Binnenlandsch Nieuws, UitgévérsTRAPMAN Co. Raad van Hoogwoud. DINSDtö 15 OCTdBEB HIJ, SG1AIIR Giste Jaargang. No 6298. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bq inzending tot 's morgens 8 uur-wor- den ABVERTENTIËN in het eerstuitkomend |nummer geplaatst. BeBAttBN, LAAN Dllat Velaph. Mo. IA Prijs per 3 maanden f 1.10per post fl.30. Losse nummers 5eont. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f.0.65, iedere regel meer 12 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. bereken d Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, gehouden op Maandag 14 October 1918. Voorzitter burgemeester fireebaart. Afwezig de heer Koorn wegens ziekte. Na opening door den voorzitter volgt lezing en goedkeuring notulen. Voorzitter doet mededeellng, dat w vergadering Is geweest over aanleg spoorweg AlkmaarMedemblik- on dat er op die vergadering te Hoorn eerre commis sie is benoemd voor het apoorplan en reed» te Lan- gereis een bezoek is gébracht, doch het is n/u nog ln voorbereiding en is er voorloopig nog geen nadere inededeeling te doen. De commissie heeft een voor- •oopig bestuur benoemd, met als voorzitter wethou der Thomson uit Alkmaar, vice-voorzitter burge meester Breeb&art te Hoogwoud en secretaris-pen ningmeester burgemeester Van Slooten te Heerbu- go waard. Voorts deelt voorzitter mede, dat de Langereizer voetbrug in orde is opgeleverd. Van den opzichter is bericht ontvangen, dat de le termijn kan worden betaald. Over de boete ia nog geen beslissing geno men-, of die ai otf niet zal worden toegepast. Maar de termijn van overschrijding van datum oplevering is zoo klein, dat voorzitter- vindt dat de boete-toe passing achterwege zou kunnen blijven. De Raad is heit met deze opvatting gehoed eens en het heeft niet aan den timmerman gelegen; die heeft zijn best gedaan. Men zal in dezen zin schrijven aan Nieuwe Niedorp, dat mede heeft te beslissen in deze. De Roomsch-Kntholieke Land- en Tuinibouwcur- sus te Weere is niet kunnen doorgaan, wegens ge brek aan oen loer aar. Het wordt jammer gevonden; er zijn weinig leeraren in dat vak. Er is bericht gekomen van Ged. Staten, over be legging van oen som van f282.49 van de gemeente- begrooting. Dat geld moest worden belegd op groot boek in Ned. Workel. Schuld. Maar het bedrag is te klein om een stuk voor belegging er voor te kun nen aanschaffen. Nu zal het op de Rijkspostspaar bank worden uitgezet, waar ai ruim f60 staat. Als er later genoeg is om een stuk op grootboek N.W.S. er voor te koopen, zal dat plaats vinden. Van Ged. Staten is ingekomen een afschrift van den door dat college aan het gemeentebestuur van Oude Niedorp gerichten brief over de conferentie met Hoogwoud, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp'a Degel. Besturen gehouden over de Langereizer voet brug. Gedeputeerden schrijven aan Oude Niedorp naar aanleiding van die conferentie, dat zij de mee ning van Oude Niedorp, als zou f 15 per jaar, tot woderopzeggings toe bij te dragen, voldoende zijn, niet kunnen deelen. Oude Niedorp heeft een zoo danig belang bij die 'brug, dat met het oog op- de f 2000 stiebtingskostan en toekomstig onderhoud daarvan een zoodanige luttele bijdrage in geenen deele in verhouding staat tot het belang, dat Oude Niedorp bij die voetbrug beeft en vinden Gedepu- teèrden, dat het op den weg ligt, de bijdrage belang rijk te verhoogen of een flink bedrag in eens toe te kennen en een ruimer standpunt in deze zaak in te nemen. Oude Niedorp schrijft dat de Raad heeft besloten, niet tot wederopzegging, maar nu gedurende 20 ach tereenvolgende jaren tot en met 1937 jaarlijks f15 bij te dragen Voorzitter: We hebben dus nog niets bereikt Het is nog f 15 per jaar. Anderen: Ja, ze gaan maar niet boven 15 gulden. De heer Kool: Nu hebben ze zoo'n waarschuwing van Ged. Staten gehad en toch. geven se er niet" om. Voorzitter: Het is geen gemakkelijk zaken doen met die gemeente en verder zullen we er maar over zwijgen. De jongste kaeverificatie bij den gemeenteontvan ger gaf over de beide diensten f 65016.53H ontvangst en f57982.44 uitgaaf aan; in kas waa en moest zijn f 7034.09)4. Ingekomen is een schrijven van het Productie kantoor voor Noordholland. Men wenscht volkstuin tjes te hebben van gemeentewege. Voor gescheurd grasland wordt f250 per H.A gegeven, voor bouw land niet Voorzitter wijst er op, dat haast iedereen hier wel 'n tuintje 'heeft. De Raad Is 't hiermee eens en zal worden geantwoord, dat mocht er ln enkele geval len niet over een tuintje beschikt worden, B. en W. dan hunne medewerking zullen verleenen, bijv. door van den Armenbouw wat in onderhuur over te nemen, of er op andere wijze in te voorzien. Ben adres van den Ned. Bond van Vakschool lee raren wordt voorloopig voor kennisgeving aangeno men. Komt ter tafel verordening regelende Jaarwedden onderwijzend personeel aan de scholen Kerkelaan, Aartswoud en Weere. De huidige verordening zaL 1 Januari a.s. ophouden van kracht te zijn en voorzit ter stelt voor tot behandeling over te gaan en daarbij als leiddraad te nemen de Verordening Langereizer School, die goedgekeurd is Dan zou voor het hoofd der school het aanvangssalaris f1200 en heteindsa laris f 1700 worden; zoo is het te Langere!». Thans is het voor de scholen Kerkelaan, Aa^woud en Weere aanvangssalaris f 1100 en eindsalaria f1600. Voorzit ter zou het dan voor genoemde drie scholen ook op resrx f1200 en f 1700 willen bepalen. De heer Vijn: Is het noodzakelijk? Voorzitter: We zouden kunnen afwachten tot de aanschrijving kamt. De heer Vijn: Komt de aanschrijving. Voorzitter antwoordt bevestigend en vindt het niet. billijk als er twee verschillende regelingen zouden zijn. De heer Vijn vraagt of de regeling voor de Lan gereizer school de norm is in deze. Voorzitter zegt dat het 't minimum ia, dat oea. Staten goedkeuren. Met minder dan 4 dienstjaren moet het salaris f1200, met meer dan 13 dienstjaren f1700 zijn. Don komen we geheel gelijk met de1 scholen. De heer Kooi: Hier zoo en daar ander*, lijkt me ook niet billijk. Algemeen wondt voorzitters ldeo goedgevonden. Voor onderwijzers van bijstand mag beginsalaris niet meer dan f200 lager zijn dan dat dier hoofden, wat ook voor het eindsalaria geldt. Beginsalaris zou dan op f 1000, etndsalaris op f1500 komen, behoudens beloonlngsn voor eventueels bijacten. Voor onder wijzeressen noemt voorzitter aanvangssalaris f7'*! bij minder dan 2 dlsnstjarsa m «dadsalarls boven 13 dienstjaren f1300. Do hoor Vijn vindt de salarissen van onderwijzers van bijstand eigenlijk te hoog. Voorzitter vindt dat dit wel waar ia Maar do H. d. 8. hebben vrij wonen, hebben meer uren hor- halingsonderwlja te geven, kunnen belooning genie ten voor bijacten Franscbe, Engelsche of' Duitsche taal, of wiskunde, dingen die allemaal voor den onderwijzer van bijstand niet gelden. Aan de Lan gereizer school wordt het horhalingsonderwijs met f 1 per lesuur betaald. Algemeen wordt goedgevon den het voor de overige scholen eveneen» zoo te be palen voor helooning herhalingaonderwijs en de be gin en eindsalarissen als aangegeven is, te, bepalen. De verordening zal dan aangeven als volgt: Voor do scholen aan Kerkelaan, Aartswoud en Weere Hoofd 04 dienstjaren f 1200,. 4—6 dienstjaren f 1300, 6—8 dienstjaren f 1400, 8—10 dienstj. f 1500, 10—13 dienstjaren f 1600, meer dan 13 dienstjaren f 1700. Voor den heer H. van Ree f 100 voor acte landbouw kunde. Voor hoofd voor acte Franach, Duitsch of Engelsch of acte wiskunde f50. Voor de Langerei zer school is nog niet noodig voor acte land- of tuin bouw bepaling te maken, dat zou later kunnen, als het hoofd daar zulk een acte mocht hebban. Onderwij zere»»en: 0—2 dienstjaren f700, 24 dienstjaren f800, 4—6 dienstjaren f900, 6—8 dienst jaren f 1000, 810 dienstjaren f 1100, 10—13 dionstjar ren f1200, meer dan 13 dienstjaren f1300. Onderwijzers van bijstand: met bezit hoofdacte: 0—4 dienstjaren f 1000, 46 dienstjaren f 1100, 68 dienstjaren f 1200, 810 dienstjaren f 1300, 1013 dienstjaren f1400, meer dan 13 dienstjaren f1500. Voor hoofden vergoeding huishuur f250; voor on derwijzers van hijstand f 100, als ze 28 jaar zijn of gehuwd of weduwnaar met kinderen. Bij ziekteverlof 6 maanden vol salaris, volgende 6 maandear wordt ten hoogste de helft ingehouden; bij langoren ziekteduur wordt geen salaris uitgekeerd. Herhalingsonder wijs f 1 per lesuur. Na overlijden tot 6 weken na dag van overlijden nog uiitkeerlng van salaris. Aldus wordt de verordening met algemeene in stemming goedgekeurd en zal op 1 Januari 1919 in werking 'treden; alsdan vervalt de thans gelden de verordening. Armenhegrooting. Wordt aangeboden op een eind cijfer in ontvangst en uitgaaf van f 5958.67, met f 122.42 voor onvoorzien. Aldus goedgekeurd. Voor er met de behandeling van de gemeentebe- grooting wordt begonnen, zou voorzitter de verzoe ken, die ter vorige vergadering zijn aangehouden, willen behandelen. Do afdeeling Hoogwoud van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland, vraagt f200 subsidie om daarvan f60 te restitueerem voor gebruik verlicht en ver warmd schoollokaal. Toegestaan. Voorzitter brengt hiervoor al» voorzitter dezer afdeeling zijn dank aan den Raad. Heit Hoofdbestuur, dezer vereeniging vraagt en krijgt i 15 subsidie. De vereeniging „Volksmin" vraagt en verkrijgt f 125 subsidie. Er was op de begrooting een gelijk bedrag voor uitgetrokken. Begrooting Langereizer school wordt nu aan de orde gesteld. Ontvangsten f 1464.80. Gewone uitga ven f 2SG4.80, buitengewone f390, totaal f3354.80, ver schil alzoo f 1890, dus voor Hoogwoud en. Nieuwe Niedorp elk f945. Wordt aldus goedgekeurd. Dan volgt de begrooting voor het Levensmiddelenbedrijf, sluitende in ontvangst en uitgaaf op een eindcijfer van f6000, met f260 voor onvoorzien. Mede goedge keurd. Ter tafel kamt nu de gem.ee ntebegrooting die in ontvangst en uitgaaf sluit op f45090.44. Het voor- deelig saldo van het vorige jaar beliep f 390.39. Voor onvoorzien staat 1876.70, Voorzitter vraagt of de begrooting zoo kan worden gedgekeurd, nadat ze post voor post is behandeld. De heer Kooi: Het eind moet toch de last dragen. De begirootdng wordt met allen voor goedgekeurd. Voorzitter zegt dat opgave wordt gevraagd voor de Wet voor onderwijzers en wij een staat moeten inzenden van uitbetalingen aan bijacten, enz., wat totaal f 2047.9114 ia; de gemeenteontvanger betaalt het uit aan de onderwijzers in de mate zooals zij «r aanspraak op hebben. Goedgevonden wordt, een suppletodre begrooting dienst 1918 op te maken op f 2047.91 in ontvangst en uitgaaf. Voorzitter stelt nu aan de orde een paar ingeko men missive», waarin de musschenplaag wordt be handeld en wordt aanbevolen om zeer vrijgevig te zijn met het verleenen van schietvergunnlngen. Voor zitter vindt het jammer dat niet wordt aangegeven waar het benoodigde kruit, en ioÖd ia te bekomen. Voorts wordt aangegeven om door musschengilden de schade, die deze vogels veroorzaken, te beperken. Voorzitter zegt in de vergadering van de vereeni ging van Veehouders 'te Hoogwoud, is, nadat ik aan veehouders de circulaire ter kennisse had gebracht rn zij er wol wat voor gevoelden, besloten, de zaak ter hand te nemen, gehoord de aansporing van de hoogste autoriteiten om actief op te treden, het be sluit genomen, de plaag te bestrijden. Voorzitter denkt, dat het rapen van de musschen- eieron misschien wat zou baten. Ook zou men de musschen kunnen laten vangen. De heer Kooi vindt eierenweghalen wel goed. Maar van vangen stelt spreker zich niet veel voor. De heer Schilder dacht een premie van 1 cent per ei zou het zoeken wel bevorderen. Voorzitter: Dat is een goed idee, als de raadsleden dan de eieren in ontvangst zouden willen nemen, dan behoeft men niet uit alle wijken ze juist ten raad huize in te leveren. En als andere gemeénten ook zoo deden, zou er veel zijn to bereiken. De heer Hartog meent, dat het vangen van mus schen ook wel zal gelukken en heeft er zelf al een» in een slag 36 stuk» in het kippenhok gevangen. Voorzitter dacht zich 1 premie van 2 cents per gevangen musch en 1 cent per geraapt en ingeleverd oi Do heer Schilder dacht ook 2 cents voor een musch. De' heer Vel wou het op 1 cent per musch stellen. BIJ stemming wordt met 6 stemmen voor 1 cent en de heer Schilder voor 2 cent», besloton 1 cent per gevangen musch uit te koeren. Wil men van alle» inlevering op het raadhuis, zegt voorzitter, ik heb er geen bezwaar tegen, maar de inlevering zou ook bij de raadsleden kunnen worden gedaan. De heer KoolJ vindt de inlevering i* te ver wachten muMehMi «a «Leren, alle» op het medibui», dat is geen werk. Goedgevonden inlevering bij de raadsleden. Het is de bedoeling, niet voor musschen, dio in andere gemeenten zijn bomachtigd, to betalen. We betalen hior bijv. niet voor Abbe- kerker musschen. De raadsleden vernemen dan wel waar ze zijn gevangen. Voorzitter: Dus deze maatregelen zijn aangenomen. De heer Kooi, lachende: Weer een nieuwe historie. Goedgevonden wordt dat dei raadsleden de pre- miëa uitbetalen. Nog zal bekendmaking worden gedaan, dat men van rijkswege tarwe kan bekomen en daarvoor hier formulieren kan hekomen om het daarop te ver krijgen. Rondvraag. De heer Vel wijst op een gebrek aan het toestel voor het luiden der klok te Aarts woud. Voorzitter zegt de neodige verbetering toe. H. lleggelaar heeft te weinig brandstof, zegt de heer Vel. Zal de brandstoffenconimissie behan delen. Voorts zal naar aanleiding van eene opmerking van den heer Vel over de boombeplanting nog eeltige bij planting van hoornen plaat» vinden. Hierna sluiting. CARBIE-VERUCHTING. Het Tehuis van Ouden van Dagen te Zijpe heeft eene centrale verlichting voor Benzim^gas. Wegens het aan breken van benzine, hadden de Armvoogden ook voor deze inrichting ie voorzien in een verlichtiiigsmiddel voor de herisit- en wintermaanden, en was men, event» ais ieder ander ten plattelande. waar men nog niet in 't genot is van gas of van electriciteit. aangwvezen op carbid. Wegens het karakter der Inrichting werden gewone carbidkamerlampen ie gevaarlijk geacht, zooctet thans is aangebrachtcgjn kleine centrale carbid-iwtaLLatie. waar op één plaats het gas wordt gevormd, dat zich door de bestaande leiding van de vorige verlichting naar dte verschillende zalen, waar licht, noodig is, vei> spreidt. Eir is op deze eenvoudige wijze, een zeer goede maar bovenal veilige en zindelijke verlichting gemaakt. Is later weder benzine verkrijgbaar, dan is xneL geringe moeite en kosten de oude toestand weer te verkrijgen. Gebruikers van gas en electriciteit klagen wei eens over de duurte daarvan, als zij denken aan- dien goeden ouden tijd. Maar wie gedwongen is. over te gaan tot de carbidveriichting, zooals thans zoovele honderden ten plattenlande. die komt nog tot heel andere onkosten), cijfers. Van een deskundige kregen we enkele cijfers in verband met bovenomschreven installatie voor het Zijper Armhuis. Gerekend .wordt dat van 1 kilo carbid 250 liter gas komt. Eén hrandertje van voldoende sterkte verbruikt 15 liter per uur. en brandt du» 16 a 17 uur van 1 kilo carbid. Tegen een prijs vanplm. fl.50 per kilo carbid komen dus per brander de kosten op ongeveer 9 cent per uur. Nemen we, 'Jaag berekend, het aantal bnmduren in een seizoen aan op 500. dan kost dus 1 brander f 45 Behalve dan nog de aanschnffingskosten ep, alle moeite en zorgen aan de dagelijksche schoonmaak verbonden. Deze cijfers mogen dan misschien niet geheel pas zijn voor de gewone kamercarbidlampen. dat kunnen we nog niet beoordeeien. JMaar stediig valt wel te ccncludearen. dat de verbruikers van gas en electri(. eiteit leven als in Abrams schoot in vergelijking met de plattelandsbewoners, in de eerste plaats om het gemak en de zindelijkheid, en in ck tweede plaats wat de kosten betreft, WïNKEh In ons raadsverslag slaat dat het adres over de werkeloosheid was ingezonden door de S.D.A.P., dit is abuis en moet zijn door de afd. Winkel van den N. B. van L. T. en Zuivelbedrijf. WEERINGEN. Vergadering van de Visscliersveroeniging D.Ei,T.V. te Wieringen in Conoordia. op 1.1. Vrijdagavond. De voorz.. de heer M. J. Bosker. opent de vergade ring en spreekt er zijn leedwezen over uit dat thans over eene netelige kwestie ais pas 1.1, Zondag is bet sproken. weder moet worden vergaderd. Om persoon», hjke kwesties te voorkomen, wil de heer Bosker deze avond de leiding aan den secretaris overdragen, wat wordt goedgevonden. Verschillende ingekomen stukken worden behandeld. De heer G. Kaan memoreert, dat nu er waarschijn lijk f 2.25 te maken is. de visschers voor f 1.75 willen visschen, dit is een voordeel voor de kooplui en komt deze handeling niet alle dagen voor. Waar in de vcv rige vergadering is vastgesteld een prijs van f 2.25 per lOÜ. wordt thans weder door verschillende visschers voor Gorter voor f 1.75 gevischt. De lieer J. Tjjsen merkt op, dat zoo er een 500 balen voor f 2.25 te plaatsen waren, hij er ook niet voor zou zyn om voor f 1.75 te visschen. thans is dit nog niet het geval. De voorz. merkt op. dat zoo f 2.25 is vastgesteld en daarop worden door do kooplui de offerten gedaan, het voor een ander geen kunst is om voor f 1.75 te verkoopen. dit maakt toch een verschil van f 0.50 per kilo. De hoer Tijsen bestrijdt, dat er een prijs van f 2.25 is vastgesteld. Hierna ontwikkelen zich verschillende discussies. De heer Kat merkt op. dat in de eerste plaats op goede waar gewerkt moet worden. Het blijkt dat men te Texel niet gaat visschen voor J .175. Uit de vergadering wordt het misnoegen en over uitgesproken. dat vorig jaar toen er niets te verdiep nen was. de visschers die voor f 1.80 voor de Coop. Verkoopver. wilden visschen, werden belet, én thans nu er met het visschen van mestmosselen genoeg te verdienen is gaan enkele de zaak. om een klein per soonlijk voordeel, bederven en brengen bet voorltxi- stafin der geheeie vereeniging in gevaar. Een voorstel om mosselen met losse schelpen enz. te leveren voor f 1,75 en schoono mosselen voor I z.ZJ gaat verloren in algemeene discussies en wordt hierna besloten thans do prijs te stollen op f 1.7 j Pf3" Kg. Wordt ook nog besproken mosselen van Bbadebol voor f 175 andere mossolen f 2.25. De mosselen door do visschers naar Amsterdam .to leveren, worden vrijgesteld, dit mag door de visschers zelf geschieden, doch moet ook hiervan percenten Ban Av Vereeniging worden betaald. BH de rondvraag wordt gesproken, over de te heffen boete op Gorter en de viascharg. welke na bet 1.1. Zou- I dag genomen besluit gevischt hebben,. Hierover wordt I veel gesproken en uit de vergadering wordt opgemerkt, 1 dat waar vorig jaar ook visschers boete hebben bof- j taald, thans Gorter hier niet mag worden vrijgesteld. Deze zaak zal door het Bestuur worden geregeld en geeft do yergadering als oordeel te kennen, dat "hier voor niet moet worden gemarchandeerd, maar zoodra de statuten Koninklijk zijn goedgekeurd, jje zaak uit te voeren. Hierna sloot de heer C Kaan de vergadering. - HARINGHUIZEN. Vanwege de banne alhier is de heer K. Jonker te Alkmaar herkozen tot hoofdingeland van de Schager en Niedorper Koggen. De heer J. Nagelhout te O. Niet- dorp werd herkozen tot molenmees ter van den Slikt- venpolder. BARSINGERHORN. Op Zaterdag 12 Oct. j.1. werd op een terrein van den heer C, Klerk .alhier de najaarskeuring gehouden vanwege de Rundveefokvereeniging Barsingerhopn. Keurt- meeslers waren de heieren F, Groneman van Wieft ringerwaard v. d. Oord Wz. van Barsingerhorn en Nic. Kaan, gedelegeerd lid van de Provinciale Com missie. De uitslag dezer keuring was als volgt; a. Voor stierkalveren met .ingeschreven moaderdfaj- ren ontvingen: le prijs de heeren K. Slik eai Jb, ..immink, 2e pr. K. Slik. 3e pr. C. Klerk eerv. verin, r. Wonder en Jb. Bakker. b. Voor kuikalveren van ingeschreven ouders; le pr, K. Slik en T. Wonder. 2e pr. Jm. Blaauboer en Jb. Jimmink ,3e pr. Jb. Bakker en G. Schenk, cerv. verm. Jm. Blaauboer. D. v. d. Oord en S. Spaans. c. Yoor hokkelingenle pr. K. Slik. 2e pr. Jm. Blaauboer. 3e pr. K. Slik. d. Voor vaarden van ingeschreven ouders; le pr. Jm. Blaauboer, 2e pr. K. Slik 3e pr. K. Slik en C. Klerk. e. Voor twinters: le pr. K. Slik, 2e pr. Jm. Blaau boer. 3e pr. K. Slik. f. Voor oudere koeienle pr. K. Slik (2 stuks). 2e pr. D. Blaauboer 'en K. Slik. 3e pr. Jm. Blaauboer en Jb. Biakker. eerv. verm. D. v. Oord (2 stuks) en K. Slik £2 stuks). g. Voor stierkal veren van moeders in onderzoek: le pr. S. Spaans. 2e pr. Jm. Blaauboer. h. Voor kuikalveren, afkomstig van den stier Gons tam tijn. werden eervolle vermeldingen toegekend aan J. Schenk .Jm. Blaauboer Kz. (2 stuks) en Jb. Bakker De volgende stierkalveren werden aangewezen om te worden aangehouden: Gonstantijn 2 van K. Slik. Constantijn 6 van Jacob Jimmink. Gonstantijn .4 van Q, Klerk en Constantijn 11 van K. Slik. DIEFSTAL VAN GEHEIME PETENSTEK AARTEN. Men meldt, dat er in het begin dezer week aan boord van een der marineschepen te Vlissingem een hoogst ernstige diefstal van geheime defensiekaaij- ten heeft plaats gehad. Dadelijk na de ontdekking van den diefstal hoéft de viceuidmiraal. commandant in Zeeland, door aanplakking aan boord van de oor logsbodems een belooning van 500 gulden uitgeloofd voor .terugbezorging van de kaarten. Het is aan den commissaris van politie te Vlissii^- gen. den heer Gasinjet. krachtig bijgestaan door de recherche, gelukt ,de daders te ontdekken. Het zijn twee mariniers, die bekend moeten hebben zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, met het oog merk. deze geheime kaarten aan een der oorlogvoer rende mogendheden te verhandelen, Marineschepd- lingen hebben meegedeeld, dal het kaarten betrof van de geheeie Nederlandsche kust en van de Zui*. derzoehavens. Uit het onderzoek moet gebleken zijn. dat de die ven zich in verbinding hadden gesteld met een Nef- derlander. wonende te Rotterdam. Daar gisteren hij het bekend worden van deze bijzonderheden de laat ste trein uit .Vlissingen reeds was vertrokken, is op last van den commandant van Zeeland een extra trein ter beschikking van de recherche te Vlissin^ gen gesteld, die daarop met jeen staf officieren en een der gearresteerde mariniers naar Rotterdam is vertrokken, waar het vannacht mocht gelukken, alle kaarten nog ln beslag te nemen, DE SPAANSCHE GRIEP. De Spaansche griep breidt zich In de gemeente Rhö- den op onrustbarende "wijze uit. Thans zjjn ook in Veip en Dieren vele personen aangetast en hebben zich ook enkele sterfgevallen voort gedaan. Overwogen wordt dé scholen in Velp en Dieren te sluiten. De gemeenteraad besloot in liet dorp Kheden de scholen niet te sluiten, aangezien de ziekte, zich daar toch al onder nagenoeg alle burgers verspreid had. Te Heerenveen is de Spaansche griep opnieuw uit gebroken en woedt veel .erger dan de vorige keer. Ge heeie gezinnen zijn aangetast, sommige scholen zijn door die ziekte voor dé helft ontvolkt. AARDAPPELEN-RELLETJES TE MET PEL. Te Meppol togen Vrijdag ongeveer 100 vrouwen nfl®r den burgemeester met de mededeel ing, dat erin ae gemeente geen aardappelen verkrijgbaar waren. iJe Dun- gemoester antwoordde dat hij er niets aan doen koty waarop de vrouwen in optocht naar het stadsland gingen, waar de gemeente-aardappelen verbouwd worden, en werden de aardappelen gerooid. De mees ten gingen piet oen goede portie huiswaarts, totdat de politie er een einde aan maakte. VERLAGING VAN DEN KLEIAARDAPPELPRIJ5. VAN OH OP 8 CENT. De minister van Landbouw heeft met ingang van 70ctobcr 1918 de bij zijne beschikking van 3 Sepf. jember j.1. vastgestelde ^prijzen voor consumptie-nardap- Ijolen van kleigrond nader vastgesteld als volgt j. Inkoopprijs der gemeente f 760 per 10.000 Kg IÏ. Verkoopprijs, welke aan de gemeente in overwef- ging wordt gegeven a. aan grossiers f 6.10 per 100 Kg. b. aan de detaillisten f 6.60 per Kg Met ingang van 14 October heen de minister vastgef- steld een kjeinhandelprijs van 8 ct. per Kg voor de consumptieaardappelen van kleigrond. ANNA PAULOWNA In do Molcnvaart logen twoo motorschuiten, door cenigo bloemisten bevracht, zoo het boette, mot kisten bloembollen, gereed om naar HUlegom en Noord wijk to vertrokken, toen ecnige controleurs nog even dan boord kwamen. Het gevolg van deze visite was. dat naar wij vernamen, als smokkelwaar in beslag werd genomen: ongeveer duizend zak aardappelen, 40 mud haver, 20 gnud garat, btnoraoa »og «en paar dulamd sigaran.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1