f\,zrtó»ïïsx12 Novtn,bw Gemeenteraad van Nieuwe Niedorp. Dinsdag 12 November 1918. 61ste Jaargang No. 6310. feï «VET kM "c,,*n 15 Jare" PER TELEGRAAF. Vooizitter de heer P. koopman, burgemeester secret taris do heer Haringhuizen. ■N',a °P®rii|ig volgt lezing der notulen, die onveranj. derd worden goed >lgt Iczn edgekeurd. U\er do brandstoffenvoorzieining wordt het volgende meegedeeld. Naar aanleiding vain het uitblijven van de ons toegewezen brandstoffen over October en de m verbind daarmede staande geruchten, die de ronde doen,, lubben B. en \Y. zich tot onze Centmie Brand, sloffencommissio om inlichtingen gewend. De niet aan komst van de Octobarjbrandstof is Ie wijten aan riet feit dat zij. hoewel, vroeg genoeg besteld, niet voor 1 November was afgeladen, waardoor de toewijzing gevoegd moest worden bij die over November Deze is inmiddels gearriveerd zoodat binnenkort toezending zal volgen. Hot voor Nieuwe Niedorp toegewezen kwan turn bedraagt 15 ton briketten, 15 ton nootieskolcn. 15 ton slukkolen, 10 ton eierkolen en 172000 korte turven Le Centrale Commissie heeft aan verschillende eom; missies m de.i omtrek gevraagd, hoeveel in hunne ge meenten op 1 November van de 10 wintereepheden was gedistribueerd, waarop de volgende antwoorden inkwa men Langujijk 4 eenheden, Schagen hoogste 2Vs cen,_ heid, laagste eenheid. Opmeer 1 i/j eenheid, enkel kelen l'/o, Anna Paulowna B/a en Heerhugowaard 1/3 eenheid, terwijl in het district Winkel '11/4 eenheid werd gedistribueerd. Het blijkt dus, dat Winkel niet op achter is gekomen. Tengevolge van oen ruimere verstrekking aan niet', gasverbruikors van turf en briketten voor kook doel;, einden, is van deze in onze gemeente ongeveer eén halve eenheid meer verstrekt, dan aan de gasverbruik kers. Voor deze laatsten zou dus in do eerste plaats de Ocloborzending bestemd zijn geweest. Voorzitter zegt, dat blijkt dat niet alleen N. Nief_ dorp ongelukkig is, waarop do heer Van der Stok vraagt, of N. Niedorp wel de zoniereenhede'ri heeft ontvangen waar ze recht op hoeft. De hoer Visser zegt van wel. De hoer Van der Stok wijst er op, dat dezer dagen brandstoffen zijn gedistribueerd voor kantoorlokalen. Volgens inlichtingen, door .^preker ingewonnen had dat niet mogen geschieden voordat 2 eenheden van het wintorrantsoen zijn gedistribueerd. Waarom js niet eerst aan burgers verstrekt? De secretaris zegt, dat dat niet in de circulaire staat. De heer Van der Stok ze^k. dat dit er ^el in 'staat en dat iemand die in een brandstoffencommissie zit spreker dit heeft meegedeeld. De desbetreffende circulaire komt ter tafel, welke de secretaris, voör zoover noodig. voorleest en het niet hot -geval blijkt te zijn, zooals door den heer Van der Stok was meegedeeld. De lieer Van der Stok: Dan ben ik verkeerd in gelicht. Voorzitter en de heer Visser betreuren het dat de 15 ton stukkolen die Nieuwe Niedorp waren toege zegd, niet zijn gekomen. Ook de 32000 turven die voor ons klaar lagen zijn niet gekomen, doordat de schipper het niet goed had ojigegevcn. Was dit al les niet gebeurd, dan zouden we gekregen hebben waar we recht op hadden. Een gedeelte van de turf, deelt de lieer Visser mee, is gisteren reeds ge distribueerd, terwijl er nog 14000 voor ons in de stelling Amsterdam liggen. Nog wordt door don heer Wit gewezen op de z.i. onbillijke verdieeling, dat een ieder 10 eenheden krijgt, zoowel groote als kleine gezinnen. Ook door andere leden wordt dit beaamd, doch er wordt op gewezen, dat dit een rijksregeling is en er dus niets aan te doen is. De heer Wit vraagt of er toch geen rekening mee gehouden kan worden met groote en kleine gezinnen, b.v. door aankoop van brandstof buiten de distri butie, als b.v. turf. De heer Van der Stok zegt, dat de turf toch van den zomer vrij was. maar de 'heer Visser zegt, dat dezen zomer geen aanbieding is ingekomen, wel verleden zomer. Voorzitter hoopt, dat we nu zullen krijgen -wat er op papier staat, waarop de heer Stammes vraagt: Maar kunnen we er zeker op rekenen dat het bomt? De heer Visser zegt, dat de. aanwijzing er is en or ders zijn gegeven, dus het komt beslist. Voorzitter: Als je den brandstoffen handelaar Stam anders hoort, zal het wel Februari worden inaar ik geloof niet dat die de wijsheid in pacht zal hebben. Ik vind het heel leelijk van hem dat hij dergelijke praatjes rondstrooit en hoop, diat hij dat niet meer zal doen, want mij laat het vrij koud1, maai de menschen maakt het nog kouder dan ze het al hebben. Ingekomen is de uitspraak van Gedeputeerde Sta ten op het verzoek van B. en W. dezer gemeente om met toepassing van art. 40 der Armenwet te beslis sen, cl/at (ie kosten van onderhoud van den uit St Pankras in deze gemeente aangekomen arm lastigen H. Ixidder, geheel komt ten laste van de gemeente St Pankras of voor het Burgerlijk Armbe stuur aldaar. Ged. Staten hebben beslist, dat die kos ten gedurende zes maanden komen ten Jaste van het Burgerlijk Armbestuur te St. Pankras. Enkele leden vragen, boe 'het dan na die zes maan den zal gaan, waarop Voorzitter zegt te veronder stellen. dal hel onderhoud dan voor rekening van N. Niedorp zal komen. De heer Wit vindt het wat moois, bij, Lodder, kan nog wel 6 jaar in Nieuwe Niedorp blijven. De secretaris leest hierna het schrijven van Ged. Staten voor en het blijkt daaruit, dat te rekenen van 24 Juli 1918 af, gedurende C maanden den arm lastige ten last van St. Pankras komt. In een circulaire van het gemeentebestuur van Ylst wordt verzocht een motie te wallen ondersteu nen waarbij in verband met de tegenstelling tus- scheti de jaarwedden der openbare onderwijzers en die van onderwijzers aan bijzondere scholen, beslo ten wordt zich onverwijld) tot de Regeering en de Staten-Generaal te richten met het dringend ver zoek, da,t do wettelijke uitwerking van art. 1J2 der Grondwet ten spoedigste tot stand komt. B. en W. zien geen aanleiding om aan dit verzoek te voldoen en .stellen voor den inhoud dezer circu laire voor kennisgeving aan te nemen. Goedgevonden, De commissie voor do wijkverpleging van de at- deeling Nieuwe Niedorp van Het Witte Kruis vraagt OP grond van meerdere uitgaven, waarvoor zij liet volgend janr komt. te staan, de gemeentelijke sub sidie met f25 te verhoogen. en alzoo te brengen op f75 per jaar. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschik ken. zich voordoen dan meent spreker dat we raar zc m* *aaT» J en ,als wo de verpleegster moest-.. W ^7rvraa? komt da» ook xvel bi-i mij op of me-t f uel aan ornze verplichtingen voldoen, waar er gemeenten zijn die f4 a 500 geven of do /ruster geheel .voor rekening der gemeente nemen. W 1111 neer toch liet nadeelig saldo steeds op-rekening iw I,e'. ,.t,t0 Kruis k°mt, zal straks blijken dat tiet VI ïtte Knus dat niet kan volhouden. De heer Wilken zegt, dat deze zaak ook in de \ergadenng van B. en W. is besproken en uit de mededeehng van den heer Visser blijkt nu, dat er door een corporatie afwijzend' op een subsidieaam- viage is beschikt, Spreker keurt diat steeds weer bedelen om subsidie vóór .©en1 dergelijke zaak niet goed en zou liever, zien dat een bepaald lichaam gelioel en al de Zuster voor zijn rekening namen, -dat de meergegoed'en meer bijdroegen, Met liet oog op liet. 1 eit, dat Oudie Niedorp zoo. Langzaam voor den dag komt, zullen we daar echter" moeilijk mee samen kunnen werken en spreker zou daarom voor dit jaar de subsidie willen toestaan, om dan voor vol gend! jaar te zien de zaak beter te regelen. Is Oude Niedorp niet genegen meer te betalen, dan zou de Zuster alleen voor Nieuwe Niedorp kunnen komen en dan voor buitenbezoeken een zeker bedrag per visite vastgesteld1 kunnen worden. De heer Stammes meent, dat de zaak toch reeds door de gegoeden wordt gesteund, waarop de heer Visser zegt, dat er in den gielieelen omtrek éen is die f6 geeft, drie van f5 enz. Nu wil ik u vragen of de rijkdom niet naar draagkracht bijdraagt', altijd in omgek eerden zin. Het is oen eigenaardig verschijnsel, dat juist de ait. beidende stand hier veel meer doet dan de gegoede in doorsnee De arbeiders betalen bijna allen f 1 of f 0.50. Spreker is hel verder volkomen eens met wal de heer Wilken heeft gezegd. De hoer Stammes vraagt, of Oude Niedorp dan geen subsidie geeft. De hoer Visser; Ja, Oude Niedorp geeft f 25. de uticulieron f 154 en die van N. Niedorp bij de f 100. De heer Wilken wil nu subsidie verleenen en dan. volgend jaar do zaak gezonder voor elkaar zetten, waar op de'heer Stammes zegt, dat "het per slot van rei, kening boter is de zuster geheel voor rekening van de gemeente te nemen, tenzij 'Oude Niedorp^ wanneer haar onder hot oog wordt gebracht, wat "er dreigt meer bijdraagt. De hoer Wit meent, dat N, Niedorp ia dit geval dan maar 1 100 subsidie moot geven en spreker wil lioi. pen, dat doze daarmee rond zullen komen. Voorzitter zegt, dat het voor N. Niedorp niet zoo erg zou zijn als do gegoeden maar meer betaalden. De heer Gaijaard stelt nu voor, de subsidie voor dit jaar te bepalen op f 100. De heer Stammes vindt dit wel goed, maar als het alleen van N. Niedorp moet komen en Oude Niedorp profiteert er van, dan vindt spreker het niet goed. De heer Visser zegt, dat nu gbleken is welke slrooming er hier is, de toestand zooniet-lang meer zal blijven maar men wed met andere plannen zal komen. Met algcmeene stemmen wordel besloten, dit jaar een subsidie van f 100 toe te kennen. De Commissie van Beheer der gemeenschappelijke Gasfabriek heeft de jaarwedden van haar personeel aan een herziening onderworpen. .Met ingang van 1 October 1918 worden die jaarwedden vastgesteld op f 17.50 per week voor de stokers, f 18 voor den fil ter met vrije woning, vuur en licht en f 16 voor den klerk-'magazijnmoester alles met f 2 per week duur tetoeslag zonder betaiing van pensioensbijdragen. De jaarwedde van den Directeur-Boekhouder, ,d;e- door den Raad moet worden goedgekeurd, is bepaald op ,f 2000 plus vrije woning, vuur ón licht, te zamen geschat op f 200 en f 191.30 door de fabriek te be_ tegen 2 stemmen, voor de hecren Gaijaard en Wit. n De 1ï?Ter.Visser merkt op, dat het de bedoeling van lijk t 1. 011 W_ is om Ho <,,,1.e nr. alt innr 1018 een talen voor pensioensbijdragen, wat te zamen een pen sioensgrondslag uitmaakt van f 2391.30. B. en W. stel len voor, die jaarweddenregcling onveranderd goed to keuren. De heer Gaijaard stelt voor, het salaris van 'don, stoker te bepalen op f 19 per weck plus dc duurtetoeslag. De hcier Visser zegt, dal het voorstel door de ga si commissie wordt gedaan, nadat de salarissen vergcl leken zijn met die van andere gemeenten. Dat van den stoker was to N. Niedorp f 17.50, terwijl het is te WaiïJ menhuizcH ,f 20, Schagen f 19.25. Medemblik f 18 en Langedijk f 19 is. Met ons voorstel wordt het hier dus f 19.50 plus f 2 duurtetoeslag. Dat van den filter te Warmenhuizen is f 21, Schagen 22.75. Langedijk f 22 terwijl het hier nu wordt voon. gesteld f 18 plus f 2 duurtetoeslag met vrije woning, vuur en licht, dus geheel in dc lijn van genoemde plaatsen. De heer Gaijaard verdedigt zijn voorstel, door er op te wijzen, dat een stoker zwaren arbeid heeft te verrichten, de loonstandaard omhoog is gegaan en de levensmiddelen zoowel als die kleeding zeer duur zijn. De heer Wilken wijst er op, diat volgens contract tusschen de beide gemeenten de salarissen van sto ker en fitter niet door de gemeentebesturen wor den geregeld, maar door die gascommissie. De heer Gaijaard kan dus de wenschelijkheid! hier te kennen geven, maar directen invloed hebben we er niet op. Anders is liet met het salaris van den gasdirecteur, diat wordt door de heide gemeentebesturen bepaald. De heer Visser vraagt aan den heer Gaijaard! of deze alleen het salaris van den stoker wil verhoogen, waarop de heer Gaijaard antwoordt, dat hij niet wil zeggen dat de fitter te veel 'heeft, maar toch ook niet gelooft, dat deze meer presteert dian een stoker. Dc heer Visser wijst er op, dat de fitter bij afwe zigheid van den directeur als chef moet optreden'; hij kan lederen nacht geroepen wórden, wanneer er storing mocht ontstaan. De heer Gaijaard wil dan den fitter ook f 1.meer geven dan de gascommissie voorstelt, waarop de heer Visser zegt dat hij' toch een verschil van 50 cent zou willen houden. De heer Gaijaard: Hebben we in dit geval ook met Oude Niedorp te doen? De heer Visser: Neen. De commissie heeft rekening gehoudien met het salaris van hun lotgenooten in andere plaatsen. De heer Gaijaard: Maar nu is het de vraag of daar de loonen voldoende zijn, waarop de heer Vis ser zegt, dat hij zich nieit tegen liet voorstel van den lieer Gaijaard zal verzetten. De heer Stammes wijst er op, dat ze meer werk doen dan een boerenarbeider en toch zoowat f5 min der verdienen, terwijl de heer Wit hier aan toe voegt, dat hij liever boerenarbeider zöu zijn dan sitoker. De lieer Wilken zegt, dat de loonen van het gas- fahriiekjiersoneel niet zoo spoedig zijn geregeld, om dat er nogal mot steeds andei' personeel werd gep werkt .We konden blijkbaar geen goed personeel krijgen en nu dat wel liet geval is, wil de directeur geleidelijk verhoogen, om dat personeel meer aan zich te binden. De lieer Visser zegt, dait ook nog niet moet worden vergeten, dat de gemeente 8 pet. voor hu'11 pensioen moet bijdragen. Na eenige discussie wordt het voorstel van de gas commissie goedgevonden, zoowel wat 'het salaris van stoker en fitter als dait van den directeur betreft, terwijl het idéé van dein heer Gaijaard bij de gas commissie ter sprake zal worden gebracht. Naar aanleiding van hot in de vorige vergadering gce nomen besluit om over te gaan tot een progressieve heffing van don Hoofd. Omslag en Ier voldoening aan de aan hun college gegeven opdracht om in verband daarmede de heffingverordening te herzien en een bil aricf samen te "stellen, bieden B; en „W. den Raad en W. is om "de subsidie' van f75 ook'dit jaar 1918 een nieuwe staat en waar nu verordening ter behandeling aan vaarbij ge voornaamste wijzigingen de voigmcle hoe uit de reken maxjmura te heffen bedrag wordt f laOOO, van Wijkverpleging er slecht voor zijik levensonderhoud bedraagt f 500 veil- f» daf beneden 1 pel van de toenemingen boven Ook in andere plaatsen is het salaris b.v. van f 50 1 xuu tol en met f .>00 IVa jpet.van de toenemingen, op f 100 gebracht. Den heer Wilken doet het genoegen te liooren, dat het werk der wethouders iets waard is. Spreker doet dit echter in het belang der gemeente en vaak in een tijd dat hij niets 'te doe «heeft. Iets anders zou het worden, wanneer dit geschiedde ten koste van zijn zaak, want het salaris is nog geen uurloon. Maar waar het is in tiet belang voor dc gemeente en al tijd pleizierig is samengewerkt en waardeering heb ondervonden in den genieenteraad, terwijl bovendien de gemeente toch reeds behoorlijk is belast wat de salarissen betreft voor het administratief beheer, zou spreker als lid van dien Baad geen salaris vast willen stellen voor werk dat in buitengewon etijden als- deze moeten gebeuren. De normale tijd is nu in zichit en misschien worden er dan wel niet meer dan 10 fi 12' vergaderingen gehouden. De waardee ring van den Baad vind ik reeds een prachtige be looning, want als heit leelijk. ging, zou ik me voor f60 evenmin uit 'laten schelden als voor f40. Voorzitter: Dat is wel zoo, maar erwi ordt zooveel tijd gevraagd, dat ik f 40 geen belooning vind. De lieer Stammes wil naar aanleiding va nde woorden van den lieer Wilken dan 'het salaris niet verhoogen, maar diit jaar voor de vele werkzaam heden 160 gratificatie geven. De heer Gaijaard vindt, dat de werkzaamheden voor de gemeenschap verricht, ook door die gemeen schap moeten worden betaald. Wat de heer Wilken heeft gezegd, is zeer in hem te Waardceren, maar wanneer de wethouders hun best dóen de zaak in een goede richting te houden en zij zich daarvoor die moeite moeten getroosten,- behoort de gemeen schap dat te vergoeden. Het wethouderschap is al tijd a.ls een «erebaantje beschouwd, maar ik meen dat dit niet moet plaats 'hebben. Ook al brengt de betrekking, zooals de heer Wilken zei, geen tijdver lies teweeg, men moet toch uit zijn gezin en ik meen dat dit moet worden vergoed. Spreker kan zich daarom zeer goed met liet voorstel van den heer Stammes vereenigen. Allen voor. in verband met het voorstel van den heer Gaijaard in de vorige vergadering gedaan, 0111 den aller&mslen eenigermate tegemoet te komen in de kosten van hun levensonderhoud en met de daarop volgende discus. siën, waarbij door B. en W. is toegezegd een lijst van personen op te maken, die voor goedlcoopcre ver strekking in aanmerking zouden moeten komen, stellen B. en W. voor de door hen opgemaakte lijst, waarop alleen diegenen geplaatst zijn, van wié gevreesd wordt, dat hunne verdiensten niet voldoende zijn, 0111 zii*. van het noodige te kunnen voorzien, alleen de aller armsten dus, in comité te behandelen. Omtrent de male van verstrekking zouden B. en W. nog gaarne het idee van den Raad vernemen;,, in elk geval zijn zij er voor, met de verstrekking van goedkoope melk door te gaan, op den. .voet. als tol heden gebruikelijk was, n.i. voor 11 et. jier L. De heer Gaijaard wil reductie aan de armsten der armen geven 'op de brandstoffen 40 pet., op vleesch 40 pet. en kleiaardappelen verstrekken tegen 6V2 cl. Verder wil spreker dat die armen niet liet zuinigste vlecsch krijgen, maar met het oog op de vetvoorziep ning ook wat vet vleesch aan die menschen verstrekken. Ze zijn evengoed reeds aangewezen op de slechtste margarine èn daarom zou Tiet wenschelijk zijn als ze niet kregen het slechtste vleesch. De heer Visser vraagt of de 'heer Gaijaard op de hoogte is van de nieuwe vleeschverstrekking. De heer Gaijaard antwoordt van niet, waarop de heer Visser zegt, dait de prijs zal worden fl.— en f 1.75, terwijl 75 pet. vleesch tegen f 1.en 25 pet. tegen f 1.75 moet worden verkocht. Wil je dus op dien gulden nog 40 pet. reductie geven? De heer Gaijaard: Ja, dan wordt het 00 cent en dat is niet minder dan voor den oorlog. Voorzitter deelt mee, dat hij de nietnve regeling 2 ons vleesch per hoofd en per week zal worden toe gewezen. Op de vraag van den hieer Wilken zegt de heer Gaijaard, dat hij, wat de melkprijs betreft, zich wenscht te houden aan het voorstel van B. en.W. Verder zal liet de vraag zijn wat B. en W. onder de armsten der armen verstaat, welke grens of zij trekken. Spreker heeft vorig maai geen bepaald in komen genoemd en zal dat ook nu niet doen. De eene beeft een groot gezin en de ander met hetzelfde inkomen een klein gezin en dat is zeer moeilijk, maar ik hoop, dat B. en W. zoo royaal mogelijk zul len zijn. De heer Visser acht het beter dat een bedrag wordt vastgesteld om reductie op een en ander te geven. Dan kan een regeling daarnaar gemaakt worden en doe je wat in de goede richting. Om een percentage vast te stellen, daar moet men voorzichtig mee zijn, want het loopt zoo verbazend op. Dc heer Gaijaard stelt nu voor, f 5000 hiervoor uit te trekken en zegt dat in Winkel besloten is f 4000 te veriaenen. Onze gemeente is niet armer dan Winkel en ik meen dat ze beter gesitueerd is dan Winkel, zoo. dat f 5000 niet te veel gevergd is. Voorzitter: Dgs u stelt voor tot een maximum van f 5000 te gaan, behalve dan de f 3000 die reeds op de begrooting voorkomen. De heer visserJa, die f 3000 zijn voor gewonen toeslag. Wat die 40 pet. op vleesch betreft, liet lijkt heel wat, maar het is maar 16 cent. want men krijgt maar 2 ons. Dc lvoer Wilken zegt, dat we met die overgangspej. riode niet te benauwd moeten zijn. Met algcmeene stemmen wordt liet voorstel.Gaijaard aangenomen. De bcgrooting wordt hierna vaslgesleld, terwijl de maximum te heffen hoofdelijke omslag wordt bepaald oj> f 20.000. Bij dc rondvraag brengt de heer Wit de sloot in de Slikstecg ter sprake. Het is daar, zegt spreker, een leriijke gemeene stinkboei. Voorheen heb ik er nog wel pittig water zien staan, maar nu is het een stinkpoel ^)oor den veldwachter Pool wordt medegedeeld, dat het bestuur van den Kostverlorenpqlder de zaak in onderhoud heeft. F.r schijnt slijtage in de waterkeering te zijn. De heer Wilken bev.cstigt dit. Voorzitter belooft onderzoek. Hierna gaat de raad in comité. boven f 500 tot on met f 1500 2 pet van de toenef. nnngen boven f 1500 tot en met f-4000. 2>/3 petvan de toenemingen boven f 4000 3 pet. \\anneer blijkt, dat het aldus berekend totaal bedrag der aanslagen pp het kohier hooger of lager is, dan do som, die daarvoor op de begrooting is uitgetrokken, worden alle aanslagen procentsgewijze verlaagd of verL lioogd. Len heer Gaijaard heeft dit voorsle] in alle op'„ zichten teleurgesteld. Het opklimmen van de lagere aan slagen geschiedt volgens spreker vrij tamelijk, maar nier, dus do hoogere klassen, zeer dunnetjes. Spreker had verwacht, dat B. en W. waren gekomen met een progressieven aanslag die meer democratischer zou zijn en stelt daarom voor dc aftrek voor levensonder;. houd te bepalen op f 606, de aftrek per kind op f 75 inplaats van f 50, dc aanslag bepalen op een belaslbaór inkomen van f 100 tot f 500 1 pet., van f 500 lol f 1000 B/2 pet., van f 1000 'tot f 1500 2 pet van f 1500 tot f 2500 3 pet., van f 2500 tol f 3000 3 pel. van f 3000 tot f 3500 3 pet., van f 3500 tot f 4000 3 "pet. Spreker gaat na hoe weinig verschil de tegenwoordige heffing en die zooals B. en W. die thans' voorstellen zal geven voor de hoogere klassen. Iemand met een belastbaar inkomen van f500. betaalt volgens dit voorstel f7.—, thans f7.48, van f750.— f 12.nu f 12.16, v.an f1000.— f 17.nu f 16.83, van f 1500.f 27.nu f 26.18. Door het voor stel van spreker zullen de lagere aanslagen ontlast worden, de hoogere zwaarder belast worden. Ook meent spreker, dat de opklimming van het percen tage niet in orde is, de toeneming moet volgens in lichtingen door spreker ingewonnen, gelijk zijn en dat zijn ze in het voorstel van B. en W. niet. De secretaris leest het desbetreffende wetsartikel voor en zegt dat het voorstel van B. en W. daaraan voldoet, waarop de lieer Gaijaard zegt, dait hij ge vraagd heeft aan den wethouder van Amsterdam. Misschien is de wet in dit opizicht voor twee uitleg gingen vatbaar. De secretaris vreest, dat die toelichting verkeerd is geweest. De 'heer Visser tot den heer Gaijaard: Heb je hem dat voorste] laten zienï De heer Gaijaard:: Neen. De heer Visser as van meening dat het voorstel van den hee-r Gaijaard misschien wel goed is maiar dan ook alleen voor d'en abnormalen tijd, z'oodat we over 1 of 2 jaar weer een andere progressie zouden moeten maken. B. en W. hebben juist rekening gehouden met den normalen tijd en gemeend, inkomens van f 4000.thans, niet al te zwaar te moeten treffen. Veel verschilt kan het voorstel-Gaijaard niet met dat van B. en W. geven. Verder wijsit spreker erop, dat van 463 aangeslagenen er 238 zijn beneden de f 1000, en we kunnen al die aanslagen toch niet missen, dat zou in normalen tijd misloopen. De heer Gaijaard' becijfert, dat een arbeider die f 900 verdient, dan f 4 belasting moet betalen. De heer Visser: En kunnen ze dat niet beta len? De heer Gaijaard: Dat is geen zware belasting, maar hooger dan voor den oorlog. De heer Wilken zegt, dat dit hoofdzakelijk komt omdat voor den oorlog de arbeiders werden vrijgesteld van belasting, hoewel ze in werkelijkheid meer veij. dienden dan de aftrek voor levensonderhoud bedroeg. Na eenige discussie wordt tenslotte het eerste deel van het voorstel.Gaijaard n.1. de aflrek voor levens onderhoud op f 600 te bepalen in stemming gebracht en aangenomen met 5 'tegen 2 stennn., tegen de lieeren Wilken e.i voorzitter. Hot tweede gedeelte, de kin deraftrek op f 75 te bepalen, werd verworpen mol 5 teenriSt>,\'iker ^a?rne zien dat meer .steun werd ver goen Spr€J^or, teruK denkt aan den tijd dat we ™"'7 ian hel belastbaar inkomen van - 1"'»8-vATT ÏSESTiK «mEf; SÏÏÏn^hul* word. 8chevCT: van dc ccrs.c I 1» Hierbij bleek .nog, dat de heer Gaijaard het voorstel van B. en W- niet begreep-en van meening was, dat voor ieder kind f 50 zou wórden afgetrokken, gaande die aftrek tot f 700. dus voor 14 kinderen terwijl het de bedoeling van B, en W, was de maximum',.aftrek op f 700 te" bepalen, dus f 500 voor levensonderhoud en f 200 maximum voor kinderaftrek. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangeno men uitgezonderd dan den -aftrek voor levens onderhoud. Tegen stemde de heer Gaijaard. In verband met het snoeien der boomen dat thans in onze gemeente geschiedt, was door den heer Wil ken het plan naar voren gebracht om dat hout in parken te verkoopen, tegen den kostenden prijs aan arbeidsloon aan de ingezetenen. Er zullen ongeveer 200 parken zijn. Aanvraag om hout zou kunnen ge schieden ter secretarie, terwijl het de bedoeling is die ingezetenen die zelf in het bezit van boomen zijn, uit te sluiten en verder rekening te houden welke ingezetenen in de eersite plaats voor toewijzing in aanmerking komen en de armste menschen tegen verminderden prijs toe te wijzen. De heer Wit juicht dit laatste toe en zegt dat er op gelet dienit te worden dat groote gezinnen meer noodig hebben dan kleine. Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is op deze manier wat brandhout aan de groote gezinnen te verstrekken. De heer Stammes acht het een moeilijke taak om liet hout te verdeelen, waarop de heer Visser zegt, dat getracht zal worden het zoo zuiver mogelijk te yerdeelen. De heer Wilken meent, dat verscheidene menschen zelf boomen 'hebben en dn» niet zullen aanvragen, terwijl hij veronderstelt, dat ook de Banne wel tot snoeien zal overgaan, zood-ait ook voor de buiten wijken wel hout los zal komen. Spreker denkt daar om dat iedereen zal kunnen worden voorzien en 'blijkt dat de armste menschen niet voldoende zou- .den krijgen, dan zou men die in de eerste plaats er wat meer kunnen toewijzen. Voorzitter zegt, dat tiet wel niet 'heelemaal zon der 'op- of aanmerking zal gaan, maar we krijgen al langer hoe dikker huid. Met allen voor wordit het voorstel van B. en W. aangenomen. De lieer Wilken had er o.a. ook nog op gewezen en wel naar aanleiding van de woorden van den heer Stammes, die het had over de arbeidersklasse, dat tegenwoordig wel terdege mag worden gelet op den middenstand, omdat naar spreken* oordeel er verscheidene hiervan in slechtere conditie waren dan de arbeidersstand. Komt in behandeling de gemeentebegrooiting dienst 1919. De heer Stammes brengt namens de commissie, be last met het nazien, rapporW uit en zegt dat de commissie voorstelt den post poJderlasten met f200 ■te verhoogen en dus te brengen van f800 op f 1000, waardoor de post onvoorziene uitgaven f 200 minder zou worden. Verder heeft de commissie geen op- of aanmerkingen en stelt ze voor de begrooting vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op f 57726.17 'A. In verband -met het volgende punt stelt de heer Ganaard voor, de begrooting nog niet vast te stel len. De heer Wilken erkent, dat een en ander wel ver band meit elkaar houdt, maar de heer Visser meent, dat ooik besloten kon worden het geld' dat in ver hand met het volgende punt der agenda noodig zal zijn, door leening te verkrijgen. De heer Wilken wil liever die kosten liet eerste jaar dekken, omdat do gemeente evengoed al zoo as belast. De inkomsten zijn bovendien nu nog van dien gard, dat de uitgaven thans beier gedragen kunnen worden dan straks, wanneer we missciuen een teruggaanden tijd krijgen. In verband met de begrooting zegt voorzitter a in 1913, 1914, 1915 en 1916 respectievelijk 9 8 J en 12 vergaderingen door B. en W. zpn 1917 bedroeg dit 17 en in 1918 nu reeds 34, blijkt, dat de werkzaamheden van- de u zeer zijn toegenomen. In verband hiermee st ebt si ker voor het salaris van de wethouders dat f 40 be draagt, te verhoogen. De heer Stammes zegt, dal dit ook m de hegroo- n maximum vnlal De lieer Stammes zegt, aai au ook u» Mei tarief v»n hel11M elk™ "„".I'S1 jii| het sal%ris van f 40 zeer laag vindt. DE EISCHEN DER SOCIAAL-DEMOCRATEN. Men seint ons uit Den Haag: Troelstra verklaarde heden in de Kamerzitting, dat do S D.A.1'. niet meer tevreden is .met de lang zame concessies der kapitalisten', maar zal trachten zelf de macht in handen te nemen. De Minister-President Ruijs dei Beerenbrouck ver klaarde, dat men voor de eischon van den nieuwen tijd niet ongevoelig mag 'blijven. CREDIET AAN DE GEASSOCIëERDEN. De Minister-President deelde heden in de Kamer mede, dat de geassocieerde regeerincen als contra prestatie voor door hen te leveren levensmiddelen enz., wellicht een crediet zullen verlangen van 150 millioen gulden. DE DUITSCHE KROONPRINS IN ONS LAND. Men seint ons uit Maastricht, dat de Duitsche Kroonprins 'heden per auto met 4 officieren over de Nederlaiïdsche grens ^gekomen is. Het gezelschap is overgebracht naar de woning van den Commissaris der Koningin. De geruchten over zijn dood zijn dus ongegrond ge bleken.

Schager Courant | 1918 | | pagina 5