Raad Nieuwe Niedorp. Vrijdag 29 Augustus 1919. t Vergadering van den Raad op 29 Augustus 1919, des middags half drie. Aanwezig allen. Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester, secre taris de heer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, dje omveran* derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. De kohieren van den Hoofd. Omslag en de hondenbelasting, de suppl. begrooting, dienst 1918 en 1919, de besluiten 'tot af- en over4 schrijving en tot het doen van betalingen uit den/ post voor onvoorziene uitgaven, het besluit tot het aangaan van een geldleening voor den vëftoouw, van de Moerbeeker school en het idem tpt aanwijzing van een 'schoollokaal, alles door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. b. Bericht van aanneming der benoeming tot on derwijzeres van mej. J. J. M. Kloppers. Worden voor kennisgeving aangeinometn. Verder ingekomenc. verslag der Gezondheidscom missie, gezeteld te Hoorn, en de rekening en verant- woording dier commissie over 1918, die in ontvangst en uitgaaf sluit op f 1866.93V2. Beide stukken zullen ter inzage van de raadsleden worden gelegd. Voorz. zegt, er is hier een lid der Gezondheids-) commissie in de vergadering aanwezig. Als er dus iets bijzonders is, geef ik den heer Wilken hiervoor gaarne het woord. De heer Wilken, Jid der Gezondheidscommissie, heeft echter geen bijzonders op te merken.alleen is de gelegenheid om de vergaderingen te bezoekén thans lang niet best en zullen we op betere reisgelegenheid hopen. d. Mededeeling van de Directie der Holl. Spoor, dat aan het verzoek om den avondtrein No. 455 uit Amsterdam ook in de week te Noordscharwoude te doen stoppen, niet kan worden voldaan. Daartoe aangespoord door het raadslid, den heer J. Stammes, haddien B. en W. verzocht in vereeniging met de gemeentebesturen van Winkel, Oude Niedorp, Oud karspel, en Noordscharwoude, om tot deize verbete ring te geraken. De heer A. Visser merkt op: Moeten we dat nu zoo maar laten loopen? 't Is zoo een zeer koude mede deeling. Voorzitter: Ja, er wordt in hel geheel ,geen molief genoemd, waarom of het niet kan. De heer Visser: Zouden dan de andere gemeente besturen aanschrijving doen, dat die zich doen ver tegenwoordigen om te beraadslagen en desnoodig naar den minister te gaan. 't Is zoo toch al een heel koud amtwoord. Voorzitter: We zouden onzen afgevaardigde, den heer Oud, in den arm kunnen nemen er over, of die er niet w'at aan kan doein. Het is zoo'n groot ongerief voor onze getmeente. De heer Jb. Wit vindt wel, dat heengaan veel meer zal helpen dam schriftelijk verzoek. Voorzitter vindt het antwoord; dat we kregen, ook heel koud en er zijn geen motieven in aangegeven. Als wij onzen afgevaardigde Oud eens gingen vra gen om pogingen hij den Minister te doen. De heer Visser: In overleg dan met de andere gemeenten. Voorzitter wil dit ook, met de anderen er overleg over plegen. De heer Wilken: Heit is te probeeren. Voorzitter: Onze afgevaardigde aal wel in de ge legenheid zijn, om met den Minister over dit puntje te spreken. De heer Wit: Dat station Noordscharwoude is nogal een centrum ook. De heer Wilken: Als we de baas zelf van; de H.IJ.S.M. bereiken konden, dat zou wel goed zijn. Hij is mis schien niet eens met het schrijven hekend, dat waar schijnlijk door ambtenaren is behandeld. Hemzelf opzoeken zou mogelijk het best helpen. Intussqhen dat het gebeurt, dat ze dien trein laten stoppen, is zeker. Toen er een 50-tal zangers uit moesten, heeft diezelfde trein wel gestopt. De heer Visser: Het is bekend, dat die heele trein geen halve cent meer beteekent, zoo gauw als hij Alkmaar is gepasseerd. We moeten 's avonds om 6 uur uit Amsterdam. De heer Stammes: En dan is die trein erg vol. De heer Visser vindt ook van overvol. Voorzitter: 't Zal het beste zijn, dat een paar hee- ren heen gingen. We kunnen in conferentie treden met de vier andere gemeenten en hooren wat die er over denken. Algemeen wordt dit goedgevonden, e. Van de Gezondheidscommissie te Hoorn een schrijven omtrent het vaststellen eene verordening tot wering uit de school van kinderen, die behept zijn met een 'huid- of haarziekte, of wel met onrein heid op het hoofd. De Gezondheidscommissie geeft met betrekking hiertoe ook de bepaling in overwe ging, dat de betrokken kinderen niet anders dan met geschoren of kaalgeknipt hoofd ter school ko men. B. en W. stellen voor, het te behandelen bij de eerstvolgende herziening van de politieverorde ning. De heer Gaijaard zou dit punt tegelijk met het vol gende, dat over benoeming van een schoolarts han delt, willen behandelen. Een schoolarts heeft er meer oordeel over als wij, wanne'er wij dat bij herziening van de politieverordening behandelen. Mij dunkt de ■twee punten kunnen best samen worden behandeld. 'ieer Visser: Het zou ook zoo niet in de po- litieverordening komen De heer Stammes vindt kaalgeknipt hoofd ook wat ver gedreven. De heer Visser vindt het ook wel wat erg. Wij hebben trouwens al heel wat macht en kunnen die kinderen tijdelijk van de school verwijderen. Dunt f midt: erzoek van de Vereeniging Volks onderwijs alhier om over te gaan tot de benoeming van een schoolarts. Dit adres is gesteund1 door de afd. Hoogwoud van het N.p.G. B. en \V. gevoelen wel voor die zaak en stellen oor, ben te machtigen ."Gom in onderhandeling te treden met den plaatselijken geneesheer De heer Visser zegt, dat indien B. en' W worden gemachtigd, er met Dr. Maats alhier over kan wor den gesproken en als het dan niet te veel kost, zouden wij Dr. Maats als secretaris kunnen aan stellen. De heer Gaijaard meent, dat een schoolarts te Hoogwoud nog niet is aangesteld. De heer Visser zegt van wel. 'i De secretaris licht toe, dat er wel een schoolarts is te Hoogwoud. De heer Gaijaard verwondert zich daar toch over en 'heeft in de school te Langereis nooit iets van fcen schoolarts bespeurd. gen. Goedgevonden wordt, om voor Nieuwe Niedorp in overleg te treden met Dr. Maats. g. Van het gemeentebestuur van Hoorn is het verzoek ingekomen om mede te werken tot het tref fen eener gemeenschappelijke regeling tot het toe laten van kinderen uit deze gemeente op de scholen der gemeente Hoorn. Voorgesteld wordt, daarop in te gaan. Voorzitter zegt, het doel is, dat de gemeente er goed voor spreekt voor de gelden, die moeten wor den betaald voor de leerlingen uit deze gemeente. En dan kunnen wij het verhalen op de ouders der leerlingen. Goedgevonden. toorts is ingekomen van de vereeniging voor IJs- en Volksvermaak een verzoek, om de subsidie voor het met de Schutkermis te houden1 vuurwerk te willen verhoogen met f40 en derhalve te brengen op f 200. Dit in verband met de verhoogde kosten. B .en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. De heer Gaijaard vraagt of het niet met een lijst kan, net als vroeger. Degene die er dan voor gevoelt, kan een bijdrage geven. Nu wordt reeds een be langrijke bijdrage van gemeentewege gegeven. Zoo worden echter ook betrokken, de personen, die abso luut niet met het vuurwerk op hebben. Beter zou zijn een lijst, daar kan dan op teekenen hij, die er wel voor gevoelt. En dan zal er genoeg geld bij elkaar komen voor Os- en Volksvermaak. De lieer Visser: Op deze wijze krijgt het een eigen aardige draai, vroeger ging het zoo. In 1916 heeft de Raad .besloten, dat het beter was, anders te doen en heeft de Raad toen een maximum-subsidie voor het vuurwerk toegezegd van f 160. Hieraan was de voor waarde verbond <*i, dat IJs- en V. het feest regelde en zorgde dat net vuurwerk niet minder is dan vroeger. Maar er mocht dan, om kosten te dekken, niet met een lijst worden rondgegaan. De heer Visser zegt, als ik er over moest be sluiten, zou ik voor de voorwaarden zijn, die in 1916 zijn gesteld. De gemeente; profiteert in den vorm van genieten en van er beter van worden. De heer Gaijaard: U zegt verbeteren, hoe bedoelt u? De heer Visser: Dat de gemeente er financieel be ter van wordt. De heer Gaijaard: Is het genieten? Intens genie ten is het niet. Er gaat van zoo'n vuurwerk ook geen opvoedende kracht uit, ook geen verheldering van den geest, wellicht beneveling van geest. De heer Visser: Als het opgevat wordt in de be doeling die u er aan hecht. da.n is het geen ge nieten. Maar wel is het genieten, door er naar te zien en velen komen van1 heinde en verre voor dat genieten. Beneveling van den geest merkt men hier weinig van. Dronken menschen zie je op de Schut kermis zeldzaam. De heer Gaijaard: Heelemaal dronken, neen. De heer Visser: I;k vind! dat ten minste van zoo weinig beteekenis, dat wij er als vroede vaderen niet tegen op behoeven te komen. De heer Gaijaard: Die f160 bijdrage staat vast. Het gaat er nu over of we meer zullen geven. De heer Wit: Die beneveling is mij de moeite niet waard' om er over te spreken. Ik was destijds tegen die f160, uit overweging dat zooiets dan de hoogte ingaat. Nu wordt al weer meer subsidie ge vraagd; ik was toen ook voor rondgaan met. een lijst. De heer Wilken izegt het met den heer Visser eens te zijn. We toespreken nu de verhooging van sub sidie, De f160 kan niet imeer toe. Maar het is niet zeker, dat een volgend jaar de subsidie weer even hoog als dit .jaar behoeft te zijn. Bij de behandeJ ling der toegrooting moet het beste beentje voor, om den post er op te krijgen. Ik stel voor f200 subsidie te geven. De heer Wit: Alleen voor dit jaar, of alle jaren f200! De heer Visser zegt, het wordt gevraagd, zoolang deze toestand duurt. De heer Wit: Als het alleen voor dit jaar is, ben ik er voor. Voorzitter: De post van f160 moet alle jaren be handeld worden, betris dus geen vaste post. 't Moet alle jaren opnieuw worden vastgesteld. Bij stemming zijn de heeren Visser, Wilken, Stam mes en voorzitter voor f 200, de anderen voor f 160. Met 4 stemmen voor en 3 .tegen is dus f200 aange- nmen. Nog is ingekomen een schrijven, dat .het gemeente bestuur van Hoogwoud, met wie omtrent de Lange- reizer voetbrug een conferentie is gehouden, en waar in wordt medegedeeld, dat een afdoende verbetering met een ijzeren steunsel f 96 zal moeten kosten, waar toe dat gemeentebestuur wel genegen is. B. en W. zijn echter van meening, en zij worden daarin ge steund door het oordeel van onzen gemeentelijken opzichter, dat het aanbrengen van een lat voldoen de is en' zouden daartoe willen besluiten. Als het goed zal worden gemaakt van ijzer, zal het, zooals secretaris toelicht, f96 moeten kosten. B. en W. van Hoogwoud voelden aanvankelijk wel voor ijzer. Voorzitten; Wij vonden f 96 wat hoog en opzichter Smit vond hout beter, want aan ijzer zou uitglijdend vee zich vel eerder bezeeren, dan aan hout en een houten lat is voldoende. Algemeen .goedgevonden wordt overeenkomstig het idéé van B. en W. om hout te bezigen en in deze dus met het besluit van den Raad van Hoogwoud mee te gaan. Ged. Staten hebben ingezonden een nieuwe sala- risregeiing voor burgemeesters, secre'.arissen en ont vangers. Volgens die regeling zou de bezoldiging van den burgemeester thans f 1450 bedragen met een maxi mum van f 1600,na J2 dienstjaren, van den secreta- ris f 1500 (maximum) en van den ontvanger f 800 (maxi mum) Gevraagd wordt pf de raad hiermede accoord raat of dat hij (N. Niedorp in een volgende klasse wil hebben, waardoor het salaris van den burgemees-i ter en secretaris met f 300 elk en van den ontvanger met f 200 zou stijgen. 1 De afd Noordholland van den Bond v. Gemeentel ambtenaren en de onderafd. Het Noorden hebben adressen ingezonden, .waarin wordt betoogd, dat het noodzakelijk 'is de gemeente in een hoogere klasse te plaatsen^ zyn van oor(jeel, dat dit niet noodig is, en adviseeren dus, in dien geest te antwoorden De heer Visser zegt, zelf aan dit advies te hebben medegeholpen, doch bij nfider inzien tot een ander idee te zijn gekomen, waarom hij in comité.vergadii- ring zou willen overg&un. De heer Gaiiaard vraagt, waarom het met m open bare vergadering kan worden besproken. Spr. wil zoo min mogelijk qoniite.vergaderen. ne heer Visser acjbt in dit geyal openbare verga dering niet goed. Straks kan men m openbare verga- deDeS heer ^keif's ook ^t^voor eiimitóveigadc- npih de heer Visser kan wel tets willen be sprekenwat sluiting der openbare vergadering noo- dia maakt. h„r wit Het kan wel iets persoonlijks wezen De heer vu wordt gesloten en men gaat De openbare wrgaderuig^^ in aomité. De pe p zitting wordt zij gemaclh- ophefhng van(b g voorstel van den heer Vis- tigd de strekking va hierop neer, dat de heer ser te publiceren Dit komt nt honger wil dan Visser de gemeente we een kmsn Tegen dit voorstel stemmen de heeren Wit, Stam mes, van der Stok en voorzitter, voor de heeren Vis ser, en Gaijaard. De heer Wilken hield zidh hier bui ten stemming. Het bekende adres van de Kon. Ned .Automobiel- cjub over het wegnemen van belemmeringen voor het snelverkeer wordt voor kennisgeving aangenomen. In behandeling komt het voorstel van de Gasc|pm- missie om met het oog op den hoogeren kolenprijs de prijs is f 5 per ton meer, den gasprijs met 1 et. te verhoogen en voor Nieuwe Niedorp te brengen pp 17 cent. Ingaande na de meteropname over Augustus. Voorzitter zegt dat anders met verlies zou wor den gewerkt en dat gaat niet op. Goedgevondea Gedeputeerde Staten wensqhen de bouw. en woning- verordening zoodanig te zien veranderd, dat de nieu we bepalingen omtrent de loozing van privaatstoffen en beerputten eerst op 1 Aug. 1921 in werking treden voor beslaande woningen, waardoor den eigenaars daar van gelegenheid wordt gegeven hunne perqéelén .mét de eischen der nieuwe verordening in overeenstémming te brengen. In gevallen waarin direcie voorziening noo dig is, kunnen B. en W. krachtens art. 14 der 'Wo ningnet eerder tot verbetering aanschrijven. Voorge- gesteld wordt, daaraan te voldoen. De heer Wit vraagt, of het hier in hoofdzaak gaat rln v— A dinUln I»i4«fton lil rl O Kinlanll II. V^rcitter ze^T'voor'de school te Langereis zal Staten voorstellen mits er f die'hSlp een mondelinge n a^rschuwing heett genaci ziji uAtnï aan dei1 geneesheer van Hoogwoud, onder meenlewqge wordtbetaald eischen niet te hoog te stellen, omdat hij nut g belooning Ged. van ge- om de privaten in de dichte kringen in de buitenwij ken. Zeker niet. Daar zullen de privaten wel op vol doenden afstand van de huizen zijn. Voorzitter zegt, dat het de geheele gemeenté bé- treft. De heer Wit vindt het ni,et „zoo erg als een plee op een binnenslootje uitloopt. De heer Stammes wijst er op, dat volgens de bouw verordening geen riolen meer op de S/loten mogen uitloozen, doch tot hoe lang worden de reeds bestaande riolen bestendigd? Het wordt tijd, dat die bestendiging nu langzamerhand ook ophoudt. De gemeente geeft subsidie aan een zwemvereeniging en pp een anderé manier wordt het watër onrein gemaakt. De heer Gaijaard meent, dat privaten, op de ae^i- terslooten evengoed geweerd moeten worden tégén hét gevaar voor de volksgezondheid. De heer Wilken zegt, dat met het oog op de hooge kosten der beerputten van hboger hand niet meer drang wordt uitgeoefend, maar toqh werkt men ai in de richting om algemeen beerputten te krijgen. HeL voorstel wordt hierna aangenomen. Medegedeeld wordt, dat de verbouw van de Moer beeker school is aangenomen, het timmer, en metsel"' werk voor f 3570 door C. de 'Graaf alhier, het vert- werl^ yoor f 873 door Overtoom van Schagen. Voorzitter zegt,' dat het werk zeer sleeiht vordert, waarvan volgens de arbeiders, de stuepdoor 'de schuld draagt .{Smit is reecis naar den aannemer geweest en heeft gedreigd dat boete zal worden toegepasL. De heer Visser vraagt, of het hoofd der school een verzoek om langer vaeuntie heeft ingezonden. Voorzitter zegt, dat de heer Veurman wel heeft ge vraagd, wanneer de sqhool klaar „was en dat hij anders wel langer "kon wegblijven. De heer Visser dacht, daP het Hoofd der .school moest vragen als hij langer vacant ie wou hebben. Hel hoofd der school is dus nog niet wezen kijken, hoe-' ver het werk was Voorzitter weet dit niet, hij heeft er niets van gemerkt. De heer Visser had wel eens willen weten, hoe groot nu de liefde van het hoofd der school in het onder-,' wijs was, Het is merkwaardig dat het Hoofd der scjhool niet om langere vaeuntie vraagt. De heer Wilken acht het ook goed, als het Hoofd der school aanwezig is, dan kan hij een oogje in 1 zeil houden, bij de schoonmaak. Op de vraag van den heer Gaijaard blijkt, dat de laagste inschrijver zich heeft teruggetrokken en daar om het werk aan De Graaf is gegund. Wat het schil derwerk betreft, dit scjheelde zoo weinig dat de hear Gaijaard had het wel liever in de gemeente gehouden. De heer Visser merkt op, dat het hier een rijkswérk betrof en men zicjh bij de openbare aanbesteding aan den laagsten inschrijver moet houden. B. en \Y. zien anders het werk ook liever in de gemeente gebéurén. De heer Stammes wil de boete voor te late ople vering toepassen, terwijl de heer Wit zegt, dat ze meestal den stuoadoor de schuld geven, maar als dit maar waar is. Ze zeggen wel meer, dat ze b.v. geen steenen hebben, maar intussqhein aan de 'leveranciers schrijven, dat ze ze nog niet moeten brengen, omdat ze geen tijd hebben. B. en W. Stellen voor de Westzijde van het Rijks ontvangershuis te doen veranderen, door hel wegno men van de loods, het aanbrengen van deur, ramen enz. Na eenige bespreking over de hoedanigheid van het huis wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. De voorloopige berekening geeft een kosten van on geveer f 1100 aan. De huur. buiten het gebruik van den tuin wordt bepaald op f 400, wat in verhouding met de huizen der bouwvereeniging ongeveer overéénkomt. Het verzoek van de afd. Winkel Vakonderwijs om dezelfde subsidie als vorige jaar wordt aangehouden tot behandeling van de begrooting. Het adres van de Ned. Onth. Vereeniging afd Sqaagen om een verbod uit te vaardigen dat op 31 Augustus en 1 September bij de vredesfeesten geen stérkén drank mag worden verkoqht., wordt voor kennisgeving ^in genomen, daar hier dergelijke feesten niet zullen wor den gehouden. De door den heer Gaijaard op de vorige vergadering voorgestelde wijzigingen in de verordening tot heffing van den Hoofdelijken Omslag, zullen door den 'nieu wen raad worden behandeld. Burgemeester en Wethouders k^fnnen omtrent de in de vorige vergadering ter sprake gebrachte elec- trificatie van deze gemeente mededeelen, dat in een met den heer Memelink te Schagen, vertegenwoordi ger der K.E.M., gebonden conferentie, door deze is gezegd, dat voor 1 September van het volgend jaar van een dergelijke el ec tri Gratie geen sprake zal kunnen zijn. Genoemde heer heeft beloofd tijdig een kostenberekening in te zenden. De heer Memelink bad medegedeeld, dat binnen afzienbaren tijd een hoogspanningsnet van Hoorn naar Schagen zal komen. De heer Gaijaard vraagt of nu September volgend jaar met den aanleg Nvordt begonnen, docli de secre taris en den lieer Wilken hebben den indruk gekre gen, dat niet voor September 1920 licht zal komen, maar wel eerder met den aanleg wordt begonnen. Ten slotte wordt besloten, de plannen door den heer Memelink te ontwerpen, af te wachten. Bij de rondvraag informeert de heer Gaijaard of het de gascommissie bekend is, dat de gasdirecteur als een kleine despoot is opgetreden naar aanleiding van de organisatie van het personeel en de gestelde looneischen. De directeur schijnt volgens spreker die persoon schriftelijk te' hebben medegedeeld, dat hij voor dat lidmaatschap moest bedanken en die looneischen intrekken, daar hij anders de gevolgen maar moest afwachten. M.i. zegt spreker, gunnen de gascgmmissieleden hier niet met een dergelijk op treden van den directeur meegaan en spreker wijst er op, dat de leden hier der gacsommissie, lid zijn eener democratische kiesvereeniging en dus niet accoord kunnen gaan met de handelingen van den directeur. Door de heeren Visser, Wilken en voorzitter wordt medegedeeld, dat zij van een dergelijk schrijven niets afweten, doch dat juist de betrokken persoon iLnnfé o-nliori VllTl heel voor zijn werk geschikt is. De heer Visser aqhtte echter ook hier weer publi catie van de feiten ongewensebt en doet den beer Gaijaard daarom eenige vertrouwelijke mededeelin- gen, om te doen uitkomen hoe de zaak zich heeft toe gedragen. De heer Gaijaard kan zich er ook niet mee vereeni gen, dat inplaats van loonsverhooging duurt et oeslag is gegeven. Verder wil de heer Gaijaard openbaarheid van de vergaderingen der gascommissie. De gasfabriek is een zaak van de ingezetenen en die hebben er recht od te weten wat er besloten wordt. Voorzitter wil tdit door de gascommissie laten beslissen, doch de heer Wilken meent dat de Raad zich hierover moet uitspreken. Ten slotte wordt goedgevonden deze zaak door den nieuwen Raad te doen beslissen. Winkel kan zulks dan ook doen. Voorzitter zegt, nu aleer de vergadering te sluiten, nog een woord van afscheid te willen richten tot drie leden van den Raad, die na deze vergadering niet meer terugkomen, n.1. de heeren Van der Stok, Stam-, mes en Wit, die bier reeds jaren zitting hebben ge had. Spr. gelooft dat men het met hem eens zal zijn, dat ze hebben getoond de rechte mannen op de rechte plaats te zijn, die rond en ridderlijk steeds voor hun meening uitkwamen en de belangen der gemeente steeds in het oog hadden. Spr. gelooft goed te doen hun uit naam der gemeente daarvoor harte lijk dank te zeggen, en hoopt dat hun voortaan in kleinen kring de belangen der gemeente even goed na aan het hart zullen liggen en in dien kring mo gen blijven wat ze hier zijn geweest- De heer Stammes dankt voorzitter voor die vrien delijke woorden en voor de samenwerking hier on dervonden en hoopt, dat het de gemeente Neiuwe Niedorp goed moge gaan. De heer Wit sluit zicjli bij 'deze woorden aan en spreekt de wenscfc uit, dat de besprekingen in den- nieuwen raad even genoegelijk zullen zijn dan ze tot nog toe rijn geweest. -Spr. zal evengoed nog belangt stellen in verschillende zaken, ai kan hij er ziyh dan nu niet meer zoo i#arspannen. Hierna sluiting. 111C-1 o «XI uuvi. JJ -:T„ een mondelinge .waarschuwing heeft gehad zijn -i j. ftmdol nil T11M LTt1 - »U11 UVll V CLli WDUU, I"»<-> rtflmoKtW welke gemeente die school staat, worden opgedra- door den bui gei t

Schager Courant | 1919 | | pagina 5