Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. Marktberichten. Plaatseliik Nieuws. MEER TREINEN. Naar de „Maasbode" verneemt zal op 1 Juli a.s. op de Nederlandsche spoorwegen een nieuwe dienst regeling worden ingevoerd, waarbij (het aantal rei zigerstreinen met met 25 pet. zal worden uitgebreid. i 1000 PREMIE. Het Nieuws van den Dag stelt f 1000 beschikbaar voor een (nog niet gepubliceerd) artike lof uitgeweekt plan .waarin eeu practiseh uitvoerbaar middel aan de hand wordt gedaan tot blijvende verlichting van den nood, -waarin de „nieuwen armen" tengevolge van de eco'nomische crisis verkeerenhetzij een oplossing van het vraagstuk in het algemeen, of een belangrijke ver lichting van den nood van één der bedoelde categorieën, .bijv. gepensionneerden weduwen met lijfrente, kléiné renteniers, een der groepen van de intelléctuéélé middenklasse. De beoordeeling inzendingen zal geschieden door de heer en mr. M. \V. F. Treub, lid de,r Tweede Kamer, oudjninister van financiën, en prof. mr. dr. G. W. J. Bruins hoogl Nedierl. Handels-Hoogeschool te Botterdam nnel de hoofdredactie van Het Nieuws van den Dag DICHTERLIJKE VERBLINDING. De MaarLaflevering van „De Nieuwe Tijd'' is verrijkt met een fraai gesiyieerd opstel van de dichteres Hén- rictle Roland Holst. „Parels en diamanten" draagt hel tot opschrift, dat met deze verheerlijking van het tegenwoordige Rus land eindigt: „De nieuwe moraal van de broederlijke gezindheid, zich uilend in vrij willigen arbeid voor de gemeenschap, is geen theorie meer maa ijvertelijKbeid. Zingend gaan zij naar hun werk. die nieuwe menschen, zin" gend keeren zij terug in den koelen avond, in hein liet zegevierend besef, de pioniers eénér bétéré sa menleving te ziin. Zacht als een parel is de glan^ om het aangezicht van heilig Ruslaind, heilig Rusland, waar alleen van alle landen der wereld, de. kindereu worden behandeld met liefdevol inzicht, waar hun krachten en vermogens worden gewekt door zorg vuldige handen ,\vaar het kinderleven als oen stil, glanzig eiland van geluk ligt, door de maatschappelijke stormen ongerept. De communistische Zaterdagen, de omzetting der Roode legers in arbeidslegers, de teederé verstandigé zorg voor alle kinderen, de ontsluiting van de bron nen der kenmis en der schoonheid voor milüoenen onwetenden .vcrsniachtenden, dat alles zijn „de parels un diamanten" die, Sovjet-Rusland uitstrooit over ulle landen der wereld. Wie daarvan spreekt tot de arbeiders, die hoort de stilte der groot© aandachil vallen, jli© voelt de communistische gedachte groeien in de hooldon en de harten; die weet: „dat de morgen duugl en do vrijheid nadert." Dichterlijke vrijheden zoo teekent de (A.R.) Rot" terdummur hierbij aan, zijn geoorloofd. Maar wie deze lyrische ontboezemingen legt naast de feitelijke verklaringen van zaakkuudigon die <1© helletoeslanden der Russische revolutie in beeld brach ten gevoelt dat lüer de vrijheid bedenkelijk ver is overschreden. Dichterlijke verblinding is wel het zachtste woord. „Meerenbcrg" is juister. DE STIJGING VAN DE KOSTEN VAN HET LE VENSONDERHOUD. liet driemaaiidelijksche onderzoek van het Gemeön- tol ijk Bureau van iStatistiek te Amsterdam naar do stijging van de kosten van liet levensonderhoud heelt wederom in December jl. plaats gehad. Uit de berekening van de stijging van de kosten van het levensonderhoud gebaseerd op de levens wijze van vroeger, zooals die in algemeene lij^/n kon worden vaslgusteld uil een onderzoek der Sociaal Democratische Studie Club in 1911 blijkt dat een ar beidersgezin, dat destijds per gezinslid por weck noodig had voor voeding f 2.ti5Va. kleeding en schoeisel 0.75, andere benoodigdheden r 2.40, in totaal f 5.84Va, in Deoember jl. een dergelijke levenswijzé volgéndéniér- voor zou hebben moeten besteden respectievélijk 15.70*/* f 2.15, f 4.05Va, en f 11,91wat dus beteelent een stijging van 114.9 pet. voor de voeding en 103.8 pel. voor de totale gezinsuitgaven. Vergeleken met September jl., toen dit laatste cijfér 92.9 bedroeg levert ait dus een verhooging van den levensstandaard op met 11.6 op 192.2 of 60 pet. Als grondslag genomen de levenswijze, zooals die zich In December 1.1. voordeed beïnvloed door en kele rantsoeneeringen en verschillende vérschuivin- gen in liet verbruik, werd geconstateerd, dat een ar. beidersgezin, dat thans per gezinslid per week uitgaf voor voeding f 5.51, kleeding en schoeisel f 1.1 OVs, andere benoodigdheden f 3.46, in totaal f 10.13i/i in 1911 eenzelfde levenswijze volgende, zou hebbén kun nen volstaan met respectievelijk f 2.60Va, f 040Va, f2.11 in totaal f 5,12. Ten opzichte van de voeding beteekenti dit dus een stijging van 111.5 pet. \vat betreft de totale gezinsuitgaven een stijging van 97.9 pet. tegen in Sep tember jl. respectievelijk 90.2 pet. en 81.4 pet. De oorzaak van deze ingetreden verhooging moet wei voornamelijk worden gezocht bij de voeding, waar aan 514 pet. der totale gezinsuitgaven wordt nesteed en waarvan de kosten, zooals uit het bovenstaande blijkt, sinds September wederom niet onbelangrijk zijn gestegen. Ofschoon deze verhooging voor een deel het gevolg is van de hoogere prijzen van aardappelen, melk, natuur boter en eieren, moet zij toeh ook worden toegeC schreven aan een ruimer gebruik van vleesch, niet-' gerantsoeneerd bruin brood en suiker en duurder© soorten fruit. Vooral het gebruik van vleesch is we derom aanmerkelijk gestegen: tegenover eén gémid- delde uitgave van 28 cis. in 1911 staat inl. in December een uitgave .van 81 Va ct., welke een waarde van 35 ets. vertegenwoordigt volgens het prijsniveau van 1911. Een en ander wijst dus ongetwijfeld op een werk/eë lijke verbetering van het levenspeil. Ten opzichte van de overige gezinsuitgaven is in dé eerste plaats opvallend de verhooging van het stijgings percentage van de post „verlichting" met ouigeveeir 25 pet. ais gevolg van het nieuwe gaslarief. De wijzigingen in het tarief der ziekenfondsen, do hernieuwde verhooging van de contributies der vak- vcreenigingem, welke bij dit onderzoek voor het éérst in zijn geheel iin aanmerking kon worden genomen, ,en de verhoogde prijs der tramritten vormen de voornaamste overige oorzaken, welke tol deze gewij zigde levensomstandigheden hebben bijgedragen. Wat betreft de huishuur wijkt de toestand steeds meer af van het normale in 1911. Bedroeg destijds de uitgave voor dezen post 16.1 pet. der totale ge zinsuitgaven. thans is dit percentage, dat in Decem^ ber 1918 nog -10.9 beliep, teruggeloopen tot 8.3 pet. dus ongeveer de helft van wat hei voor den oorlog was. Een verlichting derhalve van den druk der wo- ningliuur, waardoor meer geldeal beschikbaar kwamen voor andere benoodigdheden. EEN GEHEIMZINNIGE.AANSLAG. In den nacht van Zondag op Maandag slenterde, zoo meldt het Hdbl een jongemaai van een jaar of ne- Snitien in de Bildcrdijkstraat te Amsterdam. I'n de onkerc hoek bij kerk „De Liefde" het was on geveer twee uur werd hij plotseling aangevallen door een drietal mannen. Zij wierpen hem op den grond en takelden hem danig toe met een puntig voorwerp, aldus luidt het verhaal van het slachtoffer. De politie heeft zich er inlusschen van kunnen over tuigen dat de getroffene met tal van krabben was botlek t. Tijdens do worsteling met de drie aanranders kreeg do jonge man een slag op het hoofd en zonk bewuste* loos in elkaar Ongeveer twaalf uur later ontwaakte hij uit zijn bczwnming. Hagel sloeg hem dm het gezicht, boven zijn hoofa kraakten de takken van zwaar ge boomte. Hij stond op en begreep Iniet waar hifi was. Langzamerhand drong het tot hem door, dat hij mid den in een bosch lag. Hii dwaalde rond en vond ©cm uilgang. Bh navraag bleek hem, dat hijl had gelegen in het park „Groenendaal" bij Heemstede. Ondanks zijn wonden, welke hem pijta deden, wandelde hii naar Haarlem, maar in zün verbouwereerdheid dacht hij er niet aan zich tot ae politie aldaar te wetnden. Hy vroeg in Haarlem hier en daar maar den weg en kwam ten slotte aan den straatweg maar Amsterdam. Daar hij ztfn geld niet meer kon vinden, aanvaardde hij den tocht te voet. Onderweg ontdekte hii in zijn binnenzak inog cenige guldens, zoodat hij in Sloterdijk een trammetje kon memem naar Amsterdam. Hier deed hij aangifte bij de politie, die onmiddellijk naar het geval een onderzoek instelde. Tot nu toe ligt de zaak nog grootendeels in het duister, maar er zijn toch reeds eenige gegevens beschikbaar, welké hét vérhaal van den getroffene waarschijnlijk maken. In den oewusten inacht hebben enkelen in de buuri een gesmoorden kreet gehoord, zooiets van ,„God help me". "Voorts heeft een snorder mei zijn rijtuigje ©eni gen tijd in de buurt rondgescharreld. Later heeft men net zien rijden in de richting van Sloterdijk met een paar menschen op de bok. die de bekende jordaa|np<Rlen droegen. Het vermoeden bestaat, dat de gclirolieiné met dit voertuigje naar Heemstede is gebracht. De politie denkt, dat de drie man-nein den jongen man in de donkere hoek hebben opgewacht. Hij kendé zijn aanvallers niet. Roofzucht is waarschijnlijk niet de aanleiding tot den aanslag geweest. Immers ae jon gen had slechts weinig geld op zak en een gedoeltc' bleek hij later nog bij zich te hebben. Misschien heerfi hij het andere tijdens de worsteling verloren. De politie denkt, dat het hier een familiedrama geldt. De jongen had verkeering met edn meisjé wal zeer tegen den zin zijner moeder was. Die moedér. schijnt reeds meermalen den jongen te hebben be dreigd met mishandeling. Vermoedelijk wdreu de drie onbekenden handlangers van de moeder -STAKING IN HET TRANSPORTBEDRIJF. Een 40 Harderwijksche/visschers die zonder ver diensten waren, zijn te Amsterdam als' transportar beiders gaan werken. Namens den Centralen Bond zijn nu Zondag, naar „Het Volk "meldt, drie stakers naar Harderwijk ge trokken om te trachten, door een persoonlijk onder houd 'met de betrokkenen, die den Zondag thuis doorbrachten, aan hun werken te Amsterdam een eind te maken. Door bemiddeling van een derbestuurders van den Harderwijkschen Bestuurdersbond weiden hun van een aantal van de visschers de adressen ver strekt. Daarna ging men op huisbezoek en bij eenige der bezochten in het geheel een 16-tal werden voorloopig resultaten bereikt. Maar aan den haven kant werden de messen getrokken, en de vertegen woordigers van den Centralen Bond werden zooda nig bedreigd, dat zij haastig naar /het politiebureau moesten vluchten, om zich in veiligheid te brengen. Zij werden door het politiepersoneel, van hoog tot laag, welwillend ontvangen; door do dreigende hou ding, die de menschen op straat aannamen, moesten ze van half zes tot kwart voor negenen op het po litiebureau verblijven. I-angs omwegen werden zij ten slotte onder geleide van de politie naar het station gebracht. DE SPAANSCHE GRIEP. Te Friezeveen Iheerscht de Spaansche griep weer in hevige mate. Maandag stierven er 9 personen, meest kleine kinderen. In do laatste dagen bedroeg hot aantal sterfgevallen per dag 4 k 5. ONZE KUNSTMESTVOORZIENING. Onlangs nam „De Rott." een noodkreet op van iemand, die vreesde, dat de roggeoogst in gevaar zou komen .indien de havenstaking voortduurde. Veel vrees hiervoor bestond niet, daar 83,188 ton Chilisalpeter ter beschikking staat, en vóór den oor log onze landbouw pl.m. 100.000 ton gebruikte. JONGE PAARDEN. Van Den TIaag zijn enkele honderden jonge paaT- ;den naar België verzonden. De handel is niet willig meer. DE OMGEKEERDE WERELD I Men schrijtft uit Wijchen aan „De Gelderl.^ We gens de staking in het bouwbedrijf te Nijmegen ziet men hier een tegenstelling In bedrijfsuitoefening. Een landbouwer had een schuur te bouwen en vroeg aan een metselaar om dit werk te verrichten. Deze weigerde, op grond dat de ambachtsman zulks niet kon en mocht, daar hij in den bond was ge organiseerd, welke de staking heeft geproclameerd. Nu ziet men den landbouwer het metselwerk ver richten en daar tegenover twee metselaars, die hun land aan het spitten zijn. FINANCIEELS BEZUINIGING TE HUIZEN. Uit Huizen-, 9 Maart. Op het adres aan den Raad dezer gemeente, houdende dringend verzoek om bezuiniging, is door tal van ingezetenen getee ld end. De begeleidends motie luidt aldus: Gezien de reeds zeer hooge belasting, welke voor de middenstanders en de.arbeidende klasse in deze zorgvolle tijden boven haar draagkracht is; overwegende, dat ook daardoor in de buitenwijken de toeneming van het aantal villabewoners zeer zal worden tegengegaan, en de vermogende ingezetenen zich daarentegen elders zullen vestigen; spreekt als haar overtuiging uit, dat de toestand der gemeentefinancien een uiterst zuinig beheer dringend noodzakelijk maakt; dat haars inziens dit niet altijd door den Raad in het oog wordt gevat, getuige o.a. het toestaan van vacantiegelden aan de gemeentewerklieden; verzoekt derhalve aan den Raad 'dringend deze be paling te doen vervallen; spreekt den dringenden wensch uit, dat de Raad bij het voteeren van alle uitgaven zich dezen toe stand der gemeente-financiën voor oogen stelle, en daarmede rekening boude; en besluit deze motie te publiceeren en ter kennis te brengen van den Raad, en gaat over tot de4orde van den dag. MOND- EN KLAUWZEER. Uit 's-Oravenhage, 9 Maart. De stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de Aantal Provinciën: Veebeslagen. Gemeenten. Groningen 1 1 Friesland Drente 6 3 Overijsel 11 6 Gelderland 33 10 Utrecht 11 4 Nooidibolland 67 32 Zuid-Holland 241 80 Zeeland 1 1 Noordbrabant 44 22 Limburg 43 11 Het Rijk 458 170 DE LEIDSCHE TRAMCONDUCTEURS ONT STEMD. Door. de Noord-Zuid-Holl. Trammaatschappij wer den met toestemming van het gemeentebestuur de tarieven op de stadslijn verhoogd. De enkele reis werd van 7)4 op 10 cent gebracht en de retours k 15 cent afgeschaft. De conducteurs verzetten zich tegen deze vertiooging, omdat zij op hun vingers konden natellen, dat de 'fooien daardoor zeer zou den verminderen. De Maatschappij scheep dit ook te erkennen .althans er werd ïoonsvenhooging toe gezegd. Bovendien de maatschappij betaalde den wa genbestuurders die niet in de fooien deelen f5.50 per week meer dan den conducteurs, wel een be wijs dat ook zij op de fooien der conducteurs re kende. Nu is het loon verhoogd met f2.50, een bedrag dat lang niet kan opwegen tegen het bedrag dat aan fooien binnenkwam on dat voor sommigen wel f4 6, f5 en moer zou bedragen. Het is dus een leelijko tegenvaller on er heerscht onder de conducteurs een ontevredon stemming. Mien zal nu afwachten hoe het te (Haarlem afloopt, waar ook een verhooging van de tarieven wordt voorbereid om daarna een actie te beginnen. WEDUWEN- EN WEEZENRENTE. INVALIDI TEITSWET. Reeds vroeger schreef ik, dat de taak van den Raad Raad van Arbeid niet alleen bestaat in de zorg voor de premiebetaling, maar eveneeins in het bevordérén van maatregelen, waardoor allen, die volgens de wet telijke bepalingen aanspraak hebben op ©enigerlei rente, die rechten ook kunnen do«a gelddn. Wees ik er reeds eerder op, dat de arbeidérs, dié na 3 December 1919 den leeftijd van 65 jaar bereik^i onder zekere voorwaarden recht hebben op ouddr* domsrente. thans vestig ik de aandacht op de bepaling van art .379 der Invaliditeitswet, in verband waarmede „bil het overlijden van een verzekerde arbeidér" zijn veeluwe en (of) weezen aanspraak kunnen maken op weduwen, respectievelijk weezeprenté indién voor of door den verzekerde 15 premiën zijn betaald. Op 13 Maart a.s. bestaat de mogelijkheid, dat op de rentekaart 15 zegels zijh geplakt ter voldoening van .e vers ch u 1 digclepremie. Indien dus ,na dien datum een arbeider overlijdt, laat de weduwe of wel de vertegenwoordiger der wéézén nagaan of er op de renleaaart reeds 15 zegels voor komen. Is dit bet geval, dan moet zoo spoedig mogelijk worden overgegaan tot indiening van eene aanvraag oin Weduwen- en (of) Weezenrente. „De loopende rentekaart moet bij de aanvraag wor den overgelegd Bevinden zich op de rentekaart nog geen 15 zegels, alleen doordat de werkgever vérzuiind iieeft te plakken, dan behoort daarvan mcdedeeling .e worden gedaan aan den Raad van Arbeid, welke dan wel zorgt, dat alsnog de verschuldigde premie wordt ingevorderd. Voor zooveel noodig wordt hierbij nog vermeld dat: de weduwe aanspraak kan doen gelden op rente a. indien zij den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt of overschreden b. indien zij blijvend invalide, en dat de Weezen recht hebben op rente indién zij nog niet den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt. yerzuimt dus niet de aanvraag om Weduwe- en Weef zenrente in .te zenden bij den Raad van Arbeid. De Voorzitter v. d. Raad van Arbeid te Alkmaar, M. J. Th. VAS DIAS. EEN TRAGISCH GEVAL OP DE „KAWI". Men vertelde ons eetn tragisch geval dal zich op de Kawi heeft afgespeeld. Aan boord bevond zich, als eerste klasse passagier, een jonge man, onderwijzer met hoofdacte. .Hij was naar Indië gegaan om beter zijn ouders, die ergens in een achterhoekplaatsje van Gelderland woonden, te kunnen steunen. Te Lissabon, waar hij met andere passagiers aan land was gegaan, zeide hij den kapitein, dat hij heim wee had en naar Nederland terug wilae keeren. Maar de kapitein raadde hem aan toch maar inee te gaan. Ifet zou wel losloopen. Hij ging mede. maar van Lissabon begon hiji zoriïïer- ling te doen, weigerde op het dek te komen, terwijl de pogingen van vriiwel alle passagiers om hein wat op t© wekken mislukten. Een dag voor Port Said werd hij verhinderd in een poging 0111 in zoo te springen. Hij werd opgesloten In een hut vierde klasse. Zijn lichamelijke toestand verminderde elkein dag en toen de Kawi voorbij Krakatau voer, stierf de jonge man, Daar cr geen tijd meer was omi een kist te makein, werd besloten het lijk tot Priok- mede te nemietn. De kapitein verwittigde draadloos het departement van onderwijs. Bij aankomst van de Kawi te Priok stond ce'n lijk kist gcreód. Nadat de passagiers van de boot waren gegaan, werd het stoffelijk overschot van den armen jongen van boord gehaald en naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Java Bode. TRANSPORTARBEIDERS STAKING. Op bet congres van bet N.V.V. is besloten, dat door alle leden van de bij bet N.tV.V. aangesloten bonden een bedrag van f 5 per lid Kal worden betaald, welk bedrag in 10 weken moet zijn voldaan, en den be stuursraad te machtigen na 10 weken zoo noodig een regelmatige beffing van 10 cent per lid en per week uit te schrijven. Als men rekent, dat bet N.V.V. 250.000 leden telt en daarvan 50.000 leden aftrekt, die niet in de ter men vallen, dan kan aldus een som van een mil- lioen gulden worden oj>gebraoht. Op dat congres deelde de beer Stenhuis mee, dat de gezamenlijke staking opnieuw door den Centralen Bond en de Federatie zal worden geleid. De commu nisten en S.D.AT'.ers hebben elkaar dus bier blijk baar weergevonden. Te Zaandam kwam bet gistermiddag tot een bot sing tusschen een veertigtal Amsterdamscbe en eeni ge Zaandaras She bootwerkers. Te Zaandam worden n.1. soja koek en geladen, die met lichters uit Wormerveer worden aangevoerd. De Amsterdamscbe' bootwerkers nu beweren dat dit werk te Amsterdam behoort te geschieden en dat dit nu te Zaandam gebeurt in verband met de staking, zoodat de Zaandamsche bootwerkers dus onderkrui- perswerk zouden verrichten. De laatsten ontkennen dit. Wel is dit werk een paar maal te Amsterda'm verricht, doch als regel was dit te Zaandam, omdat dit voor de versche pers een voordeeltger weg is. Ook de controleur van bet vrachtenkantoor te Amsterdam plaatste zich op dit standpunt. De Amsterdamscbe bootwerkers lieten zich even wel niet overtuigen, met bet ge vol#, dat een vecht partij ontstond, waaraan door de politie een einde werd-gemaakt. VERHURING VAN KERKLANDERIJEN. In afwijijiking vain ©dn vroeger door ons gepubliceerd voornemen is tha)ns, inaai" wij ïn het „Nieuwsblad van Friesland" lezen, iin ee!n ledenver toeving der Doops gezinden te JDaintumawoude op Zofndag j.1. besloten de niiedlanden der gemeente uitsluitend bij taxati© te vér- huren aan leden der gemednie, wier bedrijf béstaat uit het houden van ten hoogste- 4 fkoeieh DE „TABANAN" VASTGELOOPEN. Hét s.s. „Ta'banan". van Batavia komende, is ten gevolge van een defect aan de stuurmac-hine bij den Hoek van Holland aan den grond'*gevaren. Volgens eén later bericht bebben sleepbooten met boog water tevergeefs getracht het sdhip los te krij gen. De „Tabanan" zit tussc'hen Maassluis en Hoek vari^ Holland aan den grond. De passagiers worden van" boord gebaald. Met bet avondgetij hebben sleepbooten aan de „Tabanan" getrokken, echter zonder resultaat. Men zal beden beginnen met bet lossen der lading. zien. De beer Lobman wilde voor deze zaak een spe ciale commissie. Gestemd kon er niet, omdat er weer eens niet genoeg leden Waren. Dus vandaag de beslsising. MAAR STOPZETTEN. De schoenmakersknechts te Berlijln genoten tot nu toe reeds een toeslag op het loon van 1914 van. 1300 pet, zoodat er reeds knechts zijn die 1600 mark pief maand verdienen eln nog telkens eischen ze méér De schoenfabrikanten overwegen n uof ze maar niet evenals de sigarettenfabrikanten hun bedrijf stop zullen zetten HUWELIJK EN WONINGNOOD. In hel Bediiier Tageblatt lezen wij de volgende ad vertentie „Voor onze nicht, wees, uit goede Joodsche familie, in de dertig, sympathieke verschijning, zindelijk en degelijk, zoeken wij' een levensgczet mét vasté positié. Bruidschat 25000, alsmede de oudèrlijke goedinge- richle woning met 4 kamers." OVERAL STAKING. Tengevolge van de staking der staalarbeiders in Wales, die al geruimen tijd voortduurt, ligt ook-de heele Welsche blikindustrie stil en zullön ook andere fabrieken het werk meer moetön léggen. Er zijn than s al 65000 arbeiders zonder werk. Het geschil is ontstaan doordat, tegen het gebruik in, dat de beid© nauw met elkaar verbonden vakken gelijk behandeld werden, de arbeiders in de blikfabrieken 40 percent loonsverhooging hadden gekregen en de arbeiders in de staalfabrieken niets. De werkgevers hebben thalns aan de vakvereenigjing van ijzer- en staalarbeiders voorgesteld de kwestie opnieuw te bespreken, mits dé arbeiders dadelijk hervatten. De vakvereeniging zal daarover te Swansea vergaderen BRANDSTOF UIT AFVAL. Engelsche bladen maken met eenlgen ophef mel ding van een nieuwe uitvinding die het mogelijk zou maken nagenoeg allen eenigszins brandbaren af val te verwerpen tot een product dat een goed'kooper brandstof zal opleveren dan de steenkool. De uitvin der, die patent op zijn fabrikaat beeft aangevraagd, moet er in geslaagd zijn bet nadeel te ondervangen dat andere brandstofsurroigaten aankleeft; met de nieuwe kunstkool (kan op. de gewone wfjze vuur ge maakt worden. Uit de zeer vaag gehouden aanduidingen van den aard dezpr producten valt op te maken, dat de stof bestaat uit dunne lagen, hetgeen de gelijkmatige ver branding moet bevorderen. De warmte-ontwikkeling zou grooter zijn dan die van steenkool, terwijl het product nog goedkooper is bovendien. Verdere bijizonderheden omtrent zijn vinding zal de fabrikant, belaas, eerst over eenige maanden mede- deelenals het zomer is! STAKING TEGEN STAKING. Gedurende de staking bebben, zooals men weet, tal rijke kooplieden geweigerd bun levensmiddelen te verkoopen aan stakers, die in bun oogen bet eerst de ontberingen moesten ondervinden, waaraan zij bet geheeln land door bun houding bloot stelden. In een brief aan bet „Journal des iDóbats" spreekt thans een aantal cbeminots den wensch uit, dat bet initiatief ^van die kooplieden bij een volgende sta king algemeen moge worden gevolgd. DE CANDIDATUUR-HINDENBURG. Uit Berlijn, 10 Maart. De „Vorwarts" schrijft naar aanleiding van Hindenbung's candidaatstelling voor bet rijkspresidentschap: Het betreft bier volstrpkt geen presidentschap voor een republiek, maar het herstel der monarchie, welker plaatsbewaarder pre sident Hindenburg moet zijn. Als bewijs diene, dat laatstgenoemde, volgens een. uitlating op een Dultsch- ngtionale vergadering, toen hem de ©andidatuur werd aangeboden eerst bedenktijd beeft gevraagd en zijn keizer om toestemming beeft verzocht. VERPLETTERD. In Selzaete staat op 330 M. van de Nederlatidsche grens d© suiker fa b riet Tytgat. Gisterochtend werd eea groot© kookketel verplaatst. Door het breken van eeln naak is de ketel neergekomen op drie wejrklfedéni, die verpletterd werden. De Ivamer schiet niet hard op, er komen weinig resultaten. In de Duurtewet zijn wij blijven steken en toen de veevoedercontracten, vervolgens de vet ten ©ok tot geen eind. Vandaag weer bet veevoeder, maar dat bleef ook weer steken. De landsadvocaat Mr. Tëlders trad op als regeeringscommissaris en deze zette zeer uitvoerig uiteen boe bet met de vee voedercontracten stond. Uit wat bij zeide, bleek dat de schade, geleden op de door minister Postiliuma getefekende contrac ten, was veroorzaakt door het ontbreken van grond stoffen en dat daarvoor rente, aflossing en alge meene onkosten aan de contractanten moesten' wor den vergoed .Dat zou, als men bet accoord aanging, neerkomen op 5.3 millioen; in het andere geval zou het volle contract worden toegepast en dat zou 9 millioen kosten. Wat de niet ministerieel geteekende maar op ge zag van de commissie van toezicht ten doele uitge voerde contracten betrof, deze zouden bij volledige uitvoering 2.8 millioen vergen en als bet accoord werd aangegaan 1.2 millioen, omdat daarop dan slechts zooveel werd betaald, als do geleden schade bedroeg. Eb de Regeeringscommissaris merkte op, dat, als de Staat voor deze contracten in rechten werd gedaagd, hij zich wel zou kujinen beroepen op bet niet-geteekend zijn van de overeenkomsten door den Minister, maar dat het begin van uitvoering, op ge zag van een staatsorgaan gegeven, een kwaad punt Zou zijn. Maar met deze uiteenzetting kwamen wij niet tot een eind.. De heeren Sanne», Teenstra en Dressel- huijs wilden dat de Kamer zelf de contracten moest SCHAGEN, 11 Maart. 14 Paarden f200 a 800, 20 geldeko-eiei^ mag., f300 a f550, 80 idem vétte, (f 450 a 775, 18 kalfkoeion f300 f 600f 8 vaarzen f 200 a 400, 9 pinken f 125 a f 155, 205 nuchtere kalveren f15 a 40, 289 oveiihouders f36 a f60. 4 Bokken en, geiten f 8 a J6, (17 'varkens mag, f 80 a 85. 25 idem. vette cp. Kg. f 1.50 a 1.76, 30 biggen f 31 a 48, 17 konijnen f 0.50 a 20 kippen f 3 a 5, 21 Kg. boter f 2.96. 9875 kipederen f 10 a <11, 4047 eend eieren f 11. NOORDKRMARKTBONI), Noordscharwoude. 10 Maart. Grove uien f 6.50 a 7.60, peen f 1.70 a 2. Roode kool f 5 a 6.40. kleinere f 4 a 5. uit schot f 1.50 a 2, gele kool f 3 a 3.70. uitschot f 1 a 1.50, Deensche witte f 2.80 a 3.40, uitschot f 1.40 a 2., alles per 100 Kg. LANGKOU KEU GBOF.NTENVEfT.ING, Br op I. 10 Maart. Roode kool a f 5.20 a 6.60, b f 3;80 a 4.90, uitschot f 1.10 a 2.90, gele kool a f 3 a 3.90j, b f 2 a 2.90, uitschot f 0.40 a 1.50, Deensche witte kool a f 2.30 a 3.70, b f 1.30 a 2.10, uitschot f 0.50 wortelen f 1.90 a 2.10, bieten f 2.50, uien t 6.30 a 7.90, alles per 100 Kg. Aanvoer 70325 Kg. roode kool, 88250 Kg. witte kool, 178525 Kg. gele kool, 3000 Kg. wortelen, 8d75 Kg. uien, 1600 Kg. bicten. WARMENHUIZEN. 10 Maart. Roode kool f 2.30 a 6.30, gele kool f 1 a 4.20, witte kool f 1 a 3.60, uien f 6, a 7.80, peen f -1.80. uitschot roode kool f 1.20 a 1.70, uitschot gele kool f 0.90. uitschot witte kool f 0.70, uitschot uien f 0.80, alles per 100 Kg. I WARMENHUIZEN, 9 Maart. Roode kool f 3.60 a 6.60, gele kool f 1.40 a 4.60, witte kool f 1.90 a 3.70, uien f 6.50 a 7.10, uitschot roode kool f 0.80 a 2.20, uitschot witte kool J 0.50 a 0.70. uilschot uien t 1.40, alles per 100 Kg. POLITIE. Verloren: een kinderkousje. Gevonden: een paar kinderkousen. Inlichtingen ter Gemeente-secretarie. GEMEENTEOPZICHTER. De beer S. Jager to Oulemborg, alhier1 benoemd tot gemeenteopzichter, beeft voor diie benoeming bedankt VERKOOPING. Uitslag der ver.kooping op 10 Maart in „De Beurs alhier, van twee boerderijen, genaamd „De Mol" on „Het Toeval", gelegen aan den Ruigenweg, nabij Schagerbrug, samen ruim 47 H.A., eigendom van den heer P. Slijkerman Az. te Alkmaar, ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe. „De Mol", groot ruim 35.31.10 H.A.: Perc. 1 tot en met 10, huismans woning met bouw en weiland, groot 19.00.70 H.A. Kooper J. Bas te Callantsoog voor f35585. Perc. 11, 12„ 13, 14, groot 7.56.20 H^A. Kooper C. Kraakman, Helder, voor f13070. Perc. 15 tot cn met 19, groot 8.17.40 (H.A. Kooper J. Morsch te Alkmaar voor f 10610. „I-Iot Toeval", groot 11.68.90 H.A. bouw- en weiland. Kooper J. Morscih te Alkmaar voor f 23000. Opbrengst van beide plaatsen f82265.—. SYLVIA SILOMBIA. Op len Paaschdag komt de gevierde .actrice irevr. Julia Cuypers op haar tournée ook in Schagön. I'n de tooneelzaal van den heer Zwaag zal worden opgevoerd het bekende stuk van Jhr. van Riemsdijk Sylvia Silombia. Het is niet de eerste maal, dat dit stuk in onze gemeeinte is opgevoerd. Ook im 1910 221 re. bruari, vertolkte Julia Cuypers daarin de hoofdrol. Toen schreven w^j o.ra.:

Schager Courant | 1920 | | pagina 2