Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. dronkenschap toe te laten. Overtreding van dit artikel wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f25„ De heer Grootes wil de bepaling er bij dat aan de personen beneden 16 jaren, ook al zijn ze onder toe zicht van oudere personen, niet mag worden ge schonken. De heer Appel vraagt hoe het met dde muziek moot met kermis. De heer Hooij: Je hebt ook andere voorstellingen, waarbij muziek wordt gemaakt. De heer Kapitein begint ons wat van zijn jonge leven te vertellen, dat hij als jongen van 14 jaar 's avonds te biljarten ging, zoogenaamd naar zijn grootvader ging, maar in werkelijkheid naar de kroeg ging. Toen zijn vader dat later te weten kwam, kreeg hij de tranen in zijn oogen, maar spr. be greep dat toen nog niet. Hij verteerde toch niet meer geld dan hij kreeg en hij was toch niet zooi'n erg slechte jongen. Spreker wil nu dat een jongen die in de herberg komt een verklaring van zijn vader in zijn zak heeft, want anders kan hij zonder we- deweten van zijn vader, wel met een ander persoon, een meerderjarige, in de herberg komen. Spr. wijst op het vele biljarten tegenwoordig van de jongens, ze biljarten tegenwoordig van school af en spr. weet nog heel goed, dat wanneer ze geen geld had den, het maar aan den balk ging. De heer Hooij meent, dat het naet opgaat dat een jongen een verklaring van zijn vader in zijn zak heeft. Gesteld dat men een jongen heeft te logeeren, er is een voorstelling zooals verleden >week en je neemt het kind mee om het zoodoende onder toe zicht *te hebben, dat zou dan niet mogelijk zijn, om dat men geen verklaring van den vader heeft. De ouders moeten behoorlijken invloed op hun' kinderen hebben en jammer genoeg zijn er tegenwoordig veel ouders die zich daar weinig om bekommeren. Spr. geeft toe dat de bedoeling goed is, maar het ia niet uit te werken. Het drank drinken is de pest voor de maatschappij, maar we moeten bepalingen maken die uitvoerbaar zijn. Voorzitter meent ook dat het voorgesteld» niet zou zijn uit te voeren. De heer Kapitein moet lachen om de bezwaren die te berde worden' gebracht. (Het wordt een goede maatregel genoemd, maar om een uitzonderingsge val van een logeetje, meent men dat het niet door gevoerd kan worden. Laat degene die dan als het ware voogd over zoo'n kind is, een verklaring af geven. De heer Grootss De heer Kapitein: Ik heb het woord. Spreker zegt dat het er om gaat snotneuzen die om 5, 6 borreltjes biljarten en waardoor ouderen niet aan de beurt kunnen komen, uit de herberg .te weren. Do hoor Hooij zegt, dat we oe puntjes op de i heb bon te zetten en als we verordeningen makén moeten we ze kuninön handhaven. Nog andere gevallen als met toeristen einz. worden naar voren gebracht om te doen uitkomen dat toe passing van de voorstellen niet wei mogelijk is. Voorzitter zegt, dat, wat het muziekmaken betreft hij de muziek van zg. gramaphoons, waarmee liedjes worden gezongen die allesbenale opvoedend zijn, wil verbieden. Maar alle muziek te verbieden gaat niet, want dan vallen er ook piano's onder. De heer Hooij, wijst in dit verband op het fanfare korps te Oudcsluis, dat in een herberg moet repeteéA ren. Ook dat zou dan iniet mogelijk zijln. De heer Grootes noemt de 2 „nokken" aan de Stolpe, waar zoo'n gramaphoon soms Zondags om: 10 uur 's morgens al liert. toit 's nachts 12 uur aan, toe. Spr. heeft het gezien bij, A. de Boer dat jongens eh meisjes gewone Zondagen, ook wel ih de week, oom het biljart dansen. De heer HooijDat is de jeugd. De heer GrootesMooie opvoedende Jeugd. De heer BruinWie wordt er gestraft bij overtreding? Voorzitter: De caféhouder. De heer BruinIs die op de hoogte van dien ouder dom? Dat moet de rechter dan maar uitmaken, wordt ge- antwoord. Het voorstel van B. en W. wordt met algemt stemmen aangenomen. Aan de orde koant het adres van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw., Tuilobouw-i en Zui veibedrijf, waarbijl verzocht wordt, den werkloozen een toeslag op hun werkloosheiduitkeering van 80 ct. per dag uit de gemeentekas te verstrekken én tévéns om do arbeiders die ouder dan 60 jaar zijn, en daarom1 niet worden toegelaten tot de werkloozenkas, produc tief en loonend werk te doeh. verrichten. B. en W. adviseeren hierop afwijzend te beschikken en voorzitter zegt. dat ze dat doen omdat tot heden het gemeentebestuur gezorgd heeft de wérkloozén aan het werk te houden, wat de gemeente eén aardig bé- drag zal kosten. De gemeente is inu door haar werk heen, maar morgen is er vergadering van dijkgraaf en heemraden vain dein polder en spr. zal alle po gingen iin het werk stellen, om gedaan te krijgen, dat de polder de werkloozen werk verschaft. Er is nog heel wat werk bij den polder. Dit is leen van de hoofd motieven geweest, waarom B. en W. voorstellen, af wijzend op het adres te beschikken. De heer Grootes zegt, dat het sloopwerk dat de polder heeft te doen, zeer moeilijk of het gehéél niet gedaan kan worden door dq menschen, die ouder dan 60 jaar zijn en die vallen.buiten de werkloozenkas. De heer Dignum zegt. dat er bij den polder wel degelijk werk is, dat die 60_jarigen kunnen doen. Er is nog heel wat werk, niet alleen, bij den grooten polder, maèr ook bij de kleinen. Spr. wil daarom een afwachtende houding aannemen. Het hoofddoel toen moet wezen de arbeiders aan het weric te houden. De heer GrootesAls ze aan het werk zijn. dan Vraagt de Bond. geen steuln. Alleen wordt gevraagd als ze geen werk hebben. De heer* Appel vraagt, of het de bedoeling is, aL leen georganiseerde arbeiders 80 cent toeslag té gévéin. Dan stfcje voor het feit, dat je de nieufeeorga'niseeirdeh drijft, haast dwingt bij den Bond over te gaan De heer GrootesHet hoofdbestuur vraagt niet voor de niet-georganiseerdem. 1 De heer Hooij merkt pp .dat.'op die manier de menschen tot een daad worden gedwongen die tegen hun beginsel is. De heer Kapitein zegt, dat we door de bespreking gen weer op leen vreemd terrein komen én 'spr. wijst erop, dat de georga niseerden een soort saldo vormefo. wat doet evenwel de niet^georganiseerdeWannéér hét verzoek nu wordt aangenomen, is daarvan het resul taat, dat de 60jarigen geheel buiten de armvoogdij blijven, wat die personen aangenaam zal zijn, Spr. meent, dat het onze plicht is, het streven valn de georga niseerden te steunen ©n wijst daarbiji op de richting van het Rijk, dat ook organisatie wil. Dat; er nog arbeiders zoo dom zijn, om zich iniet te ar- S) niseeren ,is een slapheid, tón opzichte van hun huis- ouding en of Appel net nu drang noemt of niet, dat doet er niet toe, de regeering drijft hun ©r toe. ,IIét Rijk evenwel laat de 60-jarigen i!n de steek, do jonge kerels ,daar zorgt het voor. Waarom? Spr. weet het niet. maar wanneer het rijk tnu zooiets doet, moetlen wij ons daar dan maar bij neerleggen? De heer Brak zegt, dat het adres niet alleen gaat over do 60jarigen, maar het vraagt ook 80 cent toeslag. Spr. is het ermee eens, dat een bedrag van f 0.60 per week niet een bedrag is om van te leven,, maar ik zal de hoeren een paar feiten vortellón. Spr. hééft een onderhoud gehad met den werkgever J. Rampen die bekend staat als iemand, die veel werk laat doein en die uitstekend zorgt voor zfjn werkvolk. Hij had 0011 8cor8abeerde werkman in zijn dienst, iemand van 23—24 jaar. en den laatsten Zaterdag in Januari zegt Rampen tot hem, dat hij ter gelegener tijd uit moet zien naar ander werk, omdat hij geen werk meer voor hen heeft. Het komt pp geen wéék 2 pf 3 aanl, maar kijk eens uit. De werkman vraagt nog waar moet ik Maandag aan beginnen en hij is vs Maandags niet meer teruggekomen en d* jongeman geeft ach als werkeloos aan. Hij krijlgt een berichtje dat D. Burger te Burgerbrug werk heeft, maar dat is hem' te ver, hij vaart met een schuitje heen en weer. Even iédér die J. Rampen kent', zal begrijpen, dat heit deze be treurt te moeten hooren, dat hij rn den winter een knecht wegstuurt. Spr. is bang, dat wanneer de uit, keering van f 9.60 op f 14.40 wordt gebracht, dergelijke gevallen zich 'meer zullen voordoen en kan daarom onmogelijk zijn stem aan het verzoek geven. Laat de organisatie zorgen, dat dat niet meer voorkomt. Als wethouder zal spr. in beroep gaan tegen deze uitkok ring. .Spr. was er ontzettend voor, dat de gemeenUlö zich zou aansluiten bij de werkloozen verzekering. Dan hebben we het geval van Albert van Schedjen. die bij G. Visser eerst 40 eöht verdiende en later voor 35 cent kon blijven werken. Dat wilde hij niet jen loopt nu weken werkeloos, en dat op dien leeftijd. De heer Appel zegt dat de heer Kapitein mag zeg gen dat er arbeiders zoo dom zijn niet georganiseerd te zijn, maar het kan ook uitbeginsel zijn dat ze zich niet aansluiten. De heer Grootes zegt dat de (kwestie van den per soon J. Doorn De heer Brak: lik heb den naam nog niet eens ge noemd, maar u schijnt al van de zaak af te weten. De 'heer Grootes: Ja, ik heb er van geboorrd en ik heb van het Hoofdbestuur een schrijven gekregen de zaak bij J. Rampen te onderzoeken en als het zoo gegaan is als wordt verteld, dan zal Doorn geen uitkeering ontvangen. Wat de kwestie Albert van Soheijen betreft, die heeft 9 dagen bij G. Visser ge werkt voor 40 cent, evenals K. Kindt en 's Zaterdags werd van Soheijen gezegd, dat hij terug kon komen maar tegen 35 cent. En dat terwijl hij hetzelfde werk deed als Kindt en Visser zelf verteld heeft dat hij het werk even goed deed. Dat een georganiseerde dan niet voor 35 cent gaat werken, terwijl een ander voor 40 cent werkt, is te begrijpen, dat zou onder kruipen wezen. De loonstaten van den 'Bond zijn te drukken, maar als ze klaar zijn dan zal spr. er een bij mijnheer De Boer brengen. De heer Brak gelooft heel graag dat de heer Groo tes oordeelt dat 7 stuivers te weinig zijn, daarover zijn we het niet eens. U is socialist, ik niet, ik vind het beter dat hij 18 19 gulden thuis brengt, dat is het verschil in beginsel. De heer Kapitein zegt dat in groote steden alge- meene beschouwingen worden gehouden, re- en du pliek .van de verschillende partijen. Wij' in kleine ge meenten doen dat gewoonlijk niet. Spr. zal nu ech ter niet tegen (Brak of tegen den wethouder Brak spreken, maar tegen den hoer en spreker roept uit en slaat daarbij op tafel: kijkt naar de kaasproduc tie, kijkt naar uw eigen organisatie, die niet deugt, kijkt naar uw koo'lproductie, waarbij minimumprij zen 'Worden vastgesteld en waarbij men 4, 5 maal (een slag op de tafel) met dezelfde schuit.kolen naar de veiling gaat omdat men geen goeden prijs naar zijn zin krijlgt. En dan moogt ge den arbeiders iniet het recht ontnemen zelf hun looh te bepalen. Spr. is zelf werkgever, en kan die hooge loonen niet betalen, maar dat is wat andera, maar als dan een arbeider tippelt, heeft hij daartoe het volste recht, dat is zui ver een stuk beginselik'westie. De boeren hebben een reuzenkanker aan organisatie, ook mijnheer Appel, dien ik niet eens zal antwoorden. Voorzitter wil de discussies sluiten, doch de heer Appel wil op dat laatste even antwoorden. 'Dat hij een hekel aan organisatie heeft is niet waar en dat blijkt hieruit dat hij een werkman in dienst heeft die aan het hoofd van de Organisatie te St. Maartens brug staat.. Als ik, zegt de heer Apoel, zoo'n hekel aan organisatie had, zou ik moeten zeggen: „ik wil dien man niet in mijn dienst hebben". De heer Nannis zegt, dat de heer Brak naar voren brengt de mogelijkheid dat de arbeiders er op kun nen speculeeren voor f3 of f3.50 minder inkomen liever niet te werken, maar daar staat direct tegen over, dat de werkgevers zouden kunnen speculeeren op de werkloosheid door het loon te drukken. Spr. bekijkt de dingen altijd van 2 kanten, maar meent dan ook dat tegenover het geval door den heer Brak genoemd, staat biet geval dat de werkgevers hot loon kunnen willen drukken. De heer Brak zegt dat bij hem nooit het idéé heeft voorgezeten' 'het loon te drukken. De uitkeering moet niet zoo worden dat de arbeiders liever werkloos zijn. Laten we zorgen dat zooveel mogelijk werk wordt verschaft. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van do heeren Kapitein, Grootes en Nannis. IDe heer Nannis stelt voor den werklooze 60-jarigen steun; te verleenen en wel f 1.60 per dag. Dit voor stel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op een ingekomen adres van ingezetenen van Scha- gerbrug om de kermis dit jaar te houden op 29, 30 en 31 Augustus te houden en wel in verband met de te Schaften te houden groote landbouwtentoonstel ling, wordit gunstig beschikt. Eveneens op een ver zoek van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, aid. Zijpe, om om dezelfde redenen, de paar denmarkt 14 dagen eerder te houden. Volgt voorstel van B. en W. omtrent gemeente lijke Gezinsverpleging. Voorzitter zegt, dat naar aanleiding van de uit spraak op de vorige vergadering, n.Ldn beginsel te 'besluiten tot gemeentelijke gezinsverpleging over te gaan, B. en W. zich met deze zaak hebben bezig ge houden en in overleg met heeren doktoren voorstel len, tot gemeentelijke gezinsverpleging over te gaan, daarvoor 2 wijkverpleegsters te benoemen, waarvan een zal komen te 't Zand en een te iSt. Maartensbrug, een Roomsch-Katlholiek is en de andere andersden kend. -Eten commissie te benoemen dde de zaak verder regelt, welke commissie zou bestaan uit de doktoren ambtshalve en 5 leden, uit de verschillende poli tieke partiiem-Verder is het voorstel de kosten niet te bestrijden uit de gemeentekas maar te trachten zooveel mogelijk leden voor gezinsverpleging te wer ven tegen een te bepalen contributie en dan voor niet-ledion voor hulp een flink tarief vast te stellen. Voor contributieregeling hadden iB. en W. het vol gende gedacht: met een geschat inkomen beneden f 1000.vrij van contributie, f 1000 inkomen f 1 con tributie, van f 1000f2000 f2, van f2000 tot f3000 f3, van f 3000 tot f 4000 f 4, van f 4 tot f 6000 f 5 en van f 6000 en hooger f 6. Een eventueel tekort zou uit de gemeentekas kunnen worden geput. De heer Hoogland kan zich 'niet deze regeling best vereenigen. Mochten evienwel .te weinig lédén toétré* den i.dan zou spr. het heelemaal uit die gemeentekas willen halen en. dan wachten tot behandeling van de eerstvolgende begrooting. Het komt voorzitter voor, dat het op de voorgej steld «wijze zal gaan. Er zijn verscheidene al lid valzi de diaconale verpleging De heer Appel juicht gemeentelijke gezinsvérpléginc toe. maar vreest, dat de oontributieregeling op bod wat bezwaren zal stuiten. De heer Hooij verwacht dit laatste juist niet. Er waren al heel wat personen lid van gezinsverpleging niet om zelf van de zuster te kunnen profiteeren, maar om de zaak. Het komt spr. voor, dat er wel menschen zullen zijn, die meer zouden willen geven. Spr. denkt bovendien, dat deze regeling te laag zal zijn. Voorzitter zegt, dat het konier van den hoofdelijken omslag is nagezien dn dat het rond zal loopen, els bijna niemand buiteln de vereeniging blijft. De heer Grootes zegt. dat wordt voorgesteld eeh zuster te ,Zui<LZijpe en een te NoordJZijipe, maar waar om moet die te t Zand nu juist Roomsch Kath. zijn? Dat geloof moest er buiten bleven. Het is te doein om de zuster. In Burgerbrug zitten net zoo goed .katholieken als te 't Zand. De heer Brak zegt, laten we eerlijk! wezen én zég, gen ,dat wanneer we te 't Zand een andersdejnkenaé kregen. medewerking misschien niet zoo groot zou Jcunnen zijn en dat is voor de zaak niet goed. Den Jieer Kapitein verwondert het, dat de bespren kingen dezen kant uitgaan. Spr. is nogal heftig, maar heeft jiu de zaak kalm gevolgd. Ik hoor den heer Dignum tegen Groote» zeggen, kleinzielig, maar ala ik daar dan tegenover de bewering van den heer Brak zet, $ian vraag ik me af waar moeten we de klein zieligheid nu zoeken (Voorzitter interrumpeert: kalm hoor) dat de katholieke de zaak niet zouden steunön wanneer ver een andersdenkende te 't Zand zou komén. De (heer HooijIs dat gezegd door Dignum? De heer Dignum: Ja, ik heb pas, toen de heer Grootes over het geloof begon, gezegd, wat kleinzielig. Het gaat hier om gezinsverpleging en niet om' het ge loof. Dat wij er op gesteld zijn, een R.K. zuster te hebben, dat rechtvaardigt ons geloof en ik had gewild dat zonder opmerking dit voorstel zou zijn aangenomen. De heer Kapitein noemt hét eön paaidtxde uitdrukking, dat Je 't Zand een R.K.. te St. Maartensbrug een an dersdenkende ,moet kamen. en zou zich er niet bij kunnen neerleggen, wanneer dit gebeurd was op ver zoek van de katholieken Voorzitter: Er is absoluut geen verzoek van de Katholieken gekomen. Den heer Hooij is het zelfs een voldoening dat B. en W. met dit voorstel ikomen. Spr. kent de men schen te 't Zand heel goed en is er van overtuigd, dat een protestantsche zuster evengoed zou zijn ont vangen en behandeld als een Katholieke. De Ka tholieken stellen nu evenwel door hun geloof beel andere eischen, maar daarom zijn ze niet minder waardig. Er zijn uitzonderingen, maar die zijn er ook onder «de Protestanten. Nogmaals, spreker is er van overtuigd, dat een Protestantsche zuster even goed zou worden ontvangen. De heer Dignum zegt altijd lid van Gezinsverple ging te zijn geweest, maar nu stelt hij er prijs op te 't Zand een R.-K. zuster te krijgen. De heer Grootes: Ik zou op prijs stellen De heer Nannis tot den heer Grootes: Jongen er moet toch scheiding blijven. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Nog worden goedgekeurd suppletoire begrooting dienst 1920 en betalingen uit den post onvoorziene uitgaven, waarna sluiting volgt. De vuile crisis-wasch wordt geWasschen. De vo rige week is de Kamer begonnen met de 7% mil- lioen schadepost van het veevoeder-systeem Van Cal- car en vandaag hadden de heeren het over de gestie van het vetbureau. Het was de heer Kolthek die daarover een interpellatie had gericht tot den mi nister van landbouw en hij wees er op dat er bij gebrek aan voldoende controle, allerlei knoeierijen waren gepleegd. En de spr. vond het ergerlijk, dat drie ambtenaren die tegen de knoeierijen ingingen, ontslagen waren. De heeren Van den Tempel en Van Beresteijn vielen het beleid van den minister even eens aan en zijn Excellentie kreeg het verwijt te hooren, dat hij zich steeds maar verschuilt achter zijn ambtsvoorganger. We kregen van Kolthek een motie, waarin 's mi nisters houding te slap werd genoemd en nog een motie waarin schadevergoeding voor die drie amb tenaren werd geëisoht. De heele kwestie draaide tenslotte om het ontslag dezer drie ambtenaren en tot slot werd een motie- Dresselhuys aangenomen met het doel om de tegen spraak tusschen de mededeelingen van den heer Kolthek on die van den minister op te helderen, dus de zaak der 3 ambtenaren, nog eens te onderzoeken en zoolang de beraadslaging te schorsen. Dit zal geschieden. MELK. In de gisteravond gehouden vergadering van melkveehouders en melkverkoopers, is de prijs der melk met ingang van a,s. Zondag bepaald op 13 cent inkoop en 16 cent per Liter verkoop aan het publiek. POLITIE. Verloren: 1 fiets en een brillöndoos. Inlichtingen ter secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. GeborenJan, zoon van Dirk Keijzer en Dieuwertje Kroon. OverledenMaartje de Boer, 25 jaar, echtgenoot© van Andries Wijbenga. PURMEREND, 9 Maort 1 Stapel Fabriekskaas f 56. 395 Kg,, boter f 3.10— 3.25. 182 vette koeien f 1.60—1.90 per Kg, 191 melk en geldekoeien f 360—650, 12 stieren, 42paarddn f200— 600. 9 vette kalveren f 2.25—2.50 p. Kg. 910 nucht kalveren f 20—65 p. st., vl. 183 vette varkens fl.64 1.74 p. Kg., 68 mag. varkens f 65—90, 113 biggen nf 32— 46, 218 schapen f 3560, kipeieren f 10—11. eendeieren f 10.75 p. 100, 165 m. appelen f 2—3, 20 manden peren f 1—2 per mand. LANGE DIJKER GROENTEN VEILING, Br op I. 9 Maart. Roode kooil a fV'5i40v a 7. b f a '5.20 uitschot j 2 a 3.50, gele kool a f 3.40 a 4.30, b f 2 a 3.20, uitschot f 1 a 1.80, Deensche witte kool a f290 a ,3.80. b f li.90 a 2.60, uitschot f 0.50 a ll.30. wortelen f 1.30 a 1.80, uien f 5.10 a 7.20, 2e soort f 0.50 a 1.40, alles per 100 Kg. Aanvoer 74125 Kg roode kool, 54225 Kg. witte kool. 192150 ,Kg. gele kool, 4850 Kg. wortelen, 12425 Kg. uien NOORDERMARKTBONI). Noordscharwoude. 9 M^art. Blauwe aardapp. f 8 a 8.80, grove uien f 6 a 7.20, peen f 1.70 a 1.80, roode kool f5 a 6.8(\ kleinere f 4 a 4.90, uitschot f 1 a 2.50 gele kool f 3.80 a 4.30, kleinere f 2 a 2.50, Deensche witte f 3 a 3.40, kleinere f 2 a 2.70, kroten f 1.50, alles per 100 Kg. HET KIND OP DE BIOSCOOP. Thans is, door de Belgische socialistische ministers Vander vel de en Destrée, het aangekondigde wetsont werp ingediend, waarbij de toegang tot de bioscopen wordt verboden aan minderjarigen onder de 16 jaar. Het ontwerp stelt een straf van ééin tot zeven dagen en een boete van 5 tot 25 francs op overtreding; de rechtbank kan de sluiting der inrichting gelasten voor een maximum tijd van zes maanden. Het verbod is niet van toepassing op bioscopen, die uitsluitend films voor de jeugd vertonnen. KETELONTPLOFFING. Uit Benrath (bij Dusseldorf), 9 Maart. Hedenmor gen ontplofte in de Rijns oh_ Wes t fa als che electrische centrale alhier een groote stoomketel. Circa 90 ar beiders werden onder het puin bedolven. Het aantal dooden en gewonden wordt op ten minste 50 ge_ schat, Daar men voor nog meer ontploffingen vreest de. moesten alle aanwezigen de plaats van het onheil verlaten. Omtrent de oorzaak van het onheil is nog niets bekend. Tot hedenmiddag waren elf dooden en 15 zwaar Conden vain onder het puin te voorschijn gebracht, svoel lijken er nog onder liggen, is onbekend. Een groot aantal militairen is met het opruimimgswerk bezig. Het bedrijf staat geheel stil. HET SPOORWEGPERSONEEL EN DE NEGEN- URENDAG. Uit Essen, 9 Maart. Nu het door de instelling vah rijwillige ploegen is gelukt de kolenproductie in het Ruhrgebied niet onaanzienlijk te verhoogen, blijkt dat het tengevolge van de onvoldoende prestaties der spoor wegen niet mogelijk is de meer geproduceerdhoé veelheden te transporteare#^ zoodat de voorraden, aan d «(mijnen voortdurend toenemen.' Deze omstandigheid heeft het onderwerp' uitgemaakt van een conferentie, welke hier heden is génoudén, en waar van regeeringswege aan. het spoorwegperso neel de verzekering werd gegeven, dat in béginsél van den achturendag niet zou worden afgeweken, maar dat de eisoh moest worden gesteld, dat het spoorweg* personeel evenals de mijnwerkers overuren zou makén. Een motie werd aangenomen, inhoudende, dat de aanstelling van nieuwe geschikte werkkrachten moest voorafgaan aan de uitbreiding valn den aohturigen tot den negenurigein werkdag. Ingeval overuren noodza kelijk zijn. moeten deze beloond worden. Ook werd het in de motie noodig genoemd, dat aan het spoor wegpersoneel speciale toewijzing van levensmiddelén wordt gedaan. INBESLAGNEMING VAN WEELDE-ARTIKELEN. Uit Berlijn. 9 Maart. Binnenkort zal een veror dening worden uitgevaardigd, volgens welke alle luxe" genotmiddelen zullen worden in beslag genomen, ter_ wijl de verkoop en de vervaardiging zal worden ver boden. Deze verordening zal im. hoofdzaak betrekking heb ben op uit het buitenland ingevoerde luxe_artikele!n ©n genotmiddelen,, door welker invoer de Duitschei valuta voortdurend daalt, maar ook de fabricage en der* verkoop van binnenlands che chocolade, sigaret ten enz. DE DUITSCHE KOLENVOORTBRENGST. De opbrengst der kolenmijnen in de Roeratreek neemt ook verder toe en ihet gebrek aan spoorwa gen®, dat door de gestegen kolenopbrengst was ont staan, is door een krachtig ingrijpen van het spoor- wegbestuur overwonnen, j GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven yain. ,6 tot 9 Maart '20. Genoren: Jan Wilhelmus, z. v. J. Appelman en M. Sluis Overleden: Pieter Kuit, 4 jnaandetn, z. v. C. Kuit en M. Dekker. AANKOOP VAN ONROERENDE GOEDEREN DOOR HET RIJK. Naar aanleiding van het geval-Rilnk te Tiel meldt men aan het Hdbl., dat sedert 1916, op 'aandrang van het ministerie van financiën, als regel gesteld is, dat aankoopen van onroerende goederen voor de verschil lende qepartementein geschieden door de ontvangérs van do registratie, althans dat het advies vain deip ambtenaren wordt ingewonnen. Het onder het departement van arbeid ressorteerétaf- de bedrijf trekt zich daarvan echter niets aan. Het geva 1-Rinlc is niet eenig iln zijn soort. Het gebouw, dat het vorige jaar door den Raad van Arbeid le Rot terdam, in huur werd genomen, gelegen aan de Boompjes 44. is ook achter den rug van de ontvangers van registratie om, rijkseigendom, of liever eigen-* dom van het staatsbedrijf der Invaliditeitsverzekering geworden. Maar financiën zelf houdt zich ook iniet aan den regel. In een onzer groote steden is nog maar kort geleden een complex verkocht aan den dienst der bó- Lastingen, zotnder dat de minister van financiën zijn eigen daarvoor aangewezen ambtenaren raadpleegde waaraan met den speculanLeigenaar, die het nog maar kort in handen had, op ©en bedrag van nog geen ton maar even 40.000 gulden liet verdienen. Als ver ontschuldiging gold. dat er zoo'n haast bij was. Mdn mocht den koop maar twee dagen in beraad houden. En in die twee dagen kon het advies van den betrok-i ken ontvanger niet worden ingewonnen. Alsof er geen telefoon en gefln regeeringsgésprékkén béstaan, WIERINGEN. i BJj Kon. besluit van 8 djézefr is eetti Kon. besluit van 23 Februari ingetrokken voor zooveel daarbij A. Pee- reboom is benoemd tot burgemeester der gemeénté Medemblik. en is het besluit in dien zitn gewijzigd, dat het aan A. Peereboom toegekende eervol ontslag als burgemeester der gemeente Wieringén zal ingaan 1 September. D E MALARIA-BES TRIJD ING. Uit iZuidsoharwoude, 9 iMaart .Als een staaltje van den omvang van het muggengevaar in Noord- Hiolland en tevens vain de uitnemende werkzaam heid der malaria-bestrijddngsbrigade, kan het vol gende gelden. In Oudkarspel werd door de bestrijdingsbrigade een paardenstal van muggen gezuivènd. Die stal was ongeveer 1'5 M. bij 4 M. De zoldering was geheel met muggen bezet. Men rekende, dat zij op ongeveer 2 m.JM. ouderlingen afstand zaten. Zoo kwam men tot een getal'van 15.000.000 muggen in deze stal alleen, die thans door den arbeid der brigade onschadelijk zijn gemaakt. DE WONINGNOOD. Goedkoop bouwen door ge bruik van steenen in holgewapend beton. 's Gravenhage, 8 Maart. Om den steeds toemx. menden woningnood door afdoende en krachtige maat regelen te verminderen, is opgericht de N.V. Maat schappij „De goede en goedkoops woning". Door ge" bruik te maken van bouwsteenen in holgewapend be" toi- alsmede door normalisatie van, de onderdeden van woningen, zal deze maatschappij op groote schaal weinig kostbare en doelmatig, aangenaam en hygiënisch ingerichte woningen gaan. bouwen. Als architect is aan deze onderneming verbonden de heer A. H. Wej gerif Gzn.. architect B.N.A. te Appeldoorn, terwijl de neer H. van der Wijk als directeur zal optreden voor het vervaardigen en verwerken vain de betonsteénén. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 500.000 waar van voorloopig de eerste serie is geplaatst ad f 100.000. Tot commissarissen znij benoemd "dr. W. .W. van der Meulen .lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage; W. O. A. Koster, fabrikant en oud-lid van de Tweedie Kamer „te 's .Gravenhageprof. dr. Chr. K. Visser, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, en P. W. Scharro, kapitein der genie, leeraar aain de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage. TURF. In defi Os do rp e rbinn enpo lder aan den straatweg Sloterdijk-Halfweg is het machinaal veenbagge- ren, voorloopig met twee machines, begonnen; de 'bedoeling is dit jaar in den polder 6000 roeden te vervenen, met een geraamde turfopbrengst van 60 millioen. Het machinepersoneël, dat f50 per week vroeg, is ingegaan op f 45, doch op een van 12 tot 10 uur verminderden arbeidsdag. DE PRIJS DER EENDENEIEREN. Met het oog op den uitvoer, welke waarschijnlijk 15 Maart zal worden toegestaan, is de prijs der eendeneieren stijgende. De vorige week besteedde men op de markt te Purmerend f8 en gisteren f 10.75 per 100 stuks. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. De Parijsche correspondent van het Hdbld. seint d.d. gisteren: Ik meen te weten, dat de Conferentie op de tweede nota van Nederland in de uitleveringsquaestie zal antwoorden met een nieuwe nota, waarin met klem zal worden aangedrongen^ dat Wilhelm niet zal toe gestaan worden zoo dicht bij de Duitsche grens te blijven wonen, maar dat de ex-keizer zal moeteen worden overgebracht naar een der Nederlandsche ko loniën. De tekst dezer nota, die weldra zal kunnen verzonden worden, wordt gereedgemaakt. Evenals don vorigen keer heeft ook nu Enge land de leiding bij dit antwoord. Dp tegenwoordigheid van Charles Benoist te Pa rijs heeft met deze aangelegenheid niets te maken, maar zou wel in verband kunnen gebracht worden met het herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. 't Is n.1. bekend, dat de tegenwoordige Franaohe gezant in Den Haag heel graag deze post zou vervullen. Hier kan nog nader over worden meegedeeld, dat er alle kan* bestaat, dat de geallieerden zoogenaamd

Schager Courant | 1920 | | pagina 2