J. STUURMAN, Kapper-Haarwerker. E TABAK m I. II. KEU SS De Verkiezing. - VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. 12 Mr. P. J. OUD. Mr. P. J. OUD. De dingen om ons heen. ZATERDAG 29 JUNI 1918. 61ste Jaargang. No UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Laagzifde B 50, nabij de Markt, Schagen. de Liberalen en Vrijzinnig-Democraten. Binnenlandsch Nieuws. I SCHAGEN, LAAN D I. Parfurtieriën, Luxe Toiletartikelen, Lederwaren, Foto-Artikelen Brachten, wij In de paar voorafgaande ar tikelen naar voren diat ona land geen heil heeft te verwachten van den Economischen Bond met zijn regeering van het groot-kapi taal en venmin van de Staatsalmacht der Sociaal-Democraten, thans willen wij naar voren brengen het verschil tusschen De Liberale Unie is een allegaartje. Wat zij wil weet niemand. De een wil er dit, de ander heel iets anders. Het is een partij, waarvan niets kan uitgaan, omdat eenheid van beginsel ontbreekt De Bond van Vrije-Liberalen is wars van de democratie. Hij wil geen verhooging van de directe belastingen. Dat wil zeggenr dat hij de noodige gelden niet wil halen door belasting der hootge inkomens en vermogens, maar de middenstand wil laten opdokken. Zoowel de Bond van Vrije Liberalen als de Liberale Unie, verzetten zich dan ook her haaldelijk tegen de pogingen van de Vrij zinnig-Democraten om de inkomens boven f 10.000 en de vermogens boven honderddui zend gulden wat zwaarder te belasten. Alle drie vrijzinnige partijen verklaarden zich in 1913 voor de Invoering van het Staatspensioen. De Vrijzinnig-Democraten hebben de be lofte van 1913 in alle opzichten gehouden. Zij stemden tegen een poging van Treub om een pensioenbelasting; die feitelijk was een verkapte premiebetaling, aan de wet op het Staatspensioen vast te koppelen. Alle Vrij-Liberalen en een deel van de Unie-Liberalen Bterkten Treub In zijn verzet tegen het onvervalschte Staatspensioen en dat ondanks hun beloften in 1913. De Vrijzinnig-Democraten verzetten zich tegen de Regeering toen deze in strijd met den wil van de meerderheid dei* Kamer de oude landstormers van omstreeks dertig jaar onder de wapenen wilde roepen en toetl zij in strijd met den wil van diezelfde Kamer de landweermannen, die toch al zooveel van den druk der mobilisatie hebben te lijden gehad, weer voor zes daqen onder de wape nen wilde roepen. De Vrije Liberalen en Unie-Liberalen heb ben beide malen de Regeering haar gang la ten gaan. Zij willen dè beslissing over groo- tq volksbelangen leggen ln handen van de onverantwoordelijke generaals, ln plaats van* in die van de door het volk gekozen Kamer. De Vrijzinnig-Democraten ijveren voor vermindering van den moblllsatiedruk, voor beperking der militaire uitgaven. De Liberalen zijn nog volbloed militalrls- ten. De Vrije Liberaal Drion bepleit in de Kamer, dat wij terstond na den vrede moe ten beginnen met ons leger aanzienlijk nlt te breiden. Al wordt de oorlogsbegrooting daartoe verdubbeld, hij heeft daartegen geen bezwaar. 'De Unie-Liberaal Van Hamel ge looft niet aan ontwapening; bovendien vindt hij een oorlog nog zoo kwaad niet; al zou een oorlog voor Nederland wat ellende me debrengen, onze positie zou er in de toe komst volgens hem zeer door wonden ver sterkt. De Vrijzinnig-Democraten achten een oor log in ieder opzicht een ramp voor Neder land. Zij willen alles doen om buiten dien oorlog te blijven. Zij zien in de opdrijving dor militaire uitgaven, in het naapen onzer groote buren op het gebied van leger en vloot, voor ons volk een wanhopig streven. Niet ln de uitbreiding der bewapening, doch tn het streven naar Internationale beper- *'nU,der bewapening, zoo mogelijk ln alge heel n ontwapening, zien zij het ideaal. Aan dat ideaal gelooven de liberalen niet. n wie niet agn het ideaal gelooft, kan er h niet voor strijden! den oorlog gruwen en die alles in het werk willen stellen ora ook van uit Nederland straks een poging te wagen om den oorlog uit de wereld te doen verdwijnen, hun stem geven aan de Daarom stemme een elk op lijst en dan op den vierden naam van bovenaf op het aftredend Kamerlid voor Helder. Wij moeten in de Tweede Kamer een af gevaardigde hebben, die onze streek kont, onze belangen weet en daarvoor ook met kracht en energie wil strijden. Welnu, Mr. OUD is een man, die, hoewel nog kort in de Kamer, daar ook reeds gezag beeft, aan wiens woord waarde wordt gehecht. Zulk een jong en krachtig strijder voor onze be langen moét weer in de Kamer worden ge bracht. Aan de kiezers in Hollands Noorden om daar algemeen aan mee te werken. Al len zonder uitzondering één hokje zwart ge maakt en wel dat voor den naam van - WIERINGEN. ral Een Yaste klantweet, dat Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en /ater.lag. Rij inzending tot 's morgens 8 ure wor den ADVBljM ENTIËN in het eerstnitkomend nummer geplaatst. ImL Teleph. No. M. Prijs per 3 maanden f 1.—per post f 1.20. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.66, iedere regel meer 12 oent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend DN nummer bestaat nit drie bladen. Daarom moetan alle Vrijzinnigen, dio van Samensmelting van Banken, Sedert een reeks van jaren beslaat er tn verschil lende landen een streven, zooveel mogelijk ondernemin gen, die in een en hetzelfde bedrijf werkzaam zijn met elkander te versmelten. Kleine afbricken verdwij nen om plaats te maken voor één groote. De bakke rijen van particuliere bekkers worden langzamerh? d overal vervangen door de broodfabriek. Brouwerijen koopen cafc's en laten die besturen door hun emt- ployes als zetkasteldn en zoo gaat hel door op bijna ieder gebied. Zooals bijna elk dergelijk economisch verschijnsel heeft ook dit zijn goede en zijn kwade zijde. De goede ligt voor de hand. Het grootbedrijf kan mits evengoed geleid veel goedkooper werken. De ma chines zijn Jieel den werkdag door bezig, het mate riaal, de'grondstof wordt |n het .groot gekocht en is dus goedkooper. .De verkoopsorganisatie door middel van ivcisme. van reizigers, eigen winkels brengt voor een groote fabriek veel minder kosten mede In het kort: het grootbedrijf, dat zich bovendien de luxe van goed betaalde eerste kracht, als leider, in genieur enz., permitteeren kan, werkt oneindig eco nomischer, dan de reeks kleine ondernemingen, die vroeger temmen de gelijke hoeveelheid produceerden. De tegenhanger is natuurlijk allereerst, dat de kleine ondernemer, die voorheen zelfstandig zijn brood ver diende, óf ten ondergaat, óf afhankelijk wordt, iels wat zich natuurlijk in den loop van eenige jaren her stelt, doch inmiddels uiterst onaangenaam blijft voor den betrokken persoon en zijn gezm. Een ander laadeel is van algemecnen aafd. N.L dit, dat, zoodra het een grootbedrijf of een groep onder nemingen in een of andere branche gelukt is de kleine ondernemingen weg te drukken, de concurrentie ver dwijnt Immers drie of vier groote fabrieken tien of twinjjg desnoods zullen elkaar veel beter en sneller „weten te vinden", als het geldt een minimum- verkoopprijs vast te stellen of de quaJifceit van het pro duct te bepalen, dan zulks mogelijk Is voor een 'hon derdtal overal verspreide fabriekjes, die onderling in financieele kracht, in hoedanigheid en hoeveelheid van product, in voortoremgingsmethode, in elk opzicht ver schillen. Men heeft in de laatste paar jaar kunnen zien hoe do' Bond van Nodorlandsche Brouwerijen aan alle afne mers, aan allo caféhouders zijn wil voorschreef en hoe zoo hankelijkhdd, tegen den prijs heeft kunnen handelen. Enkel en alleen om dat de brouwersbond het wapen van den boycot van niet-lcvoring op dien onwillige dreigde toe te passen. Deze uitbuiting van het publiek is natuurlijk een economisch kwaad, omdat alle verbruikers godwon- gen warden aan de trust van producenten méér te be talen ,dan noodig ware geweest, indien er concurren tie onder do voortbrengers was blijven bestaan. Dit verschijnsel is internationaal en vandaar dan ook dat verschillende landen, waar de trustvorming of het scheppen van oen direct kunstmatige monopolie van een ot ander product een grooter omivang ging aannemen, zich genoopt zagen door middel der wet geving in te grijpen. Nu hechten wij niet veel aan wetgevtnig in dit op zicht Want men kan zijn trust op zooveel manieren in elkaarzetten, dat gocn enkele wetsbepaling er vat óp heeft Een verocniging van vakgenootejn is spoedig,genoeg gesticht, mits het aantal dorgenctn die men noodig neeft, niet al te groot is. Zulk een vereeniging voor vakbelangen zou nauwelijks onder de verbodsbepalingen, oener anti-trustwet vallen en toch metterdaad oen trust kunnen beteekenen. Niemand zal bijv. in ons land van oen trust van dagbladen' spreken. Doch het niet uit komen op Maandagmorgen, do verhooging der abonne menten, der annooes, der losse nummers volnd toch bij zoo goed als alle bladen plaats, mot precies dezelf de eenstemmigheid als ware er wej oen trust geweest Hier gold hot noodzaak en hier zou geen wetgever hebben ingegrepen. Doch wie belet zoodra do tijden weer normaal zullen zijh de leveranciers van le vensbehoeften: groote bakkers, vieeschhouwers. groen tehandelaars of wat dan ook, om dergelijke afspraken hunner vakvereeniging ook zonder don nood zaait van zelfverweer hun prijzen ten koste'van het publiek naar willekeur op te voeren? Alleen het feit, dat er dan teln aanzien van brood, vleesch, kruidenierswaren cH nog eenige dergelijkear- tjkcl n verbruikscoöperaties bestaan, waarvan de leden het in dé hand hébben zulke afspraken door hun son- curreutie te verijdelen, maakt een prijsopdrijverij in die waren vrij illusoir. Dit en het feit, dat het getal kleine ondernemers, te groot is en steeds voor vergrooting vatbaar blijft, zoodat van een „gesloten trust" nauwelijks sprake kan zijn. Behalve door de wet heeft de overheid achter ook op andere wijze ingegrepen om te voorkomen, dat het publiek 4e dupe wordt van trusts of monopo lies. De meeste ondernemingen van monopolisti- schen aard en de meeste, die het karakter van pu blieke diensten dragen, zijn vroeger of later in handen der overheia-zelf gekomen, die zich tot taak stelt (of zij dien taak goed vervult is een tweede kwestie) die bedrijven allereerst ten behoe ve van hetpubliek te exploiteeren. Toch zijn daarop eenige gewichtige uizonderin- Ïfen. Ten onzent bijv. het feit, dat de Staat niet al- een de spoorwegen niet zelf exploiteert, doch dat men zelfs toeliet, dat de twee groote maatschappijen vrijwel een belangengemeenschap hebben aange gaan, die op de prijzen op den duur een gevoeligen invloed zal kunnen uitoefenen. Thans, in onzen uizonderingstijd, merht men er niet veel van en is de tariefverhooging enz. vaak door noodzaak geboden. Doch wat thans door die noodzakelijkheid verontschuldigd kan worden, zal straks, zonder dit excuus, uit louter eigenbelang eveneens kunnen worden toegepast. Op kosten van het publiek en ten bate der aandeelhouders. Een tweede uitzondering is het bankbedrijf, dat zoowel hier als elders zoo goed als volmaakt vrij is om combinaties aan te gaan, concurrenten uit te schakelen en wanneer het eenmaal zoover ge komen is, dat er slechts een kleine groep machtige banken is overgebleven, het publiek naar hartelust en eigenbelang te ringelooren. Wij hebben hier te lande in het bizonder in de laatste jaren gezien, hoe de groote bankenRotter- damsche Bankvereeniging, Amsterdamsche Bank, Twentsche Bank overal in de provincie de kleine particuliere banken opslokten en er hunne filialen voor in plaats stelden. Evenals bij alle andere ondernemingen had dit de goede en de slechte zijde. De goede: dat men, met minder kapitaal werkend, grootere resultaten kan bereiken, naar vaste regelen handelend, min der risico liep-, niet ter wille van particuliere be langen of uit concurrentievrees tot eenigszins ge waagde beleggingen of credieten behoefde over te gaan. De slechte: het nadeel dat de kleine bankier ten onderging of het veld als zelfstandig werker moest ruimen, dat het persoonlijk contact tusschen bankier en cliënt verloren ging, zoodat de solide zakenman zonder kapitaal bij de groote bank te vergeefs aanklopt voor het crediet dat de bankier, die nemde kende, vroeger gaarne zou hebben ver strekt. Doch bij die nadeelen, die zooals wij zeiden bij elke opslurping, in elk bedrijf, vrijwel identiek zijn, blijft het ditmaal niet. De banken hebben, behalve de plicht van voor hare aandeelhouders te zorgen, nog een andere taak. Zij vertegenwoordigen n.1. het crediet der natie en hebben het in de hand de ondernemings geest in de hand te werken of te fnuiken, in goede of in verkeerde banen te leiden. Verg van L de Haan des avonds 8 uur. Aanwezig Na opening door den voorz. den heer J. Hermans worden door den secr. den heer Bosker d« notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveran derd onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen stukken: Wordt voorgelezen een hrijven van de afd. Het Witte Kruis, alhier, be schrijven tréffende dokter. Hierover ontstaat nogal eenige discussie, tréffende de pogingen tot verkrijgen van een tweede meening dat de afdeeling hierin niet moet medewerken. Door den heer Jb. Brouwer wordt gevraagd of dit de meening is van 't bestuur of dat dit is de persoonlijke meening van de Voorzitter. Voorz. antwoordt hierop dat dit zijn persoonlijke meening is over de zaak, o.a. dit meer thuis De- hoort bij de Landb. Onderlinge"; dezevereeniging komt uit den aard der zaak meer met den dokter in aanraking. De heer P. Brouwer is dit met den voorz. eens, te meer daar toch alle leden van de Landb. Ond. ook lid zijn van 't Witte Kruis. Uit de verschillende besprekingen valt af te leiden, dat het meerendeel wel voor een tweede dokter is, doch dat medewerking hieraan niet behoort bij do afd. H. M, v. L. Voorz. stelt daarom voor, nu over te gaan tot stemmen. Wordt in rondvraag gebracht of de afd. al of niet adhaesie zal betuigen. Uitslag 20 voor en 21 tegen met een stem blaneo, dus ver worpen. 1 Wordt voorgelezen een schrijven van den secr.- van 't kringbestuur der Holl. M. v. Landb. aangaan de een schrijven ontvangen van de afd. van Wie- ringen, betreffende het besluit genomen in de vo rige vergadering, over *ïe hooge mosselenprijzen. In die vergadering is besloten om de afdeelingen der H. M. v. L. liggende aan de Zuiderzee, aan te schrijven, om een vergadering van 't kringbestuur te verzoeken om gezamenlijk te trachten, de mosselenprij zen, te verlagen, om reden de prijzen der mestmo». selen volgens sommige te hoog zijn voor den land- bouw. Uit het schrijven blijkt, dat ze liever de ver gadering nog wat willen uitstellen met het oog op den hooibouw, doch js de afd. van Wielingen van meening, dat met het oog op de aanstaande mosselen), campagne uitstel niet gewenscht is, dan zal het kring- bestuur een vergadering uitschrijven. In de vorige ver gadering zijn tot afgevaardigden van Wieringen geko zen de heerenl R F. Kuut, O. J. Bosker en P. Brou wer. Het doel is nu, welke prijs zullen we op de kring vergadering noemen, als vaste prijs. Hierover wordt weer druk gesproken, de een noemt 50 ct do 100 Kg. een ander 00, doch algemeen is de vergadering van oordeel, dat 70 cl te hoog is. en die afd. moet zorgen de prijs te verlagen. De heer D. Minnes zegt, het te betreufen dat 4® afd. te Wieringen van den landbouw dit besluit heeft omen. Spr. kan het zich heel goed indenken, dat to. maatregel van de Wieringer Wieringer visschere. Spr. zou willen voorstel; nilsluilend gefabriceerd wordt van kwaliieilstabakken. Zonder medewerking van het crediet, dat door de banken wordt vertegenwoordigd, kan noch de Staat, noch Kapitaal, noch Arbeid de hun opgeleg de taak naar behooren vervullen. Een kleine nauw- aaneerigesloten groep van banken, die het crediet- wezen van het geheele land in haar macht heelt kan voor den Staat, voor het Kapitaal, voor den Arbeid een zegen of een vloek zijn. Niemand gelooft ook maar een oogenbltk, dat de directies onzer groote banken kwade bedoelingen hebben, doch naast en boven hen staan de aan deelhouders, dis oncontroleerbaar, doch tevens souverein zijn en die terwille hunner dividenden allerlei maatregelen kunnen doordrijven, die voor de banken zelf voordeel kunnen afwerpen, doch voor het volk en zijn ondernemingsgeest uiterst noodlottig zouden kunnen werken. De Staatscontrole, die onnoodig was op de Over- schiesche, Durgerdamsche en Groenlosche Banken, wordt noodig, zoodra die drie en nog honderd andere kleine bankjes-meer opgaan in één groot, heel het land beheerschend, lichaam of in drie of vier dier groote lichamen, die samen willen gaan ten opzichte hunner bankpolitiek. Van groote oppositie tegen een Staatscontrole, tegen het zittingnemen van regeeringsvertegen- woordigers in het dagelijksch bestuur der groote banklicnamen, zal vermoedelijk wel geen sprake zijn. Immers bij een „in natiosalen zin richtig" beheer is die controle een wassen neus. En zoo de bank politiek niet overeenstemt met de richting, die de regeering voor 's lands welvaart als de beste aan ziet, welnu, dan is die controle, dit immipen door den Staat hoognoodig en behoeft men bij liet belang der aangelegenheid zich om protesten nauwelijks bekommeren :ituininercu. Bovendien, de Staat, die door beurssimting, door vaststelling der executiekoersen, door het.in culatie brengen der zilverbons de positie van ons geheele bankwezen in de eerste ci-istsma c redden (met hoeveel nadeelen voor de beyol g) dit laatste ook in den vorm van 1/diefh$n paard ging) zou alleen reeds op grond dier hulp van toen er thans recht op hebben ziéh meer met de auaestie der groote banken, der banktrust te bemoeien zoodra het landsbelang dit noodig maakt. UITKIJK. (en, dat de afd eerst met een dergelijk verzoek tot de visschersvereeniging ging' om lagere prijzen voor Wieringen. Het is toen immers gebleken, dat de vis- schers voldoende mosselen kunnen verkoopen naar ou dere plaatsen. Spr. zegt, laten de verschillende afd van den overkant zelf zoo iets op touw zetten als do prijs hun te hoog is. Ik vind het voor de Wfcringe* visschere- stuitend, dat dit van de Wieringer afd Is uitgegaan. Door dén tweeden voorz. wordt hierop gezegd, dat de visschere hieraan zalf de schuld hebben. Toen da afd devisschere verleden jaar op alle jnanieren heen reund om de mosselbenken vrij te krijgen, werd door de visschere ten zeerste toegejuicht, maar toen wij als bestuur van de afd van Landb. op een bestuurs vergadering waren met het bestuur van de visscnera» vereeniging om de prijs der mestmosselen vast ie Ion, wuTér van de vEschere niet veel te "n!?hfeïwTog wat gespreken, te hebben, zegt do dWden hoer O. Bosker en nog Büdere hoeren van 't bestuur. De heer Minnes zegt, dat hij aan 't gezegde van den heer Kuüt en de anderen met twijfelt, doch kom! hierop terug dat het z.L minder stuitend was geweest als de afd dit voor de eigen afd was begonnen. Zoo. als 6ommige beweren, laten we ons best doen om een maximumprijs te krijgen. Spr. vindt dit wei Wal vergedreven. De Landbouwers zitten zelf at genoeg on der den druk van de maximumprijzen, dat ik dacht dat ze dit niet voor anderen zouden wenschen. Dan komt er bij dat als de prijs wat laag wordt gesteld en do visschere kunnen met wat andere hun brood ver dienen, dan korren zij geen mosselen. De heer M. J. Bosker zegt, dat de mosselverkoopere voor den prijs van 70 ct genoeg contracten kunnen afsluiten, dus deze landbouwers vinden de mosselen toch zeker niet le duur, niettegenstaande zij ook nog hooge schipvractb» moeten betalen. lte heer Minne, zegt, ook dit was mij "bekend en daarom stelde ik voor, om de prijzen voor buiten Wieringen zoo te laten, doch traent voor de Wieriml. ger landbouwers lagere prijzen te bedingen, dan blijf je op zuiverder terrein.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1