Alieieen Nieuws- Aiteneilie- LniliiiHil ZATERDAG 31 JANUARI 1920 63ste Jaargang No. 6559 Mr. Marchanl. Dit blad verschijnt viermaal Der week: Dinsdag. Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur woi« den ADVKRTKNTïKN in het eerstuiikomer.d nummer geniaatst. Uilircvci'B 1 KAiWlAN Je C'o. SCHAGKN. l.AAN I) 5. ut. 'lelepli. No. 20 i'riis per 3 maanden 11.55. 1 osse nummers beent. ADVERTEN TIEN van l tot 5 regels t 0.80. iedere regel meer 15 cem bewiisno inbeyi eoeni. Grooie letters worden naar plaatsruimte berekenc. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. LLRSTL BLAD. Voor een flink bezette zaal trad Donderdagavond in het lokaal van den heer Igestz op uitnoodiging van de Vrijzinnig-Democratische Klesvereeniging al hier op de heer Mr. Marcibant, 1M, der Tweede Ka mer en leider der Vrijz.-Dem. Kamerfractie. iNia het openingswoord van den voorzitter der Vrijz.-Dean. -Kieevereeniging, den heer L. J. Rogge veen, begint de spreker met te zeggen, dat wanneer wij in dezen tijd -van revolutionnaire uiting zitten, dikwijls bij ons het denkbeeld bestaat, dat wij met deze ontsporing van maatschappelijke ontwrichting weinig hebben te maken, dat wij rustig onzen gang kunnen gaan. Spreker zal de beteekenis van de revolutionnaire beweging in het licht stellen om na de pauze de positie die wij in het staatkundig le ven innemen, uiteen te zetten. Ook wij in Nederland nemen deed aan de tegen woordige revolutionnaire beweging, omdat een der gelijke beweging jarenlang met zich neemt de gees ten van do menschen over de geheele wereld, een beweging, dio niet met een enkelen staatsgreep is afgeloopen, maar langen tijd nog voelbaar zal zijn. Men denke maar aan de Franschie revolutie in het laatst van de 18e eeuw, waaraan de tegenwoordige beweging in menig opzicht en beteekenis gelijk is. Alleen is de tegenwoordige beweging ontzaglijk veel grooter en zal eveneens van grootere beteekenis zijn. Waardoor bestaat een revolutionnaire beweging? Het is noodi-g, dat de wetgeving de ontwikkeling van de maatschappij bijhouidt, zij moet aanvullend rege len. Houdt zij bij een snelle verandering de ontwik keling niet bij, dan komt er achterstand bij de wet geving; de hervormingeen, waarbij maatschappe lijke groepen belang hebben, worden door oonservar tisme tegengehouden. Op een gegeven o,ogenblik ziet het volk die achterstand in, men wil op eens een nieuwe maatschappij' onder een ander stelsel op bouwen en dan krijgt men een revolutionnaire be weging. En het merkwaardige nu is, dat, wanneer het be ginsel van de vrijzinnig-democraten ware toegepast, wanneer er vrijzinnig-democratisch ware geregeerd, dan zou die achterstand niet zijn ontstaan. Dan zou de maatschappij regelmatig hare ontwikkeling hebben genoten en van revolutie zou geen sprake zijn geweest. Spreker wijst er op, hoe bij de tegenwoordige re volutie als eerste edsch is gesteld wettelijke rege ling van den arbeidsduur en hoe ae V.-D. een der gelijke regeling hebben voorgestaan. De V.-D. hebben altijd als voorwaarde gesteld, dat waar de liberalen wilden vrije concurrentie, ook de voorwaarden voor concurrentie voor een ieder gelijk moesten zijn, dat kinderen met goeden aanleg gelijken kans moesten hebben om verder te komen, dus gelijke ontwikke- lingsvoorwaarde. Dan eerst haalt men uit een volk alle kiemen, die het bezit, alle kracht die in ons volk zit, moet er uit gehaald worden. Spreker doet uitkomen, dat daairtloor het verschil met de liberalen is ontstaan, die willen dat de wet zich met die dingen niet bemoeit. Stel eens dat. ons beginsel gélijke aanleg, gelijke kansen om vooruit te komen, was toegepast, over de geheele wereld, dan zou geen wereldoorlog zijn ontstaan. Want het is te gemakkelijk om te zeggen dat de oorlog is ontstaan door het kapitalisme. De oorlog is ont staan door allerlei oorzaken en een der hoofdoorza ken was wel, dat de groorte mogendheden ieder voor zich zelf een afzetgebied .trachtte te krij gen en dat gebied voor iedereen wilde sluiten. Maar dit zou in strijd zijn met het V.-D. beginsel. Indien de beginselen van de V.-D. in toepassing waren ge bracht door alle reigeeringen, dan was er geen oor log en geen revolutie geweest, dan zou door de vrij heid van ontwikkeling een nieuwe wettelijke maat schappij zijn ontstaan. Tegenwoordig komt men met allerlei stelsels, die ln de studeerkamer zijn uitgedacht, aan en komt men met de bewering als dit of dat stellsel wordt toegepast, is het dn orde. De sociaal-democraten ver wachten alle heil van de leer van Marx, de leer te gen het kapitalisme, de leer die den klassenstrijd predikt, de eenvoudige théorie, dat de eene klasse, de kapitalistische, steeds rijker wordt en dienten gevolge steeds kleiner, aan den anderen kant de ar beidersklasse, die grooter wahdt maar steeds armer. Tenslotte zal de arbeidersklasse sterker worden dan de kapitalistische en door de overwinning van de aibei dersk lasse, zou de maatschappij dan overgaan in een- socialistische maatschappij. In de tegenwoor dige revolutionnaire beweging komt dan ook reeds die overwinning tot uitdrukking. Ziedaar waarom de tegenwoordige beweging den sociaal-democraten met gevoelens van groote vreugde vervult. Spreker wijst in dit verband op wat wij in Duitschlan'd zien gebeuren, waar op het oogenblik de meerderheidssocialisten regeeren, doch waar de révolutionnair-denkenden, de onafhankelijken, de communisten, die meerderheidssocialisten zouden willen verdrijven en op een tweede revolutie aanstu ren. Spreker is niet op revolutie gesteld, hij zou "wel willen te kunnen gelooven in een nieuwe maat schappij waar geen armoede en geen ellende was. tEen revolutie echter is juist daarom zoo gevaar lijk, orpdat men niet weet waartoe men door een dergelijke beweging komt, wat wel blijkt uit Rus land. Ik heb een hekel aan het militarisme, ik moet de generaal met de roode biezen niet, nog minder lust ik den man met het heele roode pak. Het. ellen digste wat er bestaat is naar m.i. een burgeroorlog. Bovendien schuilt in een revolutie nog dit gevaar, dat meestal een reactionnaire beweging er op volgt. Er zijn dan ook in Nederland heel wat sociaal-de mocraten die liever niet meedoen aan een derge lijke beweging, maar die liever een democratische politiek willen volgen. En die sociaal-democraten komen dan dicht bij ons vrijzinnig-democraten, die volgens ons beginsel 'door geleidelijke hervormin gen al strijdende voor democratie, in rechten lijn voortgaan. En met die sociaal-democraten zijn wel- Uckt zaken te doea. Een groot gedeelte van de so ciaal-democraten moet niets hebben van een dicta tuur die men noemt de proletarische dictatuur, maar in werkelijkheid beteekent de dictatuur van enkele personen, die zeggen het proletariaat te ver tegenwoordigen. I Willen de sociaal-diemocraten dus in de toekomst een democratisch beleid, dan kUnnen die soc.-demo- I craten ons steunen in dien strijd. Maar dan moeten wij er ook zeker van zijn, dat zij niet van dien weg afdwalen. Spr. wijst op de moeilijkheden, die zich in dit verband bij de sociaal-democraten Voordoen, moei lijkheden die tenslotte worden opgelost in eenige moties, die vrij vertaald luiden, laten we er niet I verder over spreken, sluiting van debat; eenheids- moties die naar waarde worden geschat door ze onder te brengen in de rubriek van de eenheids worst en eenhei'dssigaar van ex-minister Posthuma. I Door den heer Troelstra is mij wel eens gezegd: jullie hebben geen stelsel. Neen, wij hebben geen stelsel, maar dat is geen'bewijs van armoede, wij hebben een nuchtere, practische kijk op de zaak. De maatschappij is nu eenmaal niet in te richten zoo- als men een fabriek inricht, men kan de maat- I schappij niet van bovenaf opleggen: zóó moet het worden, het is een levend organisme. Men kan de groei alleen leiden door in te grijpen waar het noodig is. Door de drijfkracht die in ons volk zit om voor uit te komen, moeten we komen tot verhooging van productiviteit. Het idealisme te werken voor de ge meenschap, zou heel mooi zijn, maar de mienschen zijn nu eenmaal zoo niet en het zou blijken dat bij gebrek aan gemeenschapsgevoel en aan liefde voor een elk, de voortbrenging zou dalen. Men zou dan bij een tekort aan gemeenschapsge voel krr'gen dwangmaatregelen en dit zou tot oor zaak Zijn dat er geen vrijheid meer bestond. 'Spre ker bedankt voor zoo'n maatschappij, waarvan een algemeene verarming het gevolg moet zijn. Ook. door de meerderheid van de sociaal-democraten wordt ingezien dat we den weg van algemeene demo- era :ie moeten ingaan. Wat gebleken is bij de beschou wingen over de Staats begrootingen en waar de kwestie van socialisatie ter sprake is gekomen. Aan het begrip van socialisatie geeft men allerhande beteekenis en daarom is het goed, dat een onderzoék naar de beteekenis van socialisatie .wordt ingesteld. We zullen dezer dagen het rapport van de commissie die dat onderzoek heeft ingesteld, kunnen lezen én spr. spreekt .de verwachting uit. dat een oplossing wordt verkregen, waardoor het algemeen belang beter is gediend. Ln verband met het proces-Erzberg-Helffiïch, dat op het oogenblik in Duitschland wordt gevoerd en waarbij Erzberg wordt verweten in eigen belang tegen re-5" geeringsmaa tregelen te hebb.en gestredén.. jvordt door spr. opgewezen, hoe noodzakelijk het is, dat in een democratische .partij geen .betrekkingen bestaan, tus- schen de volksvertegenwoordigers en een zekére groép.. omdat die betrekkingen storend werken op het beleid den gewijzigd, waardoor de achterstand van het bur gerlijk recht voor de vrouw wordt ingehaald doch dat toen door minister Heemskerk werd gezegd, dat het burgerlijk recht steunde op de ordinantiën God». Maar juist daarom, meent sprThoet artikel 1 van het Burgerlijk wetboek een anti-revolutionair als mie nis ter Heemskerk een doorn in het oog zijn. De er kenning van de vrouw op publiek rechterlijk en even eens op burgerrechterlijk gebied kan op onze staatkunde van groot en invloed zijn. Door den invloed van de vrouw op staatkundig gebied kan zij ijiet denzelfden grooten steun als van ae mannen een goede richting blijven geven, dat is de richting van de democratie. Applaus. Voor debat meldde zich niemand aan en dm voor zitter sloot na woorden van dank te hebben uitgebracht do vergadering. van de volksvertegenwoordigers. Het is daarom noodig en het is onze partij altijd gelukt^ afhankelijkheid te j vermijden *en in volkomen vrijheid de aandacht te wijlden- ban de onderwerpen, die aan onze uitspraak in de 2e Kamer worden onderworpen. Applaus. Na de pauze bespreekt de lieer Mr. Marchant de 1 verschillende gebeurtenissen, die. ijl de 2e Kamér dén i laatstan tijd zijn voorgevallen. j lui ,de eerste plaats het doorlaten van Duitsche troe- pen cïoor Limburg, waarom minister Van Karnebeek in de 2e Kamer werd aangevallen en door sommigejn w-erd gemeend, dat deze minister niet kon worden gehandhaafd. Spr. heeft toen den minister verdedigd en gezegd, dat hij niet wilde 'dat vreemd,© mogendhe den ons voorschreven of een minister al dan 'niet moest worden gehandhaafd en spr. wijst op het eigenaardige dat nu de Belgische kwestie zoo uitstekend door.d,ezeJ' Minister is opgelost, niemand er meer over denkt hem weg le -sturen. In de tweede plaats komt spr. tot het beleid van het hefiart'emient van Financiën ten wijst hij op het gevaarlijke dat minister de Vries het tnans doet uit komen alsof de 'fmantieele toestand zoo schitterend is. alleen .omdat de geraamde ontvangsten met f 100 miT lioen zijn overschreden. Gewezen wordt op de onbil lijke regeling, wat betreft het ontwerp vermogensaaiv wasbelasling. een belasting y/aarmee de minister thans geen haast meer heeft. De minister moét evén* wel iniet vergeten de verminderde koopkracht en dat een overschot van f 100 millioen niet gelijk staat aan dat bedrag voor den oorlog Spr.wijst in dit verband ook op het feit, dat al is Nederland buiten den oorlog gtebleven, de 9rmoede van het achterland zich ook nu reeds afspiegelt in ons land, wat reeds bij landbouw en veeteelt en ook in andere branches merkbaar is. Ook wij staan in Ne derland daardoor voor een economische inzinking, wij staan voor een zeer bedenkelijke daling en dit mag wal dienen tot waarschuwing van die menschen. 'die thans van plan zijn tot staking in oinza havens en tot j een spoorwegstaking over te gaan en zoodoende ons economisch leven nog meer in de war zouden slurejn. De vrijzinnig-democraten zuilen hun voorstel tot een heffing ineens, teneinde van de crississchuldeh af te ko men, handhaven^en bovendien gullen zij nog Jrachten een extra-laagje te leggen op d.o opgekomen vérmogéns tusschein 1 Mei 1914 en 1 Miei 1919. Tenslotte komt spr. tot de militaire zaken, die dit jaar zijin misgeloopen. Hij behandelt achtereenvolgens de reden tot aftreding van de /ministers Naudin ten Cate. Bijleveld en Alting von Geusau., de bekende krui serskwestie enz. enz. We zitten thans.zonder minister van oorlog en marine en het schijnt, dat de regeering thans van plan is. deze 2 departementen samen te voegen tot een departement van landsverdediging. Spr. hoopt, dat onze regeering haar oog zal houden op de nieuwe richting, die Wij' moeten gaan en .dat in verband met den finantieelen toestand minder millioe" in-en aan het militaire vraagstuk' zullen worden besteed dain tot nu het geval was. Spr. hoopt, dat de aanwezigen tot de slosom zijn ge komen. dat de politiek, die dé Vrijz .Democraten vo©ren de politiek is. die ons land noodig Jieeft. Hij ziet op deze vergadering een aantal vrouwen en herinneri er gaïi, hoe de vrijzinnig-democraten er steeds voor geijverd hebben, dat de vrouw ookf pp staatkundigge bied haar invloed zrou k'unnen uitoefenen, dat vjj' .al" tijd gevoeld hebben het groote onrecht dat de grootste slampaper in dat staatkundig leven wel wat had te zeggen, de hoogstaande vrouw echter niet. Hij: wijst op die wenschelijkneid, die door den katholiek Re-ijmier werd uitgesproken, dat het burgerlijk wetboek zou wor BinneniancUch Nieuws. DE HEER DUYS EN DE PASSENQUAESTTE. In de vergadering van den gemeenteraad van Zaan dam kwam Woensdagavond aan de orde het door den heer A. M. Reens aan den Raad dier gemeente gézon,- den schrijven, rakende hel verstrekken door den wei houder Duys van een opdracht ten behoeve van de gasiabriek aan -een looneeiSpeler. i>e voorzitter, burgemeester Ter Laan, s.e.de namens B. en W. voor dit schrijven voor kennisgeving aan te inemen. waartegen echter de heer Te. (3.P.) zich vér-<- k.aarde, die liever zou zien, dat een Commissie* uit den Raad werd benoemd, die zou onderzoeke11 of da zaak zich werkelijk zoo genloedelijk heeft voorge daan a.s door den heer Duys aan vertegenwoordigers der pers is voorgesteld. JJe heer Duys verklaarde hiertegen geen bézwaar Ae hebben. Ook hij B. en W., waar de kwestieten- sprake was gekomen, had hij: op een commissie aan- gedrongen, doctf*dit Collége had, nadat door hem de mak was uiteengezet en de leden van de b-eschéidén hadden kennis genomen, niet op een verder onderzoék aangedrongen, omdat men overtuigd was, dat de zaak niets te be teekenen had. De heer Duys inoemde de heele campagne van dén heer Reens en diens schildknaap Tel een rellétjé té gen zijn persoon. Er js ^natuurlijk geen sprake van pasvervalsching^ want spr. heeft den pas niet gemaakt; daarom' gaat ook de vergelijking met de Eliaszaak niet Op. Spreker laakt het in den heer Tel, dat deze nadat de beschuldiging is geuit, gaat onderzoeken of zij. waar is en voor dit doel dagen lang brieven zit te schrijven alle kanten uit; naar den Commissaris der Koningin, die hij, de bolsjewist, aanspreekt met: „Hoogedel gestrenge heer', jiaar den ,Consul_Generaal, de firma JW-e6t. enz., die aan de gasfabriek stiekum den En- gelschen ingenieur in den arm neemt (de heer Tél interrumpeert, dat dit een „schofterige leugen" is). De heer Duvs gteeft tnu een uiteenzetting van dé wijze, waarop ae zaak zich heeft toegedragen, die over éénkomt met hetgeen te dezer zake in dé pérs is medegedeeld, etn waarbij hij er den nadruk op legt, dat hij tegenover den toorieelspeler Balfoort eerst zijn bemiddeling heeft aangeboden, toen deze zich beréid toomde Voor het gemeentebestuur ©eo opdracht te vér- vullen. Het eenige wat men hem zou kunnen verwijten is. 'dat hij misschien iemand te gemakkelijk helpt. Nu stelt men het voor of de heer B. maar even biji de firma West, bij wijze van het doen van een boodschap en voor den vorm, is aangeloopen, doch hij heeft ^r zolfs teen jeis naar Manchester voor moeten makenj omdat het kantoor daarheen verplaatst was. Die kosten heeft 'de heer B. zelf gedrageh. Tal van personen zijn in die dagen op die wijze geholpen. Het is wel vreemd, dat een bolsjewist als de heer Tel over pasvervalsching klaagt, terwijl er bijna geen bolsjewist is, die niet met een valschen pas in d-eui zak loopt. Ook de bewering van Reens, dat de zaak in raads- kringen zooveel opzien beeft gebaard is een praatje. Voor de zaak in de bladen is bekend gemaakt, wist gee,n enkel raadslid er iets van. Even 'onwaar is de mededeeling, dat de heer B. op den pas als gasfitter zou zijn aangeduid. Spr. toont de leden, dat er geenerlei beroepsaanduiding op dén pas Voorkomt. Spr. 'onderwerpt daarna hetgeen in de „Tribune/ te dezer zake is medegedeeld, aan scherpé critiék. Nu schrijft 'de heer Reens een open brief, niet tot spr., wien hiji beschuldigt. <$och 'tot den "heer Tel en deze brief is zoo open, dat de Zaanlandsche Courant ge weigerd Wordt er afschrift van te maken. Bij iedereen is men om inlichtingen geweest, echtér mi-et bij: spr., die ze het best kon geven. Dit staat vast, dat de gemeente Zaandam over het optreden van spr. niet kan klagen, omdat haar zonder eenige kosten een belangrijke dienst werd vérléénd. Daartegenover zegt spr., bedriegt Tel de gemeénté door zichzelf te laag aan te geven voor de belastingj zoodat men hem ambtshalve moest verhoogen. De 'heer Tel ontkent op de gasfabriek te zijn ge weest om .inlichtingen in te winnen biji den EmgeL- schen ingenieur. Hiji is deze eenmaal op straat tegengeru komen ten heeft- hem toen het adres der firma Wést gevraagd. Dat Duys den pas nief verstrekt heeft, wejet hij ook wel, maar daar gaat het miet om. Spr. vraagt, op Welke gromden aan een tooneelspeler door B, en W. teen opdracht van zoo technischen aard werd ver leend. Als 'de heer B. 'naar Engeland wilde, waarom is hij 'er dan niet gebleven en waarom springt hij den heer Duys inu niet bij? De heer Duys zegt. dat de heer B. zich in een schriji- ven geheel l-e zijner beschikking heeft gestéld. De Voorzitter deelt als zijin persoonlijke meening me de dat niets onoorbaars in de pasaanvrage ligt opge sloten De heeren Fermie tMidd.), Kat (S.P.) en Brinkman (V.D. wethouder) dringen op eten onderzoek door een commissie aan. De laatste meent, dat dan zal blijh ken of er nog meer aan vast zit, dan door den heer Tel is gezegd. De heer Duys meent, dat men dan zal moete^ zeggen. Waarvan hij: beschuldigd wordt. Datgene wat hem thans ten laste y/ordt gelegd, ontkent hiji niejt* Daarover bestaat geen verschil. De heer Fermie (Midd.J meent, dat da commissie kan onderzoeken of de neer Duys een strafbaar of te laken feit heeft gepleegd. De heer Kruyver (A.R.) meent, dat het eerste niét door den Raad zal kunnen geschieden. Het voorstel van den heer Fermie om een com missie te benoemen wordt tenslotte mat 8 tegen 7 stemmen verworpen. VERDUISTERING VAN 130.000. Eten kantoorbediende van een der grootte Utrecht se he bankinstellingen heeft zich Dinsdag met 30 dui zend gulden uit de voeten gemaakt. Door een ,val- sche opgave aan den kassier der instelling, wist hij deze som ln handen te krijgen. De bediende is met dit geld naar Den Haag getrokken, ln gezelschap van de echtgtenoote van den conciërge van de Bank. Denzelfden dag zijn in Den Haag de kantoorbe diende en de vrouw gearresteerd. De aangehouden» was nog in het Volledig bezit van de geheele geld som. „U. D." LANDPRIJZEN EN PACHTEN. Onder Ruurlo G., werden Qnlangs eenige percee- !en grond verkocht, die tot nu toe aan pacht op brachten f150. De verkoopsom was f21.000, zoodat de vroegere huurders, nu noodgedwongen koopera geworden, tezamen 600pet. meer aan rente der koopsom moeten opbrengen dan vroeger aan pacht. HET PLUIMVEE. Een pluimveehouder te t Veen, onder' Lochem, verkocht op de pluimrveetentoonstelling twee too rnen fok-hoenders, ieder toom bestaande uit 1 haan en 3 hennen, voor f60 per toom. OPLICHTING. Twee onbekende kooplieden hebben te Enkhuizen hun slag geslagen. Van den veehouder G. kochten ze vijf vette koeien voor f2625. Twee der dieren namen ze mee en beloofden de drie andere den volgenden dag.te zullen halen. De beide dieren wer den niet betaald en koopers kwamen zich tot ho- den niet meer aanmelden. Later bleek dat een der beiden ook elders op deze wijze gehandeld heeft. SOCIALISATIE DER AMMONIAK INDUSTR IE. Naar „Het Volk" verneemt, bestaan er erasige plannen, dat de gemeentelijke gasfabrieken geza menlijk de ammoniakfabrieken te Wee-sp zullen overnemen en exploiteeren. De betrokken gemeen ten zullen als aandeelhouders optreden. LANDBOUWERS NAA RFRANKRUK. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat dr. J. J. L. van Rijn, Rijksland'bouw- consulent, één der directeuren van het Economisch Bureau, verbonden aan de legatie te Parijs, op 4 Februari in het gebouw van de directie van Eco nomische Zaken, Bezuidenhout 97, te 's-Graven- bage, des voormiddags van 10—12 uur voor belang hebbend en te spreken zal zijn, o.a. om inlichtingen te geven over de gelegenheid zich in Frankrijk als landbouwer te vestigen. St. Ct. VERKIEZING PROV. STATEN VAN NOORDHOL LAND. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, heeft Donderdagmiddag in de plaats van den heer R. Sten-huis, die zijn benoeming niet had aangeno men, benoemd tot lid der Staten den heer L. v. d. Wal, voorzitter van den Alg. Ned. Timmerlieden- bond te AmiSterdam. DEI GEDWONGEN LEENING. De Eerste Kamer heeft hiet ontwerp tot heffing van een gedwongen leening van f450.000.000 z.h.s. aan genomen. NIEUWE DUURTE. EEN TEEKEN DES TIJDS. Uit een circulaire van een verzekeringsmaatschap pij: -Het aantal inbraken is zoo schrikbarend toegeno men en dientengevolge het bedrijf zóó verliesbren- gend geworden, dat wij óns tot ons groot leedwezen genoopt zien onze Inbraakpremie, ook voor Inboe dels, te verhoogen." ST. MAARTEN. Donderdagavond had alhier ten overstaan, van No taris VrijbuiTg verkooping plaats voor mei Wed. C Mars; X-e Huis, en erf, groot 1.10 Aren, kooper de heef D. Krapmain te St. Maarten, voor f 1110 2e. Bouwland, ..De Goudmlijn", groot*20560 HA. kooper de heer W. Roos te St. Maérten, voor f 3573. Notaris Van der Knaap veilde de huizen voor den heer D. Appel c.s. le. Wóom en winkelhuis kooper de heer C. J. Appel, te Schagerbrug, voor f 1000. 2e. Burgerwoonhuis, koopers de heeren Dt A. Blom en .P. de Geus, voor t 720. MAXIMUM PRIJZEN KAAS EN BOTER. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Kruyt, heeft den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge vraagd het den minister bekend, -dat de kaas voor be duidend lageren prijs dan den thans geiden-den aam de consumenten kan worden geleverd? Komt het den minister derhalve niet gewenscht voor de maximumprijsstelling der kaas op te heffen?" D-e minister heeft daarop geantwoord De marktprijzen yan boter en kaas lo-open,, o.m. als gevolg van den ongunstigen stand der buitenlandsche wisselkoersen, de laatste weken gestadig terug, in ver band daarmede kunnen boter en kaas, die thans ter markt komen, aan de consumenten tegeQ aanmerkelijk lageren prijs dan de aanvankelijk voor dezen winter vastgestelde maximumprijzen geleverd worden. De on- dergeleeken de heeft dan ook hierin aanleiding gé- vonden om bij beschikking van 23 Januari il. de maxi" mumprijzen voor boter met 45 cent per Kg. te verle gen en die voor jonge kaas op te heffen Voor belegen kaas heeft de ondergeteêkéndé dé géi" d-ende maximumprijzen gehandhaafd, daar de moge lijkheid bestond, dat bij opheffing daarvan een prijs stijging van, enkele kwaliteiten aou plaats hebbea.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1