Kaad Warmentiuizen. Zaterdag 8 februari 1919. 62ste Jaargang No. 6358. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Februari 1919, des morgens haLfticn. Aanwezig allen Voorzitter de heer Burgemeester Van Eijsden, secre taris de heer Rijs. Voorzitter opent de vergadering, de gemeente en gemeentcnarco een gelukkig nieuwjaar toowenschéndé m het bijzonder dc raadsleden en hun gezin, de wensch uitsprekende, dat de Raad dit jaar aangonaém en in het belang der gemeente zal samenwerken. De nolulen worden goedgekeurd. Dankbetuiging voor de toegestane verhooging van salaris is ingekomen van de heeren P. Dekker, gcmccnloopzichter en Réinders, telefooinhouder. I)e eommissiën tot wering van school verzuim te Krabbendam, Schoorldam en Warmenhuizen hebben verslag ingezonden. Ged. Staten deelen medé dat zij de beslissing over de gemeentebegrooting, dienst 1919 hebban verdaagd Op verzoek van Ged. Staten wordt een nieuw besluit genomen voor de kasgeld- leeningen, inplaats dat slecnts wijziging in de datums wordt gebracht. Bij ae op 31 December 1.1. gehouden kasverificatie moest in kas zijn en was f 18.795.29. Besloten wordt tot verlenging van den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning, wijk A., en wel med 6 maanden. De Gezondheidscom missie adviseerde goedgunstig. Volgt vaststelling van de regeling dor gasrantsoe. tieerhig B. ep W. stellen overeenkomstig het advies van de gascommissie, gelet op de noodzakelijkheid! tpt Inkrimping van het kolenverbruik voor de rant soeneering als volgt te regelen: le. over de maanden Februari en Maart het gasverbruik gelijk te stellen met dat over de zeilde maanden van 't vorige jaar, voor de toen reeds aangeslotenen; 2e. voor de ver leden jaar nog niet aangeslotenen niet meer toe te staan dan het rijksminimum Indien meer gas wordt verbruikt ,zal den verbruiker de toevoer worden al- gesneden. De heer Biersteker wijst er op, dat thans in Fe bruari veel meer kool in de schuren 'is dan vorig jaar over die maand.en met het oog op de voedsel voorziening voor deze zaak ook gas is toegewezen. Spreker vreest dus, dat handhaving van deze regeling in vele gevallen moeilijk zal zijn. De heer Rijpma, de gasdirecteur, die ter vergade ring aanwezig is, zegt, dat op de rantsoeneeringskaart staat, dat zij die meenen, dat ze om grondige redei nen meer gas noodig hebben, dit aan de gascommissie kunnen verzoeken en er zijn er dan ook al ver scheidene geweest. Spreker heeft deze zaak ook tér sprake gebracht bij het kolenbureau en daar heeft men ingezien, dat wij hier een anderen toestand heb ben dan elders Het werd evenwel noodig geoordeeld tot rantsoeneering over te gaan en voor de kooi kan dan een aanvraag worden ingediend. Het voorstel wordt hierna zander hoofdelijke stemming aangeno men, evenals het voorstel om in de maanden Januari, Februari en Maart geen straatverlichting te doen ont steken. Op de vorige vergadering is in handen gesteld om advies het verzoek van de stokers der gasfabriek tot het hebben van een vrijen Zondag om de andere week en tevens om aan de stokers en hulpstokers elk half jaar een stokers pak te geven. B. en W. stellen nu voor, gehoord net advies van de gascommissie, om niet in te gaan op het verzoek inzake den vrijen Zondag, aangezien adressanten be kend waren uij hun benoeming met het hebben van het 3 ploegenstelsel en om de 3 weken een vrijé Zondag wordt gegeven. Voorgesteld wordt, aan iederen arbeider, dus stokers en fitters per jaar 2 blauwe werk pakken te geven. Overeenkomstig net voorstel van B. en W. wordt besloten. Besloten wordt dat door den directeur der gasfa briek een borgstelling behoort te worden aangegaan groot f 10.000. waarvan de kosten, zijnde bij de entree f 100 en verder f 62.50 per jaar, door het gasbe drijf zal worden betaald. In behandeling wordt genomen het adres van do bewoners aan den Oostwal. verzoekende om verbetering te brengen in den weg, door het wuken van een klinkerpad of straatweg. B en W. deelen mede, dat het maken van een nieuwen straatweg zal kosten f 3340, de riolecring f 660 Met het oog op de hooge kosten van den nieuwen weg stellen B. en W. daarom voor, thans alleen over te gaan tot het maken van de rioleering, wal nceds veel verbetering zal geven- De heer Gutker vestigt er de aandacht van B. en W. op, om bij eventueelen aanbouw van huizen voortaan te willen letten op rioleering van die ter reinen, opdat de gemeente evenals inu voortaan niet meer voor die kosten komt te staan. De heer Biersteker wijst in dit opzicht ook op een soortgelijk geval te Krabbendam. Voorzitter zegt, dat B. en W. hiermede rekening zullen houden. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Swan vestigt de aandacht op het terrein bij de gasfabriek. Voorzitter zal den gemeenteopzich ter opgaaf van kosten vragen. Goedgevonden wordt dat verbetering wordt gebracht in den Stationsweg en wel het gedeelte vanaf het aanplakbord tot aan het huis van den heer De Geus; de kosten bedragen f880. Ingekomen is het adres van de Gemeenteambte naren inzake duurtetoeslag over 1918. Voorzitter deelt mede, dat B. en W. oorspronkelijk den Raad wilden voorstellen den duurtetoeslag te bepalen op 10 pet. van het salaris, behalve voor den ambtenaar ter secretarie, den heer De Graaf, omdat diens salaris reeds was gebaseerd op de abnormale tijdsomstandigheden. B. en W. evenwel zijn later op dit plan teruggekomen en stellen nu voor den toeslag te bepalen op 10 pet. van het salaris, doch voor den heer De Graaf op 5 pet. De lieer Swan dacht niet dat het salaris van den heer De Graaf zoo buitengewoon was en stelt voor ook hem 10 pet. duurtetoeslag te geven. Do heer Gutker wijst er op, dat, al was de lieer De Graaf tijdelijk ambtenaar, de heer Schouten bijv dat toch ook is. I)e heer De Groot gelooft, dat bij B. en W. meer heeft voorgezeten de quaestie dat de heer De Graaf ongehuwd is. Iemand met een huisgezin toch heeft meer noodig dan een ongehuwde. De heer Swan merkt op, dat. er nog wel meer on- gehuwden zijn. Ook de heer Gutker vindt het niet goed om voor een persoon onderscheid te maken en wijst op den jongeheer Iteinders, die ook ongehuwd is. De heer De Groot zegt, dat de jongeheer Reinders niet veel verdient en tamelijk veel presteert en daarom B. en W. hem hebben gerangschikt onder die van 10 pet. Do heer Swan zegt, dat, als rekening gehouden Aordt met de prestatie, de heer De Graaf toch wel degelijk voor 10 pet. in aanmerking komt en de heer Gutker noemt het motief van den heer De Groot eigenaardig. Als de jongeheer Reinders zooveel presteert, dan lag het op den weg van een wethouder om dat salaris verhoogd te zien te krijgen. Het voorstel-Swan om aan alle gemeenteambtena ren een duurtetoeslag van 10 pet. te geven, wordt met algemeene stemimen aangenomen. Door den vroegeren burgemeester, den heer Blom, is vorig jaar f 150 beschikbaar gesteld, welk bedrag zou dienen als presentiegeld voor de levensmiddelen commissie en het overbiij-vende als tegemoetkoming aan den secretaris voor zijn bemoeiingen inzake de. distributie. B. en W. deelen mede, dat tot nu geen bestemming aan het geld is gegeven en dat aan pre sentiegelden zou moeten worden betaald f 105, de overige f 45 aan den secretaris. Goedkeuring wordt gevraagd op deze wijze dat geld te mogen besteden. De heer Swan merkt op, dat de vergoeding aan den secretaris zeer laag is, waarop voorzitter zegt, dat de heer Swan altijd het recht heeft voor te stellen moer vergoeding aan den secretaris te geven. Deze f 150.evenwel waren voor deze bestemming beschikbaar gesteld. Het voorstel van B. en W. wordt as ngenomen. Door den tijdelijken onderwijzer, den heer Hacken, wordt gevraagd om een betere salarisregeling. Voor zitter deelt mede, dat adressant, die 1 Maart weer zal vertrekken, een salaris beeft van f 70 per maand. B. en W. stellen voor om dit met ingang van 1 Januari 1919 te brengen op f85. De heer Gutker zegt, dat als de heer Hacken met Maart reeds vertrekt, hij weinig aan dit voorstel heeft. Spreker stelt voor de door B. en W. voorge stelde regeling terugwerkende kracht te geven tot 1 Juli 1918. Goedgevonden. Mej. Timmers, onderwijzeres, vraagt vergoeding voor het waarnemen van het hoofdschap en wel vanaf 15 Augustus 1918 tot aan heden. Voorzitter deelt mede, dat de heer Veen niets meer kan doen en eerstdaags zijn ontslag zal aanvragen. In verband met de verordening gelooft spr., dat mej. Timmers aanspraak op de gevraagde vergooding heeft. Goedgevonden. B. en W. stellen voor tot verbouwing van het raadhuis over te gaan, van het sloopen van de dak kapel enz., enz., de kosten geraamd op f3200., hier voor een geldleening aan te gaan, rentende ten hoog ste 5 pet., af te lossen in 8 jaar, .te 'beginnen met 1920. Nadat door verschillende heeren inlichtingen zijn gevraagd, waaruit blijkt dat de bestaande kapel te zwaar is en het de bedoeling is een lichtere kapel ervoor in de plaats te stellen, acht de heer De Groot het noodig dat nadere gegevens straks in geheime zitting worden gegeten. Dit wordt goedgevonden. R en W. stellen voor om nog een post kosten bur gerwacht, ad f 150, op de begrooting, dienst 1919 te plaatsen. De heer Biersteker vraagt of voorzitter al eenige gegevens heeft, waaruit blijkt, dat dit bedrag vol doende is, waarop voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Swan zegt, dat hij terloops heeft verna men, dat aan de burgerwacht thans wat minder de militaire teint wordt gegeven. Voorzitter zegt, dat hij de burgerwacht beschouwt als een soort schietvereeniging, waar het schieten wtrdt geleerd. Di heer Swan: Het had toch eerst allen schijn of het inplaats kwam voor het leger. Voorzitter erkent, dat het eerst wel wat militaire- ment ging, doch het is de bedoeling dat de burger wacht zal bijstaan om de orde te helpen bewaren, de politie bij te staan. De heer Swan: In dien geest kan ik me er wel mee vereenigen. De he*"1 Biersteker brengt in herinnering de da- g^ii waarin sprake was van revolutie, welk gevaar gelukkig is bezworen, doch waaruit is gebleken de noodzakelijkheid om voor dergelijke gebeurtenissen k:' ui te zijn. Spreker beschouwt de burgerwacht meer als een versterking van de plaatselijke politie. Dc heer Gutker zal niet tegen stemmen, maar ge voelt veo de geheele zaak weinig. Spreker meent dat <ii zaak evenwel een vrij onschuldig karakter ks.i dragen, er komen geweren z:tter: Ja en er zal mee worden geschoten. De h- er Gutker: En wanneer ze dan op het raad- h-is worden neergezet en er wordt niet mee gescho ten ei- die f 150 wordt eens opgemaakt, dan is het met zoo erg. Vooritter. Maar ze leeren toch schieten. De heer Gutker: Leeren, als ze maar niet schie ten. De heer Biersteker hoopt ook niet dat het noodig is dat er v.ordt geschoten, maar er is gebleken dat ensele raddraaiers er toe in staat zouden zijn een geheeio gemeente in ellende te brengen. Goedgevonden den post op de begrooting te plaat sen. B. en W. stellen voor ,een bedrag van f 285.86 op dc begrooling, dienst 1919, te plaatsen, welk be drag miel door Ged. Staten is goedgekeurd als uit- keerilig aan militairen. Inlichtingen hierover zullen straks i!n geheime zitting worden gegeven. Aan C. Beeinsterboer wordt verhooging van huur prijs voor het aan de gemeente Tn huur afgestane pakhuis gegeven waardoor de huur Wordt gebracht van f 4 op f 6, per week. l>e heer De Groot lichtte toe dat voor dat bedrag Beemsterbocr ook behulp zaam was bij het afgeven der distributiegoederen. In behandeling komt het voorstel-Gutker, dat op de vorige vergadering door staking van stemmen werd aangehouden en betrof de salarisregeling van den heer Dc Graaf, ambtenaar ter secretarie. De heer Gutker stolde voor, het salaris te bepalen op f 1100, plus f 300 duurtetoeslag. De lieer Swan beveelt dit voorstel aam er op wij zende, dat een salaris van f28 p. week voor iemand die in slaat is don secretaris te vervangen, niet te hoog is en spreker ach! dit lied rag feitelijk nog te laag. Het .voorstel-Gutker wordt nu aangenomen met 5 legen 2 stemmen, die van de hoeren Kraakman en Blankerrdaal. De heer De Groot motiveerde zijin stem, door er op te wijzen, dat de raad straks heeft besloten over 1918 een duurtetoeslag van 10 pet. te-acven en toen met salaris bedroeg 12 X f 120 f 1440. Tot leden van de reclameoommissie inzake hoofde- 1 ijken omslag worden benoemd de heeren De Groot, Swan en Biersteker. De heer Swan geeft in overweging de overige raads leden ook aanwezig te doen zijn bij deze commissie vergaderingen. omdat de raad den aanslag bepaalt en het niet opgaat dat de commissie dezen aanslag wijzigt. Voorzitter wijst er op, dat de Raad besluiten neemt over al of niet wijziging en de reclamecommissie al leen den Raad adviseert. Nog is ingekomen eeg adres van de woningbouwver eeniging „Warmenhuizen'', waarin verzocht wordt om een voorschot, groot f 93.200 voor het bouwen van 16 arbeiderswoningen. De bouwkosten bedragen f 88000, aankoop grond, enz. f 5200, de rijksbijdrage zou per jaar zijn f 2071.50, die van de gemeente f 776.56,. terwijl de huur van de woningen zou bedragen f 2.98; De heer Biersteker vraagt, of de werkzaamheden der woningbouwvereeniging zich alleen bepalen tot Warmen huizen. Spreker wil niet zeggen, dat er op 't oogen- blik bepaald gebrek aan woningen is te Krabbendam doch in de toekomst zou het wel wenschelijk zijn, dat er ook daar een paar woningen werden gebouwd. Voorzitter wijst erop, dat 24 aanvragen om wo ningen waren ingekomen, terwijl er maar 16 zullen worden gebouwd, zoodat de zuinigheid wel wordt be tracht. Verder is de woningbouwvereeniging voor de geheele gemeente, dus ook voor Krabbendam en zal de vereeniging het wel in overweging willen nemen té Krabbendam ook eens te bouwen. De heer Swan wil in geen enkel opzicht de plan nen van de bouwvereeniging tegenwerken, maar met hel oog op een eventupele wijziging in den toestand waardoor het mogelijk zou worden dat de huurders zelf de kosten konden betalen, wil spreker de voor waarden bepalen, dat de gemeente de bijdragea f776.50 zal betalen zoolang het noodig is. De heer De Groot meent, dat de Raad deze be paling niet behoeft te maken, omdat hij niet gelooft dat de toestand zoo zal veranderen. Ook de heer Gutker is van deze meening en na eenige discussie wijst de heer De Groot er op, dat het rijk, wanneer een dergelijke bepaling zou wordenn gemaakt, wel eens niet zou kunnen willen bijdragen,* terwijl de heer Gutker nog mededeelt, dat indien de toestand zoozeer zou veranderen de gemeente altijd nog de woningen van de woningbouwvereeniging zou kunnen overnemen. Op het verzoek van de woning bouwvereeniging wordt hierna gunstig beschikt Bi; de rondvraag vraagt de heer Swan of, nu de duurtetoeslagen zijn geregeld, ook de postbode niet moet Worden bedacht; daar deze door de distributie ook veel extra werk voor de gemeente heeft gedaan. Voorzitter meent, dat als een brief in de bus wordt gedaan, deze behoort te worden bezorgd, of hij van de distributie is of niet, daarvoor wordt hij door het Rijk betaald. De beer Swan zou toch graag willen dat B. en W. het eens onderzochten, het tractement is zoo miniem. Voorzitter zegt dat de gemeente toch geen wel dadigheid sveTet: inging is. Ook de heer Biersteker zegt, dat de post toch veel extra werk door de distributie en landbouwcommissie enz. heeft en hem komt een kleine vergoeding wel billijk voor. Tenslotte doet voorzitter de toezegging de zaak eens te onderzoeken. De heer Swan vraasrt verder politietoezicht bij be grafenissen, wat Vooral bij protestantsche begra fenissen noodig is. Voorzitter doet toezegging. De beer "Swan zegt, dat reeds vroeger onder bur gemeester Blom, bij de behandeling van de laatste rekening van bet Armbestuur de toezegging is ge daan, dat onderzocht zou worden of door het Arm bestuur (de (bijdrage voor geneeskundige armen verzorging en voor de vroedvrouw nog noodig was. Met het oog op den finantieelen achteruitgang van het Armbestuur, vraagt spreker over 1918 deze bij dragen van het Armbestuur niet te innen. Voorzitter meenit, dat als het Armbestuur dit niet kan betalen, de gemeente dit ook niet moet vorderen. De heer Gutker zegt, dat nu 3 rapporten van de eommissiën tot wering van schoolverzuim zijn inge komen. Reeds eerder heeft spreker gevraagd of B. en W. wel eens toezicht hielden en toen kreeg spre ker nogal een miniem antwoord, een der leden zei, dat dit de laatste jaren niet was gebeurd. Spreker zou echter graag zien, dat toezicht werd gehouden, niet om de onderwijzers te negeeren, maar er moet toch toezicht zijn. Voorzitter zegt, dat B. en W. een bezoek aan de openbare scholen hebben gebracht en spreker is van plan dit zoo mogelijk te blijven doen. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1919 | | pagina 13