TABAK van J. R. KEUSS. eerste blad. J. STUURMAN, MTEMMfi 26 0CT1BEP ü!s!e Da mug.. Va 6300, Uitgevers: TRAPMAN (Jo. Ingezonden Stukken. KAPPER, HAARWERKER, LAAGZIJDE D 50, SCHAGEN. Binnenlanüsch Nieuws. Gemengd Nieuws. •CHAOSN, LAAN D I. lat Calapk. No. M. Luxe Klokjes (met garantie,) Sigaren- en Sigaretten kis Ij es Tabakkistjes, Naaidoozen enz ALKMAARSCHE Hel boogst bereikbare genot voor den kenner. - warmenhuizen. ilnM- Luümllü Dit blad Tcrachljnl viermaal por weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag, Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor- don ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend (nummer geplaatst. Prijs per 3 maanden f 1.10per post f 1.30. Losse nummers 5 eaat. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.65, iedere regel meer 12 cent (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BIAPEN. M. de R, Wilt u zoo goed wezen onderstaan t stukje in uw veel gelezen courant op te. nemen, Bii voorbaat mijn dank. N N Na overlijden volgi begraven. Zoo gebeurde het te liroezand dat er een geit„ van een inwoner, aan een zekere ziekte stierf, met te weten wat te doen (de geit was ook ingeschreven) schreef men naar den Bur gemeester het volgende Heden meld ik u het overlijden van onze geit Hoe te handelen? Da inwoner N. N. Antwoord, tien dagen later; In antwoord op uw I kennisgeving van het overlijden van uw geit en op uwe vraag hoe te handelen, meld ik alleen, op over lijden volgt begraven. Ik zal de geit inschrijven gis dood en begraven. Wist ge er verder mee doet, moet u maar zien. De Corr. S. iWl Smakelijk etenl OORLOGSELLENDE. Duizenden vluchtelingen pit Frankrijk en België komen steeds over onze grenzen en hert ia diepe el- lende wat men daar ziet in verschillende van onze grensplaatsen. Op vrachtwagens en in trammen ia de bagage hoog opgestapeld, die deze menschen nog meesleepen. En de Limburgers en Brabanders ontvangen de menschen hartelijk en goed. Er zijn te Ittervoort gezinnen, die er tot 25 toe in hun gezinnen gastvrij hebben opgenomen, en alle grootere gebouwen zijn ingericht voor logies. Het 'klooster van St Joeeph heeft er zelfs 700 geherbergd In het voor 60 bedden geïmproviseerde ziekenhuis ln Thora zijn er 18 achtergebleven, die heel zorge lijk zijn, onder de hoede van 13 zusters. Meest alle maal Sjeansche griep met complicaties. En in drie dagen tijd zijn er vier gestorven, van wie drie kinf- deren uit één gezin,.de familie Poulain. die wel ont zettend beproefd wordt. De moeder is achtergebleven op den uittocht te St Denis in een ziekenhuis met drie andere zieke kinde ren. Drie zonen staan aan het front en de arme vader, die hier aan het kerkhof, zoo ver van huis. er drie moest achterlaten, trok mot de twee overgeblevenen weer voort, Verder is hier cm jongen van 19 jaar overleden. Daar komt weer sen nieuwe .stoet aan uit Maasdijk, zoo vertelt de correspondent der NR.Crf, waar de vluchtelingen het laatst overnacht hadden op vijande lijk gebied. JEea eindelooze trek van 111 karren, op iedere kar de bagage van e$n paar fa milies, die zich onderweg hebben samengevoegd. en een 750 menschen trokken $r mede. Voorop kwam eeq rijtuigje met een wit "paardje ervoor. Drie bejaarde dame- zalen er in, ln doeken en dekens gedoken. Het was zoo doordringend koud in den vroegen morgen. Hoe hielden die oude menschen het toch zoo lang uit, ai maar op dip open. voertuigen!, of te voet? Don volgden meest huifkarren, door Bel gische voerlui afcn tien toom bestuurd. Ln het was ^Dc^Dui'sche wachtcommandant kwam op het ap pél HU salueerde naar de Hollanders, ^af een kort Bevel En aanstonds haalde een grenswachter een kleinen sleutel uit zijn zak, ontsloot de hangsloten nam den moordenden draad tusschen de hekken weg en zette zoo België op Holland over. Een Duitscher om de Franschen binnen te laten. En een Friesche jongen het zijn meerendeels Friezen hier onder de soldaten riepUit naam van Oranje doe ppen de poort 1 De Roode Kruis-brancards werden op Belgisch •gebied gereden. De beide commandanten spraken even samen en onze kapitein stuurde de Hollandsche sol daten een paar honderd meter over de grens om al de bagage van de Duitsche op de Nocierlandsche karren over je Iaden. Hiervoor zijn er in'de provincie 100 op- vorderd, maar Limburgsche voerlui hebben geen Veel te traag komen zij op lang» de croote wegen, en dat geeft voor do uitgewekenen, in de kou, vermoeid en verkommerd als ze .zijn, een geduldig qpouthoua Verscheidene vluchtelingen hebben hun onverwoest bare vroolijkheid erin gehouden. Dicht voor onze grens is een klein kroegje. Gisteren heeft er een Fransche jongen wijsjes geblazen op zijn mondorgel, en het onge volk heeft erbij gedanst en gezongen. Verschillende menschen op hun karren schuilen we» achter hun parapluie tegen den doordringenden wind En weer zijn er met hondjes, met allerlei eet waren, met. een vogelkooi. Zij (hunkeren door den draad heen te mogen, ia het beloofde land van vrede en eindelijk wat rust. Heel heel traag, gaat het voort. Aan de grenshckl ken worden ze, door Duitsche en NedertemÊche sol daten geteld. Onze militaire overheid moet dit aantal trouw iedrren dag aan de Duitschers verantwoorden. En nu kómt het lang verbeide momenL dat ziepp en achter Limbuigschekarren met hun goed de grens oversteken ,,i i Op den weg naar Thora staan drje herbergen bij el kaar. Hier worden ze geneeskundig onderzocht. Drie officieren van gezondheid vier sgmwartsein. 3 doctor- randi staan or tor beschikking Z»J Wonden vervol gens gesorteerd; mannen, vrouwen, kinderen; de m- milies bij elkaar en dan ingeschreven: naam, voor naam. beroep. Met de karren gaan ze door, of ze wor den in het noodziekenhuis ojigcopmsn. GEBREK AAN PASMUNT. Hert gebrek aan pasmunt doert rifh in Twente nog «teeds gevoelen. Op sommige fabrieken wordt net loon tot op ©on Kalven gulden uitbetaald- Dit etsent dubbele administratie,, daar het tekort of het over schot op het 'loon' der volgende week. moet worden verrekend. Op andere fabrieken hoeft men aan de v* -j -- mee ie nemen. sporen kwam men tot de ontdekking dat deze wijn afkomstig was van een daar binnengekomen trawlloggr, die deze in zee opgevischt, doch niet bij den strandl- vonder aangegeven had. Deze vondst was verkocht aan wn bekend kettinghandelaar te IJmuiden, die de wijn bij nacht liad laten overladen en verschepen. De schip- per van het kleine vaartuig had evenwel te veel ae qualiteèt mn den wijn onderzocht, met het gevolg, dat iiij zich verslapen had en de buit werd ingerekend voor zij haar elders vervoerd kqfc worden. BENDE INBREKERS GEARRESTEERD» De inspecteur van politie te Stratum heeft de hand gelegd op een inbrekersbende, bestaande uit minstetas 15 personen. Onder zijn leiding werd ia een café te Eindhoven Woensdagavond een. inval gedaan en acht personen gearresteerd. Meer arrestaties zullen volgen. De inbraken betroffen voornamelijk inbraken in si garenfabrieken. Voor vele duizenden guldens werd reeds gestolen. De inbrekers maakten grove verteringen in het bovengenoemde café, de laatste weken voor vier duizend gulden. De inbraken werden gewoonlijk tus schen 11 en 12 uur geploegd door een zestal. Het ftolene werd nog dienzelfden nacht tusschen 2 en uur verhandeld. Verscheidene dragers, opkoopers, en sjacheraars waren in hun dienst. DE SPAANSCHE GRIEP TE AMSTERDAM. Het thans bij den gemeentelijken gezondheidsdienst bekend geworden sterftecijfer over de week van 13— 19 dezer bevestigt (wat trouwens ieder weet, want het Is (iet gesprek van den dag) dat da Spaansche griep hier kwaadaardig woedt en een zeer groot aantal levens eischt. Stierven er In de week van 612 dezer 25 lijders aan Spaansche griep, in de week van 13—19 dezer is het aantal sterfgevallen tengevolge van deze ernstige epidemie 101 geweest, en net ziet er ntet naar uit, aat het cijfer in de Ioopende week dalen aal. Het aantal sterfgevallen Yan tuberculoselijders was ook hooger (23 in plaats van 18). He tótaal aantal sterfgevallen bedroeg in de week van 13—19 dezer 321, tegen de daaraan voorafgaande week 177; dat maakt dus een verschil van 144. Het sterftecijfer berekend per 1000 hoofden der bevol king en per >aar, was over de week 13—19 dezer 25.99 tegen 14.33 over de voorafgaande week. Het is wel eens meer zoo hoog in de maanden van buitetnj- gewoou guur, .nat weer die Ijet ongunstigst zijö voor lijders aan ziekten van de ademhalingsorganen. De directeur van den gemeentelijken gezondheids dienst hoopt, dat de epidemie haar hoogtepunt thans ZUID SC HAR WOUD E. Als notabel hf| de Ned. Iierv. Kerk te Zuidscharwoude is gekozen de heer P. die Ruiter Sr., met 30 stemmen, do heer F. van Bergen verkreeg 18 stemmen, SCHOORL» Door inbraak hebben dieven zich toegang verschaft tot het distributiebureau en alle daar aanwezige brood- boter- en vetkaarten ontvréemdt, CALLANTSOOG. Burgemeester Lovink (s in de gelegenheid gesteld, a.s. winter onder de ingezetenen wilde konijnen te distribueeren. Jhr. Ch. van de Poll, wonende te Heem stede, heeft tegen een vastgestelden prijs het wild ter beschikking gesteld. Voorts heeft Jhr. van da Poll ten behoeve dér arme ingezetenen de gemaenté gratis dé beschikking gegeven over een perceel weiland, dat na soheurirjg, als tuingrond gebruikt zal worden. 8T. MAARTENSBRUG. Woensdagavond hield de vereeniging Nut en Genoe gen ©en vergadering ia het lokaal van den heer De Beurs. Na opening volgde Wxirlezing en goedkeuring van de notulen der vorige bijeenkomst. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording over hel afgeloopen jaar. De rekening, die sloot met een batig saldo van f 11.09 werd door een tweetal "heeren nagezien en in orde bevonden. Daarna had bestuurs- verkiezing plaats. Herkozen werden de heereta A. Ap pel, J. Raven. H. Veuger C. Sluis en W. Biaauw. In de plaats van den heer J. Wi de Leeuw, die wegens gezondheidsredenen bedankte, werd tot penningmeester gekozen de heer J. Sleutel, terwijl de heerWi. den Hartog, wegens vertrek van den heer Wonder, tot commissaris werd gekozen. Voorzitter bracht een hartelijk woord van dank aan den afgetred^p penningm. dan heer De Leeuw, voor de fjver, trouw en nauwgezetheid waarmede njj get- durende 26 jaren zijn taak heeft vervuld. Besolten werd de volgende bijeenkomst te houden op Woensdag 11 Dec. as.s. De zangvereenigimg was lot genoegen dier "aanwezigen weer bereid eenige lié- deron te zingen, terwijl Vloor anderen toezegging werd gedaan iets ten beste te geven. Verder zullen pogingen worden aangewend om men avond zoo genoeglijk mo gelijk te maken. De bibliothecaris- de heer Langerveld deelde me de dat in het afgeioopen seizoen door 39 leden 359 boeken zijn gelezen. De gelegenheid tot het afhalen van boeken zal aanvangen Woensdag 30 Oot, van 1—3 uur. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der heet- ren beslóten, voortaan het rooken weer toe te laten. Echter zal worden toegezien, dat dit voor de aanwe zigen niet hinderlijk wordt. Ten slotte werd besloten dat er na de tweede bijeenkomst geen gelegenheid meer zal "bestaan tot dansen. Hierna sluiting. ST. MAARTENSBRUG» Naar wij vernemen, heeft onze vroegere plaatsgenoot de heer Jb. Kuiper rfz. te Koegras, met gunstig gevolg examan afgelegd voor de vrije en orde-oefeningeo. ZUIDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde 't Begrafenisfonds te Zuid scharwoude, ten lokale van den heer P. Schoenmaker. Er waren 23 leden aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat 6 begrafenissen Jjadden plaats gehad, en dat het ^anlal léden tot 293 was gestegen. Er waren 15 nieu- bereikt heeft. Hij grondt deze hoop op vergelijking met het statische verloop van vorige influenza-epi demieën. Nadrukkelijk waarschuwt de directeur van den gezondheidsdienst het publiek nog eens, niet ern stiger ongerust te zijn dan door den toestand gewet tigd wordt. Men spreekt zoo maar over „longenpest" alsof het niets is. Deze ziekte heeft een heel andér verloop, dan de thans heerschendc Spaansche griep. Voorzorgen zijn er betrekkelijk weinig te nemen; naast iedereen loopt hier met formanint in den mond, wat in elk geval geen kwaad kan. DE VLUCHTELINGEN. - Naar het U. Dbld, meldt, wordt het plan overwogen, om ,de vluchlolitigen uit Noord-Frankrijk,, die thans aan onze grenzen zijn aangekomen, niet verder te evacueoren Holland m, aangezien de mogélijkheid zelfs de waarschijnlijkheid' bestaat, dat ze wederom naar Frankrijk zullen teruggaan, naar mm zegt langs de zeeroute via Vlissingen. Met ingang van 1 Nov. a.s. is aan den heer K. de Geus, Ambtenaar ter Secretarie alhier „op zijn ven- zoek wegens gevorderden leeftijd, eervol ontslag ver leend. Ruim 33 jaar heeft hij zijn ambt met ijver en toewijding vervuld, B RE EZ AND. Donderdagavond 24 October had de eerste gezellige bijeenkomst plaats van de nutsvereeniging ^Vrienden kring", in de zaal van den heer G. Borst. .lezing van den heer B. J. Boelsums, voordrachten van den neer B, Velleman", stond op het programma. Bij do opening deelde eenter de voorzitter moe, dat van den heer •Velleman pas daags te voren bericht van verhindering gekomen was. Niet alleen dus, dat de kaarten toen reeds gedrukt waren, doch ze waren ook reeds verzonden. Bovendien afstel in zoo korten tijd was niet 'meer mogelijk. Onder jlie omstandigheden hooft het Bestuur toen al zijn best gedaan, om niet temin met een programma voor den dag te komen en het vond de heeren G. Schut, H. Pennekamp en J. Stembert bereid, hun medewerking te verleen dn. De heer B. J. Boelsums hield nu zijn lezing, getiteld Oorlog" en dus zeer actueel, waarna het genoemde ërietal een reeks van, «£>ms ernstige^ doch meestal comische voordrachten ten beste gaf, waaronder wel enkele oude bekenden voorkwamen, maar waarbij er ook waren, op de huidige voedselvoorziening cm de distributie-misère betrekking hebbende, en die daar door dubbel insloegen. De hoer N Wfjker bracht ten slotte, in een aar dige hartelijke toespraak het Bestuur hulde voor haar Uroóte activiteit, waardoor deze avond niet misluk was sn daarna sloot de voorzitter deze eerste nut* avondmeteen Woo^i van dank aan allen, die tot hef mlibig" arna hadd^a raeajww»» we .leden toegetreden. De ontvangsten over het 1ste kwartaal hadden bedragen f 82.56 over het 2de f 78.55. hel 3de f 72.91 en het 4de f 40.04. Als bestuursleden werden gekozen de heeren P. de Ruiter Sr. en A. B. Jansen; de héér S. Parma, aftredend, stelde zich niet meer herkiesbaar. Besloten werd, om het presen tiegeld der Bestuursleden op 50 cent. per keer te brengen. Meegedeeld werd, dat het automatisch bet- graaftoestel niet is geleverd kunnen worden, wegens ge brék aan materiaal. De aanschaffing werd nu voorloö- pig uitgesteld. ZUIDSCHARWOUDE» Voor hel herhalingsonderwfjs te Zuidscharwoude heb ben zich 11 jongens on 1 mcisjo aangemeld, KOLHORN. Bij «ene nachtelijke controle alhier bleken van de plm. 250 lichtpunten der electrische 235 behoorlijk afgesloten, een 15-tal slechts stonden open.. Zou mén nu zoo zeggen, dat dit onderzoek zeer bevredigend kon heelen, men oordeelde andersde 15 werden op een enkele uitzondering bij zieken na uitgeschakeld en hadden Donderdagavond geen licht, naar mqji zegt voor een week. Ook het oude stel menschen, die toch eiken avond de knop 2 maal omdraaide, „zien je dat het toch maar goed licht is I" Te voorzien is, dat die oudjes nu voortaan maar 4 of 6 maai zullen draaien voor alle zekerheid zie je, en dan toch met geen beter gevolg. Of in de drift, of bij vergissing schakelde men ook af 't Hulppost- en hulpteiegraafkantoor, zeer ten onge- riefe van brievengaarder en bestellers niet alleen, maar ook van 't geheefe publiek. Toch behoorde 't kantoor, 't wachtlokaal, telefoon- of spreekcel, tot de 235 af gestelenen en niet tot 15 opengelatenen. KOLHORN. Het woonhuis van den heer S. Liefhebber Cz. fn -"t Keern alhier, gifig bij onderhaindschea verkoop over op den heer J Dutter alhier ANNA PAULOWNA Uitslag der verkooping van notaris Vrijburg van twee pcrceelcn weiland met woonhuis aan den Stoomweg te Anna Paulowna, groo t4.98.80 H.A.. eigendom yan C. Smit, Heilo. Voorloopig kooper A Wiggers. Anna Paulowna, voor f 14500. Verkooping van notaris .v. d. Bergh vaü twee peiv oeelcn weiland, aan don Stoomweg, te Anna 1 aulowna, groot 5 H.A., eigendom' van de heeren Smit, Slot en Gons. Voorloopig kooper K. Keuris voor f 10590.^ Kooper van de combinatie van 1 en 2 ,A. Wigge voor rekening van J. Cornolisseu te Anna Paulowna voor f 25355. ANNA PAULOWNA Naar men ons mededeelt, hebben zich «tofer voor de betrekking van directeur van het distributiebedrijf 15 sollicitanten aangemeld, waaronder «ene vreruwrfijka scaflicitante. UIT DE VER. STATEN. Uit NEW, YORK, 223 October. De Vereenigde Mijnwerkers van Amerika, van wier leden in de Ver. Staten 60.000 bij net Amerikannsche leger dienen, hebben een 'telegram gezonden aan Wilson.' waarin zij ér qp aandringen., dat enkel de onvoor waardelijke overgaaf van Duitschland mag worden in overweging genomen. In hel telegram heet het verder nog; Het Duitsch- land, dat op het oogenblik ontkent schuldig te staan aan wreedheid en moedwillige vernieling, is het zelfde Duitschland dat hospitaalschepen yswifelde en in luchtaanvallen op Londen ein Parijs onsehyldige vrouwen en kinderen doodde. Dn beschaving kon die misdaden niet vergeven." In het slot van het telegram wordt eg op aange drongen, dat Berlijn en andere Duitsche 3tectóri door de .troepen der geallieerden worden bezat vóór alle vredesverdragen geieekend zijn. De oorrespondent te [Washington van de,Times meldt dat de openbare meening im óa,vV. St. ónverzoenjjker begint te worden. Do Duitsche nota is overal iin den lande ontvangen met oen stortvloed valn spot, ifkcu ring en wantrouwen, Iu de wandelgangen van het Kapitool vindt men de zelfde stemming. Hef eenige verschil dat tot uiting komt, is dat de Republikeinsche onverzoenlijker, ex voor zijn en dat een verachtelijk stilzwijgen wordt i» acht genomen, terwijl de Democraten veeleer geneigd zijn tot de opvatting, dat een antwoord -geen ltwaad kan, en mogelijk goed zou kunnen doen. Zij baseeren hun opvatting op de theorie welke ook in andere kringen wordt vernomen dat nl. de vredesstap van Berlijn oprecht is in zooverre, dat hij is veroorzaakt door de zeer werkelijke vrees der Pruisische autocra tie voor oen totale nederlaag en ineenstorting indien de oorlog voortduurt, en.dat een weigering om eenig antwoord te geven, in de kaart zou kunnen spelen van den vjjand, die tracht zijn volk te vermannen tot sen tegenstand to) het uiterste. EEN BELANGRIJKE VERKLARING IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. In den Duitschen Rijksdag zijn de besprekingen voort gezet en. naar aanleiding daarvan heeft de Staatssecre taris van buiten la ndsche zaken een zeer belangrijke verklaring afgelegd, nl. Mijne heeren 1 Tn de gisteren gehouden zitting is van verschillende zijden ae 'vraag gesteld aan de re geering of zfj van plan is de beginselen van presi dent Wilson eerlijk uit te voeren. -De ngteering wijst eiken twijfel aan cteze bedoeling beslist af. Nadat ze zich in haar antwoorden aan president Wilson op den bodem van diens Boodschappen heeft gesteld, is zij vast Jïesloten dienovereenkomstig te handelen. Wat Elzas-Lotharingen en Polën betreft, is het zonder mees* duidelijk, dat zii. daar deze gebieden onder de veer tien punten uitdrukkelijk zijn genoemd, met een re geling van "beide vraagstukken door vredesonderhande lingen instemmen. Wij zullen trouwens, nadat we bet program van Wilson als grondslag voor het geheêle vredeswerk hebben aangenomen, het program naar alle richtingen en in alle punten loyaal in den geest van volkomen rechtvaardigheid en billijkheid uitvoeren. De afgevaardigde Hausten beweert, dat ten aanzien van het Noord-Sleeswijksche gebied krachtens den vre de van Praag één positieye rechtsgrond bestaat voor een volksstemming. De regeering moet dit een dwa ling noemen, want de vrede van Praag schiep volgelns het geldende volkenrecht aanspraken slechts tusschen conti acteerendo partijen en deze aanspraken zijn, wat art. 5 betreft, aoor oen overeenkomst van 1878 op(- geheven. Dat ris dóór het z.g oplantenverdrag van 1907 door de Deens che regeering erkend. (Tegenspraak bij ,de onafh. soc.) De afgevaardigde Ricklin heeft een scherp oordeel geveld over de in Elzas-Lot haringen begonnen reor ganisatie der regeering. De regeering zal zich door deze critiek niet laten afhouden van het voortgaan op den als goed en juist erkenden weg. Het Elzas-Lotharing- sche Jvolk moet daardoor het recht erlangen, de aan gelegenheden des lands naar ajp wil te regelen, Dit optreden is in overeenstemming met het streven, dat de meerderheid, waaruit de tegenwoordige regeering is yoortgekomen, sedert geruimen tijd op aansporing en met instemming .van den heer Ricklin en zijn po litieke vrienden 'en van de overige afgevaardigden van het Rijksland heeft gevolgd. De regeering heeft het haar plichl geacht, dit s&even zoo spoedig mogelijk ln da den om te zetten. Op een andere oplossing van hert Dlzaa-Lotha- ringsche vraagstuk wordrt hierdoor in geenerled. wij ze vooruitgeloopen. De spreker der Polen heeft krachtens punt la van het program van Wilson verstrekkende spraken voor den toekomstigèn. Poolse hen staat Be pleit. Ten aanzien hiervan verklaar ik: De Duitsche regeering heeft het 'program van den president der Vereenigde Staten open en - lijk. aangenomen. Dit program is «en- een vrede van recht en verzoening en we tegenstellingen en oorlogen laten ontstaan. Ails dé spreker van d» Poolsche fractie doet ra den dat hil bijv Danzi, een ontwijfelbaar Duitsche S St twee A drie piW Poolscbe .bevolk, ig voor Poten opeischt, dan plaatst hij zich im schreeuwen de teu ets telling tot de grondbeginselen van den pr.»i dient zeLf, dde slechte gebieden van ontwljfeUyr Pooleche bevolking met het onafhankelijke Polen vereend gd wil zien. Zeer juist. De Duitsche regeeriog zal zich bij dé behande- ling van deze vraagstukken met beslistheid ver zetten tegen elke overweldiging van de Polen, zoo wel als van de Dudtechers en tegen elke oplossing die het samenleven van de beide buurvolken on mogelijk zou maken én tot nieuwe haat en tot nieuwe conflicten zou moeten leiden. DE VOORWAARDEN VAN DEN WAPENSTIL STAND. Uit Ionden, 24 October. Da Lomdensche corres pondent van dé Manchester Guardian heeft in mi litaire kringen den indruk gekregen, dlat het vraag stuk van den wapenstilstand op den achtergrond is gekomen. Men gelooft, dat de Duitschers van meening zijn, diat hum militaire toestand mu beter is dan veertien diagen' geleden en dat zij daarom alvorens de voor waarden van Foeh aan te nemen een militairs be slissing «n minachten ook «en beslissing ter zee willem wagon.

Schager Courant | 1918 | | pagina 1