UitgeversTRAPMAN Co. SCHAOEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Binnenlandsch Nieuws. Kok 3e prija. Gemengd Nieuws. DINSDAG is APRIL 1919 X Alieieci Nieiis- Dit blad vefschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending lot 's morgens 8 uur wor den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 62ste Jaargang No. 6395, COMA NT. AdïertEBiiE- LeiMlil Prijs per 3 maanden flüO per post f 1.40. Losse nummers óecnt. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.75, iedere regel meer 14 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST ENZ. Officieel. Een groot aantal personen, ingeschreven voor een der lichtingen 1918 en 1919, beeft indertijd verzuimd vrijstelling wegens broederdienst of we gens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeder of halfbroeder tijdig aan te vragen. Voor deze personen wordt gelegenheid tot het aanvragen wan de vrijstelling opnieuw opengesteld. Binnen enkele dagen zal hieromtrent in de ver schillende gemeenten een algemeene bekendmaking geschieden. Daarna kan de vrijstelling bij dén Bur gemeester worden aangevraagd. De aanvraag moet geschieden vóór 1 Mei a.s. STOREN MET RIET. Men meldt uit de provincie Groningen: In een der grootste cartonfabrieken wordt thans in plaats van met steenkool of met turf met riet gestookt. Geheele schooven verdwijnen in de vuren die een groote hitte opleveren. Daar de turf zoo duur 1», is het finantieel nadeel door het gebruik van deze brandstof niet zeer groot VER. TOT VERBETERING VAN PRED.-TRACTE- MENTEN IN DE VRIJE. GEMEENTEN DER NED. HERV. KERK IN NOORDHOLLAND. In de jaarvergadering van bovengenoemde ver- eeniging, te Alkmaar gehouden onder voorzitter schap van den heer W. Kay Jr., werd door den secretaris een jaarverslag uitgebracht, waaraan we het volgende ontleenen: Lid of donateur der vereeniging zijn 85 kerk voogdijen, 11 kerkeraden en 357 personen. Het aan tal leden ging met 14 achteruit Aan de volgende 22 kerkvoogdijen werden toe lagen verleend tot een bedrag van f2625. Anna Paulowna f100, Akersloot f50, Call&ntsoog f250, Egimoüd aan de Hoef fl50„ Groot Schermer f100, Heerhugowaard f100, 'Hem f50, Kolhora f200, Krommeniedijk f150, Middelie f100, Nieuwendam f50, Ooeterland f250, Oosterdijk f100, Obdam f50, Oude Niedorp f50, Oude Schild f150, Oudendijk f100, Scharwoude f150, Schermerhorn f150, Schoorl f 100, Wervershoof f 100, Wieringerwaard f 125. Doordat eenige gemeenten vacant bleven, werd uitbetaald een bedrag van f 1633.62. De ontvangsten van leden en donateurs bedroe gen f219050 en voor duurtetoealagen f 1023.56. De rekening werd goedgekeurd. Het kassaldo bedraagt f 360.72. Aangekocht werd f 1500 nominaal 3 pet. G root broek. Herkozen werd als bestuurslid de heer Kooiman van Wognuim en gekozen de beer H. Limpere van Wieringerwaard, vac. K. A. Kaan. PLATTELANDSVERHAKEN. Men schrijft: In een der dorpen van de Vel uwe, waar de plaag der woonwagenbewoners in ivolle zwaarte gevoeld wordt, ia een „Vereeniging tot verwijdering van woonwagens" opgericht lEn nauwelijks heeft dit momaden volkje zijn bivak ergens opgeslagen of de bende trekt er op uit om de vreemdelingen te ver jagen, wat deze „bewaarders van rust en orde" meestal als een feestje beschouwen, vooral, wanneer zich bij den woonwagen een draaiorgel bevindt Zoo verklaarde nog deze week een lid, die pas tot de jjVéreeniging" ia toegetreden': (Kermissen zijn afgeschaft en feesten worden er niet meer gehou den, doch dat bet eekent allemaal niets, als er maar woonwagens te verdrijven zijn; dit toch vergoedt dubbel en dwars het gemis van eerstgenoemde ver- u Uck el ij kheden". EEN ONTZETTENDE WRAAKNEMING. Eenige weken geleden knoopte een artiat W. J. de K. te Rotterdam betrekkingen aan met zekere juf frouw M. M Onder belofte haar te zullen trouwen, w ist hdj van haar f500 loste krijgen. Eenigen tijd later zeide hij een engagement te kunnen krijgen, doch moest daartoe geni hebben. Hij stelde haar voor dat zij daartoe de haan zou opgaan en hem het verdiende geld ter hand te stellen. Op pens vernam de Juffrouw dat hij met een ander ondertrouwd was. Om hierover wraak te nemen, kocht zij een flesch vitriool en wachtte hem eergisteravond als man verkleed aan den Circus-schouwburg op. Toen hij er uit kwam wierp zij hem de vitriool ln het ge laat, waardoor hij ernstig aan beide oog en en ge laat gekwetst werd. Naar het ziekenhuis vervoerd bleek daar dat hy waarschijnlijk voor zijn leven lang blind zal zijn. Juffrouw M. M. is gearresteerd. HONGERIGE DUITSCHER&. Uit Winterswijk, 11 April. De honger moet bij onze overburen wel zeer groot zijn. want herhaal delijk komen zelfs volwassen Duitschers over de grens en loopen de boeren af, om levensmiddelen af te bedelen, voornamelijk aardappelen. In ver- hand met de vrees voor de komst van Spartacisten en Bolsjewiki, worden deze lieden direct vastge zet en eerst na ontvangst van een uitwijzingsbevel van den territorialen bevelhebber teruggezonden. Meermalen zijn die Duitschers in het bezit van wa penen. de nieuwe ministersbenoeming. Naar wij vernemen aldus de Tel., heerscht er in de anti-revolU'tionnalre Kamerclub zeer groote ont stemming over de benoeming van mr. H. Bijleveld Jr. tot Minister van Marine. Men had vast gerekend, op de benoeming tot Minister van den heer Van der Voort van Zijp en was van het voornemen, om el I winteTgerst .vierrijdge en tweerijige zomergerst, boekweit, erwten, veldhoonen, alle soorten stamboo- nen en stokboonen, pronkboonen, blauwm&anzaad, geel en bruin mosterdzaad .karwijzaad, roodklaver- zaad en meidezaad op te heffen. Van heden af is derhalve de handel in boven genoemde producten weder geheel vrij VROEG NAAR BED Met het oog op de lange dagen zal de coöperatieve vereeniging voor electrische verlichting te Koddum van 21 Mei tot 21 Juli a.s. geen licht leveren. GEVAARLIJKE TWIST. De onbezoldigde rijksveldwachter L. M. te Havel- terberg, een jonge man van ongeveer 25 jaar, liep rijdagmiddag met geladen geweer over een der vele wegen in de uitgestrekte bosschen van den heer Linthorst Homan, commissaris der Koningin van Drenthe. De arbeider J. S., eveneens van Ha- velterberg, wérkte in het bosch aan den kant van den weg, dien M. passeerde. Ten gevolge van eenige plagerij van S. werd M. boos en ontstond een kleine woordentwist. Daarna verwijderde M. zich en her vatte S. den arbeid. Plotseling weerklonk een schot en S. 'ontving een volle lading hagel in zijn zitvlak, zoo ernstig, dat direct geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Bij het onderzoek van de politie en de marechaus see kwam nog aan het licht, dat enkele kogeltjes diep in een leeren riem, die S. om het lichaam had gehad, waren gedrongen. Zonder dién riem was het schot 'waarschijnlijk doodelijk geweest WONING WAARDE Een arbeiderswoning bij Gorinchem, die 25 jaar geleden 'voor f600 verkocht werd, is thans onder hands verkocht voor f2600. SALARISREGELING BRIEVENGAARDERS. ■De onlangs ingestelde commissie, welke tot taak heeft de saïarisregeling der brievengaarders te her zien, wordt uitgebreid met vertegenwoordigers der algemeene bonden. De taak der commissie-zou dan worden voor de Brievengaarders salarisvoorstellen te ontwerpen, teneinde deze tegelijk met de andere postale salarissen bij de Permanente salariscommis sie aanhangig te maken. DE VISCJLDISTRIBUTTE OPGEHEVEN. De minister van landbouw heeft met ingang van 15 dezer: lo. a. ingetrokken de bij zijne beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maiimumprijzen voor klein middelschelvisch, kleine sohalviscn en kledne lx ingetrokken' de bij zijne beschikking van 23 Januari 1919 vastgestelde maximumprijzen door de gemeenten bij inkoop van bovengenoemde visch- soorten te besteden; Ho. ingetrokken zijn beschikking van 15 Augus tus 1918, houdende ver' ^u. tot het inzouten, van garnalen; IIIo. ingetrokken zijn" -schikking van 8 Octo- ber 1918, houdende verbod tot het inzouten van Zuiderzeeharing en spiering. KOLBQRN. Het huis met pl.m. 1 H A. bouwgrond aan de Strook alhier, van Mevr. Wed. J. Breebaart—Kamerling alhier, werd onderhands verkocht aan den heer P. Aty te Kolhora - OUDE NIEDORP. Het woonhuis en land, eigendom van de wed. S. Wit te H. Hugowaard, Vrijdagavond door Notaris De Boer in het café van den heer A. Mijts geveild, is gekocht, huis en erf samen groot 32.70 Aren, door D. Ursem. e.a. te H. Hugowaard voor f 2065 Een akkertje bouwland, groot 11 Vi snees, door C. Bart te H. Hugowaard, voor f 828. Met ingang van 1 Mei is tot postbode alhier bev noenid de hulpbode G. Wjjker. PETTEN. Bij paal 18 heeft zich Zondagmiddag de wed. Br. van St Masrtensvlothrug door verdrinking van het leven beroofd Het lijk is later op den dag weer aangespoeld. VERGELIJKENDE CIJFERS. Hieronder volgen de totale cijfers behaald bij de Statenverkiezingen in de verschillende provincies ver geleken bij de totale cijfers hij de Kamerverkiezingen in 1918. Over Over 1916 1919 83173 85831 Lib. Unie 71582 80966 Vrijz. Democraten 5U95 51131 Vrije Liberalen. 42012 21585 Econ. Bond 7186 Neutralen 12663 7241 Middenstand 5562 4477 Plattelanders (Links) 6830 Onderofficieren 6189 Politie 6713 Alg. Staatsparty 2691 2081 Partij De Klerk 358 473 Protest Kiezers 5567 4784 Diversen 296145 250918 S. D. A. P. 31043 20632 Communisten 8950 5873 S. P. 8416 Chr. Socialisten 402908 378408 R. Katholieken 179523 179196 Anti-Revojutlnoairen 87983 111314 Chr. Historischen 10653 6081 Chr. Democraten 8152 7366 Chr. Soc. Party 3506 1096 Plattelanders (r.) 5179 3632 Staatk. Gereformeerden 1344209 1222958 v De daling der S.D.A.P. zou nog grooter zijn ge weest, indien niet zulk een groote winst was behaald door 'het overgaan van duizenden communistische stem mek, grootste stijging is gemaakt door de Christelijk Historischen en de Vrijz. Democraten. Uit de cijfers blijkt nog eens heel duidelijk, dat de stemplicht zeer sterk aan invloed gaat verliezen: ver leden jaar zijn 1.344.209 kiezers aan de bus gekomen, thans 1.222.985. jli. juist 91 pet De SD.A.P kreeg 84 pet van haar aantal van het vorige iaar, dé RjK. party 91 pet, de Antirev. partij kreeg slechts 400 stemmen minder, de Christ Histo rischen ringen met niet minderdan 23331 stemmen vooruit, d i. <28 pet De Unie Liberalen avanceerden met 2000 stemmen, de vrijs, democraten met byna 10.000 (14 pet), de Vrij Liberalen bleven gelijk, de Ec. Bond zonk tot dc helft in. De Communisten haalden 11.000 stemmen minder dan verleden jaar, de communistische groepen kregen nu 26000 stemmen tegen 480001 OUDKAXAPHL. De afd van den Bond voor Staatspensionneering hield Zaterdagavond een goed geslaagde vergadering in het lokaal van den heer Kuilman. De zaal was ge heel bfezet Door Ds. Spaargaren van Ooterleek werd een pittig woordje gesproken tot de leden, om Tneer liefde voor de afd. te toonen, en tot de nietjeden om niet langer naast de afd. te blijven staan. Spreker ging na, wat door bet werken voor Staats pensioen reeds tot stand is gebracht en hoe juist deze week voor het eerst de verhoogde rente is verstrekt, en hoe ook hen die vóór 1 Jan. 65 jaar zijn geworden het pensioen is toegekend. Naast de vele onbillijkheden is er nu weer een bijgekomen, doordat rij, die na 1 Januari 65 jaar worden, geen rente zullen kunnen halen. Iets is tot -stand gekomen, doch veel verbeteringen moeten er nog komen veel onbillijkheden moeten n<x; uti den weg geruimd. Daarom maak de bond zoo groot ais mogelijk is, werk mee aan dit mooie doel Hierna werd door de tooneelvereenigiiig van St. Pancras opgevoerd Cosmo de advocaat van het volk, een toekomstspei in 4 bedrijven, waarmee de vereeni* nook nu weer veel succes inoogstte. et geheel was een recht gezellige, ieerryke avond, die de afd. nog '5 nieuwe leden bracht Er werd nog op gewezen, dat Nóordscharwoude zoo bijzonder wei nig voor het werken vr" uond voor Staatspenf sionneering blijkt te gevoelen, wat deze week bij de pogingen om programma's voor dezen avond te plaat sen weer ruimschoots bewezen is. Een gewettigde vraag: wanneer zal .dat eens anders worden? W ARMENHUIZEN. De collecte voor den gewapenden dienst in den loop der vorige week in deze gemeente gehouden, heeft f 30.36 opgebracht DE KLOKKENIST TE NOORDSCHARWOUDE STAAKT. Ue N. L Crt schrijft: Onze klokkenist, J. Ootjers, staakt het werk en bij gevolg ook ons torenuurwerk. Van Donderdag, op Vrijdagnacht gaf het z'n laatste tik, de slinger bewoog zich nog eenige oogenblikkm stil heen en weer en het uurwerk ging zijn rust «Ln, een gedwongen rust, omdat de klokkenist het niet opwond. De klokkenist staakt, hij staakt rijn werk, omdat hy niet wordt uitbetaald. 't Klinkt ongelooflijk en toch is het zool Onze gemeente js zonder tyd Zeker een gevolg van het feit, dat onze klokkenist juist op de hoogte ST. MAARTEN. Zondagavond trad de Dilettantenclub alhier e® in café ,,Rust en Lust" met een kluchtspel in 3 bedrijven, door Martin Liket, getiteld „De Weduwe Hansen". Kon van de door hun laatst gehouden uitvoering niets dan goeds gezegd worden, heden kan dit weer met alle recht vermeld worden, daar het kostelijk werd vóerd en de aanwezigen, zonder uitzondering genoten van hetgeen deze nog zoo jonge club voor het voetlicht bracht Ook het nas tukje, getiteld „De advertentie of hoe het Weeuwtie uit het hof van Holland gevrijd werd,'", kon ook, alhoewel niet zoo algemeen, dé goedkeuring wegdragen Dat dit niet in zoo volle mate voldeed is niet geheel de schuld der dilettanten, daar het tooneel, voor dit nogal drukke stukje wel wat klein was. Wy hopen dat deae jonge vereeniging door goeden wil en ijverige studie ons nog menig gezellig avondje moge bezorgen. SINT MAARTEN. Alhier is een geval van typhus geconstateerd hy den heer G. G. te Stroet De WINKEL. uitslag d< Wi: der Demmatch is: van zijn tyd is. Maarhywordtnietuitbetaald. üfa t is 't (dn 't klinkt tracyischjiomisch. Zyn rekening voor geleverde réparatiewerk, voor het brandkleppen, luiden op biddag en met begrafenissen gedurende 1918 bleef tot heden onbetaald. Toen Ootjers rijn rekening had ingediend en later om betaling verzocht, bleek de rekening te zijn zoek geraakt. Tpen hij een nieuwe inzond bleek de oude weer gevonden. Later kwam hij om geld, toen de kas (^eg was; eenmaal kwam hy op verkeerde kan tooruren; nog een keer werd zijn komst uitgesteld van Maandag totWoensdag, waarvan hy extra bericht kreeg en thans, zoo redeneert Ootjers, is mijn gemoed vol en leg ik er het bijltje bij neer. Meermalen waarschuwt de hij, dat hij er werkelijk toe zou overgaan te stakeu en zieciaarl zóó laat is het thans geworden, dat men niet meer door ons torenuurwerk wordt ingelicht hoe laat het is. Hier loopt het niet de spuL maar de brom- of galmgaten uit liet is zeker een unicum in de annalen eener ge meente. maar wij leven nu eenmaal in de gemeente der onbegrensde mogely kheden en voor ons is zooiets niets vreemds. DE HUISBRAND RANTSOENEERING VOOR HET DISTRIBUTIEJAAR 1919—1920. De distributie, en rantsoeneeringsregelan van huis" brand voor het distributietydvak aanvangende 1 Mei 1919. zyn dezer dagen door de Rykskolendistributie aan de Brandstoffencommissie toegezonden. In verband met de omstandigheid, dat de loopende tnaand y het distributietydvak 1918/1919 is getrok ken en dit dus 13 maanden heeft geteld, ia de duur van het nieuwe distributietydvak op 11 maandeu gesteld, eindigende 31 Maart 1920. De groei«sindeeling en rantsoenen zyn vrijwel gen Üjk aan me van het vorige jaar; hotels, pensions, restaurants en café's zyn van poep C onder groep B gebracht;, apotheken, behandehngskamers en wacht kamers van geneesheeren en tandartsen zyn nu ge rangschikt onder poep CL, onder welke groep de verbruikers vallen, wier voorziening naast de verstrek king der minimum rantsoenen aan groep A (particuliere woningen), het meest dringend is te achten. De rantsoenen van groep A zijn gelijk geblevenj met dien verstande, dat nu voor 11 maanden dezelfde hoeveelheden worden gegeven als voorheen voor een jaar waren vastgesteld. By d ebepaling van de rantsoenen van de groepen B, C en D wordt er echter wel rekening mede gej houden, dat het distributiejaar maar jl maanden telt. Voor woningen met gasaansluiting wordt weder om geen zomerrantsoen verstrekt; voor het overige is de verstrekking van gas en electriciteit voor kook- doeleinden en voor verwarming in het winterseizoen ge heel losgemaakt van de brandstoffendistrihutie. Zy die gas of electriciteit voor verwarming of voor koken in het winterseizoen wenschen te gebruiken, zullen dit dus kunnen doen binnen de perken der plaatselijke regeling ter zake, zonder dat afstand be hoeft te worden gedaan van eenheden van het aanvul lingsrantsoen. Een andere nieuwe bepaling is, dat voor groote gezinnen van 7 personen en meer een extra-rantsoen van 3 eenheden wordt beschikbaar gesteld. Er rij nog op gewezen, dat de rantsoenen, als geven voor een bepaalde woning of voor een v gezin ,niet voor overdracht vatbaar zijn. Ten slotte zij vermeld, dat, al zijn de rantsoenen voor een tijdvaz van 11 maanden vastgesteld, dit een tusschentijdsche opheffing van de kolendistributie bij genoegzame kolenaanvoeren geenszina uitsluit. ST. maartensvlotbhug. Zondagmiddag had by den heer Veuger alhier een ringrijderij plaats op Ketsen waaraan door 25 personen werd deelgenomen De prijzen, die bestonden in con tanten, werden gewonnen door de volgende heeren: S Boontjes le jarijs^J. Timmerman 2e prijs. C. de Djl 4a prija, A Ludeka 5* pr. C. Amels 2—2: D. Kleen 2—1; C. Kooiman 2—2; J. Kruit 0—2; J. Brouwer 2—2; J. Ham 0—2; P Mo lenaar 2-1; B. Wit 2-2; W. Amels 0—2. Totaal 28. Kolhora: P. Kistemaker 0—0; A. J. T. Geertaema 0—1S. Geel 0—0: B. y. d. Welle 2—0; C. Herman 0—0 J. Geertsema 2—0; B. d. Welle 0—1; S. Herman 0-0- C. Broks 2-0. Totaal 8. Winkel wind dus met 20 punten WINKEL i Uitslag verkooping op 11 April 1919, ten overstaan van Notaris Van Lccrsum: IJshuis Witte Kruis, koopera de heeren Jb. Spaans c.a. f 560. Woonhuis, erf., enz. eig. P. Krapman, kooper Jb. Brugman Dz. f 3130. Oud woonhuis van idem, kooper G. Kaait c.i. f 630. Huis van Jb. Lange, kooper A. Geel f5000. WEERINGEN. De negende jaarvergadering der Coöperatieve Boerenleenbank alhier, werd' Zaterdag 12 April ge houden in het Heeren logement te Hippoltushoef. Om ruim 8 uur opende de voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer P. S. 'Kuut, met een woord van welkom aan de 48 aanwezige leden. Hij ver zocht den heer !L. Berghuis het secretariaat te wil len aanvaarden, waarna de uitvoerige notulen der Octobervergadering, door den heer C. Boeker voorge lezen, onveranderd werden' goedgekeurd. Alsnu werd het woord verleend aan de commis sie, belast met het nazien van de rekening en ba lans. Zij bestond uit de heeren N. Koorn, D. Kort en 6. Blaauboer. De eerste verklaarde alles, voor zoover de bescheiden door den, kassier konden wor den vertoond, nauwkeurigg in orde bevonden te hebben. Omtrent de Bank en baar ifinantiën gaf de kassier, de heer L. Spaander, de volgende cijfers: Het aantal leden bedroeg in Januari 158, in De cember 171. Zij betaalden voor het niet bijwonen der algemeene vergaderingen 172 boeten k f0.50. Buiten deze twee hielden bestuur eü raad van toe zicht nog 25 vergaderingen. Het aantal spaarders bedroeg ln Jan. 372, in iDec. 419, dat der voorschot nemers ln Jan. 89, in Dec. 77, dat der houders van loopende rekeningen Jan. 22, in Dec. 29. Het spaargeld in ronde aorimiep, op 1 Jan. f292000, vermeerderd met f236000 inlage en verminderd met f194000 uitname, bedroeg alzoo op 31 Dec. f334000. De voorschotten beliepen' op 1 Jan. f92563, nieuwe voorschotten f 62250, afgelost f 52120, alzoo op 31 December f102693. De geheele omzet kwam ver bo ven een millloen, terwijl de winst f 1435.14M be droeg. Na dit verslag werden herkozen de heer C. J. Boeker als bestuurslid, de heer P. Kaan tot lid van den Raad van Toezicht en de heeren S. Koorn en P. Brouwer tot plaatsvervangende bestuursleden. Het bestuur stelde nu voor, bet salaris van den kassier met f50 te verhoogen. Hiertegenover gaf de heer A Peereboom de vergadering ln overwe ging, het nog f 100 hoog er te stellen. In stemming gebracht, werd het ■'laatste voorstel aangenomen, waardoor de kassier van 1 Jan. 1919 af zal ontvan gen een jaarloon van f600 met f50 voor vergader- kosten. Daar uit de dlscuesiën bleek, dat het salaris altijd te laag was geweest, werd den vorigen kas sier C. J. Boeker een gratificatie van f300 toege wezen. Een voorstel van dezen beer om de grens der loopende rekeningen van f5000 op f 10.000 te bren gen, werd verworpen. Aangenomen werd een voor stel om naast de boeten aan de leden een presen tiegeld van f 0J50 te verleenen. Nadat de kassier nog op de zekerheid der Bank en op het beleggen van geld in deposito-obligatiën 4 pcj. had gewezen, werd de vergadering nog juist gesloten, voor het electrisch licht zou uitgaan. HET NIEUWE ONTWERP VOLKERENBOND. Uit Parijs. 12 April Het volgende overzicht van het volkercnbonds\erdrag is heden gepubliceerd: lo. De volkerenbond is gesticht teneinde internatio" nale samenwerking te bevorderen en den vrede te ver zekeren. De bond zal omvatten: A. Alle oorlogvoerende staten genoemd in em by- lage van het verdrag; B. Alfe daar genoemde onzijdige staten; C. In de toekomst elk zelfregeerend land, welks toe lating goedgekeurd is door tweederde van de jtaten, die reeds lia van den bond zijn. - Een staat kan zich uit den volkerenbond terugtrek ken mits hij zijn verplichtingen tot het laatste toe is nagekomen, met een opzeggingstermijn van twee jaar. 2o. De bond zal worden vertegenwoordigd door een vergadering, bestaande uit niet meer dan drie verte- genwoordigers van eik van de staten, die lid zijn, waarbij elke staat echter slechts één stem uitbrengt en door een raad, die voor het oogeublik zal bestaan uit één vertegenwoordiger van elk der vijf groote mo gendheden en uit vier vertegenwoordigers van vief andere staten, welke van tijd tot tijd door de vergade ring worden gekozen. Het aantal der mogendheden van beide klassen, dat in den raad zal zyn vertegen^ woordigd, kan mat algemeen* toestemming van den

Schager Courant | 1919 | | pagina 1