De dingen om ons heen. Juffrouw-Huishoudster, TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. een beschaafde Juffrouw, Gemengd Nieuws. Zaterdag 3 Januari 1920. 63sle Jaargang Nc. 6543. Do finale.1..... Maandag, uiterlijk Woensdag rijst het scherm voor 't laatste bedrijf, voor de slotaphotesa van de Vre desconferentie. Eindelijk zal dan toch de officieele, plechtige ratifH catie van den vrede plaatshebben., En na zoovfetel maanden van onderhandelen, yain heen jpn weer pira ten, der Pntentelanden onderling feitelijk, zal het nog steeds geein goede, geen complete virédé zijn. Noch de andere partij, noch de toch ook wel belang" hebbende neutralen, noch zelfs do kleine EntemtöJ mogendheden hebben gelegenheid gehad 'hun stérn te laten, hoor, laat staan eenigen invloed uit te oefenen op dèn inhoud van het verdrag," dat de groole hoeren onder elkaar hebben bekokstoofd. Zij zouden de nieuwe wereld schappen, waarin democratie veilig was, waarin helden konden Ifeven, waarin «fen plaats meer zou zijn voor mlJitairisme en voor geheime diplomatie. Dat was bun programma. En hfet resultaat... helaas het is ver verwijderd van hun ideaaL Geheime verdragen bebeerschen nog steéds dén toé- stand. Onderhandelingen worden gevoeid, waarvan Zelfs de paria inenten der direct betrokken en belangjhebbéndó landen geen woord vernemen, en wier kleinste, scha melst© bijzonderheden ziji los moeten breken uit den mond van zwijgende, in hei geheim werkende, mi nisters. Inplaats van een wereld geschikt ..om in te l'eveh iaat de vreêdsconferentie. ons ©en chaos ,eeh brouw ketel, waarip. ontevredenheid, revolutie, honger, el lende om de beurt roeren. Duitschland, beknot van gebied, beroofd van zijn goud. van zijn schepen, van de middelen om zich, ecor- uomisch te hostellen, ten prooi aan agitatoren voor re- -rolutie en _con tra re vol utie tegelijk, geleid door men- icheui, dia wel van goeden wille zijn. doch onmachtig «n onbekwaam, evenals hun voorgangers, om de jong© republiek in de goede banen te leiden, Duitschland is uitgeput in elk opzicht en straks dreigt ook daar de honger, met al de gevaren daarmede verbonden. Die andere schepping der h,e<eren in Parijs, de Oos- tenrijksche Republiek, wordt in deze dagen te'veel besproken, dan dat w:ij over de toestanden daar veel zouden hebben te zeggen. Hoe het in Ruslancfis weet niemand met Zekerheid te zeggen, nog minder hoe h,et ier morgen wezen zal. Wat men wieet is, dat het oude Gzarenrijk coinpleiet ten gronde is gericht en dat honderden millioienelni menschen door honger en burgeroorlog worden uit gemergeld. Dit nu is niet do directe schuld der Parijsche con ferentie, maar wel draagt zij een deel der veranV woordelijkheid door h^t ongeëvenaard talmen en door het gebrek van plooibaarheid, het gemis aan onbevan genheid, die noodig geweest ware.om het oorspronke" tijk programma van Wilson uit te voeren. In de Enten te wereld, zelf ziet het .er al weinig bé-i ter uit dan bij "de overwonnenen. Duurte, schaarscht©. onlcvTvdenh-cid ook daar averal. Geldkoersen rdje van dag tol dag zinken, prijzen die voortdurend stijgen, loonen. die., hoe fabelachtig ook gestegen in luttele maanden, toch niet in staat zijn de gemakken te koopen .die vroeger bereikbaar warén. Staatsinmenging op allerlei gebied, die, nu zij Een maal begon, moet blijven voortbestaan, omdat de uitschakeling van het vrije bedrijf en van de vrije concurrentie gedurende zoo langen tijd die vorming van allerlei afspraken tot prijsverhooging heeft mo gelijk gemaakt Afspraken der groote ond<ernremers die niet meer ongedaan zijn te maken en die rn^er dan iets anders bijdragen fot de verhooging van de prijzfen in 'alle landen Met de helftvan d# moeite, waarmede de Ar7 Jbeddsconferentie in Washington "allerlei bepalingen vast stelde, die goeddeels reeds zonder die conféréntié bestonden en die in elk. geval doop die eigen regjé/Jt ringen moeten worden goedgekeurd èn ingevoerd, had men een ander deel van hiet.sociale vraagstuk kunnen regelen. Ni. de ,quaestie van db prijzen .en van d© productie. Wanneer een officieel© conferentie zich daarméd,é eens had bezig gehouden, met bet probleem van de weaeldfiaianciën, met dp bestrijding van trusts en al lerlei andere combinaties, die prijsopdrijving en wiïist" verhoogin^ ten doel hebben, zou 'de regeling van den Bchturendag of 48 uren week, de bescherming vanvrou" wen en kinderen, automatisch zijn gevolgd Nu heeft men-het paard achter den wagen gespannen. Men heeft loonen en werktijden, willen regelén, Wérk- loosheid willen bestrijdien door meer ploegen noodig te maken. Men heeft de productie ingeperkt in alle bedrijven, waar een complete dubbele ploeg géén ré" don van bestaan heeft. Maar men heeft niet gemaakt dat het geld ©en deel van zijn oud© koopkracht ter* rugkreeg. Het opstapelen van 'leeningen, die noodig worden, omdat ook de Staten alles duurder moeten betalen, heeft de rentestandaard verhoogd, wat óf de pro ductie drukt, of de prijzen nog verder opjaagt. Het steeds meer papiergeld in omloop brengen, zonder dat, er, nationaal of internationaal, een hand wordt uitgestoken om aan die misdadige dwaasheid een einde te maken, doet de koopkracht van het geld nog verder dalen. Maakt, dat de wisselkoersen van alle landen, die geld of waren uit den vreemde noodig hebben, nog verder afbrokkelen. Maakt, dat het van dag tot dag moeilijker wordt voor de landen die gold pf waren hebben af te staan om hulp te ver- leeneii op een ietwat commercieel© basis. Men kan een staat, wiens geld slechts een waarde van 10 of zelfs van 3 pet, der oude waarde heeft, niet helpen. Immers, wil men geen schade lijden, dan moet de leener zich verplichten tien maal of zelfs dertig maal méér terug te geven, dan hij ontving, een overeen komst te onereus om met goed fatsoen aan te gaan. En die de staat, welke zich in nood, in doodsnood, bevindt toch op zich zou willen nemen, als men hem maar tijd laat om weer op zijn verhaal te ko men. Bij een particulier lijdt leenen tegen accepten van het tienvoudig bedrag linea recta naar het bankroet Waarom zou die wet alleen voor particulieren en in het dagelijksch leven opgaan en niet ook voor staten?* Deze toestanden, die straks geheel onmogelijk te verbeteren zullen blijken* waren te regelen geweest. Zijn het misschien heel misschien nog, als men eindelijk eens wat anders gaat doen dan stroo dor- schen. Als men tenslotte in Parijs en in Londen tot het besef zal gelieven te komen, dat er gewichtiger dingen te doen zijn, dan vaststellen welke schade vergoeding moet worden gegeven voor schepen, dié men zelf had willen vernielen, welke procedure men zal toepassen tegen een keizer, die misdreef, die 'handelde tégen de wereldmoraal, tegen de belangen van zijn volk en tegen die der geheele menschheid, doch tegen geen enkel1 artikel van wel strafwetboek dan ook. Als men snel ontwaakt tot het besef, dat de eco nomische en financieel© toestand van de wereld be langrijker is, dan "het feit welke postzegel er tijdens aa eeeupati® in Opper-Silezie zal1 worden gebruikt of aan. "welken ontvanger de mijneigenaars ïtt Dotn- browa en in het Sa&rbekken hun belasting betalen, is er ten minste nog een klein kansje, dat niet de geheele maatschappij in een chaos ten gronde gaat. Doch helaas déze ondergang der wereld schijnt men op heel wat betere gronden te mogen voor spellen, dan de „ondergang" van professor Porta op 17 December j.L Want Parijs en Londen blijven wil lens en wetens blind en doof voor de feiten. En Washington kwebbelt over do Monroeleer en waar- om of een republikeinsche Senator g©?n reisje naar Parijs heeft! moge® maken,,,,,, uttkiïjk. WINKEL. D© dit jaar gehouden Nieuwjaarscollecte heeft opge bracht f 058.75. De commissie is daardoor in de ge legenheid gesteld aan een 44-tal gezinnen, behoorénd tot de meest behoeftigen, een uitkeering té doén én wei aan 34 gezinnen ra de le klasse en 10 gezinnen in de 2e klasse. De uitkeering in de le klasse is f 13, die in de 2a klasse f 10. -- ZUEDSCHARWOUDE. De- afd. van den Bond voor iStaatspensionneering had ten lokale van den heer Schoenmaker een ver gadering beilegd', waarop de Diaconieën en Arm besturen waren- uitgenoodigd uit Zuidscharwoude en Broek op Lanigendijk, aan welke uitnoodiging de meeste hadden voldaan. Door den voorzitter, den heer J. du Burck, werd kort uiteengezet, waarom het ging, n.L te zorgen, dat d'e 55-jarigen, welke fi nancieel niet hij macht© waren de premie voor de Ouderdomswet te voldoen, toch te helpen. De voor zitter zette uiteen, dat het eigenlijk op den weg der Armbesturen ligt, daar zij dan voor een groot deel van hulp zijn ontslagen, zoodra zij 65 jaar geworden zijn. Algemeen was men hiervan overtuigd en allen zegden dan ook hun medewerking toe. Te Zuid scharwoude zal nogmaals een vergadering worden gehouden om aan te wijze,n hoeveel ieder daarvoor zal besteden, terwijl de afgevaardigden uit Broek toezegging deden, dit in hun gemeente verder af te wikkelen. Het resultaat der bijeenkomst was dus bereikt en zal dus voor de onmachtigen, voor eoo- ver de kassen der Diaconieën en Armbesturen dit toelaten, de premie bovenbedoeld, worden betaald. BROEK OP LANGENDIJK. De gemeenteraad! besloot niet mee- te werken aan de samensmelting der 4 -Langedijker gemeenten en wel op grond van de overweging, dat de gemeente- huishouding bij één gemeente duurder zal zijn over de samengesmolten één gemeente dan over de 4 afzonderlijke gemeenten, en tevens op grond van de leer: Broek voor de Broekers. ZUIDSCHARWOUDE De koohelling van de tuinbouwvereeniging „De foekomst" wijst aan, dat er aanwezig zijn: 49 wa gons rood boven 1 KG., 5 wagons rood beneden 1 K.G.; 134 wagons geel' boven 1 KG. en wagons geel ■beneden 1 KG.; 54 wagons wit 'boven 1 KG. en 3 wagons wit beneden 1 K.G. Het vorige jaar waren waren op dit tijdstip aanwezig: 120 wagons rood, 150 wagons geel,. 115 wagons wit, alzoo samen 385 wagons tegen 260 in 19181919. - LAN GED IJ K. We vernemen, dat bij de leden der tuinbouwver- eenigingen, aangesloten bij de 4 Centrales 4000 wa gons kool voorradig zijn. Het vorige jaar waren er in het geheel op dezen tijd 6000 wagons. DE CRISIS AAN OORLOG EN MARINE iHet Haagsche Corr.-bureau meldt: Zijn wij wel ingelicht, dan is thans zeer binnen kort te verwachten een Koninklijk Besluit, waarbij aan de Ministers van Marine en van Oorlog op hun verzoek eervol ontslag uit hun amhten wordt verleend, met aanwijzing tegelijkertijd van den Mi nister van Landbouw, den heer Van IJsselstein, tot Minister van Marine ad interim1 en van den Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. mr. Ruys de Bee- renbrouck tot Minister van Oorlog ad interim. HOOG WATER. Uit Deventer seint de correspondent van het Hdbld.: De IJsel heeft gisterenmorgen zijn hoogsten stand sinds 1883 bereikt, n.1. 6.56 M. De was sinds eergiste ren bedraagt 16 c.M. Keulen meldt echter 24 c.M. val. iHet water heeft den Nijenbeekendijk overstroomd, en is den polder „Wilpsche Klei" binnengedrongen. De boeren hebben echter den geheelen nacht met kracht gewerkt, om een formeele doorbraak te voor komen. De Geldersch-Overijselsche stoomtram loopt thans tusschen Borculo en Laren. Te Renkum is de papierfabriek aan den Rijn van de fa. Van Gelder en Zonen stop gezet, daar het water een gedeelte der fabriek heeft over stroomd'. Men meldt uit Nijmegen: De rivier voor Nijmegen is 1 Januari nog 10 c.M. gewassen. De gierpont wordt nu ter hoogte van de spoorbrug opgetrokken tot bij den hoek IBemmèl- sche dijk voor personenvervoer. iTot voorbij den1 Lindeniberg staat nu alles blank. DEN HELDER. 30 December. In de vorige raadszitting werd naar aanleiding van het periodiek aftreden van een tweetal regenten van het Alg. Weeshuis de huidige voorzitter van dit college, die jarenlang deze func tie vervuld had, niet herkozen en in diens plaats een sociaal-democraat benoemd. Dit gaf den overigèn dames en heeren aanleiding bij wijze van protest en bloc hun ontslag in te dienen. In de vergadering van hedenavond! kwam- deze ontslagaanvrage ter sprake. B. en W. stelden voor het ontslag niet te aanvaarden en aan het college te vragen alsnog op hun besluit terug te willen komen. Van d'e zijde der soc.-dem. verzette men zich tegen een dergelijke houding. Een scherpe discussie was hiervan het ge volg. Tenslotte werd ingegaan op een voorstel van den chr.-dem. J. H. Staalman, waarbij aan het col lege van regenten zal worden gevraagd een nieuwe voordracht in te dienen tot uitbreiding van het aantal regenten met twee. Ingesteld! werd voorts een Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkeloosheidsverzekering en tot directeur daarvan benoemd de heer L. Bandsma, commies ter secretarie te Helder. Ten behoeve van het uitbreidingsplan der gemeente werd voorts in beginsel besloten' tot onteigening van een aantal perceelen, totaal 442.00 vierk. M. De oudPwethouder Grunwald had; verzocht, even als zijn collega, het bij verordening vastgestelde pen sioen te mogen ontvangen. Aan de hand der ver ordening wezen DB. en W. dit verzoek van de hand op grond, dat de betrokkene geen volle twee jaar wethouder is geweest op 10 dagen na tengevolge van de aanvankelijke verkiezing van den heer Mi- chels, die toen bedankte. De Raad voelde de on billijkheid tegenover den betrokken oud-wethouder, maar kon zonder wijziging der verordening er niets aan doen. De pensioen-verordening zal nu gewijzigd worden in den zin als noodig is om aan het billijke verzoek van den heer Grunwald te voldoen. Aan de verschillende bizondere bewaarscholen werden de vertioogde subsidies toegekend met het oog op de salarissen van- het personeel. Tot directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst werd benoemd de heer N. J. W. Rienks. arts te Koudekerk© Z.-H. ANNA PAULOWNA. Het werk der tusschenpersonen inzake de Inva liditeitswet is afgeloopen. Wie dus inlichtingen om trent zegelplakken 'enz. verlangt, zal zich dus voortaan rechtstreeks tot den Raad van Arbeid te Alkmaar moeten wenden. WEERINGEN. In) de vergadering der Hengstenvereeniging „Wie- ringen", gehouden in h^t lokaal van den heer Lont, te Hippolytushoef, werd de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer P, F. Kuut, Ondergeteekende vraagt voor ae behartiging van zijn huishouden en de opvoeding zijner kinderen, (meisjes van 4 en 7 jaar), met zacht karakter. P.G. en van goede burger familie, niet boven 26 jaar, Alléén zij die volkomen berekend zijn voor deze saak, gelieven zichsehrif- lelijk aan te melden, G, A, BLAAUW, Ritsevoort 37, Alkmaar, goedgekeurd. De ontvangsten waren 2248.73, de uitgaven f 2086.98, zoodat er een batig saldo was van f 161.75. Het reservefonds was f 1452.44. Daarna volg de bestuursverkiezing. Aftredenden waren de hee ren O. J. Bosker, 2e voorzitter, P. F. Kuut, penning meester. Beiden werden herkozen. Inplaats van wij len den .heer Joh. N. Rotgans, werd gekozen de heer P. Brouwer. Het dekgeld werd bepaald op f15 plus fl.bij drage voor het stamboek en f 20.voor niet-aandeel- houders. Er zijn nog enkele aandeel en bij den penningmees ter verkrijgbaar. iBij de Keuringscommissie Prov. Reg.-Commissie zal worden gevraagd de premiën voor de keurin gen te verhoogen. De rente' der aandeelen werd vastgesteld op 4 pet. AARTSWOUD. De Nieuwjaarscolïecte heeft hier opgebracht f180, lervvijl die voor de Gezinsverpleging f 10 aanwees. NIEUWE NIEDORP. De heer Verbeek, Ambtenaar Raad van Arbeid te Hoorn, zal op Dinsdagavond 6 Januari a.s. in de'- „Prins Maurits" komen spreken namens de afd, Waard en Groet van de Ho 11. Mij, van Landbouw, ST. MAARTENSBRUG. iMen deelde ons mede, dat in den nacht van Dins dag op Woerisdag bij den heer C Kraakman alhier een rijwiel is ontvreemd. Ook bij eenige andere personen in die buurt warec. sporen van inbraak aanwezig, WINKEL Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 31 December 1018; 700 m., 792 vr., totaal 1585. Vermeerdering door geboorte 16 dol, 14 vr., totaal 30; vermeerdering dbor vestiging 103 m., 110 vr„ totaal 213, Totale vermeerdering 119 m., 124 vr., to taal 243. Vermindering door overlijden 10 m., 5vr., totaal 15, door vertrek 125 m., 130 vr., totaal 255. Totale vermindering 135 m., 135 vr., totaal 270. Bevolking op 31 December 1919: 777 hl, 781 vr., totaal 1558. Voltrokken huwelijken 16. DE GROOTE UITVERKOOP. 'Verschillende Berlijnscihe correspondenten blijven schrijven over den inval van de vele buitenlanders in Berlijn, en daar geen ander doel najagen dan om goediioope inkoopen te doen. De correspondent der JNieuwe Crt. te Den Haag schrijft aan zijn blad: Zaken zijn zaken! En we kunnen van een koop man nu eenmaal niet verlangen, dat hij een wel doener der menschheid zij. Ai komt zijn onderne mingsgeest en zijn werken ook vaak velen ten goede. Maai" we kunnen ons wel begrijpen, dat de duizen den buitenlandsehe „opkoopers", die hier thans ten koste van het Duitsche volk naar profijt jagen, niet zeer hartelijk begroet worden en den vriendelijken naam van „Auslandshyanen" dragen. Den Duitschen koopman zijn deze buitenliandsche gasten niet onsympathiek, want zij betalen hem vrij wel eiken prijs, dien hij voor zijn goederen verlangt, Om eens een voorbeeld te noemen: een draaibank, welke bij het begin van den oorlog een twintigdui zend Mark kostte, waarmede men dan gedurende den oorlog onafgebroken granaten gedraaid heeft, wordt thans door het buitenland gaarne voor een dertig tot veertigduizend Mark gekocht! Men zou zoo zeggen: dat is prachtig! Meer kan men toch niet verlangen! Maar meestal vergeet men hierbij, dat bet buitenland uitsluitend de thans nog voorradige goederen opkoopt en de Duitscher, in dien hij nu deze goederen bij de fabrieken bestelt, daarvoor zelf exorbitante prijzen moet betalen! En niet alleen het Duitsche volk, ook de regee ring is vrijwel machteloosl Het „uitvoerprobleem" is en blijftonoplosbaar! Men heeft thans weer nieuwe bepalingen uitgevaardigd, om aan Duitsch- land's uitverkoop een einde te miaken. De „Reichs- kommdssar fur Aus- und Einfuhrbewilligung" zal in de toekomst het recht hebben den uitvoer van allo waren over den Duitschen grens te verbieden. De beslissing hierover zal worden bespoedigd door de oprichting van een aantal .Aussenhandelsstellen", De uitvoer- en invoervergunningen zullen afhanke lijk gemaakt worden van verschillende edschen, als: het weer exporteeren van de ingevoerde waren, bij zondere prijsbepalingen, regeling der devisen enz. Niet alleen worden door deze „Aussenhandelstellen" kosten berekend, doch indien den exporteur de uit voervergunning verleend wordt, zal deze een bepaald gedeelte van de verkoopsom aan het Rijk moeten af dragen, zoodat de valuta-winst niet alleen d enaxpor- teurs ten goede zal komen. Voor het niet nakomen dezer bepalingen wordt met strenge geldboeten en gevangenisstraf gedreigd. Of dit nu veel baten zal? Ik moet het betwijfelen. Niet alleen dat deze bepalingen, vooral die van de „Abgabe" waarop de socialisten bijzonder aan drongen practisch bezwaarlijk te handhaven zul len zijn, 'bovendien dreigt nog het gevaar, dat door deze belemmering van den uitvoer, de valuta nog meer zal dalen. En dan is er wederom niets bereikt! Want voor grondstoffen en levensmiddelen is men hier nu eenmaal oj^het buitenland aangewezen. Wat van veel meer belang is en waartegen de Duitsche regeering geen maatregelen genomen heeft, is het aankoopen van Duitsche industriepapieren door het buitenland. Het gevolg hiervan zou kunnen zijn, dat de groote industrieele ondernemingen in het bezit van buitenlanders geraken en deze dan de Duitsche arbeiders voor zich laten werken! En dit zou voor Duitschland ongetwijfeld nog veel nood lot tiger zijn! De redding kan. alleen komen door d'e nieuwe producten uit te voeren, waarnaast natuurlijk de uit voer van kolen en kali de hoofdrol speelt. En daar voor moet er gewerkt worden! Wel is de arbeidslust in de laatste maanden toegenomen er wordt in Hamburg zelfs weer tegen stukloon gewerkt maar de steeds stijgende levensstandaard, die blijvende looneischen der arbeiders tengevolge heeft, oefent hierop een noodlottigen invloed uit. Ongetwijfeld verlangen ook de arbeiders thans naar politieke rust. Niet zoozeer, dat de politieke toe stand 'hen zoo bevredigt, zij zijn voornamelijk sta- kingsmoede" geworden. Dit natuurlijk tot wanhoop der radicalen! In dit verband zijn de Kerstbeschouwingen in de linksche bladen zeer interessant! De „Freiheit" wil natuurlijk niets van „verlossing" in religieuzen zin, doch alleen van „revolutie" weten. Het „verlossings geloof' noemt zij de „Kindheitsepoche" der mensch heid. Geen hemelsche genade kan de menschheid tot hoogere ontwikkeling en geluk voeren, daarom moet cr gewerkt worden voor de „aardsche revolutie" 1 Weg met het mercantilisme en 'kapitalisme! „Ex oriente lux", van. uit het Oosten scheen de vrijheid te naderen. Het Russische proletariaat heeft haar ketenen verbroken en afgeworpen, doch de Duitsche arbeider heeft zich op heit beslissende oogenblik, zonder tegenstand, de hem toegevallen macht weer door de tmüe machthebbers laten ontrukken! Me ar dit jaar U toch niet tevergeefs voorbijgegaan, de ar beiders zijn au ontmaakt en hei Duitsche proleta riaat berdi'ót ciKfCi tri&xio tow k»v den verbitterden kam" welke hot proletariaat in de komende wereld revolutie zal te strijden hebben! De „Vorwarts" spreekt geheel anders! Zij verhaalt hoe de zakenmenschen 'dit jaaar enorme Kerst- winsten gemaakt hebben, daar de nieuwe rijkdom zich blijkbaar „in „Luxuskaufen ausgetob?'' h^efti En 'daartegf.nioyer Staat de tragiek fan- ntn t<*t pro letariaat yerzinkenden middenstand, \y.^lk^~l)iïjkt uit de taliooze advertenties in de dagbladen, waarhij door particuliere porselein, bontwerk, kantwerk, schilderilen en speelgoed ter gelegenheid van het Kerstfeest ten verkoop worden aangeboden! En de nieuwe rijkdom is onsympathieker dan de onde, omdat zij zonder cultuur is. De typische rijke in den ouden tijd was de Industriekapitein, die in' de arbeidersbeweging slechts een hinderlijke sto ring voor zijn grootsche plannen zag, overigons een man uit een stuk, waarvoor men respect kon heb ben! Be tvmsche rijke van dezen tijd is de handels- kanitalist, die volgens de wet der accumulatie geld, waren, meer geldpapiertjes verzamelt en daarmede de nog overgebleven rijkdom van een verarmd volk tot ?ich trekt! Zoo staat hij verre beneden den in dustrieel of bankier van vroeger! En de arbeiders varen "er bij korteren arbeidstijd, doch slechter be-" staan, voorloopig niet beter bij. Het socialisme is nu eenmaal geen „Weihnachts- int ld", die met appels en pepernoten voor brave kin deren komt! Daarom moeten we ons vrijmaken van elk „wondergeloof" en niet ophouden socialist te zijn, nu wij de mogelijkheid van een plotselinge sociale verlossing hebben moeten opgeven! Aldus de Vorwarts". S OLD ATENMISH ANDELING. In re* enzer vorige nummers hebben wij reeds bet e-jfi en ander meegedeeld over den luirenan; Hilleï van het Duitsche leger, die zijn soldaten op zoo'n ergelijke wijze had mishandeld. De uitspraak van de militaire rechtbank, waarvoor Hiller heeft terecht gestaan, is notabene, dat hij werd veroordeeld tot 7 weken vestingstraf. Het is hemeltergend, dat zulk een beul er met zulk een bespottelijke lichte straf af komt. De militaire rechters waren van meening, dat Hil ler schuldig is aan den dood van Helmhake, Thomas en Muller. Het is op bevel van een anderen officier, en niet, zoo heet het in de motiveering van het von nis, op bevel van Hiller, dat Helmhake in den kuil is gestopt, waar hij stervende uit is gehaald. Het is verder volgens de rechters niet bewezen, dat er bevel was gegeven om aan Helmhake geen voedsel te verstrekken. Men vermoedt dat het bevel alleen wilde voorkomen dat Helmhake extra-voedsel ont ving. In het geval Thomas staat het volgens het vonnis vast, dat dit slachtoffer zich moest uitklee- den in de koude, maar het is niet gebleken, dat dit op bevel van Hiller geschiedde. Verder heet het niet bewezen, dat de ziekte en de dood van Thomas hier mede in verband stonden. Van Muller, het derde slachtoffer, heet het vast te staan, dat hij om vrij stelling van dienst had verzocht. De beklaagde had echter gemeend, dat Muller zich aanstelde. Het ge brek aan manschappen en het overdrijven van lichte ongesteldheden, dwong den officier er voor te zorgen, zoo heet het, dat iedereen zijn plicht deed. Het is niet bewezen, dat Hiller beseft heeft,, dat Muller ziek was. Slechts één getuige heeft volgens de motiveering zware beschuldigingen tegen Hil'ler uitgebracht en wel in het geval Helmhake, maar op grond van deze eene verklaring kon de rechtbank Hiller niet veroordeelen. 'Het schijnt dat deze ge tuige in een van zijn verklaringen zich heeft vergist en de rechters namen daarom aan, dat deze ge tuige zich ook in andere opzichten vergist kan heb ben. De krijgsraad beschouwde het geval dan ook als niet opgehelderd. Verder meende de krijgsraad, dat de beschuldiging inzake mishandeling van per sonen, die lievensiniddeilein hadden aangenomen, een en hetzelfde feit betrof. De krijgsraad was van mee ning dat de beklaagde de slachtoffers geien lichame lijk letsel wilde aandoen. Slechts in twee 'gevallen gaf de krijgsraad toe, dat mishandeling had plaats gé- vonden, maar in een ander geval, stond het niet vast, dat de kollf van het geweer, waarmede Hiller zijn' slachtoffer sloeg, gebroken was. De rechtbank" twijfelt ook hier aan de verklarin gen van den getuige. Een anderen mishandelde heb ben de zweepslagen geen hevige pijn gedaan. Be klaagde heeft hier een verboden strafmiddel ge bruikt, maar de hem daarvoor toekomende straf wordt door de amnestie te niet gedaan. Hil'ler kan dus slechts voor twee gevallen worden veroordeeld. Het vierde slachtoffer was onderofficier, en bij hem kan van verzachtende omstandigheden geen sprake zijn, daar het gezag van den onderofficier door de mishandeling kon lijden. Verzachtende omstandighe den zijn echter ook in dit tweede geval mogelijk, omdat de gezondheid 'van het slachtoffer niet werd gedeerd. De rechtbank meende dus de straf voor de mishandeling vani den onderofficier te mogen verzachten, daar het al zoo lang geleden is en Hil- ler's bedoeling was geweest den onderofficier een zwaardere straf te betsparen. Tot zoover de motivee- rimg van het vonnis. Als men nu in aanmerking neemt, dat dit on- mensch zwakke, zieke soldaten bij een vorst van tientallen graden het drama speelt in de Kar- pathen aan een boom bond, daarna in het gezicht sloeg, vervolgens in een beerput wierp, waar hij de arme kerels zonder eten en drinken liet jamme ren van kou, dorst en hongeT, als men bedenkt dat dit monster zijn soldaten, die van uitputting niet meer konden' loopen, trapte, hen toeschreeuwend: „Dat zwijn houdt zich maar zoo. Is hij dan nog niet verrekt?" en hen met knuppels ranselde, dan zal men de ontzetting begrijpen van de verschillende bladen der linkerzijde over zulk een vonnis. Zij "val len den 'krijgsraad heftig aan. Inderdaad krijgt men uit de wijze waarop de getuigen zijn verhoord en de vragen werden gesteld, den indruk, dat het de voor opgezette bedoeling van den krijgsraad was de be schuldigingen zooveel mogelijk te ontzenuwen eïi waar dit niet mogelijk was ernstige gevolgen voor den beklaagde te voorkomen. Er is bijnadubbel zoo veel tijd besteed aan het verhooren .van meerderen van1 Hiller die geen. bijzonderheden konden weten over de behandeling van zijn manschappen, maar die alleen van hem konden getuigen, dat hij een bruikbaar officier was, dan aan het veiihooren van de eigenlijke getuigen, die Hiller als meerdere bo ven zich hebben gehad en die onder zijn onmensehe- lijk regiment hebben geledén. De eigenliike getuigen werden in hun uitlatingen beperkt, terwijl de bo vengenoemde getuigen décharge konden getuigen wat zij wilden1, zoolang ook hun verklaring niet ten nadeele van Hiller dlreigde te worden. Zelfs de zoo reactionaire Deutsche Tageszedtung 'bekritiseert de lichtheid van het vonnis, dat is uitgesproken'. IHet vonnis herinnert inderdaad aan 'de lang voor den oorlog in Dnitsdhland opgelegde straffen wegens mishandeling van soldaten, die zoo vaak de ver ontwaardiging van heel Europa hebben gewekt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit meest krasse staal tje vani eenzijdige militaire gerechtigheid tenslotte een beweging wakker zal roepen, die een eind maakt aan het nog steeds dulden van de schandalen van krijgsraden, die langzamertiand een schandvlek beginnen te worden voor het nieuwe Duitschland. N. R. Ct. NIEUWE MIJNEIGENAARS. Honderd arbeiders in de loodmijnen, die sinds maanden in staking waren, daar de eigenaars der ..Mill Close Mines" m het „Derhyshire Peak district"' hun eischen niet wilden inwilligen, zijn mijneige naars geworden en zijn nu in hun eigen mijnen voor eigen rekening aan het werk getogen. De „Derbytfhire Mines Association" heeft hen aan geld geholpen en voor dat geld hebben zij een aan tal verlaten en ondergeloopen mijnen, o.a. de Plac-

Schager Courant | 1920 | | pagina 5