Alintti Nieiws- DINSDAG 3 FEBRUARI 1920 63ste Jaargang No. 6560 Uitgevers: TRAPMAN Jc Co. Ingezonden Stukken. üinnenlanasch Nieuws. SCIAGEI mnn L)jt blad verschijnt viermaal oer weekDinsdag. Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending lot 's inorgens 8 uur wor- den ADVERTENTIËN in het eerscuitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Telepli. No. 2a Prijs per 3 maanden 11.55. Losse nummers beent. ADVËRIEN TIÉN van 1 tot 5 regels 10.80. iedere regel meer 15 cent bewiisno inbegrepen). Groote letters worden naar. plaatsruimte berekend GELDWEGSMIJTERIJ. Het woord is niet mooi en de zaak waarvoor hfct de naam is. zeer zeker ook niet. Dan wordt dit woord vaak misbruikt, als gevolg waarvan het in nog kwader reuk staat Toch is er zeker niet geld gesweH tan; wie zich die weelde veroorloven kan, moet zelf weten, of hij het doet. Doch wie zich die luxe niet kan permitteeren, late het na. En vooral doet degenen hét miet, die gelden, door anderen opgebracht, wegsmijt. En iiog onaangenamer doet dit aan. als een college maatregelen neemt, of daarop aandringt, terwijl door het nemen van andere de resultaten van de eérsté weer voor een deel te niet worden gedaan. Wij bé- doelen hier een paar handelingen van Gedeputeérdé Staten onzer provincie. Dit college heeft aan de ge meentebesturen een rondschrijven gezonden, aangaan de de samenvoeging van gemeen ben, ten einde dé dure gemeentelijke nuishouüing wat goedkooper te doen worden. Dit is een maatregel, aie ten zeersté mag worden toegejuicht In het Provinciaal Blad echter worden, ongeveer ter zelfder tijd, de sagarissen van Burgemeester,, Secré„ taris en Genc-Ontvanger geregeld. Van de regeling to.z. van de twee eerstgenoemde ambtenaren willen we niet spreken, doch aangaande die der gemeenté- onitvanger veroorloven wij ons, iets te zeggen en wel in 't hijzonder omtrent die der ontvangers van kleine gemeenten. Voorop zij gestold, dat we warmis voor standers zijn van een goede salarieering, niet slechts wat ambtenaren betreft, maar ook voor z.g.n. werk lieden, arbeiders. Bij de salarisregeling der gemeénté-1 ontvangers kan men echter niet meer spreken van ^alarisregalingdaarbij is niet geregeld. Als men aan 't regelen was gegaan, zou men zich hebben afgef- vraagd: hoeveel en welk werk verricht een gem.-ont vanger en hem in overeenstemming met dit antwoord hebben gesalarieerd. Hoeveel- en welk werk verricht de gem.-ontvanger (We hebben steeds het oog op kleine gemeénlém.) Hij1 heeft de belastingen te innen nadat de betreffendé biljetten overeenkomstig het kohier van den Hoofde" lijtoen Omslag zijn ingevuld, de ambtenaar maandelijks (zegge ééln keer in do maand) uit te betalen en veruér do gelden in ontvangst 'te nemen van de debiteuren der gemeente. Het uitbetalen der creditéurén géschiédt soms per kwartaal, soms per jaar. De verschillende be scheiden, waaruit de schulden en vorderingen blij ken. wordeti voor 't grootste deel ter gemeente-sêcré larie klaar gemaakt, zoodat voor den ontvanger zeer weinig aan die bescheiden te doen ia. In een klemé plattelandsgemeente kan de boekhouding in overeen" stemming met het vorenstaande zeer eenvoudig zijn: er zijn al heel weinig soorten van bezittingen onschul" den. Uit dit alles moge volgen, dat de kennis, welke noodig is om dit ambt behoorlijk te vervullen al zeer elementair kan wezen. Deze betrekking wordt, in ver* schillende gemeenten, betaald mot ruim f 1000. Ik durf verzekeren, dat, als elke weieik 3 uur arbeid aan dit amt wordt besteed, de werkzaamheden gereed zijn. Dat wordt al gauw f.Öa f 7 .per uur. Is dat geen geld- wegsmijtterij En "dat de gemeentebesturen, de raads leden. die wij' afvaardigen om de algeraieene belangén te behartigen, daarover niets te zeggen hebben, is toch waarlijk de democratie op een tenarde proei ge steld. We betalen belasting, omdat deze noodig is voor de huishouding van Slaat, provincie of gemeente. We doen het echter met. tegenzin als het geld op die wijze wordt weggesmeten. Geachte heer "Reuvers. Toevallig kreeg ik 'n Schager Courant in handen, waarin een stukje van Ds. Damsté aan u. Uw stuk heb lk niet gelezen. Er schijnt dien Zaterdag door den storm groot misver stand geweest te zijn. Ik werd door den heer Klaas de Vries gevraagd," te gaan spreken in Dirksham. Hij: zelf was verhinderd. Een rijtuig zou aan 't station Schagerwaard staan. Ik ging. Er was geen rijituig. £oo- dat ik in al 't weer liep naar T). De telefoon ihad geweigerd en het bericht van den heer De Vriés had piirksnom niet bereikt, zoodat men daar niet wist, dat ik kwam. Ik nam het daar dus niemand kwalijk, dat ik tegen den halven storm had moeten vechten. Ik moet wel eens met woorden vechten. Hoogachtend, ANTOINETTE TUININGA. Schagen, 30 Jan. 1920. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd een klein plaatsje in uw véél- gelezen. blad voor het onderstaande: Met groote belangstelling volgde ik' j.I. Donderdag avond <le redevoering van den heer Mr.' H. P. Mar- chaint, lid der 2e Kamer, leider der Vrijz.JDem. Partij. Naar aanleiding van het einde daarvan wensch ik 'echter een kleine opmerking te maken. De beer Marchant zeide nl., dat dergelijke vergader ringen door véél meer vrouwen bezocht moest worden, dam thans het geval was. Ik 'ben het hierin met den geachten spreker volkomen eens, maar zou het niet mogelijk zijn. „dat in het vervolg tijdens dergelijke; redevoeringen hel rooken werd verboden? Het is voor ons vrouwen bijna ondoenlijk, eenige uren achterenen verblijf te houden in een vertrek; waar men, bij' wijze van spreiken. den rook wel kan snijden, zooals dat tijdens genoemde vergadering het geval was. Mijns inziens kan dit door zéér veie vrouwen 'als grondige reden -worden aangevoerd, om op diergelijke vefrgad.ef ringen niet tegenwoordig te zijn. Bovendien lijtot Eet mij. voor een redenaar ve(rra van aangenaam, te moeten sprekien in 6eto diergebjké atmosfeer. Ik zou daarom het Bestuur van de afd. Schagen van den Vrijz.Jtem. Bond in ernstige overweging willen geven, op hare openbare vergaderingen bet rooken onherroepelijk te verbieden. Naar mijne meening kan dit niet anders dan den wensch van den heer Mar- chaht en tevens van den voorz. van de afd Schagem van genoemden Bond. in zijn sluitilngswoord geuit, ten goede komen, nl aat in de toekomst de vrouwen in grooter getale .op zullen komen, dan jL Donderdag het geval was. Met dank voor da plaatsing. Hoogachtend, Efe der weinige vrouwen, dia da hij woonden. CALLANTSOOG. Donderdag 29 Jan. waren in hotel Duinzicht alhier een 50jlal personen opgekomen om Ds. Franoe te hooren, die het onderwerp zou behandelenDe coö peratie en waj, een onderwerp, dat hij toch zou bet- handel d hébben, ook al waren geen bekende couranten artikelen verschenen. Door die omstandigheden echter is dit de moeilijkste vergadering in zijn 23-jarige werk zaaraheid. Ds. Fraincé begint met te spreken over duurte oil duurtebestrijding. Hy citeert uit het N. v. d. Dag. van 16 Januari 1920 wat prof. Is. P. de Vooijs daarover schrijft: Maar de duurte is geen öndenverp voor een politiek spel, ai zullen de politieke spelers ér één ruim gebruik van ma kien. Daarvoor is het te ernstig De duurte is een symptoon van een maat schappelijke zwakte en ontwrichting. $ie door den schijn van uiterlijkheden verborgen blijft, doch onvermijdelijk met de allerergste nooden aan. 't licht zal komen. De maatschappij. allen tezamen ze dreigt ine dn te storten. Dat beteekent niet alleen duurte maar honger en gebrek,verarming eii dood, verwildering en verwoesting. Terjén de.duurte kan en mag niemand werkeloos blijven. Ieder moet er te^en vechtén én dan miet met zelfbedrog .en kleine .middelen, doch met het best beschikbare iinzicht en het geduld, de toewijding en.de offers die groote middelen steeds vergén." Nu zeggetn do coöjferatoaenWanneer gij zulk edn inzicht hebt, luistert naar ons, komt tot ons en doet met ons mee. Wat bedoelt de coöperator? De controle over de productie behoort te zijn bij' den consument het streven naar winst dient uitgeschakeld, te worden, voor den producent dient gewaarborgd een zekere, menschwaardige, onaantastbare levenspositie. Tijdens het gildewezen was er een evenwicht tus- schen producent en consumentdaarna kwam de geld" hamdel. de ontdekking van Amerika. Het goud wordt gevonden. Men gaat produceeren om meester te kun- inen worden van dat mooie goud. De handel komt op, de industrie, de Fransche revolutie heeft het gilden weizen uiteengeslagen. Die 19ei eeuw is dé ééuw van het geldwezen. Geproduceerd wordt, omdat etr ver diend moet worden, door die het velé geld hebben, het geld moet hooge dividenden opbrengen. Wie waren de dupe van het stelsel? Reeds voor den oorlog waren het de klanten. En wat was de klant tijdens den oorlog? De citroen, die is uitgeknepen Alle artikelen zijn zoo gestegen in prijs, alles is zoo een kwestie van geld, nat er een groote angst voor algemeene verarming over de wereld gekomen is. De consument, de geplukte, de uitgebuite, wordt zich zijn eigen waarde, zijn eigen rechten bewust Hij begint te begrijpen, dat geproduceerd dient te worden voor hem, omdat hij gebruikt en behoeft. Hij wordt zich kijin recht bewust om de leiding in het zakenleven in handen te nemen: le. door mee te spreken in hét bepalen van de hoedanigheid en den te .bestedén prijs der artikelen; 2e. door op te richten eigen winkels, daarbij den winkelstand aan zijn zijde vindende; 3e.. door bij het produceeren mee te spreken over dén prijs, het maken van winst niet op den voorgrond te stellen, door het winstprincipe uit te schakelen; 4e. 'door hen. diei. n zijn dienst zijn, een onaantastbare levenspositie te verstrekken. Aisnu licht de heer Franoe een en ander nader toe. om te komen tot de Coöperatieve Bank, den coöpera tieven winkel, met den coöperatieven trouw en ge rechtigheid de coöpera toren.' De laatste houdt in. dat men rechtvaardigheid betracht tegenover zijn winkel" personeel. Wij zullen onze winkeliers eeren als ménsch. als ze maar goed zijn voor hun werk, en verstandig en bekwaam iin nun vak zijn. De coöperatieve 'trouw onder alle omstandigheden in je ooöp. winkel blijiven 1 .is. soms een groot bezwaar ook bij spreker. Vooral als 'het doorbreken der coöperatie een slacht, offer eis ebt. zooals dat in plaatsen van kleinen omvang het gieyal ka,n zijn, is er bezwaar. De heer France noemt de coöperatie als het correctief. Zijl levert altijd beter en goedkooper dan welke zaak in de stad ook. Hij wianscht er niet aan mee te werken, om denwinkelsta'nd tnaar den kelder te helpen, bij wil die langzaam laten uitsterven; de coöperatie eerst naast de bestaande za ken om later geheel tot coöperatie te komen. Hij zou tot coöperatie willen overgaan met den winkelstaJnd er bij, omdat het rechtvaardigheid betracht aan den vaak zwak staanden winkelier.en omdat de tegenstanders ook aan je zijde komen, men. heeft dan dadelijk mdiv schen in de zaak. die de klanten kennen. Applaus. Na de pauze bespreekt de heer France, hetgéén hij in 'zijn antwoord aan de winkeliers Hoek en Ten Boekei schreef. Hij geeft als zijn/overtuiging te ken-' nen, dat bij het opkomen van een badplaats de eigdn bevolking 'als regel het kind van de rekening wordt Het gevaar bestaat zelfs, dat de eigen, bevolking haar eigen winkelstand in den. steek laat. De winst wordt buiten de gemeente gebracht, als in October de zaken gesloten worden. Met die kennis van het bad wezen en met die ge dachten aan de toekomst van Callantsoog, zag de heer Franoe een. uitkomst in den coöperatieven winkel met de eigen winkeliers als zetbaze11 er in. Daarom, om de practijk der coöperatie te leer dn kennen, is hij gegaan naar de Tijdgeest te Winkel en is toen tot de ontdekking gekomen, dat de coöpera Li4 steeds beter waren tegen altijd billijke prijzen levért, terwijl toch de schuld daarvan niet kan liggen bij' den winkelstand ter plaatse, maar in 't feit dat de groot handel den georganiseerden verbruiker ontziet en goéd bedien! Hij is toen tot de overtuiging gekomen, dat „Gal- „lamtsoog een gemeente is. waar de groothandel door „middel van den eenvoudigen Diet deskundigen win kelstand weet te plaatsen, waren van minderwaardige „kwaliteit tegein prijzen, die hiji elders niet weet té „bedingen voor de betere en tevens dat de winkél- „stand net zoo genepen wordt a]s de consument." De schuld is niet bij den winkelstand, maar bijl dien daarachter staanden groothandel, die den winkelstand wat in de handen stopt. Spr. heeft don winkelstand ook bij de vorige vergadering de hand boven het hoofd gehouden. De winkeliers hadden in de vergadering moeten zijn, maar... ze zijn er niet. Het is leugen en laster, wat ze schrijven. De heer France heeft zich eerst vergist in de prijzen, het scheelt geen 30 pet., maar ruim .40 pet. In zijn huishouding scheelt dat ongeveer f 200 per jaar. K. ten Boekei heeft dat in het begin zelf toegeJ fprai. Hjj heeft gezagd; „Als het moet, kan ik het ook veel goedkooper leveren. Ik heb rechtstreéks aan den groothandel géschreven, om ook in zijn eigen be lang mij in staat te stellen, die waren tegen zulke prij zen te leveren, slat ik kan ooncurreerefci meit de coö peratie. Tenslotte vraagt spreker; Wie is nu tegen ten Boe- kei. Ds. France of ten Boekei zelf? Begrijpt de ver gadering er iets van, dat er zulke dingen in de krantdn geschreven kunnen worden? En nu? Spreker wenscht de gemeente toe eén sterke, sloor allen gesteunde coöperatie, maar of de winkelier daar nog is de geschikte mano p de geschikt^ plaats? Menschen, die zoo vuil weten te liegen? Hij zal niet meer als hun pleitbezorger optreden. Met een slotwoord over de groote beteekenis dér neutrale coöperatie eindigt spreker. Het levendig applaus toonde zeker, dat de toehoor ders het geheel eens waren met Ds. France. diéns bedoeling, streven en werken ten zeersté waardéér- den ien het optreden der winkeliers door ,hun ge schrijf in de krant ondubbelzinnig afkeurden. De heer Jb. Mooij Mz. vroeg, wie wenschte te de. batteeren of vragen te stellen. De heer Langhorst wijst op de vraag van den heer Franoe, <ef de vergadering er iels van begrijpt, dat zooiets in de krant geschreven wordt. Hij begrijpt dat wel. Hier iin ons kleine Callantsoog is iemand of zijn er enkelen? die er behagen in schept, te wroeten in vuil, maar die niet den moed heeft -zich bekend te maken, die. den domuien winkeliers er in. laat loopem door zijin handtee-kening te zetten voor een vuil en vies geschrijf, waarvan de inhoud hem niet eens goed bekend is. Dat is dom, zeker, maar toch treurig, dat we menschen als de schrijvers) van zulk vuil in onze omgeving hebben. De heer France acht den heer Langhorst een ge loofwaardig man, maar, wijl de winkeliers niet heb ben te kennen gegeven, de verantwoordelijkhéid niét te kunnen dragen, tot heden beschouwt hij den win keliers .verantwoordelijk. Hij dankt de vergadering voor haar belangstelling, geeft de winkeliers gelegenbéid ook een vergadering te houden. Volgende week Dondérdag 5 Februari 's avonds ihajtÊ 8 zullen de heeren Hoek en Ten Boekei in dezelfde zaal bewijzen, wat ze geschré ven hebben. Applaus. UITVOERING DER INVALIDITEITSWET. In een vergadering van commissarissen der Cen trale 'Landbouw_Underlinge en van de commissie van toezicht der Tumbouw_Onderlinge is met nadruk ge wezen op de zich hier enx 'daar openbarende stroef min gen om de Invaliditeitswet niet na te leven en is besloten, al het mogelijke te doen om land- en tuin" bouwers te bewegen, zich niet aan hun verplichtingen te onttrekken. Daarnaast werd echter opgemerkt, daj het gebiedend noodzakelijk is in de wet zulke wijzL gingen aan .te brengen, dat de uitvoering belangrijk vergemakkelijkt zal worden,. Thans worden hand- teekeningen gevraagd op een adres aan den ministér. dat als volgt luidt: De ondergeteekenden zijn overtuigd, dat het goéd is te zorgen voor invaliden en oudere va'n dagen, die zei ven niet in staat zijn in. hun onderhoud te voorzien Ziij ,zijn ook overtuigd, dat het goed is deze zorg- wetlelijk te regelen. De wijze, waarop' in de Invaliditeitswet deze zaak geregeld is, heeft echter hun instemming niet. Zij verlangen in de eerste plaats een algehéélé vér- andering in de wijze van premiebetaling, opdat zij verlost zullen worden van 'het plakken van zegeltjes. Zij verlangen vrijheid om de bij hen inwonend* kinderen wel of niet le verzekeren. Zij verlangen een grondige verbetering 'in het op brengen van de kosten der verzekering om losse arbeiders, daaronder werkvrouwen, naaister en derge lijke begrepen. Zij verlangen, dat onderlinge organisaties ook prae- tsich de gedegenheid zullen krijgen de uitvoering dér Invaliditeitswet zelf ter hand te nemen, overtuigd als zij zijn, dat alleen op die wijze aan hun wetnschen kan worden voldaan. Op grond van het vorenstaande vragen zij den mi nister van arbeid, ^oo spoedig mogelijk een voorstel te tloen .tot wijziging der Invaliditeitswet in den door hun gewenschen zin. Besloten wierd verder, dat aan verschillende andere groote organisaties van werkgevers steun i'n deze be weging zal worden gevraagd. Daartoe heeft men zich o.a. gewend tot de Centrale Werkgevers Risico-Bank, de Vereeaiging Wet Risico, en ook tot den Neder" landschen Tu^nbouwraad en tot het Koninklijk Ne- deriandsch Landbouw.Comité, opdat deze de bij. baar aangesloten vereenigingen opwiekken. te bevordérén, dat ook deze vereenigingen instemming betuigen met dit streven. Eenzelfde verzoek werd tenslotte gericht tot ver schillende verzekeringjs-vereenigingen die zich naast Landbouw-Ondérlinge en Tuilnbouw-Onderlinge wijden aan de bedrijfs--ongevallenverzekieTing voor landT of tuinbouwers. Als zoodanig werden uitgenoodigd do Boer ren_Verzekering te 's Gravenhage, de Centrale Bond voor Ongevallen- en ziekte-verzekering dn de Fédér ratie van Landbouwbelangen iln de provincie Groningen, de Stichtsahe Boerenbond,. CALLANTSOOG. Zaterdag hieild de vereeniging „Hulp in Nood" al hier een algem. vergadering in bet lokaal van dein hoer P. Vos. Aanwezig waren 35 leden en enkele donateurs. De voorzitter, de heer K. Hollander^ Sr., opende d,e vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden .gelezen en goedgekeurd. Daarop bracht de raad van toezicht, bestaande uit de leden A. 'ten Boekei, A. Schuurman en Jb. Bakketr Az, bij monde van eerstgenoemde, rapport over het gehouden beheer uit Alles was steeds in de besté orde bevonden. Het verslag van den secretaris-penningm. gaf aan voor ontvangsten f 893.56. yoor uitgaven f 535.25, al- zoo eeln batig saldo vaïi f 358.31. Vorig jaar bedroeg het saldo* f 175.74, f 200 is aan subsidie van de gemeente Ontvangen. De inkomsten door de leden konden ook dit jaar de uitgaven niet geheel dekken, maar kwam daaraan f 17.43 te kort. Aan contributie werd ont vangen f 376.01V»vooruit betaalde contributie f 83.70, dotnatiegelden f 37. inleggelden f 14; diverse ontvang sten. met inbegrip van de gemj._subsidie f 207. Uitbe taald werden 511 ziektedagen, waaraan voor gewone ziekte f 356.26voor ziekte met omgevallen f 132.33 aan beheerloon 117.50; boek- en -bindloon f 10A0; diverse uitgaven f 18.75. 125 ziektedagen kwamen op rekening der vrouwenleden, gemiddeld 8 per lid; 386 dagen op rekening der maninen. gemiddeld 5 per lid. Het aantal leden, vermeerderde met 14 en bédraagt thans 90. Hierop volgde bestuursverkiezing. Het bestuur treedt in zijn geheel'af. Bij, eerste stemming zijn gekozen de leden Jx, Hollander Sr., A. J homasz, A. Toes. Jb. Mooij Mz. en P. Zwaan met respectievelijk 33, 33, 30 30 en 25 stemmen. Bij tweede stemming zijn gekozen de leden P. de Haan, J. Hollander en Jb. Bakker Az. met 23 20 en 18 stemmen-; bil derde stemming S. Kooger met 26 stemmen Alle gekozenen nemen hun benoeming aan. Het ,5e punt der agenda'Bespreking van het geval A, Leijen. gaf aanleiding tot breedvoerige discussie Ten slotte werd met algem. stemmen, één blanco, een yoorstel Mooij.Toes aangenomen om dit lid... dui reeds 13 weken uitkeoring heeft genoten, nog 6 wé ken uit te keeren en het bestuur volmacht gegevén. zoo noodig daarna 6 weken uitkeering te verietfneu. Asl v&n toezicht voor 1920 werden door den voorzitter aangewezen de leden M. Thomasz, Jb. Bak ker Hz. en C Bakker Az., die deze benoefraing aan namen. Het vaststellen der contributie voor 1920 werd eeh onderwerp van uitvoerige bespreking. Het bestuur stelt voor, deze te brengen op f 0.15 per week, {iet gev heet© jaar dpor. Met 13 tegen i2 stenumjeJn werd dit voorstel verworpen. Aangenomen werd het vooi-stel A. Toes. evenals voor 1919 ook dit jaar de contributie te bepalen, op f 0.10 per week voor tyi jaar en het twdede halfjaar op f 0.15 per week. Bij de rondvraag wijst de voorzitter er op, dat het oplialen der contributie in 'de Groote Keeten wel eóns moeilijk gaat. Hij geeft in. overweging, daarvoor be paalde dagen te houden, er zoo streng mogelijk regel bij te betrachten, dat het niet vooakomt, dat de contri buties van twee opeenvolgende weken niet op twéé opeenvolgende dagen of zelfs op 'denzelfdein dag ge^ vraagd worden. Besloten wordt, maatregelen te1 tref* fen, dat zooiels niet meer gebeurt. Het lid Jb. Mooij Mz. vraagt, hoe het bestuur er over denkt, om een subsidie aan de gemeente té vra gen. Hij wo ueen vaste subsidie vragen en niet af te wachten, tot de kas geheel uitgeput is. Besloten wordfi ten slotte met algom. stemmen subsidie te vrage*1 voor 1921 op een zoodanig 'tijdstip, dat die. aanvrage bij! de geuii.-ibegrootiing voor dat 'jaar behandeld kan worden. Gevraagd zal worden een subsidie van f 200 per jaar. Goedgevonden wordt, dat het lid G. Baken *bij zijn vertrek naar Zijpe evengoed als lid blijt ingeschreven. Het lid J. Hollander vraagt, of er nog stukken van den Provincialen Bond van Ziekenfondsen zijn inge komen. Hij heeft gehoord, flat Hulp. in Nood niet eens meer lid was van dien Bond. De secretaris doelt mee. dat geen stukken zijn ingekomen; de vereéniging is nog steeds lid. Eten beslissing omtrent het al oi niet zenden van een afgevaardigde naar de jaarvergade ring van den Bond wordt tniet genomen. Dit zal ah hangen van de agenda. Het bestuurslid. A, Toes bespreekt het geval, dat iemand lid is van Hulp in Nood te Callantsoog en te Koegras. Goedgevonden .wordt, dit lid de vrije keuzd te geven, .lid te blijven van één afdeeliiig en niet toe te staan, dat bij lid van beide vereenigingen ia. Voorts stelt A. Toes voor, het anibt van secretaris-* peinningmees'ter te .splitsen. Hij keurt de combinatie miet goed. De tegenwoordige functionaris, A. Thomasz, zegt iin dit geva'1 voor beide functies te bedanklejn. Na bespreking wordt bet voorstel ingetrokken. De secretaris.peimingm. geeft inlichtingen omtrent het geval C. de Boer, waarnaar de heer A. Toes brieft gevraagd. Deze verklaart zich door het antwoord be- De heer Jb. Bakker Az. wijst er op. dat vooral dit E' lar de bestuursverkiezing van 9 leden, zooveel tijd op- oudt. Hij stelt voor, op een volgende vergadering het reglement in deze te wijzigen zoodat elk jaar 3 bestuursleden aftreden en deze gekozen wordén voor den tiid van 3 jaren. Dit wordt algem. goedgevonden^ De neer Adr. Vader is reeds eeln jaar lid. .doch heeft tnog nooit betaald. Hij vraagt hierover inlichtingen. Deze kwestie zal ten spoedigste in orde gemaakt woaxlén Het bestuurslid F. de Haan, zag gaarne een vrouwe lijke ziekenbezoeker aangewi*zeh. Bij stelt zijn bér stuurszetel daarvoor beschikbaar. Goedgevonden wordt mei. H. Hoek—Richter te verzoeken, bestuurslid te willen worde11. Mededeeling wordt gedaan van een schrijvein van het oud-lid Joh. van den Berg, thans te Breiikelen, waar in hij de hoede vereeniging zijn dank betuigt voor de hulp, die hem tijdens zijn lidmaatschap alhier is verleend. Hierna sluiting NIEUWE NIEDORP. Zondagavond hield Ds. Schermerhorn In het Ned. Herv. Kerkgebouw voor een groot aantal toehoorders een vervolg op zijn preek van Woensdagavond j.1. Dat vervolg was ais onderwerp getiteld het Huis aer wijzen. Dn het weder in van grootte welsprekendheid getuigende bewoordingen, £at Ds. Schermerhorn het onderwerp behandelde, aangevende, hoe als i'n stedé van den persoonlijken eigendom, we den verre daar boven te verkiezen gemeenscha ppelijken éigéndotm zal. ten kennengemeenschappelijke aanspraak op den bodem, den grond ©n die productiemiddelen. ï>e nieu we maatschappij za1 komen tot practische erkenning van deze eigendommen. De mensch zal wierken, maar voldoende tiid overhouden om zich in den besten zin te ontwikkelen, hij zal beseffen, hoe onredelijk en onzedelijk het is. den persoonlijken .eigendom in stand te houden. De prikkel tót hebzucht zal niet meer be staan. de misdaad zal wél voor 75 procent afnemen, diefstal uit bestaanszekerheid, moora uit. 'hebzucht, dat alles zal yearninderen. Men steelt niet bij... zich zelf. De predikant ging door, zijn onderwerp op de hem eigene boeiende wijze te bespreken en de vele aanwezigen zullen zich cle kerkgang met het daaraan verbonden luisteren naar eelne zoo meesterlijk én mét warme overtuiging uitgesproken rede voorzeker niet hebben beklaagd. DE GEWEZEN DUITSCHE KEIZER. Naar men meldt, heeft de gewezen Duitsohe Keizer besloten, als herinnering aan zijn verblijf te Amerongen aldaar een klein ziekenhuis te doen bou wen. ruimte biedend voor acht patiënten. De bedoeling is het gebouw in eigendom over te dragen aan de Comr mandarij Nederland der Johanniter Orde, 'welke dan de exploitatie van het ziekenhuis op zich' zal nemxjn. Ofschoon de bestemming dezer inrichting is. dat zij in de eerste .plaats aan de inwoners van Amerougcfr ten goede zal komen, zal zij' ook van groot nut zijn voor de naburige gemeenten. Graaf Bentinck van Ameronge nheeft een terrein aan <den Rijksstraatweg beschikbaar gestald.

Schager Courant | 1920 | | pagina 1