Marktberichten Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. KALVEREN NAAR ENGELAND. Donderdag jl. werd van onze markt een eerste tram- port nuchtere kalveren naar Engeland verzonden. Waar gedurende de laatste oorlogsjaren alle veehan del met Engeland vrijwel stil stona, is dit wellicht een gunstig voorteeiken van toekomstige herleving. BOUWEN. Door de Roomsch Katholieke Bouwvereeniging St. Christoforus is bij' den Raad een aanvraag ingediend om fmantieelen steun voor het bouwen- valu 42 arbei derswoningen. pro juventute. Vrijdagavond vergaderde deze vereeniging onder lei ding van Ps. Boeke. De secretaris, de heer Schwantje bracht het jaar verslag uit. Het aantal leden bedroeg 21. Besloten werd met het oog op het Bioscoopgevaar om zich in verbinding te stellen met de directie dep bioscoop hier, om de programma's voor de kindervoor stellingen meer in overeenstemming te krijgen mét de eischen die daaraan mogen worden gesteld. Van de verdere werkzaamheden der vereéniging ïs uit den aard der zaak niet veel te melden. melk. In de gisteravond gehouden vergadering valn melk veehouders en melkverkoopers kon men niet lot re sultaat komen. Er was maar één melkveehouder aan wezig. Dinsdag is een nieuwe bijeenkomst bedelen. Het gebeurt thans nogal eens. dat nuenscbefn 's avolnds worden aangesproken en om geld worden gevraagd, zoogenaamd voor onderdak. Een scherper toezicht hierop is wel gewenscht. gemeente sc hagen. OverledenJohannes Hendrik de Wit, 75 j\, zonder beroep, echtgenoot van Maria Geertruida van der Goes. Geboren: Sijtie, d. van Pieter Blokker en Sijitjei Pagano. Liefje Neeltie, d. van Arie Bakker en Maar- tje van der Oord. Pieter, zoon van Jan Sohoorl en Alijda Hendrika Hagedoorn. politie Verloren 1 portemonnaie. Inl te Secretarie. NOORDERMARKTBOND. Noordscharwoude. 5 Maart. Roode kooi f 4.80 a 5.90, kleinere f 2.70 a 4. uitschot f 1[30 a (2, gele kool f 3 a 3.50, kleinere f 2.10 a 2.80, Deensdie witte f 2.50 a 3.40, kleiner© f 1.90 a 2.30, grove uien f 5.20 a 6.80, peen f 1.30 a 1.60, alles per 100 Kg. LANGEDIJKER GROENTENVEILING. Br. op L. 5 Maart. Roode koof a f 4.80 a '5.90 b f 3.80 a 4.60, uitschot f 1.50, gele kool a f $.401 a 3.10, b f 1.50 a 2.30, uitschot f 0.90 a 1.10. Deensche witte kool a f 2.40 a 2.90. b f 1.50 a 2.30, uitschot f 0.40 e a 1.10. wortelen f 1.70 a 2, uien f 4.6Q a 6.70, alles per 1Ó0' Ka Aanvoer 50000 Kg. roode kool, 51350 Kg. witte kool, 197800 Kg. gdo kool .4250 Kg. wortelen 12300 Kg. uien. W A Tl'MTMWTTT7T,1tf Roode kool I 2,30 a f 4,80. Gele kool 11.40 a f 2.60. witte kool f 1.70 a 2.30, uien f 6.1 0a 7.—, uiiL' schot rood© köol f 0.50 a f 1.60. Uitschot gele kool f 0.40 a 0.60, alles per 100 Kg, WARMENHUIZEN, 5 Maart. Roode kool f 2,10 a 5.20, gele kool f 1.40 a 3, witte koot I 1,90 a 2.70, uien f 4.50 a 6.10, uilschot roode kool 10.80 a 1.90, bravo'a 1 8.80, alles per 100 Ka. ALKMAAR Maart. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aanga, voord 7 stapels, wegende 3478 kilogrammen. Fabrickskaas .kleine t 55, boerenkaas, comm, f 51. ALKMAAR 5 Jdaart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aange voerd 1292 hectoliters. Tarwe f 28—31, gerst chev. 1 19—24, haver f 21—25, paardeboonen 118—20. bruine boonen. f 18—25, ci troen boonen f 30, duivenbooneln f 17, witte boonen f 3647.50. groene erwten kl, 1 25, gr. erwten gr. f 25—30. grauwe erwten t 40., vale erwten f 23. HOORN, 4 Maart. Kl. Fabriokskaas 1 51. Aangevoerd 3 stapels, wegende 1389 Kg. Handel vlug de schat in de doodkist. In ©en goederenwagen, die te Hamburg 'klaar stond om naar 'Denemarken, (getransporteerd te worden-, stond een groote doodkist. Een man, in het zwart gekleed, ean hoogen ihoed- op, hield de wacht. Hij keek met een biddersgezicht en ieder een die hem zag, had medelijden met hem. Hij, die zoo leed, (moest wel veel gehouden hebben van den doode. Een werkman* die de (kist had heipen dragen, deel de aan de douane-ambtenarefL mee, dat hij de vracht erg zwaar had gevonden, verdacht zwaar. De kist werd-, niettegenstaande het protest van dan treurende, open gemaakt.. En men vond er geen doode in, doch goud eh zilver •vreemdelingen geweerd. (De verbittering over het stijgende gebrek aan le vensmiddelen in Opperlederen heeft zich ontladen in een onweer tegen' de gasten in de winter-kur- plaatsen, die men verantwoordelijk maakt voor het toenemen' van de sluikhandel en van de woeker prijzen. Als centrum van de ongeoorloofde weel derig© levens-wijze wordt Garmisch-PartenJkirsohen genoemd, waar inderdaad erg gezondigd1 moet wor den door rijkelijk gebruik van vleesch, maskerades en hasardspelen. In den gemeenteraad is vastge steld-, dat dei duizend' vijfhonderd vreemdelingen daar per week vij,f pond vleeach krijgen- per per soon, terwijl: de -bevolking in zes of adht weken geen vleesch meer zullen zien. Het gemeentebe stuur besloot tot een radicaal middel om hieraan een eind te maken: van midden Maart af zullen alle hotels en pensions in- Garmisch-Partenkiröhen gesloten worden. de times over de vredesconferentie. 'De Times zegt in een hoofdartikel, dat de vredes- conferentie te Londen nog slechter werkt dan in Parijs. Het was- -Lloyd Geonge's wens-ch om ook eens voorzitter van. de vredesconferentie te zijn, die de oorzaak was, dat de conferentie te Londen- werd gehouden. Het blad- schrijft dan verder: Voor de eerste maal heeft het Britsche -publiek nu den OE-uropeeschen a-reopagus onder zijn oogen aan het werk gezien. Het beeft zijn -lafhartigheid, zijn weifeling, zijn zwakheid aanschouwd. Het heeft gadegeslagen, hoe zij de eon-e leer na de andere ov-er boord wierp, naarmate de -vrees eh de hoop van eiken drieman voor zijn ei-gen kiezers dat scheen .te edschen. Het heeft haar tasten en zoeken gezien van het eene onderwerp naar het andere, zonder kennis om het op te helderen, of zonder een beginsel om hare stap pen te leiden." Het wordt nu K^u.dd'elllfk ho-et het heele tractaa! te Parijs tot stand Is gekomen en waarom, het zoo slecht is geworden. Do Times hoopt, dat, wanneer het wandelende •lichaam van de vredesconferentie in de volgende maand- te (Rome bijeenkomt, het ingezien zal hebben, dat de volken geen eindeloos geduld hebben bij 'hun wachten op uitkomsten. om het vleeschrantsoen. Te Straubinig in B-eieren waren twee slagers aan gehouden, omdat ze meer d'an- Ihet rantsoen van 100 gram vleesch per persoon en per w-eek aan de -be volking hadden verkocht. De andere slagers der stad verklaarden daarop ook de 100 gram vleesch niet meer te zullen -leveren. De bevolking, arbeiders zoowel als burgers, was (hierover natuurlijk niet te vreden-, trok naar de stedelijk© gevangenis en be vrijdde de twee gevangen slagers. 'De wacht was te zwak om weerstand te bieden. Later rukten regee- ringstroepen aan, die de straten wilden schoonve gen. Toen de menigte wedgerde uit elkaar te gaan, werd ©en salvo afgegeven, waarbij een sociaal-de mocratisch journalist, die de menigte tot kalmte had aangespoord, gedood werd; Tal van personen werden zwaar gewond. Een hunner stierf reeds aan de wonden-. de arrestaties te mannheim. Naar uit IMannhedm gemeld wordt, is het aanta-l arrestaties van spoorwegbeambten wegen-s stelsel matige berooving van goederentreinen -tot 196 geste gen. Uit het onderzoek is .tot dusver gebleken, dat de diefstallen sedert October van het vorige jaar hebben plaats geh-ad en dat reeds -voor meer dan 5/4 millioen Mark aan eischen tot schadevergoe ding bij de administratie der staatsspoorwegen zijn ingediend. werkgevers mishandeld. Te Solingen hebben gisteren vertegenwoordigers van arbeiders en patroons uit de motaalnij verheid een vergadering gehouden, teneinde naar middelen te zoeken om aan de aldaar -bestaande staking een einde te maken. Men was het op detz-e vergadering zoo goed als eens. Bij het verlaten v-an de vergaderzaal werden de werkgevers door een enorme menigte afgewacht en erg mifshandelicL De menigte belette de politie de patroons -te beschermen. De -Engelsch-e sol-daten be moeiden zich niet met het geval. internationale leening aan duitsch- land7. Uit Londen, 5 Maart. Naar de Evening Standard meedeelt, heeft de Opperste Raad besloten Dujtsch- lan-d te. veroorloven, een internationale leening te sluiten. De Opperste Raad' is tot dit besluit gekomen in -het besef, dat een geruïneerd Duitschland zwak en gevaarlijk voor Europa zou zijn. Naar men ver onderstelt zal de leening onaangetast blijven door de verplichtingen van Duitschland tot schadever goeding. berlijn w. In de Woensdag gehouden gecombineerde vergader ring van den kerkeraad, kerkvoogden en notabelen der Nea. H-erv. gemeente alhier zijns benoemd tot regén- ten voor het Diaconie Armenhuis de hieeren J. Mosk, kerkvoogd, ©n J. Eecen Az.s notabel. diamanten voor bolsjewistische pro paganda. In Amerika is een complot van Bolsiewiki ontdekt, om revolutie te maken, die eventueel gestéund zou worden door gelden verkregen uit den verkoop vain diamanten, voor een waarde van 300.000 p. st. de toestand in portugal. Volgens berichten uit plaatsen aan de Spaahsch— Portugeesche grens is in Portugal de spoorwegstaking uitgebroken. De Kamer die op dat oo-genblik, op ver zoek van de maatschappijen een tariefverhooging her handelde .sprak haar vertrouwen in de regoering uit om het conflict te regelen. Maar de toestand werd ernstiger, daar de beambten van de post en telegrafie ook de staking hebben geproclameerd. Onder de laatste telegrammen bevindt zich een dépeche van den gouverneur van P-ontevedra, waarin een botsing tusschen troepen en stakers wordt ver meld Laat ons beginnen- met te zeggen, dat de Eerste Kamer het wetsontwerp -tot aansluiting bij den -Vol kenbond- heeft aangenomen met 31 tegen 2 stem men. De Tweede Kamer is doorgegaan met de behan deling der Onteigeningswet. Het is tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De uitkeering ineens aan marineschepelingen en de verscherping der strafbepalingen tegen dieren mishandeling werden- zonder eenige discussie aan genomen evenals de wijziging der Schip-perswet. Er volgde een warme discussie over de aanvragen tot dekking van de schade welke is geleden door het v e e voederfafoiic age. systeem Van Galcar. Een sd-hade post van maar 7?4 millioen. De heeren Teenetra en Sannes waren scherp in hun erdtiek, de eerste elschte een accountantsonderzoek. Van andere zij-de werd minister IJsselstein- in bescherming genomen, deze to-ch had de zaak immers zoo gevonden. De mi nister zelf wees er op, dat hij bij zijn komst 280 commissies en bureaux had gevonden en het d-us niet zoo heel erg was dat hij zich eerst na zes we« ken met deze zaak had- bemoeid. Dat was hem door den heer Teenstra verweten. De Commissie van' Toe zicht -had tweeërlei contracten' gesloten- en wel na mens den minister en op eigen risico en onder voor behoud vanlatere goedkeuring door den minister. De minister jbad deze laatste contracten niet goed gekeurd; dus de Kamer kon formeel de betaling weigeren, maar de Minister meende, dat' eenige scha devergoeding aan deze personen die te goeder trouw, afgaande op de Commissie van Toezicht, kosten hadden gemaakt, wel billijk was. Wat de rechter zou uitmaken in deze zaken als die voor -hem mochten worden gébracht, was niet te zeggen; mo gelijk zou elke vordering de<zen eisohers worden ontzegd. Maar de eerste soort contractanten zouden allicht gelijk krijgen en dan zou de Staat aan hen meer hebben te betalen dan thans, bij de getroffen schikking. Het werd b.v. door den heer Schaper zeer be treurd., da-t minister Posthuma, die deze zaak eigen lijk aanging, hier niet aanwezig kon- zijn. De zaak werd tot Woensdag uitgesteld. De Tel. schrijft over deze zaak o.m.: In de Tweede Kamer is gisteren aan de orde ge weest een nasleepije van- het 'Posth-uma-beleid. In 1917 heeft de Kamer een bedrag van f60.000 toege staan voor een proefinstallatie tot het bereiden van afvalproducten tot veevoeder. De hoogleeraar Van Calcar wist een nieuwe mehtode en zou de zaak aanpakken. Meer dan die f60.000 heeft de Kamer nooit toegestaan. Thans wordt haar een rekening gepresenteerd van liefst.7/4 millioen gul-den. Achteraf is gebleken, dat minister Posthuma zich van het budgetrecht der Kamer letterlijk niets -aan trok. Hij leefde er maar op los, hij liet fabrieken bouwen, besteedde veel meer geld dan de Kamer hem ha-d toegestaan-, Sloot naar alle kanten zonder de Kamer te kennen, contracten af en het resultaat van dat alles was, dat de affaire glansrijk mislukte. Kort na zijn optreden heeft de tegenwoordige mi nister de zaak geliquideerd-. De crisis-enquêtecom missie, die haar onderzocht, rapporteerde, dat 'er een -volslagen -gemis aan beleid was getoornd. Thans in het parlement, wordt de meest scherpe critiek vernomen, en krijgt de historie de afmeting van een schandaal. Over het hoofd van den huldigen mi nister heen, richtte spreker zijn critie'k op den heer Posthuma, die door zijn lichtvaardig en ondeskundig beleid, den Staat dit meevallertje heeft berokkend. De heer Schaper (riep zelfs uit, dat nu bleek, hoe onvoldoende de wet op de ministerieele verantwoor delijkheid is, en hij wensohte de Kamer de be voegdheid bezat, om den gewezen minister ter ver antwoording te roepen. Er wtas algemeene verontwaardiging zooWel over de wijze, waarop buiten de Kamer om, en met schending van haar grondwettige rechten- is ghean- deld, als over het ontzaglijk nadeel, dat de Staat te lijden krijgt. gemeente sint maarten. Ingeschreven gedurende de maand Februari' 1920. Geboren: Henderika, dochter van Gerrit Buit on Grietje Gevers. Ondertrouwd: Jan' AJppel, timmerman; oud 26 jaar en Anna Mangaretha van Wijnen, oud 21 jaren, bei den te St. Maarten. Jan Schenk, arbeider, oud 23 ja ren, te St. Maarten- en Trijntje Kooij; oud 24 jaren, te Zijp©. Getrouwd: Willem Langedijk en Josina Bijpost. Jan Appel en Anna Margaretha van Wijnen. Jan Schenk en Trijntje Kooij. Overleden: Luite Drost, ouid' 8 mnd,, zoon van Jan Dorst en Bou-kje Soheenstra. Guurtje Boontjes, oud 26 jaar, dochter van Oomelis Boontjes, over leden en Maairtj e Koorn. gemeente zijpe. Ingeschreven van 3—5 Maart 1920. Geboren: Pietertje, d. v. H. van Buuren en M. C. Koopman. Piertarkje, d v. J. Bijïsma en D; Ta-m- minga. gemeente callantsoog. Ingeschreven over Februari 1920. GeborenGerrit Simo-n, zoon van Simon Baken en Eefje Duin. Trijntje, dochter van Pieter Klok en Aagje Buik. Grietje, dochter van Jacob Bakker en Trijntje de Graaf. Ondertrouwd en gehuwdCornelis Eduardus van Spelden, oud 28 jaar en Jantje Verwer, oud1 19 jaar, beiden alhier. Overleden: Klasina 3 jaar, dochter van R-einder Keulen en Sijbrandje Johannis. Herman Aanoldus Ken nis, 18 jaar, zoon van Aart Fennis en Johanna van Velsen te Hilversum. gemeente warmenhuizen. Ingeschreven over de maand Februari 1920. GeborenKlaas, zoon van Gerrit Biersteker en Dieu- wertje Biersteker. Johannes, zoon van Simo-n van Wonderen en Neeltje Blokker. Johannes zoon van Arie Ooijevaar eh Maria Mosch. Trijntje, dochter van Nicolaas Slot en Cornelia Meurs. Ondertrouwd: Jan Vlam, oud 38 jaar en Grietje Koedijker, oud 22 jaar. Gehuwd: Gerardus Jongeian, oud 31 jaar en Antje Molenaar, oud 26 jaar. Jan Vlam, oud 38 jaar en Griet je Koedijk-er, oud 22 jaar. Overleden: Johannes Berkhout, oud 71 jaar, we duwnaar van Catharina Tesselaar. Cornelis Pie, oud 78 jaar, echtgenoot van Maria Bakker. gemeente oudkahspel. Ingeschreven over de maand Februari 1920. Geboren: Adriaantje, d. v. J. Rootjes eh G. Kosr lelijk. Pieter, z. v. J. Raven en Raynolda Maria Kra'' mer. Petronella, d. v. K. Rezelman en F. Rezelman, Neeiltje Henk, d. v. G. Hoogeboom en A. M. Stro-et. Marie, d. v. A. Kramer en A. L. Sdhagen, (Aatje» d. v. P. Zuidscharwoude en G. Glas. GehuwdL. Dainklof en G. Admiraal. G. J. Nijman en D. E. C. Bakker. Overleden: P. Mijles, weduwn. v. Trijntje Butter, eerder van G. Kleijer, oud 79 j. M. Hopman, weduwe v. Jan Hoogwater, oud 82 j. J., L. v. Wielen, echtgen, van A, de Boer, oud 78 j. GBMBBNTH &B BB HU GO WAARD. Ingeschreven over de maand Februari 1920. GeborenElisabeth, dochter van Cornelis Koopman en van Maria Tesselaar. Catharina, dochter van Nicor laas Zwemmer en van Trijntje Appelman. Jaoobus, zoon van Nicolaas Zwemmer en van Trijintje Appel man, "Margaretha, dochter van Reindert van Langen* en van Geertje W-ester. Anna, dochter vain Jacoh Gutter en van Maartje den Engelse. Maria Anna, dochter van Pieter Beers, en van. Guurtje Hoedjes. Nicolaas Jacohus, zoon van Jan Bóers en van Maria Boerse. Af ra Geertruida, dochter van Gerardus Jak en van Catharina Schouten. Hermainus, zoon van Pieter Kamp en van Trijntje Henselma'ns. Johannes, zoon van Michiel Groot -en van Maria Elisabeth Wesüneijer. Dirk zoon van Pieter Stapel len fyan Jalnn-etjel Rentenaar. Willebrordus Theodorus, zoon van Adrianus Oudhuis en van Maartj-e Mooij. Neeltje, dochter van Dirk Gootjes en van Neeltje Hendrika Ho-egen. Adriahus Petrus, /oon van Cornelis J3ruin en van Johanna Baars. Johanna dochter van Antotaius Vreeker en van Theodora de Boer. Theodorus Petrus, zoon van Gerrit Wijnker en van Anina Kieft. Gerardus Adrianus, zoon van Gerrit van der Stoop en van Neeltje Groot. Overleden: Grietje Bloemendaal, oud 28 jaren, echt genoot© van Cornelis den Bartigh. Anna van den Hoven, oud 25 jaren, echtgenoote van Cornelis de Joug. Jacoh Volkers, oud 71 jaren, echtgenoot van Geertje van Straaten. Aaglje Mulder,* oud 39 jaren, èchtgenoote van Johannes Bakker. Nicolaas Jacobus Beers, oud 7 dagen,"zoon van Jan Beers en van Maria Boerse. Dirk Goed, oud 69 jaren, echtgenoot© van Jantje Smak. Christiaan Weel, oud 4 maanden, zoon van Petrus Weel en van Carolina Maria Swiiakels Getrouwd: Pieter Westmeiier, weduwnaar van Eli" sabeth Maria Zweekhorst en Wilhelmina Maria Johanna Smeets; weduwe van Hendrik Jonker. Floris Evers en Maria Catharina Vonk heerhugo waard. Onder leiding van Dr. Sieburg, inspecteur va'n d-eln Centralen Gezondheidsraad, te Utrecht, wordt hier volgens practische methode, sinds eenige dagen de bestrijding en verdelging van de malariamug ter haind genomen. Het zij den ingezetenen, die dit w-erk wel in dén vervolge zelf zullen moeten doen, aanbevolen, goed op te letten bij wat zij ervan te zien krijgen. onderwijzers en stakende havenar beiders. „De Bode" bericht, dat aan een referendum wordt onderworpen het volgende voorstel van het hoofdbe stuur van den Bond van Ned. Onderwijzers „De Bond st-elt duizend gulden uit het reservefonds Ier 'beschikking van den Gentralen Bo'nd van Trans portarbeiders, tot steun van de stekende havenarv beid-ers." bouwvakarbeiders in de zaanstreek. Aan de Zaanstreek js onder de bouwvakarbeiders een actie op touw gezet voor loonsverhooging. Dit loon bedraagt thans 68 ct. per uur, benevens f 3per week bijslag. Geëischt wordt: door die Federatie f 1.15 per uur. door den Modernen Bond f 1.05, door de Christelijke en Katholieke arbeiders f 0.90 plus kindertoeslag. De patroons hebben zich bereid verklaard het loon te brengen op f 0.85 per uur. welk aanbod door de Christelijke en Katholieke werklieden is aanvaard, doch de Federatie afgewezen, die bereids in één motié de patroons verantwoordelijk stellen voor die gevolgen. actie in het friesche zuivelbedrijf. De Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland wenscht niet in te gaatn op de loomeischen van den Modernen Bond van 'Zuivelarbeiders, n.1. een minimumloon van f30 per week. De Bond wenscht een weekloon van f23 tot f26; even-als ver laden' jaar. De werklieden-organisatie wenscht dJaaro-p niet in te gaan; houdt vast aan den gestelden eisch en wenscht vóór 1 A-pril beslissing. Giaat de B-ond niet op den- looneisch in -dan ©uilen schernere maatregelen gen-omen worden, zoo werd op een vergadering van 63 afdeelin-gen besloten. Me degedeeld werd dat ook de Christelijke Bond f30 weekloon- vraagt. oudkarspel. In de laatste 'dagen zijn een redks groote huizen, in het Westen van Berlijn in Nediena'ndsch bezit overgegaan. De „Berl. Zeitung aim Mittag" maakt dit feit belacihelijk met het voorstel Berlijn W. voortaan de „Nederlandsche wfilc" te noemen. ALKMAAR. Alhier zal in het hotel ,,Het Gulden Vlies" van den heer W. Mooij op Maandag 8 Maart, een biljart" match gespeeld worden tusschen de bekend© biljart speelster, mej. Schrier uit Domburg en den heer C. Slikker van Anna Paulowna. Er zal een party worden gespeeld van 1000 caramboles kader. hoe komen wij aan de benoodxgde be lasting? Als vervolg op ons bericht van Woensdag, dat er op initiatief van den heer Jb. Burger, burgemeestcjr van Harenkarspd, een bijeenkomst zo-u plaats hebben van burgemeesters, van gemeenten waar het tuin- dersbodrijf de hoofdbron van bestaan is, kan thans worden gemeld, dat Donderdag jl deze bijeenkomst te Alkmaar is gehouden. Van de ,10 burgemeesters die waren ultgenoodigd. waren er zelfs 5 afwezig. Door ziekte of andere omstandigheden waren deze verhinderd. Het resultaat der vergadering is geweest, dat tegen heden Za térdag 6 Maart ©en audiëntie is aangevraagd bij den minister van Landbouw. Deze audiëntie is bereids toegestaan. Den minister zal onder de .aandacht worden, ge bracht den slechten toestand in het tuindersbedrijf in deze omgeving, en den minister zal de vraag wor. den voorgelegd hoe in deze te handelen. Naar den minister werden afgevaardigd de heeren Ji>. Burger en A. C. Kroon, respectievelijk burge meesters van Harenkarspel en Oudkarspel. de kaasmarkt te alkmaar. De aanvoer was Vrijdag gering en bedroeg nog geen 50.000 K.G. De handelaren stonden bij het openon van de markt voor een groote verrassing. Toen zij met het koopen een aanvang wilden ma ken, bleek het bun n.1., diat de heer Lebret den ge- heelen aanvoer 'had laten cp-koopen en wel tegen prijzen die f4.—- per 50 K.G. b-ooger waren dan de vorige week, zoo-dat we thans inplaats v-an voor een daling, weer voor een' stijging van de kaasprij- zen staan. Zeker zal de volgende week nu wel an dere verrassingen brenigen. Alkm. Ct. de staking in het transportbedrijf. M-en mel-dt aan de N. R. Ct., d-at er morgen een spoedvergadering van den bestuursraad van het Nederl. Verbond van Vakvereeni-gingen zal plaats hebben, ter bespreking van diep ingrijpende maat regelen in verband met de transportarbeiderssta king. Het Volk meldt, dat die maatregelen verband hou den met de voortzetting van bet conflict voor onbe- paalden tijd. de ex-keizer. Onze regeering beeft haar antwoord gezonden op de jongste nota van den Oppersten Raa4 over de uit levering van den Ex-Keizer. Na een lange aanhef verklaart onze regeering, dat zij bij baar weigering om den ex-keizer uit te le veren, moet blijven, maar dat alle maatregelen zul len blijven gen-omen, welke noo-ddg zijn om de vrij heid van den gewezen keizer te onderwerpen aan de vereischte beperkingen'. Onze regeering stelt er prijs op dit te verklaren op de meest formeele wijze en daarbij de opvatting van baar plicht te stellen in bet kader v-an baar recht. waar onze belastingpenningen blij ven? Onder bovenstaand' opschrift ontvingen iwij van betrouwbare zijde een schrijven; waari^ een zaak behandeld wordt, belangrijk genoeg, om ons er ern stig mee bezig te houden. Wij hebben dit dan ook gedaan, zooals men verder zien zal, Maar eerst het schrijven. Iedereen zal zich nog herinneren- de onthullingen over de gel-dwegsmijterij bij de verschillende crisis- bureaux. Dezer dagen lazen we in het orgaan van den bond van Nederlandsche Belastingbetalers, dat w-at voorgevallen is bij bovengenoemde bureaux, zich thans herhaalt bij de Raden van Arbeid'. Toen ons dan ook ter oore "kwam, dat naar aanleiding van een klacht van een ambtenaar een onderzoek is inge steld op last van den- Minister door den verzeke ringsraad- te -Airnhem, w-aarvan voorzitter is jbr. mr. P. J. A. A. M. van Nispen tof Sevenaer, naar de om standigheden waaronder een pand is aangekocht voor een van de Raden van Arbeid' en wel te Tiel, hebben we onis met idi-en ambtenaar in verbinding gesteld. Deze -ambtenaar -deelt ons mede, dat in het voorjaar van 1919 aan den in Tiel woonachtigen agent van de Rijksverzekeringsbank was opgedragen naar een pand om te zien voor -den aldaar te ves tigen Raad v-an Arbeid; daar er nog geen voorzit ter was benoemd. Toen dan eenigen tijd later mr. S. Rink werd benoemd tot voorzitter van dien Raad, werd hem door bovengenoemden agent meegedeeld, dat een -pand met grooten tuin, alleszins zon der vertimmering voor dat doel geschikt en 1 November 1919 te aanvaarden* voor f17.000 verkrijg baar was. De heer (Rink stelde zich met den eigenaar in verbinding, met het resultaat, -dat Woensdag 28 Mei,_ dus den dag voor Hemelvaartsdag, een voor- loopig koopcontract werd opgemaakt, waarin stond1, dat, behoudens goedkeuring è-van hoogerhand; het huis was verkocht. Dus de Staat zou eigenaar wor den van het pand, van welks grooten tuin aangren zende eigenaren gaarne voor hoogen prijs gedeel ten hadden' gekocht. Wat gebeurt echter? Den dag na Hemelvaartsdag zegt de heer Ritik. tot den eigenaar, «dart ,,-de. heeren van den. hoopt heibbela afgezien en het contract dus verscheurd kon worden en ,d© -daad bij' het woord voegende, verscheurde hij dit voor de oogen van den verkooper. Ook is den heer Rink nog aangeboden een zeer groot pa'nd, met 19 kamera, voor f 40000. maar «dit was volgens Z.Ed. te klein en een zoo exorbitant hoogen prijs zou door den Staat nooit worden besteed. (Voor dit gebouw was echter in 't voorjaar 1918 f 26.000 reeds geboden.) Wat nu gebeurt, grenst bijna aan het ongelooflijke de heer Rink verkoopt zijn eigen huis aan den Staat voor f 40000. terwijl het veel kleiner is dan boven- f noemde twee panden cn het in 1917 door hem voor 8500 is aangekocht. H«et huis is totaal ongeschikt, moet geheel worden verbouwd, terwijl de Raad van Arbeid zoolang elders is ondergebracht; de verbou- -wing is van dien aard, dat o.m. zich twee groote ramen bevinden op. pl.mi. 10 c.M. van eeia hoogein tuinmuur en komt daarbij d«an Staat straks op pl.m. een ton. Daarbij blijft de heer Rink zelf in het huis wonen en nèeft hij centrale verwarming üateia aan" brengen. Commentaar dus overbodig. Dat echter in deze tij-den het nog mogelijk is dat) ©en nieuw aangesteld ambtenaar zoo met oinze bé las tingpenningen ka'n omspringen en dat een dusda nig ambtenaar niet terstond geschorst is. is ons oa- Merkwaardig is nog, dat ©ven na den verkoop1 van bovenbedoeld pand, die vader van (den heer Rinkj mr. P. Rink, in de TSveede Kamer bij den Minister op be_ zu inging aandringt, waarom de „Controleur" dan in een artikel ook spottend zegt: ,,papa Rink iis -een wijs man, maar zoon Rink .is een handig man". Wij hebben, aldus het Hdbld., het bovenstaande niet willen opnemen zonder nog eens goed te onder-» zoeken of het alles juist was. En daarbij hebben wij van vrijwel alles -een bevestiging ontvangen, plus eenige nieuwe bijzonderheden. Mr. P. Rink verkocht 15 Mei 1917 het thans voor den Raad van Arbeid gekochte perceel voor f 8500 aan zijn zoon, mr. S. Rink. Deze verkocht het op 23 Juli 1919 aan den Staat voor f 400001 ©en bedrag waarop het is getaxeerd een taxatie die plaats haa in opdracht van het Bestuur der Rijksverzekerings bank; de taxateur wordt in de acte niet v-ermeld, f 150Ó0 a f 17000 zou voor dit huis thans een zeer goede prijs zijn. Het huis, yan den metselaar Van der Kolk» waar over een voorloopig koopcontract was opgemaakt, was zeker beter en ruimer dan het thans gekochte; door zijn grooten tuin bood het alle gelegenheid tot uit breiding Het tweede genoemde perceel, hét hotél-réStaurant van W, te Louw, zou zeer geschikt zijn geweest, al is het wat somber; daarvoor werd f 35.000 gevraagd. Nog een derde huis, zeker even groot en minstens even geschikt als het gekochte, werd eveneéns als te klein geweigerd. Do v-erhouwmg van het gekochte huis duurt nu reeds maanden en zal zeker verbazend veel géld kosten. Inderdaad, wij weten nu waar een deel onzer b©. lastingpenningem biijveh. De Raden van ArbeM heb ben bijna overal dure perceelen moeten köopctn voor hunne kantoren. Maar dat zooveel te duur werd ge kocht ,en dat nog wel zóó, dat de voorzitter van den Raad' zelf van dien duren koop de voordeelen trok, dat zal toch hopen wij, wel eenig zijn. Infusscheln zal zonder twijfel de regeering, nu zij ingelicht is, het hierbij niet laten.

Schager Courant | 1920 | | pagina 2