Raad Yan Hoogwoud. Dinsdag 30 September 1919. Vergadering van den raad der gemeente Hoogwoud, gehouden op -Maandag den 29sten September 1919. Voorzitter Burgemeester Breebaart Afwezig met ken nisgeving vaïi verhindering.de heer S. Glas". Voorzitter opent de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulein volgt. Naar aanleiding der notulen wordt medegedeeld, dat aan mei. A. P. H. \Y. van Wijk, onderwijzeres aan de OL. school te Aartswoud, een maand" y er lof we gens ziekte is verleend. Bereids is door B. en W. als hare plaatsvervangster tot tijdelijk onderwijzeres aldaar benoemd mej. D. C. H. C. Schcrmerhorn van Nieu we Niedorp. Goedgevonden. Van de II.IJ.S.M. is bericht ingekomdn:, dat'niet aan bet ingekomen verzoek betreffende den avóndtrein kan worden voldaan, daar de steenkolen zoo schaarsch zijn Voor kennisgeving aangenomen, Aan den timmerman A. Meijers te Langereis zal worden opgedragen ter weerszijden van het" dek der Langereizer voetbrug een lat aan te brengen om te voor komen dat daarover vervoerd Wordend vee /al uit glijden. Ged. Staten hebben goedgekeurd, fcet raadsbesluit tot een "kasgeldieening van f 20.000 en een raadsbesluit lot het aangaan van een leening, groot f 75000, ten behoeve van het gemeentelijk electrisch bedrijf. Is ingekomen {le raming van ontv. $n uitgaven der Gezondheidscommissie te Hoorn, sluitendein .eind cijfer op f 200a09, (met 103.09 voor onvoorzien). Hoog woud. met 2065 inwoners, heeft a "2 cents per inwoner f 41.30 bij te dragen. De jongste kasverificatie hij don gemeenteontvanger gaf aan ,dat de ontvangsten over de beide diensten hebben bedragen f 81274.981/2, de uitg. 76126.51V2, zoodat in kas was en moest zijn f5048.47. Volgen verslagen fcerhalingsonderwijs school 'Aarts woud. meisjescursus, waar 5 leerlingen deelnamen en school Kerkelaan, meisjescursus, waar het berhalings- onderwijs slechts door één leerlinge Werd gevolgd, n.1. Hillegonda Bos, die 1 September op pen school voor Huishoudonderwijs overging. De yorderingen waren goed te noemen. Voorz. brengt ter sprake een ingekomen circulaire over de duurte der onderkleederen en in verband daar mede wordt in die circulaire verstrekking van onver bleekte en gebleekte katoen in uitzicht "gesteld. Die katoen kom!, gebleekte 'zoowel als ongebleekte op 50 cents per cf (69 c.M.) terwijl aangegeven wordt, dat voor een hemd 4 el noodig is voor een volwassene. De ge* bleekte katoen is 84 c.M. breed, de ongebleekte 88 c.M. Besloten wordt, van elke soort 500 el te bestel* len en daarna de zaak door de distributie af te wikkelen De amblenaresse ter secretarie, mej. W.G. v. d. -Veen verzoekt verhooging van haar salaris., dat zij gaarne wif zien gebracht op' f 500 per jaar. De heer VijnIk dacht,' dat hel de bedoeiing was die dingen bij de begrooting te bena'ndelen. Voorz. zegt, dat dit ook het plan is. Allen inden goed behandeling bij de begrooting. De heer D. Kos vraagt, als doodgraver en korkhofop* knapper verhooging van salaris, om <jjt Voor die func- tiën gezamenlijk op f 100 per jaar te brengen. Adressant vraagt als lijkwagenrijder ook verhooging en wil f3.50 per Tijk in de gemeente en f 5 per lijk voor buiten de gemeente zien gesteld. De sehoolschoonmakers E. Kos (Kerkelaan). G. Rempl (Aartswoud). A. Stroet (Weere) en G, Modder (Lange reis) vragen in een gemeenschappelijk adres verhoogïng van loon en wel zoo, (jat dit voor de Weereschool op f 208 en 'voor elk der drie andere scholen op f 156 's jaars wordt bepaald, plus f 15 "'s jaars voor elke school voor aanschaffing der thans zoo dure schoon maakmaterialen. als boenders, dweilen en wat dies meer zij. Deze verzoeken zullen ook bij de bggrooting worden behandeld. In de Gezinsverpleging is besproken dat daar een te kort is van f 1000, terwijl je thans voor f 1200 nauwe lijks een wijkzuster kunt bekomen. De Gezinsverpleging heef! al een staat van verhooging van de bijdragen harer leden opgemaakt en zou bovendien gaarne de subsidiën wat hoqger zien gebracht. Voorz. beveelt de zaak alvast in de aandacht van den raad aan en voorls zal behandeling bij de begroot ting volgen. Aan de orde is nu regeling en beheer gemeentelijk Electrieiteitsbedrijf. Model js gevraagd aan de firma Vermande en dat zou als leiddraad gevolgd kunnen worden. Voorz .deell mede, dat als tijdelijk administrateur door B. en W. is aangesteld de gemeenteontvangerj Er zijn reeds enkele gelden te innen en te betalen en 6. en W. hopen, dat de raad het goedvindt. Wordt algemeen goedgevonden. Om n ureeds voor goed een administrateur aan te stellen, wcrd üan pok niet wenschelijk geacht door B. en W„ daar er thans voor hem nog geen voldoende verk zou zijn. We .weten mu nog niet hoeveel werk de gemeenteontvanger als tijdelijk administrateur zal hebben en daarom wordt beter geacht, later zijn be looning te bepalen. Goedgevonden. Aan de orde is nu verordening gemeentelijk Electrisch Bedrijf, die in 21 artikelen wordt voorgelezen, en be handeld en vervolgens ongewijzigd wordt vastgesteld, terwijl ze in werking treedt op den dag der afkon-i diging. Met het bepalen van de voorsvaarden, waarop eleclriciteit door het bedrijf zal worden geleverd, zal daar het bedrijf nu nog niet in werking is, thans nog borden gewacht. Ook de begrooling voor het bedrijf wordt thans tot iater verdaagd, daar het bedrijf nog niet werkt en er dus nog weinig in de begrooting is te zetten. Voorz. wijst er op. dat er een bokpaal moet £ijn in de nabijheid van den grooten ouden lindeboom op de Viersprong aan het einde van de Boekei. Om die bok- Paai aan te brengen is het noodig om of de lindeboom geheel te doen verdwijnen of hem te misvormen door een ferme inhakking. waarbij een zware zijtak ervan geheel weggenomen moet worden. Ook aan het an dere einde van de Boekei moet zoo n bokpaal komen en daarvoor zal het noodig zijn, een boom uit den schoolmeesterstuin weg te aoen. De heer Vijn Wijst er op. dat een reeds geplaatste Paal wat hinderlijk staat en beter was geweest, die paal riet ?oo ver naar den. weg te plaatsen. Voorz. wil, dat dan straks met een ambtenaar van net Prov. Bedrijf in ©ogenschouw nemen. Zoo noodig kan dan nog tol verplaatsing worden overgegaan, daar net nu nog niet te laat is, daar er nog geen draad aa" is aangebracht. Wordt goedgevonden. Ook wordt goedgevonden, om zoo noodig den óuden undeboom te verwijderen, alsmede den boom in mees ters tuin Dan brengt voorzitter nog onder de aandacht, dat het Personeel reeds bezig was onderdeelen voor de straat verlichting aan te draaien, maar spr. gelastte, daarmee PP te houden, aangezien nog niet tot straatverlichting Beslopen is en daarvan odk m het contract niet wordt fterept. zoodat het een vergissing van de werklieden was. Wel is het do(el misschien, om in de toekomst h'er en daar een licht gis straatverlichting aan te bren gen. Maar de ambtenaar van de electriciteit gaf te kennen, dat hel beter gaat een deel geheel van straat-» verlichting te Voorzien, dan hier en daar een licht aan te brengen. Sommige deelen der gemeente wordén genoemd, als wel voor straatverlichting in aanmerking te komen, maar als het op andere plaatsen dan wfeer niet komt, zou dat, meent de heer Bossen, afgunst kunnen wekken. De heer Vijn wijst er op, dat als straatverlichting zoo i in verschillende gemeentedoelen zou komen dat hécl wal uitgaven vordert. Voorz Als de heeren van gemeentewege nietsi aan straatverlichting willen doen. dan zou die alleen aan net particulier initiatief moeten worden overgelaten De heer Vijn vindt, waar de Boekei voor straatver lichting werd genoemd, dat de Paad nog noodiger zou zijn; daar kun je in de slpot terecht komen In de Boekei kun je nergens last hebben, want 'ie hebt ter weerszijden huizen. iTf 00''Ier. als je daar tegen op bonst in donker, dat kan toch ook otapieizierig genoeg zijn Anderen meenen. dat aan de Paad door den heer jn zooe\en genoemd, toch maar weinig menschen wonen. De heer Vijn: Ja. maar die weten wij toch heel goed te vinden als wij hen financieel noodig hebben, oorz. zegt, dat het op 't oogenblik eigenlijk maar voorloopig ter sprake brengen is. Voorz. deelt nog. mede. dat het. kabelhuisje voor Hoogwoud het eerste gemaakt zal worden. Mocht de leiding er zijn en is dat kabelhuisje dan niet klaar, dan zal voor tijdelijk een hulpkabelhuisje worden gesticht. Tot het kabel- huisje voor Hoogwoud behooren dan de Boekei Zuid eind Noordeind en Pade. De eerste lichtpunten zijn opgedragen aan den installateur alhier, dien heer J. de Vues, die er reeds mede bezig is. doch personeei i zoekt. daar hij alles niet af kan. Zijn. werk is intusschen gecontroleerd en keurig netjes in orde bevonden. Er schijnt voorls wat tegenspoed te zijn. wat betreft ïeniand te \Y ognum, die de electriciteitspalen niel door zijn land wenscht te hebben en die weigert de palen op zijn land loe te laten. Er wordt ons "dan ook. zegt oorzitter, niets beloofd. Als we gauw klaar komen, zal dat wel een verrassing zijn Te Twisk zal morgen het electrisch licht branden voor particulieren en ook voor straatverlichting. Maar daar is het heel wat gemakken lijker dan hier. Voorloopig wordt nu van de bespreking over dit punt afgestapt en zal er later wel op worden teruggekomen Aan de orde is verordening heffing Hoofdei Omslag' B. en W. stellen voor, den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud (thans f 400) te bepalen op f 600 En de aftrek voor kinderen beueden 15 jaar thans f 25. te brengen op f 50. De heer Hartog vindt de kinderaftrek op f 50 goed. doch zou voor levensonderhoud in plaats van t 600 willen aftrekken f 700. Voorzitter legt uit |lat inkomsten uit kapitaal ten volle en uit bedrijven voor s/4 worden belast. Bij de thans nog geldende regeling (f 400 aftrek levensonder houd) zou iemand die f 1000 kapitaalinkomsten en f 1000 bedrijfsmkomsten heeft, dus. van zijn kapitaal ten volle dus voor f 1000. en van bedrijfsinkomsten a f 100!) voor 3/4. dus voor f 750. is totaal voor f 1750 belast worden, waarvan aftrek levensonderhoud f 100 af gaat. dus wordt dan belastbaar inkomen f 1350. J)e heer Bossen meent, dat zoo hier en daar het in democratische richting gaat. en dacht dat hel hier ook dien weg op kan gaan. De f 400 voor noodzakev lijk levensonderhoud zou spr. willen wijzigen om die te brengen op f 800. Den aftrek, voor 1.4. waardoor bedrijfsinkomsten in plaats van ten volle slechts voor 75 pet. worden belast, zou spr. willen laten vervallen en bedrijfsinkomsten ook ten volle aanslaan. De heer Bossen wil progressieve heffing, bijv. begin nen met 2 pet. en zoo met grootere inkomens al hooger. Voorz. zegt. dat dit wel al reeds ter sprake is ge- weest. Maar als dat de raad zou willen, zou spr. gaarne willen, dat daarvan een verordening, of schaal of berekening ter tafel werd gebracht. B. en YV. willen namelijk wel medewerken, doch doen geen voorstel in die richting. De wet geeft voorschriften- ten opzichte \aii_ de heffing, ook ten opzichte van de progressieve heffing. En voorz. wil den heer Bossen daaromtrent wel inlichtingen geven, al kan "dat niet in een verga dering, maar beter in een daarvoor met elkaar te hou den bespreking. B., en YV. stellen voor, de bepalingen der verorde* ning 'te laten zooals ze zijn. maar den aftrek van f 400 op f 600 te brengen en voor kinderen op f 50 per kind. De heer Portegijs zou bij den aftrek voor kinderdn dien kinderaftrek willen stellen voor kinderen beneden 14 jaren, doch, daar'dit geen bijval vindt, maakt spr. er geen voorstel van en vereenigt hij zich later met de bepaling dat de aftrek geldt voor kinderen beneden 15 jaar. De heer Portegijs wil als B en W.. de verordening laten zooals die is en is ook voor f 600 aftrek ley vensonderhoud, maar zou het bedrag kinderaftrek op f 100 willen stellen. Bij stemming pver voorstel B. en W. wordt dit met 2 tegen aangenomen.. Voor: Vijn.' Schilder Pprte- gijs en Deken. Tegen Hartog en Bossen. Deze stemming geldt echter voorstel B. en \V, behalve bedrag voor aftrek. Ten opzichte van aftrek zijn daar de volgende voorstellen: B. en W. f 600. kinderaftr .f 50; Harlog: aftrek f 700, kinderen f 50; Bossen: aftrek f 800, kin deren f 50Portegijsaftrek f 600. kinderen f 100. Bij stemming zijn de heeren Hartog en Bossen beiden voor f 700 en de heeren Portegijs. Deken. Vijn en Schilder voor f 600. Dus is besloten den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op f 600 te stellen. Bij stem 111 in» over kinderaftrek f 50 zooals B. en VV. willen, of f 100, zooals de heer Portegijs voorstelt, stemmen de heeren Portegijs en Bossen voor f 10Ó en de andere vier allen voor f 5Ó. ^yelk bedrag dan als 'kinderaftrek nu is bepaald. Goedgevonden wordt het jaar weder te rekenen van 1 Januari tot 31 December. Het te heffen maximum f 20000 (behoudens suppl. heffing) wordt goedgevonden. Nog wordt bepaald, dat voor personen, die men ten zijnen laste heeft, die door ziels, of lichamelijke gebro ken. niet in eigen onderhoud kunnen voorzien een af trek van f 50 voor elk zoodanig persoon zal gelden. Waarna verder de verordening wordt goedgekeurd. Bepaald wordt, dat de commissie voor den Hoofdei. Omslag ter behandeling valn feclames tegen aanslag uit 3 personen zal bestaan. Dal acht men beter dan dat de heele raad commissie is. Men legt met meer vrijmoedigheid zijn inkomen bloot aan 3 dan aan 7 heeren. Deze verordening wordt voor het eerst toe gepast over 1920. De thans nog geldende bepalingen worden niet verder toegepast dan over het belastingjaar 1919. Goedgevonden wordt de verordening op .de hef fing aldus vast te stellen, terwijl de verordening voor invordering H. Qmsl. ongewijzigd wordt vastgesteld. Volgt verordening lijkwagen. Er is reeds verzoek in gekomen van den rijder van den lijkwagen en B. en W stellen nu voor. de belasting op het gebruik van den lijkwagen te verhoogen. Thans is het tarief: (bin nen de gemeelnte) met 2 paarden f 10, moet worden f 12met 1 paard f 6. moet worden f 8met 1 paard zonder kleed f 4, moet worden f 6, (dit gebeurt echter zeer zelden, en dan geldt het menschen, die niet meer dan f 4 bctaldn kunnen en dan wordt toch het kleed gebezigd en legt de gemeente ér dié f 2 bij, die dan te weinig is betaald.) Tarief voor gebruik bui ten de gemeente. Thansvoor 2 paarden f 15 1 paard f 8 1 "paard zonder kleed f 6, doch dat wordt niet toegestaan want dan zou maar f 6 worden ontvangen voor zoo 'n rit naar buiten de gemeente en zou er geld bij moeten en dat is niel de bedoeling. B. en W. willen nu lxpalen voor buiten dc gemeentelijkkoets mei 2 paarden f 20. met 1 paard f 14, wat wordt goedgevonden. Voorzatter zegt, we hangen met de paarden van de welwillendheid] onzer ingezetenen af, maar wor den door tien in deze altijd met welwillendheid ge holpen. -u iDe heer Bossen zou liet tarief binnen de gemeen te fl lager willen stellen, wat betreft gebruik der koets met 1 paard en dat dus op f 7 willen bepalen. Met allen voor wordt aldus bepaald en wordt voor 1 paard zonder kleed f 5 bepaald. De heer Bossen vindt, voorts het idéé buiten de ge meente nogal rekbaar. Voorzitter zegt zelve dat ter beoordeeling te hebben en het geldt doorgaans nabij liggende ge meenten als Sijbefcarspel, Opmeer, Spanbroek, Oude Niedorp of zoo. Wil men echter naar Haarlem of zooiets, dan moet extra betaald worden en moeten zij ook dan aan den rijder extra betalen. Goed gevonden. Voorzitter stelt aan dé orde bespreking der ver huring van een strook gemeentegrond achter de Kerkelaan. 'De heer Bos brengt hierbij den treurigen toestand Van de sloot Bangs die srtook gronds in bespreking en acht het hoOg noodig in dien toestand verbete ring te brengen. Deze sloot loost aan één kant uit. Desnoods zou er niets tegen zijn, al was er geen sloot. De heer Vijn: We moeten toch een waterloozing hebben. De heer Bossen zegt den heelen boel maar te wil len dempen. Voorzitter: Maar we moeten rioleeren. Anders w ordt het nog erger toestand. De heer Bossen vindt het een zoodj-e met die sloot. Voorzitter geeft toe, dat de sloot niet, is zooals die moet. zijn. Als enkelen eertijds niet hadden te gengewerkt, bad hef nog gegaan, al moest er ge- sehoeiingd worden. Maar een paar lui zeiden: je blijft er af! Als de Gezondheidscommissie toen had geadviseerd ,dat we doorgaan konden in deze, dan hadden wij toen wei gaan dempen. Maar dat advi seerde de Gezondheidscommissie niet. Het was met schroom dat zij advies gaf. D eheer Bossen sitelt er toch veel prijs op dat we het nog eens zullen probeejen, verbetering te bren gen. Voorzitter: Dat kan», maar dan moeten \v$ nu de verhuring aanhouden. We moeten óf een slootje houden, want we moeten hiervandaan water krij gen, óf we moeten rioleeren. De heer Bossen zegt: Met wrelk doei is de strook grónd gekocht? Ik denk van om de sloot. Waarom is de sloot niet gedempt? Wat heeft het gemeente bestuur tegengehouden? Het is toch een stinksloot? Voorzitter: B. en W. hadden met het koopen van den grond wel het idee om de sloot te dempen. De Gezondheidscommissie antwoordde op onze vraag, dat wij in deze niet konden dwingen. Op tegenwerking van enkelen is het toen afgestuit. De heer Bossen: Deze sloot 'beantwoordt niet aan haar doel. Voorzitter: Ik zou niet graag adviseeren om de sloot te dempen. De Gezondheidscommissie schroom de met het geven van advies. De heer Bossen: lik meende dat, het doel was de sloot te dempen. Voorzitter: Het is ook het doel geweest van het koopen van dien grond om de sloot te dempen. Maar het stuitte op 2 personen. De heer Vijn: Er is nog iets. De vroegere eigenaar, C. Klaver, wou óns verplichten om als wij een sloot gingen graven, den wal daar te toeschoeyngen over een lengte van 300 Meter en dat was zee duur. Dat is een van de redenen, waarom het niet is uitgevoerd. De heer Bossen vindt, het noodzakelijk, verbete ring te brengen. De heer Schilder: Kees Klaver zal nog wel dezelf de eischen hebben als voorheen. De heer Vijn'Schoeiingen is nog goedkooper dan rio leer en- Voorzitter: Het idéé Bossen, otn te dempen, kan wel, maar dan rioleering van het begin tot het einde. Als de sloot dichtgegooid wordt, krijgen we grond ook. Maar dan moet het tonnenstelsel worden toegepast daar, dat zal ook niet meeval len. Je kunt de lui wei tot het tonnenstelsel verplichten, als er ziektegevallen voorkomen, die daar aanleiding toe geven. Maar tot nog toe hebben we hier niet zoodanige ziektegevallen gehad, die daartoe leidden 1 Bovendien, als we tonnenstelsel kregen, zouden we iemand moeten aanstellen voor het ophalen van de tonnen. Ook zou er een plaats moeten worden aan gewezen, waar de tonneninhoud heengebracht kan worden. Maar wij dwalen van ons chapiter af. Wij hebben aan de orde verhuring van gemeentegrond. Maar Bossen wil nu demping der bestaande sloot of een nieuwe sloot. De heer Vijn: Maar je kunt evengoed verhuren. Voorzitter: Niet gemakkelijk toch. Welk idéé moe ten wo volgen, de mensehen uit de Boekei op het raadhuis laten komen en dan het tonnenstelsel be spreken? De heer Bossen: Hier zijn er al heel wat, die uit eigen beweging tonnenstelsel hebben ingevoerd. Voorzitter vraagt of we willen onderzoeken wat de ingezetenen aan de Boekei er over denken. De heer Schilder: De toestand van de sloot laat veel te wenscben over, dat ben ik met, den heer Bossen teens en ik zou wol willen onderzoeken, wat we kunnen doen. De 'heer Vijn: lik zou niet voor rioleeren zijn, dat zal heel duur worden. Voorzitter: We zouden ook de sloot kunnen ver bloeden; aan dezen kant ervan ligt onze gemeente grond, dus wo zouden tot verbreeding der sloot kunnen overgaan, als wij dat wilden, De heer Bossen: Er dient verbetering te komen. De voorzitter: We moeten riool maken of de sloot verbreeden, maar dat Laatste is niet gemakkelijk, want de grond „staat" daar niet best. De heer Schilder: Als we de sloot verhreeden, moeten we toch ook schoeding maken. Als wo ech ter rioleeren, krijgen wo meer grond. Als de sloot verbreed wordt, houden we minder grond. We kun nen echter eerst eens vragen 'aan de BóekeLbevvo- ners wat zij van tonnenstelsel denken. Algemeen wordt goedgevonden eerst bijeenkomst met de BoekeLbewoners te hebben. De verhuring van den grond der gemeente achter de Kerkelaan wordt nu uitgesteld om er later op terug te komen. Volgt bespreking regeling herhalingsonderwijs. Voorzitter wijst er op dat, zooals uit de straks 'behandelde verslagen herhalingscursus meisjes van de scholen Aartswoud en Kerkelaan reeds bleek, er soms enkele leerlingen of zelfs een leerling voor zoo'n cursus zijn. Dat is dan toch een kostbare zaak, wat betreft het loon dat er voor moet worden uit betaald. En storend is het ook, als er zoo weinig zijn. B. en W. vinden daarom, dat we moeten com bineeren als er aan 1 schóól minder dan 6 leer lingen voor hertuali ngsondrervv ijs-cursu s zijn. Nu geldt de bepaling dat aan de Langeréis als er daar minder dan 3 leerlingen zijn, de cursus niet door gaat. Dan moeten die 1 of 2 leerlingen maar naar Nieuwe Niedorp of-Hoogwoud. Voor de andere scho len hier bestaat echter die bepaling nog niet. Nu is er een nieuwe regeling en het rijk betaalt het geheele onderwijs. Wij zijn voorstanders voor her halingsonderwijs, maar zóó is 't alleen voor degenen die 't onderwijs geven en daar moet het niet om gaan. Het moet in het belang van het onderwijs gaan. Dus combineeren en dan om geen schade te berokkenen, de onderwijsgevenden dér gecombineer de scholen, de een dit vak en de ander weer een ander vak laten- onderwijzen. Het salaris voor herhalingsonderwijs wordt Wel 'boven de f2 per,'uur in de toekomst voor hoofden en voor de andere onderwijskrachten iets minder. Aian de Langereizer school nu wordt bijv. 216 uur herhalingsonderwijs gegeven en 192 uur wordt, daar van vergoed. De rest past de gemeente bij. In de Weere gaat het wel goed' met het. aantal le - gen voor herhalingsonderwijs. Daar heb je een dozijn, af meer. Algemeen wordt goedgevonden, dat B. en vv. volgende maal met definitieve voorstellen tot besproekn combdneeren -zullen komen. Voorzitter zegt, dat voor 1 October a.s. vastge steld moet worden de plaatselijke verordening, re- gellende de uitbetaling der jaarwedden voor net onderwijzend personeeL Voorzitter zegt verordening van Vermande -en Zn. te hébben gevraagd, die wordt overal gevolgd. Uitbetaling na overlijden kan wel, als de meente het. dan zelf voor hare rekening neemt. Want het Rijk betaalt niet langer uit als tot den dag van overlijden. De verordening wordt gelez en en daarna goed gekeurd en zal 1 Januari 1919 in werking getreden worden geacht, dus van terugwerkende kracht zijn. Wat betreft d'e huurwaarde van onderwijzerswo ningen, als de Raad die niet bepaalt, dan wordt die bepaald op 10 pet. van de jaarwedde. Als dus de jaarw edde is f 3000, zou er dan f 300 huurw aarde aan de gemeente komen. Vroeger was dat niet zoo. Als dan het salaris was f1800 en f250 huurwaarde, was het f2060 als pensioengrondslag. Nu wordt dan de huur bepaald en zoo niet, dan wordt ze op 10 pet. van het salaris gesteld. 'Het, is dan thans echter zoo, dat als -een onderwijzer jong is en dus -lager sala ris heeft, hij minder huurwaarde betaalt als een met meer dienstjaren en hoóger salaris. Thans geldt f250 als huurwaarde. De heer Bossen vindt dat het veel scheelt waar je woont. De woning van het hoofd der school Ker kelaan is de slechtste. Boomstra heeft -reeds door de vochtigheid veel waardeverlies aan meubelen en kleeden. Die woning is gewoonlijk een hok. De heer Bossen wil voor die woning f100 huur waarde stellen, Langereis f150, Weere en Aarts- woud elk f 175. De heer Vijn zegt, vroeger verzochten de onder- wrijizers de huurwaarde 'hoog te hebben voor pen sioengrondslag nu zouden ze weer willen, dat het lager werd. Voorzitter: Het voorstel Bossen geeft een totaal huurwaarde vlan f600, thans is dat, viermaal f250 is f 1000. 'n Belangrijk -verschiL dus. En nu krijgen we gauw dit: moeten juist de onderwijzers zoo'n voordeeltje hebben, dan willen anderen, in gemeente gehouwen wonend e, ook wet zoo'n voordeeltje. De heer Vijn zou 't voor Hoogwoud op f200 des noods op f 150 willen stellen, -maar voor Weere, Aartswoud en Langereis elk op f250 willen laten. De -heer Portegijs wil Hoogwoud op f 100, de andere elk op -f200 huurwaarde stellen. De heer Schilder wil Hoogwoud op f150 bepalen. Stemming. -De heeren Portegijs en Bossen stemmen elk voor hun eigen voorstel, de andere vier voor dat van den heer 'Vijn Hoogwoud f 150 en de, andere 3 onderwijzerswo-ningen elk f 250 huur waarde z-oodat het voorst el-Vijn wordt aangeno men. Is de Langereis echter eventueel nu 200 dat weet voorzitter niet precies dan zal dat op f200 bepaald blijven. Worden vervolgens gelezen en goedgekeurd voor waarden der gemeente Hoorn tot toelating buiten leerlingen op de M.U.L.O.-school te Hoorn. De heer Schilder is benoemd tot Ambtenaar van den Burgerl. Stand, in de plaats van den heer Koorn en wordt algemeen goedgevonden de rege ling dat Burgemeester is le, de heer Vijn 2e, de heer Schilder 3e en de heer Borst 4e ambtenaar van den Burgerlijken S-tand, Een suppletoire begrooting in Ontvangst en Uit gaaf sluitende op f 93500, wordt goedgekeurd. Goedgevonden wordt f12.6814 uit den post on voorzien te betalen als een negende deel in de kosten, fll4.15H, van liet comité van de spoorlijn Medemblik-Alkmaar. De Roomsch-Katholieke Land- en Tuinbouwbond in de Weere verzoekt voor een Landbouwwinter- cursus aldaar een gratis lokaal met vrij vuur en licht. Algemeen goedgevonden daarvoor een lokaal in de Weereschool beschikbaar te geven. Er is reeds een leeiaar en er zijn een voldoend aan-tal leerlingen De heeren De Groot, Kuipers en Has verzoeken wegens vertrek afschrijving voor eenige maanden van hun aanslag in den, Hoofd. Omslag. Toe gestaan. Rondvraag. De heer Hartog wijst op de noo- dige herstelling aan het, huisje van de, wed. Burger te Aartswoud. Zal aandacht aan worden geschon ken. De heer Hartog zou, als er nog meer hoornen voor de electriciteit weg -moeten1 dót spoedig willen doen, dan kunnen ze in het aanstaande seizoen nog voor brandhout dienen. Te Aarts woud zijn wel dikke hoornen die ongelijk heden in den weg veroorzaken en daarom evengoed wel gerooid kunnen worden. B. en W. zullen opname doen. De heer Portegijs vraagt hoe het gaat met het stellen van de lichtpunten. De electriciteitszaak lijkt door verschillende menschen nog wel in liet geheel niet begrepen te worden en velen schijnen wél bang om lichtpunten te bestellen. Ook van het nemen van aandeelen in de geldileening heeft men het goede be grip niet. Voorzitter is bereid om desnoodig tot het geven van meerdere bekendheid en inlichting een ver gadering te beleggen, te Weere bijv., waar de nood zakelijke watervoorziening dan behandeld kon wor den om meteen uitlegging over de electriciteitszaak te geven. Da heer Bossen wijst op de school Kerkelaan, die in slechten staat is wat tochten en zijging betreft. De kinderen, kondén van den winter bij 40 graden koude onderwijs ge,nieten. Dat is niet bevorderlijk voor het onderwijs. Voorzitter geeft toe dat het daar tocht en- 't is met het verbeteren der privaten toen wel iets ver beterd, maar 't is niet over. 't Is niet gemakkelijk geheel te verbeteren. Voorzitter zegt onderzoek door den gemeente-apizchter toe. De beer Bossen, wijst op den toestand van de sloot achter de kaasfabriek te Langereis. 't, Water ziet er rood en de stank noodzaakt de menschen soms, de ramen dicht te doen. Voorzitter zal het onderzoeken. Ook de sloot naast Speets in de Weere bevat slecht water, dat door een leiding onder den weg door van de 'kaas- fabriek aldaar afkomstig is. De heer Vijn zal op 's voorzitters verzoek daar opname doen. De heer Schilder zou de nieuwe boomen die voor de dood© boomen langs de wegen in plaats moeten wórden gezet, liefst vroeg herfst izien aanplanten. Dat is beter dan later. Voorzitter vraagt of bet aan Kram van Benning- broek opgedragen moet worden. De heer Bossen zegt, dat Jan Zweet Az. van Aartswmid, ook kweeker en snoeier is en zou dus liever in de gemeente blijven -met dat werk. WorSt algemeen goedgevonden. Voorzitter zegt niet geweten te hebben, dat we in AartsVoud een snoeier en kweeker hadden. Den heer Zweet zal het snoeien van de boomen bij de tram worden opgedragen en ook zal hij de iepenboomen meteen langs gaan. Hierna sluiting onder dank.

Schager Courant | 1919 | | pagina 6