Raad van Noordscharwoude. Raad Tan Harenkarspel. Raad vaa Winkel. feïïr»™ 7 Zaterdag 28 December 1918. 61ste Jaargang INo. 6335. t Vergadering van don Raad dezer gemeente op Vrijdag ~7 December 1918, des avond» 7 uur. k 116101,011 Borten, Vlug en Ootjers. Do li«dan y™B&m do wegens weirk- Na opening door den voorzitter, worden de no- tuelon gelezen en onveranderd goedgekeurd. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlee- trl'dtcdtsbt'l ljf ten beh(>e^® vai1 het gas- on eloc- l er sprake komt de verplichte herziening Tan do salarisregeliog vbor het onderwijzend personeel. Waar deze pas op 31 Maajrt 1918 herzien Is en de rflgftltng Jiuogor is daji do plannen van- die Regoe- ring, wordt besloten nu geen verandering aan to brengen. Daarmee Is aan do wettelijke plicht voldaan' en zal een adres van het N.O.G., olm de salarissen! te ver hoogen, zooals dn hun adres wordt aangegeven en waarbij Koedijk als voorbeeld wordt gesteld, in de volgende vergadering in behandeling komen. De norm, zooal® deze door de afd. van het NjO.G. is aangegeven, is aanvamgsloon f900 met 9 verhoo gingen van f 100,. zoo voor de hoofdacte en zoo meer voor het Hoofd1 der Schl. Het aanvangssalaris is hier f700. De Raad gaat met het voorstel van den voorzitter accoordi Er komt, zoo zegt voorzitter, in de N. L, Courant iets voor aangaande het nog niet uitkeeren van de duurtetoeslag over 1017. De desbetreffende staat was In de een of andere portefeuille verzeild geraakt, waardoor deze wat laat u opgezonden, waar de gemeentekas niet toeliet de I 675 aie van het Rijk ontvangen wordt voor te schieten,, is dit tot heden nog niet uitbetaald. Ik heb 'een der belanghebbenden, die om den toeslag vroeg, schriftelijk aangeboden het uit eigen zak, voor te schieten, doch/ ontving daarop geen antwoord. Alleen het bedoelde stukje in de courant. In dat krantje wordt geschreven ten nadeele van een ambtenaar. Ik ben geen krantjes- Bchrijver en zal op dergelijk geschrijf ook nooit anaers ingaan, dan in openbare raadsvergadering. Als het zoo voortgaat $al ik jpe in mijn betrekking hebben te schamen. Ik denk er ernstig over om maat regelen te nemen. Wat Ik hier zeg, is ten eerlijk en wettige zaak. Ik ben van 's morgens vroeg tot 's avonds Laat op post Is dat het loon voor een ambtenaar, die reeds 40 dienstjaren achter den rug heeft? Als het stuk van den minister komt, worden ze onmiddellijk uit betaald. f De raad hoonde een en ander in alle stilte aan, zonder er ipts aan toe te voegen. Na de rondvraag, die niets oplevert, wordt de ver gadering gesloten, met de hoop in het nieuwe jaar een vollen raad en gezonde krachten. Vergadering van den Rand der gemeente Haren" karspel/ op Vrijdag 27 Dee. 1918. ^De vergadering, die om halftwee was uitgeschreven, wordt kwart over twee door den voorzitter met een welkom geopend, daarbij moedeelendo, dat die hoeren Dekker en Borst afwezig zijn, waarschijnlijk door het ongunstige weer. De heer Zut is nog steeds afwezig wegens ziekte. De secretaris leest hierna de notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mee dat door B. en W. als school- schoo nmaa kster te Kerkebuurt is benoemd een dochter van de Wed. van Straten. Aan mej. N. Jongejan is door B. en W. op haar verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Namens B. en W. is oen schrijven gericht aan de H.LI.S.M. met verzoek de zg.n. schooltrein 's mor gens weer te doen stoppen. Daarop is heden een af wijzend antwoord ingekomen. Het spijt voorzitter, dat het dezen kant is heeipger loopen. ^t Zou voor deze gemeente van veel belang geweest zijn. We zijn hier van verbinding met de Zuid geheel geïsoleerd. J Van de voreeniging voor Ned. Gemeenten is een schrijven Ingekomen naar aanleiding van pogingen om te komen tot collectieve verzekering van gemeentegé-' bouwen en wat daarvoor verder in aanmerking komt. Uit de mededeeling blijkt, dat de premie zal bedragen van 20 tot 50 ets. per mille, wat B. en W. aanleiding gaf om voor te stellen hierop in te gaan. Als zoodanig wordt besloten. De hoeren Dekker en Borst waren Inmiddels ter vergadering verschenen. Van den heer directeur der gasfabriek te Warmenhuir zen is een schrijven ingekomen, dat do gastoevoer is Bijgesneden van 8>410 uur en van ltyady» uur. In een later bericht wordt melding gemaakt, van 8.15—10.15 en van halféén tot 4 uur.- Van H.M. de Koningin Is bericht ingekomen, waar bij goedgekeurd wordt net crediet a f 26000, Van ac Gezondheidscommissie is oen schrijven Inge komen, waarin gewezen wordt op het minderwaardige van de woning van Glas en Jiofl meer van de Woning van' Blokker. Do woning van Blokker is reeds eerder onbewoonbaar verklaard^ B. en W, hebben -dit adres besproken en zijn overtuigd, (kt de woningen biet aan de edschen voldoen. De ruimte In do woning van Glas is te klein en de woning van Blokker is feitelijk niet meer bewoonbaar. De woningen van de JVoolng- bouwvereeniging waren echter reeds verhuurd toen het schrijven inkwam en apdere gelegenheid is er hiet. De Wonlngbouwvereenigilng zal dit schrijven verder onder oogen zien, Ingekomen ls een verzoek van do voreenigwig van vrouwelijke verloskundigen om verbetering van het sa laris der vroedvrouw. Verder is ingekomen een schrijven van den onder wijzer Schedj en de onderwijzeres Heijselaar, waarin ze er op wijzen, dat ze na de Kerstvacantle zonder kost huis zullen zijn en er geen mogelijkheid is een kost- VoorzMeMteelt mee, dat ook B. en Wi hterop geeri raad weten. Als er geen kosthuis is, fe het pen moeilijke kwestie Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat er voor 3*1. Heijselaar nog een kosthuis komt en de heer Schei] tou zoo noodig bereid zijn te Alkmaar te wonen. Indien het dezen kant heengaat, zal het bet beste zijn. de raad hem jie reiskosten vergoed» Voorzitter d«»lde mee dat door B. en Wl Öe tij delijke geldleen in;;, groot' f 8000. is afgelost Voorritter vraagt en verkrijgt machtiging om ook voor 1919 weer fToffi* k^^eeningte sluiten, groot hoogstens Naar aanleiding van het schrijven van den directeur van het productiSmntoor inzake volkstuintjes, deelt de voorzitter mee, dat er ongeveer 20 aanvragen waren, doch niemand zich heeft opgegeven om grond daarvoor beschikbaar te stellen. De akker van bet Kerkbestuur Wordt evenals het vorige Laar weer voor volkstuintje» beschikbaar gesteld. J Op 9 Deo. is kasopname gedaan bij den gemeente ontvanger, waaruit bleek dat overeenkomstig da hockey in kas was f 2096.77$/ Naar aanleiding van een opmerking va» God, Staten OTVH nnm «L. X» zt^m«fvn,t(V .„^m krant hierna benoeming van een te-egrambeztellar. Daar geen •ollicdtati-e» waren In gekomen, stellen B. en W. voor, het mdnlmuim-eala- ri» te verhoogen van' 1200 op f300. Een voorloopige oproeping op dat salaris is reeds gedaan, met als resultaat 1 of 2 sollicitanten. Na deze mededeeling gaat de Raad in comité Na heropening wordt besloten nog niet tot "be noeming over te gaan en een nieuwe oproeping te doen op een salaris van f350. Hierna kamt aan de orde een voorstel van B. 60 w-> ran het salaris van de verloskundige mot f 100 te verhoogen en haar over 1018 een duurtetoe- slng te verleenen van f 100; dit naar aanleiding van het adres van den! bond en een van haar zelf Haar salaris zal hierdoor komen op f525 en vrij wonen. Ook vraagt zij nog oom f10 'vergoeding voor elke verlossing die zij minder heeft dan 50; f5 voor elke verlossing die niet door haar verricht wordt en f 25 voor prijsverhooging van desinfeetd «middelen» Voorzitter wijst op verschillende onjuistheden ln baar toelichting, dde hij het adres gevoegd was. De heer Hoogland zou haar in ieder geval die f25 nog willen toestaan. De Raad gaat hierop om verschillende redenen niet in. De heer Doek es: Ze wijst op verhooging van prij zen,, doch welke motieven heeft ze daarvoor. De kosteloezo hulp die gevraagd wordt, is uiterst gering in getal on de verhooging van prijs bij ver lossingen kunnen toch gelijken tred hooiden met de duurte. Voorzitter: Zij behandelt in hoofdzaak gevallen in den1 werkmansstand. Deze zijn niet in staat olm hooge kosten te betalen. De heer Doekes: Zij zegt zelf ln haar adres dat het loon van den werkman van f20 tot f27.50 is. De heer Doekes is voor het voorstel van B. en W., doch wenscht in geen geval verder te gaan. De heer Doekes vindt f 100 te kort. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen; B."*en W. stellen voor het salaris voor do ambte naren der distributie met f600 totaal te verhoogen. De heer Hoogland is hier voor, doch zou het ge- wenscht vinden, dat meerdere publicatiegegeven werd betreffende de regeling en werkzaamheden voor de distributie Dit om verkeerde gedachten te voorkomen. Voorzitter deelt mee, dat de secretaris directeur ls en met voorzitter in hoofdzaak alle werkzaam heden regelt. Jb» Smit is er enkele uren per diag en soms ook 's avond®. Verder is er een kleine jongen die f150 verdient. Het totaal bedrag dat uitgekeerd wordt aan salaris, bedraagt f 870, benevens wat over uren van 40 cents aan Jb. Smit De heer Hoogland: Wij voelen dat het noodlg ia, doch ik wil dit ook aan anderen doen voelen. Rondvraag nihil. Sluiting» De voorzitter sluit deze laatste vergadering in 1018 met dank aan de heeren voor de aangename wijze van samenwerken» Voor ons waren het som» moeilijke «ogenblikken, doch) het gaf ons moed hiet volle vertrouwen en de volle medewerking van hee ren raadsleden te genieten. Ik (hoop voor u allen op een gelukkig jaar, dat het ook uw hulsgeizin goed gaat en wij allen het volgend' jaar op deze plaats mogen terugkeeren en dan' ook die heer Zut weör in ons midden mogen zien. Vergadering van den Raad op Zaterdag 28 De cember 1918, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer J. Koomen Ha, burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Voorzitter opent de vergadering, de heeren wel kom heeftende en zegt, dat tot zijn spijt een schrijd ven is ingekomen van den heer Breefoaart, waarin wordt medegedeeld', dat hij' verhinderd is de ver gadering btj te wonen. Voorzitter zegt, dot hij graag ziet dat op een gewichtige vergadering ais deze, ieder present is» De notulen worden gelezen en na een kleine wij ziging goedgekeurd. Voorzitter deelt naar aanleiding van de notulen mede, dat de basaltslag voor elkaar is, doch nog moet worden afgesproken waar geleverd moet wor den. De heer Wit wil de basaltslag op den nieuwen weg gebracht zien, maar voorzitter dacht voor vol gend jaar prijsopgave te vragen en dan spoedig op den nieuwen weg de nieuwe zending te brengen. De heer Spaans noemt het een verschikkolijken to'estandi, waarin de nieuwe weg verkeert en de heer Wit acht don ook flinke voorziening noodlg en zou daarom graag zien dat kedslag op den weg werd ge bracht. Voorzitter vraagt of die 80 el er dan op moet, wat de neer Wit bevestigt. Voorzitter betwijfelt, of het wel den Juisten tijd is om nu dat alles op den weg te doen. 'De heer Meurs zou het beter achten om nu niet alle® op den nieuwen weg te brengen, maar ook eens wat' op den weg te Weere en Dutjewinkel te brengen. De heer Wit zegt, dat de nieuwe weg ook al niet behard wordt en als er nu niet flink in voorzien wordt, is de weg straks heelemaal vernield. Voorzitter mexnt, dat dan aan Alj kan worden opgedragen om twee derde of de helft op den weg te brengen, en er 'dan zoo spoedig mogelijk puin op te brengen. De heer Spaans zegt, dat er weinig werk van de wegen gemaakt is, er waren dagen dat er niemand op kwam. Voorzitter zegt, dat de arbeiders wel op den weg zijn, alleen een paar dagen zijn ze bezig geweest aa n het kuilen van aardappelen on de heer Meurs oordeelt, dat ze niet overal tegelijk kunnen zijn. Van de gemeente Barsingerhorn is een nota van f52.30 ingekomen voor belooning en onkosten aan den brand te Kolhorn verbonden. Met algemeiene stemmen wordt besloten de nota te betalen» Van de heeren J. Prinsen, P. Beers, Jb. Klaver, H. J. Houtkooper en J. de Boer zijn reclames inge komen op hun aanslag in den Hoofdelijken Omslag. In honden gestold van de commissie van onder zoek. Aan B. Schreuder te Zutphen wordt gedeeltelijke ontheffing van hoofdelljken omslag verleend. Ingekomen is het verzoek,van' de afdeellng Win kel van het Witte Kruis, waarin gewezen wordt op de onvoldoende verpleging, een toestand die niet langer bestendigd kan blijven, terwijl het heb ben van een verpleegster thans afhangt van de ontvangst van contributie, wat te onzeker genoemd moet worden en waarom dan ook gevraagd wordt over te gaan tot de aanstelling van een gemeentelijke wijkverpleging. Het adres is vergezeld van een me morie van toelichting, waarin kenis wordt gege ven van de besprekingen in de laatst gehouden ver gadering van Het Witte Kruis. Zie het no. van heden, Zaterdag. Voorzitter vraagt aan den secretaris, welke kos ten oen gemeenteverpleging voor de gemeente kun nen bedragen. Secretaris licht toe, dat op de vergadering van Hot Witte Kruis oorspronkelijk het salaris was ge schat op f1000, doch dat bij monde van den heer Van Hol the besloten is voor salaris f 1200 uit te trokken daarbij komt als regel f50 voor vergoeding van rijwiel, f72 als bijdrage door de gemeente aan oensioen. gedurende 3 weken per jaar Wzdendng va r)S een1 'p ltatflvwvangster tegen f3 a 3.50 per dag f75 tijdens de vacantio van do verpleegster'. De secro i iü, uj-u vrifvmTfMïrfmiff Tmaeir Bö- «r voorts oh. dot de verpleging meer bo- van de edschen die gesteld worden en wel het aan tal diploma's. Noodlg ls in de eerste plaat» dat de verpleegster diploma heeft voct kxaamverplegtng, opdat de dokter niet moedeloos 's nachts gehaald wordt of dat deze op twee plaatsen tegelijk zou moeten wezen. Spreker wijst verder op enkele voor vallen, als de drie typhusgevallen, waar de men- •chen tusschen Dinsdag—'Vrijdag niet geholpen kon den worden, oen geval waarvoor spreker alles heelt afgereden, doch waarin de gezinsverpleging, blijk baar niet kon voorzien; op die riekte bij Kudpier, waarbij de verpleegster ook niet hij machte was te; helpen, alle oorzaken van de onvoldoende verple ging. De afdeellng wenscht niet elk jaar om een bijdrage te moeten bedelen, zooals op Nieuwe Nle- dorp gebeurt en daarom achtte zij het ©enige radi cale middel dat voor de gemeente Winkel een ge meentelijke wijkverpleging werd; ingesteld, waar door in de kosten ook naar draagkracht wordt bijge dragen. De contributie thans in de gemeente ont vangen bedraagt f 416, waaronder f 50 van. de kerk en f50 van de Diaconie en de afdeellng meent, dat de contributie tot f600 zou kunnen worden opge dreven. Voorzitter vraagt, of, wanneer nu het salaris op f1200 Wordt gesteld er dan voorwaarden gesteld kunnen worden wat betreft de diploma's. Spreker is er voor, dat het salaris zoodanig wordt bepaald, dat we de noodigste edschen kunnen stellen. De heer Van Holthe wijst er op, dat in den tegen- woordigen tijd f 1000 salaris te weinig is en daarom heeft spreker ook voorgesteld het op f 1200 te bepa len. De heei' Van Holthe wijst er op, dat de raad vroeger tegen het gaven van subsidie aan do Geztasverpl. was. omdat men oordeelde, dat het geld dan ging naar andere plaatsen, naar noodlijdende kringen en juist daarom kwam het de afdeeling gewenscht voor, de zaak bij den raad aanhangig te maken. De secretaris zegt, dat als eisch gesteld dient te worden, „dat de verpleegster in het feit is van de bevoegdheid tot huisbezoek, ook In verband met het bekomen van de rijksbijdrage voor tuberculosebestrij ding en .daardoor de kosten verbonden aan het vol gen van een dusdanigen cursus in de toekomst niet zijn te verwachten De heer Meurs vraagt, of er hier wel verpleegsters rijn geweest, die niet Behoorlijk voor haar taak be kwaam waren, of dat ze allemaal goed waren. Spreker vraagt dit -met het oog op de salaris bepaling, f 1000 of f 1200. De secretaris zegt, dat er ook in dE opzicht dankbare en ondankbare menschen rijh, doch er ook ia het begin bij Gezinsverpleging verpleegsters warem, die be ker deden weg te gaan. Dergelijke personen bleven aan ook niet, terwijl men wel kan zeggen, dat die het langst bleven de beste waren. De heer Meurs zegt, dat wanneer we dus eenmaal een hebben, die bekwaam is. we de kans hebben, dat ze weggaat. De secretaris wijst er op, dat bij Gezinsverpleging de benoeming van jaar tot jaar geschiedde, wat bij ge meentelijke instèflin» (niet het geval is. Het is boven dien noodig, dat hij den dokter serieuse inlichtingen worden gevraagd. De heer Over meent, -dat wanneer de verpleging alleen over Winkel gaat, de werkkring niet groot is en vraagt of f 1000 niet voldoende is» Voorzitter zegt, dat als we hier krijgen een Ijverig mcnsch er altijd wel werk is te vinden. De heer Spaans zegt, dat de werkkring bij gemeente lijke instelling verbazend veórbeterd zal worden en Wijst er op, dat de tegenwoordige verpleging onuitvoerbaar was of de eene of de andere patiënt moest wachten. Spreker vindt het verkrijgen van gemeentelijke verpleging een oplossing die zeer ls te prijzen. De hoer Over vergelijkt in verband met het salaris de betrekking met die van onderwijzeres, waarop de heer Van Holthe opmerkt, dat deze vergelijking niet opgaat, omdat de onderwijzeres 6 uur per dag voör de klas staat, terwijl de verpleegster dag en nacht, in weer en wind moet klaar staan. Voorzitter zegt, dat volgens het Witte Krab de zaak spoedeischend is, doch de gemeente zou bij aanneming van het voorstel een instructie moeten misken, een post op de begrooting moeten uittrekken, die nog door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. De secretaris wijst er op, dat Ged. Staten zelf op 't oogenblik gemeentelijke verpleging aanbevelen en er daar eens is gezegd, dat de behandeling van zieken ten platten lande nog slechter was dan die van een koe op een suikerplantage. Ook de heeren Breebaart m Kooijman van de Wormer, zoo goed bekend met de toestanden ten platten lande, moesten volkomen on derschrijven dat de verpleging veel te wenschan overliet» Voorzitter stelt nu tenslotte voor, om in beginsel te besluiten tot het instellen valn gemeentelijke wijk verpleging om de zaak dan verder in handen te stel len van B. en Wl. opdat dit college zal komen mot een salarisregeling en Instructie. Met algemoene stemmen wordt aldus besloten. Aan de orde wordt gesteld verzoek van de Ver- 'ng tot bevordering van Vakonderwijs tn Westfries- om f 15 subsidie. Besloten wordt, evenals vorig jaar, weder zoodanige subsidie toe te kennen en is daarvoor f 15' op de bcgrooting gezet Do afdeeling Winkel dier ycreeniging vraagt f 125 subsidie. Op de begrooting komt f 125 subsidie voor die vereeniging voor. De f 125 bestaat in f. 100 voor ge bruik van lokaal met vuur en licht en f 25 in contanten. De heer Van Holthe vindt de bepaling van lokaal met vrij vuur en licht in deze tijden bezwaarlijk, om dat aan zulke inrichtingen thans toe te staan, 'nu er zooveel gebrek aan brandstof en verlichtingsmate riaal is. En daar in die lokaliteit, waarin hef vakon derwijs gegeven wordt, is lederen avond lot zelfs laat het licht op. Ik ben, zegt spr.. er voor. om dien cursus to steunen, maar de burgerij kan niet behoorlijk brandstof krijgen en de gemeente moest, vind ik. dan toch bezuinigen en en geen vrij gebruik van vuur en licht geven. In de gezinnen houdt men de lamp zoo Ipng mogelijk uit. De secretaris geeft aan, dat er 13 leerlingen op den vakonderwijscursus zijn. Drie avonden per week wordt er les gegeven» Zoolang de.school stop stond, is ook d45r in den cursus geen onderwijs gegeven. Voorzitter: 't Is wel een nuttige.zaak; als het on mogelijk is, er brandstof voor te geven, dan zouden we wel moeten krimpen, maar toch niet stopzetten, vind ik. Misschien wordt het nog iets gunstiger. Ik zou do subsidie wilon handhaven. De heer Spaans: We zouden in plaats van 3 avonden 2 avodden cursus kunineln bepalen. Voorz. j Als dat moet, dan moet 't. De heer Van Holthe: Zoolang als het zoo is, als nu met brandstof en licht, dan sluiten. De gemeente gaat dan voor ln besparing. Voorzitter: Dan lijilt het onderwijs er onder. De heer Van Holthe: Er onde rijfden niet. VoorzitterIk vind van wel en ik zou er niet voor zijn om dat onderwijs dadelijk stop te zetten. De neer Spaans: Zou er een andere regeling in kunnen worden gebracht? Voorzitter: Als het nader geregeld (kan. De secrertarlfl lichit toe, dat het onderwijs, van twee avonden in één' avond mogelijk gecombineerd 'kon worden. Bijv. viakiteeikenien en handlteekenen op één avond. Voorzitter vindt, dat dit althans op de hrand- stofbesparing zou geven. De heer Van Holthe zegt nu, dat er geregeld le deren avond tot soms 11 uur licht brandde, waar is dat voor? Voorzitter: In elk geval zou dat misbruik zijn. De secretaris zegt alleen te weten van de avonden als wij er zijn. Voorzitter: In elk geval zou er dan wel een avond te besparen zijin. De heer Van Holthe: Alle avonden tot laat brand de er licht; De Ridder erkent dat zelf. Voorzitter: Neen, hij erkent f niet. De heer De Ridder, die zich even verwijderd had, komt weer binnen en zegt: Er is 23 M3. in November gebruikt. Maar dat mag geen verwijt zijn aan een instelling, die er maar drie avonden per week ge bruik van maakt. De heer Van Holthe: Ik «prak «r Over, omdat lk dacht dat «r alle avonden onderwijs was. Nu boor ik van 8 avonden per week. De voorzitter: Ik zou willen beproeven van drie avonden twee avonden per week te maken. Algemeen goedgevonden, dit te beproeven. Voorzatter: Als er misbruik mocht zijn, zullen vrij daarop wijzen. Algemeen goedgevonden, op deze voorwaarden de subsidie van f125, samengesteld al» boven aan gegeven, te verleenen. Aan de Schager Handeldrijvende en Industr. Hld- densk-vereemglng wordt f10 subsidie toegestaan. Verzoek wan W. Reetman, rijder van den lijkwa gen en ondernemer van den amnibusdienst op Noordscharwoude. Adressant vraagt als lijkwagen- of rou wkoets-ondemieimer wenhaogimg en verzoekt ook meerdere subsidie voor den omnibusdionst. De secretaris licht toe, dat de kosten van Ie klasse begrafenis zijn f25, van' 2e klasse f 15; volgkoetsen le klasse f 15, 2e klasse f 10. Begrafenissen: in 1911: 23; in 1912: 15; in 1913: 12; in 1914: 18; in 1915: 22; in 1916: 19, in 1917: 16; in 1918: 26. Gemiddeld onge veer 20 begrafenissen per Jaar; zou 2o klasse gere kend 1300 zijn; 't gaat hier.,1e klasse. Op de begroeiing staat: vergoeding gebruik lijk wagen f200; subsidie omnlbusdienSt Noordschar woude f 75. De heer Van Holthe: Kloeten begrafenis zouden misschien kunnen komen uit begrafenisrechton. Voorzitter: Misschien kan ihet daaruit gevonden worden. De laatste twee jaren is het nogal' wat. Da opbrengsten, begraafplaatsen mag alleen de kosten dekken. Er mag geen winst gemaakt worden. De heer Over: Hoeveel verhooging vraagt Keetman voor den omnibusdienst? De secretaris: Hij noemt geen bedrag. De heer Van Holthe: Keetman heeft zijn tarieven aanmerkelijk verhoogd. Voorzitter: Winkel heeft altijd f50 meer subsidie gegeven aan den omnibus dan Nieuwe Niedorp. En Nieuwe Niedorp profiteert er ve*l meer van. Van Nieuwe Niedorp gaat men meer naar Noordschar woude, dan Mar. Hier neemt men meer de tram. Nu echter bij den slechten tramdienst, zal er hier vandaan ook wel wat meer gebruik van worden ge maakt. De secretaris t Nieuwe Niedorp geeft nu f 50 sub sidie. Voorz.Ja, dan is de subsidie f 25 verhoogd ge worden. Maar ik deed mijne mededeeling om eeinig overzicht te geven. De heer Van Holthe: Ik zou het verzoek in tweeën willen splitsenle. verhooging van vergoeding voor de rouwkoetsonderneming. Daar staat f 200 vergoeding voor; dat zou ik J 100 willen verhoogen en op f 300 willen brengen. 2e. Verzoek verhooging subsidie voor omnibusdienst op Noordscharwoude. Ebt verzoek zou ik voor kennisgeving willen aannemen. De secretarisEr bestaat een overeenkomst met Win" kei en volgens die overeenkomst zal de gemeente aan Keetman f 150 vergoeding voor gebruik lijkwagen toe kennen. De toestanden zijn veranderd en daarom is het f 200 geworden. Maar daardoor is de overeenkomst niet veranderd» De voorz. i Het contract kan blijven bestaan en de f 150 daarin genoemd, als minimum beschouwd worden. Maar pis de heeren er voor gevoelen om te verhoogen en boven de f 200 te gaan, die er nu voor staat, dan kan een te stellen bedrag, dat we er dit jaar voor zullen geven, wordeif genoemd. De heer S. Over is er voor, om. zooals de heer Van Holthe voorstelde, de vergoeding gebruik lijkwagen op f 300 te stellen. De heer Meurs zou f 25 hoooer subsidie voor den omnibus willen toekennen, omdat -die 's avonds op den laatsten trein rijdt» De heer Van Holthe: Hij rijdt niet op den laatsten trein, hij rijdt 's morgens en 's avonds. Op werkdagen 's avonds tusschen 4 en 6 uur, op Zondag in plaats daarvan om1 7 uur 's avonds hier vandaan en om half 10 's avonds dan van Noordscharwoude. Maar het blijft dus telkens eenmaal 's morgens en eenmaal 's avonds, is tweemaal per dag. Voorzitter zegt ook, dat Keetman niet op den laat sten trein rijdt. En dat Keetman op die trein tusschen 4 en 6 uur rijdt heeft niet zooveel waarde, want dan kan men ook nog per tram hier komen over Schagen, Wö geven wel subsidie, maar Keetman regeit alles zelf Hij regelt rijn® tarieven, zijn dienst, alles. Dat is niet goed. Als men subsidie geeft, zou men ook daarin medezeggingschap mwen nebben. Er zou be paald kunnen worden, dat Keetman minstens 2 per dag rijdt en dat de tijden voor rijden goedgevonden moeten worden door het gemeentebestuur en dat alleen op die voorwaarde subsidie wordt verleend» Zooi Zon bepaald Jcunnen wonden. Voorz. vervolgt: HU rijdt niet voor de posterijen? De heer Van Holthe: Neen, hij' stelde zulke hooge eisch en. Voorzitter: Ik zou liever f 50 subsidie meer wil len geven als Keetman op die andere trein reed, die ruim acht uur 's avonds hier zou kunnen .zijn. Dat is een trein, waarvan men met geen andere gelegenheid, anders hier kan komen; of men zou een rijtuig moe ten huren. Maar er komt weldra weer een nieuwe dienst Van Holthe: Ja. met 16 Januari a.s. Ik zou op het verzoek voor oen omnibusdienst nu af wijzend willen beschikken. En als Keetman ln aanr merking wil komen voor subsidie hiervoor, dan be palen, dat hij zijne regeling van ritten en prijzen aan B. en W/s oordeel zal hebben te onderwerpen» Voorzitter: Wij zouden kunnen zeggen: Óp die of die voorwaarden willen wij subsidie geven. Als hij zelf zijn dienst, enz. wil blijven regelen, dan moet hij dat weten, maar dan zullen wij beslissen of wij siibsddie zullen geven of niet» Wij moesten de ta rieven echter maar toelaten^ alles is tegenwoordig hoog. I'k zöu dit jaar f50 meer wdllen geven bij dienstregeling in overeenstemming met B. en W. verlangen. Ik zoy hot liefst zien, dat Keetman reed op den trein, die 's avonds 5.20 uur uit Noordschar woude gaat. De heer Spaans: Zooals MJ nu 's avonds rijdlt, is men anders met hem toch nog een uur eerder thuis, dan dat men met de tram over Schagen red/sit, als men van Alkmaar komt. Do hoer Wit stolt voor, om, zooals t op heden is dan de subsidie met f25 te verhoogen» Bij stemming daarvoor de heeren Meurs en Wit tegen, do hoeren Vian Holthe, Spaans, Over en de voorzitter. Dus met 2 stommen voor en 4 tegen ver werpen. Voorzitter stelt voor f50 verhooging subsidie als Keetman, op dien onderen trein rijdl BIJ stemming 3 voor en 3 tegen, dus staking van stammen en zal op de volgende vergadering op nieuw hierover worden gestemd. Voor: de heeren Van Holthei, Over em de voorzitter. Tegen de hee ren Spaans, (Meurs en. Wit. Overeenkomstig 'Voorstel-Van, Holthe, wordt alge meen goedgevondeni de verhooging lijkwagen, die thans f200 ls, met f100 te verhoogen en voor 1910 te brengen:,, op f300. Volgt gemeentebegrooting 1919, waarvan eerst de uitgaafposten in behandeling wónden genomen. De post meubilair raadhuis wordt van f50 go- bracht Op f 100. iDSe voor reis- en verblijfkosten wordt f25 verhoogd en voto f50 op f75 gebracht De poet kcsten van vergaderingen wordt van f50 gebracht op f 100. Kosten toezicht en invordering plaatselijke be lasting is f50 voor geraamd. Teruggaaf belasting is f75 voor gezet. In 1917 ia het f69 geweest Voorzitter: Het is alleen voor vertrekkende men schen geweest. De heer Van Holthe: En oninbare posten? Voorzitter: Neen, die waren er niet bij. De secretaris: Voor 1918 is het te weinige' P. Kooi man alleen krijgt al meer terug dan de geheele post ia Voorzitter: Zuilen we het met f50 verhoogen?

Schager Courant | 1918 | | pagina 11