DONDERDAK 8 MEI 1919 52ste Jaargang No. 6499. TWEE MENSCHEN. UitgeversTRAPMAN Co. Brieven uit Engeland. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws» Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. S CIA Gil AIkkii Nieiws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor- den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCHAPEN. LAAN D I. Int Telepk. No. 19. it- LuMliL Prijs per 3 maanden fl.20 per post f 1.40. Losse nummers óecnt ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels f0.75, iedere regel meer 14 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berekend Amsterdam, 3 Mei 1919. De oorlog is voorbij,, of zoo goed als vóórbij. De literatuur er over, die dateert van de allereerste we ken. nadat hij uitbrak, en sinds is doorgegaan in den vorm van artikelen in dagbladen, weekbladen, tijdschrif ten. van grootere en kleinere romans, fa niet voorbij, en zal het niet zijn, voor tientallen van jaren, zijn ver- loopen. Ja, die literatuur zal waarschijnlijk haar hoog tepunt nog moeten bereiken, straks, als de vrede ge sloten is. gis allen zijn teruggekeerd van de fronton; waar zij gevochten hebben, en hun ondervindingen, kunnen meedeel en, thans zonder eenige terughouding. Aan romanschrijvers zal het niet ontbreken, die waar heid en verdichting dooreen zullen vlechten, om ons weer opnieuw te doen meeleven de verschnkkelijké tijden, die juist achter ons liggen. Reeds thans, hoewel de werkzaamheden van den censor niet geëindigd zijn. worden bijzonderheden be kend gemaakt, die enkele "maanden geloden nog met de grootste zorgvuldigheid bewaard werden. Zoo deelt een verslaggever van de.Ohserver in het laatste nume mor. dat van Zondag 27 April, pen en ander mede ov«r die verschrikkelijkste haast van alle oorlogver* schrik kingen. de gasaanvallen. - Ze kwamen voor het eerst in April 1915. te Yparenj, en de Canadeezen wanen het, die er het eerst kénjnis mee gingen maken. Die eerste kennismaking was iets ontzettends. Met verwondering, maar een soort van angstige verwondering, zagen zij op zekeren dag gol ven van een grijsgroene mist naar zich toe drijven. ZJj vluchtten niet. Zij beseften in tegenwoordigheid van een vijand te zijn, maar weinig vermoedden zijj, dat tij waren overgeleverd, zonder eenige verdedi-t gingsmiddel. aan den wreedsten en moest meedoe-/ genloozen vijand, dien men zich denken kan. De tooneelen, die volgden, zijn niet te beschrijven. Enkele seconden later lagen al die jonge mannen te krimpen in de hevigste pijnen, nog steeds omringü door de vergiftige dampen, waaraan het onmogeiijk was te ontsnappen De verrassing was volkomen. Maar de verontwaardig ging was niet minder groot, en zonder verwijl werden maatregelen getroffen, om zich in de eerste plaats te verdedigen, en, in de tweede plaats, zelf aan te vallen. Een oproep ging door Groot Brittaimië, aan alle scheikundigen, alle apothekers, alle .geleerden van welken aard ook, om hun hersens te ia ten werken voor het vaderland, om hetzelfde wapen te (eeren smeden, dat de vijand had gebruikt, en het, zoo mogelijk,, scher per te maken. Een „Speciale Brigade" werd gevormd, wier wa pens waren gas en vloeibaar vuur, en die zich behalve door dit van alle andere brigades onderscheidde, door dat zeker de helft van degenen, die haar vormden, mannen met titels waren, en verscheidenen ander hen mannen met namen van Europeesche vermaardheid. Enkele maanden gingen voorbij, en men meende geslaagd te zijn. Een wapen was gesmeed, dat zou blijken gesu ilijk te zijn doch niet voor den vijand. Het was te Loos, in September 1915, dat men het zou gebruiken voor de eerste maal. Alles was in ge reedheid gebracht. Cylinders vol van het gevaarlijke gas waren in de voorste loopgraven opgesteld, buizen aangebracht, niets ontbrak., behalve een gunstige wind Toen brak een storm van granaten los boven die. voorste loopgraven. Waren, de Duitschers ingelicht over bat plan? ÖT was het toeval? Hoe- het zij, de gevolgen waren ontzettend. Cylinder na cylinder werd verbrijzeld, •n de Speciale Brigade betaalde haar eerste vinding duur. En niet alleen die brigade, maar ook de achter haar liggende infanterie, want de wind blies van de Duitschors af. De les was zeer ernstig geweest, maar de eerstvol gende twee laren slaagde men er niet in. groote ver beteringen aan te brengen. Steeds bleef men afhanke lijk van den wind, en steeds liep men kans, dat de Duitschers in de gaten kregen, aat een gasaanval te verwachten was. En dan concentreerde zien het vijan delijk vuur van alle zijden op het verdachte punt. met het gevolg, dat de „Speciale Brigade" geweldige ver liezen leed aan menschanlevens. Doch Intusschen was achter de frontlinie onafge broken gewerkt. Proefnemingen waren gedaan op groote schaal en niet zonder resultaat. Ten slotte werd iets gevonden, dat vqjjieed, en waarbij de wind geen rol behoefde te spelen. Dit was de „projector". De projector was ©en metalen cylinder van Tufan een meter lang en twee decimeter in middellijn aan het eene eind open, aan hot andere gesloten. Vu f'en twin tig van dergelijke cylinders werden in den grond Degraven, zoo dat de opening juist gelijk kwam met den beganen grond. Zij werden voorzien van een la ding. waardoorheen een electrische draad liep. Vóór de lading werd een gasbom geplaatst die ongeveer veertig pond vloeibaar gas bevatte. Daarna werden de draden van alle projectors met elkaar in verbinding gebracht. Op een gegeven oogenhlik ging een electrische stroom door de draden, de lading in alle projectors ontplofte tegelijkertijd, en vijf.en twintig gasbommen vlogen in dezelfde richting Iedere com pagnie van de „Speciale Brigade" bediende dertig bat terijen van vijf en twintig projectors, en twee of drie compagnieën werkten tegelijk pp een zeker frontge deelte, zoodat niet vijf en twintig, maar vijfden honderd a twee duizend gasbommen op hetzelfde oogenblik neerkwamen in de vijandelijke loopgraven, pin daar te ontploffen en hun vergiftigen inhoud te verspreide11. Hoe goed ook bedacht. liep het 'eerste gebruik van de projectors op een totale mislukking uit. Dat was in Maart 1918. Want die projectors hadden één groot bezwaar. Zij moesten eerst worden ingegraven, en dat moest geschieden vóór de loopgraven, uus in het ge zicht van den vijand. Het is overbodig te zeggen, dat dit onmogelijk was overdag, en dus moest al het werk geschieden in stikdonkere nachten. Hoe het mo gelijk is, js alweer niet uit te maken, maar bij die eerste ingraving kwamen de Duitschers er blijkbaar achter,, dat er wat gebeurde bij 'hun buren aan dein overkant. Voor alle zekerheid .besloten zij 'de plaats, waar gewerkt werd, onder vuiir te nemen, en met zooveel succes, dat de groote meerderheid van de gas- batteriien aan stukken was geschoten, vóór «r een gebruikt had kunnen worden. Dat was zeker ontmoedigend, doch van één stand punt beschouwd, was het resultaat bevredigend. "De gasbommen zelf. in de projectors, waren ongedeerd gebleven, ondanks het hevige, bombardement, aus, als de vijand niet geleden had. de e'^en troepen hadden het evenmin. Dit gaf of>k vertrouwen voor den. vol genden keer. die natuurlijk niet lang uit zou blijven. Want thans, nu de vinding gedaan was, was het eenige moeilijke nog slechts het onbespiede ingraven. En at gelukte spoedig, niet één, maar tientallen maletn, En eenmaal ingegraven, was het resultaat altijd ver zekerd een verschrikkelük resultaat voor den vijand. Tijd om te vluchten had b j niet. De schildwacht, die de ontploffing hoorde err der ontbrande ladingen zag. kon neg juist tot negen tellen, voor dood en verderf uit 'duizend bommen verspreid, om hem en zijn uit den slaap opgeschrikte makkers heen waarde. De wraak was lang uitgesteld maar /ij was ver schrikkelijk Zelfs als de Engelsche schatting, dat de Duitschers 35 mannen aan gasaanvallen verloren heb ben tegen zij één te hoog fa, zal men toch in Dultsch,-1 land menigmaal berouw gel »d hebben over de invoe ring van dit wreede, meealogenlooze verdelgingsmiddel. NAAR HET DUITSGH "VAN RICHARD VOSZ. De geestelijke kwam. HH droeg den violetten talaar vttn een domheer van den heiligen Augustinus van ne Lateraniache congregatie. De priester, werd verge- hulde' cibori311 11164 d°°r bleek» zijde ota- Dat veroorzaakte een opwinding. De bewoners der mede" <4eei<4en fluisterend het groote nieuws „Hij houdt de hoogmis. HIJ mag voor ons de hoog mis houden. De hemel laat voor ons een wonder - geschieden. Aan een boeteling, oen zondaar werd de bestemming gegeven den Hoer tot ons te brengen. jt)u boete moet groot zijn geweest, want zijn zod- "®n werden hem vergeven. Ziet hem aanl Hij ziet er wet uit als een van nen daar beneden; maar als een, b«u wien de macht werd gegeven te binden eh los te maken." Anderen spraken: „Wij kefanen hem. Dit voorjaar mfaj ons toegezonden. Waarom?..... Om een ..Deze een moordenaar? Zoo hoorden wij.... Wij gelooven u niet Ziet hem toch aanl Dat is er .eent Zoo vond het volk om het bijzondere in den boe- rj'iHg, pater Paulus. aan te duiden, dezelfde uitdruk king als voor Judith. de .Koningsvrouw". Hij sloeg geen acht op het opzien, dat zijn verschijnen verwekle, °°k niet op het gefluister. Met een blik van de diepste ontroering keek hij rond, alsof hij wat zocht, dat n'j met vurigen geestdrift had verlangd te zien. Nu het uur gekomen. Alleen zijn hart en God wisten, Qoezeer hij daarop had gewacht Hij had de vervulling '"n zijn wensch vroeger kunnen doen plaats hebben; hij wilcle dat het uur voor h|em zou slaan. Zitting van Dinsdag 6 Mei 1919. Weinig succes. De eerste beklaagde heden was een boertje uit Ber gen. Willem Bak genaamd. Hij had in het tijdvak tus- schen 20 Augustus en 11 Nov. J.1, een hoeveelheid afgeroomde melk verwerkt tot kaas en was door het Kantongerecht deswege veroordeeld tot f 700 boete of 90 dageu brommen. De Ambtenaar bu' het Openh. Min. had er nog anders opgestreken en had f 1000 boete of 90 dagen gevorderd. Nu stond Wim in appèl terecht, maar hij had daarbij drommels weinig succes, want de Officier efachle thans f 1000 boete of 90 dagen, zitten. Een onverstandige daad. Nardus Kieft arbeider, woonachtig in de gemeente Harenkarspel, had daar op 19 Februari j.I. een paar klaverruiters van een bednjfsboerenplaats van den heer P. er burg, bewoond door A. H oogeboom, Weten i.,n te pikken. Beklaagde, ter zitting aanwezig, bekende den diefstal. Hij had een der klaverruiters tot brandhout gezaagd. De eisch luidde 14 dagen gevangenisstraf, waarop Kieft om oplegging van voorwaardelijke straf vroeg. Dus was hij nu bij Judith Platter... Van uit de diepte had hij de groote wereld der hoogte slechts als een verre verschijning gezien; nu was ze hem nabij gekomen. Onwillekeurig hield hij zijn pas in Dit haar huis; dit haar hj>eve. haar beemden, ak kers. wouden. Hier boven kon zij vrij genoeg adem halen. krachtig genoeg werken. Onder deze geweldige toppen kwam naar natuur tot volkomen ontwikkeling; met deze sterke winden waaiende om haar heen, voelde zij .ware levensvreugde... Terwijl hij1 rondkeek, haalde de priester lang en diep adem. Daarna liep h(j door. Waar en wanneer zou h(j haar terugzien?.... Voor het heiligdom, nu dadelijk 1..... Zij moest niet... Judith Platter zijn, als dat zou gebeuren. Hij zou nog een poosje moeten wachten, voordat hij tegenover haar stond. Maar dan! Wat dan? Wat zou hij tegen haar zeggen? Wat zij tegen hem? Hoe zouden zij tegenover elkaar staan? Daaraan mocht hfj nu niet denken. Hij werd naar boven gezonden om in deze trotsche hoogte een hei lige handeling te verrichten. Al zijn gedachten, geheel zijn ziel moesten nu bij het mysterie zijn. Maar ook. bij zijn weerzien van Judith Platter kwam wat dat op iets gewijds geleek. De priester betrad de kapel, waar de berggemeente zich omheen schaarde; want slechts weinigen konden het kleine heiligdom zelf binnengaan. Zij standen op den heuvel puoer de oeroude dennen; en terwijl de geestelijke binnen de wijding volvoerde, zongen zij in het koor. Daarna kwam pater Paulus naar buiten en sprak hen toe Ik wijdde deze kapel onder de toppen der Dolo mieten aan het Bloedend Hart van Maria. Het bloed des Zoons vloeide pan het kruis voor het lijden en de zonden der wereld; maar de moeder liet haar harte- bloed stroomen uit liefde voor deu gemartelden en gestorven zoon. Zulke wonden zonder b oed zijn de wreedste wondenSpeersleek, doornenkroon en na gel- teekenen zijn zacht tegenover een van zieles mart bloe- Gesnapt, Simon Kaandorp en Petrus Kaandorp, landbouwers te Bergen, zijn op 19 Januari J.L aldaar zoo brutaal gewo st om in het hakhout van Burgemeester van Rhenen wat te gaan grasduinen. Ze werden echter bij hun snood bednjf om wederrechtelijk andermans hout mee te nemen, door een „onbezoldigde" gesnapt. De eisch was tegen ieder f 25 of 10 dagen de doos in. Ook weiniy resultaat. De volgende beklaagde, Cornelfa Koster van be roep visscner. en woonachtig te Hoorn, had met een bij de wet verboden soort viséhtuig, een erger, gevtecht. Dat bezorgde hem een vonnisje tot vijf pop boete of vijf dagen hechtenis. Nu diende de zaak in appèl. De O.v.J. vroeg bevestiging van het gewezen, vonnis. Een kaas gestolen. Kees van Til uit den Helder had op 29 Januari j.1 een kaas gestolen ten nadeele van den Helderschen winkelier D. H. Grunwald. Kees was heden maar weg gebleven. Tegen hem werd heden geëischt 14 dagen gevangenisstraf. Verboden vervoer. Johannes Cornelis Jïol uit Alkmaar, had zich aan verboden vervoer van gedorschte haver bezondigd en liep hiermede een eisch op tot f 100 boete of 50 dagen zitten. Duur koper. Volgden Arnoldus Pieter Eiff en Johan Praat, take laars te Helder. Zij hadden zich te verantwoorden we gens hen ten laste gelegde verduistering van koper. Beiden waren werkzaam op 's rijks wen, waar het benoodigde koper voor hun werk hen werd verschaft door den magazijnknech'. Mug, hui koperafval hebben zij zich wederrechtelijk toegeëigend en ln een stuk goed gewikkeld, om het vervolgens mee te nemen en fe verkoopen. Zij zijn genegen, de opbrengst ten bate van het rijk af te staan. Eisch 'tegen elk dor beklaagden 4 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. Geldgebrek. De Heldersche sjouwerman Hendrikus Gerardus Veie" kuilen had zich aan verduistering van afval van ver werkt koper schuldig gemaakt. Ook hij trachtte het verduisterde bij een opkooper kwijt te komen, maar werd door de politie in dat voornemen gestoord. Geld- ge6rek werd thans als motief opgegeven De O.vJ. vorderde 14 dagen gevangenisstraf. Ver kuilen vroeg om voorwaardelijke straf. Da HuurcommLssiewet De volgende zaak bracht ons pen hoogbejaarde huis eigenaar Jaap Bierenbroodspot uit Hoorn als beklaagde. Hij was in overtreding door van een zijner huurders hoogere huur dan volgens de bepalingen der hum-com missie geoorloofd was te vangen De Kantonrechter had beklaagde vrijgesproken, maar de Ambt. bij het Openb.' Min liet het er niet bij zitten en ging in appèl. De eisch luidde thans f 50 boete of 30 dagen hechtenis. Aan 't rommelen. Dirk Groen,' Dirk Glas en Willem Stoker, allen „opzeeër" visschera waren in een ander z'n "hakhout aan 't rommelen geweest en hadden er zooveel hun goeddocht van medegenomen. Dat zaakje belandde voor den Kantonrechter, die zich echter onbevoegd had verklaard. Deze opvatting, werd echter niet gedeeld door Z.E.Achtbare's hoogeie collega, den heer O.v.J., die dén Kantonrechter wel bevoegd achtte en verzocht, deze zaak opnieuw voor den Kantonrechter te verwijzen. Wederrechtelijko toeëlgenlng. Een paar andere Egmondsche visschers Huibert Dekker en Jan Dekker, waarvan alleen nummer twee was verschenen, hadden een deksel van een mijn ge vonden en zich dit wederrechtelijk toegeëigend, Eisch tegen ieder 1 weck gevangenisstraf. Een gevaarlijk heer. De volgende beschuldigde was Julianus Johannes de Coninck van Oostwoud. Hij bevond zich op 22 Februari J.1' .aldaar in het café van Klaas Spijker onder het publiek, dat met volk aandacht naar een tooneeluitvoe- ring in Spijkeris kolfbaan luisterde. Zonder bepaalde aanleiding mishandelde beklaagde den timmermans knecht Gerrit Jan Snjit, van Hoogkarspel, zoodat dezen het bloed bij de fcin neerliep. Kastelein Spijker, die er bij kwam om erger te voorkomen, werd ook door Julianus afgètuigd. De Belgische vechtlustige beklaagde die thans absent was, werd heden vereerd met een eisch tot 5 maanden gevangenisstraf. Een groote mond. Een Heldersche juffrouw met name Jacoba Landheer, had gp 15 October J.L een grooten mond opgehaald dend hart „Wie hier op aarde mensch is, die draagt ook 's menschen bloedend hart in zijn borst Want 1de mensch moet op aarde lijden. Tot ln uw dalen, tot op ufw hoogten dringt hetr leed der menschheid door. De rotswanden, die u van de Wereld afsluiten, beschermen u niet voor het alge- meene mensthenlot.en den plechtigen vrede van uw eenzaamhei verscheurt de smartkreet van uw men- schelijkheid. Ook gij moet graven delven, tranen drogen en ten hemel oproepen„Heer, Heer, waarom ver liet gij mij?" Als gij in uw menschelijk leed ujw hart 'voelt bloeden, klimt dan omhoog naar deze plaats, hoog boven de nevelen der diepte. Treedt dan hier binnen 1 Voor het Bloedende Hart van Maria werd hi^r een tempel opgericht van alle heiligdommen der aarde de heiligste Want er is niets, dal zoozeer jan deh hemel fa als moederliefde en moedersmart. Brengt' uw bloedend menschelijk hart naar dit moe derhart en uit rijn wonden zal het zacht en teer in het uwe over vloeien;zoodat gij getroost van hier gaat; terug in uw hullen, naar uw werk, uw moeiy ten èn zorgen, waarover gij niet moogt morren. Want zij zijn het die u hier naar de hoogte voeren, (waar gij den hemel meer nabij zijl. die u moge zegenen met den zegen der liefde, die van alle zegeningen de mach tigste en goddelijkste is. En ik heb u mee te deelen, dat aan mij, onwaar dige de toestemming fa geschonken, u voortaan de biecht af «te nemen u absolutie te verleenen en voor u jilissen te lezen. Ook mag ik aan uw stervenden den Heiland brengen. Dat heb ik voor u aan myn overste verzocht en het werd mij toegestaan." De kleine gemeente, die deze bergpreek aanhoordé, geraakte in een fanatieke opwinding... Zij "behoefden niet langer moeilijke en verre tochten te ondernemen om hun zonden tot een priester le dragen en om ze te laten vergeven; zij behoefden niet langer te smachten naar den aanblik van,het hoogste heiligdom. In de wilde eenzaamheid Jiad de Godheid haar intocht tegen hare stadgenoote M. Mooij, die zij daarbij heftig beleedigde. Die hoogst ongepaste bewoordingen had den nu voor mei Landheer he onaangename gevolff dat tegen haar f 25 boete of 10 dagen hechtenis werd gevorderd. Mr. Verdam, hare verdediger, concludeerde tot vrijspraak van zijne cliënte. Aangename visite. Marinus Krijgsman, een 20.jarig militair, geboren te Ofat. wonende te Epe en in garnizoen te Harderwijk, was eenigen „tijd geleden als huisknecht in dienst ie Alkmaar. Hij had m die dagen, het was ln het tijdvak van April tot in Juli des vorigen jaars. zoowat ver loving met een nichtje van een .bejaard, hardhoorén<L stillevend heer alhier. Marinus kwam daardoor veel bij dien heer. die G. de Wijn heet en op de Mieat woont, aan huis. Maar jammer genoeg misbruikte Ma rinus scnandelijk het vertrouwen, dat hij .daardoor zoo gaandeweg had verworven. Hij bestel den heer de Wijn op de grofste wijze en gapte o.a. een flacon met gouden dop. een koralen beurs met zilveren knip, waarin een viertal uitent andsche muntstukken, een tweetal zilveren hoeren horloges, twee gouden dames- ringen, een zilveren armband piet steen',en een bro che met steen. De gerauschte spullen verkocht sinjeur bij .den zilversmid Pias. uitgezonderd de flacon en een der gouden damesringein, die bij anderen van de hand gedaan werden, BekL bekent. Hij h^eft ook vroeger al eens een vonnis opgei oopen. De O.v.J. vorderde thans 5 maanden gevangenisstraf. f Dat mag niét. Catharina Aarhufa. een werkster uit Enkhuizen, had op 22 December op den publieken weg genaamd „De Zes Steden", onder Grootebroek, een gouden armband gevonden, die daar door de 23.jarige Elisabefli Neefjes van Bovenkarspel was verloren. Gatrientje had meteen maar de vrijmoedigheid genomen, om .na eenige'dagen den armband voor f 15 te verkoopen aan den Hoom- schen goudsmid en juwelier Zeehandelaar. Dat was een leeïijk puntje en Catharina werd voor deu rech terstoel gedaagd. Juffrouw Neefjes vertelde dat de ver loren armband een geschenk ,was en f 60 gekost had. De O.v.J. eischte Legen Catharina f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Boven den maximumprijs. Klaas Barnds, een 33jarige rijwielhandelaar, gebo ren en wonende te Emkhuizon, heeft aldaar op 6 Ja nuari i.1. een weder bruikbaar gemaakte tweede hands rijwielbuitenband boven maximumprijs verkocht. De Praesüs wees er bekl. op, dat deze wist dat er maxi mumprijs bepaald was. dat heeft bekl, zelve vroeger bekend. De O.v.J. stelde een milde efach ln etn vor derde slechts f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Gesloten deuren. Een kindcrwettenzaakje met gesloten deuren >vas het slot van de zitting A.s. Dinsdag uitspraken. DE XMXKEHPEGEN. Het geheimzinnige knikker-bombardement op d*e achterzijde van de buizen aan de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam ia sinds drie dogen gestaakt. Een grossier ln knikkers, die op de Prinsen gracht achter deze huizen woont, heeft den laatsten tijd eenige malen assistentie bij de politie ingeroe pen, daar -de bewoners hem molesteerden. ST. BLAAJtTEN. (Bij den vee/houder H. S. te Stroet allhlar, ia mond en klauwzeer geconstateerd. ST. MAARTEN. Ook in deze gemeente wordt door enkele dappere mannen op eigen initiatief getracht een burger wacht te orgtaniseeren. Wordt de daarsteliing van zoo'n dusdanige wacht in vele gemeenten tegengewerkt, ja zelfs soms be spot, mijns inziens is dat heel onverstandig -en on verantwoordelijk te noemen. Ik vind het dan ook een groote geruststelling als men weet dat in den woeligen tijd van heden en voorail in de plattelandsgemeenten door eenige mannen, ik zou zeggen door de besten uit die besten de wacht over ons gehouden wordt. Wie deze mannen zijn is nog niet bokend( doch natuurlijkerwijze zijn dit bepaald de elite van het dorp, welke zich als burgerwacht zullen ver eeni gen om hunne bezittingen desnoods met de wapens in de hand te besehermen. Ik schrijf natuurlijker- genouden: haar huis beirokken; bieef bij hen wonaa En als zij 114 een lang, moeilijk leven, het tijde lijke met het eeuwige verwisselden, dan konden z\j hun laatste uren in vrede afwachten i aan hun ster venssponde kwam voortaan de Heer èn sload hen bij in hun laatsten strijd, die stellig niet de zwaarste van hun leven was..„ Zij drongen paar voren, haar den man, die ete misdadiger tieette te rijn, eii die voor hen zoo iets groots en kostelijks had verkregen. Zij kusten hem, ondanks zijn afwerend gebaar, met gewold, handen en gewaadzij dankten cn baden, weenden en jubel den in den roes hunner fanatieke vreugde. Toen klonk voor het eerst in deze hooge wereld het klokje: de jonge Martin luidde he*. daarbij dien- kende aan de giUefde meesteres; daarna bracht de priester voor de kapel het misoffer. En boven de schaar van ootmoedig ncergezonkenenwerd op deze piek voor het eerst de kelk omhoog gehouden door zon dige handen naar de starre hoofden dier Alpenreu zen, en het door 4e ochtendzon overgoten aangezicht des hemels. Of de hoogeerwaarde heer binnen wil komen" De geroepene moest zich geweld aan doen om de dienstmaagd met zoo kalm mogelijke stem te ant woorden! „Zeg uw meesteres, dat jk zal komen. ',Ik zal uw hoogeerwaarde brengen." "Ga maar voor.' Hij het den knaap die als mlnfatrant met hem naar boven was gekomen bij de nu bljj feestvierenden op den heuvel en volgde de voor hem uit loopendo dienstbode met zware stappen. De honden van Judith ontvingen hem voor haar nufa. Zij begroetten den gast met woedend geblaf als speurden rij in hem een vijand. Zij moest zelf naar Duiten komen om de rust te herstellen. Tpen zag zij hem dan. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1919 | | pagina 1