DINSDAG 9 DECEMBER 1119 62ste Jaargeni) No. 6630 Uitgevers: TRAPMAN Co. Int. Teleph. No. 2(1 Vereeniging Oudleerlingen der K.L.W .S. te Schugeu. Raad van Petten. Plaatselijk Nieuws. Al AiMEiiiG- Lnünitlil. pit blad verschijnt viermaal oer weekDinsdag. Woensdag, lionderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor den ADVKKTEN'HEN' in het eerstuitkomend nummer geniaatst. SC1IAGEN, LAAN D 5. Prijs per 3 maanden f 1.40. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN TIEN van 1 tot 5 regels f 0.80. iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Bovenstaande vereeniging vergaderde Maandag 8 De cember 1919, des morgens 11 uur, in Cérès alhier. Voorzitter de heer E. Dz. Govers van Alkmaar, opent de vergadering, in het bijzonder de 3 aanwezige eeré- leden, de heeren Smeding, Dr. Bakker en C. Nobel, en aan den heer P. Buis Jz. voorzitter van de com missie van toezicht op de R.L.W.S. Spr. wijst erop, dat al is dan de oorlogstoestand achter den rug, de gewone toestand nog niet is terug- -gekeerd. De aflevering b.v. van onze zuivelproducten is gewoon op het strand geholpen, -terwijl we ons niet -kunnen vereanigen met verschillende regééringsmaat- regeJen. Vooris wordt gewezen op den tusschenüandel die zich hier en daar vastgrijpt en wel zoo, dat b.v. op het artikel melk in plaatsen 40 a 50 pet is ge. Jegd, voor distributieloon. De tijd is dan ook zeer zeker gekomen, dat de landbouw zooveel mogelijk de afzet zeil in handen moet nemen. Voorzitter wijst er verder op, hoe velen van de oud leerlingen in verschillende zaken als voorlichters optreden en niet het minst onze secretaris, die thans weer het secretariaat voor de groote Landbouwtent -toonstelling jn 1920 te Schagen op zich heeft genomen. Daartoe is moed noodig en meenen wij' hem nulde te moeten brengen. Ook naast hem treedt weer eén jon gere oudleerling op, de heer Joh. de Veer. De notulen worden door den secretaris, den heer P. Hopman, gefezenze worden onveranderd goedgekeurd. Verschillende stukken zijn ingekomen, o.a. de statuten van het Landbouwhuis met de kennisgeving, dat rente- looze aandeelen van f 25 beschikbaar zijn. Door den heer Dr. Bakker wordt gewezen op de buitengewoon groote beteekenis van dit Landbouwhuis welke stichting reeds verre overtreft wat men zich haa voorges leid Er rust op den landbouw een zekere mo- reele verplichting te zorgen, dat deze zaak door den landbouw zelf bij elkaar wordt gebracht én spr.beveelt het nemen 'van rentelooze aandeelen dan ook bij de leden aan. Medegedeeld wordt, dat door den heer Dr. Bakker een cursus in Algemeene Veeteelt zal wordén géhoudén te Hoorn en wet 10 Zaterdagen. Alle leden van Fok. .veneetnigingen kunnen zich aanmelden. Mochten zich meer dan 30 personen aanmelden, dan zal t>ij loting worden uitgemaakt, wie de cursus zullen volgen. De deelnemers hebben alleen bij te dragen in dé kostén van zaalhuur. Naar aanleiding van een opmerking van den heer C. Kooijv landbouwleeraar, wordt tenslotte door den heer Dr. Bakker goedgevonden, dat de leden der vér- een iging v. OudJeerlingan ^ich ook kunnen aanmelden, hoewel werd opgemerkt, dat onder die leden véél bouwboeren zijn. De rekening over 1918 wordt goedgekeurd; ontvang sten f 659.84. uitgaven f 568.27y2, balk; saldo f 91.56$. Vorig jaar was het madeelig saldo f 9.64Vj. Door den heer Dr. Bakker worden enkele mede deel in gen gedaan omtrent het onderzode naar de wij ze waarop hel opfokken van kalveren in deze provincie plaats vindt Voor de samenstelling van een brochure zijn vragenlijsten rondgezonden ein van dt? leden dlezer vereeniging fijn 79 vragenlijsten ingezonden. Aan de hand van die vragenlijsten zal een ioverzicht gemaakt worden en het voornemen bestaat aan den Bond van Rundveefokvereenigingen Hollands Noorderkwartier en Oudleerlingen te vragen, voor gemeenschappelijke ré- kening die brochure te doen drukken en uitreiken. In verband hiermede is f 40 op de begrooting tot dit doel uiteetrokken. De zomervergadering zal te Haarlemmermeer wor den gehoudendaaraan te verbinden een bezoek aan het concours Jiippique te Hoofddorp en een tocht naar de Aalsmeers che kweekerijen. Voor den cursus te houden voor oudJeerlirtgon ter toelichting van wetten en besluiten op landbouwgebied hebben zich reéds 36 personen aangemeld. Een 5-tal heeren ^die gevraagd zijn een inleiding te houden, hebben zich hiertoe bereid verklaard Besloten wordt door een inzending in de afdee- ling wetenschappelijke organisatie deel te nemen aan öe groote Landbouwtentoonstelling in 1920 te Scha leen te houden en waar een beeld zal worden ge: Beven van den groei en het werken onzer verééoiging. Het bestuur krijgt blanco.crediet voor de kosten die deze inzending zat veroorzaken. Door den heer J. Buis Jz. worden mededeehngeü over het Station wan Melkonderzoek gedaan. Van 1 Ja nuari tot 1 December zijn 8156 monsters onderzocht tegen 8202 in vorig jaar. Van het onderzoek naar deugdelijkheid is zeer weinig gebruik gemaakt, wat de teonsteriiemer toeschrijft aan <iun koelen zomer. Een Volledig onderzoek naar deugdelijkheid had slechts 30 •Daal plaats, terwijl 3 maal het gistingstoestel werd Bevraagd. Het station blijkt in een noodzakelijkheid te voorzien. Omliggende fabrieken maken gebruik van hot station met tiet oog 'op de uitbetaling naar gehalte. Voorzitter wijst op het succes dat de gemeente Scha- gebruik maakt van het Station voor hare verori ng op de oonsumptiemelk Het ware te vvenschen, meerdere genieenten dit voorbeeld Volgdén én spr. h°et die weinsohelijkheid uitkomen door een voorbeeld 'te halen, waarbij in de gem. Alkmaar omstreeks kalf Januari de monsters melk slechts 1.70 en 1.80 Agaven, terwijl de normale eisch is 2.80 pet. De heer H. K. Koster vraagt, of, nu de melkverzor- ®ng in een geheele andere periode is getrédèn én de *"1! van de consumptiemelk in den winter aan andere P^oaieii wordt toevertrouwd, het niet op den weg der missie voor het Station van Melkonderzoek ligt ver ^billende gemeentebesturen aan te sdirijven én té *2iaen 0p de wensahelijkheid de melk te doen oin- zoeken. De heer J. Buis Jz. acht dit een goed idee, doch ^Jst erop, dat Schagen in een gemakkelijke positie **®rt, doordat de heer Klare tevens monsternemt! Het slot is, dat in dozen zin wordt besloten, dat de vereeniging in overleg met de commissie van het Sta tion en Dr. Scheij zich zal wendén tot de gemeente-* besturen. De heer P. J. Kistemaker doet mededeelingén om trent de. werkzaamheden der commissie tot verbete ren va n\ zaaizaden. Door de steeds grooter wordende drukte dVr werkzaamheden is de functie van secreta ris j>emnirfcrieester gesplitst en is als penningmeester benoemd *e heer R. L. Waiboer te Anna kaulowna, terwijl de commissie met één lid is uitgebreid Daar in het voorjaar van 1919 weer geen Svalcf-Orig. regehaver is aangekomen, moest* ook dit jaar de com missie zich weder bepalen tot het zuiver nabouwen van den 7en pn 4en nabouw der origineele haver. Deze verbouw is weer goed gelukt. Thans geeft de vertegenwoordiger der Svalofs zaaizaden de absolute zekerheid, dat as. voorjaar geleverd zal warden en is door $1® commissie 900 Kg besteld. L>e verkoop der zaaihaver liep flink van stapel. De onkosten worden door den Verkoop gedekt en de re serve van f 400 kon worden gehandhaafd In 1920 zal dus kunnen blijken, of achteruitgang der haver is te constateeren. Het ligt in de bedoeling vergelijkende proefveldén in "3 verschillende polders aan te leggen. Tevens zulle11 proehe.dem worden gehouden voor voederbieten, Dézé proef is begonnen teneinde uit Rose Jaapjes e11 Groen kraag Jaapjes de soortelijk licht en zware te vinden. Het bleek, dat soortelijk zwaar ei! hoog suikergehalte ein soortelijk licht en laag suikergeitalte parallei gingen. In verband mei den gewenschten afstand van. de per- .ceel'en leverde de proef nogal moeilijkhedén op. Dé stand der 4 proefpleroeelen was goed en regelmatig De soortelijk lichte gaven de grootste hielen. w BH monsterneniér is. De heer Kooij, landbouwleeraar vraagt, of wij ons u niet m t,«i den Zuivel consulent bege- die van te veel mei op het terrein van - p"1. deze vereeniging toch mag gi. haar welgezet onderwijs, niet verlaten, door zii de praktijk te bemoeien, dit punt ontspint zich een breede discussie^ ^'hij sterk de nieening naar voren komt, dat de ^^"ghig op deze wijze propaganda maakt voor haar •kstation, maar tevens net algemeen belang dient heer Smeding doet (iet tusschenvoorstel dat de - iging in overleg met Dr. Scheij zich tot de «^«enk-besturen zal richten. Deze toch hééft dé mélk- o0LJr^cll'ng van Schagen samengesteld en kan dus die richting goed werk worden gedaan. Per H.A. omgerekend waren de opbrengsten van de soortelijk zwaren reAectie\elijk 80892 Kg en 82339 Kg. en van de soortelijk lichte 88577 Kg. "en 88696 Kg Omtrent de 15 H.L. Mansholts kortslroo groene erw ten proef wordt medegedeeld, dat de erwten stééds prachtig stonden, vrij van springers, in den Houtrak- [xilder en Haarlemmermeer. In den Groetpolder be gon zich naderfiand ziekte te vertoonen. 6 Akkers wer den door ziekte aangetast, 2 hieven vrij normaal De ziekte bleek Ascogita Pisi te zijn, een ziekte die mét het zaad wordt overgebracht De kwaliteit der erwten in den Houtrak polder was zeer goed te noemen. In vervolg op dit rapport doet de heer Smeding in teressante mededeelingen over genomén proévén mét 'Groenkraagbleten te Svalof en Rosébieten te Si Maarten Uit beide proeven spreekt duidelijk de groote schom melingen, bij Verschillende bieten was suikergehalte en droge stofgehalte hetzelfde. Uit uitkomsten te St Maarten bleek, dat men met deze proef heel mooie cijfer? had behaald, wat de beide gehalten betrof. Het \Cas een goed resultaat én dit gaf alle aanleiding om de proef voort te zetten. De heer Smeding wees nog op de last.die het onderzoek der bieten te Goes en Maastricht meebracht en achtte het'zeer gewenscht, dat die ook te Schagen zou kun nen plaats hebbén. Tot bestuursleden werden gekozen de heerón H. K. Koster en 'D Timmerman, die hunne benoeming aan namen Naar aanleiding van de mededeelingen door, den-heer Smeding over die twee proefvelden deden dé héé- ren C. Nobel en Raap enkele vragen, die door den heer Smeding werden beantwoord. De héér Waiboer deed eenige miedédéélingen over de finantieele resultaten dezer proefveldén, waaruit bleek, dat de financieele kosten voor de vereeniging niet groot zouden zijn. De hefer C. Nobel hield een inleiding over de vraag; Hoe kan het bedrijf meep winstgevend yorden @ej maakt? Spr. begon met er op te wijzen, dat door hen* kleiMje maatregelen zouden (kunnen worde» aan bevolen, 'Groote middelen, waarmee men ineens rijk zou kunnen worden, die kon spr. niet aangeven. Een van die groote middelen b.v. was, paar dan minister gaan en zorgen dat er 2 cent op den melkprijs kwam, dat gaf (direct groot voordeel. Zooiets kan spr. echter niet doen. \Vat hij zou zeggen wisten de iieeren zelf ook wel 'reeds, veel als zij daarvan reeds hadden geleérd. Toch wilde hij het een en ander nog eens ter over denking aanbevelen. En "dan wees spr. in de eerste plaats op het feil dat zooveel ier verloren gaat. Dat vertegenwoordigde eén waarde in 1908 becijferd pp 15 mülioan. Ierkelders bouwen was dus noodig, maar ook heel erg duur, vooral tegenwoordig. En waar spr. net een idealen toestand zou vinden om de ier direct op het land te brengen, zou een voertuig noodig zijn, dat dit ook zou kunnen geschieden in den winter. Een voer tuig dus dat geen sporen achterlaat op het land. Oinbe" neik haar achtte spr. dat niet, met nadenken is er zooveel bereikt. Dan wees spr. op het gebruik van kunstmiest en xn verband hiermede op de bedde nieuwe kunstmestêni, tetracalsiumfoslaat en tricalsiefosfaal Hiermee moesten proevan worden genomen. Naast hooi en krachtvoer mioest het vee hebben voe' derbieten. Het was dan gewenscht, dat de boer deze zelf verbouwde. En hiermee bracht spr. de vraag naar voren, of het niet beter was, suikerbieten te telen als voerhieten. Proeven ook hiermee genomen moésten de aewenschte zekerheid geven, ook wat droge stof gehalte betrof. Gaven suikerbieten evenveél voédér als voerhieten, dan was het eerste beter, minder als zij kosien, wat bewerking, vervoer enz. betreft. Toen behandelde spr. de vraag is het wel gewenscht om van het gescheurd grasland weer grasland te maken, of het bouwland te laten. Spr. verdedigde in het alge meen de stelling dat bouwland meer oogst gaf als gras land en dat het de meerdere kosten aan arbeidsloon enz .door een meerdere opbrengst dekte. Door veevoeder te telen, liaalde men méér winst dan dat grasland gaf. Zoodoende kan men ook vee houden en verschillende kleine bedrijven volgden dé ze methode. Spr. wees erop, dat bouwland ook nog dit voordeel had, dat meer memschen aan loonenden arbeid kon den' worden geholpen,liet bouwland was dus mjeer iïi hel belang der arbeiders als grasland. En waar ook de arbeiders tot het bedrijf moesten ge rekend worden 1e behooren en niet allee11 dé boé- ren. was het ook ip dit opzicht meer loonend. Omgezet iin calorieën voedingswaarde, gaf grasland 2.5 mille K.G. per H.A., terwijl als veevoeder werd waarde rekenen ,maar moesten ook rekening houden met vet en eiwit. Deze was echter te beréiké'n door veevoeder te verbouwen. Ook in dit opzicht wenschte spr. proeven. Tevens werd aanbevolen, dat als men dan persé gescheurd grasland weer tot grasland wilde brengen, het thans zeer geschikt gedraineerd kon worden. De watervervoering was een zaak van groote beteekenis. Men moet zich verder toeleggen op (iet krijgen van mechanische werkkrachten voor transport b.v. en spr. wijst in verband hiermee op de te nemén proeven van trekkers ein Van transportbanden. Door een transportband schijnt men in 1 dag 10 bunders bieten in de schuiten te kunnen krijgen, terwijl de kosten geschat worden op f 15 per H.A. Het niet berijden van het land schijnt bovendien een gemiddeld voordeel van f 60 per bunder te geven. Het productief maken van het Jand is ook in het belang van de arbeiders, want hoe meer van den grond gehaald wordt, hoe meer de arbeider daarvani zal kun nen profiteeren. Ook 'dienen we het toe te juichén dat arbeiders, daartoe bekwaam, in de gelegenheid wor den gestejd een eigen bedrijf te krijgen, omdat op deze wijze meer welvaart voor den arbeider en méér productie voor het algemeen kan worden verkn Spr .deelt mee. dat een paar deskundigen heb! uitbrekend, dat men een bouwbedrijf met meer winst kan exploiteeren dan eefn grasland en spr. verdedigt hier ook weer het hemen van proéven en denkt in deze aan de vereeniging Hollands Noorderkwartier. Noorderkwartier is een> vereeniging, waartoe alle oud leerlingen moesten toetreden en met éénopwékking dit te doen .eindigt spr. zijn rede Van de gelegenheid tot het stellen van vragen enz. wordt een dankbaar geb/uik gemaakl De heer Smeding wijst op de wenschelijkheid, vooral de afzet van 'de producten onder het oog te zien en daartoe is een betere organisatie noodig. Verder méér en beter landbouwonderwijs, betere transportwegen, enz. Wat betreft de berekening na te gaan welk be drijf de meeste winst zal afwerpen, dit is een zeer moeilijke berekeidng. De heer Dr. Bakker meent dat de heer Nobel één te eenzijdig standpunt heeft ingenomen en "het-niet opgaat alleen te vragen hoeveel vleesch en vét maak ik als ik mijn bedrijf omzet in "bouwland. Ik heb, zegt spr., ook nog fokkers bed rijven en die kunnen maar niet worden uitgeschakeld. De heer Nobel meent, dat in de eerste plaats moét worden gevraagd, hoe krijgen we vee, dat het mees té produocert aan melk, vleesch .en vet en wat betreft dé schapenfokkerij, die kunnen we wel mussen. Voor den heer Jm. Biaauboer Kz. is het nog niet uitgemaakt dat de oud.leeriingen zich bij Noorderkwar tier moeten aansluiten!" Spr. meent dat Noorderkwar tier en oud.leeriingen al vrij parallel- gaan, de ver- eenigingen sukkelen aan tekort financiën en het lijkt spr. beier, de contributie te verhoogen van de eigen vereeniging en dan een sterke vereeniging té krijgéri, die zich kan'bezig houden met het nemen van proeven. Spr. bespreekt het vormen van een federatievé vér- eeniging, die dan in de provincie het nemen van proe ven zou kunnen subsidieeren1. Over een en ander ontstaat een lange discussie), waaraan voorzitter tenslotte een einde maakt en den heer Nobel dank zégt voor zijn rede. Door den voorzitter worden mededeelingen gedaan over den Algemeenen Boud, Met het oog op het ver. trek van den trein draagt voorzitter hert voor-1 zitterschap over aan den heer Jm. Biaauboer Kz., die daarna in bespreking brengt de vraag, of er moet wor den opgericht een vereeniging van werkgevers Jipr. wijst ophet conflict dat in Groningen is- geweest *.ussch«n werkgevers en werknemers, doch stelt vooron, dat het niet gaat om tegen de arbeiders op te treden, doch om bij eventueel- geschillen tot een minnelijké schikking te komen. Hij komt 'tenslotte tot de con clusie, dat het stichten van een dergelijke vereéniging gewenscht is. la tot regeling van den loon- standaard, 2e om te kunnen optreden tegen verschil- lende wetten, 3e. het krijgen, lot yakkundige opleiding, 4e. opdat in de toekomst bj: de voortbrenging en ver deeling der artikelen de werkgevers niet wordén gé- passeer d en omdat rij rich zülien moeten, aanpassen bij de te treffen regelingen. Door den heer Smeding wordt naar voren gebracht dat men door een dergelijke vereeniging zat krijgen or ganisatie tegen organisatie en daardoor wordt ae zaak verscherpt. Wat ,de andere punten betreft, die zaken kunnen door bestaande landbouwmaatschappijen ter hand genomen worden. Ook over dit punt ontstaat een geanimeerde bespre king en tenslotte wordt goedgevonden, he! gesprokene aan den afgevaardigde naar de vergadering, vau dein Algemeenen Bond mee le deelen, omdat dézé kwés- ue ook op die vergadering ter sprake komt Nadat nog verschillende wenken zijn gegeven 'en di verse zaken ter sprake waren gebracht volgt sluiting <£er vergadering, die reeds aardig begon te verloopen. standighédd. zou het toch niet onjuist rijn. als wij voor den aftrek der eerste levensbehoeftén n hoogér bedrag stelden; het staat thans op f 500 en dit is toch laag te noemen. Ik acht het echter thans wel gevaarlijk om die in te dienen, allicht zou ons gezegd kunnen worden, wat je aan den eendi kant geeft, neém je aain den anderen kant en zou mogelijk goedkeuring der verordening op de heffing, niet verkregen worden Na eenige disocussie werd aan ook met algem stemr men besloten de verordening op de heffing van den H.O. te verhoogen met f 500 en alzoo te brengen f 2750. Met algem. stemmen werd nu opnieuw begrooting vastgesteld. Ingekomen is het bekende adres van den Ned. Bond van Gem..Ambtenaren afd. Noordholland Daar hier geen personeel is als im 't adres bedoeld, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een adres van den heer G. Tbnimermaiv met verzoek het loon, hetwelk hij ontvangt voor de administratie der broodkaartenregeling, te verhoo gen, daar dit z.i. veel te laag is: De voorzitter zegt, dat Timmerman hiervoor f 2.tr0 per week ontvangt, en ik weet niet of dirt voldoende is of öiet; de werkzaamheden daarvan ken ik niel Den heer Koopman komt het toch voldoende voor, de broodkaarten moeten om da 4 weken worden uit gereikt. Ja, zegt voorzitter, maar wekelijks ah heb je toch de bakkerssjaten, doch, zooals ik .heo gezegd, ik kan die \verkzaamhedeBi niel Da heer Bellis zegt, dat als hij 2 dagen per week aan de administratie werk heeft, f 2.50 geen helooning kan heeten. Nadat omtrent die werkzaamheden eenige inlicfvtrngen gevraagd werden bjj den heer Zuidsdierwoude, kwam het toch den leden voor, dat hiervoor geen twee dagen per week noodig waren De lieer Bellis zegt wel wat te moeten lettên op den finantieelen toestand. De heer Blom zegt, wij moeten in deze recht voor de zaak uitkomen, aat gelet op de werkzaamheden die er aain verbonden rijn, wij het loon voldoende achten. Werd met algem. stemmen besloten, adressant te berichten, dat, gelet op de. werkzaamheden, de Raad heeft besloten, tot geen verhooging van salaris te kun nen overgaan. De voorzitter deelt nog mede, dat de rekening en verantwoording 1918 goedgekeurd is terugontvangen. Bij de rondvraag informeert de heer Blom, of er C schrijven was ingekomen, omtrent de kluft bj G. n Hierover is geen schrijven ingekomen. Verder deze rondvraag niets opleverende sluit de voorzitter de vergadering. Raad der gem. Petten, op 5 December '19. Afwezig de heer Burgemeester wegens ongestéldhéid, en de heer Timmerman, zonder kennisgeving. De heer No Helman, le welhouder, opent de verga dering waarna lezing der notulen plaats had, weike zonder op. of aanmerkingen werden vastgesteld. De voorzitter zegt, dat de begrooting dienst 1020 is teruggekeerd, met een 5_tal opmerkingen. 4 dezér opmerkingen rijn meer,van adminlstratieven aard, waar op dan ook besloten werd, de begrooting te wijzigen volgens deze opmerkingen Doch 1 punt, nJ. dat door heeren Ged. Staten de Rijkssubsidieaanvraag, van f 3500 voor bestrijding der kosten in dc gent huishouden, door hen zou worden gesteund, als die door ons werd te ruggebracht op f 3000. Deze f 500 moet dan op andere wijze besloten worden. Ieder aanwezige erkent de welwillendheid van Géd. Staten in deze. maar waar of de f 500 gevonden moet worden, is niet zoo gemakkelijk öan te Wijzen. De voorzitter deelt mede, dat 6. en W. den Raad wenschen voor te stellen, om deze f 500 te dekken, dé verordening op de heffing van den H.O., met f 500 le verhoogen. Zooals het ons toeschijnt, kan in 1920 het kohier vain den H.O. wel een hooger bedrag aan geven, als het aangaf in 1919. Daarom is de yerhooging van maximum van den H.O. bepaald toch noodig, al thans achten wij het geoorloofd, en is hiermede die f 500 ook gevonden. De heer Bellis erkent de moeilijke positie waarin Wij konden echter niet alleen per calorieën yoedings-1 wij ohs bevinden, doah gelet op de tegenwoordige om gelegd, dit cijfer klom lot 4, bij teling van menschelijk voedgsel. b.v. tarwe .tot 10 en suikerbieten tot 2 5mille P^.TA-^* COLLECTEN. Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN brengen ter algemeene kennis, dat door Diakenen der Ned. Hervormde Gemeente een Nieuwjaars- Collecte zal worden gehouden ten j>ate der Alge meene Armen. Schagen, 6 December 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNEL.ISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Winterlezinoen. Dezen winter hoopt men weder eens eenige winterlezingen te houden in hotel Vredelust en wel op letterkundig en historisch gebied. Er worden daartoe geen lijsten ter inteekening aangeboden, die, al of niet volteekend, een waar borg van welslagen zouden moeten bieden. Men hoopt echter, door een billijken toegangsprijs,, de onkosten wel te kunnen bestrijden. Moge er belangstelling zijn voor deze hernieuwde pogingén om iets goeds te leveren. De eerste avond wordt gehouden op Woensdag a.s.' om 8 uur, bij den heer Igesz, alwaar hoopt op te treden de heer D. Ritman, oud-kapt. der Inf. thans leeraar M. O. Geschiedenis aan de Handelsschool en Directeur der Openbare Lees zaal te Alkmanr. Vrijwillige Ouderdotnsverzekerino- Nu op 3 December de Wet van kracht is ge worden van de Vrijw llige Ouderdomsverzekering, is het zeer gewenscht, dat personen die binnen korten tijd den leeftijd van o5 jaar zullen hebben bereikt, zich zoo spoedig mogelijk aanmelden voor een Vrijwillige Ouderdomsverzekering van f 3 per week, waarvoor men slechts wekehjksch 39 cent moet betalen. Aangezien hier in de gemeente door de over heidspersonen nog niemand is aangewezen om de menschen behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren, hebben de heeren D. Roggeveen Lx. en W. J. Kesteloo zien voorloopig beschikbaar ge steld om de personen behulpzaam te zijn en voor te lichten. MONSIEUR LE DIRECTEUR. Hot Hofstad Tooneel, onder directie vaii Cor van der Lugt Melsert, gaf Zondagavond in de tooneel zaal van den heer L. Zwaag een voorstelling van bovengenoemd spel Berts RanucciJBeckmaa. Wat jammer dat er maar zoo wetaigen waren geko. memn om deze zoo uitnemende uitvoering bij te wo nen. Het was hier zeker het onbekend maakt onbemind dat do oorzaak genoemd mag worden van het zoo kleine bezoek en ook de avond zoo vlak na Sinterklaas was niet juist gekozen. Maar hoe het is, jammer blijft het, wamt. voor de weinige bezoekers is het een hoogst aangename avond geworden. liet stuk zelf is aantrekkelijk genoeg, vol afwisseling houdt tiet in spanning en het pver hel algemeen zoo uitnemende sik.'! bracht het geheel op een noog nivéau Deze eerste kennismaking zal J»ije en volgend maal de belangstelling wel grooter "doen rijn. SINTERKLAAS IN ONZE BIOSCOPE Zondagmiddag was Sinterklaas voor de tweede maal ün onze gemeente. Vanaf het hotel Igesz maakte hij in ven met twee paarden bespannen rijtuig een toér door deze gemeente met rijn zwarten knecht Piet. Het spreekt vanzelf, dat de jeugd vol belangstelling deze rondgang vergezelde en toen net drie uur was en de goedé Simt in onze Royal Bioscope was afgestapt, was zoowel de benedenzaal als de loge boven dicht bezet met kleine jongens en meisjes en hun begeléidérs. Er heersente daar een recht prettige geest. Sintér- klaas hield een vriendelijke toespraak en vertelde, dat

Schager Courant | 1919 | | pagina 1