Volksonderwijs, Marktberichten. PRÖPAGANDA-AVOND op Maandag 23 Februari 1920, deP heer KLAAS DE VIITES Langs nieuwe banen, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De uitleveringsquaestie. de havenstaking geproclameerd, Na een langdurige, aarzelende voorbereiding met veel geschrijf en veel gepraat, hebben de Centrale bond van' transportarbeiders en de NecL Federatie van Transportarbeiders Zaterdagmorgen in een zeei sober manifest de staking geproclameerd met in gang van dien middag 1 uur. lEn Maandagmorgen is het zoowel ite Rotterdam als te Amsterdam duidelijk gebleken, dait al het haven werk vrijwel stil lag. De staking is op een enkele uitzondering na algemeen. In' Aimsterdam zijn er ongeveer G000 in Rotterdam 9000, in Rotterdam wordt bij de Steenkolen-Handels- Ven. en HollandrAmearikalijn gedeeltelijk gewerkt, door resp. 350 en 60 man. Te Harlingen wordt nog niet gestaakt, men zal echter geen besmette schepen' lossen, In Vlissingen ds ook nog. geen staking, maar is men gereed op het eerste sein- het werk neer te leggen. Te Zaandam heeft de afdeeling van den Scheeps- en Bootwerkersbond besloten zich buiten het con flict te houden, zoodat de schepen die voor Zaan dam bestemd zijn, geregeld zullen worden gelost, 'In een gehouden vergadering van Civielperso-neel aangesloten bij den Bond van Hotelpersoneel in Nederland, werd na langdurige bespreking met al- gemeena stemmen besloten, niet in te gaan op het verzoek van den Centralen Bond van Transportar beiders, om deel te nemen' aan de geproclameerde staking. Naar Het Volk verneemt, is aan de werkgevers in het vervoerbedrijf te Amsterdam door de afdeeling van den Centralen (Bond een brief gezonden, waarin dezelfde looneischen worden gesteld, als waarvoor de havenarbeiders thans in staking zijn. een tegenvaller. Men schrijft uit Sas van Gent: •Sedert eenige weken is de.enorm groote fabriek van kunstmeststoffen en chemische producten, welke vóór den oorlog nagenoeg klaar was, gedeeltelijk in gebruik gesteld. Wat een opkomst, voor ons fabrieksstad je, dat zich meer en méér uitbreidt, scheen te zullen wor den, blijkt een ramp te zijn. Bij westelijke en zuidelijke, duo da meest hier heorschende winden, wordt onze woonplaats ver giftigd door de, dampen, welke uit een veel te lage schoorsteen zich ontlasten en zich over het plaatsje verspreiden. Voor leiders aan de ademhalingsorganen is bij westelijke wind de weg naar :Selzaete niet te ge bruiken. Uren lang hebben dergelijke personen pijn lijke en lastige gevolgen van het Inademen dier gift- stoffen. Een klacht is bij den hoofdinspecteur der Volks gezondheid te 'snGravenhaga ingediend. uitvoer van fruit. De minister van landbouw heeft Zaterdag een conferentie uit de vereenigingen van fruittelers in audiëntie ontvangen. Deze commissie zal 'Woens dag over den fruituitvoer naar Duitschland over leg plegen met de directie der iNed'ei^landsche Bank. •De minister heeft zijn steun toegezegd. samenvoeging van gemeenten. Te Deemster had zich een damescomité gevormd, om handteekeningen van vrouwen te verzamelen voor een aan den commissaris der koningin te rich ten adres, houdende protest, tegen het plan-Purme- lend tot samenvoeging van gemeenten. Het adres werd geteekend door ongeveer 1300 vrouwen boven 20 jaar en is door de dames mevrouw Molenaar, me vrouw van Meurs en mevrouw Veening persoonlijk aan den Commissaris der Koningin overhandigd. De protest-mytie is te Wijde Wormer door alle gezinshoofden, op drie na, geteekend. Uit Purmerend, 16 Februari. De commissie voor het verkrijgen van een zelfstandige gemeente Pur- mer had van het Provinciaal Electrisch Bedrijf ge daan weten te krijgen, een zelfstandig electrisch be drijf te imogen oprichten voor de eleotrificatie van de P urm er. Naar wij vernemen, zal' dit plan echter niet kunnen doorgaan, wegens te gering stroom- afzetgebied. De meeste landbouwers zijn hier n.L voorzien van brongasinstallaties en voelen uit den aard derzaak weinig voor dure» electrische' ver lichting, w armenhuizen. Do uitvoering, Zondagavond JL gegefven in de kolf baan van den heer H1. Slikker, door het fanfarecorps T.A/VX.iN.tJ., is weer uitstekend geslaagd. De mui, zieknummors op het programma vermeld, werden allen correct uitgevoerd. Terwjl de voor dia chten van den heer Loevens uit Alkmaar ook al voldeden. Een ver- tassing was het keurig uitgevoerde kamermuziekstuk, door mej. Sevonhuizein,Dil, voor piano en den heer P. CL Ji. de Geus, saxaphoon. Met de grootste aamr dacht werden zoowel muziektaiimniers als voordrach ten aangehoord. Terwyl een gezellig bel het Blot van dezen avond was. aartswoud. Het Kerkbestuur heeft besloten straatverlichting aan te leggen, indien de gemeente den stroom lévért. Dé raad heeft gunstig besloten, zoodat ons dorp den J&Qr menden winter geheel electrisch verlicht aal zijn. aarts woud.. Het was Jammer, dat er niet meerdereö Zondag avond 15 Februari naar de zaal van Herman Bakker alhier .waren omgekomen. Dat zal 'ml intusschen wel wat zitten in de uitvoeringen, die te Hetnsbroek'j Nieuwe Niedorp en Winkel ook dien avond werden ge geven. De een zoekt hier, de ander daar z'n .„gezél- -ligên avond". Maar hier te Aarts wond had men dien stellig gevonden en heusch, hier hadden de thuisblij vers ongelijk, 't (Vrije Tooneél .van Alkmaar gaf „Blank en Bruin". En de zes menschen, die dat deden, gaven daarbij! zichzelf.... met hart en zieL Roerend, innig schoon was de vertolking. De dames, zij! gaven veel; hare weergave van dé echt vrouwelijke gevoeléns, dié iu dit Indisch spel van rassenhaat zooveel vragen om te worden vertolkt, was meesterlijk. De heeren, ook zij hebben reuzenwerk verricht, t Was een pracht- uilvoering Een zeer gezellig bal besloot den, wat het tooneelwerk betreft, zoo welgeslaagden avond. nieuwe niedorp. Zondagavond 15 dezer gaf Ide Langedijker Centraal Bioscoop J. de Bakker en. Co. alhier in lokaal Kooi man een keurig programma met als hoofdnummer de reuzenfilm „Op Hoop van Zegen"van Herman Hejjerman» Jr. Wie dat stuk' kent en dat zijn er velen zal begrijpen» dat zoo'n „spel van de Zee" gereproduceerd door een flinke bioscoop, zooels we nier al wel weten» dat de „Centraal" van -de Bakker en Co. is, het moest doen. Het was dan ook heel mooi werk. Nog jeen paar andere aardige nummertje» vulden het keurige programma verder aam. Gezellig bal tot slot. wieringen. Tot commies.dienstgelei der alhier (s wegéns vertrek van den heer d. v. d. Pol naar Weesp, benoemd de hoer F. Sparrius van Bergen <op Zoom. burgerbrug. Zondagavond hield de ofd. van den Bond v. Staats- pensioameering oen propagnnda-avond in de zaal van -don heer Broeman. Als spreker trad op de heer Slnp •niche Damsté ven Dirkshorn, mot het onderwerp': „Waarheen gaan wij?" Een groot getal belangstellenden volgde mot-aandacht de boeiende rede. Daarna voerde do Rederijkerskamer op „.Heijbrand". Dit stuk, dat nog al veel van de spelers eischt, werd. in aanmerking genomen de weinige ervaring van velen der tooneé- -lislen, over 't geheel goed woeigegevén, Eén gér zollig bal besloot den avond. ZUID'jZIJPE. Naar wij vernemen is tydt aangevangen beroepilngs"* werk in do predikanfsvacature Hornstra geschorst, tot" -dat zekerheid verkregen is, inzake de tractements* regeling voOr do predikanten te Zijpe. st. maartensbrug. Zaterdagavond hield de vcreeniging Nut en Genoe-1 gen alhier haar laatste bijeenkomst in dit seizoen in het lokaal van den hoer Swarthof. De zaal was tot ach ter toe dicht bezet met belangstellenden. Te ongévéér hal? 8 opende de voorzitter met ©en welkomswoord de vergadering, waarna voorlezing dn goédkeuring volgde van de notulen der huishoudelijke vergadering. Ver- -volgens werd dein aanvang gemaakt met de afwerking van het mooie en rijk voorziene programma. Muziek, zang, voordrachten, tooneelstukjes, tableau en lezing wisselden elkander al, zoodat er voor iedereen wat te genieten viel. Wat de vertolking betreft, kunnen wijl niet anders .zeggen, dan dat er mooie, zeer mooie nummertjes werden ten beste gegeven. En dat héf publiek genoot, bewees wel do groote aandacht, waar mede de stukjes werden gevolgd en het daverénd en dankbaar applaus; na afloop van ieder nummejr. Te ongeveer 1 uur sloot voorzitter de vergadering. Hiji bracht daarbij ieen woord van 'hartelijken dank. aan da plaatsgenooten, die zich voor dezen avond zoo bijl- zonder verdienstelijk hadden gemaakt. Een woord van warmen dank werd tevens gebracht aan de personen buiten deze pmgeving, voor de groote opofferingen, die zij; zich getroost hadden om N. en G. behulpzaam' te zjjn. Dok de heer Swarthof, bij' wien de vereeniging de laatste maal vergaderde, werd niet vergeten. Ook hem werd een woord van dank gebracht voor het zoovele jaren beschikbaar stellen van een zaal, die keurig netjes in orde was. kolhorn. De rederijkerskamer „Ons Genoegen" van Winkel gaf 15 Febr. in het lokaal Jonker alhier eene goed» geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd het drama in 7 tafereelen, door H. de Haan. „De Familie Morand" of „De stormen dés levens". De opkomst was goed en het stuk, in Frankrijk spelende, beviel aan allen; er werd door allen best >etn door velen met bezieling gespeeld'. Na afloop pauze en daarfia nog een voor dracht door de Gebr. Kroon vain Winkel, eveneens zeer in den. smaak vallende. „Ons Genoegen" wordt hier gaame weder gezien. oude niedorp. Een boerenknecht oud 13 jaar, genaamd A. H. Dijkstra, van den landbouwer A. "Bijwaard in de Kampen alhier, kwam in het laatst vam de vorige week van zijn werk niet thuis en was nergens te vinden, zoodat aan een ongeluk gevreesd werd. Het laatste is niet waar, want thans is hij bij' zijn moeder in den Helder aan.4 gekomen, stil in donker wcggeloopen. duit sc he landverhuizers. Binnenkort warden te Oldeffizaatcirca 2000 Duit schelandverhuizers verwacht, die via Rotterdam naar Bxèziliü on Argentinië wenschen te vertrekken. aangehouden. Te Lemmer is bericht ontvangen dat Brouwer, ont vanger vain het waterschap „De Zeven Grietenijen en Stoa Sloten", die verdacht wordt van verduistering, te Brussel is aangehouden. de alkmaarsche marktdag. Tegen het door de Kamer van Koqphandel aan' den Raad gerichte adres om in verband met den 8_urigen arbeidsdag en den vrijen Zaterdagmiddag de Zaterdag- sche markt te verplaatsen op Woensdag, korni krachtig verzet van de ofaeelingen Alkmaar der Hollandsche Maatschappijl van Landbouw en de caféhoudiersvereeni- ging, terwijl veehandel en vrachtrijders eveneens tégén het verzet van dan marktdag zijn. het nederl. belgische verdrag. Reuter seint uit Brussel d.d. 10 Febr. 'Tijdens den ministerraad, onder presidium van dein Koniing gehouden, gaven de gevolmachtigden voor de onderhandelingen te Parijs, de hoeren Segers én 'Orts, een overzicht van de bepalingen van het Nederlandsch» Belgisch verdrag, dat zij aanriedalh goed te keuren. mais naar duitschland. Naar de „Frankfurter Zeitung" uit Berlijn ver neemt, heeft de Duitsche regcering een overeenkomst gesloten met een Neder landsch consortium nopens de levering van een millioen ton mais. Reeds de volgende week zal een begin worden gemaakt met de verzending naar Duitschland. de uitlevering van den ex-keizer. iWij ontvangen van het IJaagsche Correspondeaitio- bureau de navolgende mededeeling: Naar wij vernemen, is er een nader schrijven bij' de Regeering ingekomen naar aanleiding van het antwoord, dat op 21 Januari aan den Oppersten Raad werd gegeven op het verzoek om uitlevering van den gewezen Duitschen keizer, 'Overeenkomstig het internationaal gebruik kan publicatie daarvan door onze Regeering vooralsnog niet worden gedaan. samenvoeging van gemeenten. Te Beenister sprak Zondag voor de afdeeling der S.D.A.P. ide 'leader der 'Haarlelmsch-ei raadsfractie Reinalda. Deze bepleitte naar aanleiding van het plan van Purmerend krachtig samenvoeging van ge meenten. >Er volgde hierop geen debat. de tqoneelstaking te amsterdam. Uit Amsterdam, 16 Februari. Als gevolg van de arbitrage van. burgemeester Teilegen' zal heden een conferentie plaats hebben tusschen drie afgevaar digden van den Directeurenbond en drie afgevaar digden vani de Tooneelkunstenaars vereeniging, on der voorzitterschap van burgemeester Tellegen. de suikerfabriek holland, Een combinatie van bietenbouwers heeft- de Sui kerfabriek „Holland1" te Halfweg aangekocht. spitsbergen. Officieel. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede: Op 9 Februari 1.1. heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad van een verdrag tusschen de Vereenig- de Staten van Amerika; Groot Britannië en Ierland, Denemarken, Frankrijk,. Italië, Japan, Noorwegen, Nederland en Zweden, nopens de souverelnitit over den Spitsberger-Ardhipel, daaronder begrepen het Beren-eiland en ter vaststelling van' billijke regelen die geëindigd zijn de ontwikkeling van den Ar chipel en de dienstbaarmaking daarvan aan vreed1- zame doeleinden te verzekeren. In dit verdrag er kennen de partijen, onder de voorwaarden daarin gesteld, de volle en ongedeelde souvereiniteit van Noorwegen van den Spitsbergen-Archipel. Het ver drag legt aan Noorwegen den plicht op bij de uit oefening van de souvereiniteit zekere regelen1 in acht te nemen; de régelen hebben voornamelijk de strekking de verkregen rechten van onderdanen der verdragsluitende partijen te waarborgen en voorts aan die onderdanen'gelijke mogelijkheid tot het ver krijgen en uitoefenen van rechten binnen het ge bied te verzekeren .Het verdrag laat voor mogend heden, die aan het sluiten daarvan .geen deel heb ben genomen, de mogelijkheid van toetreding open. In naam van de Russische sowijet-regeering heeft Tsjitsjerin geprotesteerd tegen de overeenkomst" die tusschen Engeland, Italië, Japan, de Vereenig- de'Staten, Denemarken, Nederland, 'Zweden'en Noor wegen is gesloten, waarhij Spitsbergen aan Noor wegen wordt toegekend. een kerk gesloten wegens bouwval ligheid. Het dak dier Ncd. Horv. Kerk te Ruinerwold is volgens bet oordeel van' 'deskundigen zoo bouw vallig, dat' kerkvoogden de verantwoordelijkheid niet langer durven dragen en het gebouw voor gods dienstoefeningen hebben gesloten. Men' hoopt zoo- voel geld te verzamelen, dat hot oude dak, wellicht uit do 14e eeuw, weer kan' worden hersteld zooals hot was. oem11vtb hoogwoud. Ingeschreven van 1—15 Februari 1929. Geboren: Nicolnas Hcndrlkus, zoon van Jakobus Feld en van Anna Huibers. Gortrudis Maria, dochter van Gurhardus Wegdnm en von Maartje Rentenier. OndertrouwdPieLer ,Akor, weduwnaar van Johnnno de Vries, van Hoogwoud, mot Aaltje Eriks, weduSva vah Cornclts Zwakman, van Winkel T.ANGEDIJKER GRORNTENVFJUNG. Gr. op L. 16 Febr. Roode kool b f 5.50 a 6.30. uitschot f 2 a 4.90. gele kool b f 2.50 a 2.90, uitschot f 0,60 a "2.30, Deonsche witte kool b f 3, uitschot f 1.60 a 1,70 wortelen f 2.10 a 2.30, bieten f 1 a 1.50, uien f 4.70 a 7. 2e soort f 0.80, alles per 100. Aanvoer ,37000 Kg roode kool, 3750 Kg. witte kool, 87175 Kg. gele kooft', 8900 Kg. wortelen, 13850 Kg. uien, 2100 Kg. bieten. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 16 Febr. Roode kool f 5.50 a 6.40, kleinere f 4 a 5', uitschot f 1 a 2, gele kool f 2.50 a 2.90, kleinere f0.50 a 1, Deensche witte kool f 3 a 3.50, peen f .150 a 2, alles per 100 Kg. WARMENHUIZEN, 14 Febr. Roode kool b f 5.50 a, 5.60, gele kool b f 2.50 a 2.60, uien f 5.70 a 51.90, peeln f 1.90 a 2, uitschot roode kool f 1 a 6.50. uitschot gele kool f 1.40 a 2, veldgeló f 1.70, alles per J00 Kg. ALKMAAR, 16 Febr. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd' lb Korien en ossen f 400—f 750, 3 vette kalveren f 150—220, p. ited.' pond i 2.20—f 2 70, 44 nucht. kal veren f 20—f 30, 3 vette schapen, f 50—f 80, 84 vette varkens f 1.20f 1.76. AMSTERDAM, 16 Febr. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 424 vette koeien, te kw. f 1.70—f 1.80, 2e kW. u 1.55 f 1.65, 3e kw.. f 0.80—f 1.20 per Kg., 60 melk- ien kalfkoeien f 400—f 700 p. sluk, 65 graskalveren f 85— f 160 p. stuk, 157 nucht kalveren f 20—f 35 p. stuk, 73 schapen f 30—f 70 per stuk, 483 vette varkens le kw. f 1.85f; 2e en 3e kw. f 1.75f 1.80 per Kg. schoon gewicht Predikbeurten. WOENSDAG, 18 Febr. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhom, 's avonds 7 uur, Ds. v. Loon. Afdeeling Schagen en Omstr. des avpnds 8 uur, in de zaal van den heerlGESZ. van Amsterdam, met het onderwerp en een paar sehetsen. Vérder verleenen hun medewerking voor den avond de heeren JOH. ROTGANS (bariton), JAC. JANSEN en LO MELCHIOR (piano) en A. MEL- CHIOR (viool). TOEGANO VRIJ mits in het bezit van een pro gramma. Kinderen beneden löjaar geen toegang. goed wonen. De arbciiders woningbouw vereeniging „Goed Wo nen" .alhier, hield Maandag in de Cérès haar eer ste jaarvergadering. Tegenwoordig .19 leden. Na do gewone begroeting door den voorzitter den heer G. Dempt, las do heer H. Woudenberg de notulen, waarna de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer A. Pape, werdéonderzocht en met een woord van lof door den heer Van de Ben, werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werdén herkozen de heeren Pape en Bregman. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Centrale Aiibeiders- woningbouwvereeniging dn iNoordholland'. Daarna sluiting, huis verkocht. Uitslug der verkooping op Maandag j.L in de Posthoorn alhier, ten overstaan van Notaris C, L. Van den Bergh. Woonhuis met erf en tuingrond aan het Zeugebuurtje alhier, groot 17.20 Are, eigendom van den heer Jb. Koster. Kooper de heer D. Geerligs alhier voor f 2390. ongeluk. Maandagmorgen had op de Loet een zeer eigen aardig ongeval plaats, dat gelukkig vrij goed af liep, doch ook'heel ernstig had kunnen zijn. Te half negen kwam uit het Wésten een los paard aangehold. Op d'en hoek van het perceel Roggeveen tegenover de school drukte het 7-jarig zoontje van den heer M. op het Wad, zich tegen den muur om zoo het paard te ontwijken. In zijn vaart liep het dier tegen denzelfden hoek, viel en kwam gedeelte lijk terecht op het ventje. Niet zonder moeite wist de knaap onder het zware lichaam vandaan te ko men. Bij de school klaagde hij over pijn in het rech ter dijbeen. Door den conciërge naar den genees heer gebracht, verklaarde deze, dat het knaapje voorloopig niet loopen mocht. Met hulp van genoem den geleider, werd het per rijwiel naar huis ge bracht. ze zijn er weer. Toen de wed. S. in de Molenstraat gisterenavond het linnengoed in huis wilde halen, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat alles van de lijn was ver dwenen. Opgepast dus huismoeders! huis gekucht. De .hoor Joh. Fransen, kleermaker alhier, heeft van de heerein Glastra en B.laauboer het burgerwoon- huis gekocht, thans bewoond door Mevr. die Wed. I. Tjalken». Uit 'Londen, 16 Februari. Do geallieerden heb ben toegestaan dat de oorlogsmisdadigers terecht -zullen staan voor Duitsche^rechtbanken'. Indien do opgelegd)© straffen onvoldoende zijn, behouden de geallieerden zich Ihelt irecht voor Duditischland' te doen boeten voor het niet naleven van het vredes verdrag. De geallieerden hebben dus het voorstel van do Duiitscho regeering aangenomen, die -sedert zij in don afgeloopon zomer het vredesverdrag ondortoo konde, er voortdurend op heeft aangedrongen, dat de „oorlogsmisdadigers" in Duitschland zouden te recht staan voor Duitsche rechters, zij het dan ook ond er c ontrole van die geallieerden. Zij heeft trach ton begrijpelijk te maken, dat zij den elsch 'tot uitleve ring en berechting door buitenlandsche rechters praetisch niet kón inwilligen, ook al zou zij theore tisch willen. 'Dit betoog, gelovend1 dn ettelijke nota's on nog moor mondelinge onderhandlelltngon, wolrd bovendien zoor dik onderstreept door de houding van de po litieke partijen on hot overgrooto gedeelte van hot Duitsche volk. Hot is een ieder wol duidelijk geworden, dnt eén toepassing van artikel 228, zqoals do geallieerden die oorspronkelijk wonschten, voor Duitschland de {lileW ergste gevolgen gehad zou hcbbön. Dit gevaar zagon Wn slotte ook de geallieerden ln. En degenen onder hen, die verder keken dan dé békende (neuslengte, die dus niet kortzichtig genoeg waren, om van Duitschland» moeilijkheid gaarne ge bruik te maken iin de hoop nog meer te kunmeln bel zetten van het RijhschjWestfaalsche gebied of van de MainJiinie, begrepen ten slotte toch dat het Duftsche gevaar tevens een groot gevaar was voor de geallieerdén Mcb mocht dan ook verwachten, dat heft tot eetq compromis zou komen. hij wil er niet uit. De schoenmaker Fritz (Malkowski uit Wanne stond te Bochumi terecht wegens tien zware inbra ken met 'diefstal te Hernie. Hij zeide tot den rech ter, 'dat het niét noodig was zijn vorige straffen voor te lezen, want dat hij zedf niet wist hoe dik wijls hij al bestraft was, maar dat het hem in de gevangenis zoo goed beviel, dat hij er beslist blij ven wilde. Aangezien twee krankzinnigenartsen verklaarden, dat beklaagde erfelijk 'belast en niet toerekenbaar was, sprak- men dezen gevaarlijken misdadiger vrij. De man heeft geprotesteerd en wal de gevangenis niet verlateai. dat was verdiend. Rechter Horridge te Nottingham heeft dien direc teur van een wagonfabriek, die door te hard rijden met zijn auto iemand doodgereden had en naar zijn slachtoffer niet had omgezien, veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met dwangarbeid. Als ik een chauffeur hiervoor moest straffen, zei de rechter, zou ik hem een zwarè straf opleggen, ik zie dus niet in, waarom ik er u genadiger af zou laten komen. vrede met rusland? Uit Londen. Volgens de „Times" zouden LLoyd George en Nitti Engeland en Italië willem aansturen op een uitbreiding der betrekkingen met bolsjewistisch Rusland, terwijl iMillerand, Frank rijk, hiertoe niet zou willen medewerken. s€heidemann's woninginrichting. Berlijn, 15 Febr. Met levendig misnoegen is door de Duitsche pers melding gemaakt van eene memorie, van den gemeenteraad van Kassei (waar Scheidemaiin Burgemeester is) aan- 't Pruisische ministerie van Fi nanciën betreffende die overbrenging van meubelen uit het slot te Kassei naar do particuliere woning van den tot burgemeester vatn Kassei benoemden ofge^ vaardigde Scheidemanin. Het ministerie van Financiën, had hiiervoor toestemming gegeven na in liet geheim gevoerde onderhandelingen. Dieze gehoimé briéfwissé^ ling is 'echter ter kennis gekomen van den regeerings-^ president vatn Kassei, die op zijn beurt den directeur van het museum te Kassei op het geval opmerkzaam maakte. Deze heeft vastgesteld;, dat uit de ridderzalen en hofdamesvortrekken meubelen zijn weggehaald, die niet, zooals in de memorie wordt beweerd, van geen historische of kunstwaarde waren, maar echte no- cocomeubelen, Mfen beschouwt dit optreden ala hoogst ongepast on men verwacht dan ook, dat, .nu het geval ter kennis van de overheid is gebracht, de meubelen weer uit do privé-woning van Sclieide- mann naar het slot te Kassei zullen worden terug gebracht. de duitsche pers bedreigd. Uit Berlijn, 10 Febr. Volgons een bericht in verschillende Berlijinsche bladen weigeren énkélé pa pierfabrieken pm hot papier voor de dagbladen te leveren tegen den door de regeering vastgéstéldéhi ordt dit gevaar niet afgeweind, dan zullen vele Duitsche bladen binnen enkele dageln. in het geheél niet meer kunnen verschijnen. Het gaat om het bestaan der Duitsche pers. Een vergadering van Duitsche dagbladuitgevers ;zal don 22eii Februari te Weiuiar plaats hebben, waarin, deze noodtoestand zal worden besproken. Hdblad. het adriatische vraagstuk. Uit Parijs, 15 Februari. Peitinax deelt'in de Echo de Paris mede, dat Wilson's nota aan de Fran- sche, Engelsche en Italiaansche rageering Zaterdag te Londen is aangekomen. Wilson verklaart dat hij inzake het Adriatische vraagstuk blijft hij de ziens wijze, die de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk in hun nota van 9 Dec. aan Italië hebben kenbaar ge maakt en dat hij 'bijgevolg het ontwerp-vergelijk van 20 Januari, door Engeland' en Frankrijk aan Zuid- Slavië beteekend, verwerpt. Indien men met dit zijn standpunt geen rekening houdt, dreigt Wilson zich van de Vredesconferentie terug te trekken.-- griep te weenen. Uit Weenen, 16 Febr. De griep-epidemie neemt hier een ongekenden omvang aan. Er zijn 40.000 zieken. De ziekenhuizen zijn overvol en kunnen geen zieken meer opnemen; tengevolge daarvan is het besmettingsgevaar zeer groot. De bekende gynaecoloog, prof. Wentheim, direc teur van de vrouwen-kliniek, is aan de griep ge storven. de toestand in sowjet-rusland. Een medewerker, die in SowjeLRuslaind vertoeft, schrijft aan dei Times, dat de maatschappelijke toestand den in de communistische republiek ten hemel schreien. Er is in de steden een tekort aan levensmid delen, iin het geheele land heerscht gebrék aan kléérén ein 't ergste is de brahdstofnoiod. De winter is dit jaar uiterst streng, dn er is iniets om de huizen te verwar men. De -groote fabrieken staan stil, de scholen hebn ben moeten sluiten, binnen 2 maanden zal Ijelfs hét geheele spoorwegverkeer gestaakt mo&lén wordém. Het volk is toil een staat vain stomme berusting ver vallen. Het heeft alle hoop op bevrijding of hulp vah buiten laten varen en kromt zich gelaten onder het bolsjewistische juk. Da comnministische leiders maken handig gebruik van deze stemming om hun macht te vergroeien én het roode leger sterker te ma kén. De Engelsche journalist verzekert dat het thans een strijdmacht is, vrij goed toegerust en onder ijzeren tucht, waarmede élke tegensta'nder, hoe, sterk nokj 'ernstig rekening zou moeten houden. De Morning Post meldt dat epn der voornaamste lei_ ders "géneraal Broessilof, de bekende aanvoerder uit den wereldoorlog, is. Hij, is inderdaad de opperbevel-' hebber, al is Tro'lzky 'het 'in Inaam. Naar men zegt hopft hiji zien ter beschikking vain de bolsjewiki gesteld om dat Denikin zijn zoon ?ou hebben laten doodschieten. nieuwe lasten voor oostenrijk Te Weenen wordt eerstdaags de controlecommissie der geallieerden voor de uitvoering 'van het vredesvér- drag verwacht. Tot de commissie, die 100 offiecieren én 500 onderofficieren en minderen 'telt, behooren vijf admiraals, hoewel Oostenrijk gcén vloot meer heeft, en vi,er géneraals, die tezamen '400.000 kronen per dag moeten ontvangen. Daar de onkosten voor 400 soldaten een half mijlioen kronen bedragen, loopen de totale kosten op tot anderhalf millioen kronen per dag, of 45 millioen 's moahds, wat driemaal zooveel is als Oostenrijk voor zijln hé©le leger uitgetrokken heeft. een boekje van den duitschen kroon prins. Uit Berlijn, 14 Februari. De Taglicho Rundschau maakt een geschriftje van don kroonprins open baar over de soldaten der volgen, die deel aan den oorlog hebben genomen. Hot ge-schriftje was al g.e- ruimen tijd te Berlijn, doch nog niet gepubliceerd1. De inzender doet; 4t 'thans op eigen verantwoording met hot oog op do tegen dein kroonprins gerichte 'beschuldigingen. Het geschrift houdt zich bezig met de Duitsche, OOvStenrijksch-riongaarsche, Franscho Engelsche, Russische en Amerikaansche soldaten. Zij worden allen op sympathieke wijze geschetst. In de inleiding heet het: Thans rusten de wapenen en wordt het tijd voor oen zakelijke beoordeeling. Het heeft geen zin om de wederzijdsche ophitsing voort te zetten,- doch het zou een bewijs van staatsman schap en wijsheid zijn een dam tegen den haat op to werpen. De volken zijn op elkander aangewezen. Voor het herstel van de diepe wondon, welke do oorlog geslagen heeft moeten alle volken samenwer ken. Over de oorzaken van den oorlog schrijft de kroonprins: De oconoimscho wedloop tusschen Duitschland en Engeland moest noodzakelijk leiden tot een ernstige,uiteenzetting. Bij een. juiste politiek van Duitschland zou men de wegen hebben moe ten kunnen aanwijzen, om met Engeland tot een vreedzame en eerlijke uiteenzetting t te komen, het-

Schager Courant | 1920 | | pagina 2