARDAPPELEN MEER. Op een Zaterdag in „Krasnapolsky" te Amsterdam gehouden vergadering van restaurateurs is besloten van Maandag a.s. in verband mét de zeer scherpe rant- soenoeringsmaatregel van boter, geen gebakkeu aard appelen meer te verstrekken. KINDEREN NAAR HET PLATTELAND. Vanwege de Nederiandsche Gentraio Vereeniging tot tuberculose zal Dinsdag 7 Mei a.s. des namiddags te 1.30 in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to Utrecht feen vergadering gehouden worden ter be spreking van do uitzending van kinderen naar het platteland op groote school. TRAAN VOOR NEDERLAND. I Naar hot Ned. Corr-.bureau ons meldt, zijn stappen gedaan om ladingen atfn te koopen voor de Neder iandsche schepen Hollaridia, Java en Stella, die be stemd zijn om resp. uit Argentinië en uit de Ver. Staten van Amerika broodgraan en (of) meel aaar «Nederland te brengen, waaruit kan worden afgeleid, dat deze schepen weldra zullen vertrekken en drie gelijkwaardige schepen uit Nederland zullen worden uitgezonden om verder graan in te nemen. CMEEROLIE. Vanwege de N.U.M. wordt medegodocld, dat 18 wa gons Oostenrijksche smeerolie hier te lande zijn aan gekomen. De olie wordt opgeslagen en zal Moor het Rijks- Buroau worden gedistribueerd. AARDAPPELENRANTSOEN. Aan de burgemeesters is door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dato 26 April het volgend telegram verzonden: „In verband met de onzekerheid of de voorraden „Ja, dat herinner ik mij." „Nu, drie jaar geleden sloeg zij een wilden, jongen jonker uit Lancasnire aan den haak. Haar oom zei, dat hij haar liever dood zou zien. dan getrouwd met dien bluffer; maar zij had een eigen wil en tempe rament 'en zij ging er met hem van door en is in stilte met hem getrouwd. De oude jonker is dit nooit te boven gekomen; sedert dien dag £s hij een gebroken man en zij een gebroken vrouw, indien alles, wat ik heb vernomen, waar is. Zij vestigden zich juist aan den anderen kant van Wyccollar en de broeder van m(jn zwager heeft bij hen gediend, en daardoor weet ik. dat het tusschen haar en haar man niet al te vlot „Ik herinner mij haar," zei Griff, terwijl zijn blik de rookwolkjes uit zijg pijp votgde. „Ik heb haar vroe ger eeiis bij een jachtpartij ontmoet. Ik zie haar voor mij "slank en recht in liet zadel, piet haar, dat de kleur had van oen herfstblad cn oen gelaat even trotsch als dat van Lucifer. Ik herinner mij. dat zij en ik dien dag de eenigen waren, die - zagen, hoe de vos gevangen en door de honden gedood werd de drij ver was bij de laatste hindernis gevallen en ik over handigde haar den staart." ,.Z°o, zoo, tegenwoordig gaat zij biet meer uit ja gen," zei William droog. „Haar man heeft een poosje geleden zelfmoord gepleegd, maar hij hooft tocfi nog lang genoeg geleefd, om haar geestelijk te dooden, baar men mij verteld heeft. Wat, gaat gij nu reeds heen, mijnheer? Dat is een korte visite voor iemand, die in geen vijf iaar onder mijn (Jak is geweest." „Ik zal mijn leven betoren, William,'p lachte Griff, terwijl hij het laatste restje van zijin borrel naar bin nen goot .„Gij zult zien. dat ik vóór dat de winter voorbg is. hier wat gezelligheid kom zoeken." „En ik zal blij zijn, u te zien, mijnheer! Ik heb het de jongens hier al vaak gezegd, dat zij eerst zou den weten, wat pret maken boteekónt. als do heer Lö- max zich weer eens ondar ons bevond. Bewaar me. wat lijkt gij toch veel op uw vader, nu gij daar in uw volle lengte staalt Een beter man dan uw vader, mijnheer, hel) ik maar zelden ontmoet dat is waar achtig waar." Do waard sloeg zijn gast gade, terwijl (leze met lange passen den weg afliep, „Een flinke kerel, jammer dat hij zoo bedorven is, za nij peinzend, „.Maar is hij wel bedorven?" „Hij kan werken en weet van volhóuden. en dat is al iets in een man. Ik ben nieuwsgierig, wat hem eigenlijk don verkeerden weg opgedreven heeft. Het zal wel een meisje geweest zijn. o ja, natuurlijk een meisje; neem de korst van een pastei en gij zult er altijd het gelaat van eön jonge vrouw onder vinden." Griff echter dacht niet aan het donkere geheim, dat hem eigenlijk den verkeerden weg opgedreven" had. Hij gevoelde zich als bevrijd van al net verdriet dat jaren om hem had gedrukt Hij koek voor zich uit naar oude bekende gezichten op den landweg en knik te vrooiijk. als hij .nu en dan een van zijn oude ken nissen ontmoette. Hij leerde, om de waarhejd te zog gat die lichte vreugde kennen, welke slechts de ster ke man, die in de wildernis gedreven is en daar niet is bezweken onder de verschrikkingen, kan gevoelen. Hij bevond, dat oude vrienden hem nog welgezind waren,'en dat zij een ruwe en hartelijke blijdschap toonden, toen zij ontdekten, dat hiji zich weer onder hen bevond. En dit gevoel verwarmde hem, terwijl hij langs dén harden, kouden weg schreed; h.ij was gekomen van een wereld van eenzaamheid .en worste ling en de vriendelijkheid, die hij ondervond, deed zijn hart overvloeien van kinderlijke blijdschap. Ook dacht hij nog even aan die nicht van Squire Dano holme, waarvan do waard had gesproken; hij vroeg zich ai, Waarom het beeld van haar, zooals zij in het zadel zat en haar hand uitstak om den staart van den vos aan te nemen, zich zoo scherp in zijn ge heugen geprent zou hebben. Het was toen een avontuur geweest in het zqrgolooze leven van een flink rui ter; hij was bovendien met haar naar huis gereden en zij waren op tien mijl afstand van Saxilton alleen apweest Joon do avondschemering, reeds viel en misschien had hij zich gedurende begon dagen na dien nt en het oogenblik, waarop hij haar vaarwel had gezegu aan de pooort van Daneholme Priory, een heme op aarde voorgespiegeld, zooals een knaap dat doen k Was dat de verklaring voor de aandacht, die hij nu schonk aan een voorbijgegane episode, Y^laring voor do duidelijkheid, waarmede de verbeelding hel schootnc gelaat en het rijke wanordelijke haar weder voor oogoii tooverdo *an <lie lenige, jonge gestalte? Hij was zeer verbaasd over zichzelf, daar hij er zich niet bewust van was, dat sinds gisteren een zwakke schakel het verleden met het tegenwoordige had ver bonden. aardappelen tot 'den nieuwen oogst zullen reiken, heb ik het noodig geacht /ulks in overeenstemming met het advies van de vertegenwoordigers der groote ge meenten en het bestuur der Vereenigimg van Nederiand sche gemeenten, het rantsoen aardappelen voor de pe riode van 22 April—20 Mei terug te brengen op 13 Kg. per hoofd. Ter aanvulling warden extra beschik- baxar gesteld voor die periode i/i Kg. groene erwten en V» Kg. rijst. Deze rijst en de peulvruchten zullen u op teE'gralische aanvraag aan het R. D. K. (Rijks- distrhuitiekantoor), worden toegezonden. U gelieve bij het bepalen van het weekrantsoen, hiermede rekening te houden, BOUW- EN SCHEURGEBOD. In de laatste vergadering van de afdeeling Tiel der Geldcrsch-Overijselscne Maatschappij van •landbouw deelde de heer H. G. van Steenis. secretaris der Cul tuurscommissie in Gelderland mede, dat waarschijn lijk een bouw- en scheurgebod zal uitgevaardigd wor den. Op een vergadering van afgevaardigden van da verschillende cultuurcommissies werd de wenschelijk- heid uitgesproken, dat nog 50.000 H.A weiland ge scheurd zouden worden. De op de vergadering aanwezigen achtten over het algemeen een scheurgebod niet afdoende; de. prijzen der te verbouwen producten moesten worden verhoogd en den hoer bokgraan en afvalproducten werden ge laten. De resultaten dezer bespreking zullen ter kennis van den minister gebracht worden, wien tsvöns zal ver zocht worden den prijs van tarwe en rogge op, f 30 per 100 Kg. te stelten. INBRAAK In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in 'den iuwelierswinkel van den hoer H. Dimmers, aan de Bakkersstraat, te Utrecht, Sedert eenige dagen was man bezig de winkelvoorraad over to brengen naar een nieuwen winkel op de Oude Gracht, waarin de eigenaar der zaak sedert eenige dagen woonde. l>e inbrekers wisten blijkbaar, dat de oude winkel onbewoond was, en hebben van die gelegenheid gebruik gemaakt hun slag te slaan. Zij hebben het Lipsslot van de straatdeur geforceerd en zijn zoo binnengekomen. Uit een tweetal vitrines en een winkelkast hebben zij vervolgens een groot aantal gouden sieraden gestolen. Onder leiding van den commissaris van politie Wijn malen, werd Zaterdagmorgen geïnventariseerd; waar bij bleek, dat vermist worden ongeveer 800 gouden ringen, w.o, heeren- en dam es ringen van diverse soor ten en modeleen; 130 gouden broches met oorknop pen, w.o., met paarien bezet, verschillende gouden sierspelden, 12 colliers met dunne kettinkjes voor be vestiging van medaillon of kruis, alles ter gezamenlijke 'waarde van ongeveer f 15.000. Bij het afzenden van dit bericht is de recherche druk doende de daders op te sporen, tot nog toe zon der resultaat Alles was tegen inbraak verzekerd. ONBEREKENBARE SCHADE: Uit APELDOORN, 26 April. Onberekenbare schade wordt in de naaste omgeving aan de' te veld staande gewassen .vooral erwten cn haver, toegebracht door de houtduiven, die bij honderden op de akkers neer strijken en op voorbeeldige wijze in een oogenblik üjds geheele rijen uitloopende zaden boven do aarde Weten te brengen. Het is opvallend, dat dit soort vogels in veel grooter getale voorkomt dan vorige ja ren, al zijn door den commissaris der Koningin in Gelderland op zeer vrijgevige schaal verloven uitge reikt tot het schieten van schadelijk wild en gevogelte ter bescherming van de landbouwproducten, terwijl bovendien tal van jachtopzieners met geladen geweer in do bosschen en op de velden ronddwalen en de geschoten duiven voor goeden prijs kunnen kwiteeren. Nu zijn de houtduiven zeer schuw en dus moeilijk onder schot te krijgen, doch de hoofdoorzaak ligt in de economische omstandigheden. BIJDEHAND. Een dertigtal Belgische vrouwen en meisjes beproef den dezer dagen om de grens over te komen. Reeds hadden ze bijna haar doel bereikt, tóen ze een Duit- sche patrouille hoorden aankomen. In plaats van door te loopen, keerden ze zich op aansporing van een Op dit oogenblik bevond hij zich halverwego hot dorp Ling Crag en had het huis gevonden, dat hij zocht een grijs, rustig huis met een keurlgen tuin voor aan de straat, waarin met sneeuw bedekte gou denregen, hulst en zilverberk stonden. Hier woonde de predikant Gabriël HLrst, die heen en weer geslin gerd werd tusschen de blijdschap over het bezit van zoo'n lieve vrouw en de vrees, dat deze liefde om zijn grootheid, een doodzonde was. Griff wierp het hek open en ging het goed onderhouden pad op. Toen hij nier 'den laats ten keer langs was gegaan, bloeiden er stamrozen en madeliefjes, en waren ae kleine grasper ken groen aan beide zijden van het keurig onderhouden pad; maar nu was het pad zelf met sneeuw D'dckt en langs de randen, waar men niet had geveegd, lag sneeuw even hoog als de vensterbanken. Alleen vrouw yan den predikant, die eens de knappe Rothereon van de MUI was geweest, mg ererenKeung en opgewekt uit als altijd; zij leek wat zwai zij 'daar met de klink van de tt l coj vrienden eens te herinneren. Gij komt toch binnen? Zeker als de vloer van uw gang er legen kan. Gij waart altijd bang voor mijn voeten, mevrouw llirst, als ik, na over een stuk natten veengrond te zijn gegaan, uw vader kwam opzoeken." Hij volgde haar naar binnen, verbaasd over zichzelf, dat hij zoo gauw en gemakkelijk den halfschertsendén, vriondschappelijken toon had hervonden, die altijld tus schen hem en Greta had geheerscht En zij', vain "haaf kant, herinnerde zich jdat deze groote. breedgeschouder de mam wiens gelaat zij op den eersten blik nauwe lijks had herkend, eetns als een goed vriend haar eb ook den main, dien zi^ liefhad, had bijgestaan. ;,Ik zal brood en kaas voor u halen." zei zij. toen hij zich had neergezet in den gr ooien stoel hij dejn haard in de ontvangkamer. „Gij zult na zoo'n wande ling wel honger hebben." Zij ging naar do deur en bracht spoedig een blad met toobehooren naar binnen en zette dat naast zijn elleboog neer; dit alles deed zij met die bevallige zorg voor het gemak van een man, -waardoor rij ach ook

Schager Courant | 1918 | | pagina 1