Alttitin Niïiws- DINSDAG IS JANUARI 1920 63ste Jaarg&ng No. 6548. UitgêversTRAPMAN <fc Co. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur wor- w den ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. SCIIAGEN, LAAN D 5. Int. 1 eleph. No. 20. Prijs per 3 mi.nden fl.S3. Losse nummers 6 cent AD VERTEN TIÉN vin 1 tot 5 regels f0.80. iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden nair plaatsruimte berékend M. de R, Vergun mij .een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Hier op de Galgenkude woont een gezin, dat er zeer era aan toe is. Ais pr niet spoedig wordt ingegrepen zullen er een paar heel lieve jongens JV^a 2 fefaö Jaar verloren gaan. Ze varen zoo gezond als een visch en vroolijk als een paar jonge fatjes, totdat het nu 1.1. November koud werd en begon te vriezen. Daar is geem voldoende kJjoediing, zelfs geen been- en voéLbédékkiug en al dien tijd hebben zij op een bed, ik bedoel eén hoop lorren en lompeh gelegen. Zij zien er zoo el lendig uit, dat het in Wennen niet erger kan. En nu is het 1920 en inog is de toestand zoo innig droef, dat mijn pen Rjn, /dienst weigert om verder den toe stand te beschsjijveb, (zoo ferg is bjet. Ik hoop, van harte, dat er wordt ingegrepen door onze autoriteiten. St. Maarten. M. K. S. M.UJLO.-SCH O OL AAN DEN LANGEDIJX. In een uitvoerig verslag, roods Zaterdag aan onze talrijke lezers aan den Lanfjedijk verzonden, is nuede- deeling gedaan van een Vrijdag gehouden yergadering van de Raden der gemeenten Zuidscharwoude, Noord- scharwoude en Ouukarspel, om 1e komen tot de op richting van een M.u.lo.school. Deze vergadering werd gepresideerd door dein bur- femeester van Zuiascharwouae en bijgewoond door den eer Van Buysen, districtsschoolopziener. Een daartoe genoemde commissie voor onderzoek is met éen uitvoerig rapport gereed gekomen. Daaruit stippen we aan, dat de oudé school met onderwijzerswoning te Noordscharwoude door de combinatie kan worden overg-enomen voor een bedrag van Y 18817.50, waartoe dan ook reeds eer der een voorloopig besluit genomen is. De kosten van verbouw, aanschaffen vanschool- meubelen, enz., wordt geschat op I5h 16.000, zoodat de totaal kosten zullen Icopen tot de 34.000 h 35.000 gulden. Daarvan wordt door het Rijk vergoed, waar door elke gemeente ongeveer f 10.000 zal hébben bij te dragen. De kosten van leermiddelen worden geraamd voor het eerste jaar op f900, waarbij f500 voor aan schaffing van platen. Gerekend is daarbij op een aantal van 20 kinderen. Aan dm schoolopziener worden verschillende vra gen gedaan, en die is van oordeel, dat Mulo.onderwijs is n eisch van den tijd en waar een. zoodanige school wordt opgericht, gaat het uitstekend. In een nijvere streek als deze, zal het ook zeer zeker gaan. Over het aan tal leerlingen dat er zal koinen, kan ik natuurlijk niet oordeelen, doch dat er te weinig zouden ko men, is niet denkbaar. Natuurlijk heb ik geen po sitieve bewijzen, doch voornamelijk onder de mid denklasse wordt de behoefte aan hooger onderwijs ten zeerste gevoeld. Spreker acht de M.u.la zeer preferent de handelsschool daarentegen zeer eenzijdig. Di*i!- en vakonderwijs krijgt men tok in de Mulo-school en ook kan er land- cn tuinbouwkunde geleera worden, dos'juuds vacultatief. Hij zegt; Bij 25 leerlingen krijgt men 2 onderwijzers vergoed. Bij minder leerlingen is het zeer goed te regelen, dat het eerste jaar slechts één onderwijskracht noodig is. Als de school een jaar bestaan heeft, is het aantal leerlingen grooter. Van de capaciteiten van het hooM hangt natuurlijk veel af. De heer Brinkman van Noordscharwoude deelt mee, dat de raad van Noordscharwoude in comité bijleen is geweest en daar is vastgehouden aan het besluit om eerst een onderzoek in te stellen of er voldondé léér- lingen zich zullen aangeven.. Zekerheid is gewenscht. De schoolopziener acht dit moeilijk, onuitvoerbaar, omdat men Kian verschillende leerlingen krijgt die men later zou moeten afwijzen. De geschiktheid spreekt ook een rol. We krijgen een papieren groote lijst die niet bruikbaar is en bovendien veel kans van te groote klassen. 'Het stellen van een grens van 25 leerlingen was wel gewenscht en de hoofden van scholen kunnen wel meedeelen welke "leerlingen er geschikt zijn. (Er is iets voor en tegen een onder zoek. De haer Zeeman, Zuidscharwoude, acht ee'n voorloo- pig onderzoek niet noodig en noemt het finantieel be zwaar van ondergeschikt belang. De zaak is nuttig en noodig en het spijt spr. dat Noordscharwoude een dus danige bonding aanneemt. Van de zijde van Noordscharwoud|e wordt het voor- loopig onderzoek verdedigd, door anaeren veroordeeld. j£gar zijn oordeel gevraagd, zegt de schoolopziener: Mijn meening is, dat d© school voor .deze streek noodig en wönschjelijK is. De Mulo zal hier zeer zeker in eén groo te behoefte voorzien. Als men het groote belang er van gé- voelt, gaat men onverwijld tot slichting over. Het is een absoluut noodig orgaan, meer dan eenige andere inrichting. Als we zien wat hier gebeurt, moeten we zeker respect hebben voor het onderwijs, doch aan den anderen kant moet dit een aansporing zijn het onderwijs nog meer te verbeteren. Een bedrag van f 10.000 voor elke gemeente is toch zoo verba zend groot niet; het salaris van de onderwijzers wordt nu door het Rijk betaald, zoodat het finan tieel bezwaar niet zoo groot behoeft te zijn. Ik hoop, dat de heeren het besluit zullen némen tot stichting van een Mulo-school. Hierachter volgt wederom een 'falnge 'discussie over het besluit van Noordscharwoude tnaar een voorloopig onderzoek, dat in dp comitévergadering van dien raaa met 4 tegen 3 stommen is genomen. Deze gecombi neerde vergadering wordt nog een poosje geschorst om Noordscharwoude gelegenheid te geven nog 'eens o'n- -derling de zaak tp /bespreken, met het resultaat, dat aan het besluit tot voorloopig onderzoek wordit vastge houden. De heer Keizer zegt nog, namens Noordschar- •woude, dat. als er tekort aan leerlingen mocht blijken te zijn, Noordscharwoude zich legen de stichting zal ver klaren. Het rapport zal huis aan huis iin. den Langedijk wor. dan verspreid. CALLANTSOOG. Zaterdag, 10 Januari wend in het hotel Duinzicht alhier een opnbare -vergadering gehouden, uitge schreven door eenige voorstanders van coöperatie. Aanwezig Waren ongeveer 50 personen. De heer France opende met een kort woord de vergadering. Door een eigenaardige speling van het lot Is hij daartoe als 't ware aangewezen. Als belang stellende en als cooperator in beginsel, staat hij aau de zijde van hen, die veel voor de coöperatie voe len en hem vroegen, deze vergadering te willen openen. Hij heet den heer A. B. M. Galmthout van Rotter dam, propagandist van den Nederlamdschen Coöpe ratieven Bond, welkom. Deze zal behandelen het onderwerp: „Verbruiks coöperatie een belang voor huisgeizin en maatschap pij." Hij zal trachten een zoo goed mogelijk Inzicht te geven in het wezen, het doel en de beteekenis der verschillende verbruikscoöperatie en hoopt, dat zijn lezing tot gevolg zal hebben de practische daad het tot stand komen van een coop. verbruiksver- eeniging voor Callantsoog en omstreken tot hedl van het arbeidersgezin en als het mooi deel tot de ver vorming en verbetering der ongelukkige samenle ving. Hij zal aangeven de stoffelijke voordeelen en voor de min of meer ontwikkelde arbeider» ook de ddiëele zijde van verbruikscoöperatie; de stoffe lijke voordeelen. op den voorgrond stellende, waar 'dio al dadelijk van practisch nut zijn en als voor deel gevoeld worden. Er zijn vier voordeelen. Ten eerste: de prijzen d'er verschillende 'levensmiddelen. Geleverd moet wor den tegen billijken prijs. Particuliere prijzen laten in deze vaak te wen'schen over Coöperatie kan vaak wat goedkooper leveren. Spreker wijst op de eerste dagen van Augustus 1914, toen vele particuliere on dernemers op vreeselijke wijze de verbruikers ge^ nomen hebben. De verbruikers waren wel, die on dernemers niet in de war. Maar dat waren abnor male tijden. Ook in normale tijden zijn ds plaatse lijke prijzen vaak onbillijk. Spreker vertelt, dat op het gerucht, dat er een coöperatie zou komen, alle winkeliers hun prijzen soms verlaagden; bakkerspa- troons b.v., die onmiddellijk hun brood IK cent af sloegen. Op plaatsen, waar coöperatie bestaat, zijn de prijzen, ook bij particuliere, ondernemers, als re gel lager dan elders. Hi'er treedt dus de coöpe ratie als prijsregelaarster op. Ten tweede: de kwaliteit der levensmiddelen. Wa ren vervalsching en warenverwisseling komt heel veel voor. De menschen kijken bijna 'uitsluitend naar de prijzen. Vooral in de groote steden hebben de menschen ondervonden, wat warenvervalsching en verwisseling was. Spreker deelt hieromtrent mee, wat de -expositie te Leiden leende. Tarwemeel', ver mengd met gips; rijstemael met zand en marm'er- gruis, soms 50 pet.; suiker met 'gips, soda en meel; reuzel met water, meed en katoenzaadolie. Dan wa ren er vruchtensappen, waarin van alles zat, be halve vruchtensap; koffie en thee waren artikelen, die alle perken te buiten gingen; men sprak zelfs van thee van- binnenlandsche plantage. -Een coöperatie heeft niet het minste belang bij warenvervalsching. Het kan wel eens voorkomen, doch opzet, zooals dat tij particuliere ondernemers soms voorkomt, is totaal buitengesloten. De coöpe ratieve Handelskamer te Rotterdam laat haar arti kelen scheikundig onderzoeken, zoodat de leden der coöperatie voor hun geld goede waren zuilen ont vangen. Ten derde: 'goede maat en goed gewicht. (Bij het particulier bedrijf wondt daarmee vaak de hand ge licht. Spreker deelt een en ander mee over de week van broodwc'gihg te Rotterdam en over de brood- weging te W'ageningen, waar een 8-ponder 6K pond en soms nog geen 6 pond woog. Een 10-tons waggon steenkolen leverde voor de coöperatie te Rotterdam 134 H.L., voor de particuliere brandstoffenhande- laars 140, 145, zelfs 152 H.L. Dat zegt genoeg. Dat noemt men handelseeirlijkhedd. Het stelsel om winst, te maken leidt tot die iddn- gen. Ten vierde: het financieel voordeel. De overwinst moet zijn voor hen, die die winst hebben gemaakt, dus voor de broodeters, brandstoffenstokers, huisbe woners enz. Bij de coöperatie worden de overschotten grooten- deels verdeeld onder de leden 'verbruikers, naar evenredigheid van het verbruik. De leden dienen trouw te betoonen aan den coö peratieven winkel en er alles te koopen, wat ze noodig hebben. Dat is het eenige middel om. de zaak tot bloei te brengen; daarmede staat of valt de heele zaakEen coöperatie moet zijn n ondernemdngj met orde en regel, waarbij het zaak is, dat de le den goed toe zien, wie ze de vertrouwensposten schenken, maar ze moeten dan ook volkomen ver trouwen in hun vertrouwensmenschen stellen. De coöperatie is ook 'het stelsel van contante be taling. Van het z.g. pofstelsel hij zoovele particuliere ondernemers is ook de contante betaler het slacht offer. E'en hakker Verklaarde het brood IK cent 'goedkooper te geven, als alles contant betaald' werd De contante betaler had dus ook steeds IK cent te veel betaald. Het pbfsysieem brengt het arbeiders gezin naar den kelder, vooral, waar dit er toe leidt, dat artii kelen gekocht worden, die men niet drin gend noodig heeft. Poffen koopt soms zoo gemakke lijk. Bij de coöperatie wordt wel' eens afgeweken van het stelsel van contante betaling, maar dan moet dat in de statuten zijn aangegetven, b.v. bij 'langdurige ziekte, werkeloosheid, gerechtvaardigde staking, of bij uitsluiting kan tot op zekere hoogte afwijking worden toegestaan. Wat de i'dieele zijde van het coöperatie-vraagstuk betreft, wijst spreker op de mooiere samenleving, waarheen coöperatie voert. Bij partiiuclieren wordt enkel om whist verkocht, hij coöperatie wordt uit sluitend geldistribueerld, om te voorzien in de be hoeften der verbruikers. 'Geproduceerd wordt door particulieren alleen om winst of overwinst voor enkelen. Duizenden H.L. ko ren werden met opzet verbrand, duizenden picols koffie opzettelijk aan het verbruik onttrokken, zon der rekening te houden met de behoeften der ver bruikers, uitsluitend voor de markt. De coöperatie produceert niet voor de markt, tnaar alleen om in de behoeften der 'verbruikers te voorzien. Fabrieken, winkels enz., zijn bij het particuliere bedrijf het eigendom van betrekkelijk weinigen; bij de coöperatie is alles gemeenschappelijk eigendom. In het particuliere bedrijf worden de lakens veelal uitgedeeld door personen van geld of afkomst; de coöperatie vraagt naar bekwaamheiden en deugden. 'Spreker noemt het particuliere stelsel een dwaas, een misdadi'gersstelseldat zoo spoedig mogelijk dient te verdwijnen. De hoofdoorzaak van alle ellen de, vooral de laatste jaren ondervonden, ziet hij in het particuliere groothandels- en productiestelsel. Wie meewerkt om de cooperatieddée te versprei den, werkt ook mee aan de vervorming van deze maatschappij, langs ordelijke hanen naar een mooiere samenleving met meer geluk voor alle men-, schen. Hartelijk applaus volgde op de zeer duidelijke rede, zakelijk, overtuigend en vaak geestig, zonder op hitsing of wat daarnaar zweeft, voorgedragen. De heer France zegt het geheel eens te zijn met d.en heer Calimthout. Wat deze gezegd heeft over prijzen, qualitedt enz., acht hij volkomen waar. Zij, die hier hum nering hebben, zouden idoor een coöpe ratie voor bet hoofd gestooten worden. Toch gelooft hij, dat het verschil in prijzen tusschen de coöpera tie en de winkeliers hier niet geheel dn de zakken van die winkeliers komt. Het verschil dn prijs is reusachtig en bedraagt in gewone doen bijna 80 pet. Evengoed als wij, zijn onze winkelier» het slacht offer van het groothandelsbedrijf. (Hij wil de zaak ook van den klant bezien en zag gaarne de heele ge meente in de coöperatie betrokken, met den win kelstand in 'dienst .dier coöperatie. Ook die winkel stand wordt geknepen. Moge de heele gemeente als een coöperatie in U groot tnet tien winkelstand aan haar zijde staan tegenover den groot-leverancier. Hij dankt den heer Calmthout voor zijn retie, waar mee 'hij met in beginsel' eens is en van welker uit voering hij alle hedl verwacht voor die toekomst. Daarna houdt de heer Calimthout een gezellige, duidelijk toegelichte lichtbeeldenvoorstelling, be trekking hebbende op het cooperatieweeen. Hij liet zien de wording der Handelskamer te (Rotterdam, haar kantoren, artikelen, fabrieken, enz.; de 'En- gelsche coöperatie met handelskamer, eigen thee tuinen, eigen fabrieken voor suikerwerken en bis cuits, schaftlokalen, sportterreinen, eigen spoorwe gen; de 'SchOtsche groote inkoopver eenigrag met fa brieken; België, Duitschland, Zwitserland, enz. Daarna kwam Nederland op coöperatief gebied. Kerkrad©, Den Haag, Rotterdam, het coöperatieve kosthuis, de coöperatieve villa „Dennenheuvel" te Nunspeet, Dordrecht, Amsterdam, Winkel, Leeuwar den, Enschede, enz. Het luid applaus was wel bewijs, dat de aanwezi gen genoten hadden. Wijl de heer France, wegens familieaangelegen heden de vergadering had' verlaten, vroeg de heer Jb. Mooij Mz,. wie nog tets had te vragen of wie met den heer Oalmithout van gedachten wou wisselen. Niemand gaf zich 'hiertoe op. De heer Caknfthout deelde vervolgens mee, dat men lid wordt door een register te teékenen. Elk lid moet zich een aandeel aanschaffen van b.v. f25, dat steeds zijn eigendom blijft. Later krijgt hij dit aandeel, dat ook in wekelijk- sche stortingen kan worden voldaan, terug. De aan sprakelijkheid voor elk lid1 gaat niet verder dan .tot het bedrag van zijn aandeel. Coöperaties gaan zel den failliet', zoadat er dus geen gevaar bij ds. De heer Jb .Mooij Mz. hoopt, dat velen zich zul len opgeven en zich bereid zullen verklaren om de eenmaal begonnen zaak voort te zetten om zoo mo gelijk een jbooperatieven, winkel1 en coöperatieve bakkerij te stichten. Ook hier zijn verschillende artikelen op het ge rucht van cóoperatieplannen goedkooper geworden. Hoe dat kan, weet hij niet, maar hij voelt er toch niets voor om voor artikelen, die f 7 waard zijn, f 10 van zijn loon te betalen en vertrouwt, dat velen met. hem- er evenzoo over denken. Met een woord van dank aan den heer Calmthout, sluit bij de vergadering. Men verzoekt ons te berichten, dat na afloop der openbare vergadering een twintigtal personen zich hebben vereenigd, met het doel, alhier een coöpera tie tot stand te brengen. Als voorloopig bestuur wer den gekozen de heeren P. de Haan, J. Hollander, C. Kater, )S. Kooger, D. J. Modder, Jb. Mooij Mz. en A. Schuurman. Mien kan zich als lid der op te rich ten coöperatie hij de genoemde personen aanmelden. VOOR WEENEN. De Algem. Nederl. Typografenbond heeft f3000.— beschikbaar gesteld' voor'de Weensche kinderen, waarvan f 100Ö speciaal voor de kinderen van typo grafen. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. De correspondent der N. R. Ot. te IParijs seint: •Pertinan schrijft in de Echo de Paris: De uitleve ring van Wilhelm II kan een voldoening zijn voor ons gevoel, maar ze verhoogt in 'geen enkel opzicht onze veiligheid. Zij moedigt gevaarlijke illusiën aan en voert ons lijnrecht naar een conflict m'et Neder land, tenzij men zich tenslotte tevreden stelt met een veroordeeling bij verstek. Glemenceau heeft deze mogelijkheid reeds onder de oogen gezien mot het Engelsch kabinet. Het zou niet 'bepaald een schitte rende oplossing zijn. GOEDKOOPERE BOTER EN KAAS. Een verlaging de rmaximumprijezen voor boter en versche kaas ds in voorbereiding. DIEFSTAL VAN BANKBILJETTEN. In verband met dén bankbiHjettendiefstal bij de fir ma Joh. Enschedé en Zonen te IHaarlelm kan nog gemeld worden, dat de inbrekers voor eenige milli- oenen aan bankbiljetten, die opgeborgen waren in het kastje, waaruit het bedrag van ongeveer ©en half millioen Is ontvreemd, en In eenige houten kastjes, die op den grond stonden, onaangeroerd heb ben gelaten. Do nachtwakers hebben van de inbraak niets bemerkt, zoodat het mogelijk is, dat de diefstal reed» voor 10 uur avonds gepleegd Is, op welk tijd stip de nachtwacht betrokken wordt. IIONDSDOLHEID. In de Noord-Graafschap breiden de gevallen van honidsdolhéUid zich uit. In* de meeste gemeenten mo gen de honden alleen gemuilkorfd buitenshuls ver- keeren. In Borchem, gemeente Laren, is bij een on langs uit Zutfen gekochten hon'd hondsdolheid ge constateerd. Deze hond is doodgeschoten. Andere honden, die met heto dn aanraking zijn geweest, zijn eveneens afgemaakt. De eigenaar, die door den hond gebeten was, is naar Utrecht ter observatie vertrok ken. Waterschade aan veldgewassen. De gronden langs de Maasoevers in Limburg waren voor den oorlog bijna zonder uitzondering als wei- of hooiland in gebruik. Als gevolg van de crisis-omstandigheden werden gedurende de oor logsjaren echter vele dezer wellanden gescheurd en voor de teelt van akkervrachten hoofdzake lijk haver, tarwe, aardappelen en suikerbieten bestemd. In den zomer van 1919 heeft men som mige dezer nieuwe bouwlanden weer tot kunst* welden getransformeerd, doch vele andere heeft men als bouwland behouden en ingezaaid met wintergewassen. De hooge waterstand der laatste weken zal echter waarschijnlijk wel tot gevolg hebben, dat men spoedig bijna algemeen weer tot omzetting in wei- en hooilanden overgaat, daar voor den zooveelsten keer weer gebleken is, dat het akkerbedrijf op die gronden te riskant is: nu de waterstand weer lager wordt, blijken op vele perceelen de gewassen zóóveel te hebben gele den, dat ze geen behoorlijken oogst meer kunnen leveren en in 't voorjaar moeten worden onder- geploegd. Predlkantenlraclemenl. Men schrijft aan het Handelsblad In Noord-Holland ligt een Ned. Herv. Gemeente die gerekend wordt onder de finaptieei-krachtige gemeenten. Deze gemeente gaf haar predikant tot voor een paar jaar pl.m. f löOO salaris. Twee jaar geleden ontving hij f 100 duurtetoeslag, het vol- fend jaar f 200 en nu zelfs f 300 tractementsver- ooging. Meer kon het nietlijden, want de rekening van timmerman, schilder enz. liepen zoo hoog op. En bovendien veroorloofde de kerkvoogdij dier gemeente, die „vrij beheer" heeft, zich de vrijheid om ruim f 1000 uit te keeren aan de plaatselijke Diaconie, opdat deze haar armen ruimer kon be- deelen. Gaat deze vrijheid dier .vrije beheerders* niet al te ver? Hun predikant afschepen met een sala ris dat in deze tijden toch absoluut onvoldoende mag worden genoemd en f 1000 uitgeven voor een doel waarvoor de kerkvoogdijkas niet heeft te zorgen. Bovendien worden met die f 1000 niet in de eerste plaats de- armen gehaat. Want bij onvermogen van de Diaconie zou de burgerlijke gemeente die taak overnemen. Maar dan moet dit bedrag ge haald worden uit de belastingpenningen d.i. uit de zakken der gemeentenaren. De groote liefde voor de armen van de „vrije" kerkvoogden ver toont bezien in dit licht wel zijn bedenkelijke zijde. Ontstaan van allen schoenen is de toestand in bedoelde gemeente aldus: op de belastingbiljetten der gemeentenaren wordt f 1000 bezuinigd, welk bedrag wordt gevonden door de f 1000 die kerk voogden in plaats van bij het salaris van den Êreaikant te voegen, storten in de Diaconiekas. >it is wel heel prettig voor de gemeentenaren, maar de predikant wordt er de dupe van. Als bijzonderheid van nog gemeld worden, dat dezelfde kerkvoogden eenige jaren geleden de toren met uurwerk van de burgerlijke gemeente heeft overgenomen. Een wonderlijke opvatting van hun taak hebben deze kerkvoogden. Belast met de zorgen voor de kerkelijke gemeente, zorgen ze in de eerste plaats voor ae belangen der burgerlijke gemeente ten koste van de kerkelijke gemeente. Tegen samenvoeging der gemeenten. De nota van het gemeentebestuur van Purmerend inzake de samenvoeging van gemeenten, heeft heel wat beroering verwekt bij de bewoners van de betrokken gemeenten, behalve dan die van Purmerend zelfV De „annexatie" is de laatste dagen het onderwerp van het gesprek. Voor zoover is na te gaan wordt het plan te Ilpendam en Kwa- dijk vrij gunstig ontvangen, dóch in andere ge meenten blijkt men sterk tegen de samenvoeging. Vooral in de gietoeemte Deemster, waar de bewo ners zoo zeer aan „hucn' polldecr" ï^ebten. Het iverzeit, dat oniget/wijfeldi komt, zal dé Ar wel zeer (krachtig zijn. De Beemsterlingen willen vóór alles (hun zelfstaal- digfaeid behouden.' en daarvoor, naar verluidt, den strijk! aanbinden. Naar wij tevens vemiemen, zullen ©enig© gemeen ten 'gezamenlijk een actie gaan voeren tegen bet groote plan. GROOT VERLOF. Officieel. Met uitzondering van hen, die tot officier of onderofficier zijn Of worden opgeleid, en van hen, idde tot de adlministratietroepen behooren en daarbij in verband met hun vrijwillige aanmel ding 6 maanden langer moeten dienen, zullen, be houdens onvoorziene omstandigheden, de dienst» Dliohtigen der lichting 1919, die in het tijdvak van 13—20 Juni 1919 zijn ingelijfd bij de infanterie, de wielrijders, de hospitaalsoldaten, de vestinig-artille- rie en do pontonniers, op 15 dezer In het genot van groot verlof worden gesteld. COMBINATIE VAN GEMEENTEN. Door de Ned. Herv. Gemeenten Kolhorn en Wie- rmgerwaand' Classis Alkmaar beide reed» sinds jaren vacant; worden pogingen aangewend om te komen' to tcombinatie van gezamenlijk één pre dikant te beroepen. Daar beide gemeenten pl.m. f 1300 salaris kunnen aanbieden, hoopt men door combina tie het tracteanent althans op het Bondsminimum f 2500 te kunnen brengen. Dit is wel de aangewezen weg voor gemeenten met een dergelijk salaris. En nu het Rijk de mogelijkheid' geopend heeft om de Rijksbijdragen, tot nu toe aan bedde gemeenten ge geven, bij combinatie te handhaven, is het bezwaar van het verlies van één van bedde Rijkstractementen weggenomen. 't 'Ia t ©hopen, dat tmeer gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. den en de uitkomsten van het bedrijf. N. R. Cl DUURDER LAND. In strijd met de minirterieele waarschuwingen en met die van tal van deskundigen, om zeer voorzich tig te zijn bij het aankooperi van landrijen, met het oog op een© te wachten daling van prijzen, is eene boerderij te Nieuw-Buinen14-H.A., die verleden laar f 36000 heeft opgebracht, thans verkocht voor f 44000. N. v. d. D. - KOLHORN. Van den veehouder A. Klare zonk een schuit met voerbieten beladen. Schudt, vlot en bieten op den wal brengen, was 'een heele consternatie.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1