Raad Harenkarspel. nc Raad dezer gemeente vergaderde Maandagna- aiddag. Afwezig wegens ziekte de heer Zut. De voorzitter, de Edelaehtb. heer Burger opent met a woord van welkom deze eerste vergadering in dit ar spreekt de wensen uit, dat het den hecren met {nul tiuisgcnooten in 't bijzonder en de gemeente in het algemeen in 1919 wel mag gaain; de eeonoinLsche toestand zich spoedig geheel mag iierstellen en ook r0r land. en luimbouwgewassen spoedig een normale regeling intreedt. Voorzitter drukt zijn spijt er over jl den heer Zul in deze vergadering nog niet te kunnen begroeten. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd ®0(y'oi Warmenhuizon is berieht ingekomen, dat ge durende Dec. 15918 en gedurende Januari 15002 kub. M gas is verbruikt. Over 1918 in totaal c.a 132909 kub M. gas verbruikt. Berichi is ingekomen, dat kan worden uitbetaald aait de waningbouwvereetniging. Goed Wanen f 13980, aan Harenkarspel 1 f 22332 en aan Ons Belang f 21600. Goedgekeurd is teruggekomen het besluit tot hei aangaan van een kasgeldloening groot f 10000. Van den directeur van hei Provinciaal kantoor is een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt, zoo veel mogelijk de aandacht op den woningbouw ie vestigen. Voorzitter zegt, dat <lit schrijven voor deze gemeente overbodig is, omdat hier flink aan woningbouw ge daan wordt. Was van. Ged. Staten eerst bericht ingekomen dat het besluit tot verkoop van grond aan het christe lijk kerkbestuur voor nader onderzoek was aange houden, later kwam een schrijven in, waarin de goed keuring op dit schrijven werd gemeld. Dankbetuiging is ingekomen van Mej. Modder voor de verhooging van haar salaris en voorden verleenden duurtetoeslag. Goedkeuring is ingekomen op de be- drooing voor 1919. Bericht is ingekomen, dat het besluit inzake de salarisregeli.ig voor onderwijzend personeel in de vo rige vergadering ten onrechte is genomen, omdat de verordening was vastgesteld, nadat de toeslagwet van 23 Februari 1918 van kracht was. Het besluit wordt na deze mededeeüng iugelrokkcn. Voorzitter deelt hierna mee, dat de kosten in ver band met het verieenen van toeslag op brandstoffen over 1918 ruim f 1255 bedragen heeft. Van Warmenhuizon is bericht ingekomen, dat ge durende de maanden Februari en Maart nie. meer gas mag worden verbruikt dan in dezelfde maanden van he: vorig jaar. Voorzitter deelt mee, aan het Rijksbureau voor kleedingvoorziening het verzoek te hebben gedaan, met het oog op het niet weggaan van sommige artikelen, deze terug te mogen zenden om de gemeente voor een strop te behoeden. Daarop is bericht ingekomen er nog een poosje mee te wachten, dan zullen de niet verkochte artikelen tegen factuurprijs worden te ruggenomen. Namens de bürgerij van Dirkshom is van den heer Reuvers een schrijven ingekomen met verzoek- at het mogelijke te doen om te verkrijgen, dat aan de halte Sciiagerwaard meer treinen sloppen. Voorzitter merkt op, dat de toestand daar zoo slecht is, als nooit te voren. D.e neer Hoogland: Er s'opt slechls 1 trein alleen in de terugreLs. Bestolen wordt, een audiëntie bij den directeur der HS..M. aan te vragen, waarmee de voorzitter en een der wethouders ach belas.en. Hierna wordt de vergadering geschorst in verband met een bezoek van den Regeeringscommissaris. Na heropening wordt medegedeeld, dat is ingekomen een verzoek van de postboden om een gratificatie voor buitengewone werkzaamheden door de distributie. Voorzitter deeit mee, dat het vorig jaar f 60 gegeven is. B. en W. stellen voor, nu f 75- daar de werkzaamheden nog belangrijk vermeerderd zijn. Allen voor. Op verzoek wordt op voorstel van B. en W. besloten, het salaris van de schoolschoonmaakster te Waarland te brengen van f 85 op f 100. De heer Jb. Smit, ambtenaar ter distributie, ver zoekt zijn salaris dat 40 ets. per uur is, te verhoagén. B. en W. stellen voor. dii op 45 ets. per uur te bren gen. welk voorstel wordt aangenomen. Hierna komt aan de orde een voorstef vmi B. en W. om veranderingen aan te brengen aan de school te Waarland. Het is niet mogelijk alle kinderen in de schooi te brengen, voornamelijk de laagste klassen. Met Mei zullen een 70 kinderen in de laagste klasse ge plaatst moeten worden en. het maximum is 56. Er is overleg gepleegd met den schoolopziener en daarbij is het idee besproken om voor het hoofd der school een nieuw huis te bouwen en .het beslaande te gebruiken voor schoollokaal. Qok is besproken het stichten van een hulplokaal. Zoowel het eerste als het laatste werd miet gewenscht geacht Het eerste om de hooge kosten, het tweede omdat het een tijdelijke maatregel is, zekér van fiuantieel nadeel. Na overweging wordt het best geoordeeld een lokaal op den hoek van het schoolge bouw aan te bouwen. Verbetering van urinoirs en privaten zal ook in ieder geval noodzakelijk zijn. Ook is er nog over gesproken le trachten een gedeelto kinderen op de school te Zijdewind te plaatsen. Dit gaf echter slecnis een ontlasting van 14 kinderen, waar van 3 uit de laagste klasse.- De hoer Dekker: Zou het niet mogelijk zijn ook een, gedeelte op een school te Heerhugowaard te plaatsen. „Voorzitter zegt, dat dit weinig zal onllaslen, ter wijl de vraag openblijft, of op medewerking der ouders te rekenen is. Bovendien gaat net zeker met finan- tieele offers gespaard. De heer Doekes-: Ér is toch zeker een motief ver. vallen, want ik moen? dat destijds de plannen zijn aan- gehouden met het oog op mogelijke stichting van een katholieke school. oorzitterI oen stonden de zaken anders dan nu. i0C'\ ,zo" er 'e 'f Veldt een katholieke school komen, die* bijna alle kinderen naar zich toe zou trekken. Nu lieert echter t Veldt een parochie gesticht en zal voor die parochie een school stichten. Door gelijkstel ling van he! openbaar en bijzonder onderwijs zal ze- kor te gelegener tijd een verzoek inkomen om do school te Waarland te mogen overnemen. De school blijft dus zeker bestaan en moet ook bij overname aan alle eisehen voldoen .Voor de 10 a 12 niet katholieke kinderen zal dan een nieuw openbaar lokaal moeten worden gesticht. Besloten wordt het idéé van B. en W. betreffende aanbouw, verder uit te werken. Hierna komt aan de orde een voorstel van B. en W. om het maximum bedrag Hoofdelijken Omslag van f25000 op f35000 te brengen. De aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te brengen van f 400 op f 600 en de kinderaftrek van f25 op f50 per jaar voor kinderen tot 15 jaar. Voorzitter zou gaarne zien, dat het maximum kin deren, waarvoor afgetrokken wordt 6 is, voor kinde ren beneden 14 jaar; een en ander omdat het zoo reusachtig ingrijpt. De heer Dekker: Dus iemand die b.v. 9 kinderen heeft is er de dupe van. Deze hebben het toch het meest noodig. Beter zou het dan zijn voor de eer ste drie kinderen niet af te trekken. Voorzitter voelt veel voor geheelen aftrek, doch het grijpt zoo reusachtig in. Als het een slechten tijd is, zijn er een massa kleine bouwertjes die we niet kunnen aanslaan. Wethouder Borst: Als het noodig is voor kinderen 50 af te trékken, is het niet billijk met 6«op te houden. De heer Hoogland: Die gezinnen hebben het meer dan noodig. De heer Doekes: Het js jammer dat we geen cij fers hebben, doch dit is niet mogelijk. De heer Doekes stelt voor, den kinderaftrek te bepalen op f 40 voor alle kinderen beneden 14 jaar. Voorzitter gaat hiermee accoord en wil er zijn oordeel en dat van B. en W. gaarne aan geven. Ook de wethouders gaan hiermee»accoord, zoodat hun voorstel wordt, ingetrokken en dat van den heer Doekes met algemeene stemmen wordt aangenomen. Voor kinderen met ziels- of lichaamsgebreken wordt de aftrek bepaald op f80, zonder leeftijds grens. De verordening wordt voorgelezen en onveranderd aangenomen. Voorzitter zegt, dat de verordening meer democratisch is dan de vorige. Komt aan de orde een voorstel van B. en W., om fe Kerkebuurt een stembureau te vestigen. Voelden B. en W. aanvankelijk niet voor dit punt, nu zich de Kieswet gewijzigd heeft, is deze stichting zeer zeker noodig geworden. De heer Hoogland had verwacht een goed ge motiveerd verzoek van de kiezers daar. Waar dit niet het geval is, zou men den indruk krijgen, dat de kiezers het niet zoo noodig achten. Voorzitter deelt mee, zich in een vergadering van de kiesvereeniging zoo te hebben uitgelaten, dat ze konden voelen dat er iets aanhangig was. De heer De G;-oot: Het voorstel is van mij af- koiristig en ik heb het gedaan op herhaald verzoek van verschillende kiezers. De heer Dekker vindt het door de kiesplicht nood zakelijk: Nadat de voorzitter nog heeft meegedeeld, dat de wijken A, G en 11 dan geheel voor Kerkebuurt zul len komen, wordt het voorstel met algemeene stem men aangenomen. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting. op een bedrag van f 73413.8214, waarvan ruim f69000 voor den woningbouw. Goedgevonden wordt uit de onvoorziene uitgaven van 1918 f 815.59 te betalen. Als telegrambesteller wordt opnieuw benoemd de heer Jb. Smit. Op het verzoek van „Goed Wonen", om verhooging van het bouwvoorschot met f 1319.99, wordt gunstig beschikt. Vastgesteld worden hierna de kohieren schoolgeld le kwartaal voor Kerkebuurt op f 159.25, voor Waar land op f 138.60 en voor Dirkshorn op f 141.20. Hierna worden de stembureaux voor de Prov. Sta ten samengesteld. Daarin zullen zitting nemen voor Dirkshorn de heeren Borst, De Groot, Hoogland en Burger, en voor Waarland de heeren Doekes, Dek ker, Smeets en Krapman. Bij de rondvraag vraagt de heer Doekes, hoe het kwam, dat de brandspuit bij den brand van de wed. Slot geen water wou geven. Voorzitter deelt mede, dat na lang zoeken gecon stateerd werd, dat de onderste zuigklep bevroren was. Met wat kokend water was het toen direct verholpen. Voorzorgsmaatregelen zijn nu genomen door ze in de petroleum te laten staan. Bevriezen is dan uitgesloten. Hiema wordt de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten.

Schager Courant | 1919 | | pagina 5