Raad Mieuwe Niedorp. Maandag 22 December 1919. dat °°k B-m w- bc- Vergadering van den Raad op Maandag 22 De cember 1019, des middags 2 uur. Afwezig de heer Groot met kennisgeving van ver hindering. Voorzitter de heer P. Koopman, burgemeester, secretaris de heer P. Haringhuizen. Voorzitter heet de heeren welkom, in het bijzon der den heer Borst, die vorig maal door een ernstige ongesteldheid de vergadering niet kon bijwonen. Het doet voorzitter genoegen dat de heer Borst in zooverre weer hersteld is, dat hij thans weer present kan zijn. De heer Borst dankt voorzitter voor deze vrien delijke woorden. De notulen der vorige vergadering wordein gele zen en onveranderd goedgekeurd. iNaar aanleiding van de notulen zegt de heer Wit straks bij de rondvraag op de benoeming van den onderwijzer te Moerbeek terug te zullen komen. De heer Borst merkt op, dat niet op de agenda voorkomt de subsidieaanvrage door het Fanfare korps. Volgens de notulen zouden inlichtingen daar over worden gevraagd. Voorzitter zegt, dat voorloopig een subsidie van f25 is vastgesteld. We hopen, zegt spreker schert send, het Fanfarekorps daarmee niet te beleedigen, het zou mogelijk kunnen zijn dat de subsidie te hoog was. We zouden indien mogelijk, graag wat inlichtingen van den heer Borst willen hebben. De heer Borst zegt straks wel inlichtingen te wil len geven, maar hij vindt de subsidie wel wat laag. Voorzitter zegt, dat we in zoover gelukkig zijn ge weest, het korps niet te hebben beleedigd. Straks zal de aanvrage worden besproken. Ingekomen is: a. een circulaire van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren en een idem van de af- deeling Noordholland van dien Bond, inhoudende in hoofdzaak het verzoek om een maand extra-salaris aan de gemeente-ambtenaren uit te keeren en hun, indien eenigszins mogelijk, premievrij pensioen te verleenen. Door B. en W. wordt voorgesteld, alvorens deze circulaire in behandeling te nemen, de aanstaande salarisregeling van den Burgemeester, Secretaris en Ontvanger af te wachten. Goedgevonden. Volgt een adres van de Afdeeling 't Veld van dien Ned. R.-K. Volksbond en den Ned. R.-K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeiders „St. Deus Dedit", inhoudende een voorstel om wijziging in de bestaan de verordening tot heffing van Hoofdelijkon Om slag te brengen, zoodanig dat een grootere aftrek voor gehuwden dan voor ongehuwden wordt toe gepast (f800 en f600) en de aftrek voor kinderen aanvangt met f 60 voor één kind en voor elk verdeT kind telkens f 10 hooger wordt tot een maximum van f 1050 per gezin. Hierbij was gevoegd een uitvoerige memorie van toelichting. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, wijl de verordening alhier pas is herzien. De heer Gaijaard acht het \^at eigenaardig dat deze vereenigingen thans eerst met dit adres komen. Spr. toch heeft in den ouden Raad reeds zijn voor stellen omtrent den H. O. aangekondigd en is toen besloten dat met den nieuwen Raad te behandelen. Dat is geschied en zijn spr.'s voorstellen aangeno men. Deze vereenigingen hadden dus alle gelegen heid hun voorstellen in te dienen. Dat is niet ge schied en is er thans niet de minste reden op de eenmaal genomen voorstellen terug te komen, te meer omdat als zij gewijzigd worden, de goedkeu ring van Ged. Staten wellicht niet kan worden ver kregen voor de a.s. heffing van den Hoofdelijken Omslag- Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Een adres van de R.K. ^iddenstamdSvereeniging ,,De Hanze" te Zijdewind, met verzoek bij verordening te willen bepalen, dat de winkels «op Zondag gesloten moeten zijn. B. en W. adviseeren, ook dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Kier ter plaatse, althans in de kon» zijn de winkeliers zelf reeds in die richting werkzaam. De heer Borst zegt, dat reeds op bepaalde uren wordt gesloten- De heer Visser zegt, van Zondags om 12 uur en 's avonds om' acht uur. De heer gaijaard wil sympathie betuigen aan dit adres en in de politieverordening de bepaling opge nomen zien, dat des Zondags omi uur gesloten mogt worden, mplaats van om 12.uur. Voorzitter meent, dat als de winkeliers dat willen, het een kleine moeite zou zijn, zich tot den raad te wenden. De heer Visser acht het opnemen in de pohtaeveiy ordening niet gewenscht Het zijn bijna allen winkeliers, die zonder personeel werken Ze Zijn allen zelfstan dige menschen. De heer Gaijaard vraagt, hoe het met de bakkers De heer Visserin elk geval bestaat de Zondagsrust De heer Gaijaard blijft net sluiten opt *9 uur op Zon" dag gewenscht achten en meent, <jat als in de raad ito deze een stem 'opgaat en de gemeenschap haar kw koopen voor 9 uur doet, het den winkeliers niet anj ders dan aangenaam zal zijin. Daarom stelt spr. yoor, een dergelijke bepaling in de politieverordening op te hemen. Voorzitter wil graag de wienschelijkheid door den raad laten uitspreken, anders wil hü het van de winkeliers laten uitgaan De heer Visser wil met de .winkeliers een verga dering houden, om te zien, dat tot een resultaat werd gekomen. De heer Borst acht een verordening het jpeste, daar anders da een wil en de ander niet Ook de heer Gaijaard bepleit nogmaals typt wenscbe lijke van een verordening, Zondagsrust als .jllen toe komt De heer Wjt achtte het beter, dat het uit de voor stellers zelf komt Spr. had er tot dusver nog met veel van gehoord. Hij acht het bngewenscht, dat al is er een kleine minderheid, dat deae anb moet onderwerpen. De heer Gaijaard vindt overleg goed, als er, als enkelen zijn, die niet willen, maar toch jeen verorV dening komt - De heer Wijken acht overleg plegen mei allén hét besta Het resultaat Js, dat K en Wi. zullen pogen, eeü conferentie te houden met de belaoghebbendén Volgt het rapport omtrent de landerijen waaruit de secretaris het voornaamste meedeelt, en waaruit blijkt, dat de landerijen vrij goed worden gébruikt De heer Wit vraagt, of het meegedeeldé in aHé op zichten juist is. Spr. twijfelt blijkbaar wel eenigszins. Voorzitter zegt, dat smaken Verschillen, doch de persoon, die rapport moest uitbrengen, beeft het voor gel ezn rapport uitgbracht, Is ingekomen een verzoek van den heer Pool, gmu veldwachter, om in verband fnet Zijn pensioen de sa- la ris verhooging met 1 Januari 1919 te doen ingaan. Voorzitter wijst er op, dat het voor Pool een grooi verschil maakt 1 Januari 1919 of 1 Januari 1920, omL dat, vroeger voor de pensioenregeling het gemiddélxié gold over ,5 Jaar, thans over 3 jaar. De heer Wat vraagt, of dit in de vorige zitting niet was. Voorzitter zegt, Jiet is nieuw. De heer Gaijaard ifl voor een gunstige beschikking. rondvraag De heer Borat: Wanneer gaat Pool weg? Voorzitter: Het zeggen is einde 1920 Met algemeene stemmen wordt qp het verzoék van Pool gunstig beschikt. B. en W bieden aan, een ontweipjeglement van meente°0r vergaderingen van den Raad dezer ge. De heer Wit vraagt, of voorzitter zichi strikt wil houden aan artikel 5, dat de vergaderingen een kwar tier na het uitgeschreven uur zullen beginnen. Voorzitter regt dat we dit allemaal lulieiTwillen evetlwef omstandigheden voordoen, ken, dat er ©enigszins wordt afgeweken a. vraa8t) of met artikel 9 de roi wordt opgehevn Ook de heer Gaijaard vraagt, of het "de bedoeling van B. en W is, zich strikt aan dat artikel te houden, kan vragen, doch indien ze van ingrijpenden aard zoo, dat ieder lid voorstellen kan doen ofinlichtingen hunner vraag, doch indien ze van ingrijpenden aard zijn, ze schriftelijk in te dienen bij den voorzitter baar°ismeentv dat ingrijpenden aard zoo rek De heer Gaijaard meent, dat het kan voorkomen, dat men graag een of ander voorstel behandeld, wil zien, en jn dat geval zou men dat voorstel schriftelijk bij pen voorzitter kunnen indienen, die Jiet in het college van B. en W. ter sprake brengt. Thans komen dergelijke zaken soms bij de rondvraag ter sprake en 26 de yolgende vergadering aangehouden. De heer Visser wijst er op, dat zelfs tijdens de ver ga dering een en ander schriftelijk kan worden inge diend. Indien ze van ingrijpenden aard zijn, is net noodig, ze erfi paar dagen te voren in te zenden^ De neer Wjjken heeft ook al gezegd, dat dit artikel de rondvraag bijna geheel kan vervangen. Kleine din gen, als bjjv. een plank van een Jiek( een knip in den weg, enz., kunlneii toch evengoed „den voorzitter worden med gedeeld. Het tijdens de vergadering indienen van voorstel len heeft weinig zin, omdat net dan nog onverwachts inkomt. Wanneer iets schriftelijk een paar dagen te- voren wordt ingediend, kunnen B. en W. het bespre ken en desnoods den leden nog een aanvullendié agenda zenden. De heer Gaijaard wijst in dit verband op de spoedige ontvangst ditmaal van de agenda. Spr. hoopt, dat dit voor tap n steeds hef geval zal zijn. De heer Gaijaard bespreekt eveneens art 13 en hoopt dat ook dit artikel niet te scherp zal worden gehandhaafd. Het moet mogelijk zijn, dat die raads leden ook meer dan tweemaal het woord kunnen voeren. De heer Visser zegt dat het niet de bedoeling is dit zoo stipt te handhaven. De krijgsartikelen wor den streng neergezet, maar niet steeds streng ge handhaafd. Voorzitter zegt: De heeren hebben nu de kans dat ik wat despotisch zal optreden. Bij art. 19 vraagt de heer Gaijaard nogmaals, of het nu de bedoeling is de rondvraag geheel af te schaf fen. Dat wenscht spr. niet, de raadsleden moeten het recht behouden om als het noodig is, wat te vragen. De heer Visser meent, dat na aanneming van art 9 het toch zeer ondergeschikte punten zullen zijn. De heer Wilken is er voor de geheele rondvraag af te schaffen. Alle voorstellen kunnen schriftelijk worden ingediend en wij zullen zien dat het in de praktijk zeer zal meevallen. Gaat het niet, dan kan het reglement van orde weer worden herzien. De heer Gaijaard zal zich bij de voorstellen neer leggen, in de hoop dat voorzitter niet te scherp zal optreden. Spr. wijst er op, dat de vaststelling van het reglement is bepaald op heden. Sipr. wenscht dat te verschuiven tot 1920. Dat laatste wordt goed gevonden en wordt het reglement met algemeene stemmen vastgesteld. De instructie van den schoolarts wordt vervolgens gelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierbij wordt bepaald, dat de kinderen viermaal per jaar zullen worden onderzocht en de nieuwe kinderen direct bij het komen op schooL Een kasgeldleening van f 10.000 6 pet. hoogstens wordt goedgekeurd. De heer Wit vraagt of dit alleen voor de gasfa briek is. Medegedeeld wordt zoowel voor de gasfa briek als voor de gemeente, naar dat de behoefte is. Naar aanleiding van een mondeling verzoek van den lantaarnopsteker aan de Langereis, den beer P. Broekhuizen, wordt voorgesteld, de hem daarvoor verleende tegemoetkoming te verhoogen tot f25 per jaar, ingaande 1 November 1918. Het salaris was f 15.—. De heer Gaijaard vindt f 25 nog niet veel. Voorzitter is het hiermee eens, doch er rijden te genwoordig weinig trams, maar twee. De heer Visser merkt op, dat het een vraag van Broekhuizen zelf is. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens wordt voorgesteld artikel 7 van het reglement voor de Algemeene Armenadmimstratie alhier in die voege te wijzigen, dat aan den voor zitter der administratie een jaarlijksche tegemoet koming wordt verleend van f 75 en aan elk der leden een van f50.en deze wijziging te doen ingaan met 1 Januari a.s. De heer Gaijaard informeert naar het aantal ver gaderingen. De heer Visser licht in, dat alle Dinsdagen wordt vergaderd, dat de 4 armvoogden tezamen f100 had den en 2 armvoogden bovendien de boerderij nog moeten naloopen. Voorzitter zegt, dat het voorgestelde salaris nog niet veel is, maar het is een armeninstelling. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. Waar verder ook de jaarwedde van den boekhou der dier administratie te laag moet worden geacht, stellen B. en W. voor deze van f 100 op f 150 te be palen. Den heer Gaijaard heeft dit voorstel van B. en W. bevreemd. Toen de heer Van Rossem is benoemd, heeft spr. het voorstel gedaan het salaris te ver hoogen, doch er werd mij ingelicht, dat het tegen woordige salaris voldoende was. Ik was niet zoo met de werkzaamheden bekend en omdat het toen was alsof de betrekking ruim voldoende werd be taald, heb Ik mijn voorstel ingetrokken. Nu doen B. en W. dit voorstel en spr. stelt daarom de vraag of de werkzaamheden zoo zijn toegenomen of dat B. en W. een royale bui hebben gehad. Voorzitter meent dat het wel komt door den bacil die in de lucht zit. De heer Wilken zegt dat het werk niet is ver meerderd, maar het uurloon is verhoogd. En waar de tegemoetkoming van de armvoogden is verhoogd, wilden wij den administrateur niet laten zitten. De vraag die de heer Gaijaard doet is volkomen juist. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. In verband met een reeds eerder in beginsel ge nomen besluit om voor 50 cent per vierk. M. een perceel grond ter beschikking te stellen van de bouwvereeniging voor den bouw van een blok van vier woningen aan het Westeinde van het dorp, stel len B. en W. voor thans definitief te besluiten tot den verkoop van een gedeelte van het perceel, Sectie C no. 80 onder deze gemeente, groot ongeveer 0.36.45 H.A. aan de Woningbouwvereeniging Algemeen Be- meen Belang voor de som van f 322.50. Het voorstel wordt, nadat de heer Wit de vraag had gesteld van wie den grond was en als ant woord gekregen had, dat het gemeentegrond was, met algemeene stemmen goedgevonden. Tot leden van de commissie voor de landerijen worden benoemd de heeren Gaijaard, aftredend, die deze benoeming aanneemt en in de vacature Stam mes de heer C. Wit Dz. Ook deze neemt de benoe ming aan en zegt zijn ambt zonder aan ziens des persoons te zullen waarnemen. Volgt benoeming lid der gas commissie. De heer Wilken zegt, dat de heer Gaijaard in den Raad eens heeft gezegd, dat het zeer wenschelijk was dat vanuit Nieuwe Niedorp een lid der S.Ü.A.P. in de gascommissie zat. Ais dat de gedachte is van de meerderheid van den Raad, is spr. bereid zijn ze tel af te staan. De heer Gaijaard bepleit het zeer wenschelijke dat een lid der S.D.A.P. lid der gascommissie is, dat toch is de plaats waar een raadslid iets kan doen voor de arbeiders. Spr. wil niet zeggen dat de heer Wil ken zijn plicht niet doet, dat staat er buiten. Zeker, zegt de heer Visser, het is een kwestie van principe, en juist daarom ben Ik er tegen. De gas fabriek is er in hoofdzaak voor de gasverbruikers en 'daarom doet het er niets toe of het een lid der S.D.A.P. is of niet De zaken der gasfabriek worden behandeld door 6 personen, waarvan 3 uit Winkel en 3 uit Nieuwe Niedorp. Daaronder is reeds 1 lid der S.D.A.P. en nu acht spr. het onnoodig dat er nog een uit Nieuwe Niedorp bijkomt. Als dat noodig zou zijn op het motief door Gaijaard zooeven ge noemd, zou het allen schijn hebben dat wij de be langen der arbeiders niet goed zouden kunnen be hartigen. De heer Gaijaard zegt, dat bijna alle raadsleden in Nieuwe Niedorp op het standpunt der democratie staan. Er zijn 4 leden der Vrijz.-Dem. en 2 van de S.D.AjP., en nu mogen onze meeningen verschillen, wij allen staan toch op het standpunt der democratie en dat toch brengt mee, dat wij rekening houden met evenredige vertegenwoordiging. En dan gaat het niet op, dat van de 6 functies in de gasfabriekcom missie er 5 door de Vrijz.-Dem. worden bezet, en eischt de billijkheid, dat ook aan de S.D.A.P. die 5 raadsleden heeft in de beide gemeenten, een tweede plaats in de Igascommissie iwordt afgestaan. Voorzitter zegt, dat de gascommissie 6 leden heeft, maar dat de burgemeesters ambtshalve lid zijn, dus dat de S.D-A.P. van de 4 leden er 1 heeft en dat zij dat y< wil brengen op K. De heer Visser bepleit nogmaals, dat de gasfabriek er is voor de gasverbruikers, dus ook voor hen moet worden beheerd en door hun vertegenwoordigers. De heer Gaijaard ontkent dat als een juist stand punt. Was dat waar, zoo eischt de consequentie dat de gasfabriek zou worden losgemaakt van de beide gemeenten en de gascommissie door de gasverbrui kers zou worden gekozen. Na nog een paar opmerkingen wordt tot stemming overgegaan en wordt de heer Wilken benoemd met 3 stemmen, de heer Gaijaard 2, blanco 1. De heer Wilken neemt de benoeming aan. Is aan de orde de benoeming van een armenvoogd. De heer Visser vraagt co mi té-vergadering, juist naar aanleiding van de onaangename gevolgen die het opmaken van dubbeltallen de vorige maal voor den heer Sieswerda heeft gehad. De Raad gaat in comité. Na heropening wordt overgegaan tot ^temming met ajs uitslag, dat de heef Ji de Vries met algemeen(é stemmien wordt herkozen. Volgt benoeming van 2 weesmeesters, aftredend dé heeren J. Stammes en P. Haringhuizen Jr. Bedde Jieé- ren worden met algem. stemmen herkozein. De heer Haringhuizen aanvaardt de benoeming, waar op voorzitter hem feliciteert. De heer Borst doet nu enkele mededéélingéü ovér den finantieefén toestand van het Fanfarekorps, welke inlichtingen van huishoudelijken aard zijn en daarom de pers verzocht, wordt, die mededeelingen piét té publiceeren. De heer Borst stelt tenslotte voor dé subsidie op f50 te bepalen, 3 De heer Wit vraagt, hoe het staat met subsidies aan andere vereenigingen, als rederij'kerskamér. De heer Visser ;Dan moeten ze maar komen. De heer Wit: Jawel, maar als we ons op dien weg :begeve,n De heer Wilken zegt, dal de omstandigheden waarin de rederijkerskamer verkeeren, anders zijn dan die van het fanfarecorps. Spr. wijst op het goede werk van dit corps, van het volksconcert is er druk ge bruik gemaakt, dat was aardig. De heer Gaijaard: En dan voor de opluisteringen, als harddraverij en vuurwerk. Met algemeene stemmen wordt besloten, dé subsidié op f 50 te bepalen. De heer Wit wijst ér op, dat hij zijn stem heeft gegeven om den heer Wilbrink te betooemén tot waar nemend H.oofd der School le Moerbeek. Spr. heeft dat gedaan omdat hij dacht, dat de heer Wilbrink de hoofdacte had. Hem is gebleken, dat dit niet zoo was. Deze heeft dezelfde acte als mej. Langedijk én waar deze aan de school te Moerbeek was geplaatst, had door haar ook de waarneming kunnen worden opge dragen. Deze benoeming is gegaan op advies van B. en W. en den schoolopziener. Spr. vraagt, naar de motieven daarvan. Voorzitter zegt, dat zoowel B. en W. als de school opziener er op gesteld wanen, dat aan een mannelijk hoofd de leiding van .de school werd opgedragen. Daarom hebben B. en W. de heer Wilbrink benoemd. De heer Wit zegt, dat mej, Langedijk mieer dienstja ren had en zij had bovendien sinds enkele dagen les in de hoogste klasse gegeven. Voorzitter: Hoe had u het dan geregeld wenschen le zien 1 De heer Wit: Die heer Keeiman de laagste klassén van mej. Langedijk en deze de hoogere klassen. Het is om het douceurtje te jloen en dat had mej. Langedijk toegekomen. De heer VisserDat had ik straks wel reeds ge voeld en daar protesteer ik Jegen. Want Jhet gaat niet om het douceurtje ma,ar daarom of het ondeivdjs goed wordt gegeven. En waar de schoolopziener eön mannelijk tijdelijk hoofd wenscht©, was het van den rug van B. en W. af. De'heer Wit acht de schoolopziener in deze hooger als zichzelf, maar spr. meent, dat mej. Langedijk net wel ha dl kunnen doem. Verdier vraagt de heer Wit, of het niet gewenscht is. dht de gem. gebouwen door den geheelen raad worden geschouWdl (Tot dusver wordt dat door B. 'en W. o fdoor één persoon gedaan en dat acht spr. verkeerd, omdat de raad thans over zaken moet heslissen zon- der dat de raadsleden er iets van hebben gezien. Voorzatter zegt, diat B. en W. de zaak steeds in handen hebben gehad, en de schoolopziener is zelf volkomen vakman en als de school jn de Moerbeek af is, zal dieze gewaarschuwd worden en de schooi afschouwen. De heer Wit merkt op, dat hij bedoelt, dat alle gem. gebouwen wat hun onderhoud betreft, door den raad wordep geschouwd Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zullefl overwegen. Wat de school te Moerbeek betreft, zegt spr.. dat deze school neg niet gereed is. Het duurt neef erg lang etn spr. zal nognaals op het afmaken van het werk aan dringen. Hef, betreft nog alleen kleine klusjes. De heer Wilken heeft er niets tegen, dat dé raads- nleden eens meegaan en zegt, dat hij pis wiethou-t der bij dat onderzoek aanwfezig is, maar het ls geen benijdenswaardige positie. De bewoners doelen wél mede, welke gebreken er zijn. maar als dan later de rekening wordt opgemaakt gaat het wel eens wat te ver. De heer Wit aenkt, dat niemand der raadsleden; veronderstelt, dat het een benijdie|nswaardige positie is maar hij vindt het onderzoek van Smit of ©en ander toch een eenzijdig onderzoek.' Voorzitter zegt, het idoo Wit in gedachte te zullen houden, den leden in de gelegenheid'Je ffullén stél len aan dat onderzoek "deel te nemen. De heer Gaijaard Zegt, dat voorzitter straks heeft gezegd, dat de schoolopziener als bouwkundige een deskundige is. Dit bestrijd spr. ten zeerste, hij in gedn deskundige als bouwkundige. Voorzitter Jieeft steeds den indruk gekregen uit zfjn tekeningen, dat hij bouwkundige is. De heer Gaijaard: Hij heeft zijn architect. De heer Wilken: Hij teekent de plannen voor. De heer Wit méént, dat het kan voorkomen, dat eenbouwkundige tot schoolopziener wordt benoemd. De heer Gaijaard had verwacht, dat dé drooglegging van de lig. ^aagmolenhavezi ter sprak» zo uworden gebracht ter voorkoming van wirke. - zshetd. §pr. wijst c^p aef bftfeng, Ia. voor grcad*i._!iag en ten 2e oei de werkloosheid te bestrijden. voorJitter zegt, dat er géén werkeloosheid is. kunt die, dan zullen. B. en W. desnoods een spoedverga dering uitschrijven. De heer Gaijaard zegt, dat in de yergadering van den Oceterpoider geklaagd is over het vaarwater. In hoeverre kan Winkel op onze gemetfite pressié uit oefenen op het uitdiepen van ons vaarwater? Het Tschijnt, dat Winkel enorm veel belang bij ons vaar water heeft. H©t is wel ontkend, maar 3pr. heeft nooit de overtuiging gehad van de belangrijkheid van dat vaartverkeer. Spr. heeft nog eens aan de sluiswacht gevraagd, maar het verkeer is gemiddeld 4 per maand. Ligt het, nu het voor de gemeente Winkel van zoon groot belang is^ tjiet op den weg. dat aan die gemeente bijdrage in de kosten van dat omdjarhoud wordt gew vraagd? Voor onze gemeente is het niet van zoo n groot belang dat de schuiten tot aan de sluis kunnen komen. Sjor. vraagt, of de raad jn dien geest geen adres tot Winkel kan richten. De heer Wilken meent ook, dat als het voor de gemeente Winkel van 2oo'n.groot belang is, dat het aan zeer billijk zou zijsn., als de gem. 'Winkef siibsidie gaf. Het vaarwater is voor ons thans heef best, mis schien dat een enkele brug niet voldoende opgöH haald kan worden. Voorzitter wijst er op, dat de raad tan Winkel nooit over 4® vaart\erbetering heeft gesproken. Alieén is op ,de vergadering van ingelanden van den Oosterpol- der door een persoon uit Winkel, gewezen op een paar bruggen, die niet voldoende opgehaald konden gorden. Spr. heeft toen toezegging gedaan, dat hierin "verbetering zou worden gebracht. Tot onze spijt is de persoon, die de voorsloot verbeterd heeft, thans niet in de gelegenheid hpt werk te doen. De heer Gaijaard wijst erop, dat'de voorzitter van den Oosterpolder op die vergadering ontkende, dat het verkeer zoo "weinig beteekende, maar spr. hééft hét van den sluiswachter en "v/ie zal het beter .weten. De heer Wilken: Dé scheepvaart is niets waard. De heer Gaijaard vraagt, hoe het staat met de schoof pantoffels. Voorzitter: Voor zoover ik weet, zijn ze verstrekt De heer Gaijaard tne<rkt op, dat ze qp de Langei reizer school nog ryet zijn verstrekt en waar toch be sloten is, op de gecombineerd^ vergadering, ze aan te schaffen, stelt spr. voor, ©en schrijven tot Hoog te willen aanschaften. Bij het hoofd der school is geen .woud te richten, waarin gevraagd wordt. _pantotlfefs aanvrage ingekomen. Goedgevonden wordt, dat een dergelijk, schrijven naar Hoogwoud wordt gezonden. De heer Gaijaard brengt verder het Stt ;NicoIaasfeest dat de kinderen van het dorp en van die Moerbeek hebben gehad en vraagt hoe .dit feest is samengesteld geweest, en ho© de gelden zijn bijeengébracht. Voorzitter zegt, Mij te zijn, dat de heer Gaijaard deze kwestie ter sprakebrengt. Want meerderen hebbén ér hunne verwondering over uitgesproken, dat de Lange- yeizer kinderen niet vhn het leest hebben gépro£itéér<k Het hoofd der school' is bij-mij gqweest en de eerste vraag, die ik 'm héb gesteld, was over de gelden voor een dergelijk feest. Maar daar behoefden we ons niet be zorgd over te maken, werd gezegd, daar wist het H. d. S. wel een middeltje op. Het St. Nicolaasfeestje zou plaats hebben geheel buiten -bezwaar "der gementékas. Toen heeft spr. het toegestaan. Als de andere hoofden der scholen waren gekomen, hadj spr. het ook hen toegestaan. De heer Gaijaard vraagt hoe de onkosten zijn ge dekt? Het is spr. meegedeeld, dat zoowel Weezen- administratie als Kerkadministratie hebben gehol pen. Voorzitter zegt, dat dit juist is. De heer Gaijaard gaat volkomen accoord met het feestje, maar betreurt het zeer, dat bijv. de kinderen van de school te Langereis zijn uitgesloten. Te meer betreurt spr. dit, omdat het geld niet door particulie ren is bijeengebracht, maar door een tweetal admi nistraties die behooren te werken voor de geheele gemeente. Spr. hoopt dat dit in de toekomst niet weer zal gebeuren en B. en W. in die richting zul len werken. Spr. deelt nog mee, hoe het Hoofd der school en de onderwijzeres te 'Langereis steeds uit eigen middelen met St. Nicolaas de kinderen trac- teeren; met het oog daarop betreurt spr. dat die school nu is vergeten, nog te meer. Voorzitter belooft, dat B. en W, er om zullen denken. De heer Gaijaard wenscht de gemeenschappelijke vergaderingen van de gemeentebesturen van Nieuwe Niedorp en Hoogwoud openbaar. De pers zat vorig maal te wachten en had volgens spr. verslag kun nen uitbrengen, opdat de ingezetenen op de hoogte komen van de gemeenschappelijke school aan de Langereis. Spr. wijst er nog op dat door iemand is gezegd, dat de heer Gaijaard in die vergadering nogal op zijn plaats is gezet. De heeren daar aanwezig we ten wel dat dit niet is geschied en nu met het oog daarop, acht spr. 't gewenscht, dat de vergaderingen voortaan openbaar zijn. De heer Gaijaard brengt verder ter sprake het sa laris van den heer Koorn, ambtenaar ter secretarie. Het salaris is f 300 plus f 100 als secretaris landbouw- commissie. Deze wordt weldra opgeheven en dan acht spr., gezien de lof die B. en W. hebben voor de werkkracht van Koom, f 300 te laag. Spr. stelt f 500 voor. De heer Wilken acht het beter dat dit voorstel wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om prae-advies. Dit wordt goedgevonden. De heer Borst vraagt inlichtingen over het plak, ken van zegels voor zijnschoonzuster, die school- schoonmaakster der gemeente is. Voorzitter licht toe, dat de gemeente voor 3 dagen hulp 30 cent moet betalen, de rest de andere werk gevers. De heer Wit bepleit nogmaals het hoogst wensche lijke van het plaatsen van een hek bij de school te Moerbeek. Spr. meent dat B. en W. ter plaatse vol-, doende op de hoogte zijn om te beslissen of het noodig is. Voorzitter zeglt gaarne |met de wethouders ter plaatse eens de zaak te willen opnemen en te be- oordeelem of het een hek van draad, hout of iets dergelijks moet zijn. De heer Wit wijst op de gladheid laatst bij de sluis en vraagt of daar geen zand kan worden ge- strooid. Er is een melkwagen zijwaarts uitgegleden. Voorzitter zegt, dat hij Van der Wall een wagen zand heeft gegeven en deze kon strooien wanneer hij het noodig vindt De heer Wit vraagt aan wie de hoornen behooren aan den Oosterweg. Voorzitter: Aan de Banne. De heer Wit zou graag de hoornen daar uitge- snoeid zien. De heer Wilken zegt, dat ze daar morgein juist komen om te snoeien. De heer Wit noemt dit zeer toevallig, in geen ja ren als de hoornen gesnoeid zijn. De heer Wit snreekt er zijn bevreemding over uit, dat in dezen Raad nooit officieel is gesproken over de electrificatie der gemeente. Het hoogspanningsnet wordt naar deze gemeente gemaakt en spr. meent dat nu met spoed de zaak moet worden aangepakt, op- dat voor het a.s. winterseizoen de gemeente van electriciteit voorzien is. Spr. twijfelt er niet aan of de Raad zal daar in meerderheid voor zijn. De heer Gaijaard zegt deze zaak al ter sprake te hebben gebracht in dezen Raad en B. en W. heb ben reeds de noodige stappen gedaan. De heer Wilken zegt, dat de ingenieur van het P.EJf. druk bezig is en de begrooting bijna gereed is. Deze zal spoedig den Raad bereiken. Voorzitter: Zoowel voor de gemeenten Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp en Winkel gezamenlijk, als voor elk dezer gemeenten apart Hierna sluiting.

Schager Courant | 1919 | | pagina 1