Gemeenteraad Heeriiugowaard. Zaterdag 19 Oclober 1918. 61sie Jaargong Mo. 6296. ergadering' van den Raad der gemeente Heer iiugowaard, gehouden op Vrijdag 18 October 1918 teiy hall vier uur. \'oorzitter Burgemeester Van Slooten. Allen present. Na opening lezing en goedkeuring notulen, Ingekomen is van den Directeur van het Produc tiekantoor voor Noordholland, een missive over volkstuintjes. 13. en W. van oordeel zijnde dat het niet vtel. succes zal hebben, waar bijna allen zijn voorzien van een tuintje, stellen voor er niet op in te gaan. Wordt aldus besloten. Volgt een schrijven van J. Best, die wegens ver trek 3 maanden afschrijving van zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag vraagt en verkrijgt. De jongste kasveriücatie bij den Gemeente-ont vanger 13 September j.1. gehouden, gaf conform boeken en bescheiden, een kasgeld aan van f5183.31. Op een schrijven tot het instellen van een cursus in Landbouwhuishoudonderwijs, wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, voorloopig, doch het zal, waar men toch ook het nut van dergelijk onderwys inziet, in gedachte worden gehouden. Nog is van den Nederlandschen Roómsch-Katho- lieken Bouwvakarbeidersbond „Sint Jozef" een adres ingekomen, waarin wordt verzocht, dat de gemeente bij de Rijksregeling zal aansluiten. Dan zullen de kosten zijn 10 cents per week voor den verzekerde, voor wien dan gemeente en rijk elk 5 cents bijdragen. De heer Krom zou "het niet van de hand willen wijzen, doch in deze nog een afwachtende houding willen aannemen. Voorz. vindt ook, die door den crisistijd zonder werk is en het verdient, moet geholpen worden. Wij B. en W. hebben uit dat oogpunt besloten, de vergadering, die èr over gehouden zal worden, bij te wonen en den raad voor te^stellen ons eventueel aan te sluiten. De heer Krom zou 't liefst in deze eene afwach tende houding prefereeren om dan te zien wat de vergadering over de zaak oplevert, dan kunnen we daarna beter een oordeel vormen. Aldus besloten. Voorz. wijst er op dat indertijd is verzocht door den Dijkgraaf van het Ambacht van Westfriesland genaamd Gestmerambacht, op een vergadering, destijds in het „Gulden Vlies" te Alkmaar gehou den, waar spreker toen aanwezig was, om de eigen dommen in Raaksmaatsboezem allemaal te stellen ten name van Geestmerambacht. Nu staan ze op verschillende eigenaarsnamen. Een perceel water, dat wij daar in Raaksmaatsboezem bezitten (in Oterleek) wilde men ook op naam van Geestmer ambacht zetten. Maar wij willen maar niet zoo klakkeloos afstaan wat ons eigendom is. 7 Hecto- are water in Raaksmaat staat ten name van onze gemeente. De heer PolandEn voor dat vischwater zijn verschillende pachters. De heer Vijnker: Ik zou het wel wenschelijk vinden, dat er van gemeentewege publieke ver huring van die 7 H.A. vischwater werd uitgeschre ven. Nu is er iemand die er maar in vischt of het ge woon z'n eigen water is. Voorz. zegt dat het nog niet lang geleden is, dat het bekend is geworden, dat het water eigendom is van de gemeente. De heer Poland. Het idee van alles op naam van Geestmerambacht te brengen zou wel zijn nut kunnen hebben ten opzichte van verbetering van vaarwater. Daarom acht ik het beter als alles aan één corporatie behoorde. De schippers martelen nu erg en uit dien hoofde zou ik er werkelijk wèl wat voor gevoelen. Voorz. Het zou dus beter lijken om het ten name van Geestmerambacht te stellen voor den water afvoer, maar daarover valt toch zoo veel niet te klagen. Als aan het op de breedte houden de hand goed wordt gehouden, zal het wel loopen. Maar een andere gemeente heelt een perceel water in Raaksmaat. En de ondergrond van dat perceel water behoort aan die gemeente, terwijl het per ceel water feitelijk aan Raaksmaatboezem behoort. Dit nu is een zeer lastig geval. Dat is eigenlijk de voornaamste reden, waarom men wil trachten, het alles op Geestmerambachtsnaam te brengen. Wat de verhuring van het vischwater betreft, die heb ik met den wethouder besproken. En hij, die er bezwaren tegen heeft, moet er maar tegenop komen. Ik ben bij aen zoogenaamden eigenaar van het vischwater geweest, maar het stond nietten zijnen name. De heer OvertoomHij vischte in het water, waartoe ook die 7 bunder van onze gemeente be hoort, maar hij had geene bewijzen, al vischte hij Voorz. Hij had wel*bewijzen, dat hij verschillen de perceelen vischwater in eigendom had, maar daar waren die 7 H.A. niet bij. De heer Met vraagt of er geene stukken gevon den kunnen worden, waaruit blijkt dat die 7 H.A. eigendom van de gemeente zijn, want bijaldien er geen stukken van zijn en de gemeente heeft in tal van jaren geene eigendomsrechten laten gelden, dan zal hef naar sprekers meening toch wel wat bezwaarlijk gaan, om nu eensklaps te zeggen: het behoort ons. Immers volgens de wet brengt 30 jaren onbetwist bezit eigendomsrecht mede? En dan zou er wel wat voor uniforme regeling en ten name stelling van Geestmerambacht te zeggen zijn. Voorz. vindt dat wat de heer Met daar aanvoert wel geldt voor'personeel eigendom. Maar dat slaat niet op gevallen als waar om het hier gaat. Maar zullen we op Geestmepambacht's verzoek ingaan of niet? De heer Blauw: Zou dat dan gaanzonder'eenige schadeloosstelling? Er zijn perceelen rietland bin nen de bedijking en zelf heb ik daar ook een stukje van. En ik neb nooit bericht van iets gehad. Voorz. meent dat men geen aanleiding gevon den heeft, Blauw te berichten. Maar het gaat eigen lijk over de gemeente-eigendommen hier. De heer Met zou graag onderzoek willen in deze. En als het daarbij mocht blijken, dat het goed zou zijn, indien het College Geestmerambacht meer macht zou hebben, dan zou spreker daarvoor gaarne een klein geldelijk belang willen opofferen. Later als er dan meerdere gegevens zijn, kunnen "\\e ook beter een oordeel uitspreken. Voorz.maar we hebben nu toch een antwoord te geven of we er op ingaan of niet. Gehoord ae motleven, vinden B. en W. dat we er niet op moe ten ingaan. Blijkt het ons eventueel later toch wel van nut om er op in te gaan, dan kunnen we hier op altijd nog terugkomen. Dienovereenkomstig be sloten. Van den gemeenteveldwachter is verzoek inge komen van morgen pas om voor zijn uniloim- kleeding in plaats f 50, f 100 kleedinggeld te beta len. Goed gevonden heden nog aan te houden. Eveneens van morgen is ingekomen van de ver- eeniging „Hugowaard's Belang", de mededeehng, dat deze vereeniging heeft besloten, tot de Holl. Spoorweg-Mij. een schrijven te richten over «en slechten staat, waarin de brug over de ring- Zraal '7 het sPoorbaanvak verkeert, verzocht wordt ot de Raad hieraan adhaesie zou willen betuigen. De lieer Krom wijst er op, dat een ingezonden stuk hierover nogal stol heelt doen opwaaien. De biug zou niet in orde zijn. Ik ben er geweest toen er arbeiders van het baanvak werkten. Maar die lachten er zoowat om. Beelekamp, een oit zijn ambt ontzette werkkracht, vroeger aan de H. S. M., zou het dan hebben verklaard, dat de brug slecht was. Maar anderen beweerden trouwens toch ook, dat de brug niet in orde was. Maar de H.S.M. ziet er tegen op om liet zaakje aan te pakken, heette het. Zouden wij nu op de H.S.M. pressie kunnen uitoefenen in deze. Die menschen zullen zelf wel kunnen beoordeelen of de brug betrouwbaar is of niet. De heer MetIk zou er wel wat voor gevoelen om adhaesie te betuigen. Ik heb daar schippers gezien, die er vanwege den sterken stroom niet door konden komen bij die brug. Dan moeten de haken worden gebezigd om nog wat vooruit te komen. Voorts is mij gebleken, dat de Maatschappij zeer roekeloos omspringt met de toegang tot die brug. Er is een leuning tot meerdere veiligheid voor menschen en voor paarden, die langs' het jaagpad gaan. Maar die leuning is in slechten toe stand. Mij is daar tamelijk bruusk gezegd, dat de Polder dat onderhoud had. De fundeering 1 ij iet mij er niet goed. Ik weet niet te zeggen of de toestand gevaar .'oplevert. Maar toch geloof ik wel dat liet goed is dat er op wordt gewezen. Ik zou het wel goed vinden naar aanleiding van het schriftelijke beweren van Beelekamp, er de Maatschappij op te wijzen, levens zou ik dan nog gaarne de vraag willen stellen, of het een geoorloofde toestand is, dat, wanneer bij donkeren avond de sluitboomen aan het station "Heerhugowaard zijn gesloten, het daar dan stikdonker is meteen. Ik ben er getuige van geweest dat er zoo on langs 's avonds een fiets in den donker tegen den bungel botste, zoo hevig dat de man wel dood had kunnen zijn. Dat lijkt me toch wel een onhoudbare toestand waar op gewezen moet worden. Voorz. Ja, wat dat betreft*, daarvan heb ik me voor eenigen tijd ook al .geërgerd. Ik moest een heele tijd in 't donker wachten voor gesloten bon gels. Ik heb er toen den stationsschef over gespro ken. Hij beloofde toen stellig dat het niet meer zou gebeuren. En ik had naderhand ook niet meer van zooiets ontdekt. Nu zou ik daar toch ook wel op willen wijzen. Wat die zaak van de onbetrouw bare brug in het baanvak van de Holl. Spoor be treft zou ik toch niet weten of we daar nu wel ad- heasie aan kunnen betuigen. Verschiilende wer ken zijn aan diezelfde brug uitgevoerd geworden. En als de toestand ervan gevaarlijk was, dan zou daariu toch wel voorzien zijn geworden. Beelekamp is nu niet iemand om op zijn schrij ven dadelijk maar in te gaan. Dat is in deze niet de weg vind ik. Beter is eerst informatie. Als we weten dat er werkelijk gebaar is, dan is het nog iets anders. Zoolang we daarvan geen zekerheid hebben, is er geen aanleiding. De heer OvertoomDe maatschappij zal. wel de noodige inspecteurs en opzichters hebben die het - goed 'nagaan. Anderen herinneren aan Weesp. Voorz. vindt V eesp niet te vergelijken met dit geval Te Weesp was het grondverschuiving Daar gaal hei hier niel om. De heer Mét zou voorziening van 'de besproken Jieuj- ning wel, nuttig achten. oorz Of de polider het onderhoud moet dragen weet ik niet. Er zou gevraagd kunnen worden of de brug inderdaad slecht is. De heer Poland deelt de' ontvangen inlichtingen mede. dat klacht van particulier niet. die van corporatie echi- ter wel geeft. Ik heb zelf al lang geleden gezien dat de bedoelde brug niet in orde is Daarom Een ik er voor om een verzoek in te diehen voor onderzoek' van die brug. dan weten we het. V oorz.De brug is iets te nauw voor het stroomende water als de molens in Raaksmaatsboezem malen Het hesle zal intusschen zijn. een adres aan de HS.M. van den gemeenleraad. Daarmede zal Hugow. Belang ook wel tevreden zijn. De heer PolandWe kunnen niet als motief opgevöq. dat de brug te nauw is voor het stroomende water Wel kunnen we dis ze hersteld wordt, verzoeken om haar te verbroeden. De heer SchilderWe 'kunnen er op wijzen, dat de brug volgens hier loopende geruchten verbetering bc/- hoeft. Algemeen wordt goedgevonden, dat vanwege den raad een stfirijven aan de H.S.M. wordt gericht, waarin nadere gegevens worden gevraagd, hoe'het nu" eigenlijk gesleld is met die brug. Voorz. kan nu tot zijn genoegen mededeelen. dat het telefoonkantoor geopend is geworden en spreekt de hoop uit. dat we er veel profijt van zullen hebben; Indertijd is door den raad besloten dat ieder in de gemeente zijn telegrammen kosteloos thuis zou krijj- gen. Thans wordt" besloten, dit zoo door te voeren. De besteller zal nu een bepaalde kring in de gemeente zonder kosten bestellen; voor bestellingen in een ari|- dcr gedeelte, buiten dien kring zal hij 20 cents per telegram krijgen (zooals Veen buizen, Donkereweg en benoorden do R. K. Kerk. zal 30 cents per telegram: worden bijbetaald. (Deze 20 of 30 ets. door de ge meente bij te passen.) Voorz. deelt mede. dat in overleg met den Dokter, school no. III voorloopig eenige dagen is gesloten De kinderen zijn voor meer dan 2/3' ziek*. hoofdzakelijk aan kinkhoest lijdende, Oolc het hoofd der school is ongcsleld. I11 den Boterweg. zoo deelt voorzitter verder mode, is een vrij hevig geval van typhus. Nog een tweede ge zin is aangetast en vermoedelijk nog een derde ook. In overleg met dokter is tot aanschaffing van een ziekenbarak overgegaan enis bovendien alles in het werk gesteld om uitbreiding der gevreesde, ziekte te keeren Het blijkt dat de begroeting der gemeente, dienst lt?19. niet volledig heeft gecirculeerd, zoodat enkelen der raadsleden niel of niet voldoende inzage hebben kunnen nemen. Tocli wordt op 's voorzitters vraag of ter misschien bezwaar is om nu tot behandeling over Ie gaan, /besloten haar te behandelen. De heer Poland vraagt, of abonnement Staatscourant wel verplichtend is. Hij ziet voor die soort abonnementen hier bijv. f 80 slaan. Nu is het. zooals spreker heeft vernomen, heel erg druk ter secretarie, zoo zqlfs, dat die lila 1' uur niel meer voor het publiek opengesteld is. En 'dan mag je annemen. dal er ook geen tijd is om do Slaatscourant te lezen. Welnu dain. kunnen we dat abonnement toch ook wel opheffen. Dingen, die men noodzakelijk moei weten, worden toch por circulaire medegedecl d. Voorz, zegt. dat abonnement Slaatscourant op f 15. niel op f 80 komt. De heer Poland: Hoe kan er dan f 80 voor slaan? Voorz.Dat is voor meer dergelijke abonnementen in een post samengevat zooals voor Wetboeken, uit gave Tjcenk Willink. De heer MetDe hoer Poland dacht misschien, dat de Staatscourant alleen reeds f 80 kostte, terwijl het nu blijkt slechts f 15 te zijn. En dat verandert. De heer Ooverloom acht het niet goed in tijden als nu de Slaatscourant niet te lezen. De heer Krom: Ileeft hel secretariepersoneel daar wal aan. aan do Staatscourant, of is het 5Heen madr omdat ze die willen lezen? Voorz.: 'I Is niet voor pleizicr. dat ze gelezen wordt want het is drooge Jectuur. Ze worden bewaard en kunnen als dal voorkomt ook later nog eens voor dit of dal worden ingezien. De heer KromDus het is wel nuttig. Voorz. vindt van wei. De heer Poland trekt nu zijn voorstel in en het abonnement blijft. u Bij den post klokkenisten, enz. zegl de neer 1.01- land opheffing van den gemeen teloren te Vednhuizen in overweging te geven, tenzij er documenten zijn waar», bii de gemeenie verplicht is. dien toren te hebben. Ie houden en te onderhouden. Wij hebben bovendien nog drie torens in de gemeente die door de gemeenIe niet worden onderhouden en zou men dus aan bj voorrechting van den. een boven den ander kunnen denken. Dal mogen wij als bestuurders niet. doen vind ik. De kerk Ie Veenhuizen is bovendien rijk en kan liet onderhoud zelf wel dragen, nel zoo goed als au dere kerkbesturen .die het dragen. We mogen niet bevoorrechten. Er mocsl onderzoek zijn of de gemeente verplicht is dien toren te onderhouden, ja dan neen en oji de volgende vergadering daarvan verslag uit brengen. Hel beweren van den heer Poland. dat de Veenh. kerk rijk is. wordt door sommige heer en weersproken die haar arm noemen en denken aan verwarring met het Veenliuizer armbestuur, dat rijk is. Dc heer Blauw wijst er met nadruk op. dal de in lichting onjuist is. als zou de Veenh. kerk rijk zijn. De lieer PolandGoed. maar we mogen dan toch niel bevoorrechten Voorz.Vroeger was de burgerlijke gemeente Veen huizen afzonderlijk en toen is later de gemeenie Veer huizen bij dc onze gevoegd en zoodoende worden dan lusten en lasten mede overgenomen. We konden er inlusschcn wel over sjireken en ais we met het eenhuizer kerkbestuur kunnen overeenkomen, mogen ze ,den kerktoren wel overnemen al is hel voor een harden gulden. i De iicer Poland: Dan moeten we onderzoek doen, De heer Wijnker: Ja. onderzoek hooger op of we er af kunnen of niet. Als jve den toren kunnen verkoopen. al is het voor een beetje, dan doen we dat. Voorz.Maar bot is toen niet de bedoeling, den toren af te breken? De heer PpjandNeen. Zij zullen hem dan van de gemeenie voor een beetje kunnen koopen. Maar wfa moeien hem toch niet voor "één gulden aan het Veenh. kerkbestuur verkoopen. Voorz.Maar dan hadden wij toch hel onderhoud niet meer ten onzen 'laste. Doch als wij zoo maar aan 't afbreken gingen, daar zou hel Veenh. kerkbe stuur zich tegen verzetten en zouden wij aan het kortste eind trekken. Als we voor een beetje tot ven koop overgaan, zijn we van het onderhoud ook af en zoo is het al eens in B. en W. besproken. Wc kunnen met Jiet kerkbestuur in onderhandeling treden. "Alge meen goedgevonden, Bij den post waaronder ook gemeentelijke voetbrugjes enz .behooren. zegt de heer Pol and, dat de gemeenie in Vcenhuizcn lapd in eigandom heeft; maar de gemeente moest vindt spr.zorgen dat de menschen daar ku ru nen komen. Ze moeten nu over particulier eigendom, over loopbrugjes van particulieren om er te komen. Als „die partculieren zulke brugjes opheffen, dan is de weg daarheen ook opgeheven en moet men een onij- weg maken, heel bij 'hel kleine mallegat om. Zoo'n toestand vindt spr een onding. Als de gemeente zelve toegangbrugjes had, dat was beter. Voorz.Het is wel gemakkelijk als de gemeenla zooiels maar overneemt en het onderhoud ook. maar we hoeven toch niet te vragen pf de gemeente asjeblieft hel onderhoud hebben mag. De heer Poland: Als de particulieren hun brugjes wegnemen, kunnen de menschen niet meer bij het gemeentepad komen en zijn' ze tot een omweg ge dwongen. Voorz.Als de menschen de behoefte gevoelden, zooals de heer Poland het hier bespreekt, dan zouden zij 'toch wel een adres aan den raad richten. Dc heer Overtoom: We 'behoeven op de zaak niet vooruit te loopen De heer PolandIk' vind het zoo maar zoo'n onding. Mijn standpunt is: Waar de gemeente niet toe verplicht is dal moet ze rtiet doen. maar waar zij wel toe verplicht is dat moet zij wel doen. Voorz.Er mag wal voor zijn om volgens idecf Poland van gemeentewege een bruggetje over de ringp sloot te leggen en te onderhouden, maar we behoeven dat de menschen niet in den moind te geven. Verder krijgen we den post verlichting. De heer Krom zegt hierbij, dat het Electr. bedrijf nu wel in zoo gunstige conditie is. dat hél de kosten van straatverlichting, die nur-op de gemeente komen, kan overnemen. Goedgevonden wordt qm zoolang het lijden kan, de eleclrische straatverlichting op kosten van het ge meentelijk celctrisch bedrijf te zetten en nu dien post ad I 360 van de begrooting te schrappen. De heer Met bespreekt den post belastingen op loot- neeluitvoeringen enz.. Spreker acht de dekking hiel voldoende tegenover de uitgaven en geeft wijziging in overweging. Voorz. zegl dat het elkaar altijd nog heeft gedekt. iriaar wil de raad nieuwe veroMening..,dan zullen we dat probeeren. Maar 't is moeilijk er een aadere ver ordening on te maken. De heer Overtoom acht het niet wenschelijk de kasteleins nu hooger te belasten. De posten dekken elkaar. Votorz Op 't oogenblik kunnen we er bovendien toch niets aan doen en het duurt wel eenigen tijd. want we zouden goedkeuring van de Kroon behoeven. Do heer Met wil zich er als het voor bet komende jaar toch niet zal kunnen dienen, op het oogenblik nog wel bij neerleggen. Na algdheele behandeling der begrooling sluit deze in gewone onlvangsten en uitgaven op f 62.376.03. met f 1405 03 voor onvoorzien, plus voor buitengewone uit gaven'een post van f 5000 voor eventueel benoodigd kasgeld. Goedgekeurd. Bqgrooling Burgerlijk Armbesluuiy wordt daarna aan geboden en goedgekeurd op f 6457.95 ontv. en uiig, mei f 224.45 voor onvoorzien. Begrooling Elcctrische bedrijf, ontv. en uitg. f 10543 met f 93 voor onvoorzien. Goedgekeurd. Begrooting Levensmiddeknbedrijf. Ontv. en uiig. sluit op een eindcijfer yan f 8000 met f 231.75 voor on voorzien Mede goedgekeurd. Hierbij merkt de heer Overtoom op. dat bij den vleeschnood het wenschelijk zou zijn dat er zooveel mogelijk regelmatig door de geheele gemeente visch werd verstrekt als die er is. Voorzitter beaamt dit. maar 't is erg moeilijk, ook vanwege het spoedige bederf van dat artikel bij wart- "me dagen. Een der heeren vraagt of er in kort nog visch is geweest, terwijl enkelen blijken, die zelfs nog in 't geheel niet te hebben gehad. Voorz. zegt. dat er al in heel ljmgen tijd geein visch is gedistribueerd kunnen worden. Als ze komt. is het gewoonlijk Zaterdags en dan moet je gauw: zien er af te kopien. De Jieer Blauw zou hel beter achten, dat de visch als ze komt. Vrijdags arriveerde. Algemeen vindt men het eeln moeilijke zaak. Voorzitter brengt ter sprake, dat we den Hoofdei. Omslag wel in twee bt drie perceelen konden heffen, maar dat is toch zeer bezwaarlijk. B. en W. stellen nu voor goedkeui- nng ie vragen op het maximum te heffen bedrag in don Hioofdel. Omslag tot f 40,000. Het was f 15.000. Al gemeen goedgevonden. De heer Poland vraagt daarbij nog, of het alleen voor den crisistijd, is. Voorz. antwoordt bevestigend en we zullen met dc heffing ook hiel hooger gaan dan noodig is. Als we het met f 20.000 bijv. kunnen redden, zullen wc geen f 30.000 gaan heffen. Daarna worden voor vast benoemd, zoolang zjjl m de gemeente zijn. tot het geven van herha I ingsonaer,- wijs aan schooi III hot hoofd., de lieer Schaart en aan sciiool IV het hoofd, de heer Sinjewel. De heen m- lenaar Hoofd van school II as al eerlder voor va noemd tot het geven van herhahngsonderwijslu voorz op een desbetreffende vraag van den heer Blauw toe De agenda is ten einde en gaat de raad over jn comité-generaal tot behandeling reclame Hoofdei Om. 'slag. terwijl do openbare vergadering thans wordt ge*, sloten.

Schager Courant | 1918 | | pagina 13